PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Korea-kwestie opnieuw voor Verenigde Naties Hervormde vrouwen van Zeeland Sezonnen zich op haar opdracht BILT Kantlijn JOHN A. CHRISTIE WERD TER DOOD VEROORDEELD RUST IN 00ST-DUITSLAND OGENSCHIJNLIJK HERSTELD 196e Jaargang-No. 148 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 26 Juni 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. a regelsi van 15 regels f 1.Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2 Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. 2 NEHROE VROEG OM ALGEMENE VERGADERING. Amerikanen onderhandelen nog met Syngman Rhee Premier Nehroe van India heeft Lester Pearson, de voorzitter van de algemene vergadering der Verenigde Naties, een boodschap gezonden, waarin hy hem voorstelt de algemene vergadering bijeen te roepen ter bespreking van de wapenstilstandsonderhandelingen in Korea. Dit is Donderdag medegedeeld door een woordvoerder van de Indische delega tie bij de Verenigde Naties. Nehroe stelt voor de vergadering spoedig bij een te roepen maar noemt geen datum. Vernomen wordt, dat de voornaamste Indische afgevaardigde, Rad- jesjwar Dayal, Donderdagavond nog een onderhoud met secretaris-ge neraal Dag Hammarskjoeld zou hebben. Deze laatste vertrekt Vrydag naar Ottawa voor een conferentie met Pearson over byeenroeping van de algemene vergadering ingeval er een wapenstilstand wordt geslo ten. Tot deze conferentie was reeds eerder besloten. Toen Woensdagavond het Indische denkbeeld om de algemene vergade ring bijeen te laten roepen niet-of- ficieel werd gemeld, werd hierop niet erg enthousiast gereageerd door de voornaamste delegaties in het hoofd kwartier der Ver. Naties. Functio narissen verklaarden, dat zij liever aan de Ver. Staten alle gelegenheid wilden geven om met president Rhee tot een oplossing te komen. President Eisenhower heeft Don derdag republikeinse en democrati sche leiders van de Amerikaanse Se naat op de hoogte gebracht van stap pen, die hij wil ondernemen om te komen tot een oplossing van het Ko reaanse vraagstuk. Hij deed dit tij dens een lunch in het Witte Huis. Ook de toestand in Europa werd be sproken. Senator Styles Bridges verklaarde na de lunch, dat de toestand in Korea „niet zonder hoop is", hoewel men hem „niet goed" kon noemen. Reuter tekent hierbij aan, dat vol gens berichten zowel president Eisen hower als minister Dulles hun weke- Het Ambtenarengerecht heeft dezer dagen te Arnhem een be langrijke beslissing genomen. De adjunct-directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau in 's-Hertogen- bosch, de heer W. A. F. Leenaerts, was in Januari 1952 benoemd tot di recteur van de Dienst van Sociale Zaken aldaar mits geneeskundig onderzoek zou uitwijzen, dat hij lichamelijk geschikt was voor deze functie. De betrokkene leed aan sui kerziekte, hij werd gekeurd en her keurd en afgekeurd. B. en W. van Den Bosch maakten zijn benoeming ongedaan. De ontslagene nam dit evenwel niet. Hij ging in beroep bg het Amb tenarengerecht endit maakte uit, dat het besluit van B. en W. wettelijke grondslag mist en dus on geldig moet worden verklaard. ^Het spreekt vanzelf, dat deze uit spraak vooral voor diabetes-patiën ten van belang is. Immers: zij leven ogenschijnlijk als andere, gezonde mensen. Zy zijn voor hun werk vaak geschikt als zij de moderne behandelingswijze maar nauwkeurig in acht nemen. Maarbij benoemingen is hun ziekte vaak oorzaak, dat zij niet in aanmerking komen. Daartegen vechten de suikerzie ken. En dat is begrijpelijk. En daar om keken zij ook met zoveel span ning uit naar de beslissing van het Ambtenarengerecht. Vermoedelijk zullen zij toch nog teleurgesteld zijn. Het Ambtenarengerecht fundeer de nl. zijn uitspraak in hoofd zaak op de overweging, dat de uitslag van de eerste keuring, zowel als van de herkeuring, niet duidelijk was geformuleerd, zodat het Amb tenarengerecht zich genoodzaakt zag, de betekenis van deze verkla ring later vast te stellen. Het Amb tenarengerecht achtte bij het nemen van zijn conclusie, van betekenis de. uitspraak van de Centrale Raad van Beroep van Maart 1952. Hierin wordt als maatstaf voor het aannemen van de geschiktheid voor een vaste aanstelling tot amb tenaar aangelegd, dat de belang hebbende op het tijdstip van de keu ring of herkeuring geschikt moet zijn voor de te vervullen betrekking en dat tevens de verwachting moet bestaan, dat de belanghebbende ook in de toekomst, althans in een niet te ver verwijderde toekomst, geschikt zal blijven. Het Ambtenarengerecht conclu deerde, dat de verwachting moet worden aangenomen, dat klager, in casu de heer Leenaerts, ook in de toekomst, althans in een niet te ver verwijderde toekomst, geschikt zal blijven voor de betrekking van di recteur van de Dienst van Sociale Zaken te Den Bosch. Als het Ambtenarengerecht op grond van medische uitspraken tot de conclusie zou zijn geko men, dat suikerzieken in 't algemeen, gezien de vooruitgang der behande lingsmethoden, niet bij benoemingen gepasseerd behoeven te worden, zou den de diabetici hebben kunnen jui chen. De motivering van de beslissing is echter van dien aard, dat ook in de toekomst vele werkgevers in sui kerziekte een onoverkomelijke hin derpaal voor een benoeming zullen zien. lijkse persconferentie hebben laten vervallen, omdat zij niet de kans wil len lopen iets te zeggen, dat lopende delicate onderhandelingen in gevaar zou kunnen brengen. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft Donderdag zgn wei gering om een wapenstilstand in Ko rea te aanvaarden herhaald. Zijn stafchef, generaal Soen Joep Paik, viel hem bij door te verklaren, dat indien Rhee het Zuidkoreaanse leger bevel zou geven om op te rukken, het hieraan „met kokend bloed" ge hoor zou geven. De invloedrijke politieke leider en vice-president van de Zuidkoreaan se nationale vergadering,. Joen Tsji Joeng, die na Rhee het woord nam, oogstte stormachtige bijval toen liij Engeland van .vermoedelijke sympa thie voor het communisme" beschul digde. Joen Tsji Joeng noemde sir Winston Churchill „de voornaamste samenzweerder, die Korea aan dé. communistèn wil verkopen". „Wij vragen ons af, of sir Winston com munist of ahti-communist is", aldus spreker: Straatrovers in Sow jet Volgens de Prawda heeft een Mos kous gerechtshof strenge, straffen, opgelegd aan acht personen, die be schuldigd werden van straatrovery. Twee beklaagden werden veroor deeld tot 25 jaar gevangenisstraf, de zes andere moeten 15 jaar in een strafarbeidskamp doorbrengen. Een volksrechtbank te Leningrad veroordeelde drie zakkenrollers, tot tien jaar strafarbeidskamp. DE LONDENSE VROUWENMOORDENAAR. Verliet met vaste tred de zaal John Christie te Londen, die heeft bekend zeven vrouwen te hebben vermoord, is Donderdag ter dood veroordeeld. De jury van negen mannen en drie vrouwen had een uur en twintig minuten nodig om tot 'de uitspraak te komen. Zij verwierp het verweer, dat Christie krankzinnig zou zijn. Christie gaf geen antwoord op de waag, of hy nog iets wilde zeggen voor hy veroordeeld werd. Daarop zette de rechter het tradi tionele zwarte kapje op en veroor deelde hem om „te worden opgehan gen aan de nek, tot'"dé dood zou zijn ingetreden." Christie keerde zich bruusk om toen het doodvonnis werd uitgespro ken. Hij weigerde de hand, die een politieman hem ter ondersteuning toestak. Hij verliet met vaste tred de zaal en weigerde ook op de trappen, die naar zijn cel leidden, de ondersteu ning, die de politiemannen hem bo den. Laniel de toekomstige Franse premier? De kans dat Joseph Laniel Vrij dagochtend door de Franse Nationa le Vergadering zal worden aanvaard als premier, werd Donderdagavond te Parijs zeer groot geacht. Zoals gemeld, zal Laniel Vrijdagmorgen om 10 uur voor de Nationale Ver gadering verschijnen om te trachten haar vertrouwen te winnen. De meesten der 88 volksrepubli keinen, die er dé oorzaak van waren dat Pinay zich terugtrok, zullen waarschijnlijk hun stem voor Laniel uitbrengen. Hoewel de samenstelling van een eventueel kabinet van Laniel nog niet bekend is, is het zeer waar schijnlijk, dat Laniel zijn land als premier zal vertegenwoordigen bij de besprekingen op de Bermuda-ei landen, terwijl Bidault als minister van buitenlandse zaken de conferen tie zal bijwonen. Twee ketels met zwavel- en salpeter- zuur ontploften Woensdagmiddag in de kruitfabriek „De Oude Molen" in Ouderkerk a. d. Amstel. Drie ketels met zuurrechts, bleven intact. Links naast de tanks op de grond lagen de ontplofte tanks. Curtiss Bennett, Christie's advo caat, antwoordde op de vraag van de rechter of hij van plan was in hoger beroep te gaan: „Tien secon den geleden is het vonnis uitgespro ken. Wij hebben tien dagen de tyd om beroep aan te tekenen." Millioenenorder vooi D.A.F. Nadat het vorige jaar de Amerikaan se luchtmacht een opdracht by het D.A.F.-bedrijf te Eindhoven had geplaatst voor levering van wagens, bestemd voor het voorzien van vlieg tuigen met brandstof en olie, is thans bij D.A-F. opnieuw een bestelling een bestelling ondergebracht voor soort gelijke voertuigen. De order bedraagt 6.000.000 en wordt in dollars verre kend. Deze opdracht is in vrije concurren tie met buitenlandse fabrieken ver kregen. Maandag 29 Juni a.s. hoopt Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden zijn J/2e verjaardag te vieren. FOTO PAUL HUF. Achttienjarig meisje door bliksem getroffen Op de Hülmerheide nabij de Duitse grens bjj Siebengewald is Woensdag middag het 18-jarig meisje J. Peters uit .de Nederlandse plaats Siebenge wald tijdens een hevige onweersbui door de bliksem getroffen en op slag gedood. Met vier landarbeiders keerde het meisje terug naar huis van het werk op de in Duitsland liggende akkers, toen het onweer plotseling losbrak. Men kon niet meer op tijd een onder dak vinden. Elders in Noord-Limburg zgn tij dens hetzelfde onweer verschillende koeien door de bliksem gedood. In Wellerlooi werd de boerderij van de landbouwer P. Nillissen door de blik sem getroffen. Binnen korte tijd brandde het stroodak van de schuur en de stal als een fakkel- Een aantal varkens kon nog naar buiten worden gedreven. Dank zzij de buurtbewo ners en de spoedig aanwezige brand weer bleef het wonhuis gespaard. Russen bezetten eilanden bij Hokkaido (Japan)- Naar de bemanning van de Japan se vissersboot „Koei Maroe" bij aan komst te Koesjiro (Hokkaido) heeft meegedeeld, hebben de Russen alle eilandjes van de Habomai-groep, ge legen bg de Zuidoostelijke punt van Hokkaido, bezet. De vissers deelden mede, dat zij door de Russen waren opgebracht en enige tijd vastgehouden. Naar hun zeggen bevinden zich Russische troe pen op de tot dusverre onbewoonde eilanden Kaigara en Moimodjiri, ge legen op respectievelijk vier en zes kilometer van de vuurtoren Nossapoe op Hokkaido. Tot nu toe werd in dit gebied alleen door Russische schepen gepatrouilleerd. Kleine ooiitieke partijen in Duitsland uitgeschakeld. In een van zijn laatste zittingen heeft de Duitse Bondsdag de sedert maan den gevoerde strijd over de wijze warop in September een nieuwe bondsdag zal worden gekozen in het nadeel van kanselier Adenauers Christendemocratische party beslist. In West-Duitsland blijft een ge mengd kiesstelsel van ki'acht en de regeringspartijen zullen niet, zoals Adenauer wenste, vereend tegen de socialisten kunnen strijden. Een pleister op de wonde is even wel het besluit van de Bondsdag om partijen, die geen vjjf procent der stemmen in het Bondsgebied behalen, geen zetel te geven. Dit betekent welhaast zeker, dat in de nieuwe Duitse bondsdag geen communisten zitting zullen krijgen. De communis tische partij verwierf in 1949 veer tien Zetels. Op grond van ueze bepa ling zullen vermoedelijk ook enkele kléine groepjes, die thans in de Bondsdag zitten, bij voorbaat uitge schakeld worden, tenzij ze er in sla gen een mandaat-overeenkomst met een der grote partijen te sluiten. VOOR DE RUSSISCHE VUURPELOTONS. Ministers houden toespraken Het leven in Oost-Duitsland herneemt geleidelijk zijn normale aan zien. De staat van beleg is echter nog van kracht, voedsel is schaars en uit berichten uit officiële Oostduitse bron blijkt, dat de arbeiders blyven aandringen op verbetering van hun lot. Blykens officiële gegevens hebben in totaal zes Duitsers voor Russi sche vuurpeletons het leven gelaten, doch volgens niet-officiële West- berlynse berichten bedraagt het aantal terechtgestelden reeds 29 en is dit aantal nog stijgende. Het Oostduitse persbureau A.D.N. verklaarde Donderdag, dat ondanks beloften van regering en partij om de levensvoorwaarden voor alle la gen van de bevolking te verbeteren, veel arbeiders nog niet tevreden zijn en meer verbeteringen eisen. Vluchtelingen, die er in slaagden West-Berlyn te bereiken, maakten Donderdag melding van groeiende verontwaardiging van de Oostduitse PROVINCIALE DAG TE GOES. Ook na de ramp anderen tót steun zijn Terwijl de zon haai milde stralen door de hoge boogramen van de Maria Magdalenakerk te Goes wierp, kwamen hier Donderdagmorgen ruim elfhonderd leden van de Hervormde Vrouwengroepen C.J.V.F. in Zeeland byeen, om bij de opening van hun provinciale dag in gedachten te vertoeven by de Februari-ramp en de geestelijke les welke hieruit voor allen kau worden getrokken. De bijeenkomst werd begonnen met een korte liturgie, waarna de presidente, mevr. A. H. v. d. Graaff- Lammerink uit Nieuwvliet, een ope ningswoord sprak. Zij gaf hierbij uiting aan de dankbaarheid voor het feit, dat men thans weer in grote getale bijeen kon zijn. Voorts ge dacht zij de bij de ramp omgekome nen en evenzo hen, die achterbleven of moesten evacueren. „Wij bidden, dat alle getroffenen de kracht mo- ten ontvangen om uit de druk gelou- erd te voorschijn tè komen". Nu men in. veel groter aantal bg. een was dan vorig jaar, stelde de presidente de vraag, öf dit wellicht een gevolg is van een behoefte, elk aar thans meer nodig te hebben. Zij wees daarom op aller verantwoor delijkheid om deze dag te doen sla gen en zo straks met grotere liefde en levenslust het gewone dagelijkse leven weer in te gaan. Nadat nog de vertegenwoordigsters(érs) van de Ned. Chr. Vrouwenbond, de. Geref. vrouwenverenigingen, de Herv. man nengroepen, de kerkeraad en de kerk voogdij van Goes welkom waren ge heten. zong een dameskoor van Vlis singen en Koudekerke Ps. 150 1, 2 en 3. Vervolgens was het woord aan de spreekster van deze dag, mevr. A Hoek—Berkhof, presidente van de Herv. Vrouwengroep C.J.V.F., die als onderwerp had gekozen: „Gods Op dracht voor ons leven". Vooraf bracht zij nog de groeten van de Overijsselse afdeling over, die op haar laatste prov. dag, een collecte hield voor de getroffen Zeeuwse zus- terafdeling. Iiueidster had haar rede geheel afgestemd op de Februari- ramp. Velen zijn slechts als door een wonder aan de dood ontkomen. Het leven werd opnieuw uit Gods hand verkregen, een leven, dat ook een opdracht van God is. Hiermee hebben velen het moeilijk. We zouden soms liever willen deserteren dan staande blijven. De natuurampen doen ons opnieuw beseffen, dat het Gods goe dertierenheid is, dat wij niet allen zijn vernietigd. Wie het leven gela ten werd, heeft daarom een bijzon dere opdracht ontvangen. Met ver schillende voorbeelden uit boek en courant, toonde spr. aan, hoe velen in de rampdagen een getuigenis heb ben gegeven dat zg zich in nood vastklampten aan God. Maar nu? Het is een psychologisch verschijnsel, dat na de spanning een inzinking komt. Het is echter Jezus Christus geweest dié ook onder zgn kruis be zweken is op de weg naar Golgotha. Hij werd toen geholpen en zo geeft God ons misschien ook mensen om te helpen. Laten we daarom de moed hebben om te bezwijken en ons niet schamen de toegereikte hand te aan vaarden. (Vervolg op pagina 8). 0 Het 17de internationale congres voor hoemoeopathische geneeskunde, dat tot 28 Juni te Brussel wordt gehouden, Js Donderdagochtend in aanwezigheid van de Belgische eerste minister, J. van Houtte, officieel geopend. bevolking over het voortduren van de staat van beleg. De Oostduitse premier, Grotewohl, die evenals andere autoriteiten in Oostduitse steden en" fabrieken re devoeringen houdt om de fouten van regering en partij toe te geven en verbeteringen te beloven, verklaarde Donderdag in een toespraak tot mijn werkers, dat „al die goden in bu reaux, die gefaald hebben om een nauw contact te onderhouden tussen regering en werkende massa, van hun troon zullen moeten komen en zullen moeten gaan." Op een bijeenkomst van ambtena ren en arbeiders te Calbe in Saksen- Anhalt werd verklaard, dat In alle staalfabrieken in die stad de arbei ders brigades hebben gevormd om dag en nacht de werkplaatsen te bewaken, aldus meldde A.D.N. De Oostberlijnse socialistische een heidspartij heeft de arbeiders opge roepen Vrgdag in het centrum van Oost-Berlijn een optocht te houden om uitdrukking te geven aan hun vertrouwen in de Oostduitse rege ring. De slachtoffers. Het Oostduitse kabinet heeft Don derdag bekend gemaakt, dat 25 per sonen bii de ongeregeldheden in Oost-Berlgn en Oost-Duitsland zijn gedood en 378 gewond bij het op roer. Volgens een overzicht van minis ter Zaisser waren onder de slacht offers vier politiemannen en twee burgers die niet aan de betogingen hadden meegedaan. De anderen wa ren betogers. Het aantal gewonden bedroeg 378, onder wie 191 politie mannen en 61 burgers, die niet aan de betogingen deelnamen. Het kabinet maakte bekend, „dat het door zal gaan met werken voor de vreedzame wederopbouw en betere levensomstandigheden voor het volk, nu het misdadige complot tegen de Oostduitse regering is mislukt." DE VERWACHT: ENKELE PLAATSELIJKE BUIEN. In de vroege ochtend hier en daar mist. Overigens veranderlijke bewol king met voornamelijk in het bin nenland later op de dag enkele plaatselijke regen, of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit Noorde lijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 27 Juni Zon: Op 4.13 Onder 21.07 Maan: Op 21.49 Onder 4.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1