Zomerzittmg Prov. Staten Zeeuwse Almanak Gillette apparaat Het onomstotelijke betvijs GEMEENTE-ONTVANGER VAN HULST VERDUISTERDE f 11.000.— VIER JAAR GEEIST WEGENS POGING TOT MOORD Slaapt U slecht Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSECOURAN7 WOENSDAG 17 JUNI 1953 Binnen afzienbare tijd in Zeeland geen werkloosheid Hartelijke hulde voor mr. J. M. Pilaar By de opening van de zomerzitting der Provinciale Staten van Zeeland prykte Dinsdag in de Statenzaal te Middelburg een fraai bloemstuk op de plaats van de griffier der Staten, mr. J. M. Pilaar. Alvorens met de gewone werkzaamheden l>egonnen werd, onthulde Gedeputeerde C. Philipse, die by afwezigheid van de Commissaris der Koningin de vergadering leidde, dat de griffier op deze dag 25 jaar in dienst was der provincie. Provinciaal bestuur en personeel der Griffie hadden hierin aanleiding gevonden de jubi laris met een bloemstuk te huldigen. Spr. roemde de üver, de liefde voor zijn werk en de grote plichtsbetrachting van de heer Pilaar, die als ad junct-commies een kwart eeuw geleden zijn intrede deed. De benoeming tot het hoogste ambt ter Griffie, in Januari 1951, noemde de heer Philipse een welverdiende kroon op zijn werk. Spreker wenste de griffier nog lang de kracht toe tot heil der provincie werkzaam te z^jn. De heer Pilaar dankte voor deze hulde en voor de gulle medewerking, die htf steeds vim alle zijden by zijn arbeid ondervindt. Nadat een groot aantal ingekomen stukken voor kennisgeving was aan genomen, werd benoemd tot lid der Staten, bedoeld in art. 89 der Provin ciale wet, de heer R. H. S. Stemerding, die 31 stemmen kreeg, tegen 2 op de heer D. Kodde. Voor kennisgeving werd eveneens aangenomen een aantal mededelingen van Gedeputeerde Staten. Een korte discussie ontspon zich alleen over de mededelingen omtrent de stand der werkloosheid en de maatregelen ter bestrijding daarvan. Mr. W. F. E. ba ron van der Feltz stelde enkele vra gen, in antwoord waarop de voorzit ter mededeelde, dat inderdaad de Fe- bruari-ramp de situatie in Zeeland veranderd heeft. Dientengevolge zal een aantal openbare werken op Tho- len langer op uitvoering moeten wachten, evenals enkele werken in de Zak van Zuid-Beveland. Op Tholen werken 750 man bij Landbouwherstel, in de Zak van Zuid-Beveland is pas in de herfst enige werkloosheid te verwachten. In de naaste toekomst dreigt nergens werkloosheid van eni ge Detekenis. Mocht zij zich weer voordoen, dan ligt een aantal openba re werken voor uitvoering klaar. Het rijwielpad op St. Philipsland zal uit gevoerd worden met Brabantse werk lozen, omdat er in Zeeland zo weinig werklozen zijn, dat subsidiëring door het rijk afhankelijk werd gesteld van de inzet der Brabanders. De heren jhr. mr. T. A. J. W. Scho- rer en D. Kodde drongen aan op be spreking van de mededelingen om trent de werkloosheid in de afdelin gen. Hiertoe werd na een korte ge- dachtenwisseling besloten. DE AFDELINGEN. Hierna werden de afdelingen der Provinciale Staten als volgt samen- Eerste afdeling: Gedeputeerden C. Philipse en A- L. S. Lockef eer; leden: E. F. Poppe, jhr. mr. T. A. J. W. Sehorer, M. A. H. Govaert, A. H. Ver meulen, A. P. Bil, A. S. Wisse, L. F. Dubois, C. A. Kaan, J. M. A. C. van Dongen, D. Dekker, A. H. S. Stemer ding, Z. C. Salome. Raad Zierikzee voteerde 15.000 voor structuurplan Dijkherstel wordt volgens dit plan uitgevoerd De raad van Zierikzee behandelde Dinsdagavond het voorstel van B. en W. om f 15.000 te - voteren voor de voorbereidende werkzaamheden ten behoeve van het structuurplan. De ontwerper van dit plan, de heer A. J. Argelo, die ter vergadering aanwezig was, gaf nogmaals een toelichting op het plan. Hij betoogde, dat voor een dergelijk groot opgezet plan geld nodig is. Spreker meende met dit bedrag de noodzakelijke voorbereidingen te kun nen treffen. Het lag in zijn bedoeling om dit bedrag in overleg met B. en W. aan te wenden. De voorzitter, bur gemeester jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, deelde mede, dat Ged. Staten zich inmiddels bereid verklaarden het raadsbesluit goed te keuren. Het voorstel van B. en W. werd met algemene stemmen aanvaard. Wethouder R. Gerritsen deelde me de, dat de Dienst Dijkherstel aan de minister heeft voorgesteld het herstel van de havenüijken te doen geschieden volgens het structuurplan-Argelo. TWEE MANNEN Hoewel de beide mannen, die wij ontwaarden op de Markt in Oostburg elkaar vieinig meer te zeggen hadden, bleven zij hun post trouw met de hard nekkigheid van mannendie een lang leven achter zich hebben en waar door niemand zo zeer meer op gewacht wordt. Hef waren bejaarde mannen, bij wie de levensvlam niet laaiend meer brand de en die geleerd hadden zich tevre den te stellen met wat tabak, een gun stig staanplaatsje op de Markt en voorts met hetgeen zich op en om die Markt ter verstrooiing aanbood. De wisselvalligheden van ons kli maat hadden zij ongetwijfeld in de morgenuren reeds besproken, zodat er in de middaguren toen wij hen opmerkten niets meer te bespreken viel,... Totdat.... Ja, totdat er aan hun voeten twee duiven neerstreken, twee dof glan zende duiven, die met nuffige pasjes op en neer wandelden; van het ene ■mannetje naar het a/ndere. Het leven van beide bejaarden was plotseling voor een enkel ogenblik weer ge vuld en dankbaar lieten zij de staat van starre gelatenheid van zich af glijden, verheugd over de welkome onderbreking in 't staan op de Markt, liet zonder meer... Een van hen boog de stramme rug en trachtte zich met. lokkende geluid jes een gevederd vriendje te verwer ven, hetgeen hem tot zyn (zichtbaar) genoegen gelukte! Even later vlogen de duiven weg, na gestaard door twee tevreden manne tjes, die voor de rest van de dag weer onderdak waren met de conversatie.. Tweede afdeling: Gedeputeerden mr. dr. A. J. J. M. Mes, C. Hamelink; leden: A. A. v. Eeten A. Vermaire, D. W- Lindenbergh, C. H. M. Plasschaert, J. L. Verhagen, J. L. J. Bruijnzeel, M- den Boer, C. Verdonk, C. Boender, nu*. F. W. E. baron van der Feltz, ir. G. P. M. Dikötter, J, S. Visscher. Derde afdeling: Gedeputeerden mr. A. J. van der Weel en A. Schout; le den: P. V. M. Veroauteren, mir. H. B- Bouwman, J. Hommes, D. Kodde, P. Boudeltng, P. Meliefste, A. J. Cam- bier, Joh. de Kruijter, mevr*. E. J. van den Broecke-de Man, L. P. van Oor schot, H. Flikweert, C. de Putter. De volgende bijeenkomst werd hier na vastgesteld op 22 Juli, des mor gens om half elf. Gemeenten protesteerden tegen benoeming keuringsveearts Bg de benoeming van een keurings arts voor de kring IJzendijke, welke aan de orde kwam in de gemeente raadsvergadering te IJzendyke van Dinsdagavond ontstond een merk waardige situatie. De gemeenteraden van Hoofdplaat en Biervliet, welke gemeenten onder de kring IJzendijke vallen, stuurden namelijk protesttele grammen, welke ter vergadering aan wezig waren. In deze telegrammen werd bericht, dat men een eventuele benoeming, welke niet de dierenarts hunner keuze betrof, niet zou erken nen. Deze gemeenten wilden namelijk een andere functionaris aanstellen dan de gemeente IJzendyke. Deze heeft echter het benoemingsrecht. De candidaat, dierenarts J. F. Westen dorp, werd dan ook met algemene stemmen benoemd als keuringsarts, directeur van het openbaar slacht huis en hoofd van dienst van de keu ringskring IJzendijke. De vacature was ontstaan dooi* het verzoek om eervol ontslag van de keuringsarts J. N. Willemsen, welk ontslag onder dankzegging voor de bewezen diensten, zeer eervol werd verleend. Voor de benoeming werden de in structies voor de keuringsartsen ge wijzigd. De jaarwedde is vastgesteld op 2200 per jaar met een maximum van 2500 per jaar. Kranslegging te Middelburg op Wereld-Veteranendag Ter gelegenheid van de „Wereld- Veteranendag" zal door de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslacht offers op Zaterdag 20 Juni a.s. des namiddags om 3 uur een krans wor den gelegd by het monument op de Groenmarkt te Middelburg. Ook ver tegenwoordigers van de Nederlandse Bond van Oud-Stryders zullen bij de kranslegging tegenwoordig zijn. Het ligt in de bedoeling na afloop van de plechtigheid een zg. „Credo" aan te bieden aan jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, en aan mr. dr. N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg. Deze plechtige handelin gen zullen door geheel Nederland in iedere provincie op dezelfde tijd en wijze worden verricht onder auspiciën van de World Veterans Federation. De herdenking wordt ook gehouden in de Verenigde Staten, Canada, Frankrijk, de overige Beneluxlanden, Italië, Noorwegen, Denemarken, Griekenland, Joegoslavië, Israël en op de Philippijnen. „Apollo" te Sluis gaat feest vieren In September 75-jarig jubileum Dit jaar viert de muziekvereniging „Apollo" uit Sluis haar 75-jarig be staan. Steeds meer wordt in Sluis de wens uitgesproken, dit jubileum niet ongemerkt te laten voorbijgaan en als de voortekenen niet bedriegen, wil men er een groot feest van ma- Reeds is samenwerking gezocht met de brandweer, om dit feest te laten samenvallen met de brandweerwed- stryden. Vrijdag wordt er een bespre king op het stadhuis gehouden, om een en ander nader onder het oog te zien. Uit een bericht van het „Sluisch Weekblad", gedateerd 27 Juni 1878, blijkt, dat „Apollo" toen reeds be stond, doch de activiteit van de har monie was zo gering, dat het publiek in de waan verkeerde, geen harmo nie in de gemeente te hebben. „Enkele muzikanten, die sedert enige tijd onder elkander muziek maakten, hebben het initiatief geno men om het oude Apollo weder wak ker te schudden. Ze hebben zich zoo tot de meerge- goeden en de voorname burgers ge wend om hunne medewerking te er langen en deze pogingen schijnen uiterst welgeslaagd te zijn. Althans verscheidene ingezetenen hebben zich tot honoraire, d.i. het betalende lid maatschap verbonden, terwijl onder scheidene jongelingen, wij geloven van goed gehalte, zich als werkende leden hebben aangeboden", aldus het bericht uit 1878. Men wil het 75-jarig bestaan in de eerste helft van September herden ken. Mr. J. M. Pilaar De griffier van de Staten van Zee land, mr. J. M. Pilaar, die Dinsdag zoals elders op deze pagina is ver meld, zijn zilveren jubileum in dienst van de provincie vierde, stamt uit een oiid Zeeuws geslacht. Hij is de zoon van oud-notaris Joh. Pilaar in Goes. Mr. Pilaar bezocht het Stedelijk Gymnasium te Middelburg en stu deerde rechten in Leiden. In Juni 1928 werd hy benoemd als adjunct commies ter provinciale Griffie en in 1936 werd hij bevorderd tot com mies. Met ingang van 1 Januari 1940 volgde zijn benoeming tot hoofdcom mies en chef van de tweede afdeling. Op 1 April werd hy referendaris. Per 1 April benoemden de Provinciale Staten hem tot griffier. Mr. Pilaar maakt deel uit van diverse commis sies op overheidsterrein en bekleedt voorts diverse functies op maatschap pelijk gebied. Koop een Gillette apparaat no. 32 voor F. 1,10 (ine!. 2 mesjes ter waarde van 30 ct), dan bent U na de eerste keer scheren reeds overtuigd dat dit de ideale combinatie is waarmee U zich perfect en snel scheert. Zal K.V.P.-raadslid zetel ter beschikking stellen? Het bestuur van de K.V.P., afdeling Hulst, heeft aan het raadslid J. D. J. Martens medegedeeld, dat hy zyn ze tel ter beschikking dient te stellen van de heer L. de Wilde, die als no. 5 op de lijst der K.V.P. voorkomt. De heer Martens werd met voorkeur stemmen gekozen, maar behaalde geen driekwart van de kiesdeler, die in de K.V.P. vereist is Het schijnt niet zeker te zijn, dat de heer Mar tens zich aan de reglementen zal hou den, zodat men in Hulst de verdere ontwikkeling met spanning tegemoet ziet. Mocht de heer J. Martens blij ven zitten, dan zal vermoedelijk een beroep gedaan worden op de heer D. v. d. Walle, die als no. 7 meer dan drie kwart van de kiesdeler behaalde. De Hulsterse arbeiders eisen in de raad 3 zetels op, die aan hen in K.V. P;.-verband werden toegezegd. De heer P. Ton overleden Te Serooskerke overleed de heer P. Ton, tuinder in deze gemeente en voorzitter van de Zeeuwse Groenten- telersvereniging, waarvan hy sinds de oprichting bestuurslid was. Voorts was de overledene sinds enkele ja ren bestuurslid van de coöperatieve veilingsvereniging „Walcheren", waarvan hij de belangen altijd met veel energie heeft gediend. By zyn collega's en mede-bestuurders stond de heer Ton om zijn grote activiteit en doortastendheid in hoog aanzien. Zijn overlijden wordt algemeen als een ernstig verlies voor de tuinders wereld beschouwd. Het ligt in de be doeling om tijdens de jaarvergade- x-ing van de veilingvereniging ./Wal cheren" op Zaterdag 20 Juni a.s. te Middelburg, de overledene op sobere wijze te herdenken. Advertentie Spoorkaartjes zonder prijsverhoging Bureau V.V.V., Langedelft 23, Middelburg - Telefoon 2 112. BLAUWE GILLETTE MESJES IN EEN VORMEN EEN IDEAAL PAAR Een goeie morgenbegint met Gillette EIS: TWEE JAAR Triest relaas van mislukt leven Een treurige geschiedenis, aldus kwalificeerde mr, P. J. van Empel, presi dent van de meervoudige kamer der Middelburgse Arrondissenxents recht bank, Dinsdag het levensverloop van C. A. B. M. V., oud-gemeente-ontvanger van Hulst en van Graauw en Langendam. Verdachte stamt uit een vooraan staande familie in het Hulster-land: zijn grootvader was burgemeester van Graauw, zijn vader was er ontvanger, men achtte beiden in goeden doen. Verdachte begon na zijn H.B.S.-tijd de studie voor candidaat-notaris, maar moest deze opgeven. Vervolgens tracht te hij beroepsofficier te worden, maar slaagde daarin niet en met geld van zijn vader associeerde hij zich vervol gens met een aannemer in Limburg. Deze bleek niet uit het goede hout ge sneden, de zaak ging over de kop en in de dertiger jaren werd verdachte, die thans 50 jaar is, volontair ter se cretarie van Graauw en secretaris ontvanger van de commissie van be heer van de weg HulstPaal. Van den beginne af aan nam hij kleine geldsbedragen weg uit de kas dezer commissie, ten einde het. leven te kunnen leiden van de mensen uit de sociale groep, waartoe hij behoorde. Zijn salaris van f 150 per jaar liet hem die mogelijkheid nietIn de loop der jaren liepen deze verduistex*ingen op tot een bedrag van rond f 11.000 Wel werd verdachte in 1942 ontvan ger van Graauw, eveneens tegen een zeer laag salaris en werd hij voorts in 1946 ontvarxger van Hulst, waardoor hij in iets betere doen kwam, maar van terugstorten der ontvi*eemde be dragen kwam niets meer, omdat hij voor zijn vader en een ongehuwde zus ter moest zorgen. Zijn vader bleek n.l., zonder dat iemand dit wist, in de loop RECHTBANK MIDDELBURG Ontredderd huwelijk vond tragische ontknoping. De 31-jarige los-werkman A. V. uit Grypskerke stond Dinsdag terecht voor de .Arrondissementsrechtbank te Middelburg omdat hy op 20 October van het vorige jaar getracht zou hebben te Wolfaartsdijk zyn echtgenote, L. van G., van het leven te beroven. Hij greep haar aan en kneep haar keel dicht totdat zij het bewustzijn verloor en menende dat zy dood was, verliet hy Wolfaarts dijk. Voor de politie had verdachte ver klaard, dat zijn vrouw hem had ver laten. Hij had daarna zyn meubelen, voor zover die niet door zijn vrouw waren meegenomen, verkocht en was een zwervend leven gaan leiden. Hij kwam in Zeeuwsch-Vlaanderen te recht en nam daar het besluit om zijn vrouw in Wolfaartsdijk op te zoeken en haar van het leven te beroven. Voor de rechtbank bestreed ver- dachte, die reeds tien veroordelingen op zijn strafblad heeft en niet volle dig toerekeningsvatbaar wordt geacht, dat hij het voox*nemen had gehad om zyn vrouw te doden. Nauwelijks, zo verklaarde hij, wist hij hoe hy in Wol faartsdijk terecht was gekomen, slechts vaag herinnerde hij zich zijn vrouw te hebben aangegrepen. Na het volvoeren van zijn daad, koesterde hij even het voornemen om terug te gaan en zich naast zijn vrouw, die naar zijn mening dood was, van het leven te berovenHet leven had voor mij toch geen waarde meer, aldus verdachte. De officier van justitie achtte ech ter in zijn requisitoir de voorbedachte raad wel degelijk aanwezig, omdat verdachte toegegeven heeft reeds Zon dag het voornemen tot zijn daad te hebben gekoesterd. Wegens poging tot moord eiste de officier een gevange nisstraf van 4 jaar, onvoox*waardelijk, met aftrek van preventief en daarna ter beschikkingstelling van de rege ring. Mr. J. J. van der Weel Jr. bestreed de dagvaarding op juridische gronden en bepleitte clementie. Verdachte, die een typisch voorbeeld is van wat de ontreddering van een huwelijk kan veroorzaken, zou door een langdurige gevangenisstraf alleen maar onge schikter worden voor de maatschappij. De uitspraak werd bepaald op 30 Jxini. JACHTWETOVERTREDING. Tegen C. de C. xiit Aardenburg, die in beroep was gekomen tegen een von nis van de kantonrechter te Oostbin*g, waarbij hij wegens een jachtwetover- treding werd veroordeeld tot 3 we ken hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, een geldboete van f 25 of 10 dagen en een geldboete van f 75 of 30 dagen en verbeurdver klaring van het in beslag genomen jachtgeweer, requireerde de officier bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Uitspraak 30 Juni. Sociaal-psychologisch onderzoek in Kortgene Uitgaande van het „Instituut voor sociaal onderzoek van het Nederland se volk" wordt te Kortgene door een socioloog en een psycholoog een on derzoek ingesteld naai* sociaal-psy chologische gevolgen, welke de ramp voor deze plaats had en welke veran deringen er door teweeg werden ge bracht. Deze onderzoekingen worden te Kortgene verricht door afgestu deerden van de Groningse rijksuniver siteit. In diverse gemeenten in het Nederlandse rampgebied worden thans gelijksoortige onderzoekingen verricht. Nadat de onderzoekingen gereed zijn, zullen de diverse bevindingen ge combineerd worden en het resultaat zal als ee> wetenschappelijke publica tie verschijnen. der jaren het familiebezit te hebben ingeteerd Toen de commissie van beheer werd omgezet in een wegschap kon ontdek king der verduisteringen niet uitblij ven. Wel vulde verdachte het ontbre kende aan uit de gemeentekas van Hulst, maar toen ook deze gecontro leerd zou worden, meldde hij zich bij de politie. Mede werd hij hiertoe gedreven door een sterk schuldbesef: hij zou vervól- ging hebben kunnen voorkomen door een beroep te doen op zijn vele rela ties in het Hulster-land, waar hij een populaire figuur was. „U hebt van uw leven maar heel weinig gemaakt, ondanks uw tot dus ver blanco strafblad", meende de pre sident en verdachte had daarop niets te zeggen. ERNSTIG FEIT. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, herinnerde er aan, dat nog maar kort geleden door deze recht bank de ernstige verduistering in Oostkapelle werd behandeld en wees erop, dat ook in dit nieuwe geval de controle zeer veel te wensen heeft overgelaten. Ook al kan men veel be grijpen, toch heeft verdachte zich aan een ernstig misdrijf schuldig gemaakt, temeer, omdat ambtenaren voorbeel den voor anderen dienen te zyn. Verdachte gebruikte gelden der ge meenschap om een leven te kunnen leiden, dat voor zijn middelen te weel- dex*ig was. Ondanks het feit, dat het reclasseringsx-apport aandringt op een gecombineerde onvoorwaardelijke en voorwaardelijke straf van niet meer één jaar, meende spreker daarom een gevangenisstraf van 2 jaar, on voorwaardelijk met aftrek van pre ventief te moeten eisen. Mr. W. F. P. Kurtz schetste de le vensloop van verdachte, die na de oor log nog dienst heeft gedaan als kapi tein der artillerie en noemde het een voor verdachte noodlottig feit, dat toen hij na het overlijden van zijn moeder iets dacht te ex*ven, er niets bleek te zijn. Dit maakte het hem on mogelijk zijn fouten te herstellen. Op grond van alle factoren, die een rol hebben gespeeld, drong spreker aan op een straf overeenkomstig het re- classeringsrapport. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 30 Juni. „Van Juliana tot Juliana" vandaag in Vlissingen Na een vijfdaags verblijf in Middel burg zal de rijdende tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana" vandaag in Vlissingen te bezichtigen zijn. De ten toonstelling, welke in Middelburg ruim tweeduizend bezoekers trok, blijft tot en met Vrijdag in Vlissin gen. Vandaar trekt men naar Bres- kens. waar a.s. Zaterdag wordt ge- exposeerd. Maandag 22 en Dinsdag 23 Juni komt Oostburg aan de beurt. Woerxsdag 24 Juni wordt Slxiis bezocht en Donderdag 25 Juni Aardenbxirg. Verder worden nog aangedaan: Ter- neuzen van 26 tot en met 29 Juni, Sas van Gent op 30 Juni en 1 Juli, Axel op 2 en 3 Juli, Zaamslag op 4, Hulst op 6, 7 en 8 Juli en IJzendijke op 9 en 10 Juli. Daarna keert de tentoon stelling terug naar Walcheren, waar achtereenvolgens Soubxxrg, Koudeker- ke, Zoutelande, Westkapelle, Dombxirg en Veere nog bezocht zullen worden. Vervolgens trekt de tentoonstelling nog «aar 's-Heer Arendskerke, Hein- kenszand, 's-Gravenpolder, Hoedekens- kerke en Borssele. Ook aan het eiland Tholen zal tenslotte nog een bezoek worden gebracht. Geslaagd voor doctoraal examen scheikunde Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam slaagde voor het doctoraal examen Scheikunde, de heer F. J. Hoek te Middelburg. Orgel in R.K. kerk van Vlissingen ingebruik genomen Bespeling door Marius Monnikendam Te Vlissingen is Dinsdagavond het nieuwe orgel in de R.K. parochie-kerk tijdens een plechtig lof gewijd en in gebruik genomen, waarbij het instru ment bespeeld werd door de organist der parochie, de heer A. J. Theunis; en door de heer Marius Monniken dam uit Den Haag. Pastoor C. A. Ouwendijk hield tijdens het lof een korte toespraak, waarbij hij wees op enkele grote dichters en zangers, die de Kerk had voortgebracht. Voorts heriixnerde pastoor Ouwendyk aan de grote plaats, die de muziek in de Kerk inneemt, waarbij hij in het bij zonder de taak van het orgel schet ste. Dr. P. J. M. de Bruyn, secretaris van de R. K. Klokken- en Orgelraad gaf vervolgens een uiteenzetting over het instrument, waarbij hij de historie en de plaats, die het in de loop der eeuwen in de eredienst kreeg, memo reerde. Op bevattelijke wijze vertel de dr. de Bruyn over pijpen en regis ters en over het gebruik daarvan, waai'bij de organist deze toelichting aan het orgel demonstreerde. Tenslotte was er orgelspel door Marius Monnikendam, die werken van Bach, Franck en Purcell vertolk te. De faam, die deze Haagse musi- cxxs als componist geniet, bleek niet evenredig te zyn aan zijn capacitei ten als organist. Zo werd de d-moll toccata en fuga van Bach allesbe halve vlekkeloos gespeeld en Franck's „Prélude, fxxgue et varia tion" kreeg slechts een gedeeltelijke uitvoering, namelijk alleen de varia tie, haastig en snel begonnen en vrij langzaam geëindigd. Was de voorbe reidingstijd voor deze organist te kort geweest? Met een Sortie van Purcell werd deze bespeling geëindigd. de K.) Canadese minister bezoekt Zeeland Dinsdagmiddag arriveerde op het vliegveld Schiphol de Canadese minis ter van landbouw, mr. Hannam, ver gezeld van de Canadese landbouwat- tachê, mr. C. J. Small. Nog gister avond reisden beiden door naar Goes, waar zij de nacht in hotel „De Ko renbeurs" zouden doorbrengen. Vanmorgen brengen de minister en de landbouwattache, tezamen met dr. ir. C. W. C. van Beekom, Rijksland- bouwconsulent voor Zeeland, en de heer P. de Kam, secretaris van de Stichting voor de Landbouw in Zee land. een bezoek aan de Schelphoek op Schouwen en vanmiddag zal de Vierbannenpolder worden bezocht. Eindexamens Chr. Lyceum voor Zeeland Aan het in 1953 gehouden eindexa men der afdeling HB.S.-A. hebben 9 leerlingen van het Chr. Lyceum voor Zeeland deelgenomen. Geslaagd zyn: mej. M. S. de Bruyne te Goes, mej. A. C. Duvekot te Goes, mej. J. C. de Jager te Kapelle, mej. B. S. Rothuizen te Middelburg, mej. M. N. Zachariasse te Goes en de he ren P. J. J. van Belle te Vlissingen, A. M. Dekker te Goes, J. Terpstra te Middelburg. Afgewezen is 1 candidaat. door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk Togal baat! Zuivert de nie ren en is onschadelijk voor haxt en maag. Bij apoth. en drog 0.95, 2.40, 8.88. Minister Mansholt in Kruinmgen en Waarde (slot van pag. 1.) renbeurs" een bespreking had met de Erovinciale adviescommissie voor andbouwherstel van de Stichting voor de Landbouw. De voorzitter van deze commissie, dhr. M. A.TXostense, hield hier 'n korte inleiding, waarbij hy de verschillende wensen naar vox*en bracht, terwijl ook velschillen de andere leden diverse vragen stel den. Talryke problemen als de nascha- de, de bedrijfsschade, de huisraad- schade, de schade aan de fruitteelt, de hei*verkaveling, de uitgave van be drijven in de N.O.-polder e.d. werden hierbij aangesneden. De minister kon uiteraard geen concx*ete toezeggin gen doen, doch niettemin was deze ox*iënterende bespreking van groot be lang. Des avoijds had minister Mansholt „jg een bespreking met de verschil lende consulenten. Vandaag staat een bezoek aan Schouwen op het programma. Hierby zal het gat bij de Schelphoek in ogen schouw worden genomen, terwyl in Haamstede een onderhoud met de dis- tricts-adviescommissie voor Land bouwherstel zal plaats vinden. Hierna vertrekt de minister per helicopter naar Goeree en Overflakkee. MIDDELBURG. Vandaag Electro-bioscoop: „Misdadig zwijgen", (18 jaar), 7 en 9.15 uur; Nieuwe kerk: landdag gewest Zeeland N.C.V.B., 10 uur; Schouwburg: Chr, Film-Actie „Er kan nog meer bij", 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Anna", (14 j.),. 7 en 9 uur; Luxor: „Misdaad N.V.". (18 j.), 8 uur; Cosy Corner: Duo Abels— v. Eek 3—6 en 8—11.30 uur. GOES. Vandaag Gran: „Anna", (14 j.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2