PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zal er een wapenstilstand op Korea gesloten worden? Ondanks tegenslagen vordert het werk aan Vlissingens sluizen BILT Kantlijn ZULLEN DE ROSENBERGS OP HUN TROUWDAG STERVEN KRONINGSVLOOTSCHOUW OP DE REDE VAN SPITHEAD 196e Jaargang-No. 139 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 16 Juni 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 cL per mm. Minimum p. advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max, 8 regels» van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160: Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijslr. 2; Zierikzee. N. Bogcrdstr. C 160, telef. 26. FOSTER DULLES IS ARGWANEND Het is mogelijk dat de Noordelijken geen wapenstilstand wensen De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, heeft Maandag op zyn eerste persconferent ie sinds 9 Mei verklaard, dat nie mand het recht heeft aan te nemen, dat er een wapenstilstand op Korea gesloten zal worden, voordat dit gebeurd is. Dulles zeïde verder, dat het nieuwe Noordelijke offensief het bepalen van de demarcatielijn bemoeilijkt, welke bepaling voor de ondertekening van een wapenstilstandsovereen komst voltooid moet zijn. Volgens Dulles zouden er allerlei redenen voor het Noordelijke offen sief kunnen zijn. Het zou een poging kunnen zijn om de frontlinie vlak voor de wapenstilstand uit prestige overwegingen te verschuiven. Het zou ook kunnen zyn, dat de Noorde lijken geen wapenstilstand wensen. Een wapenstilstand zou door het of fensief uitgesteld kunnen worden, zo meende Dulles. Hij verwachtte even wel niet, dat het uitstel een perma nent karakter zou krijgen. Het bepa len van de demarcatielijn was de eni ge hinderpaal van betekenis, die een wapenstilstand in de weg stond. Dulles antwoordde ontkennend op dé vraag of het nieuwe Noordelijke offensief zijn hoop op ee-> wapenstil stand in Korea had verminderd. Hij was nog steeds hoopvol gestemd, doch wilde zijn oordeel niet door gissingen laten beheersen. Politieke conferentie Met betrekking tot de politieke con ferentie, die binnen 90 dagen na een wapenstilstand gehouden moet wor den, zeide Dulles, dat het niet onmo gelijk zou zijn, dat de Sowjet-Unie aan deze besprekingen zou deelnemen. Dulles beschouwde vooralsnog het huidige Russische vredes-offensief als een poging om de stappen naar een militaire, politieke en economische eenheid van West-Europa te dwarsbo men. Geeft Rhee toe? Van welingelichte zijde te Seoel werd Maandag verklaard, dat de Zuidkoreaanse president Syngman Khee uiteindelijk besloten heeft, De lang verwachte maatregelen ter compensering van de in Januari 1954 ingaande huurver hoging zijn Zaterdag gepubliceerd. Zoals bekend zal deze verhoging voor Middelburg en Vlissingen 23 procent bedragen, voor Axel, Goes, Terneu zen en Zierikzee 26 procent en voor de overige Zeeuwse gemeenten 27 procent. Met de thans aangekondigde maatregelen beoogt de regering deze huurverhoging voor de helft op te vangen. De andere helft zal worden opgevangen door een loonsverhoging. Of het bedrijfsleven voldaan zal zijn over de maatregelen, die genomen zijn om de uitbreiding der werkgele genheid niet in gevaar te brengen, is aan twijfel onderhevig. Aan verschei dene gerechtvaardigde verlangens van het bedrijfsleven is immers niet voldaan. En wat te zeggen van de maatre gelen, die genomen zijn om de indivi duele Nederlander schadeloos te stel len voor de gevolgen van de huurver hoging? Deze maatregelen komen neer op een kleine verhoging van de grens, waar beneden een inko men belastingvrij is. Voorts zal de suikeraccyns worden verlaagd, zal de omzetbelasting op brandstof en schoeisel verlaagd worden en wordt tenslotte de personele belasting ver laagd. Met deze maatregelen zullen velen geholpen zijn. Degenen, die er echter het slechtst afkomen, zijn de midden groepen, over wier nood toch waarlijk de laatste jaren het nodige gezegd is. Zij immers profiteren van dit alles het minst. Van de grootte hunner ge zinnen zal afhangen, in hoeverre zy voordeel hebben van de verlaging van de suikerprys en de kosten van de brandstoffen en het schoeisel. De grootste gezinnen vindt men echter zeker niet in de middengroepen. De middengroepen genieten meestal een salaris, dat blijft boven de nieuwe grens van 2790 voor een belasting vrij inkomen. Een kleine verlaging in belasting krijgen slechts de inkomens tot 3090, inkomens boven dit bedrag krijgen geen belastingverlaging. Wederom vallen dus de midden groepen daar buiten. Zulks is jammer. Want de rege ring betoogt, dat het haar be doeling is nivellering te voorko men. Men begint van deze nivellering de nadelen meer en meer in te zien. Maar in Wezen komt het gehele sa menstel der maatregelen ter compen satie van de huurverhoging toch weer neer op een voortschrijden der nivel lering, welke men zegt te willen voorkomen. Er deed zich hier een mooie gele genheid voor om met name de meer en meer in het gedrang komende middengroepen eens tegemoet te ko men. Dat men deze kans niet aangegre pen heeft, valt te betreuren. Maar wie weetmisschien ko men de middengroepen nog wel eens afzonderlijk aan de beurt zich niet te verzetten tegen het ondertekenen van een wapenstil stand. Hy zal zijn leger onder op perbevel van de Verenigde Naties laten na een bestand. Dit wil niet zeggen, dat Iiij een bestand, dat Korea verdeeld laat, goedkeurt, maar hij zou een afwachtende houding willen aannemen. Aan het front. De hevige gevechten op het front in Korea duren nog voort. Men schat dat 20.000 man Chinese troepen aan de Noordelijke aanvallen deelnemen. Volgens een officieel communiqué hebben de geallieerden in enige secto ren terrein moeten opgeven en in an dere de communisten teruggeslagen. De aanvallen worden de gevaarlijk ste genoemd sedert de stabilisatie van het front in 1951. De verbindings- en stafofficieren, die bezig zijn met het vaststellen van een bestandslijn in Korea, zullen he den Dinsdag weer in Pan- moendjon bijeenkomen. Bermuda-conferentie In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen is Maandag verklaard, dat de mogelijkheid van een langer uit stel van de Bermuda-conferentie is gerezen als gevolg van de voortduren de regeringscrisis in Frankrijk. Hoe wel een datum voor de conferentie niet bekend werd gemaakt, meent men te weten, dat zij aanvankelijk op 17 Juni was vastgesteld en later tot 29 Juni werd verschoven. Cambodja wil volledig onafhankelijk zijn Sam Sary, staatssecretaris van Cam bodja te Parijs, heeft medegedeeld, dat hy van zijn regering een telegram ont vangen heeft, waarin medegedeeld wordt, dat Cambodja „onmiddellijk -volledige onafhankelijkheid" van Frankrijk wenst te ontvangen. Cam bodja zou bereid zijn met Frankrijk over een verbond van wederzijdse bij stand en vriendschap te onderhande len, doch pas na het verkrijgen van volledige onafhankelijkheid. Sam Sary zeide verder, dat zijn re gering niet meer bereid is, om met Frankrijk te onderhandelen op basis van de conventies, die 9 Mei getekend zijn. De premier van Cambodja, Penn Oeth, die 19 of 20 Juni in Parijs ver wacht werd, heeft zijn reis uitgesteld tot nader order. De koning van Cambodja, Narodom Sihanoek, die uitgeweken is naar Si- am, deelde te Bangkok mede, dat aan de regering van Siam gevraagd zal worden de Cambodja-kwestie voor de Verenigde Naties te brengen. Een lid van zijn gevolg verklaarde, dat Cam bodja bereid is voor zijn onafhanke lijkheid te vechten. Radio Bangkok meldde, dat de koning van Cambodja zelf naar Frankrijk zou gaan om over de volledige onafhankelijkheid te on derhandelen. Expeditie ging niet door De Haagse kantoorjuffrouw B., die meende, dat zy in het randgebied van Tanger naar voor musea bestemde curiositeiten zou mogen gaan zoeken, is bedrogen uitgekomen. Zij haa op een advertentie geschre ven, waarin een deelneemster aan een expedi tie naar Noord-Afrika werd ge vraagd. Zij kwam in contact met de kooplieden F. en D., resp. 28 en 36 jaar oud, die haar vroegen 518.- cau tie te storten voor het geval zij zich terug zou trekken, en die haar voorts mooie verdiensten voorspiegelden. De adspirant-ontdekkingsreizigster be taalde de som en informeerde eerst daarna bij een bekend ontdekkings reiziger naar het „hoe en waarom" van de expeditie, waarna spoedig bleek, dat van een expeditie geen spra ke was. De kooplieden werden aange houden en gaven toe, dat het slechts fantasie geweest was GEEN UITSTEL VOOR ATOOMSPIONNEN Levendige actie tegen voltrekking doodvonnis Het Amerikaanse oppergerecht heeft Maandag geweigerd de terechtstelling van Ethel en Julius Rosenberg uit te stellen. De datum van de terechtstel ling was op 18 Juni gesteld. Het oppergerechtsliof weigerde te vens voor de vierde maal om het pro ces tegen de Rosenbergs te herzien. De 18e Juni is de trouwdag van het echtpaar, zo tekent Reuter hierbij aan. In New York is bij de „Jero Pu blishing Company" een bundel brie ven uitgekomen, die de Rosenbergs aan elkaar hebben geschreven na het uitspreken van het doodvonnis, 5 April 1951. De bundel heet „Death house letters" (dodenhuis blieven). Een onbekende heeft de politie op gebeld en gezegd, dat een bom in het huis van de federale rechter Irving Kaufman was geplaatst. De toege snelde polite vond echter geen explo sieven. Overigens was de rechter met zijn gezin afwezig. De bewaking bij het huis is versterkt. Inmiddels heeft Een kijkje op de machtige beton constructies van de grote sluis te Vlis singen, welke door haar 22% meter breedte aan vrijwel alle schepen van en naar Vlissingens binnenhaven door gang sal bieden. het oppergerechtsliof een nieuw ver zoek tot uitstel van de executie in overweging genomen. Rechter William Douglas van het Amerikaanse hooggerechtshof heeft er Maandagavond in toegestemd, een verzoek in overweging te nemen om Te Noordw\jk is Zaterdag de nieuioe motorreddingboot ,J£urt Carlsen" met botenhuis en tractor aan de plaatse lijke afdeling van de K.N.Z.H.R.M. overgedragen. Kapitein Kurt Carl sen, bekend door zijn heldhaftig ge drag tijdens de moeilijkheden met de „Flying Enterprise"was naar Noord- wijk gekomen om. de naam van de boot 'n geschenk van het Van Leer-con- cern te onthullen. Straaljager stortte neer Maandagmorgen omstreeks half elf is in de nnhyheid van Marlcelo (O.) 'n Gloster Meteor straaljager van de vliegbasis Twenthe tyilens een oefen- vlucht van vier Gloster Meteors ver ongelukt, I)e vlieger, de 2G-jarige ser geant-vlieger Fr. Pottger uit Haar lem, kwam hierbij om het leven. Ser- gant Püttger was ongehuwd. Het toestel is neergestort tussen Markelo en Goor. Her. en derwaarts lagen de brokstukken verspreid. De vlieger heeft nog geprobeerd het toe stel met de schietstoel te verlaten, doch dit is hem niet gelukt. In Nationaal Rampenfonds 116,2 millioen In het Nationale Rampenfonds is Ontviuchtingspoging uit strafgevangenis Sprong van negen meter mocht niet baten Naar de Haarlemse politie mede deelt hebben Zondagmiddag twee ge vangenen een poging gedaan uit de Haarlemse strafgevangenis te ont vluchten. Zoals gewoonlijk werd om vijf uur 's middags een godsdienstoefening ge houden in een zaal op een van de ver diepingen. Na afloop hiervan schoof de 22-jarige A. ten C., geholpen dooi de 20-jarige J. J. L., een raam van de kerkzaal open. Zij probeerden er door te klimmen. De bewakers bemerkten dat tijdig en konden een van de man nen grypen. De ander sprong negen meter naar beneden in de tuin van de directeurswoning, klauterde over een ijzeren hek en kwam uit op de Pa- pentorenvest. Achtervolgd door de bewakers zette hij zijn vluchtpoging voort. Bij de Oostsingelgracht sprong hij te water. De bewakers, die hein aab de andere kant stonden op te wachten, hebben hem naar de gevan genis teruggebracht. -fee gevangene, die reeds bij het raam kon worden gegrepen, had nog anderhalf jaar gevangenisstraf te goed, de ander zou over twee maan den vrij komen. Kabinets vorming in Indonesië President Soekarno heeft Maandag avond Mangunsarkoro van de Partai Nasional Indonesia en Mohammed Roem van de Masjoemi aangezocht, een kabinet te vormen. De opdracht luidt, een nationaal ka binet te vormen, dat in het parlement voldoende steun zal hebben. In politieke kringen is men niet de terechtstelling vdn de Rosenbergs optimistisch gestemd over de kans van uit te stellen. j slagen van beide formateurs. MATROZENPETTEN GINGEN DE LUCHT IN Op de „Swerdlow" juichte men te vroeg Maandag heeft koningin Elizabeth II van Engeland op de rede van Spit- liead de kroningsvlootschouw afgenomen. Ongeveer 50.000 mannen van 22 landen juichten haar toe, toen zy op het koeriervaartuig „Surprise" langs de rijen oorlogsbodems voer. Ook de Sowjetkruiser „Swerdlow" vuurde saluutschoten af en wel met luchtdoel geschut. Op ieder schip, dat de koningin passeerde blonk het bevel „Drie hocras voor HM. de koningin". Matrozenpetten gingen de lucht in onder een luid gejuich. zet en de koninklijke sloep kon haar weg vervolgen. Toen de duisternis inviel gaf de ko ningin zelf in morsecode het signaal voor het verlichten der schepen. Het fehele beeld veranderde plotseling, over de blik in de nevel reikte zag men de verlichte rompen van de uit eenlopende oorlogsvaartuigen. Op het land stonden tienduizenden te kijken naar het schouwspel. Op de „Swerdlo-. juichte men te vroeg, namelijk toen de boot van Churchill, die de „Surpr: vooraf ging, langs voer. Toen het koninklijke vaartuig echter langs kwam juichte men wederom. De koningin was ge kleed in een witte jas met marine blauwe afzetting. Haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, was gekleed in de admiraals-uniform. Voor de koningin was op de „Sur prise" speciaal een glazen cel gecon strueerd. Zij wuifde de juichende zee lieden toe. Aan het einde van de inspectie boos de „Surprise" aan het hoofd van de vloot ankerplaats. Daarna donderden vliegtuigen van verschillend type, zo als hefschroefvliegtuigen, bommen werpers en straaljagers, over de vloot. De schouw verliep precies volgens program. Er stond een stevige bries en de lucht was bewolkt. Seinen flitsten. Toen de koningin zich met de her tog van Edinburgh in de koninklijke sloep naar het slagschip „Vanguard" wilde begeven, waar gedineerd zou worden, dreigde er even een kink in de kabel te komen. Een grote oceaan sleepboot, die gasten van de vloot naar land bracht, kwam in de koers van de koninklijke sloep. Seinen flits ten en snelle boten schoten toe, om de sleepboot van koers te doen verande ren. Zodra men op de sleepboot zag v/at er gaande was werden de ma chines op volle kracht achteruit ge- DRIEMAAL GETROFFEN Voorjaar 1954 zullen de deuren voor het eerst open zwaaien Vermoedelyk zal op 1 April 1954 de scheepvaart gebruik kunnen maken van de grote, nieuwe zeesluizen te Vlissingen, waaraan op het ogenblik koortsachtig wordt gewerkt. In Augustus 1950 werd de sluizenbouw te Vlis singen aanbesteed en als de firma's Verstoep en Boers ma uit Den Haag zon. der onderbreking hadden kunnen doorwerken, zou het werk op 23 Maart 1953 reeds zijn opgeleverd. Het heeft echter niet zo mogen zyn; er zijn ver schillende tegenslagen geweest, zodat al met al een jaar vertraging ontstond. Wel gaat men in snel tempo met het werk verder, maar zelfs de snelste uit voering blijft te traag voor de scheepvaart, welke met ongeduld wacht op de voltooiing van dit zo uitermate belangrijke object Slechts weinigen van de duizenden reizigers, die het veer Vlissingen Breskens iedere week vervoert, zullen bekend zijn met wat zich afspeelt en heeft afgespeeld achter de enorme ber gen aarde langs de weg bij het Vlis- singse station, welke moesten worden weggegraven vóórdat ijzervlechters en betonstorters, vóórdat timmerlie den, lassers en metselaars hun arbeid konden beginnen. Het aanleggen van twee sluizen met een breedte van resp. 22% en 8 meter en een lengte van niet minder dan 150, resp. 65 meter, is uiteraard 'n karwei dat jaren vergt en ook als men niet met moeilijkheden had te kampen gekregen zou 't scheep vaartverkeer een aanzienlijke tijd op een vernieuwde verbinding van Vlis singen met de zee hebben moeten wachten. Pech heeft echter de uitvoerders slag op slag toegebracht. Toen de bouwput was afgeheid en er begon nen werd met het wegmalen van het water, ontdekte men een lekkage tus sen de aanlegplaats van de veerboten en de bouwput. Het water bleef hier door met grote snelheid binnendrin gen. IJlings toog men aan het werk om het lek te dichten, maar nauwe lijks was men na tijdrovend reparatie- werk deze eerste tegenslag te boven, of opnieuw werd een lek ontdekt, nu tussen de buitenkeersluis en de bouw put. Opnieuw werd raad geschaft en wederom werd de moeilijkheid over wonnen. Met man en macht ging men daarna aan het werk om te trachten de verlo ren tijd terug te winnen, maar juist toen enige vorderingen waren ge maakt, stak de watersnood van 1 Fe bruari een spaak in het wiel. De ge hele sluiskolk met alles wat zich daar in bevond kwam onder het zoute wa ter te staan. Weliswaar liepen de be tonnen constructies weinig schade op, maar de beschadiging van het ma terieel en de bewapening waren ont moedigend. Alle metaal in de over stroomde bouwput moest na het weg pompen van het water grondig van een dikke laag roest worden ont daan. Een dragline en een compressor waren voor lange tijd geheel uitge schakeld, pompen, molens, heistellin- fen en las-installatles waren onbruik- aar geworden. Men stond voor een schier hopeloze taak, maar men zat niet bij de pakken neer. Eerst werd de halve meter slib, wel ke zich op de bodem van de bouwput had afgezet, weggezogen met een kolkenzuiger van de gemeente Middel burg, toen werd de afbouw hervat. „De schade, aangericht door de wa tersnood, zal krachtens de Algemene voorschriften worden vergoed door 't Rijk", vertelde ons een van de opzich ters der Rijkswaterstaat. „Het werk gaat gestadig voort. We hebben juist weer een gedeelte van het vlechtwerk voor de sluiswand volgestort met be ton en binnenkort wordt een volgend stuk afgewerkt. Zo werken we op de voltooiing aan. Het zal voor allen een „machtig moment" worden als voor het eerst het water toegang krijgt tot het basin. We zullen hiervoor hevels of pompen moeten gebruiken, want als we zonder meer een dam doorbagge- ren, krijgen we teveel aarde in de sluis, (vervolg op pag. 2) Compensatie der huurverhoging Vakcentrales uiten bevreemding over regeringsvoorstel De raad van Vakcentrales, waarin het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. samenwerken, deelt mede met be vreemding kennis te hebben genomen van de mededeling van de regering, dat de door de regering voorgestelde huurverhoging voor de helft zal wor den gecompenseerd door verlaging van de verbruiksbelastingen en voor de andere helft door loonsverhoging. De raad wenst vast te stellen, dat de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid en met de regering over deze compensatiemaatregelen nog niet zijn geopend. De raad wijst dan ook iedere ver antwoordelijkheid voor bovengenoem de mededeling, alsmede voor de by deze mededeling verstrekte bereke ning over de betekenis van de voor gestelde verlaging van de verbruiks belastingen van de hand. Frans kabinetsformateur wil enorme som lenen Grondwetsherziening op komst? De Franse kabinetscrisis duurt nog alty'd voort: André 3farie, die thans tracht een kabinet te vormen, heeft Maandag voor het bestuur van zyn radicalepartij de plannen uiteenge zet, die hy wil uitvoeren als de Fran se Nationale Vergadering hem als premier aanvaardt. Marie wil by decreet de uitgaven beperken en hy zal mogelijk nieuwe belastingen invoeren om tot een slui tende begroting te komen. Voorts zal hij de Nationale Vergadering vragen de gestelde limiet op leningen van de Franse bank te verhogen van 200 tot 400 milliard frank (van ongeveer 2 tot 4 milliard gulden). Ook heeft Marie plannen voor her vorming van de Franse grondwet vóór het einde van het jaar. Hoewel er in Indo-China geen spra ke kon zyn van capitulatie zou Frankryk volgens hem bereid zijn te onderhandelen over een vreedzame regeling van deze kwestie, die ook op de conferentie van de Westelijke „Grote Drie" op de Bermuda-eilanden besproken moét worden. Aiidré Marie was Maandagmiddag nog niet gereed met zijn besprekin gen en hij kon daarom aan president Auriol nog geen beslissende medede ling doen. De president verleende aan Marie enkele dagen uitstek DE VERWACHT: DEZELFDE TEMPERATUREN Wisselend bewolkt met plaatselnk enkele buien. Overwegend matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Wemig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 17 Juni Zon: Op 4.16 Onder 21.06 Maan: Op 10.32 Onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1