BEKEND FIGUUR UIT ZUIVEL- WERELD JUBILEERT WALCHEREN k Een „dure" sigt tref voor drie ktv artjes COmSSERIE „DE BIE" WORDT 8JUUGEOPEND Een nooddijk bij Renesse? VRIJDAG 26 JUNI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ir. W. A. vari As 35 tiaar directeur van „Brabant". Op Dinsdag 30 Juni zal in Breda een vooraanstaande figuur in de Zeeuwse en Brabantse zuivelwereld, i.1'. W. A. van As, zijn ijf en dertig jarig jubileum vieren als directeur van de Zuivel Export en Verwer kingsvereniging „Brabant". In hotel „Dennenoord" zal die dag een recep tie worden gehouden, waarop de man die de Z.E.V. tot een handels factor van betekenis in binnen- en buitenland maakte, gehuldigd zal worden. Ir. van As werd in Bergen op Zoom geboren in 1890 en ging na de H.B.S. ter plaatse doorlopen te heb ben studeren aan de Landbouw Ho geschool te Wageningen. In 1914 werd hij benoemd tot ass. Zuivelcon- sulent te Utrecht en later tot Zuivel- consulent te Zwolle. In 1918 werd hij benoemd tot se cretaris van de Brabantse Zuivelbond waarbij alle coöperatieve zuivelfa brieken in Zeeland, West-Brabant en Midden-Brabant zijn aangesloten en tot directeur van de Z.E.V. Laatst genoemde functie werd zo belangrijk, dat hij in 1922 het secretariaat van de bond neerlegde. Van 1922 tot 1930 exploiteerde de heer Van As in Roosendaal, snijpunt van internationale wegen, een boter- mijn. Door de crisis van 1929-1930 kwam daaraan een einde. Van toen af werd de Z.E.V. een export-kartel, dat voor een dertigtal fabrieken de afzet van boter in binnen- en buiten land regelde. Op grond van zijn ver diensten voor de organisatie, de op bouw van de verkoop organisatie en Gemeienteboerderij te Sas van Gent een fiasco DIENST VOOR SOCIALE ZAKEN. De gemeenteraad van Sas van Gent heeft besloten het Burgerlijk Armbestuur in deze gemeente om te zetten in een gemeentelijke dienst voor sociale zaken. Bij de rondvraag werd gesproken over de gemeentelij ke boerderij, welk „experiment" niet goed wil slagen. Er is mais uitge zaaid, maar hiervan komt nog wei nig terecht. De raad bleek van me ning, dat de zaak eigenlijk op een fiasco uitloopt, doch de burgemees ter sprak nog de hoop uit, dat de na tuur nog wat te hulp zal komen. RAAD DOMBURG. Verbetering plantsoenen. De overdracht van het gemeentelijk Waterleidingbedrijf „Domburg" aan de N.V. Waterleidingmaatschappij „Mid den-Zeeland" te Vlissingen, waartoe werd besloten in de raadsvergadering van Domburg, onder voorzitterschap van burgemeester mr. W. J. E. Crom- melin, wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 Januari j.l.. De onder handelingen hebben verscheidene ja ren geduurd. Het concessiegebied was in feite te klein om het bedrijf volle dig rendabel te maken en zoals wij gisteren reeds meldden, heeft de raad lang over deze kwestie gesproken, eer men tot een definitief besluit kwam. Besloten werd, grond aan te kopen van mevr. Hesselinkv. d. Kamer, voor de aanleg van een brandgang. Door verschillende raadsleden werd de aandacht gevestigd op de noodzaak van verbetering der gemeenteplantsoe nen en het onderhoud van de begraaf plaats. De voorzitter wees er op, dat hierover reeds contact is opgenomen met de heer C. A. Broerse van de* Stichting „Nieuw Walcheren". De heer L. Dourleyn zou op het „Groentje" graag bloemperken zien met gedurende het gehele seizoen bloe men. Ook hierover is overleg gepleegd met de heer Broerse. De voorzitter merkte nog op, dat de beplanting van de gemeente de volle aandacht heeft van het gemeentebestuur, zoals trou wens bewezen is bij de aanleg van het recreatieterrein. De heer L. Dourleyn vroeg, hoe het stond met de woningbouw aan de Brouwerijweg. Men kon, aldus zei de voorzitter, niet tot overeenstemming geraken met de laagste inschrijver. Men hoopt thans langs andere wegen tot de bouw te komen. Tot slot deelde de voorzitter mede, dat de weduwe AdriaanseBuijs een foto heeft geschonken van een raads vergadering, omstreeks 1905 te Dom burg gehouden, waarvoor namens het gemeentebestuur erkentelijkheid aan de schenkster is betuigd. FILMS IN ZEELAND Liefde en dramatiek. Het Walcherse Donderdagprogram ma was ditmaal een mengeling van liefde en dramatiek. In Alhainbra te Vlissingen werd ge draaid de, ook reeds door Grand te Goes vertoonde film, „Een dubbel le ven" met Ronald Colman in de hoofd rol. De film is de uitbeelding gewor den van een drama, zoals het leven er helaas maar al te veel kent. Colman, als de man die twee levens leidt, on dervindt, wat de risico's zijn van be drog en misleiding en gaat hopeloos ten onder in de storm van liefde, haat en hartstocht, welke hij zelf verwekt, maar niet tot bedaren weet te brengen. Een werk met een aangrij pende tra giek, dat niet zal nalaten diepe indruk te maken. De Culturele Filmvoorstellingenreeks in Electro te Middelburg werd Don derdag voortgezet met de vertoning van „Zoeindigde de nacht" (Ainsi finit la nuit), een dóór en dóór Franse film, waarin het bekende sterrenpaar Claude Dauphin en Anne Vernon de zeer moeilijke hoofdrollen vervult. Verder treden in dit Metzger en Woog- product op Henri Guisol, Mona Dol, Jean Devaleix en de bekende Gilbert Geniat. Het romantische verhaal van een tweede liefde, opgediend met de echt- Franse charme, dat speelt in de grote stad met „bistro's", luchtige muziek en dans, en waarin naast de luim ook aan de ernst een plaatsje is gelaten, zal na de bezoekers van de Parijse boulevard bioscopen zeker ook het Nederlandse publiek hebben kunnen boeien. de maatregelen ter verbetering en uniformering van de kwaliteit van de zuivelproducten, werd ir. van As in 1938 benoemd tot ridder in de Or de van Oranje Nassau. De gewijzigde structuur van de na oorlogse zuiveleconomie kreeg direct de volle aandacht van de jubilaris. Overmelk kreeg betekenis voor de bereiding van con sump tiemelk in het Westen van ons land en voor de con dens- en melkpoederfabricage. Met de Coöperatieve Overmelkverwer- kingscentrale werd in 1952 een fusie aangegaan, waardoor de Zuivel Ex port en Verwerkingsvereniging ont stond. Deze moderne ondernemi; verhandelt en fabriceert boter melk poeder, gecondenseerde melk en over- melk, in een eigen bedrijf te Zeven- bergse Hoek, met een kapitaalomzet per jaar van 25.000.000 waarvan 15.000.000 in deviezen. Deze twee cijfers spreken boekdelen over het le venswerk van ir. van As, die op 30 Juni met reden in de bloemen zal worden gezet. Jllllllllllllllllllllllllllllllllllll I Overstapje op zeej ji Een Belgische toerist, die f| fjj met een gezelschap Zierikzee |f had bezocht en daarna op de m Flandria-boot was gestapt wel- H ke naar Burghsluis zou varen, s bemerkte bij het uitvaren van H de Zierikzeese haven tot zijn H ontsteltenis, dat hij zich op het verkeerde vaartuig had inge- scheept. De man had namelijk H de boot naar Katsche Veer j= moeten nemen, waar een bus op n hem wachtte. Met enige H schroom werd het verhaal ver- |i teld aan de kapitein, die na een „bliksemconferentie" op echte H zeemanswijze tot handelen overging. De boot voor Burgh- sluis minderde vaart, wachtte s op de boot voor Katsche Veer j§ f§ en „enterde" deze. Even later kon de onvrijwillige versteke- s ling onder grote hilariteit van de passagiers op beide sche- jj§ pen aan boord van de boot naar H Katsche Veer worden gehesen. jÜ In de beste stemming werd de n H tocht voortgezet. =i Itiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Fancy-fair Jeugdraad werd druk bezocht. Donderdag werd op de Vismarkt te Middelburg door de Oecumenische Jeugdraad een geslaagde fancy-fair ge houden ten bate van in vluchtelingen kampen verblijvende kinderen, die men een vacantie op Walcheren wil aanbieden. Toen des middags, zoals ge woonlijk, vele bezoekers de Middel burgse Markt vulden, deelden jeugdi ge Middelburgertjes, verkleed in Wal- chers boerencostume, onder het pu bliek pamfletten uit, waarin men werd uitgenodigd een bezoek te brengen aan het feestelijk versierde terrein, waar reeds van 's morgens grote bedrijvig heid heerste. In diverse kramen ver kochten dames en héren in Zeeuwse klederdrac' 1 er door leden van de Ned. Herv. Gemeente vervaardigde en door Middelburgse winkeliers beschik baar gestelde artikelen. De fancy-fair werd besloten met een optreden van het Westkappelse Dameskoor onder leiding van de heer P. de Rooij, ên van de Middelburgse gymnastiekvereniging „Medioburgum". Door groepen kinde ren waren tevoren Zeeuwse volksdan sen en een lintjesspel uitgevoerd. Voetbal- en hockeyteam voor sportweekend. Het voetbalelftal, dat a.s. Zater dagavond tjjdens het sportweekend te Middelburg tegen T.S.C. uit Oos terhout zal spelen, is als volgt sa mengesteld: H. Versluijs, (Middelburg)A. Jongepier, (Middelburg); C. v. d. Weel, (Zeelandia); M. J. Scheenloop, E. van Maanen, J. M. de Witte, al len van Middelburg; J. de Ruiter, (Zeelandia); S. Vogel, (Middelburg), v. d. Horst, (Zeelandia); Huwae, (Middelburg); Beukert, (Zeelandia). Reserves van Middelburg: J. Becks Jr., J. v. d. Voorde en A. Vinke. Reserves van Zeelandia: A. Fran se, H. Geers, R. Hubregtse. In het versterkte Middelburg-team zullen voor hockey uitkomen: L. Ri- vière, mr. L. Kakebeke, Ch. Schen- kenberg van Mierop, D. Horning, C. van Opdorp, J. Feyen, Ouwerling, F. Creutzberg, Ph. Schölvinck, J. H. van Rongen en Talboom. Reserve: Van Nispen tot Sevenaer. Ouwerling en Talboom zijn leden van de le klasser Zwart-Wit uit Breda. In de Oostelijke combinatie spe len o.a.: ten Hopen, Rengers, Lidth de Jeude van Wageningen, Leene, Winters es Prinsen van Union, Nij megen; Cramer, Prins, Nolet van Arnhem. De leiding berust bij de Bonds- scheidsrechters: K. Eylander uit Arnhem en D. A. Huysse van Mid delburg. Veteranen korfbalden te Middelburg. Op het sportterrein aan de Nadorst te Middelburg werd een korfbalwed strijd gespeeld tussen een twaalftal van Swift-veteranen en een twaalf tal, samengesteld uit veteranen, die nooit voor Swift hebben gespeeld én Swift-veteranen. Voor de rust was het een aardige en snelle partij, maar na rust liet de leeftijd zich gelden. Na twee minuten werd de.score ge opend door de gemengde ploeg. Twee minuten later maakte deze er 20 van, maar na de eerste vakverwisseling was het moeilijker doelpunten te maken. Het was Goedbloed van Swift, die zijn ploeg hét eerste tegenpunt bezorgde en kort daarop gaf de 50-jarige Molen broek het gecombineerde twaalftal een veilige 31 voorsprong. Nadat het nog 41 en 51 was geworden, scoor de Swift het tweede tegenpunt (5—2). Na de rust wist Swift nog eenmaal de korf te vinden, zodat de wedstrijd eindigde in een 53 overwinning voor de gecombineerde ploeg. Na afloop werd besloten tot oprich ting van een veteranenkorfbalclub voor Middelburg. Geslaagd voor E.H.B.O.- diploma Bij de gehouden E H.B.O.-examens op 15 en 22 Juni j.l., welke werden afgenomen door dr. van Gelderen te Middelburg-, slaagden voor het Een heidsdiploma 28 candidaten van de afd. Vlissingen der Kon. Ned. Ver. E. H.B.O. Drie candidaten werden voor waardelijk afgewezen. Geslaagd zijn de dames: J. Bosse- laar, M. v. d. Driest, T. F. v. d- Ket terij, A. Koolwijk, A. van Sabben, mevr-. M. G. Harpe-Weug, M. Wisse, C. Pattenier, mevr. H. Wortel-Stout- jesdijk, J. de Waal, T. van Sluis, en de herenF. Beikes, J. J. Drioel, M. Geene, W. Goedhart, N. Kerkhove, A. Minnaar, C. P. B. Polderman, L. de Quelerij, A. Roelse, J. J. van Rose velt, J. Rijnders, L. Tiersen, I, Tim mermans, W. Wisse, W. J. Barend- se, J. van Laère en J- A. Leenhouts. Zonnestraal-collecte. De Zonnestraal-N.V.V. collecte te Middelburg heeft opgebracht'/ 579,30. Aan oud geld kwam er 1,18 binnen Het totaal is dus 580,48. Programma 29 Juni van „Uit het VolkVoor het Volk". Het programma dat de Koninklijke Vereniging „Uit het volk voor het volk" te Middelburg op 29 Juni a.s. ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard zal uit- voeren luidt als volgt: 7..308.15 uur n.m. optocht van verschillende gym nastiek- en andere verenigingen, met begeleiding van de Band der Natio nale Reserve en het Middelburgs Mu ziekkorps. Route: Markt (Stadhuis), Lange Viele, Houttuinen, Seisdam, Kromme Weele, Vlasmarkt, Markt, Lange Noordstraat, Hofplein, Wage. naarstraat, Balans, Groenmarkt, Nieuwe Burg, Lange Delft, Korte Delft, Dam nz., Rotterdamse Kaai, Beatrixbrug, Rouaanse Kaai. Bier kaai, Houtkaai, Turfkaai, Nieuwe Haven, Hoogstraat, Varkensmarkt, Gravenstraat, Markt z.z., Stadhuis. 8.3010 uur. Concert op de Markt door het Middelburgs Muziekkorps onder leiding van de heer Joh. H. Caro. Programma: Volksliederen; 1. „Jubelklanken", mars. E. Uebel; 2. Ouverture „de Ka lief van Bagdad", BoieldieuCornez; 3. „Suite Oriëntale", Fr. Popy; 4. a. „Kabouterfeest", O. Köpping-Meyns; b. „In de Kloostertuin", Ketelby; 5. „Enthousiasme", mars, Alph. Drei- sen. Pauze 6. „The great little ar my", mars," K. Alford; 7. Ouverture „Nakiri's Hoehzeit", Paul Lincke; 8. Gavotte „Stephanie", A. Czibulka; 9. „Walsdroom", Oscar Strauss: 10. „Frei weg", mars, C. Latann; Volks liederen. 1011.15 uur. Optreden van de Ba- byton-Dansband op de Markt, Vierde beiaardconcert te Veere Zaterdagavond a.s. zal de heer J. Kwist, stadsbeiaardier van Veere het 4e zomeravondconcert geven- Het programma ziet er uit als volgt: 1, Preludium en Fuga in C J. S. Bach; 2. a. Wie zingt er mee; b. Echo; c. De krekel; 3. Petite suite dans la style ancien, Go. Clement; 4. Andante cantabile Tschaikowsky; 5. Prelu dium Jef van Hoof; 6. Die Uhr Loe- we; 7. a. Onschuld, b. Voortgang en c. Bij de murmelende beek, Burgmül- ler; 8- a. De biete bauw en b. Van 't mazeurken, Bm. Nuilebroeck; 9. Ve- netiaans gondellied, opus 30 no. 6, Mendelssohn; 10. Fantasia I Stafnees. „St. Caecilia" geeft concert Op Zaterdagavond a.s. zal de har monie „St. Ceacilia" te Vlissingen des avonds om 8 uur een concert geven in het Bellamypark. Deze keer bevat het programma onder meer de walsen „Wein, weib und gesang" van Straus en „Donauwellen van ïvanovicci, de ouverture „Graziëlla" en een karak- terstulcje „Uittocht der Zwitserse garde". Na de pauze worden twee bekende marsen van de ^onlangs overleden marsen-componist Willy Schooten- meijer opgevoerd, „Hup Holland" en „Koning voetbal". Vergadering Geref. Schoolvereniging Woensdagavond hield de vereni ging voor bijzonder lager onderwijs op Gereformeerde grondslag te Vlis singen zijn jaai*vergadeiing. In zijn openingswoord nam de voorzitter, de heer F. D. G. Prins afscheid als zodanig en installeerde de nieuwe voorzitter de heer J. Jobse. De nieuwe we voorzitter bracht de heer Prins hartelijk dank voor het vele, dat hij in de loop der jaren voor de vereni ging deed. In het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Poppe, sprak deze zijn vreugde uit over de inge bruikneming van het nieuwe school gebouw aan de President Roosevelt- laan- Voorts werd mededeling gedaan, dat het gemiddelde aantal leerlingen van de school in de Kasteelstraat over 1952 306 bedroeg en dat der President Rooseveltschool 58. Bij laatstgenoemde school hoopt men in September met 94 leerlingen de les sen aan te vangen. Bij de bestuursverkiezing werd her kozen als bestuurslid de heer Prins en in een bestaande vacature werd gekozen tot bestuurslid de heer I. Sinke, die tevens als penningmeester van de kleuterschool zal optreden- Een hartelijk afscheidswoord richt te de voorzitter tot de heer E. Bouws- ma, die vele jaren zitting in het be stuur heeft gehad. Tot slot werd door de heer C. Geervliet een causerie met demonstraties gehouden over het ondei"werp „Het filmstrookapparaat als leermiddel". Aanbesteding te Vlissingen. Bü de aanbesteding van het beton werk voor het nieuwe Vlissingse bad- bedrijf was de laagste inschrijver Vis- sei en Smit's aannemersbedrijf N.V. te Papendrecht net f 206.240. Het bedrag van E. C. Lindenbergh en J. A. Letzer was niet f 336.000, maar f 236.000. (Advertentie) De kwestie Martens voor de Hulster raad. De heer J. D. J. Martens uit Hulst verzocht ons naar aanleiding van de belichten over het al dan niet aan vaarden van zijn benoeming als raadslid nog het volgende mede te delen. De heer Martens werd, evenals de heer J. A. v. d. Walle, gekozen met voorkeurstemmen. Daar beiden niet de volle kiesdeler hadden behaald, behoefden zij toestemming van het afdelingsbestuur van de K.V.P. om hun zetel te aanvaarden. De heren Martens en v. d. Walle waren reap, no. 6 en 7 van de candidatenlijst; no. 5, de heer L. A. de Wilde, werd niet gekozen. Op grond van de normen, vervat in art. 3 van het bijzonder (partij) re glement op de gemeenteraadsverkie zingen, verleend? het afdelingsbe stuur de heer v. d. »Walle, die 172 stemmen verwierf wèl en de heer Martens (112 stemmen) geen toe stemming om zitting te nemen, waar door een plaats beschikbaar kwam voor de derde arbeidersvertegenwoor diger op de candidatenlijst, de heer de Wilde. De heren Martens en v. d. Walle waren middenstandsvertegen- woordigei's. De heer Martens is van deze beslis sing van het afdelingsbestuur in be roep gegaan bij het kringbestuur en in het gelijk gesteld. Hij kon zijn be noeming dus aanvaarden. Het belangrijkste argument van de heer Martens was, dat het afdelings bestuur door hem niet en de heer v. d. Walle wèl toestemming te geven zich niet hield aan de rangorde van de candidatenlijst. Wanneer inder daad op grond van de „weerspiege ling van de verscheidenheid van het katholieke volksdeel" een zetel aan de arbeidersvertegenwoordiging zou moeten worden afgestaan, zou dit, naar het oordeel van de heer Mar tens, eerder door no. 7 dan door no.6 dienen te geschieden. De heer Martens verzocht ons ten slotte nog ede tè delen, dat het nimmer in zijn voornemen heeft ge legen zich niet bij de beslissing van de bevoegde partij-instanties neer te leggen. Hij had zijn zetel zelfs direct ter beschikking van de arbeiderscan- didaat willen stellen. Diergaarde „Klein Blijdorp" De dieren uit de Rotterdamse Dier gaarde Bljjdorp, die gedurende de Julimaand kwartier zullen vinde* In „Klein Blijdorp" te Middelburg, wil len Zaterdagmiddag om 2 uur per gepavoiseerd schip aan de Rouaan- sche Kade arriveren. Zij zullen daar na, in kratten, naar het dierenpark worden getransporteerd. Eindexamen H.B.S.-B aan Goesse Lyceum. Voor het eindexamen afd. H.B.S.-B. slaagden Donderdag aan het Goese Ly ceum de heren W. P. Boer op, F. P. van Bers, W. Griep en J. A. Jonker, allen Goes, P. J. Platteeuw, Wolf aartsdijk, J. P. de Regt, Heinkenszand, S, P. Smits, Borssele, J. J. G. Verburg, Kortgene, J. Verhaagen, Schore en P. Walrecht, Biezelinge. Botersmokkelaar gesnapt. Door de ambtenaren der invoerrech ten en accijnzen te St. Jansteen werd een smokkelaar aangehouden die pro beerde via een binnenweg je 20 kg. roomboter over de grens te brengen. De boter werd in beslag genomen en tegen de smokkelaar proces-verbaal opgemaakt. De waarde der boter be droeg ongeveer f 90. NIEUWE INDUSTRIE TE ST. JANSTEEN. Lage grondstofprijzen gunstig voor export. De grensstreek bij St. Jansteen is verrijkt met een nieuwe industrie, nl. de Confisserie „De Bie", als doch teronderneming van de gelijknamige onderneming te Lokeren in België. Met volle medewerking van het ge meentebestuur van St. Jansteen is aan de Hemelstraat een gloednieuw fabriekspand verrezen, waar men de vervaardiging van toffees, caramels, drops en soortgelijke versnaperin gen ter hand heeft genomen, zowel voor binnenlandse consumptie als voor export. Nadat de gemeenteraad van St. Jansteen vorig jaar besloot de ves tiging dezer industrie in de gemeen te te bevorderen, is- men met de bouw begonnen, zodat het bedrijf deze lente gereed kwam en in fei te reeds vanaf 1 April j.l. „draait." De vrouwen en meisjes, die hier em plooi vinden alle uit St. Jansteen en omgeving zijn eerst opgeleid door een kern van het fabrieksper- soneel uit Lokeren. Het bedrijf bevat een directieka mer, kantoor voor de procuratiehou der, eep ontvangstkantoor, een ma gazijn voor uitgaande goederen, een dito voor emballage en een voor grondstoffen, een bestelhuis, kokerij en verpakkingszaal, een reparatie werkplaats en tenslotte twee moder ne cantines één voor dames en één voor heren met garderobe. In de kokerij worden de gewenste mengsels eerst gekookt en daarna gewalst en vervolgens op de juiste Materialen aan getroffen melkslijters overgedragen Dezer dagen werd in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Bruinis- se aan de melkslijters, melkbussen en ander materiaal overgedragen, bijeen gebracht door 't Noodfonds „Samen werkende Zuivelbonden". De eerste spreker hierbij was de heer Boone uit Middelburg, advise rend lid van dit Noodfonds, die de tot standkoming van dit fonds memo reerde. De bonden op dit gebied sloe- fen eendrachtig de handen ineen toen e omvang van de ramp bekend werd en spontaan wordt gegeven, ongeacht of een getroffene georganiseerd is of niet De heer Polderman uit Vlissingen, Bestuurslid van de Prot. Chr. Bond, wekte de aanwezigen op, zich te or ganiseren, daar deze hulpactie een treffend staaltje is, van wat organi satie en eenheid vermag. Het geschonkene werd door de Bruinisser melkslijters dankbaar aan vaard- Schilderijen over Schouw en-Duiv eland. Van de zijde van het rijk is de vraag in overweging genomen, of het aanbeveling verdient, belangrijke ge beurtenissen op Schouwen-Duiveland door enkele bekende schilders te doen vastleggen. Een viertal schilders zal binnenkort een bezoek aan dit eiland brengen. Pas daarna zal over het al of niet verlenen van een opdracht worden beslist. Begunstigd door het fraaie weer gaf de muziekvereniging „Concor dia" te Krabbendyke onder leiding van de directeur, de heer P. Krijnsen, een goed geslaagd concert in de muziek tent. Niet alleen in Krabbendijke, maar ook in Tholen gaf de plaatselijke harmonie een zomeravondconcert. Het weer was hier ook al schitterend en de vereniging in Tholen draagt ook de mooie naam van „Concordia." De leerlingen van de hoogste klas se van de Chr. lagere school te Oostkapelle brachten een bezoek aan Rotterdam. Er werd een rondvaart gemaakt door de havens; in Blijdorp werd een kijkje genomen en tot slot van deze voor de jeugd zo leerzame en fijne d#g werd het Scheepvaart museum bezocht. Het zit de Thoolse vissers de laat ste week niet mee. De weervissexij was slecht, alleen de Wieringen 55 had moaïe besommingen. Kreeften lieten zich ook niet gemakkelijk van gen, zodat er op een enkele uitzon dering na weinig in de netten waren. Gelukkiger bleken de botvissers. Hun vangst was niet slecht te noemen en ze hadden zelfs meer dan de week daarvoor. Kort en Klein Tot directeur van de fanfare „Nooit Gedacht" te Graauw werd be noemd de heer J. Maandert te Hulst. Aan de Christelijke landbouwhuis- houdschool te Andel (N.B.) werd be noemd mej. S. A. Lako uit Sluis. Wachtmeester L. Provoost van de Rijkspolitie te Nieuw-Namen werd bevorderd tot wachtmeester eerste De Axelse meisjes, die bij de schoonmaak te Waarde geholpen hebben, ontvingen een dankbetuiging voor de betoonde hulp. Het afgelopen week-einde werd in het Axelse zwembad het zg. „Plaat je" door honderden liefhebbers volop 'genoten van zon en water. Tot bestuurslid van de K.AJ3. af deling Clinge werd gekozen de heer P. Lansu, onderwijzer aldaar. Op 4 en 5 Juli zal de tentoonstel ling „Van Juliana tot Juliana" een bezoek brengen aan Hulst, Op Dins dag 7 Juli zal de tentoonstelling in Zaamslag verblijven. Tot jeugd-ouderling in Wyk-V te Middelburg is benoemd ir. S. G. Brummel aldaar. De Rode Kruis collecte te Wol- phaartsdijk heeft niet minder dan 871,10 opgebracht. KERKNIEUWS Oud-Zeeuws predikant te Maassluis overleden. Op 80-jarige leeftijd is te Maas sluis overleden dr. C. Veltenaar, emeritus-predikant van de Geref. Kerk van Tholen. De ontslapene was aanvankelijk predikant in de Geref. Kerken, o.m. te Emmercompascuum, Suawoude en Veenendaal. In 1915 promoveerde hij op een proefschrift getiteld: „Het kerkelijk leven der Gereformeerden in den Briel tot 1816." Later ging hij over naar de Ned. Herv. Kerk en diende hij de ge meente Asperen (Z.H.) In 1926 keerde hij in de Geref. Kerken terug en werd hij bevestigd te Tholen. Deze gemeente heeft dr. Veltenaar tot aan zijn emeritaat in 1940 ge diend. Verscheidene publicaties zijn van de hand van dr. Veltenaar verschenen. Hij was ook een bekend historicus en literator en schreef o.m. „De Ge schiedenis van Tholen." GEREFORMEERDE KERK. Bei-oepen te Maasdijk (gemeente Naaldwijk) ds. J. H. Halsema te Tho len. afmeting gescheiden en gesneden. De zoetigheden belanden verder in de verpakkingszaal en zoals overal zor- fen ook hier vaardige vrouwenhan en, dat moderne machines hun werk doen. De emballage-afdeling zorgt dan dat het product gereed wordt gemaakt voor zijn gang naar de magen der consumenten. HOOPVOLLE VERWACHTINGEN. Er zal hoofdzakelijk voor export worden geproduceerd. In de eerste plaats naar België en ook naar andere landen. Ook de binnenlandse afzet is echter van groot belang. Men profiteert momenteel nl. van de lagere lonen en grondstoffenprjj- zen in Nederland ten opzichte van België. Wjj vernemen dat de officiële ope ning is vastgesteld op Vrijdag 8 Juli a.s. door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en diens echtge note, mevr. de Casembrootbarones se v. d. Feltz. Aanleg zou f 120.000 kosten. In dc raadsver. derint, van Renes se, gehouden onder voorzitterschap van burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens, is gesproken over de vraag of het wenselijk is een nooddijk aan te leggen. De kosten hiervan zouden pl.m. f 120.000 bedragen. Naar aanleiding van vragen van de heer Westhoeve, deelde de voorzitter mede, dat advies is gevraagd bij LandbouwhersteL Deze instantie achtte de aanleg nuttig, wan neer „Dijkherstel" haar nodig zou oor delen. Van deze laatste dienst is ech ter nog geen bericht ontvangen. De heer De Roo ees nog ceen goedkopere mogelijkheid: een kistdam van het in ruime mate aanwezige dode hout. Wanneer de dienst Dijkherstel de aanleg nodig acht, zal alles zo spoedig mogelijk gere_sld w-'den. Voorlichtingsavond overheidspersoneel. De Nederlands Christelijke Bond van Overheidspersoneel hield te Mid delburg voor de afgevaardigden van de Zeeuwse afdelingen een drukbezochte voorlichtingsavond onder leiding van de heer Chr. de Bruin. In deze bij eenkomst lichtte een van de hoofdbe stuurders, de heer C. Groen, de aan wezigen in over het verloop van de door de vakorganisaties met de rege ring gevoerde besprekingen over de dezer dagen tot stand gekomen salaris wijziging voor het Rijkspersoneel. Spr. gaf een uiteenzetting van de motieven, welke hebben geleid tot het wijzigen van de salarissen, en van de daarbij in acht genomen verhouding tussen het salaris van de ambtenaren, die weke lijks en van hen, die maandelijks hun loon krijgen uitbetaald. Een en ander werd door concreet cijfermateriaal ge ïllustreerd'. Na afloop van de uiteen zetting kreeg de heer Groen verschil lende vragen te beantwoorden. Uitbreiding eleciriciteitsnet te Kapelle. In de raadsvergadering van Kapel- Ie is Donderdagavond de aanleg van het electriciteitsnet voor de wemel- dingse weg en de Jonge Boomgaard besproken. Medegedeeld werd, dat de gemeente Wemeldinge bereid is 250 bij te dragen en niet 950, zo als gevraagd werd. Intussen Is een nieuwe begroting van de P.Z.E.M. ontvangen, daar de kabel goedkoper geworden is. In verband met de ge ringere bijdrage van de gemeente We meldinge, zal van de bewoners een extra bijdrage van in totaal 318 moeten worden gevraagd. Wanneer deze hiermede accoord gaan, kan het plan worden uitgevoerd. De raad benoemde voorts tot on derwijzeres aan de openbare lagere school te Schore mej, van Arentnals uit Kortgene. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1951 werd goedge- keui'd. Eindexamen gymnasium. Aan het Stedelijk Gymnasium te Middelburg slaagden voor het eind examen afdeling A: Maryke Heyse, Catharina G. Veldkamp, J. A. Ven huizen en Sari Wagensveld, Twee candidaten werden afgewezen. Marktberichten VISMIJN TE VEERE. i uni. Export garnalen 1492 kg.: 1.19 —1.64, Schar 86 kg.: 37-58, Bot 60 kg.: 22 —39, Wijting 9 kg.: 20—32, Middel tong 79 kg.: 71—2.16. Rog 130 kg.: 16—34, Lever 5 kg.: 1.14. Officiële publicaties MIDDELBURG. AFSLUITING VEERSESINGEL. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat vanaf heden tot 15 Augustus a.s., of zoveel langer of korter als nodig zal blijken, de Veersesingel van af de Veerseweg in Oostelijke richting over een lengte van ongeveer 100 m.„ we gens het verrichten van werkzaamheden ter plaatse, voor alle verkeer zal worden afgesloten. Middelburg, 24 Juni 1953.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7