Walserijen van Breedband officieel in gebruik genomen HET OVERMAKEN VAN GELD UIT INDONESIË BEPERKT OVER ENKELE JAREN EEN MILLIOEN BROMFIETSEN VRIJDAG 26 JUNI 1953' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KONINKLIJKE BELANGSTELLING. Wonder van de Nederlandse industrialisatie na 1945 Donderdagmorgen te half elf zijn de walserijen van de- N.V. Breedband by het Hoogovenbedryf te IJmuiden officieel in gebruik genomen. Ko ningin Juliana, Prins Bernhard en ruim 2000 andere gasten onder wie ministers, enkele Amerikaanse autoriteiten, Kamerleden en vele in dustriëlen waren daarbij tegenwoor dig. De president-directeur van Breedband, ir. A. H. ïngenliousz noemde in zijn begroetingswoord deze blijde dag een „bekroning van de buiten gewone inspanning en toewijding aan een grote taak." In 35 jaar tijd is het hoogovenbedryf uitgegroeid tot een instelling waar 8000 mensen arbeid vinden. De president-commissaris prof. dr. P. B. Kreukniet wees er in zijn toe spraak op, dat het nieuwe Breed- band-bedrrjf reeds direct rendabel zal zijn. De minister van economische za ken prof. dr. J. Zylstra noemde het gereedkomen van het Breedband-be- drijf het sluitstuk van de eerste na oorlogse industrialisatie-periode. Met de bouw en installatie van dit bedrijf is totaal een bedrag van 130 millioen gulden gemoeid geweest. In acht jaren tijd heeft men in de Nederlandse industrie totaal 10y2 milliard geïnvesteerd aan nieuw ka pitaal, waarvan 5 milliard voor uit breiding van bestaande bedrijven. Daardoor zijn vermoedelijk niet veel minder dan 200.000 nieuwe ar beidsplaatsen ontstaan. Spr. noemde Import voedergranen enz. per September a.s. vrij. Omstreeks 1 September a.s. zal de import van voedergranen en vee koeken wederom in handen worden gesteld van de particuliere handel. Tengevolge van dit besluit zal een einde komen aan de sedert 1939 be staande regelingen, waarbij de im port van veevoedergranen en derge lijke geheel was voorbehouden aan de overheid. Op 1 April jl. werd de distributie van veevoeder opgeheven. Boven dien werd tegelijkertijd het systeem van vaste verkoopprijzen vervangen door een stelsel van wisselende prij zen, welke regelmatig op basis van de wereldmarktnoteringen werden vastgesteld. Waar thans aan de es sentiële voorwaarden voor een vrije import is voldaan, was het mogelijk het bovenstaande besluit te nemen, waarmede aan een lang gekoesterde wens van het bedrijfsleven kan wor den tegemoet gekomen. Nadere bij zonderheden over de juiste datum en de eventuele voorwaarden, waar mede bij de aankoop van granen en andere veevoeders in het buitenland moet worden gerekend, zullen bin nenkort door de desbetreffende be drijfschappen worden bekend ge maakt. 586 Bloemen en planten die slaapbe- wegingenvertonen, dus zich voor de rustperiode anders instellen, zien er anders uit dan wanneer zij wakker zijn. In het eerste geval hangen de bladschijven verticaal omlaag en van de uitgespreide stand die wij ge meenlijk waarnemen, is niets meer te bekennen. Bij samengestelde bladeren leggen de blaadjes van hetzelfde juk zich met de bovenzijde tegen elkaar, zoals de klaver, of zij worden langs de hoofdnerf opgevouwen. De reden hier van moet waarschijnlijk gezocht wor den in de beschutting die de bladeren op deze wijze tegen de kou onder vinden. Hetzelfde motief ligt waarschijnlijk ten grondslag aan het sluiten der bloe men, waardoor het inwendige van de bloem niet aan te grote afkoeling van de nacht is blootgesteld. Maar er is nog een andere reden en wel deze, dat door het sluiten van de bloembladeren een bescherming wordt gevormd tegen eventuele schadelijke dauw of regen. Dit zal ook wel de oorzaak zijn dat sommige bloemen in de nacht het kop je laten hangen. De klaverzuring, die wegens zijn drietallige bladen en zf n zure smaak aldus wordt genoemd, en welk plantje we gewoonlijk in een schaduwachtige omgeving aantreffen, heeft de dn-, uit gekozen om een 'slaapje te doen. de uren dat de zonneschijn het Lirn-p de bladeren laat spelen, klapp de drie blaaljes langs de hoofde u- men door een mechanisme in wricht, dat door verander).,,.- ,.in spanning in het cel-vocht in Koig wordt gesteld. Overigens is dt klaver zuring niet de enige dagslaper, want ook bij sommige tropische bomen doet zich dit verschijnsel voor en dan nog in veel opvallender vorm dan bij dit in landse kruid het geval is. De verwijzing naar tropische bomen, zal u wellicht reeds op het spoor ge bracht hébben van de reden, waarom de klaverzuring in het zonlicht onder zeil gaat. In de zonneschijn worden de tere blaadjes met, uitdroging be dreigd, en dit wordt voorkomen door de bladeren samen te klappen. Er is nu nog juist ruimte voor een aardig probleem. We nemen hierbij aan dat u en ik voortreffelijke schut ters zijn en dat toe op een bepaald doel schieten. U mag één schot lossen en aan ondergetekende is het geoorloofd waaróm doet niet terzake twee schoten te vuren. U doet het eerste schot. Ik volg uw voorbeeld, maar m$n schot is niet beter dan het uwe. Echter, ik heb nog één schot in de buks, en de vraag is nu, hoe groot de kans is dat ik u overtref Wanneer u mocht menendat die kans vrij groot is, kan ik wel vast verklappen dat het tegendeel het geval is! HPetition. de industriële ontwikkeling van „Nederland na de oorlog" een won der. Niemand zou in 1945 daaraan geloofd hebben. Het koninklijk paar en de genodig den maakten na de ministeriële re de een rondgang door de fabrieken. Grote belangstelling toonde de vorstin Prins Bernhard bevond zich als commissaris van het bedrijf niet op vreemd gebied voor de mogelijkheden die hier werkelijkhe den zijn geworden. Een afzonderlijke tentoonstelling, die ten slotte werd bezocht, maakte duidelijk, dat de bestemming van de stalen platen zowel een spoorwegwa gen als een sigarendoos, een tribu nestelling of een landhuisje kan zijn. Omstreeks 12 uur verlieten de Koningin en de Prins het bedrijf om zich per auto (zoals zy ook geko men waren) terug naar Soestdyk te begeven. De genodigden waren per extra trein gearriveerd. Deze trein bracht hen tot weinige meters van de tribu nes in de feesthal. Met dezelfde trein reisden zij na de koffiemaaltijd direct van het terrein naar hun woonsteden te rug. De oud-directeur van de eleetromo- torenfabriek Dordt, de heer W. A. Boogaerdt, en de directeur ir. H. J. Jimmink van deze fabriek die de gigantische aandrijvingsapparatuur van Breedband heeft vervaardigd en geïnstalleerd wilden bepaald aan de uitnodiging voor dit historisch ge beuren gevolg geven. Zij moesten echter te twee uur weer aanwezig zijn by de opening van de nieuwe electrische centrale in Dordrecht. Daarom stegen zij voor de feesthal per helicoptère op en vlogen naar Dordrecht terug! Nederlandse employé's worden zwaar getroffen. Anderhalf uur televisie per dag mogelijk? De minister van onderwijs, J. M. L. T. Cals, zou aan de Nederlandse TV- stichting meegedeeld hebben, dat de ministerraad in principe zijn goedkeu ring heeft gehecht aan voortzetting van de TV-uitzendingen na 1 Octo ber a.s., aldus meldt de „Tel.". Bovendien heeft de ministerraad toestemming gegeven het aantal zenduren uit te breiden. Het verschil tussen de totale kosten der uitzendin gen en de opbrengst van het kijkgeld zal voorlopig door het Rijk worden bijbetaald. De minister stelt zich voor binnen kort in nader overleg te treden met de Televisie Stichting om met deze van gedachten te wisselen over de vorm van de instelling welke na 1 October a.s. met de uitzendingen zal worden belast. In TV-kringen hoopt men, dat het nu mogelijk zal zijn het aantal zend uren van 3 per week op te voeren tot 10 12 per week. Dan zal men in staat zijn iedere dag een uitzending van ongeveer l1/* uur te verzorgen. De studioruimte is daarvoor op het ogenblik onvoldoende, maar de TV- stichting heeft een optie op het Ka tholiek eVrenigingsgebouw St. Vitus in Bussum, dat op het ogenblik lees staat en dat voor studiodoeleinden verhuurd zou kunnen worden. Dit ge bouw ligt vrij dicht bij de huidige studio. Het hoofdbestuur van de te Pang- kalan Brandan gevestigde vereniging van arbeiders in de olie-industrie heeft er op aangedrongen de olieter reinen in Noord-Sumatra, terug te geven aan de B.P.M.. De vereniging acht dit noodzakelijk in verband met een goede exploitatie. Zoals bekend willen bepaalde poli tieke partijen in Indonesië waar onder de P.N.I. deze olieterreinen nationaliseren. De nationalisatie vormt het hoofdgeschilpunt tussen de Masjoemi en de P.N.I. De heer Moekarto, die bezig is een nieuw ka binet te vormen in Indonesië, wil daarin thans de Masjoemi niet opne men. Hij is lid van de P.N.I. en hij zoekt nu aansluiting bij kleinere link se groeperingen. Zelfs zou hy sympa thie veiwachten vande communis ten. Moekarto zou zeif geen premier willen worden. Voor deze functie heeft hij mr. Soesanto Tiroprodjo op het oog, die thans waarnemend hoge commissaris van Indonesië in Den Haag is. Vierde assemblee van oud-strijders in Den Haag. De bestuursraad der Wereld Vete ranen Federatie (W.V.F.), welke «le zer dagen te Parijs vergaderde, heeft besloten, dat de 4e assemblee der W. V.F. in de eerste helft van Novem ber in Den Haag gehouden zal wor den. De vorige congressen vonden plaats te Parijs, Belgrado en Lon den. Enkele honderden leiders van oud- strijdersorganisaties uit alle wereld delen zullen voor deze bijeenkomst naar Den Haag komen, onder wie Harold Russell, de bekende hoofdrol speler uit de film „De beste jaren van ons leven", kolonel Nobody, de beroemde leider der ondergrondse beweging in Frankrijk, generaal Mi- loje Milojevic, de. Joegoslavische verzetsstrijder, die vanuit bezet ge bied. naar Cairo vloog om contact met Churchill op te nemen, en zich daarna weer bij zijn guerillastrijders voegde en vele andere oorlogshelden. Verwacht wordt, dat ook de Ameri kaanse millionnair, mr. Alfred Gwynn Vanderbilt, president van het World Veterans Fund, aanwezig zal zijn. te zamen met Douglas Fairbanks jr., die ook in de oud-strijdersbeweging- een voorname rol speelt. Intussen is de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, mr. Luns, in Djakarta aangekomen voor oriën terende besprekingen met de Indone sische regering. Het blad Fedoman verwacht, dat een van de te bespre ken punten zal zijn, de nieuwe en bij zonder ongunstige transfer-regeling, die is opgesteld voor de Nederlanders in Indonesië. Tal van Nederlandse employé's, die in het Indonesische be drijfsleven werken, zullen onder de nieuwe regeling niet of uiterst moei lijk geld naar Nederland kunnen overmaken. Het zal met ingang van 1 Januari a.s. niet meer zo zijn, dat iedere Ne derlander recht op transfer heeft. Een vergunning daartoe zal slechts verleend worden aan uit het buiten land „geïmporteerde" deskundigen. De mogelijkheid van transfer wordt verder verdeeld volgens de aard van dé bedrijven. Voor bankpersoneel is in het' alge meen transfer niet toegestaan, even min voor transportondernemingen. Voor handelskantoren is de trans fer zeer beperkt en voor culturele in stellingen, scholen, stichtingen en de 1 pers is zij in het geheel met toege staan, Alleen voor industrieën wordt in het algemeen transfer toegestaan. Ook het overmaken van gelden voor het onderhoud van in Nederland ver blijvende gezinnen zal niet ten laste van Indonesië gebracht kunnen wor den. „Als iemand zyn gezin in Neder land wil hebben, is dat zijn zaak", al dus „Pedoman". Tijdens de rondgang door de Breed- band-walserijen. De President-Direc teur, Ir. A. H. Ingenhousz, en President-Commissa/ris Prof. P. B. Kreukniet (links) aari vjeerszijde van de Koningin, leidden H. M. rond. Tweede rij, in het midden Prins Bernhard. ft"vr -ft -ft -ft "ft "ft "ft -ft ft "X1 ft -Sr ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft Een luchtslang. Het was geen zeeslang, maar een „luchtslang". die duizen- den inboorlingen van de grens- streek tussen Kenya en Oegan- da aan het trekken heeft ge- bracht. De in 194S verbannen leider van een verboden secte, Elijah Masinde, was teruggekeerd in jf de gedaante van een in de lucht '1 verschenen tweekoppige slang, aldus meenden zij, en ze gingen op zoek naar de plaats waar de J slang was neergekomen. Wat X zij in de lucht gezien hadden, z was echter niets anders dan Ij, een dubbelstaartig Vampire- straalvliegtuig, dat met een condensspoor achter zich aan S op vier en halve kilometer hoogte kwam overvliegen. Dat 5 pogen de plaatselijke bestuur- ders thans aan de inboorlingen cïuidelijk te. maken, ftftftftft ftftftftftftftft .jj.#ftftftftft Omroepen waterstanden In afwijking van de tot nu toe gel dende regeling zullen, in het 3e kwar taal van 1953, de waterstanden en waterdiepten, dagelijks worden opge roepen over de zender Hilversum 2 (golflengte 298 meter). Op de Zondagen geschiedt de uit zending over Hilversum 1 (golfleng te 400 meter). JAARVERGADERING K.N.A.C. Geheel nieuw probleem geschapen. In Den Haag werd Donderdagmid dag de jaarlijkse algemene jaarver gadering van de K.N.A.C. gehouden. Int deze vergadering wees de voor zitter, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, op de onrustbarende groei van het bromfietsenpark. Zijn er momenteel 270.000 stuks op de weg, zo is de schatting gewet tigd, dat over enkele jaren niet min der dan een millioen van deze „brommers" zullen rondrijden. Vol gens de voorzitter is hiermede een geheel nieuw probleem geschapen, dat op korta termijn dient te worden opgelost. Spr. constateerde met groot genoegen, dat een wettelijke poging is. gedaan om de hatelijke parkeergeldheffingen te doen ver dwijnen. Hoewel het natuurlijk uitgesloten is dat de verkeersongevallen geheel worden uitgebannen, aldus ging de voorzitter der K.N.A.C. verder, kan van de zijde van de overheid meer worden gedaan om hieraan paal en perk te stellen. Het verkeerstoezicht achtte spr. onvoldoende en met na me kwam het hem voor dat de greep op het langzame verkeer steeds moeilijker wordt waardoor de onge disciplineerdheid in hoge mate toe neemt. „Men zal dit vraagstuk onder de ogen moeten zien, opdat het nor male verkeer, in het bijzonder in de steden, niet binnen afzienbare tijd op een chaos uitloopt." Voorts acht te spr. het verkeerstoezicht op de grote wegen te gering. Gift voor Rampenfonds van d wergrepubliekje De twaalfduizend inwoners van het in de Apenijnen gelegen dwergrepu- bliekje San Marinohebben voor de Nederlandse watersnoodslachtoffers 1.400.495 lire (ruim 8400) bijeen gebracht. Meer dan 10.000 inwoners van Berlijn zijn Dinsdagmiddag bijeengekomen voor liet met zwarte doeken beklede Westber%jnse regeringsgebouw om deel te nemen aan de rouwplechtïg- heid voor de doden, die tijdens de on geregeldheden in Öost-Berlijn vielen. De kisten van de zeven in West- berUjnse ziekenhuizen overledenen stonden opgebaard op een hoge kata falk. Terwijl in het gehele gebied een wrbeidspauze van 5 minuten werd in gezet, nam Dr. Adenauer het woord. Een overzicht tijdens de indruk wekkende rede van Audenauer. télefoto Het Wereldgebeuren Vele generaals Honderd drie en twintig generaals houdt Griekenland er op na en dat op 'n bevolking van 7 mill, zielen. Naar die laatste maatstaf ge meten zou Nederland met zjjn tien millioen zielen 180 generaals moeten bezitten. Dat is gelukkig niet zo in Nederland, maar Griekenland, dat on geveer 200.000 man bij leger, lucht macht en marine constant onder de wapenen heeft (10% van de manne lijke werkende bevolking) kan het blijkbaar niet met minder doen. Het heeft ook een maarschalk (bui ten dienst), die aan het hoofd van de regering staat en deze 70-jarige heer Alexander Papagos, is maar wat in genomen met het negen divisies om vattende Griekse leger, dat een para depaardje van de Navo is. Hij heeft pas uitvoerig met de Turken gepraat en daarbij bleek op nieuw hoe aangenaam de Grieks- Turkse militaire samenwerking in Navo-verband is. Ook de Griekse mi nister van voorlichting Paneyotis Sifneos heeft daar in Athene nog eens de nadruk op gelegd en hij be trok bovendien Joego-Slavië in de aangename samenwerking, want al is er dan geen verdrag-met Tito, men houdt er elkaar wel op de hoogte. Dat Joego-Slavië is eigenlijk de zwakke schakel in de Balkan defensie. Vandaar dat maar schalk Montgomery, de plaatsver vangend Navo-opperbevelhebber, er in September naar toe zal gaan en al pratende met Tito de militaire no den en behoeften van Joego-Slavië zal analyseren. De moeilijkheid voor Joego-Slavië en Griekenland tesamen is, dat deze beide landen in feite niet in staat zijn een kostbaar defensie-apparaat te on derhouden. Turkije vormt een gelukkige uitzon dering. Het land beleeft een economi sche hoogconjunctuur zoals het nog zelden heeft meegemaakt. Het is daar alles welvaart en vooruitgang wat de klok slaat. Maar voor Grie kenland en Joego-Slavië ligt dat an ders. Griekenland heeft grote moeite met de afzet van zijn voornaamste export-producten. Een zevende deel van zijn bevolking moet leven van tabaksteelt en helaas is de Griekse tabak van vele markten verdrongen door andere tabakken. Bovendien be schikt het niet over fondsen voor in dustriële opbouw. Men voorziet dan ook, dat de sanering van de Griekse economie nog jaren zal duren en dat in die tijd hulp uit het buitenland on ontbeerlijk zal zijn. Intussen wordt koortsachtig ge zocht naar exportmogelijkheden voor Griekse producten. Eenzelfde koortsachtigheid demon streert zich in Joego-Slavië. waar men onder communistische lei ding de industrialisatie wat al te krachtig heeft aangevat. Het bleek nodig de industrialisatie schema's aanzienlijk te beperken. Naar het schijnt heeft men de plan nen voor een volledige oorlogsindus- ti-ie voorlopig laten varen en wil de regering zich nu toeleggen op bevor dering van de electrificatie. verbete ring van de mijnbedrijven en van de bosexploitatie. Op landbouwgebied wist de Joego slavische regering een zekere even wichtigheid te bereiken: de platte landsbevolking (24 van de Joego- slaven leeft van de landbouw) is niet meer gekant tegen de regering. Maar de productie van levensmid delen is niet toereikend voor het land. Er wordt thans regelmatig graan enz. geïmporteerd uit Turkije. Van de drie samenwerkende Bal- kanstaten kan dus gezegd wor den, dat zy weliswaar een zeker militair potentieel vertegenwoordi gen, maar dat alleen Turkije een ge zonde ontwikkeling- toont. Zowel Joego-Slavië als Griekenland staan te zwak op de „economische" benen. Het is dan ook begrijpelijk, dat maarschalk Papagos, toen het Rus sische vredesoffensief ter sprake kwam, opmerkte: „Als de Russen een overeenkomst willen, moeten wij met hen praten". Blijkbaar wacht men dus ook in Griekenland met enige spanning op de grote besluiten van de a.s. Bermu daconferentie! Damesmantels met scheermesje vernield e 28-jarige E. K., bonwkundig tekenaar uit Rotterdam, heeft we gens vernieling terecht gestaan voor de rechtbank te Rotterdam. Hem was ten laste gelegd, dat hij in November met een scheermesje de mantels van twee dames zou hebben vernield. Verdachte gaf de feiten toe; hij verklaarde te hebben gehandeld* on der druk van een aanvechting, die hij niet kon bedwingen. Hij had zich in Rotterdam vijf keer en in Den Haag drie maal aan hetzelfde feit schuldig gemaakt. In een geval was door hem schadevergoeding betaald. De officier van justitie was van oordeel, dat verdachte onder psychi atrisch toezicht moest worden gesteld en hij eiste tegen hem 25 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis en 6 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie iaar, alsmede psychiatrisch toezicht. Uit spraak op 30 Juni. Ook onrust in Roemenië. Het blad van de Joegoslavische communistische partij, „Borba", haalt in haar editie van Donderdag- uitlatingen van vluchtelingen aan, volgens welke ook in Roemenië ar beiders betogingen tegen de regering hebben gehouden. Onlangs zou er ernstige onrust hebben geheerst in een van de groot ste Roemeense fabrieken, een metaal- fabriek te Boekarest. De arbeiders hadden hier het werk neergelegd toen de directie hun loon niet op tijd uit betaalde. De autoriteiten hadden toe gegeven en onmiddellijk uitbetaald. Volgens de verhalen van de Roe meense vluchtelingen zou er even eens onrust heersen op het platte land.. De voedseltoestand was, vol gens hen. kritiek: voor een half rant soen brood zou men vijf uur in de rij moeten staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 9