PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onrust in Oost-Duitsland duurt nog steeds voort Klokketonen Ouwerkerk over geteisterd op Schouwen BILT DE LAATSTE GANG VAN HET ECHTPAAR ROSENBERG Vandaag HET BESTAND IN KOREA IS VOORLOPIG VAN DE BAAN 196e Jaargang-No. 144 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F., van de Velde en F. B. den Boer. A.ijunct W. de Pagter. Kioofdred.G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 22 Ju--i 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen drieittaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere n- \tl meer 20 cent „Brieven of ad, pa Bureau van dit Blad" 25 cent mi tr. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 o£ 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 1 Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Temeuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. STAKING IN URANIUM-MIJNEN. Rassen wezen protest af tegen hun hardheid Vluchtelingen uit Oost-Duitsland h ebben in West-Berlyn medegedeeld, dat ernstige onlusten voorkwamen in het uraniuin-gebied by Leipzig en in enkele industriële ondernemingen in Saksen. De Bussen zouden een militair cordon om de uraniurn-bedrijven hebben getrokken. Bij de on lusten zouden 15 arbeiders zijn gedood en drie standrechtelijk zijn dood- geschoten, terwijl er vele tientallen gewonden zouden zyn. Volgens liet Westberlijnse blad „Telegraf" zouden 100.000 arbeiders van de uranium te Aue (Saksen) nog steeds in staking zyn. Het Oostduitse blad „Neues Deutschland" schreef, dat in Leipzig „grote betogingen van arbeiders" zijn gehouden. Het communistische blad van de stad had „meedogenloze en hartstochtelijke haat tegen de raddraaiers, die zo veel bloedvergieten hebben veroorzaakt" geëist. Een Oostduits persbureau meldde Zaterdag, dat „agenten van de vij and" te Nachterstadt, 160 km. Zuid oost van Berlyn een brikettenfabriek in brand staken. Uit de berichtge ving van dit persbureau blykt, dat zich in de afgelopen week ook onlus ten hebben voorgedaan in de ijzer gieterij „J. W. Stalin" bij Fürsten- berg. Het zou echter aan de „provo cateurs en agenten" niet gelukt zijn de productie van het bedrijf te be lemmeren. Drie arrestaties werden verricht. Een vluchteling uit Oost-Berlijn verklaarde Zaterdag, dat vele scholen in Oost-Berlyn tijdelijk dienst doen als gevangenissen voor het opbergen van de veile arrestanten. Oostberlijnse kerken, schouw burgen en bioscopen, waren Zondag gewoon geopend en het verkeer was practisch normaal. Sportwedstrijden werden evenwel Zondag niet gehou den. Zondag kon men in West-Berlijn horen, dat er nog geschoten werd in Oost-Berlijn. Protest afgewezen. De Russische commandant in Oost-Berlyn, generaal-majoor Di- brova, heeft" Zondag de Westelyke protesten tegen de „hardheid" van zyn maatregelen na de ongeregeld heden in Oost-Berlyn van de hand gewezen aldus meldt het Oost duitse nieuwsbureau A.D.N. In een nota aan de drie comman danten van West-Berlijn zegt Di- brova, dat de maatregelen geno. men moesten worden om een eind te maken „aan de gewelddaden, plundering en brandstichting door fascistische agenten uit West-Ber lin georganiseerd". De Russische commandant ver klaarde verder, dat hy bereid is het normale leven te herstellen, indien de Westelijken van hun kant „misdadige elementen" niet tot Oost-Berlyn zullen toelaten. Van Amerikaanse zijde is nadruk kelijk ontkend, dat men enigerlei be moeienis heeft gehad met de sponta ne uitingen van ontevredenheid in Oost-Duitsland. De Franse Hoge Commissaris in Duitsland, Poncet. heeft Zaterdag voorgesteld binnen een week een bij eenkomst van de Hoge Commissaris sen te Berlijn te houden. Het is nog niet bekend of daaraan ook de Rus sische Hoge Commissaris, Semjo- now, zal deelnemen. Westberlynse bladen melden dat Semjonow in de afgelopen week een onderhoud heeft gehad met verschei dene Oostduitse partijleiders. Men verwacht een reorganisatie van de Oostduitse regering. In West-Duitsland zyn Zondag de slachtoffers van de schietpartij in Oost-Duitsland herdacht. Président Heuss van West-Duitsland hield een herdenkingsrede waarin hij zeide, elk gezag is beroofd. Economische hulp. De pers in Moskou heeft Zaterdag Eisenhower beschuldigd van inmen ging in de toestand te Berlijn. In een te Moskou bekend gemaakt be richt van Tass, wordt de hulp van vijftig millioen dollar van president Eisenhower aan West-Berlijn een „onhandige poging" genoemd „om Amerikaanse agenten in West-Ber lijn, wier avonturen op niets zijn uit gelopen, te bemoedigen". Zoals Zaterdag werd bekend ge maakt, heeft president Eisenhower voor economische hulp aan West- Berlijn een bedrag van 50 millioen dollar toegewezen. Pinay aangewezen als Frans kabinetsformateur. President Auriol van Frankrijk heeft Zondagavond de conservatieve ex-premier Pinay verzocht een rege ring te vormen. Pinay heeft vorig jaar gedurende tien maanden aan het hoofd van een regering gestaan en hy voerde toen een bezuinigingspolitiek, „om de frank te redden". Het besluit van Auriol werd geno men, nadat hij een rapport van de Franse politieke leiders had bestu deerd. Deze leiders kwamen op ver zoek van Auriol Zaterdag bijeen, maar de socialisten (zij bezetten 104 van de 627 Kamerzetels) verlieten de bijeen komst, omdat hun voorstellen te wei nig ondersteund werden. Zondagmorgen heeft Paul Reynaud het rapport aan president Auriol over handigd. In het rapport wordt onder meer aanbevolen: uitbreiden van de econo mische en financiële macht dei- nieu we regering, meer volmachten om be- lastingonderduiking en fraudes tegen te gaan, het aanboren van nieuwe in komstenbronnen voor het aflossen van de voorschotten, die bij de Franse Bank opgenomen zullen worden, een „werk-voor-iedereen"-politiek, teza men met de verplichte arbitrage bij geschillen tussen werknemers er werkgevers en tenslotte een reorgani satie van de groot- en kleinhandelsbe- drijven. Het plan vraagt ook een versnelling van het onderzoek naar een grond- wetsherziening voor wat betreft ont binding van de Franse Kamer (Natio nale Vergadering). Wat dit laatste betreft, werd Za terdag medegedeeld, dat de commis sie voor de grondwetsherziening aan de Kamer wil voorstellen de benoe ming van een eerste minister niet meer bij absolute meerderheid (helft van het aantal Kamerzetels), maar bij eenvoudige meerderheid te doen geschieden. Kring van Kantonrechters opgericht. In een te Utrecht gehouden bijeen komst van kantonrechters is besloten tot de oprichting van een kring van kantonrechters. Vrijwel alle kanton rechters in Nederland zijn tot deze kring toegetreden. Doel van deze kring is het verstevigen van de onderlinge band. het behartigen van gemeen schappelijke belangen en het uitwisse len van gedachten en ervaringen. De „Grote Drie naar Bermuda Officieel is bekend gemaakt dat de conferentie van de Westelijke „Gro te Drie" op de Bermuda-eilanden op 8 Juli te Hamilton zal beginnen. Verwacht wordt, dat de besprekin gen vier dagen zullen duren. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, en funtionarissen van de Britse en Franse ambassade te Washington zijn Vrijdag te Ber muda aangekomen om veiligheids maatregelen en andere voorbereidin gen te bespreken voor de bijeen komst van de Westelyke „Grote Drie." Midden-Oosten-commando gaat niet door- Te Washington werd uit goede bron vernomen, dat de Ver. Staten hebben besloten, de Arabische landen afzon derlijke overeenkomsten aan te bie den voor verschaffing van oorlogs materiaal om de verdediging van het Midden-Oosten tegen het communis me te versterken. President Naguib van Egypte heeft Zondag aan de Indische en de Paki staanse ambassade te Cairo meege deeld, dat hij Dinsdag a.s. premier Nehroe van India en premier Moh. Ali van Pakistan zou willen ontmoe ten. Hij wil met hen de kwestie van het Suezkanaal bespreken. Koning van Cambodja terug in zijn land. De gevluchte koning Norodom Si- hanoek is Zondag teruggekeerd in Cambodja. De premier van Cambod ja verklaarde aan een correspondent van het A.F.P., dat hij met wist waarom de koning was teruggekeerd. Een lid van de staf van de koning verklaarde te Bangkok, dat koning Norodom terugkeerde om een op stand van „ongeduldige onderdanen, die onafhankelijkheid van Frankrijk eisen, te voorkomen". Hy vreesde dat zijn volk eventueel guerilla-aan- vallen op de Franse troepen zou doen. IN DE DODENKAMER. Rabbi sprak woorden van troost. De stoffelijke overschotten van Ju lius en Ethel Rosenberg, dio in de nacht van Vrydag op Zaterdag te New York werden geëxecuteerd, zijn Zaterdagmorgen ter beschikking van de familie gesteld. De lichamen werden overgebracht naar een rouwkapel te Brooklyn, waar ze tot Zondagavond opgebaard bleven. Maandag volgt de teraardebestelling op de begraafplaats te Wellwood. De Rosenbergs zijn de eerste bur gers, die in de Verenigde Staten wer den terechtgesteld wegens spiormage. Mevrouw Rosenberg werd op haar gang naar de dodenkamer begeleid door de directrice van de gevangenis, mevr. Evans, en een telefoniste. Diep ontroerd keerde mevr. Evans zich om en verliet de kamer, toen mevr. Ro senberg met een kus afscheid van haar nam, voordat zij in de stoel wérd ge zet. In de dodenkamer bevonden zich tien getuigen, onder wie drie journa listen. Kort voordat Julius Rosenberg de kamer werd binnengeleid, klonk uit de gang de stem van rabbi Irving Koslowe. Hij zei de regels uit psalm 23: „De Heere is mijn Herder, mij zal niets ontbreken. Al ging lk ook in een dal der schaduwen des doods, ik zoude geen kwaad vrezen". Pinayzal vandaag vertéllen of hij een Frans kabinet kan vormen. De rabbi gir berg voor tot aanhalingen uit psalm 15„Heere, wie zal verkeren in Uwe tent". Mevrouw Rosenberg is 37 jaar ge worden, haar echtgenoot was 35 jaar. Kort voor hun terechtstelling heb ben de Rosenbergs hun testament op gesteld ten overstaan van twee ge tuigen, functionarissen van de Sing Sing gevangenis. De inhoud van de testamenten is niet bekend. In verscheidene landen werden op 't uur van de terechtstelling betogingen gehouden. Ook in Amsterdam en Den Haag vertoonden zich enkele zwijgen de demonstranten bij Amerikaanse gebouwen. Nergens werd de orde ver stoord. Op onstuimige wijze -eeft een jeug dige Zuidlcoreaanse uiting aan haar gevoelens tijdens demonstratieswelke in 8 egel plaatsvonden tegen een wa penstilstanddie het land in verdeeld heid zou kunnen achterlaten, (boven ste foto's). Grote ontroering heeft zich van de meisjes en vrouwen onder haar ge hoor meester gemaakt en velen bars ten in tranen uit. (onderste foto's). Amerika blokkeert helft van militaire hulp. Totdat het Europees defensie- verdrag is bekrachtigd. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft Vrydag een wets ontwerp goedgekeurd voor militaire en economische steun aan het buiten land ten bedrage van 4.998.732.500 dollar. President Eisenhower had aan vankelijk om ruim 5.474 millioen dol lar verzocht. Dit bedrag werd door de eommissie van buitenlandse zaken van het huis met 476.000.000 dollar verminderd. Het wetsontwerp dat nog door de Senaat moet worden goedgekeurd, voordat het een wet is, voorziet onder meer in het verstrekken van kanon nen, tanks en vliegtuigen tot een waarde van 2.079.689.870 dollar. Het ontwerp bevat echter de beperking, dat de helft van het bedrag voor de militaire hulp aan Europa wordt ge blokkeerd, totdat het verdrag voor 'n Europese Defensie Gemeenschap door alle betrokken landen is bekrachtigd. Ruim 300 millioen dollar zyn be stemd voor militaire en ruim 230 mil lioen dollar voor economische hulp aan staten in het Nabije Oosten en Afrika. Voor Latijns Amerika voor ziet het ontwerp in het toewijzen van 15 millioen dollar aan militaire hulp en ruim 24 millioen dollar aan econo mische hulp. 400 millioen dollar zijn bestemd voor het uitrusten van de strijdkrachten van Frankrijk, Viet nam, Laos, en Cambodja, voor de strijd tegen de communisten in Indo- China, terwijl Indo-China en de Chi nese nationalisten op Formosa 84 mil lioen dollar aan economische hulp zul len ontvangen. is tiet 4'ib juai geleden, dat Philips, hertog van Bour- gondië te Brugge werd gebo- is het 60 jaar geleden, dat tijdens Engelse vlootmanoeu- vres in de Middellandse zee de bevelvoerende admiraal George Tryon anderhalf uur lang de meest zonderlinge bevelen gaf, waardoor in een fatale botsing met het vlaggeschip „Victoria" zijn schip zonk en Tryon en 358 man in de golven verdwe- Illllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilillllllllllllllllllllllllllllllllllll Garnizoen deserteerde, in Indo-China. Franse commandant en onderofficieren vermoord. De Franse generale staf te Saigon heeft bekend gemaakt, dat het gehe le garnizoen van een post ten Noord- Westen van Bien Hoa en 25 km. van Saigon, is gedeserteerd na de com mandant en 40 onder-officieren te hebben vermoord. Dit geschiedde in de nacht van 19 op 20 Juni. Wat de reden is van de desertie is niet be kend. Ook weet men niet of het gar nizoen, dat onder meer uit een hon derdtal Vietnamezen bestond, naar de Vietminli is overgelopen. GEVANGENEN MOETEN TERUGKEREN. Syrigman Rhee schond zijn stellige beloften De Noordelyken in Korea hebben Zaterdag de wapenstilstandsonder handelingen voor onbepaalde tijd afgebroken. Zij hebben de gebouwtjes gesloopt, waarin de onderhandelaars te Paimioendjon bijeenkwamen. Vrydag protesteerden de Noordelyken tegen de vrijlating van 26.000 gevangenen door president Syngman Rhee en zy eisten, dat deze gevan genen naar de kampen teruggevoerd zouden worden. De Noordelyken overhandigden Zaterdag een brief bestemd voor ge neraal M. Clark, de geallieerde opperbevelhebber. In deze brief stellen de Noordkoreaanse eerste-minister Kim II Soeng en de Chinese opper bevelhebber, generaal Peng, het voor, dat de bestandsovereenkomst reeds zeker was totdat de Zuidkoreaanse president Syngman Rhee de gevangenen vrijliet. Geallieerde waarnemers gaven toe, dat deze brief de hoop op een spoedige wapenstilstand heeft weggenomen, maar niet alle kansen op een wapenstilstand zyn vervallen. De communisten eisten de verze kering, dat de gevangenen niet in gelijfd zouden worden bij het Zuid koreaanse leger. Intussen wordt uit Zuid-Korea nieuwe ontsnappingen van krijgsge vangenen gemeld. Tanks en vracht auto's van het Zuidkoreaanse leger zouden kampafscheidingen vernield hebben, waardoor meer dan 600 ge vangenen konden ontsnappen. Door vuur van onbekenden werd een gevangene gedood en vier wer den gewond. Amerikaanse troepen poogden de gevangenen met traan gas terug te drijven. Enkele Amerikanen werden gewond en een Zuidkoreaanse wacht gedood. Een verklaring. Generaal Mark Clark, de opperbe velhebber der Ver. Naties in Ko rea, heeft Zondag een verklaring uit gegeven, waarin hij zegt, dat president Syngman Rhee persoonlijke verzeke- VOOR HET EERST NA DE RAMP. Uit Yerseke vertrok kleine vloot met kerkgangers Voor liet eerst na de ramp klonken Zondagavond om zeven uur over de weinige overgebleven woninkjes van het zwaar geteisterde Ouwer kerk de klokketonen en voor het eerst na de vreselijke Februaridagen was het noodkerlcje weer tot de laatste plaats bezet. In een indrukwek kende dienst luisterde men naar de evangeliewoorden, welke ook de ge troffenen van dit dorp hoop en vertr ouwen in de toekomst schonken. Het werd een zeer bijzondere en ontroerende dienst, waarin voorging ds. E. P. Kuin. Vele oude getrouwen waren ditmaal niet meer aanwezig. Ze waren omgekomen of geëvacueerd. Öoli de koster kon zyn zorgen niet meer aan het kerkgebouw geven. Hij behoort tot een der velen, die de dood in de golven vonden gerechtigheid; want mijn heil is na bij om te komen, en mijne gerechtig heid om geopenbaard te worden". Ds. Kuin wees op de grote parallel tussen de terugkeer van het Joodse volle uit ballingschap naar het ver woeste Jeruzalem, en de terugkeer van de bevolking naar het zwaar getrof fen Ouwerkerk. Eens zal er een te rugkeer zijn en wanneer Gods liefde nabij is, zal zeker het goede verwacht mogen worden. De dienst werd beslo ten met het zingen van Gezang 149 vers 3: „Heer ontferm U over ons, open Uwe Vaderarmen". Voorts sprak burgemeester I. Romeijn een enkel woord. Hij richtte zich hier bij vooral tot de schippers uit Yerse ke om hen dank te breng«n voor de Andere hulpvaardige handen hadden Zaterdag het gebouw in orde gebracht, De banken, die in de pastor rie als slaapplaatsen hadden ge diend voor de werkploegen, wa ren in de kerk teruggebracht, en zoveel mogelijk was het gebouw zyn oude aanzien gegeven. Het orgel had zijn diensten gestaakt, doch een har monium zorgde nu voor de begelei ding. Ontroerend klonk de openings zang uit Ps. 130 vers 1: „Uit diepten van ellenden, roep ik met mond en hart" en het derde vers: „Ik blijf den Heer verwachten, mijn ziel wacht on gestoord" Ds. Kuin las Jesaja 60 en hield een korte predicatie naar aan leiding van Jes. 56 vers 1: „Alzo zegt de Here onderhoudt het recht en doet vele hulp, welke men na de ramp van hen mocht ontvangen. Hij stelde hun als herinnering een tegel in het voor uitzicht. Voorts deelde de burgemees ter nog mede, dat de bouw van de nieuwe kerk, welke op 30 December j.l. was aanbesteed, zo spoedig moge lijk voortgang zal vinden, onafhanke lijk van de woningbouw. Ten slotte sprak nog ds. J. Appel uit Enschede, welke gemeente Ouwerkerk heeft ge adopteerd. Deze kerkdienst vormde het sluitstuk van een zeer bijzondere dag voor Ouwerkerk. Uit Yerseke. Twee geëvacueerden, C. J. Kuijper en A. J. Dalebout, hebben het initiatief genomen om voor hun mede-dorpsge noten en belangstellenden een tocht naar Ouwerkerk en Nieuwerkerk te organiseren. Verschillende schippers uit Yerseke, die zich bij de redding en de verdere hulp zo bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt, verleen den ook thans hun medewerking. Zo vertrokken Zondagmorgen de „Yerse ke 4" van schipper Hubrecht Koster en de „Yerseke 45" van MolVlaming en een viertal kleinere schepen met een tweehonderd opvarenden van uit Yerseke naar het overstroomde gebied. Behalve vele inwoners van Ouwerkerk met hun gastheren, waren er ook tal rijke belangstellenden, zelfs uit Gel derland en Noord-Holland overgéko- men, om thans eens met eigen ogen de grote verwoestingen te kunnen aan schouwen. (Vervolg op pag. 2) ringen had gesehonden door de vrij lating van niet-communistische gevan genen uit Zuidkoreaanse kampen te gelasten. De gevangenen waren ontsnapt als gevolg van de gebroken beloften der Zuidkoreaanse regering en het samen spannen en de desertie van Zuidkore aanse wachten. Alle mogelijke maatregelen zouden worden genomen om de ontsnapte ge vangenen weer vast te zetten. Hij geeft voorts de verzekering, dat „alle middelen, die uitvoerbaar zijn, worden toegepast om de terugkeer van de gevangenen te bewerkstelligen". Strijd duurt Op het front in Korea duren de ge vechten normaal voort. De Vijfde Amerikaanse luchtmacht verloor 19 vliegtuigen en er gingen 19 communis tische straaljagers verloren. De Zuidkoreaanse regering trof maatregelen voor het onderhoud van de ontsnapte krijgsgevangenen en hun opname in het Zuidkoreaanse leger. Hun aantal zou ongeveer 26.000 be dragen. In Londen verwacht- men, dat de En gelse regering een forse nota zal rich ten aan Syngman Rhee, waarinEnge- land zich vrijheid van handelen voor behoudt voor de besprekingen met de communisten. Minister Mansholt opende „De Melkweg". Minister S. L. Mansholt heeft Zater dag de nationale zuiveltentoonsteUing „De Melkweg" te 's Gravenhage ge opend. In zijn toespraak in de Hout- rustrotonde zeide de minister, dat Ne derland op het ogenblik geheel in het teken van de zuivel staat. De zuivelin dustrie is de grootste en belangrijkste van Nederland. Jaarlijks wordt voor twee milliard gulden melk geprodu ceerd en voor 850 millioen gulden wordt aan zuivelproducten uitgevoerd. Het melkverbruik in ons land noem de de minister redelijk, namelijk 190 liter per hoofd per jaar. DE VERWACHT: PLAATSELIJK ONWEER. Over het algemeen minder zonnig dan gisteren met later plaatselijk onweer. Meestentijds matige wind tussen Zuid en Zuidoost Warm maar later van het Westen uit afkoeling bij wind van zee. ZON E MAAN. 23 Juni Zon: Op 4.17 Onder 21.07 Maan: Op 17.46 Onder 1.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1