PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britse regering spreekt over schending van het V.N.-gezag Bepaling voor dubbel-getroffenen geen dode letter BILT Kantlij n POLITIEK VAN KRACHT TEN OPZICHTE VAN RUSLAND WOLKBREUK TEISTERDE BREDA EN OMLIGGENDE GEMEENTEN 196e Jaargang-No. 145 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 23 Juni 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsi van 1—5 regels 1 1.—. Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Biad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. 26. BEZORGDHEID OVER SITUATIE IN KOREA. Churchill vermoedt bestaan van geheime, verraderlijke actie In een nota aan de Zuidkoreaanse regering heeft de Engelse regering verklaard, dat zij diep was geschokt door de verklaring van president Syngman Rhee van 18 Juni j.l., waarin hij opdracht had gegeven tot liet bevrijden van gevangenen. Als lid van de Verenigde Naties veroor deelt de Britse regering deze „verraderlijke schending van het gezag van het opperbevel der Verenigde Naties" ten sterkste en zij volgt de loop der gebeurtenissen met spanning. Churchill noemde het vraagstuk zeer ernstig en vol gevaren. De En gelse premier zeide, dat het misschien nodig zou zijn versterkingen naar Korea te zenden „om een politiek van vrede en goed vertrouwen te versterken." MaeCardle en het hoofd van het de partement voor Noordoost-Aziatische zaken, Kenneth T. Young zijn naar Seoel vertrokken. Zij hebben een persoonlijke boodschap bij zich van Foster Dulles, minister van buiten landse zaken, voor president Syng man Rhee. Walter S. Robertson verklaarde, dat hij alle aspecten van de toe stand in Korea zal bespreken met president Rhee, generaal Clark en Zuidkoreaanse regeringsleiders. Maandag vertrok eveneens generaal Collins, stafchef van het Amerikaan se leger, die met generaal Clark mi litaire besprekingen zal voeren. Geen staat van beleg. Generaal Clark, opperbevelhebber der V.N., heeft verklaard, dat presi dent Rhee hem had verzekerd, dat de tijd nog niet was gekomen om te spreken over het onttrekken van Zuid-Koreanen aan het geallieerde opperbevel. Generaal Clark zeide, dat hij geen staat van beleg in Zuid- Korea een souverein land zal afkondigen. Hij gaf voorts te kennen, dat Rhee en hij het er over eens waren, dat een ernstig conflict tussen de geal lieerde troepen en het Zuidkoreaan se leger vermeden moet worden. Churchill verklaarde voorts, dat de Britse regering in nauw contact blijft met de Verenigde Staten en met de regeringen van het gemene best, daar de Ver. Naties thans ge confronteerd worden met ernstige problemen. De leider van de Britse oppositie, Clement Attlee, noemde de ontsnap pingen van krijgsgevangenen veront rustend en sprak de veronderstelling uit, dater bij de Zuidkoreaanse strijdkrachten gebrek aan discipline zou bestaan. Churchill zeide hierop: „Ik ben er niet zo zeker van, dat het een groot gebrek aan discipline is. Het kan een zeer bijzondere vorm van een gehei me, en naar ik vind, verraderlijke actie zijn." Boodschap van Dulles. De onderministers van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Walter S. Robertson en Carl Ook bij de jongste regeringsvoor stellen betreffende huurverho ging en de compensatie daar van zijn weer maatregelen aan de or de gekomen, welke ten doel hebben het bedrijfsleven te stimuleren, maat regelen, die aansloten op hetgeen reeds kort na de Februariramp door de regering was aangekondigd. Het loont de moeite enkele ogen blikken stil te staan bij de vraag, in hoeverre deze maatregelen inderdaad leiden zullen tot het gestelde doel. Voor en te na is iimmers ook te dezer plaatse betoogd, dat hoge belastingen fnuikend zijn niet slechts voor de werklust van de werknemer, maar evenzeer voor de ondernemingslust van de werkgever. De hoge belastin gen zijn noodzakelijk. Zij worden ver oorzaakt door de nasleep van de vo rige oorlog en de vooruitgeworpen schaduwen van een mogelijke volgen de. Voorts door de hoge uitgaven voor sociale doeleinden, welke Neder land zich veroorlooft. Welnu: het bedrijfsleven is niet te vreden over hetgeen de regering thans voornemens is te doen. Ons ecoiiomlsche leven is na de oorlog snel opgebloeid, maar het wordt thans bedreigd door een omslag van de conjunctuur en wel in die zin, dat de koopkracht van het publiek onvoldoende wordt om bepaalde artikelen langer te kunnen kopen. Waartoe dit leiden kan heb ben wij gezien toen in 1951 een ko per ss taking optrad in de textiel-, de schoenen- en de sigarenbranche: tal van ondernemingen geraakten in ern stige moeilijkheden. Na een wapen stilstand op Korea zou zich iets der- gelijks kunnen voordoen...... tenzij de overheid tijdig maatregelen neemt om de investeringen aan te moedigen. Een probaat middel daartoe is belastingverlaging. Bezien wij echter het tlians inge diende wetsontwerp, dan geloven wij niet dat voldoende ruim baan wordt gemaakt voor een hernieuwde investeringsactiviteit, die de werkge legenheid zal doen toenemen en onze te snel groeiende bevolking voldoen de bestaansmiddelen kan verschaffen. De vermindering van de vennoot schapsbelasting van 4552 tot 42%46 de afschaffing van de extra inkomstenbelasting op bedrijfs winsten en tantièmes, de vervroegde afschrijvingsmogelijkheden en de lan gere termijn van verliescompensatie, zijn in het raam van de totale belas tingdruk slechts geringe verlichtin gen. Indien de afzet moeilijker wordt is meer nodig om de investei'ingsac- tiviteit aan te moedigen, Dit geldt temeer daar de hum-verhoging van gemiddeld 22% boven het bestaan de hum-peil in het gezinsbudget ge deeltelijk, zal worden gecompenseerd door een verhoging van het loon van ca. 2 welke, een verzwaring van de lasten, juist in de loonintensieve be drijven, met zich medebrengt. Het is onder deze omstandigheden niet onbegrijpelijk, dat de werk gevers ontevreden zijn. Iedereen juicht het toe, dat de re gering waakt voor de belangen der arbeiders. Daaraan dankt Nederland zijn arbeidsvrede, die een zeer kost baar bezit is, daaraan dankt het zijn betrekkelijke welvaart. Maar juist omdat de regering zich zo voortreffelijk van dit gedeelte van haar taak kwijt, mag men van haar verwachten, dat zij voldoende objec tiviteit opbrengt om ook de belangen van de minder goed georganiseerde en minder aan de weg timmerende bevolkingsgroepen naar mogelijkheid te behartigen. Of dit thans geschiedt...... de werk gevers wagen het dit te betwijfelen. Premiers over Suez-kwestie Premier Senanajake van Cèylon heeft Maandag te Bombay verklaard, dat de premiers van het gemenebest tijdens hun verblijf te Londen tot de slotsom waren gekomen, dat in ieder geval de souvereiniteit van Egypte over het Suezkanaalgebied erkend diende te worden, bij pogingen om de kanaalbases in stand te houden. Te Cairo verklaarde de Pakistaanse premier, na besprekingen met premier Naguib, dat de vooruitzichten voor een regeling va nhet Brits-Egyptisch ge schil over de kanaalzone „beter dan ooit" zijn. Vandaag voert premier NTn- guib besprekingen met premier F van India. Pinay besluit vandaag. Antoine Pinay, die Zondag werd aan! gezocht een Franse regering te vor men, zal president Auriol Dinsdag meedelen, of hij de opdracht aan vaardt. Hij had gehoopt Maandagavond een besluit te kunnen nemen, doch hij wil wachten op het definitieve standpunt van de partijen in de Nationale Verga dering, teri aanzien van het program op lange termijn, dat hij Maandag met leiders der partijfracties besprak. René Mayer zo nodig naar Bermuda-conferentie. Frankrijk heeft de Ver. Staten mee gedeeld, dat het op de Bermuda-con ferentie door een premier zal worden vertegenwoordigd. Indien Frankrijk op 8 Juli nog geen nieuwe premier zal hebben, zal René Mayer, de aftreden de premier, naar de Bermuda-eilanden reizen, aldus hebben diplomatieke functionarissen te Washington meege deeld. RAAD VAN EUROPA. Verzoek aan De Gasperi. Namens de Raad der Europese Be weging heeft de Belg Spaak Maan dag een telegram aan minister-pre- sident De Gasperi (Italië) gezonden met het verzoek aan de ministerraad om de politiek der Europese eenheid voort te zetten en zonder verwül de beginselen aan te nemen, neergelegd' in het in Straatsburg ontworpen sta tuut voor een politieke gemeenschap der zes landen. De Raad der Europese Beweging heeft de mening uitgesproken, dat het in het gezicht van de nieuwe houding der Sowjet-Unie nodig is vast te houden aan de politiek van kracht. De raad meent voorts, dat een Ver enigd Duitsland zich bij West-Europa zal moeten kunnen aansluiten en zo wel in economisch als militair op zicht een normale plaats zal moeten innemen. Ook heeft de raad het verlangen uitgesproken, dat een vertegenwoor diger va,n de Raad van Europa zal deelnemen aan besprekingen der Westelijke mogendheden. In de verenigde vergadering van de gemeenschap voor kolen en staal en de Raad van Europa, die Maandag in Straasburg is gehouden, heeft de Ne derlandse afgevaardigde, mej. Klom- pé, de Europese politici opgeroepen te volharden in het streven naar Europese eenheid. De socialistische fractie op de al gemene vergadering van de Europe se kolen- en staalgemeenschap is Maandag officieel samengesteld. Tot voorzitter van de fractie is be noemd Guy Mollet, tot vice-voorzit- ter Erich Ollenhauer. Secretaris is de Luxemburger Fohrman. De Nederlan der Van der Goes van Naters en de Belg Buset zijn benoemd tot leden van het bureau. De uit 21 leden bestaande fractie is samengesteld uit 6 Duitsers, 4 Fransen, 4 Nederlanders, 4 Belgen, 2 Italianen en 1 Luxemburger. Opvolger van Gruenther. President Eisenhower heeft Maandag generaal-majoor Cortlandt van Rens- slaer Schuyler benoemd tot stafchef van de strijdkrachten van de Noord- atlantische verdragsorganisatie in Europa. Hij volgt als zodanig generaal Al fred Gruenther op, die tot opperbevel hebber is benoemd. Spanning tussen mannen van Mount Everest. Wie bereikte de top het eerst? Er heerst enige spanning tussen de mannen, die deelnamen aan de Mount Everest-expeditie. Enkele we ken geleden werd reeds druk ge sproken over de vraag of nu de Ne- palese gids Tensing de eerste was, die de top bereikte, dan wel het Nieuwzeeland.se expeditielid Hillary. Men heeft toen zorgvuldig vastge steld, dat Hillary het eerst op de top aankwam. Te Katmandoe, waar de expeditie leden Zondag bijeen waren, is thans nieuwe spanning ontstaan. Volgens een bericht van de „In diase Presstrust", heeft Tensing Zondagavond de receptie in de Brit se ambassade te Katmandoe, ter ere van de Britse Mount-Everest expe ditie, niet bijgewoond. Tevoren had hij hevig geprotesteerd tegen enige hem afbreuk doende onnauwkeurig heden in een krant na de perscon ferentie van colonel Hunt, de leider der expeditie. De verhouding tussen Tensing en Hunt werd zeer gespannen genoemd, en de „Tijger van de sneeuwvelden", zou volgens het bericht hebben be sloten niet met de expeditie naar Engeland te reizen. HONDERDEN KELDERS ONDER WATER. Grote schade aan de te velde staande gewassen Een wolkbreuk heeft Maandagmiddag de stad Breda en enkele in de omgeving liggende gemeenten geteisterd. De kelders van honderden woningen liepen onder water en hier en daar drong het water ook door in de woningen. In verscheidene straten vooral die in de lager gele gen gedeelten van Breda bereikte het water een stand van ongeveer een halve meter. Vele straten zakten in. Vooral aan de te velde staan de gewassen is veel schade aangericht. In Etten vedronken zes koeien, de 35 meter hoge schoorsteen van de in deze gemeente staande steenfabriek „De Bremberg" werd door de blik sem getroffen en stortte met don derend geraas naar beneden. In Breda stortte het dak van een garage in. Voorzover bekend is, zijn er nergens persoonlijke ongelukken gebeurd. Het zware weer, dat zich concen treerde boven Breda, Ginneken, Prin- cehage, Nieuw Ginneken, Ulvenhout en enkele andere gemeenten in de omgeving van Breda, kondigde zich omstreeks twee uur aan. Tot vier uur regende het pijpestelen. Om half Te Kopenhagen werd het huwelijk voltrokken tussen mejuffrouw Sylvia van Lennep, dochter van Jhr. W. F. van Lennep, in leven gezant te Ko penhagen, cn de houtvester Niels Juel, wiens moeder, Kathe Juel, deel uit maakt van de Deense hofhouding. Het jonge paar zal een huwelijksreis per auto maken over een afstand vam 40.000 km. j Reisbeperkingen in S.U. opgeheven De Sow jet-regering heeft Maandag avond aan alle ambassades in Moskou een nota gezonden, waarin wordt mee gedeeld, dat de beperkingen op het rei zen voor buitenlanders in grote gebie den van Europees Rusland. Wit-Rus- land, de Oekraine, de Kaukasus en Centraal-Azië zijn opgeheven. De reisbeperkingen buiten het ge bied van 40 km. rondom Moskou zul len gehandhaafd blijven. Vrouw en zeven kinderen verdronken. De 33-jarige Maurice Corryn uit Gent heeft Zondag zijn vrouw en ze ven kinderen zien verdrinken. Hij keerde Zondagavond per auto terug van zee met zijn 28-jarige vrouw en hun zeven kinderen. Lij Mariakerke maakte de wagen plotseling een grote bocht en kwam in het kanaal Gent Brugge terecht. Twee bruggewachters, die het onge val hadden zien gebeuren sprongen on middellijk in het water. Corryn kon zelf uit de auto komen en een der bruggewachters slaagde erin een der kinderen te redden, doch dit is later in het ziekenhuis overleden. Men slaagde er niet in de vrouw en de zes andere kinderen uit de wagen te halen zodat deze jammerlijk ver dronken. De kinderen waren respectievelijk 13, 11, 10, 9, 8, 6 en 4 jaar oud. Ir. S. HERWEIJER VOOR Z.L.M. Wetsontwerp niet alleen op koude economie gegrond De directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, ir. S. Herweyer, heeft Maandagmiddag in een in zaal Krijger te Goes gehouden algeme ne vergadering van de Z.L.M. uitvoerig het herstel en de vergoeding van de watersnoodsehade besproken. Verschillende misverstanden zijn hierdoor uit de weg geruimd, hoewel uiteraard bij de getroffenen nog verschillende wensen blijven leven. Zaterdagmiddag werd bij het Vrij heidsmonument op de Groenmarkt te Middelburg een krans gelegd. Dit ge schiedde ter gelegenheid van de we- reldiveteranendag door de heer. P. Paree, voorzitter van de B.N.M.O. in Zeeland. Ir. Herweger wees er allereerst op, dat de Zeeuwse bevolking sinds 1939 nauwelijks de rust gekend heeft die zo typerend is voor het agrari sche platteland in Europa. Met deze factoren is in het ont werp van wet op de watersnoodseha de rekening gehouden, want in artikel 55 van het wetsontwerp wordt be paald, dat een gunstiger bijdrage dan in het algemeen in de artikelen van het ontwerp wordt verleend, kan wor den verleend voor de zogenaamde dubbel-getroffenen. De afwikkeling, van de schade zal, aldus spreker, zódanig geschieden, dat de dubbel-getroffenen niet in moeilijker financiële omstandigheden Icon? en te verkeren dan zy, die slechts éénmaal zyn getroffen. Spr. was er van overtuigd, dat het de bedoeling van de regering is, om van dit artikel geen dode letter te maken. Herstel van de grond. Verder is, aldus spreker, het arti kel over hét herstel van de grond van belang. In artikel 9 van het wetsontwerp wordt namelijk bepaald, dat de schade aan land- en tuinbouw- gronden zoveel mogelijk van over heidswege in natura zal worden her steld, hetgeen zeggen wil, dat alle herstelkosten worden vergoed, zowel de kosten van het geïmporteerde gips, de kosten van de Heide Maatschap pij, Grontmrj en aannemers, maar ook de kosten, die de boeren zelf ma ken voor het cultuurtechnisch en landbouwkundig herstel. Het land bouwkundig herstel omvat volgens spreker de bewerkingen van de grond, de inzaai van gras- en zaai zaad, de verpleging, ry- en strooi- kosten van het gips en de eventuele oogst, kortom alle onkosten, die de boeren en tuinders maken voor het landbouwkundig herstel, inclusief pacht, rente van inventaris en andere algemene kosten .Uiteraard wordt de geschatte opbrengst der gewassen van deze totale kosten afgetrokken. Zodra deze opbrengsten hoger wor den dan alle hiervoor genoemde kos ten, die de boer maakt, pas dan houdt, aldus spreker, Landbouwher stel op met de vergoedingen van de herstelbewerkingskosten. In deze herstelbewerkingskosten zitten dus alle hiervoor genoemde ele menten en dus ook de lonen van de arbeiders en eveneens een genormali seerd arbeidersloon voor de boer. Deze kosten zullen normatief wor den vastgesteld. De vrees is geuit, zo ging spreker verder, dat 50 millioen gulden voor .deze herstelbewerkingskosten te laag is geraamd en wellicht het dubbele had moeten zijn. Vele gedupeerden menen, dat de vergoedingen dus wel Sehalveerd zullen worden. Deze ge achte is volgens spreker onjuist, omdat een raming bij een ontwerp van wet van vergoedingsregelingen heel iets anders is dan een begro tingswet. (Vervolg op pag. 2) vijf verminderden de slagregens enigszins en om zes uur was de rio lering weer in staat het vele water te verwerken. De straten waren toen spoedig weer watervrij. Het noodweer heeft vooral veel schade toegebracht aan de te velde staande aardbeien. De kwekers vre zen, dat de oogst verloren moet wor den beschouwd, tenzij er vandaag geen hoge temperaturen voorkomen. Ls dat wel het geval, dan zullen de aardbeien, die geruime tyd onder wa ter hebben gestaan, verrotten. Ook zijn op veel plaatsen hooimijten ten gevolge van de zware slagregens weggeslagen. Tunnel onder water. Door de wolkbreuk liep de tunnel onder de grote weg Antwerpen Rotterdam onder. De brandweer van Prinsenbeek heeft de tunnel weer leeggepompt. Het verkeer werd voor alle zekerheid omgelegd. Het is op geen honderdtal na te schatten hoeveel kelders in Breda zijn ondergelopen. De dienst van het gemeentelijk vervoerbedrijf heeft aanstonds een aantal kolkenzuigers beschikbaar gesteld om in de ergste gevallen zo snel mogelijk te helpen. 1 sommige straten, kwam het wa ter zo hoog, dat het zelfs de wonin gen binnendrong. Twee ouden van dagen kregen ook water in hun huisje. Zij konden ech ter niet uit de voeten en werden la ter doorweekt door de buren aan getroffen. Velen hebben h,un kostba re meubels naar de bovenverdieping gebracht om ze daar in veiligheid te brengen. Ook vele industrieën hebben last van het water onder vonden. Explosie aan boord van Engels schip- Negen gewonden. Maandagmorgen deed zich een ex plosie voor in de machinekamer van het Engelse motorschip Swift", lig gende aan de Oostelijke Handelskade te Amsterdam. Negen Engelse be manningsleden werden gewond, van wie vier vry ernstig. Na de explosie brak een brandje uit, dat spoedig ge blust kon worden. De explosie werd veroorzaakt door een electrisch apparaat in de machi nekamer van dit 693 brt. metende vrachtschip. Het apparaat, een z.g. olievoorverwarmer, sprong uit elkaar. Onder de ernstig gewonden bevindt zich een 17-jarige koksmaat uit Onbestendig booi- en vacantieweer. (Van onze weerkundige M medew ker). n Zondagavond woedden boven een groot deel van Zeeland en Zuid-Holland onweders. Gister- ee middag kwamen opnieuw buien met onweer tot ontwikkeling, ee welke hier en daar meer dan 10 mm. regen veroorzaakten. Bo- ven Breda barstte zelfs een wolkbreuk los. Het bleef hier in Zeeland door wind van zee be langrijk koeler dan in het Noor den. Uit het temperatuursover- zicht van het K.N.M-I. blijkt, dat gistermiddag om 3 uur de tem peratuur in Vlissingen 16 graden Celsius bedroeg. Voor de hooiende boeren en ook voor de vacantiegangers blijft het weer te wisselvallig. Ook vandaag zijn weer buien te verwachten, maar de tempera- tuur blijft daarbij aan de hoge bant Over Engeland zijn en- H ee kele storingsfronten van een ac- ee M tieve stormdepressie aangeko- H men, die van de Oceaan naar h IJsland bewegen. Ook de ko- ee mende dagen moet op aanhou- ee H dend zwoel, maar onbestendig r§ weer gerekend worden. milium DE VERWACHT: VRIJ WARM. Veranderlijke b.-wolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind, over het al gemeen tussen Noordoost en Noord west Vrij warm. ZON E MAAN. 24 Juni Zon: Op 4.17 Onder 21.07 Maan: Op 19.02 Onder 1.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1