PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oostberlijnse arbeiders tegen Oostduitse regering de Minister Mansholt op bezoek in Kruiningen en Waarde BILT Kantlijn ROSENBERGS VERZOCHTEN EISENHOWER OM GRATIE MINISTER-CONFERENTIE OVER BENELUX-PROBLEMEN 196e Jaargang-No. 140 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 17 Juni 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Elad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. EEN WILDE MENIGTE BETOOGDE Voor het eerst na 8 jaar verzet tegen de communisten Voor de eerste maal sedert de oorlog hebben Dinsdagmiddag Oostberlijnse arbeiders een massa-betoging gehouden tegen de Oostduitse regering. Voor de regeringsgebouwen in het centrum van Oost-Berlyn demonstreerden dui zenden bouwvakarbeiders, die het werk hadden neergelegd, uit protest tegen verhoging der prestatienormen met 10%. Zij eisten aftreden van de rege ring en vrije, geheime verkiezingen. Nadat door middel van luidsprekerwagens was bekendgemaakt, dat de verhoging der prestatienormen ongedaan gemaakt zou worden, trokken de betogers terug naar de bouwwerken, die zij verlaten hadden, doch in spreek koor eisten zij, onder luide bijval, een algemene staking ïn geheel Oost-Berljjn op Woensdag. De volkspolitie, die bij de regeringsgebouwen was samenge trokken, greep niet in. In een Oost-Duits regeringscom muniqué werd toegegeven, dat de ver hoging der prestatienormen een grote fout was. Slechts vrijwillig kunnen de arbeiders hun productie verhogen, aldus de bekendmaking. De protesten begonnen onder de bouwvakarbeiders in de Stalinallee, vanwaar de arbeiders via de Alexan- derplatz en „Unter den Linden" naar de regeringsgebouwen trokken. On derweg nam net aantal betogers snel toe, doordat arbeiders van andere bouwwerken zich bij hen voegden. Minister sprak Voor de regeringsgebouwen tracht te de minister van mijnbouw en staal industrie, Selbmann, de gemoederen te kalmeren, doch het geroep werd Integendeel luider. Men riep: „Wij zijn niet alleen tegen verhoogde pres tatienormen wij willen vrij zijn". „Wij willen hogere lonen en lagere prijzen. Weg met de prestatienor men". Na Selbmanns vruchteloze tussen komst riep de menigte: „Wij willen Ulbricht of Grotewohl", respectieve lijk secretaris-generaal van de Oost- Duitse Socialistische Eenheidspartij en premier van Oost-Duitsland) Zelf arbeider Selbmann slaagde er in op een ta fel tussen de menigte te klimmen. „Ik ben zelf ook arbeider geweest", zo riep hy. „Maar dat heb je verge ten", werd uit de menigte ge schreeuwd. Een metselaar, in vuilwitte broek en met naakt bovenlijf, klom op de Het reizen naar het buitenland wordt gemakkelijker gemaakt en ongetwijfeld zullen de ruime re deviezentoewijzingen bij grensover schrijding door allen, die naar het buitenland willen, met vreugde wor den begroet. Niet dat men zich nu in massa op zal maken om meer te fraan verteren. De welstand in Neder- and is niet van dien aard, dat men zich een grote luxe in het buitenland kan veroorloven. Maar voor wie wat langer in het buitenland wenst te ver toeven, komt er nu tenminste meer armslag. Als men nu nog eens kon besluiten tot het verlagen van de prijs van pas poorten of de vervanging daarvan door een eenvoudiger en goedkoper document, zou men een aardig stuk in de goede richting komen. Bijna dagelijks verwondert men zich over de domheid der mensen. Nu heeft weer een lieftallige Haag se juffrouw zich van een behoorlijke Sortie spaarduiten laten ontlasten oor mensen, die haar een expeditie naar Noord-Afrilta voorspiegelden. Tegelijkertijd wordt gewaarschuwd tegen een booswicht, die boerderijen te koop aanbiedt en de mensen een behoorlijke som uit de zak tovert, voor hij ook maar een enkele inlich ting verstrekt. Natuurlijk laat de man nooit iets van zich horen. Want er zijn niet zo bijster veel boerderijen in Nederland te koop Oplichters zien altijd weer kans hun slag te slaan. Hoe vaak men ook door het nieuws in de kranten ge waarschuwd moest zijn. Maar het is nu eenmaal zo: een mens gelooft zo graag in wonderen. En wonderen, daarmede werken de oplichters In vijftien landen zal De Wyze Ka ter van Herman Heijermans wor den opgevoerd. Ziedaar het won derbaarlijke resultaat van een to neelcongres in Den Haag, dat een opvoering van dit 3tuk te aanschou wen kreeg. Heijermans is al vele j'aren dood. In Nederland speelt men hem al lang niet meer. Hoogstens waagt een dil- lettanténgezelschap zich nog eens aan een van zijn stukken, maar in hun hart halen de amateurs er dan meestal toch hun neus voor op. En ziedaar: het buitenland is en thousiast over het werk van de groot ste toneelschrijver, die Nederland ooit heeft voortgebracht! Misschien leert men er ten onzent iets van Meer dan tienduizend branden hebben in 1952 Nederland ge teisterd. Zeshonderd twaalf daarvan ontstonden door achteloos heid met sigaretten, 1831 door onop lettendheid door het stoken, 1094 door het spelen met vuur. In Zeeland is procentsgewijze het aantal branden het laagst. Omdat de Zeeuwen voorzichtiger zijn dan de bewoners van andere provincies? Of omdat er zoveel bluswater beschik baar is? tafel en duwde Selbmann opzij, schreeuwend: „Wij zyn niet geïnte resseerd in wat je ons vertelt. Wij willen vry zijn. Onze betoging is niet alleen tegen hogere normen. Wij zijn niet alleen afkomstig uit de Stalin allee. Wij zijn Berlijn". Een van zyn kameraden riep uit de menigte: „Dit is een opstand van het volk". Twintig minuten lang trachtte Selbmann aan het woord te komen, doch steeds werd hy onderbroken door uitroepen. Op hun terugtocht naar de bouw werken, waar de demonstraties be gonnen waren, riepen de betogers slagzinnen, waarin zij een algemene staking op Woensdag aankondigden. Aan functionarissen en personen die partij-insignes van de S.E.D. droegen, werd verweten, dat zij de Noordelijken nog steeds in de aanval Ondanks hevige tegenaanvallen trekken de Noordelijken nog steeds op in Korea. Ongeveer 80.000 Chinezen zijn in de aanval. Aan beide zijden worden zware verliezen geleden In ge vechten van man tegen man. Paik Toe Tsjin, de eerste minister van Zuid-Korea, is Dinsdag per vlieg tuig uit Londen in New York aange komen, op weg naar Washington voor besprekingen met president Eisenho wer. De premier verklaarde, dat ei- weinig kans op was, dat president Rhee zijn standpunt met betrekking tot een wapenstilstand zou wijzigen. arbeiders bedrogen en de belangen van de arbeiders verraden hadden. Avondbetoging Dinsdagavond trokken duizenden zingende Oost-Berlijners door de Sta- lin-allee achter een groep van onge veer 300 jonge stakers, die zongen „Vrede en een beter leven". De beto- f ers klapten op de maat in de han en en schudden met hun vuist naar politiemannen, die zwijgend toekeken. Vooraan de groep liepen jonge met selaars in witte overalls, die een bord meevoerden met de leuze ..Wij bouw vakarbeiders eisen verlaging van de prestatienormen". De leuze was in derhaast geschilderd over de commu nistische slagzin: „Blok 40 van de Stalin allee strijdt trots voor het so cialisme". Toen de demonstranten op weg naar Karlshorst een vrachtauto met volkspolitie passeerden, schreeuwden zij: ,/Weg met het volksleger, weg met de volkspolitie". De Woerdense moordzaak. Twee nieuwe verdachten. Naar de „Tel." meldt zou er een nieuw spoor gevolgd worden in de Woerdense moordzaak. Op 14 No vember jl. werd te Woerden de poli tieagent Van Eek door twee onbeken den doodgeschoten. Een tweetal Woerdenaren zij bleven hardnek kig ontkennen werden gedurende drie maanden vastgehouden onder verdenking bij deze moord betrokken te zyn. Thans is verdenking gerezen tegen twee inbrekers, die te Utrecht gedetineerd zitten. Deze gebroeders BI. uit de buurtschap De Meye te Bo degraven zouden in de nacht van de moord op de politieagent Van Eek meedoen aan een inbraak, waaraan ook een Waddinxvener zou deelne men, maar de gebroeders verschenen niet. Het vermoeden bestaat nu, dat het tweetal alleen op pad geweest is en daarhh' de politieman neerschoot. De beide nieuwe verdachten ont ken hardnekkig. EET MEER SLA Te Beverwyk zyn Maandag aan zienlijke hoeveelheden eerste kwali teit sla aangevoerd. Een zeer groot gedeelte moest evenwel worden door gedraaid: 100.000 krop ging weg als veevoeder. De sla, die nog kon worden ver kocht ging voor prijzen van twee tot vier- cent per krop naar de han del. Niet van plan doodvonnis te wijzigen Julius Rosenberg en zijn vrouw Ethel hebben president Eisenhower om gratie verzocht. Hun vorig gra tieverzoek is 11 Februari door Eisen hower verworpen. De Poolse ambassade te Washing ton heeft medegedeeld, dat Polen heeft aangeboden de Rosenbergs toe te laten als Amerika hen toestaat naar Polen te vertrekken. Een woordvoerder van het ..State Departement" verklaarde, dat de Amerikaanse regering de Poolse nota als een onbeschaamdheid be In Eglisau am Rhein deed zich een wel zeer wonderbare redding voor. Enige jongens speelden in bootjes, die lagen gemeerd aan de oever van de Rijn. Plotseling viel een van hen in het water, en verdween naar de diepte. Fr au Christel Meier, die met haar baby in de kinderwagen in de nabijheid wandelde, zag liet ongeluk gebeuren. Zij bedacht zich niet lang, en sprong in het water, om het kind te redden. Toen zij het geredde knaapje aan de kant had gébracht ontdekte ze, dat zij zonder het te weten haar eigenzesjarige zoon tje had gered! Frau Meier en haar zoontje Karl, na de wonderbare redding. sehouwd, waarop zy niet zal ant woorden. Op de Amerikaanse ambassade te Londen en Parijs zijn talrijke brieven en telegrammen ontvangen, waarin een beroep op president Eisenhower wordt gedaan om het leven van de Rosenbergs te sparen. Een woordvoerder van de Ameri kaanse vertegenwoordiging in de Franse hoofdstad deelde mee, dat de Ambassade de president heeft laten weten, dat de openbare mening in Frankrijk ernstig zal worden beïn vloed, als de Rosenbergs worden te rechtgesteld. Tegenover een groep geestelijken, die een beroep deed op president Ei senhower om de levens van het echt paar te sparen, heeft de president Dinsdag echter te kennen gegeven, dat hij niet van plan is, het doodvonnis te wijzigen. Vliegtuigen van de Marine luchtvaart vliegen boven het Australische vlieg- dékmoederschip „Sydney" en de oefenkruiser „Devonshire" (achter- S-ond), die op de rede van Spithead genter gelegenheid van de vloot- schouwdie door Koningin Elizabeth II van 'Engeland werd afgenomen. Amsterdam werd weer lichtjesstad. In Amsterdam zijn weer de tiendui zenden extra lampjes naast de gewo ne straatverlichting aangeflitst. Langs een gedeelte van de grach ten in de binnenstad zijn alleen al 37.000 lichtjes aangebraent. die deze traditierijke wateren des avonds in een feeërieke en feestelijke verlich ting zetten. Maar niet alleen de grachten nodi- ffen nu meer dan ooit tot een wande- ing, want ook diverse gebouwen, zo als het koninklijk paleis op de Dam, het Rijksmuseum, de stadsschouw burg en enige hotels stralen in het licht van felle schijnwerpers. Voorts zijn op particulier initiatief de „ma- £ere brug" over de Amstel en het eidseplein en het Remhrandtsplein sprookjesachtig verlicht. Dit alles is tot stand gekomen door financiële samenwerking tussen de gemeente Amsterdam, de Horecaf, de rondvaartrederijen en particulie ren met de bedoeling de hoofdstad in de zomermaanden aantrekkelijker voor de vreemdelingen te maken. Dit jaar heeft men de verlichting samen laten vallen met het Holland Festival, zodat de lichtjes voorlopig tot 15 Juli zullen branden. Voorlopig, want er wordt nu al de mogelijkheid onderzocht om ook na deze datum de verlichting te laten branden, zij het dan op meer bescheiden schaal, bijvoorbeeld alleen gedurende de weekeinden. De bedoeling is dit festijn elk jaar te herhalen en er zijn stemmen opge gaan om in 1954 tot een grootsere op zet te komen. Oude vrouw vermoord in woning aangetroffen Dinsdag is in een woning aan de Van Beuningenstraat te Amsterdam het ontzielde lichaam gevonden van een 78-jarige vrouw, met een aantal messteken in het hoofd. Het lichaam lag temidden van een grote ravage in de kamer. Over de aanleiding tot deze moord is niets bekend. In Hoorn kampeert een gezin op straat. Al een week lang kampeert een Hoorns gezin, bestaande uitman, vrouw en twee kleine kinderen, onder een zeil, dat over het trottoir in de buurt „De Kuil" is gespannen. De man, de straatmuzikant P. O., is vori ge week door de sterke arm uit een huis aan het Gerritsland gezet. Hij woonde oorspronkelijk in De Kuil, maar kreeg vergunning van B. en W. om een ander huis, aan het Gerrits land, te betrekken. De eigenaresse van deze woning weigerde echter O. als huurder te accepteren. Op een nacht brak O. in en installeerde zich met zijn gezin toch in die woning. De eigenaresse liet het er echter niet bijzitten: een deurwaarder en enige mannen van buiten de stad zetten O. weer op straat. De muzikant van zijn kant wenste zijn vorige huis in De Kuil, dat al jaren geleden onbewoon baar is verklaard, niet meer te be trekken. Hij en de zijnen kamperen sindsdien op het trottoir voor dit per ceel. Indonesiërs krijgen in Duitsland marineopleiding Twintig leden van de Indonesische marine zullen een opleiding van drie weken krijgen op het 1257 ton meten de opleidingsschip „Deutschland" in de haven van Bremen. Daarna zal him opleiding worden voortgezet aan boord van een oplei dingsvaartuig, dat in Hamburg voor de Indonesische marine wordt ge bouwd en dat medio Juli door een Duitse bemanning naar Indonesië zal worden overgebracht. Geen mededeling van besprokene gedaan In hotel Wittebrug te Den Haag werd Dinsdag een conferentie gehou den tussen de eerste ministers en de ministers van bnitenlandse zaken der drie Beneloxlanden. Voor Nederland waren aanwezig dé minister-presi dent dr. W. Drees, minister mr. J. M A. H. Luns en de secr.-gen. van het ministerie van economistdie zaken, prof. G. Brouwers. De conferentie duurde van 11 nur 's morgens tot kwart voor vier 's middags. Er werd na afloop geen mededeling van het besprokene gedaan. Wel werd te kennen gegeven, dat men van Belgische zijde betreurde, dat aan deze vèrtrouwelijke en infor mele besprekingen tevoren ruchtbaar heid was gegeven. Dr Drees zei nog, dat de besprekingen ih een zeer pret tige geest zijn gevoerd. Er werd niet meegedeeld, of en wanneer een nieuwe conferentie zal worden gehouden. Geruchten. Intussen meende het Belgische dagblad Het Laatste Nieuws te we ten, dat de Belgische en Nederlandse regering het probleem zouden bespre ken van de heffingen, welke de Bel gen leggen op Nederlandse produc- Minister Luns vertrokken voor oriëntatiereis De minister van buitenlandse za ken. mr. J. M. A. H. Luns is Dinsdag avond per K.L.M.-vliegtuig naar de Oost vertrokken. De minister noemde zijn tocht een oriëntatiereis en sprak er zijn voldoe ning over uit, in Indonesië de gele genheid te krijgen kennis te maken en besprekingen te voeren met de In donesische regeringsautoriteiten. Met nadruk betoogde de minister, dat er geen verdrag, noch van politie ke, noch van militaire aard tussen Australië en Nederland over Nieuw Guinea zal worden gesloten. „NOG ERGER DAN IK DACHT" Waterschap Kruiningen behoeft niet verkaveld te worden Bijna drie uur vertoefde minister Ma nsholt Dinsdagmiddag in de polders Ivruinmgen en Waarde, om zich persoonlyk op de hoogte te stellen van de enorme schade welke door de overstroming aan de landbouwgronden is aan. gericht. „Het is nog erger dan ik my reeds had voorgesteld", zo verklaarde de minister, toen hy ons na afloop in hotel „De Korenbeurs" te Goes een kort onderhoud toestond. „De verzanding is buitengewoon ernstig, en de schade. Iijke gevolgen van de stroomgaten vallen my tegen. Het zal een ontzaggelijke karwei zijn om dit alles te herstellen. Doch het zal in orde komen, daar twij fel ik niet aan", was de besliste oprae rking van deze bewindsman. „Het zal echter geruime tijd vergen". Op de vraag, of de polder Kruinin gen herverkaveld zal worden, ant woordde minister Mansholt, dat dit niet het geval zal zijn. Voor de polder Waarde moet dit worden afgewacht. De ingelanden zullen hier zelf met 'n advies moeten komen. „Daarvan zal voor een groot deel onze houding af hangen". Intussen noemde de minister de toe stand van deze polder, vooral ten Wes ten van het dorp ernstig. De bouw- voor is daar ook voor een belangrijk deel weg en de gronden zyn zwaar verzand. Op onze vraag of de gedupeerde boeren voor grondverlies schadeloos zullen kunnen worden gesteld door toewijzing van gronden in de N.O.- polder of de Braakman, kon minister Mansholt nog niets mededelen. Dit zal geheel afhangen van wat het onder- derzoek oplevert. PER VRACHTAUTO EN TE VOET DOOR DE POLDERS. Omstreeks half twee was de mi nister met de directeur van de Rijks dienst voor Landbouwherstel, ir. S. Herweyer, aan de Zanddijk te Krui ningen gearriveerd. Hier waren o.m. aanwezig de inspeteur van Land bouwherstel, ir. J. Post, B. en W. van Kruiningen, het polderbestuur, de voorzitter van de Herstelcommissie Kruiningen, de heer W. J. L. de Grooi en leden van de plaatselijke schade- commissie. Met een vrachtwagen werd naar het dorp gereden, waar on geveer ter hoogte van het bedrijf van de heer Suy de tocht te voet over de verzande gronden naar de Veerhaven werd voortgezet. Vandaar reed men per vrachtauto naar de Baileybrug. Daar het vaartuig dat het gezelschap over de kreek zou brengen, de brug niet kon bereiken, klauterde men over de brug naar de overzijde. Hierna werd over het land naar de juist ge reedgekomen ringdijk tegenóver het bedrijf van de heer Kostense gewan deld, waarna op de Kadïjk het polder bestuur van Waarde zyn opwachting bij de minister maakte. Langs de zwaar getroffen bedrijven van de he ren Kersten en Van Maldegem in de polder Waarde, werd naar de rijks weg gelopen, vanwaar men per auto over Óostdijk naar de Zanddijk terug keerde. Na afscheid genomen te heb ben, zette de minister de reis voort naar Goes, waar hij in hotel „de Ko- (Vervolg op pag. 2) ten, waarbij het denkbeeld behandeld zou worden om de opbrengst van de ze heffingen te storten in een fonds voor modernisering van de Belgische industrieën, die thans de concurren tie tegen Nederland niet kunnen vol houden. Uit Den Haag wordt gemeld, dat in tegenstelling tot de vorige confe renties in Valkenburg en Luik, het ditmaal niet alleen België was, die met moeilijkheden kwam. die een be dreiging voor Benelux vormen. Van Nederlandse zijde zal men zeker ont stemd zijn geweest over de bescher mende maatregelen, die door België worden genomen, In dit verband mag herinnerd worden aan de plotselinge stopzetting van de Nederlandse to- mateninvoer. Een jaar geëist tegen hoofd commies van econ. De officier van justitie bij de Arron dissementsrechtbank te 's Gravenha- ge heeft één jaar gevangenisstraf ge- eist tegen de 34-jarige hoofdcommies van het ministerie van Economische Zaken, mr. F. H. te Wassenaar. Aan H. was ten laste gelegd, dat hy van een importeur van schrijfmachi nes 1000,- had aangenomen, daarbij deze suggererende, dat hij invloed te zijnen gunste zou uitoefenen bij 't op stellen van het verdeelsehema voor de import van deze machines. H. had echter niets gedaan waardoor dit schema veranderd zou kunnen wor den. Voorts was H. ten laste gelegd, dat hij een radio en een koelkast had aan genomen van de directeur van een N. V. te Laren. De verdediger pleitte vrijspraak, omdat hij het ten laste gelegde niet bewezen achtte. Uitspraak over 14 dagen. Portugese firma contra Groninger scheepswerf De N.V. scheepswerf „Foxhol" bij Groningen leverde enige jaren gele den aan een Portugese firma een trei- ler, de eerste van een tweetal dat aan de Portugezen geleverd zou worden. Kort daarna ontstond er veel deining, daar de Portugezen beweerden, dat de treiler vele gebreken vertoonde. Zij staakten de betaling, weigerden het tweede schip te aanvaarden en eisten een hoge schadevergoeding. De werf maakte een proces bij de Groninger rechtbank aanhangig om te komen tot ontbinding van het contract. De Por tugezen stelden een tegenvordering in. Zij stelden zich op het standpunt, dat de werf ln geen enkel opzicht aan haar verplichtingen had voldaan. De Gro ninger rechtbank wees de vordering van de Portugezen echter af en ver oordeelde de vennootschap tot volle dige schadevergoeding, omdat de Por tugezen weigerden de verdere bouw- termijnen te betalen. De Portugese maatschappij heeft thans de zaak in hoger beroep aangebracht by de ci viele kamer van net gerechtshof te Leeuwarden en vraagt net vonnis van de Groninger rechtbank nietig te wil len verklaren. DE VERWACHT: WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien. Overwegend matige wind, voornamelijk tussen Zuid-West en Zuid. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN. 18 Juni Zon: Op 4.16 Onder 21.06 Maan: Op 11.43 Onder 0.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1