PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verkiezingen in rampgemeenten Laniel met Bidault naar de Bermuda-conferentie? BILT Kantlij n INDONESISCHE NOTA AAN MINISTER REYEN OVERHANDIGD HITTEGOLF. OVERSTROMINGEN EN SNEEUWVAL IN EUROPA 196e Jaargang-No. 149 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per lew. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 27 Juni 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p.. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 5 Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zlerikzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. 20. FRANKRIJK HEEFT KABINETSFORMATEUR. Di badplaatsen, ook de Zeeuwse, zouder veel welvarender zijn, als er meer gasten kwamen. En er zouden meer gasten komen, als de gezinnen maar niet Erebonrlen waren aan de vacantietijd van hun kinde ren. In Egmond is men in dit ver band op een glorieuze inval gekomen. Geef de kinderen les in Egmond, die laatste week of twee weken voor hun vacantie! zo redeneerde men. De schoolhoofden gingen er mede accoord en ook de inspectie van het onderwijs stemde er mee in. En zo wordt er in Egmond dan iedere mor gen van 7.30 tot 9 uur lager onder wijs gegeyen aan kinderen van bad gasten. Om 9 uur komen de Eg- mondse kinderen en trekken de vroe gertjes naar het strand Een oplossing, die voor navolging vatbaar is. Er is dezer dagen een belangwek kende beslissing gevallen, die zéér vérstrekkende gevolgen kan hebben, wellicht zelfs een opzienba rende uitbreiding van de rechterlijke macht. In kort geding verscheen dezer da gen voor de president van de Am sterdamse rechtbank een persoon, die per advertentie aan het publiek had medegedeeld, dat de grootste confectiefabriek van Nederland we gens overproductie haar gehele voor raad voor spotprijzen zou uitver kopen. In werkelijkheid was dat allesbe halve zo. De gedaagde had de voor raad van failliete zaken opgekocht. Gedaagde had onware reclame ge maakt en zich dus schuldig gemaakt aan een onrechtmatige daad. De eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat reclame vaak verre van waar is. Maar waar moet het heen als con currerende firma's elkaar op onware reclame gaan betrappen en er kort gedingen van gaan maken? We zullen rechters te kort hebben Moeder de vrouw vindt het dik wijls wel aardig, als zij bij haar inkopen cadeautjes ontvangt. En er zijn blijkbaar nog altijd bedrij- ven, die daarop speculeren en cadeau tjes beschikbaar stellen. Wij hebben steeds in de mening verkeerd, dat de klanten die cadeau tjes toch zelf betaalden. Winkelbe drijven zijn nu eenmaal geen liefda dige instellingen. Maar de middenstand is niettemin deze week wederom in het geweer ge lopen tegen het cadeaustelsel. Zij hebben met spoed een wettelijke re geling gevraagd. Waarom Omdat zij het cadeau stelsel uit den boze achten. En zo zullen wij dus vermoedelijk binnenkort de cadeautjes zien ver dwijnen. Overeenkomstig een wet. Voor goed Europees leger. Sprekend over het Europese leger, zeide hij: ..Het pai'lement zal zich over het verdrag inzake een Europese Verdedigingsgemeenschap moeten uitspreken, wanneer daartoe de trjd gekomen is, dat wil zeggen nadat de zekerheid is verkregen over een re geling van de Saar-kwestie, de on dertekening van de aanvullende pro tocollen en het sluiten van de over eenkomsten. waarover op het ogen blik met Groot-Brittannië wordt on derhandeld". Laniel gaf voorts te kennen, 'dat zijn regering nieuwe belasting-maat- Fransen kunnen last van Indochinese oorlog niet dragen De 63-jarige gematigd-conservatieve politicus Joseph Laniel is Vrijdag door de Franse Nationale Vergadering aanvaard als kabinetsformateur. Hy kreeg een vrij grote meerderheid, namelyk 398 van de 628 stemmen. De socialisten en de communisten namen niet aan het applaus deel toen Laniel zyn rede voor de Nationale Vergadering beëindigd had. De Itabinetscrisis heeft vijf weken geduurd. Het kabinet van Laniel zal de negentiende Franse regering na de be vrijding zyn! Laniel is Normandiër van geboorte en een der grootste industriëlen van Frankrijk (spinnerijen). Hij staat be kend als een financieel expert en had reeds zitting als minister in de rege ringen van Pleven en Faure. In het buitenland is Laniel weinig bekend, maar in Frankrijk werd hij vooral in het parlement gewaardeerd om zijn serieus optreden. Men verwacht, dat voor de eerste maal enkele Gaullisten in de Franse regering zitting zullen nemen. Ook meent men dat Georgë Bidault minis ter van buitenlandse zaken zal blij ven en Laniel zal vergezellen naar de Bermuda-conferentie. Laniel heeft namelijk tijdens de Duitse bezetting nauw samengewerkt met Bidault, die leider was van het Franse verzet. Zaterdagavond wordt waarschijn lijk de samenstelling van het nieuwe Franse kabinet bekend gemaakt. Regeringsprogram. In een uiteenzetting over zijn pro gram, verklaarde Laniel, dat de bui tenlandse politiek gekenmerkt zal blijven door trouw aan de Noord- Atlantische verdragsorganisatie. Hij deelde mee, dat Frankrijk bij de ko mende besprekingen op Bermuda de V.S. en Engeland zal laten weten, dat het de last van de oorlog in In- do-China niet langer alleen kan dra gen. „Het volk der verbonden (Indo- Chinese) staten zal zich slechts dan volledig bewust zijn van zijn onaf hankelijkheid, wanneer een groot na tionaal leger de verdediging van zijn grondgebied zal verzekeren" zo zeide spreker. Over een eventuele bijeenkomst der „Grote Vier", verklaarde Laniel, dat Frankrijk bereid blyft „iedere moge- lijkheid om de internationale sfeer te verbeteren aan te grypen en met een partner, die concrete bewijzen van z|jn goede wil heeft gegeven, bespre kingen te openen". Joseph Laniel, de nieuwe premier van ■Frankrijk. regelen zal moeten voorstellen ten einde de gelden, die de regering van de Bank van Frankrijk heeft geleend, terug te betalen. Speciale bevoegdheden. Laniel was van oordeel, dat de re gering speciale bevoegdheden moet krijgen om economische besnoeiingen aan te brengen. Het opleggen van nieuwe belastingen zou echter een zaak van het parlement zijn. Spreker drong aan op hervormin gen in de openbare diensten en _de genationaliseerde industrieën, achterstand op landbouwgebied zou moeten worden ingehaald door me chanisatie op grotere schaal. Wat Tunesië betrof wil Laniel vol staan met zelfbestuur op het terrein van binnenlandse aangelegenheden. De Fransen zouden in ieder geval in Tunesië moeten blijven. Finaly-kinderen zijn terug in Frankrijk. Robert en Gerald Finaly, de door toedoen van hun pleegmoeder rooms- katholiek gedoopte Joodse wezen, die sedert enige tiid spoorloos verdwe nen wareri, werden Vrjjdag in de Spaanse stad San Sebastian toever trouwd aan mej. Germaine Ribière, afgezante van Kardinaal Gerlier, aartsbisschop van Lyon. De jongens waren door een orde-geestelijke naar San Sebastian gebracht. Met mej. Ribière zijn zij naar Frankrijk ver trokken. De twee broers zijn toegewezen aan de zorg van hun Joodse familie. Op een verzoek van de pleegmoeder, mej, Brun, om haar de kinderen te laten, is nog enkele dagen geleden afwijzend beschikt. Aan de pers is door pater Chaillet, vertegenwoordiger van kardinaal Gerlier, een verklaring verstrekt, waarin gezegd wordt, aat de be moeiingen van mej. Ribière om de kinderen terug te vinden en naar Frankrijk te brengen, overeenkoms tig de op 6 Maart gedane belofte van de katholieke autoriteiten, ten slotte tot resultaat hebben geleid. Geen verdrag inzake Westelijk Nieuw-Guinea. Naar het A.N.P. van officiële zyde verneemt, heeft de waarnemend hoge commissaris van Indonesië, mr. Soe- santo Tirtoprodjo, namens de Indone sische regering aan minister Beyen een nota overhandigd. In deze nota wordt gezegd, dat iede re poging om zonder voorafgaand overleg met Indonesië tot een accoord Zonnig zomerweer Nog een kleine kans op buien. (Van onze weerkundige medewerker). I Er is deze week vooral in M het Oosten en het Noorden van ons land en ook in Bra- J bant veel regen gevallen als gevolg van onweersbuien. De- m H ze buien, die van Oost naar West trekken, bereiken in de meeste gevallen Zeeland niet §f meer of zijn dan al uit gere- m gend. De perioden van zonne- i[ schijn waren de laatste dagen hier dan ook belangrijk groter dan in de Oostelijke helft van n M ons land. Regen is er deze H maand al genoeg gevallen, .in n De Bilt en in Leeuwarden al meer dan 100 mm., in Vlissin- ff gen ruim 70 mm. De kans op fr een enkele bui is tijdens het week-einde nog aanwezig, p maar over het algemeen verbe- ee tert het weer zich. Het belooft met temperaturen van 20 tot 22 graden Celsius en met flin- m ke perioden van zonneschijn p een vrij goed zomerweek-ein- H de te worden. De wind blijft nog uit Noordelijke richting M p waaien, zodat het voorlopig p p oog niet belangrijk warmer zal worden. p Illlllllllllllllllllllllllllllllll Vlootschouw in Amsterdam Vrijdag begonnen. Vrijdagmorgen om elf uur is de lichte kruiser „Tromp" in de Am sterdamse haven aangekomen, waar zij tezamen met reeds eerder gear riveerde marineschepen, totaal ko men er 20, een staalkaart vormt van het materiaal van de Koninklij ke Marine, de vlootschouw 1953 in de haven van de hoofdstad. Om één uur des middags begaf zich reeds de eerste groep bezoekers aan boord van de „Tromp". De vlootschouw, waaraan behalve illuminatie der schepen, verscheidene voor het pu bliek zichtbare en hoorbare gebeur tenissen zijn verbonden, duurt tot en met Maandag a.s. De opzet is de be volking van de hoofdstad kennis te doen maken met onze marine. te komen met Australië over West- Nieuw-Guinea als een onvriendelijke daad zal worden beschouwd, omdat de status van Nieuw-Guinea nog steeds een betwist punt vormt. Minister Beyen heeft daarbij aan de waarnemend hoge commissaris mede gedeeld, dat Nederland niet overweegt een verdrag met Australië te sluiten met betrekking tot Westelijk Nieuw- Guinea. De Ionen per 1 Januari 1954. De stichting van de arbeid heeft een eerste bespreking gewijd aan de maatregelen, die per 1 Januari 1954 op het gebied van de lonen moeten worden genomen. Deze besprekingen zullen binnenkort worden voortgezet. Intussen zullen enkele deskundigen de statistische vraagstukken bezien, welke zich bij deze materie voordoen. Syngman Rhee houdt het been stijf. Terwijl Chinese troepen krachtige aanvallen doen on het door Zuidkore- anen bezette deel van het Koreaanse front en de Zuidkoreanen op bepaalde punten „al stryilend" terugtrekken, werd In Seoel geconfereerd. De speciale gezant van president Eisenhower en minister Foster Dul les, de heer Robertson overlegde met Syngman Rhee. Het gesprek duurde bijna drie uur. Rhee verklaarde na het onderhoud, dat het „wederzijds begrip zeer was verbeterd". In Wash ington echter zeide men. dat Robert son's verslag van zijn eerste bespre king niets bijzonder bevatte. De secretaris van de Verenigde Naties, Hammerskjöld, heeft nog niet medegedeeld of het voorstel van Neh- roe om de Verenigde Naties bijeen te roepen, uitgevoerd zal worden. Wel heeft men in V.N.-kringen te New York nog hoop op een wapenstil stand. Niets wijst er overigens op, dat pre sident Eisenhower een wapenstil stand wil "forceren buiten president Rhee om. In parlementaire kringen te Wash ington is vernomen, dat president Eisenhower van de Verenigde Sta ten overweegt een van zijn naaste medewerkers, hetzij zijn minister van buitenlandse zaken, Dulles, hetzy de vice-president, Nixon, naar Azië te zenden voor een conferentie buiten Zuid-Korea met president Syngman Rhee. Als mogelijke plaatsen voor de conferentie wordt een stad in Japan of Okinawa genoemd. In de St. Giles' kathedraal te Edin burgh is in. tegenwoordigheid van Ko ningin Elizabeth en haar gemaal, de Hertog van Edinburgh, de kronings dankdienst van de Schotse Kerk ge- Itöuden. Tijdens de sobere, doch in drukwekkende plechtigheid overhan digt de Koningin de oxide Schotse Kroon, wélke haar werd overgereikt door de Hertog van Hamilton, zonder de kroon op het hoofd te hebben geplaatst. Kindertragedie in Korea Bijna 40.000 verloren en verweesde kinderen verblijven nog in de verla ten dorpen en loopgraven van het Zuidkoreaanse strijdgebied. Dit is meegedeeld door brigade-ge neraal T. W. Boyce, algemeen secre taris van het Britse fonds tot red ding van het kind, bij zijn terugkeer te Londen van een reis naar Korea. Ongeveer eenzelfde aantal is opge spoord en in tehuizen ondergebracht, zei hij. Er heersen geen epidemieën, maar door ondervoeding staan de kinderen bloot aan t.bx. Zijn organisatie zal in Engeland een campagne beginnen om de Koreaanse kinderen te helpen. „Aan kleren en naaimachines bestaat in Korea grote behoefte", aldus de generaal. Noodwet-uitkering voor buitenlanders. Een algemene maatregel van be stuur op grond van de noodwet ouderdomsvoorziening bepaalt, dat ook buitenlanders in aanmerking kunnen komen voor een uitkering volgens deze wet indien zij van 45-jarige leeftijd af onafgebroken in Nederland hebben gewoond. Aange zien deze bepaling onbillijkheden met zich heeft meegebracht, wordt bij het departement van sociale zaken een wijziging voorbereid. Buitenlanders zullen nu van deze wet kunnen profi teren indien zij minstens gedurende 20 jaren onafgebroken in Nederland hebben gewoond. Uitgestrekte gebieden onder water. Terwijl in Noorwegen, Zweden en Denemarken een hittegolf heerst, deden zich Vrijdag in West-Duits- land, Zwitserland en Oostenrijk over stromingen voor tengevolge van zware regenval. In Noord-West-Italië viel zelfs sneeuw. In Zuid-Italië, op Sicilië, overleden twee personen ten gevolge van een zonnesteek. In verscheidene delen van West- Duitsland werd door-het hóge water ernstige schade aangericht. Op som mige plaatsen is de Rijn in 24 uur tijds 1.20 meter gestegen en op het Neckarkanaal bij Heübronn moest in verband met het hoge water de scheepvaart worden gestaakt. Bij Bronswijk is vermoedelijk een arbeider bedolven door een aard verschuiving. In Oostenrijk deden zich plaatse lijk overstromingen voor in de pro vincies Salzburg, Stiermarken en beneden-Oostenrijk. Ook in Noordelijk en Oostelijk Zwitserland dreigen overstromingen door de zware 'regenval. In verband hiermee zijn in verscheidene plaat- Nieuwe Russische Vredesstap? De Oostduitse radio heeft Vrijdag te middernacht bekendgemaakt, dat haar drie programma's Zaterdag zou den samenvallen en dat deze program ma's ieder kwartier door nieuwsuitzen dingen zouden worden onderbroken. In West-Berlijn geloofde men, dat dit een teken was, dat belangrijk nieuws verwacht kon worden. Waarnemers in West-Berlijn vroegen zich af of een nieuwe Russische vre desstap of een reorganisatie van de Oostduitse regering kar worden ver wacht. EERST DE BOEL OP ORDE.. Enkele Zeeuwse gemeenten rekenen op het a.s. najaar In tachtig Zeeuwse gemeenten werd op Woensdag 27 Mei gemeente- raadsverluezing gehouden. Tachtig van de honderd-en-éénEén-en- twintig gemeenten in het door de stormramp van 1 Februari zwaar ge teisterde Zeeland verkeerden in de onmogelijkheid om haar ingezetenen ter stembus op te roepen en op normale wijze te voldoen aan de wet telijke verplichting om éénmaal in de vier jaar een nieuwe raad te doen samenstellen. Nu zyn we weer enige weken verder en zo langzamerhand beginnen de eerste berichten binnen te komen, welke er op w Ij zen, dat men hier en daar toch ook weer aan deze plicht kan gaan denken. Voor drie Zuid-Hollandse gemeen ten stelde de minister van Binnen landse Zaken reeds data vast en ook uit enkele Zeeuwse rampgemeenten werd een desbetreffend verzoek bij Ged. Staten aanhangig gemaakt. Te kenen wellicht, welke er op wijzen, dat het herstel hier belangrijke vor deringen heeft gemaakt. Verheugende tekenen zelfs, die overigens helaas nog in schrille tegenstelling staan tot de berichten uit zoveel andere Zeeuwse gemeenten, waar van een térugkeer van de bevolking en dus van een gemeenteraadsverkiezing nog geen sprake kan zijn. De procedure voor de gemeenten, waar nog geen verkiezingen werden gehouden is aldus, dat door het ge meentebestuur een verzoek om een bepaalde datum aan te wijzen bij Ged. Staten wordt ingediend. Dit college geeft het verzoek dan met een ad vies uiteraard door aan de minis ter die ten slotte de datum officieel vaststelt. Of liever gezegd: twee data: één voor de candidaatstelling en één voor de verkiezing. Op Zuid-BeVeland is Kruiningen natuurlijk de gemeente, waar men aan verkiezingen nog niet kan den ken. In Waarde is wel een deel van de bevolking terug, maar nog lang niet iedereen. Zolang dat nog niet het geval is komt ook de kwestie van de verkiezingen nog niet aan de orde. Hetzelfde geldt voor Rilland- Bath. Krabbendijke heeft al zijn mensen terug en hoopt in het a,s. najaar tot verkiezing te kunnen overgaan. St. Philipsland heeft zelfs al een datum „in gedachten": 28 October. In het zeer zwaar getroffen Sta- venisse verkeert men op het ogenblik e„w„ in het stadium, waarin wordt ge- veel moeten gebeuren wacht op toestemming om de bevol king te doen terugkeren. Zodra dat het geval zal zijn, - kan men wellicht ook over het aanvragen van een ver kiezingsdatum gaan denken. Schouw en-Duiv eland. En dan Schouwen: Slechts drie dorpen in de Westhoek Burgh, Haamstede en Renesse konden op 27 Mei reeds een nieuwe raad kiezen; de vijftien overige gemeenten ver keerden vanzelfsprekend in de absolu te onmogelijkheid. Nu is men echter in Bruinissc weer zover, dat men kans ziet om bijv, in Augustus of Septem ber een verkiezing te houden. Maar overigens kan er in de gemeenten van Schouwen-Duiveland nu nog niet over verkiezingen gedacht worden. Dorpen als Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Oosterland Serooskerke, Kerkwerve en Noordwelle liggen immers nog in het water en in Zierikzee en in tal van andere gemeenten is de bevol king nog maar ten dele terugge keerd. Bovendien heeft men ten ge meentehuize nog heel wat zaken af te handelen, die vaak nog meer drin- fen dan de overigens toch ook heel elangrijke verkiezing van een nieuwe raad. Pas als alle mensen terug zyn, kan men kiezerslijsten gaan opstel len. „Eerst de boel op orde, pas daarna kunnen we verder zien", zei ons een van de burgemeesters. En zo is het inderdaad. Maar voor alles weer in orde is, zal er in de meeste gemeenten van het eiland nog heel sen alle weerbare mannen opgeroe pen. Op de lijn ZurichWinterthur St. Gallen ontspoorde een trein door een aardverschuiving. Er vielen ge lukkig geen slachtoffers te betreu ren. Bij Winterthur staan uitge strekte gebieden onder water. Bij Bazel is de scheepvaart gestremd. In geheel Frankrijk was het Vrij dag warm en voor de Rivièra \va3 het „vacantieweer bij uitstek." Ambassadeurs te Bonn. In goedingeliehte kringen te Lon den meent men te weten, dat Maan dagmiddag te Bonn in een drie-mo- gendheden-verklaring bekend zal worden gemaakt, dat de drie Weste lijke hoge-commissarissen zullen worden verheven tot de rang van ambassadeur bij de Westduitse Bonds regering, aldus meldt A.FJ?. KORTE PREDIKATIE. Dit heb ik tot U gesproken, opdat Mijn blijdschap in U zij en Uw blijdschap vervuld worde. Joh15 11 Vorig jaar raakte ik in de trein eens in gesprek met een Duitse dame tegenover mij. Op een gegeven mo ment zei zij: Maar gelooft U eigenlyk niet, dat in deze werréld niemand meer écht blij kan zijn? Ik aarzelde even met mt^n antwoord. We durven niet zo vaak zo maar direct over het Evangelie spreken, maar ik zei ten slotte: ja toch wel, echt blij kan men zijn wanneer men gelooft m Jezus Christus. Ineens klaarde haar gezicht op: Ja dat geloof ik ookzei ze en zo voelden we ons toen verbonden door één geloof in één blijdschap daarover. Maar was haar eerste opmerking niet typerend voor vele Christenen, namelijk dat we telkens weer ver geten de verbinding te maken tussen ons geloof en ons leven, tussen onze zang in de kerk en onze woorden op straat en in de trein? „Dit héb ik tot U gesproken" zegt Jezus, „opdat mijn blijdschap in U zij". Jezus' blijdschap in Zijn gemeenschap met den Vader, is het feit, dat de Vader de Zoon zond voor alle mensen. Dat „dit" zal wel niet alleen op het voorafgaamde vers slaan maar op Zijn gehele verkondiging. Jezus heeft dit alles gezegd opdat wij vol zouden zijn van de blijdschap, dat er wat ge beurde met deze wereld en in deze wereld en voor deze wereld, opdat wij werkelijk blij zouden zijn, niet met een klein glimlachje, niet met een la chend gezicht en een huilend hart, maar dat lichaam en ziel vol zouden z'jjn van de diepe blijdschap omdat Je zus kwam en met'ons is, omdat Hy deed wat xoij onmogeiyic konden doen, de weg tot God banen. Wanneer we er eveneens élke morgen aan dachten, dat Jezus Christus zondaars aan neemt, dat Eén Naam onze Hope is, wanneer we eens wérkelijk al onze be kommernissen op Hem wierpen, dan zou het gelaat van de Gemeente des Heren zeker veranderen. Laten we dit vandaag en morgen en als hei kan nog veel langer, ja tot het einde toe vasthouden, vast houden dat Jezus gesproken heeft, opdat Zyn blijdschap in ons zij. Hansweert. A. DE HAAN. DE VERWACHT: PLAATSELIJK BUIEN. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien, voornamelijk in het binnenland. Over wegend matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 28 Juni Zon: Op 4.19 Onder21.07 Maan: Op 22.19 Onder 5.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1