In Zuidkorea werden 25.000 krijgsgevangenen vrijgelaten Samenvatting van de voorstellen tot huurverhoging MIDDENSTAND TELEURGESTELD OVER BELASTINGVERLAGINGEN VRIJDAG 19 JUNI 1953. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het Wereldgebeuren Executie Terwijl in Oost-Duitsland de men sen bij tientallen worden neer geschoten en aan het front in Korea, in de bossen van Indo China en op de heuvels van Kenya honder den mensen om het leven gebracht worden, heeft Europa zich bezorgd gemaakt over het lot van twee men sen. Die twee mensen zijn de atoom spionnen Rosenberg. Het is mogelijk, dat ze reeds in hun Amerikaanse ge vangenis zijn geëxecuteerd als dit stukje onder de ogen van onze lezers komt. Dat zal de vele duizenden, die zich om het lot van de Rosenbergs bekom merd hebben, enige droeve ogenblik ken bezorgen. De vele duizenden woonden voor namelijk in Europa. Noch de Ameri kaanse pers, noch het Amerikaanse volk heeft zich bijster druk gemaakt over de Rosenbergs. Voor de grote meerderheid van het Amerikaanse volk is de grote schuld van de Rosenbergs boven alle twijfel verheven. Zij zijn en waren commu nisten. Zij hebben atoomgeheimen verraden aan Rusland. Wanneer er op dit ogenblik tussen Rusland en Amerika een atoomoor log zou uitbreken, dan hebben zulke lieden als de Rosenbergs dat mede op hun geweten. In Amerika zegt men terecht, dat Rusland een geheel andere houding zou aannemen, wanneer het de atoombom niet haddat er ver moedelijk niet eens een oorlog in Ko rea zou zijn geweestdat de Euro pese problemen veel gemakkelijker tot een oplossing zouden komen als niet steeds Rusland met zijn enorme bewapening roet in het eten wierp. Men is in de Verenigde Staten niet alleen overtuigd van de schuld der Rosenbergs, maar men meent ook, dat ze de volle maat ge kregen hebben van het Amerikaanse recht. Hun zaak is uit den treure behan deld door rechterlijke collegesal le mogelijkheden voor herziening van het vonnis, voor uitstel en voor gra tie zijn aan de beide schuldigen gela ten. Het resultaat is geweest, dat het vonnis gehandhaafd bleef. Er is dus recht geschied cn men moge het von nis zwaar vinden, het is in elk geval een rechtvaardig vonnis, dat niet ge veld is op de zonderlinge wijze, waar van men in communistische landen het luchthartig monopolie heeft. Een enkel steekhoudend argument kan men intussen wel tegen de vol trekking van het vonnis aanvoeren. De Amerikaanse autoriteiten hebben tussen de uitspraak en de voltrek king twee jaren laten verlopen. Dat is te lang. Dat moet een bittere kwel ling geweest zijn voor de veroordeel den. Maar dit argument kan hoogstens wegen bij het beoordelen van de gra tie-mogelijkheid en niet bij een actie tegen het vonnis zelf. Blijkens de stilzwijgendheid van de Amerikaanse pers weegt dit argu ment voor de publieke opinie in de Ver. Staten niet zo zwaar. De New York Times heeft in ant woord op de grote actie, die in Frankrijk ook van niet-com munistische zijde voor de Rosen bergs is gevoerd, volstaan met een ironische opmerking. Het blad schreef, dat de Fransen het blijk baar gemakkelijker eens worden over de affaire Rosenberg, dan over hun eigen problemen. Deze terechtwijzing is verdiend De Rosenbergs zijn geen Fransen en hun zaak is geen Frans probleem. De Rosenbergs zijn Amerikanen, die wisten, dat ze bij het uitoefenen van hun spionnage-bedrijf behandeld zouden worden op Amerikaanse wijze en volgens Amerikaans rechtDat men in Frankrijk en Engeland spion nen zachtmoediger behandelt is een kwestie, die Amerika en de Amerika nen niet aangaat. De Rosenberg-pleitbezorgers zul len er daarom goed aan doen te be denken, dat hoe uiteindelijk het lot van de Rosenbergs ook zal zijn het de Amerikaanse burgerij is die beslist en niet een medelijdend Euro pa! Voor 11.000.verspeeld De Amsterdamse rechtbank heeft de vertegenwoordiger H O. uit Am sterdam conform de eis veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de Protestants Christelijke re classering, wegens verduistering in dienstbetrekking van ruim f 11.000, alsmede van een bromfiets. Expeditie-reizigers bleken oplichters te zijn De Haagse recherche heeft de 28-ja- rige koopman G. J. F. uit Rijswijk en de 36-jarige koopman F. J. D. uit Was senaar gearresteerd, ais verdacht van oplichting van cie kantoorjuffrouw B uit Den Haag. Zij hadden zich uitgege ven voor expeditie-reizigers naai Noord-Afrika, waarvoor een deel neemster werd gevraagd. Zij hadden een cautie van f 518.— gevraagd, welk bedrag door mej. B. aan de ..expeditie reizigers" werd betaald. Het geld werd door beiden nagenoeg geheel opge maakt. De berichten over deze aanhouding hadden tot gevolg, dat de recherche in Den Haag werd opgebeld door de han delaar H. uit Gouda, die ook door F en D. was opgelicht. Zij beweerden vliegtuigen te hebben en bezig te zijn met de aanleg van een vliegveld in Tanger. Zij hadden 35 auto accu's no dig. drie auto-buiten-banden en twee binnenbanden, welke met spoed naar Tanger zouden moeten worden ge stuurd. Bij inlading in Schiphol zouden zij voor betaling van de goederen zor- I gen. Daar zij nog kosten te maken had den voor uitklaring cn dergelijke, ver zochten zij nog even een bedrag van f 450.— van H., hetwelk werd ver strekt De heren vertrokken toen met de goederen uit Gouda, die zij voor on geveer de helft van de prijs aan de man brachten. WAPENSTILSTAND IN KOREA ONMOGELIJK Verontwaardiging en ongerustheid in Washington en Londen President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft Donderdagmorgen vroeg uit de krijgsgevangenkampen van Zuid-Korea 25.000 anti-communistische gevangenen vrijgelaten. Zijn bevel werd uitgevoerd door het hoofd van de Zuid-Koreaanse politie, generaal-majoor Won Djoek, die de ontsnapping in het geheim had voorbereid. President Rhee gaf zijn bevel, nadat hij een teleurstellend telegram had ontvangen van zijn eerste minister, die te Washington een onderhoud had met president Eisenhower. Uit zeven van de elf kampen is niemand ontsnapt. In twee kampen te Seoel, die bewaakt worden door Amerikanen en Zuid-Koreanen tezamen, hebben zich geen incidenten voorgedaan. In een ander kamp bij Poesan echter ontstond een hevig gevecht tussen Amerikaanse bewakingstroepen tn ontsnappende krijgsgevangenen. Negen gevangenen werden gedood en |6 werden gewond. De Zuid-Koreaanse bewakers, die van hun posten waren verdwenen, werden door Amerikanen vervangen. Bijna duizend gevangenen konden op de vlucht achterhaald worden. Ongeveer 5000 slaagden er in bij burgers van Poesan onderdak te vinden. De bewaking van de kampen met in totaal 132.000 gevangenen berust grotendeels bij de Zuid-Koreanen. Er zijn slechts twee Amerikaanse bewa kingsbataljons in Korea en de com mandant van deze bewakingstroepen vreesde, dat nieuwe ontvluchtingspo gingen succes zouden hebben, indien ze massaal werden voorbereid. Uit New York wordt gemeld, dat Amerikaanse mariniers en soldaten in grepen toen uit een kamp bij Intsjon een ontvluchtingspoging werd gedaan. Men schatte het aantal doden onder de krijgsgevangenen op 100. Legeruitbreiding. Syngman Rhee heeft nog een tweede daad verricht om het wapenstilstands verdrag tussen de Noordelijken en het opperbevel der Verenigde Naties te doorkruisen. Hij heeft medegedeeld, dat het aantal divisies van het Zuid- Koreaanse leger uitgebreid zal worden tot 20 (thans is het 16) en daartoe een aantal mannen tussen 21- en 27-jarige leeftijd laten oproepen. Het wapen stilstandsverdrag verbiedt uitbreiding van de wederzijdse strijdkrachten na de ondertekening. Bovendien stelt Syngman Rhee zich voor uit de vrij gelaten anti-communistische krijgsge vangenen twee divisies voor het Zuid- Koreaanse leger te formeren. Eed van trouw. Gebleken is, dat hooggeplaatste functionarissen van de Zuid-Koreaan- politïe omstreeks middernacht aan de Koreaanse kampbewakers opdracht gaven de gevangenen op de appèl plaats bijeen te brengen. Daar werd aan de gevangenen verteld, ck vrij gelaten zouden worden, i ze trouw wilden zweren aan Zn jrea. Bijna allen legden de eed af. jJe be wakers openden de poorten en verniel den de versperringen om de gevange nen in vrijheid te stellen. Het merendeel van de ontsnapte ge vangenen kreeg onderdak bij burgers. Van Zuid-Koreaanse zijde werd ver klaard, dat de politie alles zal doen om de her-internering van deze ont snapten te beletten. De delegatie van de Verenigde Naties heeft te Panmoendjon een brief aan de Noordelijken over handigd en tevens een brief terug ontvangen. Naar verluidt zouden de Noordelijken inlichtingen heb ben gevraagd over het ontsnappen van de gevangenen. Het opperbe vel der Verenigde Naties heeft of ficieel medegedeeld dat alles ge daan zal worden om de gevange nen te arresteren. Ernstig. 582. Dat de mensen bij hel rekenen tot het vijf- tien-, of twintigtallige stel- seZ zijn gekomen, is welhaast vanzelf sprekend omdat in den beginne de vingers en de tenen een belangrijke plaats bij de wiskundige bewerkingen hébben ingenomen. In tal van talen vinden we daarvan nog de sporen, waarbij we alleen maar behoeven te herinneringen aan het Frans, waarin het getal 80 door vier-maal-twintig wordt uitgedrukt. Een treffend voor. beeld hiervan v' iden we ook in de taal der Indiaanse Kora's, die voor het getal 0 een woord hebben dat hetzelfde betekent als toereiken der beide handen" en 20 wordt aange duid als „de hele mens". Zoals gezegd, dit is allemaal nogal berijpelijlc, evenals het feit dat die Indianen in Yucatan speciale woor den hebben voor 20, 1/00, 8000 en 160.000. Maar zonderlinger wordt het, wanneer we in de taalresten aan treffen van aantallèn die hélemaal niet kloppen met de hoeveelheden vingers c tenen die we aan handen en voeten bezitten. Hoe komt een be- schavinaan het 6-, of 12.tallige, ja zelfs aan een '11-tallig stelsel? In de Nieuw-Zeélandse talen bestaan spe ciale woorden voor 11, voor 11 maal 11 of 121, voor 11 maal 11 maal 11 of 1331 en het getal 12 wordt daar aan geduid door 11 plus 1, 22 daar 2 maal 11, enz. Een stam aan de Westkust van Af rika noemt het getal 7: zes-plus-een, en 21f geven zij weer door vier-maal- zes, daarmee een voorkeur voor 6 demonstrerend die eveneens by de oude culturen in Babylonië viel waar te nemen. Het zon wat voorbarig zijn hieruit de concluderen dat de Baby lonische wetenschap van duizenden jaren her bevruchtend op de neger stammen aan de Afrikaanse West kust heeft gewerkt, maar het feit da! in een Bretons dialect 18 als drie maal-zes wordt weergegeven en het zelfde getal in een Engels dialect als twee-maal-negen. doet. or - vermoeden dat er in de grijze oudheid toch iets met het getal 18 aan de hand is ge weest. Er zijn uiteraard veel ingewikkel der sporen van rekenkunde in ver schillende talen aan ie wijze- U kent ons woord „anderhalfhetgeen be tekent dat de eerste héél moet wor den geteld en de volgende half, zodat we op IV» komen. Zo kunnen we met derdehalf enz. doorgaan. Dit toege past op de tientallen, zou voor. „der- delialf-tien" het getal 25 gevenDit systeem werd in verschillende talen toegepast, maar in het oud-Turks is het nog wal ingewikkelder gemaakt door de uitdrukking „vier-derdetien", hetgeen betekent dat in het derde tiental tol en n. vier moet worden geteld. U vi 't it natuurlijk bijzon der gemakkelijk, want u meent dat de oud-Turken hiermede het getal 31/ hebben aangeduid. Dan bent u er toch lelijk naast, want bedoeld werd: 21/. Gaat u maar na! Maar we staken nu deze taalkun dige bijzonderheden, omdat we u het Jcortc grafschrift van de oude vorst Silo wilden toncuwof'. i ruim 1/5.000 maal hetzelfde slaat tc h zen. H. Pétillon. De voorzitter van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties, Lester Pearson, heeft verklaard, dat hij het vrijlaten van de krijgsgevangenen als :n ernstige zaak opvat. Op het Oostelijk deel en het cen trale deel van het front in Korea du ren de felle gevechten voort. ]HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|H „Sabotagedaad" van Syngman Rhee De vrijlating van de Noordko- y reaanse krijgsgevangenen door y y president Syngman Rhee heeft te Washington en Londen diepe f| M indruk gemaakt. Gevreesd wordt, dat het bereiken van een wapenstilstand hierdoor y H ernstig wordt bemoeilijkt zo y y niet onmogelijk gemaakt. Labour-afgevaardigden in het y Engelse Lagerhuis, die de ac- y tie van Syngman Rhee als een sabotage-daad bestempelen, y ee kregen van premier Sir Win- n ston Churchill te horen, dat de- y ze „diep was geschokt". Chur- chili kon de gevolgen nog niet y overzien, maar hoopte ondanks y alles nog op het tekenen van een bestand. y Na een conferentie van Eisen- ee y hower met vooraanstaande y e? Congres-leden deelde de minis- y ter van buitenlandse zaken y Foster Dulles mede, dat de y vrijlating een „schending van de autoriteit van het opperbe- vel der Verenigde Naties" be- y i tekende. Zuid-Korea had met dat opperbevel ingestemd en er I was in goed vertrouwen onder- y handeld over een bestand. Pre- i sident Eisenhower heeft zich hierover met Syngman Rhee in verbinding gesteld. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil Tijdens de ongeregeldheden in Oost- Berlijn hijsen Oostberlijners de vlag van West-Berlijn op de Brandenbur ger Poort, nadat ze de communistische vlag, die daar woei, hadden neerge haald. (TELE-foto). Ook André Marie faalt Donderdagavond heeft de Franse Nationale Vergadering de „aangewe- zen" premier André Marie niet in zijn functie bevestigd. .Marie kreeg 40 stemmen minder dan de vereiste vol strekte meerderheid van 314. Ex-politieke gevangenen willen meer begrip. Tijdens de tweede congresdag van de Ned. Ver. van ex-politieke gevan genen heeft vice-vooi'zitter W. Bak ker gepleit voor de instelling van een statuut, dat' de titel politieke gevan genen beschex-mt. In het buitenland is dat al jaren het geval. Spreker zeide te begrijpen, dat iemand, die 40 jaar op een departe ment deuren open en dicht heeft ge daan, een koninklijke onderscheiding toekomt. W'ij juichen het toe, aldus ging spreker voort, dat iemand die hard kan fietsen of hard kan lopen, geriddei-d wordt; dat de man, die ons op het toneel aan het lachen kan ma ken of de vrouw die ons doet huilen, deswege onderscheiden wordt. Wij be grijpen echter niet, dat zo grote te rughoudendheid wordt betracht als het gaat om de ex-gevangene. De minister van sociale zaken, J. G. Suurhoff, die het congres bijwoon de, sprak daarbij de verwachting uit, dat in de komende jaren vele moei lijkheden, waarmede de ex-politieke gevangenen thans nog te kampen hebben, uit de weg zullen worden geruimd. Van weinig betekenis voor ondernemers Het hoofdbestuur van het Ned. Verbond van Middenstandsverenigin gen heeft tijdens zijn bestuursverga dering gesproken over de voorstellen tot verlaging van de belastingdruk op het bedrijfsleven in verband met de huurverhoging. Het bestuur stelde vast, dat de voorgestelde maatrege len tot verlaging van de belasting van weinig betekenis zyn en onvol doende om enige verlichting te bren gen in de moeilyke positie der onder nemers. Het bestuur is ook van mening, dat de voorgestelde regeling van de huur verhoging voor bedrijfspanden tot 30 van het huidige huurbedrag een extra zware last zal leggen op het middens tandsbedi'ijf, waartegen over zo goed als geen compensatie mogelijkheden staan. De voorgestel de fiscale compensatiemaatregelen zijn voor de zelfstandige ondernemer van minder betekenis, dan voor de overige groepen van de bevolking, al dus het bestuur. Met name heeft, de vooi'gestelde verlaging van de perso nele belasting geen of weinig bete kenis, daar van bedrijfsruimten geen personele belasting wordt geheven. Tenslotte is vastgesteld, dat onvol doende rekening is gehouden met de belangen en bestaansmogelijkheden van de middenstand en bij uitvoering van de voorstellen zal deze groep dan ook nog meer in de verdrukking ko- I men, dan reeds nu het geval is. Het bestuur spreekt de verwachting uit, dat alsnog aan de belangen van de middenstand de nodige aandacht ge schonken zal worden. Bakkers ontevreden over watersnoodhulp. Tijdens de voortgezette vergade ring van de Nederlandse Bakkers- bond hebben de leden op advies van het hoofdbestuur zich uitgesproken tegen contributieverhoging en vóór het aannemen van een krachtige hou ding tegen de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. De vergadering zond een telegram naar de minister-president, waarin tot uitdrukking wordt gebracht, dat de voorgestelde watersnood wel on voldoende hulp biedt aan de slacht offers van de watersnood. Zware straffen tegen jonge Amsterdammers geëist Twee nog jonge boeven uit de Am sterdamse ondex-wereld hebben Don derdag voor de Amsterdamse recht bank zware straffen tegen zich ho ren eisen. De 24-jarige loswerkman J. W. had ingebroken in een benzine service-station, pleegde een roofover val op een pompbediende tussen Den Haag en Amsterdam, een dergelijke ovex-val in Alkmaar en een mislukte poging tot inbraak in het gebouw van de wereldbibliotheek te Amsterdam, waarna W. was gearresteerd. De offi cier van justitie eiste een jaar gevan- genissti-af en' ter beschikkingstelling van de regering. De tweede delinquent was de 19-ja- rige glazenwasser J. A. D.; tegen wie de officier reeds 3% jaar had geëist wegens de i-oofoverval tussen Den Haag en Amsterdam, waaraan hij had meegedaan. Omdat hij bij die ge legenheid W. er van had weerhouden om de pompbediende neer te schieten, werd de eis vei-zacht tot 2 >2 jaar met voorwaardelijke ter beschikkingstel ling van de regeling. Prins Bernhard heeft Donderdagmor gen een bezoek gébracht aan de N.V. Joh. Enschedé Zonen, Grafische In richting, te Haarlemdie op 21 Jun a.s. 250 jaar zal bestaan. De Prins be lijkt een van de oude drukwerken rechts jhr. W. van Andrïnga de Ken. penaer, een van de directeuren, links de heer A. D. Huysman, gedelegeerd commissaris. Vrijlating huren bedrijfspanden volgens regering nog niet mogelijk De regering heeft, zoals bekend, voorgesteld de huren in de gemeenten, gerangschikt in de eerste klasse, te verhogen met V7%, de tweede klasse met 20%, de derde klasse met 23%, de vierde klasse met 26%, de rijfde klasse met 29%. Uitgedrukt in het huurpeil van 1940 bedragen de huren ia deze verhoging resp. 135, 138, 141, 145 en 148%. Een dergelijke, differentiatie wordt gewenst geacht om liet bestaande erschil in geld tussen de huren in de stad en die op het platteland zo wei- ;ig mogelijk te vergroten. Omdat de lonen op het platteland verhoudings- ewijs sterker zijn gestegen dan in de steden wordt een sterkere huurver- aging ten plattelande gerechtvaardi gd geacht. Daarbij komt dat de tegen •iver de huurverhoging te stellen looncompensatie vermoedelijk voor het gehele land gelyk zal zijn. De voorgestelde huurverhoging zai niet voldoende zyn om een renda bele exploitatie te voeren op grondslag van de huidige bouw kosten. Daartoe zouden, volgens berekeningen van de Soe. Econ. Raad de huren op 250% van het huurpeil van 1940 moeten worden gebracht. Dil zou evenwel ïïet verantwoord zijn, omdat verwacht mag worden, dat de bouwkosten zich op een lager niveau dan 250% van de kosten van 1940 zullen stabiliseren. RIJKSSTEUN De beperkte mogelijkheden tot compensatie verhinderen, dat de hu ren nu reeds worden afgestemd op een zodanig peil, dat zij rendabele bouw zonder rijkssteun mogelijk ma ken. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting acht het onwaar schijnlijk, dat de bouwkosten in de eerstvolgende jaren zodanig zullen dalen, dat voor rendabele bouw zon der rijkssteun huren beneden 190 a 200 van het peil van 1940 mogelijk zouden zijn. De huurverhoging zal geenszins vol ledig leiden .tot een verlaging van de overheidsbijdragen in de exploitatie tekorten van de woningwetwoningen. De baten van de huurverhoging zul len immers grotendeels moeten wor den aangewend voor een verhoging van de bedragen, die jaarlijks voor onderhoud en algemene onkosten ten laste van de exploitatierekening kun- sn worden gebracht. De in het wetsontwerp voorgestelde huurverhoging zal automatisch gelden voor alle vóór 27 December 1940 tot stand gekomen woningen. Voor wo ningen, die op of na 26 December 1940 tot stand zijn gekomen gelden ver schillende afwijkende huurbepalingen. Woningen, die op of na 27 December 1940, doch vóór 5 Mei 1945 zijn ge bouwd en waarvan de huren door de minister krachtens het besluit bijzon dere huurprijzen zijn vastgesteld op 115 procent van het huurpeil van 1940. Voor deze categorie zal de huurver hoging ook automatisch gelden. Woningen, die op of na 27 Decem ber 1940, doch vóór 5 Mei 1945 zonder Rijkssteun zijn gebouwd en waarvan de huur beneden het peil ligt. dat na de voorgestelde huurverhoging voor de voor-oorlogse woningen zal gelden. Van deze categorie zullen op verzoek van de eigenaren de huren door de minister kunnen worden opgetrokken tot het nieuwe huurpeil van de voor oorlogse woningen. De huurprijzen van de woningen, die met Rijkssteun na 27 December 1940 tot stand zijn gekomen zullen, voor zover zij beneden het huurpei! liggen, door de minister aan dit nieuwe huur peil worden aangepast De huren van de woningen, die na 5 Mei 1945 zonder Rijkssteun zijn tot stand gekomen, zullen vrij blijven. (Vex-volg op pag. 8.) Russische marine mag langs Joego-SIavië Joego-Slavië heeft toegestaan, dat 26 Russische marine-vaartuigen, die in Wenen zijn gestationneerd. tussen 22 Juni en 13 Juli in vijf groepen het gedeelte van de Donau. dat binnen de Joego-Slavische grens ligt. passe- ren. Eeu Russisch vex-zoek hiertoe is ingewilligd op voox-waarde. dat de rhe oorlogsschepen niet op het binnen de Joego-Slavische .,zcn hun tocht zullen onderbre ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 9