PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Staking sloeg om in oproer Sowjet-tanks openden vuur op duizenden betogers Er begint tekening in situatie op Schouwen te komen BILT Kantlij n Vandaag SOWJET-TROEPEN KREGEN TOESTAND IN DE HAND OVEREENSTEMMING IN KOREA OVER BESTANDSLIJN 196e Jaargang-No. 141 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kvr., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 18 Juni '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Inc. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.-. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160: Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vprststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstraat 2, teleL 16; Terneuzen. Brouwerijstr 2: Zierlkzce. N Bogerdstr. C 160. telef. 2 BOM IN OOST-BERLIJN BARSTTE Staat van beleg afgekondigd De Dinsdag in Oost-Berlijn begonnen massa-betoging van onte vreden arbeiders, is Woensdag uitgegroeid tot een massale opstand, welke de Russen noopten de staat van beleg af te kondigen. Over tredingen van de afgekondigde bepalingen zullen worden berecht vol gens oorlogsrecht. In de namiddag openden Sowjet-tanks het vuur op duizenden Oost- Berlijners, die stonden samengedrongen in straten, welke leiden naar de Potsdammerplatz in Oost-Berlijn. Ook by de Brandenburger Tor werden salvo's gelost door Russische tanks. Men acht het mogelijk, dat de salvo's bedoeld waren als waarschuwing, doch ze waren te laag gericht en er vielen doden en gewonden. De bom is volkomen onverwacht en met een verbijsterende snelheid gebarsten: Oost- Berlijn was Woensdag een stad in oproer. Schoten knalden, tanks rolden door de straten, vlaggen werden neergesleurd, duizenden op standelingen demonsteerden gedurende de gehele dag en ziekenauto's reden af en aan. Het normale verkeer lag geheel stil. In Oost-Berlijn begon de opstand: vluchtelingen maakten intussen melding van stakingen en demonstraties in geheel Oost-Duitsland. Alle belangrijke wegen, die van W. Berlijn naar de SowjeLsector voeren, zijn Woensdagavond afgezet door Russische tanks. Op de ,,Unter den Linden" stonden Woensdagavond vijf Russische tanks met de voorzijde naar West Berlijn gericht, ter versterking van Russische machinegeweerposten. Twee stukken anti-tankgeschut ston den opgesteld met de lopen in de rich ting van de Britse sector. De Britse troepen zijn geconsigneerd. De Weste lijke geallieerde commandanten kwa men Woensdag driemaal bijeen. Aan alle Westelijke militairen en gealli eerde bezettingsfunctionarissen is 't tot nader order verboden zich naar de Sowjet-zöne te begeven. In de morgenuren raakten duizen den Oostduitse politiemannen slaags met duizenden stakers. De politie trók met gummiknuppels in gesloten gelid op tegen de stakers. Söwjet-militai- ren stonden met machinepistolen op wacht voor de Sówjet-ambassade. Op de hoek van de Friedrichstrasse en de Zimmerstrasse, niet ver van de regeringsgebouwen, verbrandden ver scheidene duizenden stakers rode vlaggen en zij staken een houten po- litiebaralc, die enige tijd geleden was opgetrokken om dienst te doen als controlepost bij de sectorgrens, in brand. De barak brandde geheel af. -=rleden jaar is er op de organisa tie van de herhalingsoefeningen en op de manoeuvres in Duits land een waarlijk niet malse critiek uitgeoefend. De juistheid van die cri tiek moest, precies als in 1950 en 1951, worden erkend. Nimmer werd zij overtuigend ontzenuwd. Voor dergelijke oefeningen worden talloze dienstplichtigen uit him werk en him gezin gehaald. Deze reservis ten, hun gezinnen en hun werkge vers lijden daardoor schade. Boven dien kosten de oefeningen een flinke portie belastinggeld. Dit alles zou niet erg zijn, als de organisatie maar in de puntjes was. Het leger moet immers paraat zijn en herhalingsoefeningen zijn dus noodza kelijk. Maar de organisatie klopte bij vori ge gelegenheden niet. Mócht men verwachten, dat na de misère van vorige keren dit jaar de organisatie beter.' zou zijn? Natuurlijk! Maar helaas: de eerste oefeningen in 1953 hebben wederom bedroevende ervaringen opgeleverd Een der oefenplaatsen was het kamp te Rucphen in Noord-Bra bant. Als men zich tot dit ene kamp bepaalt, ontdekt men onder meer het navolgende: Officieren, onderofficieren en man schappen moesten in één barak sla pen. Na aankomst per eerste reisgele genheid bleek het transport naar het kamp (een oude munitiedump) aller minst te kloppen. Voor een lunch of een lunchpakket was niet gezorgd. Het duurde tot twee drie uur 's middags, eer er brood was. De toen gemaakte koffie moest grotendeels worden wegge gooid, omdat er geen bekers of kroe zen waren. De officieren kregen te weinig eten en moesten bij de onderofficieren gaan vragen of zij nog wat over had den. Na enkele dagen kwamen de on derofficieren hun overschotjes de of ficieren aanbieden. Toen er regelmatig eten was, moest men tussen ae 28 en de 63 minuten in de rij staan om iets te krijgen. Een dag voor de oefening pistool schieten ontdekte men dat de schiet baan niet deugde. Met een stoet van auto's werden de mensen naar Ginne- ken getransporteerd, wat honderden liters benzine kostte. Ieder loste twaalf pistoolschoten. Meer werd er die dag niet gedaan Als een oefening om 7.20 moest be ginnen, kwam de hoofdinstruoteur tegen achten eens kijken, of de heren al klaar waren met hun ontbijt. In de cantineloods waren tafels noch stoelen. De post werd soms pas na dagen besteld, hoewel er iedere dag zware vrachtauto's reden om de post af te halen. Ten aanzien van het verlenen van bewegingsvrijheid bestond blijkbaar de grootste verwarring- Is het genoeg? Men kan al deze feiten vermeld vinden in „De Reserve-officier", het orgaan van de Alg. Ver. van Ned. Res. Officieren. Wellicht denkt hier of daar een ar geloze, dat de herhalingsoefeningen uit de lucht waren komen vallen. Volledigheidshalve zij hier daarom medegedeeld, dat reeds op 11 Decem ber 1952 het programma van de her halingsoefeningen bekend was. Er rest, als men dit eenmaal weet, de vraag, of er in ons leger geen goe de organisatoren zijn. En zo neen, waarom men die dan niet aantrekt en waarom men blijkbaar niet voor hun taak berekende officieren handhaaft op hun post. In de burgermaatschappij zouden zij bij de eerste de beste gelegenheid ernstig gewaarschuwd worden en bij een volgende zonder meer ontslagen wegens ongeschiktheid. En toch kost gebrek aan organisa- Voorlopige schatting: 7 doden, 60 gewonden Volgens on-officiële schattingen zijn tenminste zeven personen om het le ven gekomen en minstens 60 gewond. Twee Oost-Berlijnse betogers werden op het grote MarxEngels-plein door Russische tanks en gevechtswagens verpletterd. Het derde slachtoffer, een 21-jarige Oost-Berlijner, kreeg bij een vechtpartij voor de Oost-Duitse re geringsgebouwen een schot in het hoofd. Hij overleed korte tijd nadat hij in een West-Berlijns ziekenhuis was opgenomen. De vierde man, die werd gedood, was een West-Berlijner, die eveneens overleed aan de gevol gen van een schot in het hoofd bij een gevecht in de omgeving van Potsdam- merplein. Te Wedding in de Franse sector is een 12-jarige jongen uit West-Berlijn gedood, toen leden der Oost-Duitse volkspolitie enige schoten losten op een menigte, die van uit de Franse sector hen met stenen bekogelde. Straaljager explodeerde veld Eindhoven een „Vampire" straal jager van de R.A.F. bij de landing van de baan geraakt en veronge lukt. Het vliegtuig explodeerde en de Britse piloot Philips werd zwaar ge wond uit het wrak gehaald. In net ziekenhuis is hij kort daarop overle den. De „Vampire" was afkomstig van de W.-Duitse basis Wilden Rath. §jj is het 25 jaar geleden, dat H de Noorse Poolreiziger Roald Amundsen met een watervlieg- tuig uit Noorwegen vertrok voor een reddingspoging van |j het Italiaanse luchtschip „No- bile", van welke vlucht Amundsen nimmer is terugge- keerd. pij geen mensenlevens, maar in het leger in oorlogstijd zeer zeker wel. De legerleiding is blijkbaar lank moedig. Het wordt echter tijd, dat zij het mes eens hanteert- 0_.._ Laat zij dat na en mocht er oorlog tievermogen in de burgermaatschap- komenarme soldaten! Ook vernielden de stakers grensaan- duidingen. „Weg met de regering Tegen tien uur hadden zich nog meer stakers bij de betoging aange sloten. Ieder half uur trokken nieuwe massa's stakers en betogers naar de plaats waar de ongeregeldheden het hevigst woedden, het ministerie van Economische Zaken en Wederopbouw. De politie uit alle wijken van Oost- Berlijn stond nauw aaneengesloten rondom het gebouw, terwijl de menig te met stenen naar de ruiten wierp en riep „er uit met hen", en „weg met de regering". Chauffeurs van politie-auto's re den in volle vaart op de stakers in. Vei'scheidene stakers werden gewond. Een man werd overreden, toen een vrachtauto recht op een groep met stenen gooiende mannen inreed. Een aantal leden van (le volkspoli tie wierp om half elf de gummiknup pels weg en is naar West Berlijn uit geweken, waar zij zich aan de West- Berlijnse politie hebben overgegeven. Volgens ooggetuigen waren Sowjet- soldaten, uitgerust met automatische wapenen en stalen helmen, in de ruïnes van Oost-Berlijn bezig met het graven van loopgraven rondom de re geringswijk. Even na elf uur hebben twee jonge Oost-Berlijnse arbeiders de rode vlag van de Brandenburger poort neergehaald. De menigte aan weerszijden van de Potsdam merplatz verwijderde Russische, Britse en Amerikaanse grensaan- duidingen. Duizenden vrouwen - zowel be jaarde huisvrouwen als jonge typis tes en schoolkinderen liepen in de stromende regen met de stakers mee. Oost-Berlijn geheel afgezet In de namiddag van Woensdag be gonnen de Sowjet-Russische infante risten, volledig uitgerust als voor een oefening, de wacht op strategische hoeken en sleutelposities over te ne men. Leiders van de staking hadden de menigte aangeraden zich niet met de Sowjet-troepen te bemoeien. Geen en kele maal probeerde de menigte op de „Unter den Linden" het gebouw van de Sowjet-ambassade met steen worpen of anderzins te beschadigen. Maar nadat bekend was geworden, dat twee stakers op de Karl-Marx platz door Sowjet-tanks waren dood gereden, begon men een minder gere serveerde houding aan te nemen. Te 14 uur zag het er evenwel naar uit, dat de Sowjet-troepen en tanks op vele plaatsen van ongeregeldheden de toestand in de hand begonnen te krygen. Wel openden Russische soldaten nog het vuur bij de Brandenburger tor, toen de rode vlag van de poort was neergehaald en betogers tracht ten deze door een West-Duitse te ver vangen. Terwijl een grote menigte voor het gebouw van de Russische ambassade in spreekkoor riep: „Wij willen vrije verkiezingen", maakte de Oostduitse regering officieel bekend, dat de ver hoging der prestatienormen met tien procent zonder extra-betaling, de aanvankelijke aanleiding tot de onge regeldheden, was ingetrokken. Later op de middag riep de Oost duitse regering de „arbeiders en op rechte burgers" op de „provocateurs" aan te houden en over te geven aan de autoriteiten. De oproep was gete kend door Grotewohl, die de opstand beschreef als „het werk van provoca teurs en fascistische agenten van vreemde mogendheden". Hij verklaar de, dat de leiders van de ongeregeld heden zwaar gestraft zouden vvoren. Ondanks de afkondiging van de staat van beleg duurde Woensdag avond de staking van de tram, de ondergrondse en de S.-Bahn voort. In de eerste avonduren kwamen on danks het samenscholingsverbod nog oplopen voor. De Volkspolitie slaagde er echter in, geholpen door Russische soldaten, de straten te zuiveren. Van tijd tot tijd hoorde men nog schieten, zonder echter de plaats en de gevol gen van de schoten te kunnen vast stellen. Russische soldaten patrouilleerden op strategische punten in de stad en geheel Oost-Berlijn was door Russi sche troepen afgezet. Voor zover men vanaf de grens van de Franse sector kon waarnemen, waren de straten in het O ïstelijk deel van Berlijn, na deze emotievolle dag, geheel verlaten Ook elders Volgens betrouwbare inlichtingen is de Oost-Berlijnse stakingsbeweging overgeslagen naar Maagdenburg en Erfurt, twee belangrijke industrieste- der-j-m Oost-Duitsland, aldus meldde Woensdagmiddag het Westduitse mi nisterie voor aangelegenheden geheel Duitsland betreffend. Nadere bijzonderheden over deze stakingen ontbraken echter. Vluchtelingen, die Woensdag West- Berlijn bereikten, hebben melding ge maakt van stakingen, protestoptoch ten en demonstraties in geheel Oost- Duitsland. In Maagdenburg zouden de arbeiders van de grote staalfabrieken Ernst Thaelmann, Rose Luxemborg en Karl Liebknecht in staking zijn gegaan en de communistische directie hebben afgezet. In Brandenburg demon streerden arbeiders Woensdag voor het stadhuis, zonder dat de politie in greep. Ook in verscheidene staatsbedrij ven bij Berlijn werd gestaakt. Vol gens de berichten verzamelden zich grote menigten voor de gevangenis sen in Waldheim, Torgau, Halle en Bautzen om de vrijlating van politie ke gevangenen te eisen. De staf van de Oostberlijnse staats drukkerij zou de Westberlijnse vak bond hebben meegedeeld: „Wij zijn big verrast. U kunt op ons rekenen". WiftPttüS 981» TOM® «V mtfic ems sy ÉMfSftE 8 AHEWMHOcrto 338* «om mm mmm s mmmmm j foswinmcb mK#jm ijmbwa* vok mm Mms t£ scmi? ahebkali ««si s past «s mis a ft sas n saste i mmn au* mis os orcuuwm s8 «km oei mmm.m spe Geen speciale kleur voor snelbrommers. Naar aanleiding van het desbetref fend verzoek van de K.N.A.C., om de zogenaamde snelbrommers in het verkeer duidelijk te doen opvallen door voor deze vervoersmiddelen een speciale kleur voor te schrgven, heeft de minister van verkeer en wa terstaat aan de K.N.A.C. medege deeld dat hij geen vrijheid kan vin den een dergelijk voorschrift te be- Demonatranten in Oost Berlijn verwij deren de grensaanduiding aan de Amerikaans-Russische sector tijdens de ongeregeldheden in Oost Berlijn. (TELE foto). Eisenhower wil K.S.G. financieel steunen. President Eisenhower heeft zich Woensdag uitgesproken voor een ge deeltelijke financiering van de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap door de Verénigde Staten. OP BASIS VAN HUIDIGE FRONTLIJN Hevige gevechten bij de „Vinger-bergkam" Woensdag z\jn de onderhandelaars van beide partgen te Panmoendjon het eens geworden over een bestandslijn. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de bestandslijn is vastgesteld op basis van de huidige front lijn. President Eisenhower heeft een brief aan Syngman Rhee geschreven. Hierin heeft hij het Amerikaanse standpunt ten aanzien van het slui ten van een wapenstilstand uiteenge zet. Eisenhower zegt in de brief, dat Amerika zal blijven streven naar de doelen, die het op het oog had toen SPECTACULAIR SCHELPHOEK-SCHOUWSPEL In korte tijd is veel gebeurd In de binnenzee van Schouwen, waar de puinhopen van boerderijen en de geheel door het vernielende water omspoelde dorpen een troosteloze aan blik bieden, heerst grote activiteit. Een bedrijvigheid, die by alle ellende, waarmee dit schone eiland is geteisterd, weldadig aandoet en het vertrou wen geeft dat, hoe onmogelijk dit ook de leek misschien mag voorkomen, toch alles weer goed zal komen. Na de aanlooptijd met zijn veelomvattende voorbereidingen, waarvan de buitenstaander zich geen denkbeeld kan vor men, is het werk thans goed op gang. Veelal afgesloten van de bewoonde wereld, leveren honderden waterbouwkundigen en arbeiders met een macht aan materiaal een verwoede strijd tegen de watervijand. Wanneer men hen spreekt zullen zij er wel voor waken om van een hoera-stemming blijk te geven, maar toch is er tevredenhe id, omdat er tekening in de situatie begint te komen! Met de „Molenplaat", een kittig Rotterdamse havenslepertje, bracht de Rijkswaterstaat ons naar enkele Schouwse waterfronten, waar het of fensief in volle gang is. In de twee gaten van de dijk bij Ouwerkerk, waar op de rampzondag de Yersekse vissers hun scheepjes door de woe dende branding joegen om de in doodsgevaar verkerende bewoners van Ouwerkerk te redden, is het wa ter thans rustig. Op en rond de dijk is het echter bedrijvig en het zal ex- in de komende weken nog drukker worden, ver de schorren is men begon nen met het leggen van een twee ki lometer lange ringdijk, die straks de oude vernielde dijk zal gaan vervan gen. Zes zandzuigers komen hiervoor aan het werk. Midden in het stroomgat ligt (le grote baggermolen „Marokko" om de geul wat verder uit te diepen. Op het oog een vreemde handelwijze, doch wanneer straks hier bü de sluiting een caisson tot zinken zal worden ge bracht, moet de bodem egaal zijn. En de peilingen hebben juist uitgewezen dat de kleibodem hier vry grillig is. Verder in het land wordt voortge gaan met de dichting van de gaten in de Rampaartse dijk. Van de acht gaten in deze dijk zijn er nog drie overgebleven, die inmiddels echter tot stroomgaten zijn geworden. Het grootste gat is hier van 70 tot 100 meter uitgegroeid. Aan de Oudedijlt bij Bruinisse welke voorlopig hersteld werd met niet minder dan 750.000 zandzakken, is een zanddepot ge vormd. Hier worden de zandzakken gevuld, die met dukws en aanhang wagens naar de Rampaartse dijk worden vervoerd, terwijl ook eenmaal per dag een landingsvaartuig zich langs de andere zijde moeizaam een weg door de polder baant om zand zakken aan te voeren. Wanneer deze Rampaartsedijk hersteld zal zijn, zul len hiermee niet alleen Sir Jansland M „Vogelkooi" aan M het waterfront Gelukkig hebben de werkers I aan het eenzame Schouwse wa- terfront hun goede stemming en hun gevoel voor humor nog niet H verloren. Op het eilandje vóór Serooskerke, dat straks een deel H van de ringdijk voor het Schelp- hoekgat zal worden, heeft ir. j H Vogel die hier de scepter zwaait, j zijn intrek genomen op het bo- i M venkamertje van een boerderij. H En sedertdien prijkt aan het balkon een bordje met in fraai j gestyleerde letters de naam. „De vogelkooi". en Oosterland gebaat zijn, doch dit zal vooral de dichting van de gaten bij Ouwerkerk en Stevensluis verge makkelijken, daar dan de stroomsnel heid aanzienlijk vermindert doordat de vloedkom wordt verkleind. Het meest spectaculaire schouw spel bieden thans echter wel de werk zaamheden bij de Schelphoek, waar door het 425 meter brede gat om de zes uur 120 a 150 millioen kubieke meter water meer nog dan alle vier dykgaten op Walcheren in 1945 tezamen! de polder binnenstroomt. Door de talrijke geulen van 5-10 me ter diepte nabg het gat zelfs 36 a 37 meter varen de sleepboten en bakken in en uit. (Vervolg op pag. 2) het aan de Koreaanse oorlog deelnemen. De Zuidkoreaanse premier Paik too Tsjin, die samen met de Zuidkoreaan se ambassadeur te Washington Woensdag 50 minuten met president Eisenhower heeft gesproken, heeft daarna verklaard dat de oppositie van zijn land tegen de bestandsvoor- waarden van de V.N. onveranderd is. Hij zei dat het bezoek aan Eisenho wer niets meer dan een beleefdheids bezoek was geweest. Intussen zijn aan het Oostelijke gedeelte van het centrale front in Korea nog steeds hevige gevechten aan de gang. Zuid Koreaanse troepen zijn er Woensdag in geslaagd de Noordelijken bij de „Vinger-bergkam" ongeveer 700 meter terug te dringen. De communistische troepen hadden de „Vinger-bergkam" Dinsdag op de Zuidelijken veroverd. Margaret Bondfield f Margaret Bondfield. Engelands eer ste vrouwelijke minister, is Dinsdag op tachtigjarige leeftijd overleden, al dus is Woensdag op een conferentie van vakbondsleden te Blackpool me degedeeld. Mej. Bondfield werd in 1923 tot par lementslid gekozen. Een jaar later, toen de eerste Labour-regering werd gevormd, werd zij onderminister, in de tweede Labour-regering van 1929 minister van arbeid en üd van de kroonraad. Zij kwam uit een arbeidersgezin van elf kinderen. Zij was ook de eerste presidente van het vakverbond. DE VERWACHT: AANHOUDEND WISSELVALLIG WEER. Veranderlijke bewolking met plaat selijk regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen Zuid en Oost. Ongeveer dezelfde tem peraturen. ZON EN MAAN. 19 Juni Zon: Op 4.16 Onder 21.06 Maan: Op 12.52 Onder 0.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1