NIEUWS IN EEN HERDENKING VAN LORENTZ EN KAMERLINGH ONNES MIUTAIRE GEHEIMEN VAN VER. STATEN ONTHULD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 26 JUNI 1953 PLECHTIGHEID TE LEIDEN. Nederland als natuurkundig centrum. In het groot auditorium van de Lei else universiteit is Donderdagmid dag een herdenkingsplechtigheid gehouden. Het is namelijk dit jaar een eeuw geleden, dat de Leidse natuurkundigen Lorentz en Kamerlingh Onnes werden geboren. Zeer wie geleerden uit vele landen ter wereld, waaronder verscheidene Nobelprijswinnaars, woonden deze plechtigheid bij, evenals regeringsautoriteiten, vertegenwoordigers van verscheidene Nederlandse universiteiten en hogescholen, oud-leerlingen van de ge leerden en vertegenwoordigers van instanties en organisaties, met wel ker ontstaan en bloei het werk van Lorentz en Kamerlingh Onnes ten nauwste zijn verbonden. Als eerste spreker voerde het woord prof. dr. J. J. L. Duyvendak, rector magnificus van de Rijksuni versiteit te Leiden. Deze releveerde in het bijzonder, dat de geniale ar beid van Lorentz en Kamerlingh Onnes, beiden onderscheiden met de Nobelprjjs, de herleving heeft bete kend van Nederland als belangrijk natuurkundig centrum. Die Neder landse plaats was in de achttiende en in het begin van de negentiende eeuw verloren gegaan door een theo retische en experimentele indolentie, die zelfs de herinnering aan de gro te Nederlandse natuurkundigen Ste- vin en Huygens deed verbleken. Het schijnt, achteraf bezien, dat die her leving de vonk is geweest, waarmee als een kettingreactie het gehele Nederlandse culturele leven tot nieu we bloei werd gebracht. De Amsterdamse hoogleraar, prof. dr. J. Clay, leerling en later mede werker van Lorentz en Kamerlingh Onnes, schetste laatstgenoemde als de grote onderzoeker op het g van de gassen bij extreem lage peraturen. Prof. dr. W. J. de Haas, oud-di recteur van het Kamerlingh Onnes laboratorium te Leiden, leerling zo wel van Lorentz als van Kamerlingh Onnes, en schoonzoon van eerstge noemde, sprak in het bijzonder over Kamerlingh Onnes, wiens indirecte opvolger hij was. Na deze wetenschappelijk-philoso- fisch georiënteerde toespraken be sloot prof. dr. J. T. Thijsse, hoog leraar en directeur van het water loopkundig laboratorium te Delft de redevoeringen met een uiteenzetting over de zeer grote betekenis van het werk, dat Lorentz voor ons land verrichtte toen hij zijn mathemati sche berekeningen in de jaren 1919 tot 1927 maakte over de te ver wachten waterhoogten in Wadden zee en in daaraan grenzende Noord zee na afsluiting van de Zuiderzee. Op grond van de berekeningen van prof. Lorentz is de hoogte van de afsluitdijk en andere zeedijken in dit gebied bepaald. J1 Hervormde Zeeuwse vrouwen (slot van pag. 1.) In het vervolg van haar toespraak wees mevr. HoekBerkhof op de grote taak om elkaar te blijven hel pen. Het is Gods opdracht om ande ren tot steun te zijn. Misschien zal de doorbraak van de djjken ook een geestelijke doorbraak naar buiten tot gevolg hebben en ons meer leren mee te leven met anderen, ook bul ten onze grenzen. Spreekster besloot met de opwekking om na alles wat achter ons ligt, blijde getuigen te zijn, dat het leven in dienst van God vreugde is en het leven te blijven voelen als een opdracht aan verloste mensen. Nadat het koor zich nogmaals had doen horen, werd de bijeenkomst be sloten met het zingen van het Fe deratielied. In het „Schuttershof" gebruikte men vervolgens de koffiemaaltijd, terwijl daar voor de getroffen afde lingen ook gelegenheid bestond hun noden voor te leggen. De buiten landse zusterorganisaties hebben n.L financiële hulp geboden. Rondrit Des middags werd met bussen een rondrit door de Zak van Zuid-Beve land gemaakt, waarbij onderweg in een boomgaard kersen werden genut tigd. In verband met het grote aan tal deelneemsters moest aeze tocht in twee groepen worden gemaakt. Om beurt bleef een groep in de Schuttershoftuin genoegelijk byeen onder leiding van Wika M. A. de Vlieger, die de hersengymnastiek en samenzang verzorgde. Omstreeks half acht kwamen alle dames daarop in de Schuttershoftuin bijeen voor de slotsamenkomst. De heer T. C. de Bordes uit Overveen zorgde hierbij voor een mooi en waardig slot van deze geslaagde dag, door op voortreffelijke wijze het ge dicht „Masscheroen 1941" van prof. W. A. P. Smit en de gelijkenis van de verloren zoon te declameren. Nadat de prov. presidente, mevr. v. d. GraafLammerink nog 'n dank- woord had gesproken, sloot de lande lijke presidente, mevr. A. Hoek Berkhof met dankgebed. Nagekomen advertenties. a.s. hopen ADR. TRIOU JANNEKE M. HAARTSEN, hun 35-jarig huwelijk te herdenken. Eerlijke en tevreden werkers nog vele jaren hoor Vele vrienden, j Heden, Vrijdagmiddag 2 uur, RUNDVLEES. Lappen 2.50. Stukken 2.70 per kg. ABATTOIR, Seisweg, Middelburg. vloed, die een nationale ramp ver oorzaakte in het Zuid-Westen van het land, heeft de deugdelijkheid van deze berekeningen bewezen. Dank zij die berekeningen is het gehele rand gebied van het iJsselmeer, in het bijzonder heel Noordelijk Noord-Hol land, waaronder Amsterdam voor hetzelfde lot als Zeeland en de Zuid hollandse eilanden gespaard geble ven. Na afloop van de redevoerin gen werd een receptie gehouden. Trein stopte, maar man zwom verder De bestuurder van een trein, die Woensdagmiddag van Den Haag naar Rotterdam reed, zag bij het passeren van het viaduct over de Viaductweg te Den Haag tot zijn grote ont steltenis. dat een man, die op het viaduct stond, wankelde en viel. De bestuui-der bracht de trein tot stilstand. Een agent van politie toog op zoek naai de overredene. Het enige wat hjj vond was een hoopje kleren, waarbij hij tot zijn grote ver bazing een nat geel zwem broekje zag liggen. In het Laakkanaal, dat daar stroomt, zwom een man. Deze man wei einde raad heeft de politie de kleren mee naar het bureau genomen. Tot nu toe is de eigenaar van de kledingstukken niet komen opdagen De trein had negen minuten s vertraging. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif VIJF NIEUWE VINDINGEN. Het Pentagon ontstemd. Te Washington is Donderdag een verslag over recente vergaderingen van een subcommissie voor de begro ting uit het Huis van Afgevaardigden hekend gemaakt, waarin een aantal militaire geheimen wordt onthuld, die door het „Pentagon", het Ameri kaanse ministerie van defensie, nog niet waren vrijgegeven. Dit ministerie heeft er dan ook zijn verwondering over uitgesproken, dat bedoelde passages niet tevoren uit het verslag zjjn geschrapt. De bijeen komsten van de subcommissie, waar op vooraanstaande officieren verkla ringen hebben afgelegd waren beslo ten. De volgende geheimen werden ont huld: 1) een plan om de draagwijdte van Herstel van zeedijk bij Ritthem vordert snel In October wellicht gereed Aan het herstel en de verzwaring van de zeedijk in de Zuid-Watering bjj Ritthem wordt hard gewerkt. Zandzuigers en draglines zijn in volle actie. Onder leiding van aannemer de heer Van 't Verlaat is eerst het gedeelte bij Rammekens, tussen dijk- paal 0 en 3 volgespoten. Daarna is men met de afwerking van de dijk begonnen. 'hans wordt volop gewerkt aan de inlaagpolder by de Schone Waardin. Men is nu zo ver met het opwerpen van de perskade, dat binnen veertien dagen het, eindpunt, de haven van Vlissingen, zal zijn bereikt. Onder leiding van opzichter Mul ders, van de N.V. Zand Transport Mij. werd 11 Mei met het spuiten van zand tussen de Buitendijk en de pers kade begonnen. Deze zandvulling heeft een breedte van 20 tot 25 me ter, waaruit wel blijkt welk een be langrijke verzwaring de dijk krijgt. Op het strand aan de Nieuwe Dijk werd daartoe een persstation ge plaatst, de Z.T.M. 8. In het Sloe ligt de perszuiger Z.T.M. 12. Beide heb ben krachtige motoren en persen 600 kubieke meter per uur. Tot nu toe is er 100.000 kubieke meter zand ver werkt. Verwacht wordt, dat de dijk in October gereed zal zijn. Aanbesteding te Kattendijke Bij de gehouden aanbesteding voor de restauratie van kerk en toren te Kattendyke, was de laagste inschrij ver de firma Woudenberg te Middel burg. Barakkenkamp Stoofpolder gereed De logiesgelegenheid in het barak kenkamp in de Stoofpolder is gereed en het kamp werd, omdat het loge mentschip Zuidvliet uit de vluchtha- ven naar Schouwen moest vertrek ken, bevolkt door mensen van de aan- nemei-s combinatie MUZ-Volkers, die de dijken van Duiveland herstellen. Naast 25 mannen van de aanne mersfirma verschaft het nu woonge legenheid aan 96 andere personen. Het aantal mensen, dat in dit kamp een onderkomen kan vinden wanneer het straks gereed is, zal plm. 150 be- Gewerkt wordt aan de afwerking van de keuken en de recreatiezaal. Voor de kampleiding ariiveerde een nieuwe woonbarak uit Zwitserland. Gekookt wordt in de tot noodkeuken gepromoveerde fietsenbergplaats. Aanbesteding te Breskens Door de architect J. C. P. Loonen te Breskens werd aanbesteed het bou wen van een woonhuis met bijgebou wen voor rekening van de heer J. de Feyter te Breskens. Het werk werd na aanbesteding gegund aan de fa. Gebr. Vergouwe, fa. J. Jacobs, fa. gebr. Rookus, fa. Schippers en Nauta en fa. Basting, allen te Breskens. het atoomkanon, die thans 32 kilo meter bedraagt, met ongeveer 50 pro cent te vergroten 2) een radar-installatie om het bin nendringen van vijandelijke troepen in de eigen linies onmiddellijk te kun nen ontdekken: 3) constructie van „extra-lichte" tanks, waal-voor met twee prototypen proeven worden genomen 4) een opvouwbare brug, die door een tank wordt vervoerd en die on der vijandelijk vuur kan worden ge legd; 5) een buitenboordmotor, die het mogelijk maakt een rivier over te steken, zonder dat de tegenstander het bemerkt. Halve ton verduisterd De Rotterdamse rechtbank heeft de 35-jarige kantoorbediende M. N., die ten nadele van zijn werkgever be- dragen tot een totaal van 52.000,- zou hebben vea-duiserd, conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorar rest. Artillerièmonument te Oldebroek. Ter nagedachtenis aan de tijdens de laatste wereldoorlog en bij de ge vechtshandelingen in Indonesië en Korea gesneuvelde artilleristen is een monument opgericht. Het mo nument dat een plaats heeft gekre gen in de legerplaats Oldebroek. zal op 30 Juni a.s. te 12 uur door de minister van oorlog worden ont huld. Veiligheid in de landbouw wordt meer in acht genomen. Toch kan er nog veel verbeterd worden. Van enige hoofdstukken uit het onlangs verschenen Centraal Ver slag der Arbeidsinspectie over. 1951 zijn, door het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf te Deix Haag, voor de verkoop overdrukken vervaardigd. In een van deze werkjes „Ongeval, len in de Landbouw", wordt er o.m. op gewezen, dat er in het verslagjaar een belangrijke verbetering kwam in het naleven van de bepalingen, vast gelegd in het landbouwveiligheids- besluit 1950. De voortgaande mechanisatie van de landbouw en het meerdere gebruik van giftige bestiïjdingsmiddelen noopte de landbouwers, zich eigener beweging strenger aan de beveili gingsvoorschriften te houden. Het aantal ongevallen met tracto ren nam van 1950 op 1951 toe van 322 tot 392. Drie van deze ongevallen hadden een dodelijke afloop. Met bestrijdingsmiddelen deden zich in 1951 75 ongevallen, waarvan 2 dodelijke, voor. Men is echter van ooi-deel, dat de veiligheidstoestand in de land- tuinbouw ondanks alles, nog veel te wensen laat, omdat men niet vol doende met de gevaren op de hoogte is en omdat, wat het behandelen van trekkers aangaat, practische scholing frotendeels ontbreekt. Door vele ver- eteringen aan de mechanische land- bouwinventaris tx-acht men echter de ongevallen tot een minimum te pex-ken. Behalve een gedetailleerde staat van ongevallen, zijn in het boekje op genomen verschillende vei-slagen van ongelukken bij het gebruik van voertuigen en machines in de land en tuinbouw. De verdere overdrukken handelen o.m. over „Het sociaal welzijn in de onderneming" en „De veiligheids maatregelen bij werkzaamheden aan in de grond gelegde kabels" (voor zien van foto's). In het vei-slag over het aantal on gelukken. veroorzaakt door electri- sche stroom wordt gemeld, dat in 1951 in totaal 293 personen door stroom werden getroffen. 21 van de ze ongevallen hadden de dood tot ge- volg. Ook van het rapport over de nale ving der Veiligheidswet 1934 en de bestrijding van ongevallen is een vrij uitvoerige overdruk verschenen. MOTORSPORT Schouten door val uitgeschakeld voor T.T.-races. Tijdens de training voor de T.T.-ra ces is de Nederlander Schouten door een val uitgeschakeld in de 500 cc- klasse. Schouten, die op een Triumph reed, viel bij het Jodenkerkhof te As sen en brak een been. Hij werd naar het Wilhelminaziekenhuis overge bracht. VOETBAL Twee Franse spelers bij autobotsing gedood. Een gecompliceerd auto-ongeval in de omgeving van Reims heeft aan zes personen het leven gekost. Tot de slachtoffers hehoren de linksbui ten van de kampioen van Frankrijk Stade Reims, Meano, en de doelman van de tweede divisie club Troyes, Abenoza. - VERKOOP VOOR NEDERLAND N.V^ALVAN A DEN HAAG 6 Woensdagavond heeft de Amsterdamse recherche in samenwerking met die van Naarden de 22-jarige A. van B. uit Am sterdam aangehouden, die ervan verdacht wordt in de nacht van Dinsdag op Woens dag te Naarden een agent van politie te hebben aangereden. 0 Naar het A.N.P. verneemt, heeft het bestuur van liet Nederlandse Zuiveibu- reau besloten, gezien het zeer drukke be zoek, de nationale zuiveltentoonstelling „De Melkweg" in Houtrust, Den Haag. met een week na 30 Juni te verlengen. Het gemiddelde dagbezoek bedraagt thans reeds meer dan 10.000. Woensdagochtend heeft de politie te Loosduinen uit het water aan de Hout weg het lijk van de 16-jarige schoenma kersleerling G. A. C. M. K. opgedregd. De jongen ls vermoedelb'- bij het afstappen van zijn fiets te water geraakt en ver dronken of gestikt in de modder van deze vaart. De rijksrecherche te Amsterdam heeft ook de derde verdachte in het complot van postwisselvervalser aangehouden. Al le drie zijn Amsterdammers e-i een hun ner is reeds eerder met de justitie in aanraking geweest. Dit drietal had een serie van 30 valse postwissels vervaar digd waaraan er 21 voor een totaal be drag van ca. f 1000 werden aange boden en geincasseerd. De klokkengieterij Eysbouts uit Asten in Noord-Brabant heeft een kerkklokje geschonken aan het Nederlands Detache ment Verenigde Naties in Korea. De klok is bestemd om dienst te doen bij de godsdienstoefeningen van de mili tairen. Kapitein Cwiklinski van het Poolse schip „Batory" heeft Donderdagmiddag de gevangenis van Brixton in Engeland waar hij werd vastgehouden, verlaten. Hij heeft asylrecht in Engeland gekregen. Per 1 Juni 1953 zal een nieuw bevorde ringsvoorschrift voor het personeel van de koninklijke landmacht beneden de rang van tweede luitenant van kracht worden. Het oude voorschrift dateert van 1932 en voldoet sinds lang niet meer aan de eisen. Candidaten zullen nu een rangnummer krijgen naar hun examenre sultaten. Internationale Arbeids- Conferentie geëindigd. De 36ste internationale arbeids- conferentie, die te Genève werd ge houden, ls Donderdag beëindigd; 212 afgevaardigden van de 66 leden-sta- ten der organisatie hebben de con ferentie bijgewoond. De vergadering heeft o.m. een aan beveling goedgekeurd, waarbij wordt bepaald dat jongelingen van minder dan 16 jaar geen ondergrondse ar beid behoren te verrichten in kolen- aen. 'oorts heeft de conferentie d€ begroting voor de organisatie voor het jaar 1954 vastgesteld op 6.311.170 dollar. Dit is 80.000 dollar meer dan verleden jaar. De Mau-Mau oorlog. Officieel wordt uit Nairobi ge meld, dat 31 opstandelingen in ver schillende gebieden van Kenya zijn gedood. Veertig anderen hebben zich nabij Embu overgegeven. Zij verklaarden, dat hun leider onge veer een week geleden door een pa trouille is gedood. Nabij Najoeki zijn soldaten en po litiemannen Donderdagmiddag in contact gekomen met de groep-Mau- Mau-leden die Dinsdag op een boer derij bij Seetwaters zes personen vermoordde. Twee opstandelingen werden bij dit treffen gedood. De achtervolging van de anderen woro. voortgezet. Men gebruikt daarbij ook vliegtuigen. Generaal Ridgway ridder Grootkruis Oranje-Nassau. H. M. de Koningin heeft Donder dagmiddag in het paleis Soestdyk aan generaal Ridgway, de aftreden de opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Europa, het groot kruis in de orde van Oranje Nassau overhandigd. Generaal Ridgway en zyn vrouw begaven zich naar het paleis Soest- dijk, waar zij om vijf minuten voor vijf door H. M. de Koningin en prins Bernhard werden ontvangen. Donderdagavond bood minister-pre sident dr. W. Drees te 's-Gravenhage aan de hoge gasten een regerings diner aan. Woensdagmiddag is Er. Ms. Fregat „Van Speyk" uit de haven van Den Helder vertrokken naar de West, waar Er. Ms. „Willem van der Zaan'1, die Ut Juni reeds uit Willem stad vertrekt, zal worden afgelost. De commandant, Lt. ter Zee eerste klas- C. E. baron van Asbeck, deelde mede, dat hij op 13 Juli a.s. te Willem stad hoopt aan te komen. Aan boord van de „Van Speyk" bevinden zich H0 manschappen. Nagewuifd door familieleden van de manschapp n ver trok de „Van Speyk" naar de Wesf Journalist per scooter de wereld rond De 33-jarige journalist Wïm Dus- sel, die het eerste jaar van de oor log in Korea daar oorlogscorrespon dent was voor de Ned. Legervoorlich- tingsdienst, zal 1 Juli starten voor een reis om de wereld per scooter. Deze reis onderneemt hy' als free lance journalist, in samenwerking met een aantal dag-, week- en maandbladen en een radio omroep vereniging. De reis zal ongeveer twee jaar du ren en voeren door o.m. de volgende landen: Nederland, België Luxem burg, Frankrijk, Duitsland, Zwitser land, Italië, Joego-Slavië, Grieken land, Turkije, Syrië, Jordanië, Irak, Perzië, Pakistan, India, Birma, Siam, Malakka, Java (zo mogelijk), Austra lië, Tasmanië, Nieuw-Zeeland, Nieuw- Guinea, Japan, Korea, Hawaii, Ame rika (Westkust), Canada, Amerika (Oostkust), Engeland, Nederland. Tent, benzine voor 1000 km. en olie voor 5000 km., camera, schrijf machine en taperecorder worden op de scooter meegevoerd. Amsterdamse Beurs Bank v. Ned. Gem. 4% 106% Bank v. Ned, Gem. 0-5-10 118 Nederland 1951 (3»/2) 101% 101% Nederland 1948 (3%) 98% 99 Nederland 1947 (3V2) 3 97% 97% Nederland 1937 3 96 96 Dollarlening 1947 3 96 90 Investeringscertificaten 3 98% 98% Nederland 1962-64 z.b. 3 99 99% Nederland 1962-64 m.b. 3 Nederland N.W.S. 2% 79% 79% Ned. Indië 1937 A 3 97 97 Grootboek 1946 3 96% 96% Nat. Handelsbank 16% 116% Ned. Handelmij. 163 164% A.K.U. 1653/, 165% Bergh's en Jurgcns 267'/, 266 Calvé-Delft 122% 123% Centrale Suiker 178 175% Kon. Ned. Hoogovens 162 163 Unilever 190% 189% Ned. Kabelfabriek 213 213 Philips 163% 162% Wilton-Feijenoord 175 174 Billiton 300 Kon. Petroleum Mij. 3193/g 318% Amsterdam Rubber 89% 90 Holland Amerika Lijn 134 134% Kon. Paketvaart 128% 127% Rotterdamse Lloyd 124' 124% Ned. Scheepvaart Unie 133% 132% Stv. Mij. Nederland 134% 134% H.V.A. 105 105% Deli-Batavia Mij. 132% 134% Deli Mij. 90% e.d. 923/8 Baltimore-Ohio 24% 24 Missouri K.T. 5% 5% New York Central 24 24 Pennsylvania 21% 21% Anaconda 36% 35% Bethlehem Steel 50% 50% General Motors 59% 60 Intern. Nickel 40% 40% Kennecot 66% 66 Republic Water 22% 22% U.S. Steel 38% 36% Morth American Cy. 18% Vlidcontinental 58% 69 58% Shell Union 69% Tide Water 223% 22% Ondanks de zeer geringe kooplust heeft de markt zich Dondei-dag goed gehouden- Behoorlijke koerswinsten kwamen vrijwel nergens voor, doch van de andere kant werden er ook geen verliezen geleden, zodat het ltoersniveau zich gemakkelijk kon handhaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 4