PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Syngman Rhee wil wapenstilstand op drie voorwaarden BILT Ieder krijgt weer een bedrijf, hier of elders ONLUSTEN DUREN VOORT IN GEHEEL OOST-DUITSLAND ZWARE BRAND WOEDDE IN HOTEL TE VALKENBURG CHRISTIE BEKENDE MOORD OP ZEVEN VROUWEN 196e Jaargang-No. 146 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent, WAARIN OPGENOMEN Df MIDDELBURGSE, VLISSINGSE GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 24 Juni 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 0 regels» van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent ..Briéven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861. of 2160; Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. NIEUWE ONTWIKKELING IN KOREA. Bij verwerping zal Zuid-Korea de strijd alleen voortzetten President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft er in toegestemd een wapenstilstand op zekere voorwaarden te tekenen en gedreigd, dat Zuid- Korea de strijd alleen zal voortzetten indien deze voorwaarden niet worden aanvaard. De voorwaarden van Rhee zijn: 1. Gelijktijdige ontruiming van Korea door de Chinezen en de strijd krachten van de V.N. 2. Het tekenen van een veiligheidsverdrag tussen de V.S. en Zuid- Korea, voordat de wapenstilstand van lcracht wordt. 3. Een politieke conferentie na het ingaan van de wapenstilstand mag niet langer duren dan 90 dagen. Rhee deelde zijn voorwaarden mee aan generaal Clark, tijdens diens be zoek aan Korea, dat Dinsdag is be sloten. Van gezaghebbende zijde in Seoel j~ Dinsdag verklaard, dat het hoofd .1 de Zuidkoreaanse militaire po litie, generaal Wong Jong Doek, opdracht heeft gekregen, geen niet-, communistische krijgsgevangenen meer vrij te laten, in afwachting van het antwoord van' generaal Clark op de voorstellen en ae besprekingen, die Rhee later in de week met de Amerikaanse onder-minister van bui tenlandse zaken Walter Robinson zal voeren. In Zuidkoreaanse regeringskringen is verklaard, dat van de Noordkore- aanse krijgsgevangenen, die tot nog toe niet zijn uitgebroken, aangeno men kan worden, dat zij dit niet wil len. De Zuidkoreaanse minister van buitenlandse zaken, Pjoen Joeng Tao, heeft verklaard geen reden te hebben om commentaar te leve ren op het protest van Churchill over de vrijlating van niet-com- munistische krijgsgevangenen. Hij voegde er aan toe, niet te weten, of president Rhee Churchills pro test zou beantwoorden. Protest van Pearson. De Canadees Lester Pearson, voorzitter van de algemene vergade ring der Ver. Naties, heeft in een boodschap aan president Rhee krach tig geprotesteerd tegen de vrijlating van anti-communistische Noorokore- aanse gevangenen. Pearson verklaar de het zijn plicht te achten Rhee de ernst van de toestand onder de ogen te brengen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zich geheel eens verklaard met de inhoud van Pearsons boodschap. Men meent te weten, dat Frank rijk, evenals Groot-Brittannië, krach tig zal protesteren tegen de vrijla ting van anti-communistische krijgs gevangenen. De Zuidkoreaanse politie heeft Maandag 57 van de 100 Chinezen uit. geleverd, die onlangs uit het zieken- kamp in Poesan zijn ontsnapt, aldus heeft het geallieerde commando voor de krijgsgevangenen Dinsdag bekend gemaakt. Twee niet-communistische Noord- koreaanse krijgsgevangenen zijn Maandag aan een strop in het kamp aangetroffen. Vermoed wordt, dat 'zij zelfmoord gepleegd hebben. Het geallieerde commando heeft verder medegedeeld, dat een communisti sche Noordkoreaanse krijgsgevange ne Maandag uit een kamp op het eiland Koje is ontsnapt. In Rampenfonds 116-8 millioen. In de loop van de vorige week is een bedrag van f 700.000.— overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds, waar door het totale bedrag, waarover het fonds kan beschikken is gestegen tot f 116.8 millioen. Zware straf geëist tegen hardnekkige autodief. Naar „Belgisch tarief"? Drie jaar en zes maanden gevan genisstraf eiste de officier van justi tie by de Arrondissementsrechtbank te Utrecht tegen de 41-jarige auto handelaar J. van O. uit Maartensdijk, die er zijn gewoonte van maakte in België auto's te stelen. Hjj had reeds 13 veroordelingen achter de rug en stond Dinsdag wederom terecht. De officier noemde hem een inter nationale misdadiger en zeïde in zijn requisitoir o.m., dat de Belgische jus titie gerust zou kunnen zijn. Zij had geen uitlevering gevraagd van de autodief, zodat verdachte niet zou zijn blootgesteld aan de zware straf fen, die men in België tegen autodie ven uitspreekt, zo betoogde de offi cier. De verdediger, mr. J. Caro, zeide te zijn geschrokken van de motive ring ten aanzien van het beleid der justitie in „Beneluxverband". Naar zijn mening moest naar Nederlandse rechtsinzichten geoordeeld worden en niet naar de Belgische tarieven. De officier van justitie verklaarde zich daarop gegriefd te voelen. De eis was gebaseerd op Nederlandse nonnen, zo zeide hij. Eveneens stond terecht de 30-jarige C. J. G. L., een monteur uit Utrecht, die als helper had gefungeerd. Uit spraak over twee weken. Pinay weigert opdracht Antoine Pinay heeft het verzoek van president Aurïol óm een nieuwe Franse regering te vormen, afgewe zen. De oorzaak van zijn weigering was, dat de volksrepublikeinen hem niet hun steun wilden beloven en dat de Gaullisten voorbehoud maakten, zo verklaarde hij Dinsdagavond tegen over verslaggevers. Hij voegde hieraan toe, dat hij de Nationale Vergadering slechts ,om goedkeuring van zijn benoeming tot premier zou hebben verzocht, als hij had kunnen, rekenen op de 314 stem men, die voor bevestiging nodig zijn. Door de houding van de volksrepu blikeinen en de Gaullisten was dit niet mogelijk. Pinay was de zevende politicus, die was verzocht een oplossing voor de reeds een maand durende kabinets crisis te vinden. Hij was de derde, die weigerde het parlement om bevesti ging als premier te vragen. De minister van financiën in het demissionnaire kabinet van Gourges- Mannoury heeft de Nationale Verga dering medegedeeld, dat de gevolgen van de regeringscrisis de Franse schatkist meer dan 100 milliard francs hebben gekost. Britse Hoge Commissaris breekt vacantie af. De Britse Hoge-Commissaris in West-Duitsland, Sir Ivone Kirkpa- trick, heeft zijn vacantie in Oosten rijk afgebroken om in Duitsland met de Amerikaanse en Franse Hoge- Commissarissen te beraadslagen over de anti-communistische ongeregeld, heden in Oost-Duitsland. De volgende officiële brjeenkpmst van de geallieerde Hoge-Commissie, de eerste sedert de Oostduitse onlus ten, zal Zaterdag in West-Berlijn worden gehouden. BLOEDIGE TWISTEN MET VOLKSPOLITIE. Communistische pers meldt veroordelingen en doodstraffen De communistische pers van Oost-Berlijn heeft Dinsdag medegedeeld, dat ook in de steden van Oost-Duitsland de uitzonderingstoestand is afgekondigd. Het orgaan van de S.E.D. „Neues Deutschland" meldt, dat in Jena een ar beider door de Russische stedelijke commandant ter dood veroordeeld en ge fusilleerd is. In Halle werd de 42-jarige Erna Dorn ter dood veroordeeld. Het j'lad maakt verder melding van „bloedige twisten met de volkspolitie" in Halle, Jena', Leipzig, Goerlitz en Maagdenburg. De opgewonden bevolking had bureaux van de S.E.D. en communistische organisaties bestormd, papie ren verbrand en functionarissen afgeranseld. Volgens „Neues Deutschland" werd Erna Dorn, die commandante is ge weest van het concentratiekamp Ra- vensbrueck, op 17 Juni uit de gevan genis van Maagdenburg bevrijd, doch later door de volkspolitie opnieuw ge vangen genomen. Een Oostberlijnse rechtbank heeft de Westberlijner Wolfgang Gottschling tot zes jaar tuchthuis veroordeeld. Oostberlijnse kranten berichtten, dat ook de 33-jarige Ursula Riemann en de 26-jarige Herbert Menzel, wegens deelneming aan betogingen tot gevan genisstraffen zijn veroordeeld. Bij de Westberhjnse politie zijn tot dusver 218 West-Berlijners, die tijdens het uitbreken van de ongeregeldheden in Oost-Berlijn waren, als vermist op gegeven. Volgens de verklaringen van een uit Leipzig naar West-Berlijn gevluchte arbeider hebben vrijwel alle arbeiders te Leipzig deelgenomen aan de staking. Er waren minstens 25 doden gevallen en meer dan twintig gewonden, aldus schrijft het onder Amerikaanse licen tie verschijnende Westberlijnse blad „Neue Zeitung". Volgens de vluchteling zouden de ongeregeldheden meer dan twee dagen hebben geduurd, ondanks het feit, dat de stad door Sow jet-Russische troe pen was bezet. Een vluchteling uit Brandenburg verklaarde, dat in het stadje Belzig een groep betogers in botsing kwam met Russische soldaten. Hij beweerde, Huisknecht in vlammen omgekomen. Maandagnacht heeft een zware brand gewoed in het hotel „Berg en Dal" te Valkenburg. Het hotel brandde vrijwel geheel uit en een lid van het perso neel, de 67-jarige huisknecht E. Ja gers uit Geleen, kwam in de vlammen om. De man durfde niet uit een raam te springen. Een kok, die wel sprong, brak een heen. Vele van de vijftig hotelgasten lagen reeds te bed, toen de brand uitbrak. Zij moesten in nachtkleding vluchten en in vele gevallen was er geen tijd nog iets mee te nemen, Zij zijn in een ander hotel ondergebracht. De schade aan het hotel, dat nog kort geleden een kostbare uitbreiding had ondergaan, wordt op enkele ton nen geschat. De brand ontstond in de achter het hotel gebouwde toneelzaal. Na enkele minuten waren de vlammen reeds overgeslagen naar het hotel. De brandweerkorpsen uit Valkenburg, Maastricht en omliggende plaatsen be streden het vuur, doch er kon niet voorkomen worden, dat het hotel ge heel uitbrandde. Het aangebouwde woonhuis van de directeur bleef even wel behouden. dat-ten minste acht arbeiders werden gedood en dat talrijke arrestaties zijn verricht. Volgens een bericht van de Noord- westduitse radio-omroep wordt te Er furt in Oost-Duitsland een proces ge voerd tegen twintig leden van de volkspolitie, die tijdens de ongerege1 heden van 17 Juni dienst .dden ge weigerd. Twee van hen zouden reeds zijn te- ichtgesteld. Politie moest predikant te hulp komen Ds. Wakker, predikant van de Vrije Hervormde Gemeente te IJsselmui- den. heeft Zondag tijdens de middag- dienst de hulp van de politie inge roepen. Hij wilde een der kerkgangers doen verwijderen, omdat deze het col- .lectezakje voorbij had laten gaan, zonder er iets in te doen. De politie verklaarde zich echter onbevoegd tot ingrijpen Verscheidene kerkbezoekers zijn het niet eens met een ontslag, dat enige tijd geleden verleend is aan een diaken en teneinde dit te demonstre ren weigerden zij iets in de collecte- zak te doen. De predikant trachtte het conflict radicaal op te lossen, doch dit is niet gelukt. Dadevs overval overste Harjono houden hun straf De Hoge Raad heeft Dinsdag over eenkomstig de conclusie van de pro cureur-generaal verworpen de beroe pen van Meine P. en F. A. C., die in verband met de vorig jaar Mei plaats gehad hebbende overval op de over ste Harjono, militair attaché van In donesië, in hoger beroep door 't ge rechtshof te 's Gravenhage zrjn ver oordeeld, respectieyelrjk tot vier ja ren en drie jaren gevangenisstraf, beide met aftrek van preventieve hechtenis. B'ij de familie S. te Kerkrade, wordt momenteel een logeetje verpleegd, dat zo uit de film bambivan Walt Disney kon zijn weggelopen. Een klein teer hertje loopt-daar op hoge pootjes door de kamers, e-n wordt door de familie S. met de grootste zor gen omringd. Men hoopt het met de „fles groot te kunnen krijgen. De heer S. vond het hertje, enige dagen nadat het was geboren in het bos. Men ver moedt, dat de moeder door jagers werd neergeschoten. Het jonge dier tje voelt zich bij de familie S. echter zeer goed thuis. Als het is grootge bracht, zal liet waarschijnlijk verhui zen naar het hertekamp te Kerkrade. Het dochtertje van de heer S. geeft haar nrieuwe speelkameraadje wat melk te d/rinken. Koningin Elizabeth in Schotland. Koningin Elizabeth van Engeland is Dinsdag te Edinburgh aangekomen. Van deze stad uit zal zij haar kronings- bezoek aan Schotland" beginnen. Duizenden mensen juichten de ko ningin, die vergezeld was door haar echtgenoot, hartelijk toe op haar weg van het station naar het „Holyrood House", de koninklijke verblijfplaats te Edinburgh. Adonis nog in Amsterdam. Harold John Adonis, de vroegere se cretaris va® de gouverneur van de Amerikaanse staat New Yersey, is nog steeds in Amsterdam. Naar men zich zal herinneren vroeg de Ame rikaanse regering zyn uitlevering in November j.l. De Amsterdamse vreemdelingenpolitie ging in Novem ber over tot zijn arrestatie en eerst in Mei j.l. werd dit uitleveringsverzoek afgewezen en werd hy op vrije voeten gesteld. Dinsdag heeft zijn verdediger, mr. J. Roggeveen uit Haarlem, een com muniqué uitgegeven, waarin hij onder meer uiteen zet; „De autoriteiten in New Yersey trachtèn Adonis te ver hinderen naar zijn land terug te keren. Het begint er op te lijken, dat zij hem niet terug willen zien. Adonis wil zelf graag terugkeren, doch hij wenst de zekerheid te hebben, dat hij na zijn aankomst niet onmiddellijk zal wor den opgesloten." Op de tweede zittingsdag heeft Christie voor de Old Bailey, het cen trale gerechtshof te Londen, bekend zijn vrouw en zes andere vrouwen te hebben vermoord. Hij zeide zich niet te kunnen herinneren, of hij nog meer moorden had gepleegd. Zijn ver dediger, Curtis-Bennet, noemde Christie „volslagen krankzinnig wan neer hij doodt". Nu echter zou Chris tie normaal zyn. Er lag een nerveuze (glimlach op het gezicht van de verdachte, toen hij beschreef hoe hij de beide in 1943 en 1944 vermoorde vrouwen (de Oos tenrijkse Ruth Margaret Fuerst en de Londense Muriel Amelia Eady) had omgebracht en begraven. De geraamten werden in zijn tuin gevon den. Drie andere vrouwen werden met zijn echtgenote in het huis ge vonden. Toen hij vertelde onder welke om standigheden hy zrjn vrouw „in slaap had gebracht", begon hij te huilen. Hij dacht, dat zij in die nacht zou sterven. Een van zijn slachtoffers was me vrouw Evans die boven hem in het perceel Rillington-Place 10 woonde. Haar echtgenoot, de 25-jarige vracht autobestuurder Timothy Johii Evans, Pools gezagvoerder wil in Engeland blijven. De gezagvoerder van het Poolse passagiersschip „Batory" (14.287 ton), Jan Cwiklinskï, heeft vergun ning gevraagd om in Engeland te mogen blyven. Naar verluidt tracht Cwiklinski in Engeland politiek asyl te krijgen. Kapitein Cwiklinski is achtergeble ven, toen Zaterdag jl. de „Batory" uit Engeland vertrok. Cwiklinski werd opgespoord en vroeg vergunning om in Engeland te blijven. Ook de scheepsdokter van de „Ba tory" is achtergebleven en opge spoord. Aan boord van de „Batory" vlucht te in 1949 de in Duitsland geboren communist Gerhard Eisler uit de Ver. Staten naar Europa. SANERING IN RAMPGEBIEDEN. Regering licht herverkavelingsplannen nader toe Zoals reeds door ir. S. Herweyer op een Z.L.M.-vergadering werd aan gekondigd, hebben de ministers van landbouw, financiën en verkeer en waterstaat thans tegeylk met hun memorie van antwoord een wyzi- ging van de Herverkavelingswet Noodgebieden bij de Tweede Kamer ingediend. Hierby wordt nogmaals medegedeeld, dat voor het gebied van Krniningen is besloten niet tot herverkaveling over te gaan. In het ge wijzigde wetsontwerp worden nu Schouwen-Duiveland, Tholen, d6 Zak van Zuid-Beveland en de Polder Waarde aangewezen als gebieden, die wèl voor herverkaveling in aanmerking komen. Hierop was door de Watersnoodcommissie aangedrongen en de regering meent, dat het, vier maanden na de ramp, nu inderdaad wel mogelyk is tot deze aan wijzing over te gaan. Wat Kruiningen betreft, is dus be sloten, niet tot herverkaveling over te gaan. Weliswaar is de toestand daar aanmerkelijk ernstiger dan enige leden in het voorlopig verslag suggereren er is veel meer gebeurd dan dat enige bedrijven met zand zijn overdekt maar aangezien juist kort voor de ramp een ruilver kaveling was voltooid, is herstel in de oude toestand met vergoeding van de schade op grond van de wet op de watersnoodschade hier toch te verkiezen. Een bepaalde mïnimumbedrijfs- grootte is voor de herverkaveling niet te noemen. Gestreefd zal moeten worden naar een zodanige minimum grootte, dat daarop, gelet ook op het ter plaatse in aanmerking komende bedryfstype, een gezinsbestaan mo gelyk is. De kosten Wat de kosten betreft, moet op het ogenblik nog worden volstaan met een ruwe raming. Voor de genoem de gebieden leidt deze raming tot een cijfer vaai in totaal f 80.000.000. Dit cijfer wordt hier evenwel onder alle voorbehoud gegeven. Een deel er van komt echter op rekening van de vergoeding van de schade ten ge volge van de ramp. De daarvoor be nodigde gelden komen dus ten laste van de begroting van de Rijksdienst voor landbouwherstel. De overige uitgaven zullen successievelijk ten laste komen van de begroting van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning. Gevraagd werd naar de mening van de regering omtrent de mogelijkheid van incidentele saneringen. Indien de herverkavelingswet zou moeten worden toegepast op een gebied en kel om daarmede een enkele grond gebruiker tot verplaatsing te dwin gen, dan lijkt deze methode de mi nisters niet erg elegant. Zou een en kele grondgebruiker vrijwillig naar elders vertrekken, dan kan zyn grond uiteraard beschikbaar komen voor derden, die deze grond dan- wel licht zullen kunnen kopen of althans pachten. Het hangt dan echter in de eerste instantie van de eigenaar af, wie het gebruik van die grond zal krijgen.' Overwogen wordt of en, zo ja, in hoeverre de stichting tot het beheren van landbouwgronden als interme diair bij het verkrijgen en weer uit geven van de alaus vrijkomende grond zal kunnen fungeren. Ih het bij zonder geldt dit de polder Kruinin gen, waar aan sommige bedrijven in de nabijheid der stormgaten zeer aan zienlijke schade is toegebracht, welke slechts ten dele is te herstellen. Grond elders Het ligt inderdaad in de bedoeling ten behoeve van de verplaatsing van bedrijven grond beschikbaar te stel len in de Noord-Oost-Polder, maar ook in de ingepolderde Braakman en voor wat fruitteeltbedryven be treft in de Quarlespolder. Niet juist is, dat in de Noord-Oost-Polder nagenoeg alleen nog weidebedrijven kunnen worden uitgegeven. (vervolg op pag. 2) werd destijds schuldig bevonden aan. moord op zijn dochtertje Geraldine van 14 maanden en daarvoor opge hangen. Beide lijken werden in het huis van Christie op de door Evans bewoonde etage gevonden. Naar aanleiding van Christie's be kentenis mevrouw Evans te hebben vermoord, vroeg de openbare aankla ger, procureur-generaal Heald, een detective of hij enige reden had te ge loven. dat in de zaak-Evans destijds de verkeerde man werd opgehangen. De getuige antwoordde: „Geen enkele". I Te veel toonkunstenaars! Dit jaar 700 candidaten voor de staatsexamens! Somber waren de mededelingen van prof. dr. K. Ph. Beniet Kempers, die hij deed als voorzitter van de Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereniging in haar jongste algemene vergadering te Arnhem. Er worden steeds minder muzieklessen gegeven, terwijl het aantal gediplomeerde leraren en lera ressen steeds groter wordt. Dit jaar zijn er niet minder dan 700 candida ten voor de staatsexamensalle maal menden, die hopen met lesgeven of musiceren een stuk brood te ver dienen. De toonkunstenaars zij'n meestal werkzaam als kleine zelfstandigen en kunnen bij actie voor verbetering van him positie niet rekenen op de macht van het getal, noch op een zekere in vloed uit hoofde van hun functie. Hierby komt nog dat het maatschap pelijk aanzien van de stand der mu sici er niet beter op is geworden. Voor hen is er geen ziekte, of werkloos heidsuitkering, geen invaliditeits- of ouderdomspensioen, terwijl ze te wei nig verdienen om zelf de nodige ver zekeringen te kunnen sluiten. Het le ven is veel duurder geworden doch de muziekleraren mogen hun nota's niet verhogen. Spr. wees er eveneens op dat lera ren aan het Amsterdams conservato rium minder verdienen dan leraren aan H.B.S. of andere middelbare scholen. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging 1600 leden telt. Besloten werd te pogen een pensioenfonds te stichten. Ontvanger geschorst. De gemeenteraad van Diemen heeft besloten de 36-jarige gemeente-ontvan ger P. W. onmiddellijk te schorsen op verdenking van verduistering van ge meentegelden. Maandag had W. zich zelf bij de politie aangemeld. Deze heeft hem in arrest genomen. Dodelijke val op kermis. De 39-jarige C. Blauw uit Alkmaar is te Delft het slachtoffer geworden van een dodelijk ongeval op de ker mis. De man had aangeboden enige werk zaamheden te verrichten aan een zo genaamde rotor, een draaiend rad met metalen schuitjes. Ondanks waarschu wingen van de eigenaar, was hij ver scheidene meters boven de grond op de rand van een der- schuitjes gaan zitten. Door onopgehelderde oorzaak kantelde het schuitje en Adel de man, waarbij hij met hei hoofd op een ijze ren bint terecht kwam. In het gasthuis overleed hij aan de bekomen verwon dingen. DE VERWACHT: PLAATSELIJK ENKELE BUIEN. Zwaar tot half bewolkt met plaat selijk enkele buien. Weinig wind. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN. 25 Juni Zon: Op 4.18 Onder 21.07 Maan: Op 20.11 Onder 2.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1