Verkeer met Oost-Duitsland wordt veel soepeler WH IS 'T ZO! A.R.- EN C.H.-J0NGEREN EN FUSIE-MOGELIJKHEDEN ZWEDEN WIL ATOOMBOMVRIJE BASES AANLEGGEN DE ..UNESCO" WIL NIET OP COMMUNISTENJACHT DINSDAG 16 JUNI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VLUCHTELINGENSTROOM HOUDT OP Achterstallige subsidie aan Evangelische Kerk uitbetaald Er blijven berichten binnenstromen over de koerswijziging; in Oost-Duits land. Een der belangrijkste berichten werd echter nog niet bevestigd. Het had betrekking op het afvloeien van 80.000 man Oostduitse volkspolitie, omdat de Russen niet langer geporteerd zouden zijn voor de vorming van een Oostduits leger, waarvan deze volkspolitie de kern zou moeten vor men. Intussen hebben 71 leden van de Oostduitse volkspolitie, onder wie 7 commissarissen het vorige week nog raadzaam geacht naar West Berlijn uit te wijken. Geconstateerd moet echter worden, dat sinds enige dagen de stroom vluchtelingen uit Oost-Duitsland aanmerkelijk is verminderd en dat er reeds personen terugkeren naar Oost-Duitsland. Het Oostduitse persbureau A.D.N. meldde Maandag, dat blijkens een bekendmaking van het kabinet van de Oostduitse premier nieuwe bepa lingen voor het uitgeven van inter zonale passen zijn afgekondigd. De passen zullen met ingang van Woens dag a.s. „in de kortst mogelijke tijd en met zo weinig mogelijk ambtelijke omslag" worden uitgegeven. Oost-Duitsers, die voor korte tijd West-Duitsland willen bezoeken, kun nen passen aanvragen bij de plaatse lijke bureaux van de volkspolitie. Ver blijfsvergunningen voor West-Duit sers in Oost-Duitsland zullen ver krijgbaar zijn bij de gemeentebestu ren. De West-Duitsers die Oost- Duitsland bezoeken zullen 24 uur de tijd hebben om zich te melden by Oostduitse politiebureaux. Verbaasde chauffeurs De chauffeurs van de West-Berlijn- se vrachtwagens, die gewoon "zijn uren, zo niet dagen, te moeten wach ten aan de controlepunten voor het binnenrijden van de Oostzóne, keken Maandag verbaasd op, toen de volks politie door middel van luidsprekers omriep: „Wilt U a.u.b. nog enige mi nuten geduld hebben. U zult spoedig het contrólepunt kunnen passeren. Oost-Berlrjnse arbeiders zijn bezig de borden met felle communistische slagwoorden te verwijderen. Het verwijderen van telefoonkabels 579. Het is al weer geruime tijd geleden dat we u vertéld hebben van kippen die geleerd hadden van een aantal voorwerpen er drie af te zonderen, welke prestatie met enige welwillend heid van onze kant wel als „tellen" kan worden betiteld. Maar tellen in de eigenlijke zin is het toch niet, want daarvoor is vereist het afzonderlijk noemen der eenheden, waardoor we een indruk krijgen van het totale aan tal. Met één oogopslag kunt u zien dat er drie lucifers op tafel liggen; het tellen der afzonderlijke eenheden is dus overbodigMaar wanneer er 6 stuks voor u worden neergelegd, moet u gaan tellen, omdat vanaf dit aantal de oogopslag u niet omtrent de juiste hoeveelheid kan inlichten. Dat sommi ge vogels, zoals kauwen en kippen, kleine aantallen kunen waarnemen, zullen we dus niet als tellen moeten opvatten, maar als „zien", op dezelf de wijze als wij dit met zeer kleine aantallen doen. Hoewel er van werkelijk tellen bi) dieren dus niet kan worden gespro kén, zijn er in de loop der tijden toch herhaaldelijk intelligente honden en paarden opgetreden die het publiek in vervoering brachten door antwoord te geven op alle mogelijke vragen, maar ook door wiskundige problemen op te lossen die zéker niet tot de sim pelste behoordenKunt u bijvoorbeeld zonder aarzeling vertéllen hoeveel groter de tweedemachtswortél uit 2699449 is, dan die uit 549081? Wel licht zult u toch papier en potlood te hulp moeten roepen om tot de juiste uitkomst te komen, maar deze hulp middelen hadden de z.g.n. denkende paarden niet nodig, want zij wisten het antwoord van der gelijke'sommen zonder dralen te geven door met de voorpoot te tikken. Klaar terwijl u ■wacht! Nu willen we natuurlijk niet bewe ren dat de denkende paarden en hon den die vooral in het begin van deze eeuw grote opgang maakten, uitslui tend sommen over worteltrekken kre gen voorgelegd. Verre van dat! Der gelijke dieren bleken een bijzondere veelzijdigheid te hebben, wisten te vertellen wélke getallen op bepaalde kaarten waren neergeschreven, wel- ke dag van de week het was, enz. enz. De Berlijnse wiskundige Von Osten slaagde er zelfs in het beroemde paard Kluge Hans zovel rekenkunde bij te brengen dat diens prestaties op het gebied der wiskunde overeen kwamen met die van een scholier van 14 jaar. Het was eigenlijk een beetje grie zelig, en het kan ons dan ook niet verwonderen dat de wat primitiever ingestelde mens van enige eeuwen ge leden hierop op zijn eigen manier re ageerde. Het historisch bewezen denkende paard dat op het einde van de 16e eeuw in Londen werd vertoond, en dat door Shakespeare in een to neelstuk werd vereeuwigd, heeft zijn eigenaar, Bankes, geen geluk ge- Vracht. Te Parijs scheelde het weinig of hij werd als heksenmeeste aange klaagd en toen hij zich kort daarna met het wonderdier te Rome vertoon de, werd hij daar op grond van to venarij ter dood veroordeeld. Ja, dat ging zo in die dagen. Tegenwoordig is het niet beslist noodzakelijk de mensc op de brand stapel te brengen, want nauwkeurige proeven hebben overtuigend aange toond dat de rekenende en lezende paarden en honden niet bestaan en dat hun prestaties op bedrog berusten. Een bedrog, dat in gunstige gevallen nog te goeder trouw gepleegd is ook! H. PétOlon. tussen Oost- en West-Berlgn, dat twee weken geleden begon, is ge staakt. Maandag is voorts opnieuw een aantal gevangenen vrijgelaten. Vol gens onbevestigde ramingen zijn se dert 11 Juni nu ruim 5000 mannen en vrouwen, voor het merendeel West-Berlijners, in Oost-Duitsland vrijgelaten die wegens overtreding Kinderverlamming nam in 1952 sterk toe In een rapport over het jaar 1952 zegt de Wereldgezondheidsraad, dat in bepaalde Europese landen en in de Verenigde Staten een aanzienlijke toe neming van het aantal gevallen van kinderverlamming valt te constateren. In Europa werden in het vorige jaar ongeveer 32.000 gevallen geregistreerd en 57.244 in de Verenigde Staten. Onder de landen, waar de meeste gevallen voorkwamen, worden ge noemd Denemarken (5711 gevallen, vijftien maal meer dan in 1951), België (987 gevallen tegen gemiddeld 144 ge vallen in de voorafgaande jaren), Ne derland en West-Duitsland. Opening Holland Festival 1953 In tegenwoordigheid van de konin gin en Z.K.H. prins Bernhard is Maan dagavond in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Den Haag het Holland Festival 1953 geopend. De opening van het festival ge schiedde dit maal door de Nederlandse Opera, die twee werken van de Spaan se toondichter Manuel de Falla (1876 -1946) ten tonele bracht. Deze opera's waren: „La vida bre ve" (het korte leven) en „El retablo de maese Pedro" (de poppenkast van meester Pedro). van economischewetten tot één drie jaar gevangenisstraf waren veroor deeld. De kerk. De Oostduitse regering heeft een bedrag van vier millioen mark aan achterstallige subsidie aan de Oost- Duitse Evangelische kerk uitbetaald. De achterstand liep over vier maan- Meer deviezen voor reizen naar het buitenland. In ilc Staatscourant van Maandag zyn twee algemene vergunningen van de Nederlandsche Bank gepubli ceerd, welke een belangrijke verrui ming inhouden van de deviezenre- glementering voor reizigersverkeer met het buitenland. Voor iedere reis dus ongeacht het aantal reizen naar België, De nemarken, West-Duitsland, Finland, Frankrijk, Griekenland, Indonesië, Italië, Joegoslavië, de Nederlandse Antillen, Nieuw Guinea, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Spanje, het sterling gebied, Suriname, Turkije, Zweden en Zwitserland, mag voor taan per persoon tot de tegenwaarde van 1000.aan reisdeviezen wor den medegenomen. Het dagverbruik blijft evenwel tot 75.per persoon beperkt. Wanneer de reis naar een van de ze landen, met uitzondering van In donesië, Suriname, de Nederlandse Antillen en Nieuw Guinea, per mo torvoertuig (geen bromfiets) wordt gemaakt, kan tot 400.per reis extra aan deviezen worden medege nomen. Het tot dusverre bestaande onder scheid tussen reizen met toeristische en die met zakelyke doeleinden is vervallen en hiermede ook het onder scheid tussen toeristen- en reisdevie- zenboekjes. Wie beide boekjes in zijn bezit heeft en reisdeviezen wil aankopen, moet een van beide boekjes inleve ren. De van vorenbedoelde reizen over gehouden reisdeviezen behoeven niet te worden ingeleverd, doch worden uiteraard bij een volgende aanvraag in aanmerking genomen. De maatregelen betekenen, dat het dusverre bestaande maximum bedrag aan deviezen van 600 per persoon per jaar voor toerisme is komen te vervallen. Eduard van Beinum naar Zuid-Amerika. Donderdag 18 Juni a.s. vertrekt Eduard van Beinum, eerste dirigent van het Concertgebouworkest, per vliegtuig naar Zuid-Amerika om daar enige concerten te leiden. Voor de eerste maal in de geschie denis van beide organisaties is Vrij dag en Zaterdag te Baarn een confe rentie gehouden tussen leden van de Anti-Revolutionnaire Jongeren Orga nisatie en van de Federatie van Christelijk Historische Jongerengroe- Êen. Gedurende deze bijeenkomst eeft men zich bezig gehouden met de vraag, of het bestaan van twee grote protestants christelijke par. tijen in ons land wel gewenst is. De eerste van de beide referenten, mr. J. W. van Gelder, kwam aan het slot van zijn referaat tot de conclu sie, dat nagr zijn mening een kerke lijk samengaan vooraf zou moeten gaan aan een politiek samengaan. Vervolgens sprak dr. J. J. de Jong, die o.m. zeide, dat de jongeren en de vrouwen een drang naar eenheid heb ben, welke voor een deel voort zou komen uit gevoelsoverwegingen. Een voornaam argument voor eenheid noemde spr. de federalisatie van Europa, cue de prot. partijen zou noodzaken één lijn te trekken. Dit argument zou echter niet doorslag gevend kunnen zijn: daarvoor, aldus spr., is een eventuele fusie tussen C. 25 doden bij branden tijdens Islamitisch f eest In rijf Egyptische dorpen in de Nijldelta zijn 25 personen om het le ven gekomen bij branden, die in het weekeinde bijna 700 huizen hebben verwoest. Deze branden zijn voornamelijk ontstaan door een hevige zandstorm, die plotseling opstak en de vuren ver spreidde, die ter gelegenheid van het driedaagse Bairamfeest waren ont stoken. Het droge hout en stro, dat de boeren hadden opgeslagen bp hun woningen geraakte hierdoor in brand. Het Bairamfeest is in Egypte de af sluiting van de Mohammedaanse vas tenmaand Ramadan. Eerste-minister Naguib gaf Zondag opdracht tenten en voedsel naar de duizenden daklozen te zenden. Nederlandse ministers naar Londen De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. Beyen, is Maandag in Londen aangekomen voor het voe ren van besprekingen met de Britse regering. Hy zal door minister-presi dent Churchill ontvangen worden. Woensdag a.s. wordt ook de Neder landse minister van financiën, de heer Van de Kieft, te Londen verwacht. Met kanselier Butler zullen de beide ministers besprekingen voeren over de vooruitzichten met betrekking tot de omwisselbaarheid van het pond sterling. In de loop van het volgende week end keren de ministers terug naar Den Haag. H. en A.R. te ingrijpend in het natio nale leven. Het overgrote deel van de bezwaren moet, aldus dr. De Jong, worden verstaan uit het feit, dat de meerderheid van A.R.-partijleden tot de gereformeerde kernen behoort, al is ruim een derde deel hervormd. Een fusie zou met zich mee kunnen bren gen, dat de C.H door de A.R. over vleugeld zou kunnen worden. Een fu sie noemde spr. menselijk gesproken „haast onmogelijk", maar daarom mag men nog niet in een scheiding berusten, aldus dr. De Jong. Nadat beide referaten waren be- sproken, bleek, dat algemeen als overtuiging leeft, dat het thans be gonnen gesprek moet worden voort gezet, ook in plaatselyk verband. Onder water van Bermuda naar Engeland De Britse onderzeeboot „Andrew" is onder water van de Bermuda eilanden naar de Britse wateren geva ren. Na een volbrachte reis is de „Andrew" Maandag in het Kanaal opgedoken, aldus is officieel te Lon den bekendgemaakt. De onderzeeboot was uitgerust met een snuiverapparaat. H. M. de Koningin heeft Zaterdag avond te Ruurlo de opening bijge woond van het internationaal folklo ristisch festival, dat Zaterdag en Zon dag werd gehouden in de omgeving van het middeleeuws kasteel ,Jlet Huis te Ruurlo". De Koningin werd door vele duizen den personen deelnemers en belang stellenden hartelijk toegejuicht. Ook voor schepen en vl* jgtuigen In Zweden worden vijfhonderd ondergrondse atoomvrye basis voor schepen en vliegtuigen aangelegd, waarvan de kosten in totaal op on geveer 450 millioen kronen zijn be groot. >Ien maakt hierbij gebruik van grotten en bergholen die in vele gevallen slechts wat uitgeruimd cn geaccommodeerd behoeven tewor den om voor het doel te kunnen die nen. De militaire autoriteiten hebben in het geheim doen nagaan, welke na tuurlijke gewelven in de steenach tige kust en bergen wanden van vol doende dikte hebben om als atoom- vrij beschouwd te mogen worden schepm en vliegtuigen zullen in deze ruimte ondergebracht kunnen worden en ook zal men er magazijnen, werk- Britse basis in de Belgische Kempen Sedert meer dan anderhalf jaar wordt gewerkt aan een uitgestrekte Ehgelse basis in de Belgische Kem pen. Deze „vooruitgeschoven basis der Britse strijdkrachten", zoals zij officieel heet, beslaat 'n oppervlakte van 1508 ha-, en is voornamelijk ge legen tussen Antwerpen, Turnhout, Geel en Lier. In dit gebied, waar gro te opslagplaatsen voor munitie, ben zine enz. zijn gebouwd, werden reeds 140 km betonweg en 28 km spoorweg aangelegd. Wanneer de basis voltooid is, zullen hier 4000 arbeiders bestendig werk vinden, ongeveer 1500 Engelse mili tairen zullen in dit gebied gehuisvest worden. Voor onteigende terreinen werd tot nu toe een Dedrag van 121,5 millioen francs vergoed. De basis zal voornamelijk dienen als depot voor het Britse Rijnleger. De onteigenings- kosten komen ten laste van de Bel gische staat, die ook 20 procent zal bijdragen in de eigenlijke aanleg van de basis. Mochten de Engelsen weg trekken uit deze basis dan zullen alle installaties Belgisch eigendom wor den. Minister Harold Holt naar Nederland De Australische minister van emi gratie, de heer Harold Holt, zal 23 Juni a.s. voor een verblyf van enige dagen in Nederland aankomen. De heer Holt zal onder meer besprekin gen voeren met minister Suurhoff en andere Nederlandse autoriteiten. ACHTERSTALLIGE REGERINGEN De bestuursraad van de Unesco (de organisatie van de Verenigde Na ties voor onderwijs, wetenschap en cultuur), waarin 20 landen zijn verte genwoordigd, heeft Maandag te Parijs eenstemmig geweigerd personeels leden te ontslaan op grond van de ov erweging, dat zy „mogelyk" bepalin gen van de Unesco kunnen schenden. Toestand van organisatie „zeer ernstig" Ook wilde de raad geen „veilig- heids"-vragen opnemen in de formu lieren die sollicitanten moeten invul len. Wel besloot hy, ondanks enige oppositie, voorlopig de vragenlijst van de Amerikaanse regering te blij- ven toezenden aan alle Amerikaanse personeelsleden en sollicitanten. Zo als men weet houdt deze vragenlijst verband met het onderzoek, dat de Amerikaanse regering instelt naar communistische sympathieën onder haar ambtenaren. Men besloot de toezending van de ze vragenlijst tijdelijk goed te keuren om stopzetting van aanwerving van Amerikaans personeel te voorkomen. Ook besloot de Unesco-raad geen disciplinaire maatregelen te nemen te gen leden, die achterblijven bij het be talen van de jaarlijkse bijdrage. On geveer 18 van de 67 leden moeten nog ongeveer 1,1 millioen dollar storten. Men besloot een hoge functionaris van de Unesco op te dragen bij deze raad noemden de toestand van de or ganisatie „niet beter, doch slech ter" en „zeer ernstig". Men verwacht, dat de raad van de Unesco binnen 24 uur overeenstem ming zal bereiken over de keuze van een nieuwe directeur-generaal van de Auto op bewaakte overweg onder locomotief Maandag is de personenauto van de 44-jarige fabrikant J. A. Poot uit Vlaardingen op de bewaakte overweg aan de Bovensluis te Maassluis door een passerende losse electrische loco motief gegrepen. De heer Poot was op slag dood. De bomen van de over weg waren niet gesloten. Het treinverkeer ondervond vrijwel geen vertraging. De justitie stelt een onderzoek in. plaatsen, waarschuwingsposten, man. schapsverblijven enz. vestigen. Dan wil men er nog kustver dedigingsstellingen, met complete artillerie, radar en andere uit rusting onderbrengen. De ge welven met hun granieten „dak" zou den voor de vijand onbereikbaar zijn. Alleen zijn de deskundigen er niet zeker van, of de wanden van deze schuilplaatsen ook tegen de uitwer king van waterstofbommen bestand zullen zijn. De herziening van de ambtenaarssalarissen De salaris-onderhandelingen die sinds geruime tijd gevoerd werden in de Centrale Commissie voor Overleg in Ambtenarenzaken zijn eind vorige week tot een goed einde gekomen. Tussen de regeringsdelegatie en de Vakcentralen is overeenstemming be reikt over een verbetering van de sa larissen van de Rijksambtenaren, al dus meldt „Trouw". De onderhandelingen hebben een uiterst moeilijk verloop gehad en zijn een paar weken zelfs geheel vastge lopen. Daarna werden de onderhan delingen op het hoogste niveau her vat, hetgeen tot resultaat had, dat bei de partijen het nu eens zijn geworden omtrent een verbetering van de sala rissen. Hierover kan het volgende worden medegedeeld: De lonen van de vaklieden zullen met f 6,24 per maand worden ver hoog^ of met drie cent per uur. Ten aanzien van de middelbare en hogere ambtenaren zal alsnog de in 1945 in de vorm van een vast bedrag toegekende overbruggingstoelage (zijnde f 240 per jaar) worden omge zet in een procentuele toeslag. De ni vellerende werking, die van deze toe lage is uitgegaan, zal hiermede worden opgeheven. Ook voor de ongeschoolden en de half-vaklieden is enige verbetering tot stand gekomen (resp. f 2,04 en f 4,16 per maand). De salariswijzigingen voor de lagere administratieve ambtenaren houden gelijke tred met de verbeteringen, die voor de half-vaklieden en de vaklie den tot stand zijn gekomen. Voor de ambtenaren op weekloon (werklieden) zal het aantal periodieke verhogingen van zes op vier worden teruggebracht, zodat deze groep na 4 jaar haar maximumsalaris bereikt pilllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIPmlIlllllllllllllIHlIHHHIj 1 Inbrekersalarm Zeven politiemannen en een waker van een telegraaf maat- schappij te Kansas City (Ver- M enigde Staten) ijlden Zaterdag 1 naar een vertrek in het ge- rechtsgebouw van de stad, waar een alarminstallatie te- gen inbrekers hevig te keer ging. Toen zy het vertrek binnen- kwamen troffen zij daar een man aan, met een bos sleutels in de hand, die poogde een v deur te openen. De man bleek H niemand anders te zijn dan M ee Harry Truman, de voormalige president van de Verenigde H Staten. Truman wilde enige geheime H stukken raadplegen uit de tijd van zijn regering en hij had per ongeluk de alarminstalla- tie in werking gesteld. H llllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllin Russisch ambassadeur te Belgrado benoemd De Joegoslavische regering heeft Maandag de benoeming van Wassili Alexewitsj Wolkof tot eerste Russi sche ambassadeur te Belgrado sedert Tito's breuk met de Kominform (in 1948 goedgekeurd. ïfet is nog niet bekend, wanneer Wolkof, die na de oorlog o.m. Sow- jet-ambassadeur in Den Haag is ge weest, in Belgrado zal aankomen. Hij is op het ogenblik werkzaam in Mos kou. Ook weet men in Belgrado nog niet of Joegoslavië reeds een ambassa deur voor Moskou heeft voorgedra gen. Het Wereldgebeuren De Grote Twee Men zal nu wel in de Verenigde Staten bezig zjjn een grote krui ser klaar te maken voor een tocht naar de Bermuda-eilanden. Dat heeft voor een oorlogsschip nogal wat „voeten in de aarde". Ver betering aan de inrichting van enkele huttenkiezen van een gezellige conferentieruimte, die goed geïsoleerd en bewaakt kan wordenuitbrei ding van het aantal schrijfmachines en dicteermachinesmisschien zelfs verdubbelling van de radio-in stallatie. Een kruiser is nu eenmaal geen luxe-schip voor het vervoer van staatshoofden en eerste ministers. Er moet dus heel wat aan zo'n schip gebeuren, maar een ding staat vast: de kruiser zal keurig in orde zjjn en op tijd kunnen afvaren naar Bermuda voor de grote conferentie van Eisen hower met Churchill en de Franse premier. Niet op tijd en niet keurig in orde is de Franse deelname aan de ze conferentie, want men weet niet wie in Parijs eerste minis ter wordt. Nog altijd worstelt Frank rijk met een kabinetscrisis, die haar vijfde week inging. Daarover worden op het ogenblik in het buitenland critische dingen ge zegd en dat is ongewoon, want staats lieden en perscommentators bemoeien zich liever niet met de interne aan gelegenheden van een ander land. Ze plegen de aanwijzing van eerste mi nisters rustig over te laten aan de politieke partijen in het betrokken land. Totdatja, totdat het bui tenland er last van krygt en zover is het nu met Frankrijk. Met de belangrijke Bermuda-confe rentie in het vooruitzicht, een confe rentie, die de grote vraagstukken van de wereldvrede, van de economische vooruitgang en van de internationale samenwerking moet behandelen, weet Frankrijk het niet verder te brengen dan interne onenigheid en politieke herriehet komt aan dê grote wereldvraagstukken eenvoudig niet toe. Er is sedert vyf weken geen spra ke van „de Grote Drie", die lei dinggevend werk op het stuk van wereldpolitiek verrichten, maar van de Grote TweeFrankrijk is zonder meer absent. Buiten Frankrijk leeft de mening, dat dit niet nodig is. Frankrjjk be schikt over uiterst bekwame staats lieden. Misschien zelfs over een teveel aan mannen van betekenis, die stuk voor stuk in staat zouden zijn tot re geren en die in elk kabinet een goed figuur zouden slaan. Het wil er bij de niet-Fransen niet in, dat er uit deze mannen geen keu ze te doen zou zijn. De veronderstelling is dan ook al geopperd, dat in de Franse Nationale Vergadering een aantal leden zitten, die de politieke onenigheid tot in het verdwaasde willen doordrijven om daardoor de onhoudbaarheid van het huidige parlementaire régime aan te tonen. Zij zijn altijd bereid voor de val van een ministerie te stemmen en ministerszetels omver te wei-pen, zo als men in een kegelbaan de kegels laat vallen Pierre Mendés France, die met een tekort van enkele stemmen een nederlaag leed toen hij als a.s. premier voor de Nationale Vergade ring trad, heeft 'n poging gedaan om zich tegen deze lieden te wapenen. Hij had namelijk van zijn toekomsti ge ministers de belofte geëist, dat ze indien zijn kabinet na enkele maanden ten val werd gebracht zouden weigeren in een nieuwe rege ring zitting te nemen. Dat zou dan een gevoelige waar schuwing betekend hebben voor de kegelaars. Mendès France echter heeft de vereiste meerderheid niet gehaald en na hem probeerde toen een soepeler man, George Bidault, de formatie. Hg kwam een stem te kort ook al weer doordat een groepje parlementsleden met een welhaast verbitterde hardnekkigheid weigerde hem een kans te geven. Als laatste is nu de 55-jarige ad vocaat en oud-minister André Marie bezig aan een kabinet te werkenHij arbeidt volgens het oude systeem van overleg met de par tijleiders en zorgvuldig tellen van de neuzen. Hij komt bovendien met een soort program, maar gezien de vele partijen, die hij nodig heeft om een werkbare meerderheid in de Natio nale Vergadering te krijgen zal dat geen hecht en sterk program kunnen zQ'nKleine groepjes van parle mentsleden wier stemmen onmisbaar zyn, zullen er teveel invloed op uit oefenen. Gevreesd moet worden, dat het ne gativisme hoogtij zal vierendat bijvoorbeeld de aanvaarding van de Europese Defensiegemeenschap voorlopig uitgesteld zal worden en dat het kabinet in gevaar zal komen, zodra zich nieuwe situaties voordoen, welke om niéuwe oplossingen vra gen, waarin de parlementariërs niet zijn gekend. Het bedroevende is, dat dit alles kan geschieden in een zo betekenis vol land als Frankryk, dat beschikt over knappe mannen, die een finan ciële sanering met succes kunnen doorvoeren, die het economisch leven met succes kunnen opbouwen, die de grote krachten, welke in het Franse volk schuilen, gemakkelijk kunnen activeren. Parlementsontbinding en herzie ning van de Franse grondwet zullen uiteindelijk wel de enige middelen zijn om Frankryk te verlossen van zijn politieke nachtmerrie. Tragisch einde van feest In de nacht van Zaterdag op Zon dag heeft de politie te 's-Gravenhage uit het water aan de Trek weg opge haald het lijk van de 29-jarige los- werkman J. L. N. N. '..as met twee vrienden van een feest teruggekomen. Zij wilden een bad, kleedden zich uit en sprongen te water. N. ging onder en kwam niet boven. De twee vrienden schrokken hiervan dusdanig, dat zij geen pogin gen tot redding ondernamen. Een be woonster van een woning aan de Trekweg, die had gezien wat er ge beurd was, riep de mannen toe hulp te halen. De politie werd gewaar schuwd, maar toen N. werd gevonden was hij reeds overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5