Zeeland oud... ZEELAND NIEUW! Syngman Rhee de halsstarrige grijsaard in Zuid-Korea BOEK N.A.V.0. HEEFT DOMINERENDE POSITIE IN EUROPA Het Het te in 1743 en wat ervan over is HECHTERE CULTURELE BANDEN MET ZUID-AFRIKA ZATERDAG 27 JUNI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „IK BEN NOCH FASCISTNOCH NAZI" Hij versleet in ruim twee jaren een en dertig ministers! (Van een bijzondere correspondent). HONGKONG, Juni „Ik ben noch een fascist, noch een nazi", ver klaarde eens Zuid-Korea's staatspresi dent Syngman Rhee bp een van de vele aanleidingen, waarbij zyn al te straf hanteren van het politiewezen hem dit verwijt had opgeleverd. „Het Koreaanse volk", voegde hij er aan toe, „weet nog niet, wat democratie werkelijk betekent. Als men het aan het volk overliet, zoveel politieke partijen te vormen als het graag zou willen, dan zouden er verschrikkelijke en bloedige twisten uit voortkomen. De een of andere secte zou misschien zelfs 'n buitenlandse mogendheid in de binnenlandse onenigheden betrekken, alleen om aan de macht te ko men". Een korreltje waarheid zit hier wel in, hoewel geen enkele buiten landse waarnemer de van een oud vorstengeslacht afstammende grijsaard het verwijt kan besparen, dat hij, die de democratie tijdens een 33-jarige ballingschap heeft leren kennen, niets gedaan heeft om ze zijn volk bij te brengen, diezelfde democratie, waarvoor de UNO-soldaten drie jaar lang in Korea bloedig gevochten hebben. Op zijn 20ste jaar, in 1895, was de jonge Syngman Rhee een van de lei ders van de beweging, die in het kei zerlijke Korea hervormingen naar Westers voorbeeld wilde invoeren, een bezigheid, die hem twee jaar later 7 jaar gevangenisstraf opleverde, Toen hij in het jaar van de Russisch- Japanse oorlog in 1904, zijn vrijheid terugkreeg, moest hij naar het bui tenland vluchten. In Amerika stu deerde hij te Harvard, waar hij on derscheidingen verwierf, werd in Princeton leerling van Woodrow Wil son en promoveerde daar tot doctor in de filosofie. In zijn vaderland was de vijand inmiddels een andere ge worden. Het Keizershuis, dat zozeer gekant was tegen hervormingen, was zelf door de Japanners gevangen genomen en op deze indringers moest nu de nationale onafhankelijkheid van Korea terugveroverd worden. In ballingschap Toen in 1919 in Shanghai een Ko reaanse regering in ballingschap werd gevormd, die door Koreaanse emigranten in China, Amerika, Ha- wai en Frankrijk gefinancierd werd, nam Syngman Rhee de leiding op zich. Het programma van deze re gering was een mengsel van Wood row Wilson en Mahatma Gandhi, het bereiken van het zelfbeschikkings recht door strijd zonder geweld en enkele punten uit de proclamatie klinken thans profetisch! „Onze strijd schudt 400 millioen Chinezen uit hun slaap op. China zal zich met Korea verbinden en ook India zal zich verheffen. Wij zijn deel van een wereldbeweging, die zich zal door zetten". Absoluut niet voor geweld loosheid was echter Kim Koo, die Syngman Rhee de leiding van de Ko reaanse onafhankelijkheidsbeweging betwistte. Kim Koo organiseerde de onder grondse strijd in Korea in de tijd tussen de beide wereldoorlogen; in deze tijd bracht men in Shanghai en andere Oost-Aziatische kustplaatsen met het woord Koreaan automatisch het woord „bommenwerper" in ver binding. In 1941 trad Syngman Rhee af als president van de regering in ballingschap ten gunste van Kim Koo en bleef alleen nog diplomatiek vertegenwoordiger in de V.S. Te Genève Hij was in Genève, toen daar in de Volkenbond tegen de Japanners het „conflict van Mandsjoerije" behan deld werd. Zonder voor Korea iets bereikt te hebben, keerde hij echter toch niet zonder resultaten naar Amerika terug. In Genève had hij namelijk de 25 jaar jongere secreta resse van de Oostenrijkse Volken bondsdelegatie, Franziska Maria Donner leren kennen, met wie hij in de V.S. trouwde en die hem nog he den trouw terzijde staat. Kort voor het uitbreken van de oorlog in de Atlantische Oceaan in 1941 verscheen in de V.S. Rhee's boek „Japan van binnen en van buiten", dat de overval van Pearl Harbour voorspelde, zonder dat iemand in Amerika de waarschuwing ter harte nam. Maar tijdens de oorlog met Japan begon men des te meer acht te slaan op Syngman Rhee en toen de Amen- kanen na de Japanse capitulatie in Zuid-Korea landden, volgde ook hij spoedig. Bij de onder toezicht van de UNO op 10 Mei 1948 gehouden ver kiezingen in Zuid Korea veroverde Rhee's „Nationaal-Democratische Unie" 170 van de 200 parlementsze tels en hij zelf werd tot staatspresi dent gekozen. Politiestaat De t vgeringstijd van de op zijn 75e jaar eindelijk aan de macht gekomen strijder is echter volkomen in tegen spraak met zijn verleden. Het duurde niet lang of hij had het bij zijn aan hangers in het parlement grondig bedorven door politiestaat-methodes, die in niets achterstonden bij die van de door hem zo gloeiend gehate en als zijn grootste vijanden beschouw de Japanners, Zijn vroeger zo gro te meerderheid veranderde al spoedig in een overweldigende meerderheid Nederlands tankschip na aanvaring gezonken Het Nederlandse mo Lor tankschip „Cornelis B" groot 366 bruto regis- terton en eigendom van N.V. Gebr. Broere te Dordrecht is Vrijdagoch tend in aanvaring gekomen met het 10367 brt. metende Italiaanse tank schip „Achille Lauro". De „Cornelis B", een nog nieuw kustvaartuig, gebouwd in 1952, was onderweg van Leixoes in Portugal naar Londen met een lading terpe- tyn en werd daar Zaterdag verwacht. Het ongeluk gebeurde op ongeveer 45 mijl O.N.O. van Quessant tijdens een dikke mist. De bemanning van de „Cornelis B' werd aan boord genomen door de „Achilla Lauro" en naar Brest ge bracht. tegen hem. In de eerste twee en een half jaar van zijn regering versleet hij 31 ministers. In Mei 1951 trad zijn plaatsvervanger, de 82-jarige vi ce-president Li Si-yoeng af, in Mei 1952 diens opvolger Kim Soong-soe, die zich voor Syngman's politie in veiligheid moest brengen door op een Amerikaans hospitaalschip te vluch ten. Halsstarrig Bij iedere gelegenheid, die hem goeddunkt, kondigt de halsstarrige grijsaard de staat van beleg af en vult de gevangenissen met parle mentsleden, journalisten en andere politieke tegenstanders. Toen er ge vaar bestond, dat het parlement, dat tot dusver de president moest kiezen, hem niet zou herkiezen, het hij bijna 50 afgevaardigden arresteren, onder andere door de politie naar de verga derzaal te brengen en dreef met deze middelen een grondwetswijziging door, waarbij de verkiezing in de han den van het volk werd gelegd. Daarna zorgden zijn politie en geheime organisaties voor een gunstige uitslag. Zyn tegenstan ders verwijten hem ook, dat hij de aanslag, die verleden jaar op hem gepleegd werd, maar die door het weigeren van het pistool van de aanvaller! mislukte, zelf ge- ensceneerd zou hebben. Ontelbare keren moesten de UNO-Korea- commissie of de Amerikaanse ver tegenwoordigers in Korea tegen zijn methoden protesteren. Hij dreigde dan, dat hij ze eruit zou gooien omdat ze zich met binnen landse kwesties bemoeiden. De 78-jarige heeft een maagkwaal en lijdt aan slapeloosheid maar hij klemt zich nog steeds aan de teugels vast. De Amerikanen, die in 1950 zijn regi me van een wisse ondergang redden, toen hij bij de opmars van de Noord- Koreanen nog slechts tot de naaste omgeving van Poesan beperkt was, maken zich geen illusies over hem. Maar ze vrezen, dat er na hem mis schien een chaos komt. Franse troepenverster kingen naar Cambodja In de afgelopen dagen zijn, als voorzorgsmaatregelen tegen mogelij ke ongeregeldheden Franse verster kingen naar Cambodja gezonden, al dus hebben Vrijdag Franse officië le kringen te Saigon meegedeeld. Zoals bekend heeft de koning van Cambodja sterk aangedrongen op het verlenen van onafhankelijkheid aan zijn land, dat echter binnen de Franse Unie zou willen blijven. Genoemde kringen noemden de toe stand „enigszins gespannen". Er hadden zich evenwel tot dusverre geen incidenten voorgedaan. Naar verluidt heeft de koning ver zekerd dat er, zolang hij de toestand meester is, niets tegen de Fransen zal worden ondernomen, totdat Frankrijk een nieuwe regering heeft, die met de meeste spoed Cambodja's eis inzake onafhankelijkheid kan be handelen. 0 Bij het baden In zee is Donderdagavond in Rockanje de 9-jarige jongen IJ. Cordia uit Vlaardingen verdronken. Het stoffelijk overschot is i-middels gevonden. MENING VAN GENERAAL RIDGWAY Afscheid van Nederland „Ik heb in de afgelopen drie weken alle bij de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie aangesloten landen bezocht en ben daarbij gesterkt in mijn overtuiging, dat de Navo in dit Euro pa een dominerende positie is gaan in nemen. Overal heb ik unaniem de er kenning aangetroffen, dat een Ver enigd Europa een noodzakelykheid is geworden." Dit zeide generaal Rïdgway o.m., toen hij Vrijdag uit ons land vertrok, Zoals bekend, is generaal Ridgway benoemd tot opvolger van generaal Omar Bradley als staf-chef van het Amerikaanse leger en heeft hij dien tengevolge zijn functie als opperbevel hebber der Navo-strijdkrachten neer gelegd. De generaal vertrok van Schiphol in zijn eigen legervliegtuig naar Luxemburg. Véél is er niet van over. Een stuk slotgracht, waar de biezen te ritselen staan. Een soort ku bus, gebouwd van de oude ste nen. Dat is al. In 1820 hebben we het maar gesloopt, het Hof St. Maartens dijk. Zoals we zoveel gesloopt hebben in dien tijd. Het had al zo lang leeg gestaan en was zeer vervallen. Het was een smalle tijd, dat begin van de 19e eeuw, we xoaren moe en arm en xue stonden zelf ook een beetje leeg en we waren zelf ook een beetje vervallen. Wat doe je dan? Slopen. Van eerbied voor historische monumenten hadden we toen nog niet zo erg géhoord, Victor de Stuers moest nog ge boren worden en de gedachte, dat de piëteit voor een brok ou de schoonheid zon prevaleren boven het gewicht van de dui ten, was nog niet uitgesproken. Tegenwoordig weten we het alles zoveel beter en we hebben allerlei mooie woorden gekre gen, dis „cultuur" en „schoon heid" en „ideële waarden", om mee te spelen. Maar die hoeft U niet zo ernstig te nemen. Als Uw boekenschat, Uw piano, Uw klarinet verdronken is bij de jongste rampdan krijgt U dat niet vergoed van het Rampen fonds. Want dit was luxe. En onze oude buitenplaatsen, de weinige brokken oud mooi, die we nog bezitten Wat doen we ermee? Een gesticht maken we ervan, een jeugdherberg, een rustoord voor xcat de journalis tiek tegenwoordig zo liefelijk „de oudjes" noemt, alles erg best bedoeld, maar wat er even aan hout gekapt worden mag, dat kappen we omver en stie kempjes eet de moestuin het bos op. De economie, nietwaar Want die mooie woorden, dat is maar luxe. De leuzen en de vlaggen, ze veranderen met de tijd. Maar de realiteit daarachter is altijd de zelfde: dat de lieve, mooie din gen, de weerloze dingen, de wij ze, oude dingen, die niet dom genoeg meer zijn om nog sterk te wezen, het gelach betalen en gesloopt worden en verklun geld. U vindt dit overdreven? Misschien, soms. Maar uio pia no krijgt U niet vergoed. Toen niet en nu niet en nooit niet! Omdat Hólland smal is en altijd wel smal zal blijven. Doch U wenst historie en geen boutade's? Wél, dit ts dan het Kasteel, waar Jacoba van Beieren, de veel gejaagde, de veel geplaagde, een korte, late rust beleefde aan de zijde van haar gemaal Frank van Bors- selen, Grave van Oostervant. Haar drie vorige huwelijken xva- ren nogal aan de politieke kant geweest en ze eindigden maar ongélukkigJan van Touravne, de Franse dauphin, stierf reeds toen ze xiog maar vijftien jaar xcas; van Jan van Brabant xcerd ze gescheiden en het huwelijk met Humphrey, hertog van Gloucester, xcerd door de Paus onwettig verklaard. Op deze achtergrond gezien, doen de en kele jaren, die ze op het Hof St. Maartensdijk verbleef, eindelijk van alle politiek geharrewar be- vrijd, ons denken aan een korte, serene nazomer. In 1433 xcerd dit huwélyk, dat eerst in het ge heim gesloten was, bevestigd in de Kerk van St. Maartensdijk, dezelfde kerk, die er nu nog staat. En het Gemeentehuis be- xoaart nog een geschilderd por tret van haar, met de zinspreuk „Mit ganser liebeHet ,J).D. D." van Frank, tot haar ge richt en dat betekenen zou: ,JDattic Dyn willigher Dienaer ben" roept verwante gedachten op: men mag hier dromen van een laat geluk. Het Slot xcas toen al xoel een honderd jaar oud. In 1374 kwam ■het in leen bij Frank's grootva der, die ook Frank heette, en sindsdien xcas het zeer versterkt en uitgebreid en verfraaid. Nu is er alleen xiog maar een oude vijver met wat ritselend riet. Maar xiog altijd bewaart het Raadhuis van het oude Haes- tinge want zo heette „Smeersdyk" in ouder tijden en nog altijd heeft het de Haas in fijn xcapen een aantal inte ressante portretten, afkomstig van het Slot. En nog altijd heeft het Kroondomein hier gro te bezittingen en ts onze Lands vrouwe óók nog Vrouxce van St. Maartensdijk. Nog altijd ook is het hier wat joliger dan op het overig Thólen en leeft men hier wat vrijer, xcat joyeuzer zo werd ons door een oud-Maartensdij ker verzekerd. Waarom? Na- icerking van de hoofse invloed van het oude Hof? Of zou het zijn, omdat hier ergens, vólgens Dresselhuis, een Tempel van Bacchus moet hebben gestaan J. C. v. S. Met veel waardering sprak de gene raal over de gastvrijheid, die hij met zijn echtgenote steeds in ons land heeft ontvangen. Hij zeide zeer ver eerd te zijn met de onderscheiding, die Koningin Juliana hem heeft gegeven. „Ik heb in grote mate de inspan ning geapprecieerd, die de Neder landse regering zich, ondanks de tra gedie die dit land in de afgelopen win ter heeft getroffen, voor de Navo strijdkrachten heeft getroost." Gene raal Ridgway uitte voorts zijn waar dering voor het Nederlandse contin gent vrijwilligers, dat aan de zijde van de Verenigde Naties in Korea strijdt. Gevraagd of het hem speet, dat hij zijn functie als opperbevelhebber in Europa moet neerleggen, antwoordde de generaal, dat een soldaat geen gro ter eer te beurt kan vallen, dan be noemd te worden op de hoogste mili taire post van zijn eigen land. Met zÖn gevolg begaf de generaal zich daarna naar het gereedstaande vliegtuig. Hij inspecteerde zijn laatste erewacht in Nederland, bestaande uit onderdelen van land-, lucht- en zee macht, drukte de Nederlandse minis ter van oorlog en van marine, de heer C. Staf, alsmede luitenant-generaal I. A. Aler, chef-luchtmachtstaf de hand, wuifde een laatste vaarwel naar het publiek en verdween in zijn vliegtuig. Een jaar en twee en twintig dagen heeft generaal Ridgway het opper bevel van de Navo gevoerd. 81-jarig heer had geen rijbewijs. Op de Arnhemse weg, ter hoogte van de Rondweg Zuid te Apeldoorn, is een tien. jarig meisje, dat de weg over stak aangereden door een personen auto. Het meisje, dat in de veronder stelling verkeerde, dat haar voorrang zou worden verleend, kwam met de schrik vrij. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. De bestuurder van de auto, de 81- jarige K. M. uit Apeldoorn, bleek bij onderzoek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. Generaal Matthew T. Ridgway ont ving van H.M. de Koningin het Groot- kruis in de Oranje Nassau orde. Hier zien we Koningm Juliana en Prins Bernhard in gesprek met generaal Ridgway. Geheel links mevrouw Meder, echtgenote van de adjudant van de generaal, gedeeltelijk zichtbaar achter de Koningin. Goederentrein ontspoord Donderdagnacht Is op het rangeer terrein van de Nederlandse Spoorwe gen te Zwolle een goederentrein ont spoord bij het overtrekken van het ene spoor naar het andere. Een elec- trische locomotief schoot van de rails en enige goederenwagons wer den in elkaar gedrukt. Vijf stel rails werden ten gevolge hiervan geblokkeerd, waardoor grote vertraging in het goederenverkeer ontstond. Het passagiersverkeer on dervond geen hinder van het gebeur de Een goederenwagon werd finaal doör een ijzeren paal in tweeën ge sneden. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. EEN VAN: FERDINAND LANGEN. Een van de moeilijkste opgaven die een schrijver zich stellen kan is wel licht het schrijven van een humoris tische roman. Humor van langere adem dreigt gauw vervelend te wor den: geforceerd of flauw. Vandaar dat ware humor meestal in korte stukjes triomfeert. Ferdinand Lan gen, die reeds als schrijver naam maakte, brengt ons met „Hoe maakt u het?" een humoristische roman die vermakelyk en wel lezenswaard is, maar die toch niet aan de flau witeiten ontkwam: het boek wemelt van gesprekken die met „bonte- avond"-jool gevuld zijn, maar hier en daar sprankelt ook droge humor op zijn best of treft men brillante vond sten aan. Het onderwerp: Een stel letje artistieke vrienden dat aast op de erfenis van de rijke oude oom van één van hen. Ze leven er al bij voor baat'goed van, gaan een letterkundig tijdschrift stichten en een sociëteit. Maar de oom sterft natuurlijk niet. Een boek als een reeks moppen: af en toe glimlacht men verveeld uit beleefdheid, maar af en toe schatert men het ook even uit. (Arbeiderspers, Amsterdam). H.W. PLEIDOOI IN „DIE BURGER" Critiek van Engelse zijde (Van onze correspondent in Kaapstad) De Zuidafrikaanse regering heeft het cultureel verdrag met Nederland getekend en het leidende nationale dagblad „Die Burger" spreekt daarover in een opvallend hoofdartikel zyn blijdschap uit. De ernst, waarmede de totstandkoming van het verdrag behandeld is, toont duidelijk aan, zo schrijft het blad, dat het niet maar voor de „mooiigheid" op paier is ge zet, maar dat er uitvoering aan zal worden gegeven. Toch is dat niet ge noeg. De schrijver in „Die Burger" naar ik meen te weten een buiten de redactie staande gezaghebbende figuur betoogt namelijk, dat de cul turele afstamming der Afrikaners zuiver Nederlands is en dat de twee takken van Dietse stam, ook al zijn zij door een oceaan gescheiden, in de eerste plaats op cultureel gebied meer met elkaar gaan meeleven. Zuïd-Afrika overweegt op het ogenblik ernstig de mogelijkheid om op de scholen meer lessen in het Ne derlands te geven, maar het zou goed zijn, zo meent „Die Burger", als de scholen van beide landen bijvoor beeld één uur per week gingen be steden aan de kennis van eikaars historie. Zuid-Afrika zal dan ook de behandeling van de vrijheidsstrijd der Nederlanders, die thans bij het ge schiedenisonderwijs facultatief ge steld is, als verplicht onderdeel moe ten invoeren. Kennismaking. „Maar afgezien van het onderwijs zal de vruchtbare uitvoering van het verdrag niet. zoals totdusver, gezocht moeten worden In bezoeken van schrijvers en wetenschapsmensen al leen. De practijk van het leven zal tot uitdrukking moeten komen in be zoeken van industriëlen en handels mensen, ingenieurs en onderwijsmen sen uit de practijk, journalisten, boe ren en vakbondsleiders. De persoon lijke kennismaking met onze vraag stukken zal meer licht verspreiden dan kolommen ai'tikelen in de dag bladen. Zo heeft de Nederlandse han delsmissie verleden jaar uitstekend werk verricht. En men denke in dit verband ook aan de reis van de hon derd volksspelers, die zo belangrijk is als een reis van honderd gezan ten". Goede gezindheid. „Onze ervaring is, dat er in Ne derland, ondanks de stekelige uitla tingen van sommige sprekers en journalisten, in alle lagen des volks een bijzonder goede gezindheid ten kin; opzichte van het Afrikanerdom heerst minstens zo goed als die tegenover Nederland in Zuid Afrika. Het verdrag moet daartoe strekken, dat de wederzijdse welwillendheid, door middel van meerdere wederzijd se bekendheid en culturele uitwisse ling in beide richtingen, verstrekt wordt". Afwijzende reactie. Dit hoofdartikel, dat duidelijker en concreter dan ooit het verlangen van de Afrikaners naar nauwer relaties met Nederland tot uitdrukking brengt, heeft een afwijzende reactie uitgelokt van het Engels-talige Kaapse dagblad „The Capes Times". Het blad schryft raillerend, dat men dan evengoed aan Frankrijk kan beloven de Franse revolutie op het onderwijsprogram te zullen plaatsen en het besluit zijn afwijzende be schouwing met de woorden dat de jeugd natuurlijk wel op de hoogte moet zijn van de Nederlandse ge schiedenis, maai- dan zonder culturele koehandel. Deze ongewoon scherpe afwijzing heeft hier in Nederlandse kringen on plezierige verbazing gewekt, ook al beseft men terdege, dat het stand punt van de Zuidafrikaanse regering veel meer in overeenstemming is met dat van „Die Burger" dan met dat van „The Capes Times". Ondertussen blijft het waar dat, zoals „Die Burger" schrijft, alles af hangt van de geest waarin de beide betrokken regelingen de zaak behan delen. Voor wat Zuid-Afrika betreft kan gezegd worden, dat men bereid is tot nauwe en hartelijke samenwer-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 11