„KADOGRO" TE HEINKENSZAND IN GEBRUIK GENOMEN WALCHEREN ^ewbttoltoetfafoeteoeH, BIJBELSE HANDSCHRIFTEN BIJ BED0UINEN-HERDERS JIMMY BROWN en de oranjehemden MAANDAG 15 JUNI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 EREBOGEN EN VERSIERINGEN Mr. dr. A- J. J. M. Mes opende het nieuwe padvinders hoofdkwartier van de „Karei Doorman-groep,, Fier wapperde Zaterdagmiddag de vlag van het hoofdkwartier van de Verkennersgroep „Karei Doorman" te Heinkenszand, toen de voorzitter van de Groepsraad, mr, dr. A. J. J. M. Mes, dit nieuwe gebouw opende. Er waren erebogcn en versieringen aangebracht, terwijl bij de aankomst van de districtscommissaris voor Zeeland, de heer J. J. Meyboom, de verken ners bjj de ingang opgesteld stonden. Na een inspectie en het verwyderen van een hindernis werden de genodigden en andere belangstellenden op het gazon bij de vlaggemast ontvangen. Hier sprak dr. Mes het openingswoord uit, waarby hy de totstandkoming schetste van dit hoofdkwartier, dat tot naam „Kadogro" kreeg. In het bgzonder roemde hg daarbg de plichtsbetrachting en de zelfopof fering van verkenners en welpen, die gezamenlgk dit werk tot stand brach ten. Dr. Mes richtte zich in dit ver band speciaal tot hopman H. de Rei ger, de heer N. de Regt, secretaris van de groepsraad en tot de vaan drigs J. P. ae Regt en P. Kuzee. „De paavindery is een vorm van jeugdbe weging die mij na aan het hart ligt" aldus spreker. Hij hoopte dan ook, dat dit nieuwe hoofdkwartier van groot nut zou blijken te zijn voor de vorming van de jeugd. Hierna ver klaarde hij het gebouw voor geopend. Geassisteerd door de jongste welp Jan Harinck verlichtte dr Mes vervol gens de symbolische opening, waarna hij voor de inrichting van het gebouw een eerste bijdrage schonk. Namens de R K.-verkenners „Guy de Fontgalland" voerde het woord de vaandrig H. Verbrugge. Deze spreker roemde de samenwerking tussen de beide groepen en wenste de „Karei Doorman-groep" geluk met dit nieu we gebouw. Zijn gelukwens ging ver- Geslaagd Zendingsfeest te Nisse Te Nisse werd Zaterdag op de weide van de heer L. Nieuwenhuize het zendingsfeest der Classicale Zen dingscommissie van Goes gehouden. Het stond onder leiding van ds. H. Zunneberg uit Ellewoutsdijk. Ds. J. van Ooyen uit Nisse sprak een ope ningswoord én memoreerde, dat veer tig jaar geleden op dezelfde plaats pok een zendingsfeest was gehou den. Spreker wees nadrukkelijk op de plicht van elke Christen om het zendingswerk te steunen. Vervolgens sprak zr. Kolopieter over „Wat verwachten de Indonesi sche' Christenen van U?" Spreekster behandelde het leven van de Indo nesiërs in haar geboorteplaats, waar heen zij spoedig terug zal keren. Het Christelgk Gemengd Koor van OvezandeDriewegen zong vervol gens enkele liederen. In verband met de regen ging men daarna naar de Ned. Hervormde kerk, waar de bij eenkomst werd voortgezet. Hier sprak ds. Mackaay, secretaris van de Zendingsraad der Ned. Hervorm de Kerk. „Deelnemer of toeschou wer", was het onderwerp van zgn toespraak. Na een gezamenlijke broodmaaltijd sprak ds. Hildering, zendingspredi kant, over „De stad op de bergen in Oost Java." Hij legde de nadruk op de betekenis van het werk, dat dooi de Kerk in Indonesië wordt verricht. Het zendingsfeest werd besloten door ds. Zunneberg. Behalve door het Christelgk Gemengd Koor, werd het muzikale gedeelte ook verzorgd door leden van de muziekvereniging „Ons Genoegen" uit Nisse. De be langstelling was groot. Vergadering Veilings vereniging „Zuid-Beveland" De Veilingsvereniging „Zuid-Beve land" zal Dinsdag a.s. in vergade ring bijeenkomen in de zaal-Krijger. Er zullen diverse bestuursvoorstellen behandeld worden, o.a. om twee be staande koelcellen, met een gezamen lijke capaciteit van 300.000 kg., in te richten als vier gascellen met een capaciteit van elk 70.000 kg. Voor het seizoen 1953/1954 worden de vol gende tarieven voorgesteld: het koel- loon voor leden op 1 cent per kg. en per maand. Voor gaskoeling IVz cent per kg. en per maand. De materiaal- huur wordt evenals in 1952/1953 voorgesteld op 6 cent per kist en 3 ct. per bushel en per krat. Het sor- teerloon voor fruit wordt voorge steld op iy2 cent per kg. voor paar- tijen, waarin minder dan 25 be neden de huishoudkwaliteit voor komt. Voor partijen fruit, waarin 25 of meer beneden de huishoud kwaliteit voorkomt 2 ct. per kg. Voor provisie wordt voorgesteld aan- voerveiling leden 5 gasten 7 grote veiling, monsterveiling en ad ministratief veilen, leden 3 gas ten 5 boomgaarden 2 De balans per 31 Maart 1953 ver meldt aan reserve 51.359,20 en aan ledenkapitaal 209.409,68. Pottenbakker was ladelichter De politie te Terneuzen hield in een cafetaria aldaar aan de 20-jarige pottenbakker A. H. L. uit Leiden. Hg bleek in een café te Bier vliet 's morgens vroeg een lade ge licht te hebben, en zich een bedrag van 100-aan Nederlands en Bel gisch geld toegeëigend te hebben. Het feld had hg grotendeels nog in zijn ezit. Hij werd naar Biervliet over gebracht. Raad Kloetinge vergadert De raad van Kloetinge zal Donder dag ln openbare vergadering bijeen komen om 7 um-. De agenda vermeldt niet minder dan 23 punten, o.a. ver- Eachting perceeltjes tuingrond en de enoeming van een leerkracht. Voor gesteld wordt om tot onderwijzer in tijdelijke dienst aan de openbare la- tere school benoemen de heer J. teenaard te Vlissingen. Bieten van het land gekapt Vrijdagnacht werd op het land van de heer Jac. M. te Wissekerke gelegen in de Korteweg te Wissekerke een ge deelte van de aldaar groeiende bieten uitgekapt. De politie is op zoek naar de dader. De opbrengst van de Emmabloem-col- lecte te BiggekerUe bedroeg f 36,52. gezeld van enige geschenken. Districtscommissaris J. J. Meg- boom zeide er verwonderd over te zgn dat een kleine groep als hier in Heinkenszand dit object tot zulk een goed einde kon brengen. Wethouder C. Nijsse Gzn. sprak woorden van gelukwens namens het gemeentebestuur, waarna de secreta ris van de Groepsraad, de heer N. C. de Regt, de voorzitter dankte voor het vele werk, dat hij in het belang van de groep had verricht. Hierna werd het gebouw bezichtigd. De heer Meijboom sprak vervolgens over „Het spel van verkennen", waar in hij op duidelijke wgze doel en stre ven van de padvindersbeweging uit eenzette. De geslaagde bgeenkomst werd besloten door hopman de Reijer. Oud-leraar „De Ruyterschool" overleden Te Soest is op 75-jarige K p Bartstra, leeftijd artstra, ,De Ruy- overleden de heer oud-leraar Engels aan de terschool" te Vlissingen. De heer Bartstra was te Vlissin gen werkzaam van 1 November 1911 tot 1 Januari 1940, waarna hg ge- pensionneerd werd. De crematie, waarbij o.a. een dei- leraren van de „De Ruyterschool" aanwezig was, heeft Zaterdag j.l. plaats gevonden. H.B.S.-eindexamens Aan de R.H.B.S. te Vlissingen slaag den voor het eindexamen-A Willy de Bakker, Bram de Koene, Jan Minder hout, Alfons van Olm, Johan van de Vegt en Adri Weltevrede.. Afgewe zen werd geen. Aan de R.K.-H.B.S. te Schoondijke slaagden zeven van de acht candidaten, namelijk Miep Ro gers, Oostburg, Arcène Goossens, Biervliet, Tonny Klerks, Oostburg, Eduard de Mul, Philippine, Arnold van Pamelen, Biervliet, Joh, van Waes uit Biervliet en Herman Westdorp uit Biervliet. Voor het eindexamen H.B.S.-B. slaagden aan het Koningin Wilhelmi- na-lyceum te Oostburg P. Alderlieste, Oostburg, L. van Beukei, Oostburg, Z. Lucieer, Aardenburg, A. Luteijn, Oostburg, D. Luteijn, Zuidzande, P. Risseeuw, Schoondijke, H. Slager, Aardenburg. A. Versprille, Breskens. Afgewezen 2 candidaten. Zaterdag slaagden te Bergen op Zoom aan het Moller Lyceum voor t eind-examen Gymnasium voor het diploma A W. van der Hoeven uit Tholen. Voor het B.-diploma A. J. Ooms te Oud Vossemeer. Van Juliana tot Juliana. Men verzoekt ons mede te delen, dat de tentoonstelling Van Juliana tot Juliana ook Dinsdag nog geopend is. Oude stad te Vlissingen kreeg nieuwe speeltuin Juichend namen Zaterdagmiddag te Vlissingen meer dan honderd kin deren bez-it van de nieuwe speeltuin „De Oude Stad", bij de Oranjemolen, nadat burgemeester mr. B. Kolff een voor de ingang gespannen rood- wit-blauw lint had doorgeknipt. Weldra waren de schommels, wip planken, zweefmolen, klimboom en ingegraven boot ingenomen door een grote kinderschaar. De voorbereidin gen voor de totstandkoming van deze tuin hebben twee jaar geduurd. Ze ven weken geleden begon men met de inrichting van deze ontspannings plaats voor de jeugd. De speeltuin vereniging „De Oude Stad", onder voorzitterschap van de heer Th. P. van Zutfen, kreeg hierbg veel steun van de gemeente. Dat bleek uit het korte welkomstwoord, door de heer Van Zutfen gesproken tot de bur gemeester. Door de gemeente werd onder meer materiaal ter beschik king gesteld, waardoor de speeltuin tot stand kon komen. Burgemeester Kolff merkte op, dat de speeltuinen in Vlissingen een be langrijk element vormen. Hij was dan ook verheugd, dat er nu een nieuwe speeltuin bij kwam. Een dankwoord voor 't vele belangeloze werk, door het verenigingsbestuur verricht, achtte mr. Kolff op zijn plaats. Hierna bood de zesjarige Marjan Groenenberg de burgemeester een schaar aan, het lint voor de ingang werd hiermee doorgeknipt, waarna de burgemeester en de eveneens aan wezige wethouders L. P. van Oor schot en M. A. van Popering met het verenigingsbestuur een rondgang over het ruime speelterrein maakte. De beschikbare ruimte is uitste kend benut. In de toekomst hoopt men er nog een speeltunnel en eën autopedbaan aan te leggen. Ook een flinke zandbak staat nog op het pro gramma. In de avonduren organiseerde de speeltuinvereniging „De Oude Stad" een feestavond in het Concertge bouw ter versterking van de kas. Het amateur gezelschap „Vlissingen" bood een cabaretprogramma aan. Na de cabaretvoorstelling bleef men nog gezellig bijeen. Officiële publicaties MIDDELBURG. WIJZIGING ALGEMENE POLITIE VERORDENING. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat bij raadsbesluit van 5 Mei 1953 artikel 10 van de Algemene Politieverordening is aangevuld met be palingen, waarbij het verboden is ge bruik te maken van de openbare weg voor het neerleggen van stoffen of voer tuigen of delen daarvan en voor het slo pen of verbouwen van voertuigen. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben hieromtrent op 19 Mei 1953, no. 4093/ 199, 3e afd., bericht van ontvangst ge zonden. Bedoelde wijziging ligt vanaf heden gedurende drie maanden ter inzage ter gemeente-secretarie, 2e afdeling en treedt in werking op 18 Juni a.s. Middelburg, 11 Juni 1953. OOST- EN WEST-SOUBURG. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN. B. en W. van Oost- en West-Souburg maken bekend, dat de herijk van maten en gewichten in deze gemeente zal plaats hebben op 1 Juli 1953 in het gemeente huis van 1012 en van 13—15 uur voor hen wier geslachts- of firmanaam begint met een der letters A tot en met M, en op 2 Juli in het gemeentehuis van 1012 en van 1315 uur voor hen wier ge slachts- of firmanaam begint met een der letters N tot en met Z. De herijkplichtigen worden er verder op gewezen, dat: le. de maten en gewichten schoon, droog roestvrij moeten worden aangebo den om onderzocht te kunnen worden; 2e. de maten en gewichten voor 1 Oc tober 1954 gestempeld moeten zijn met de letter v en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het IJkkantoor te Middelburg op de 2e Don derdag en de daarop v Igende Vrijdag van elke maand. Oost- rn West-Souburg, 10 Juni 1953. Aanwinsten Nutsbibliotheek te Vlissingen De Nutsbibliotheek te Vlissingen boek te de volgende aanwinsten: N. de Gaulle: Démasqué: Ehrlich: Het reuzenoog; Slan- dish: Gered in de jungle: Evans: Koers Noord: Marie: 't Werd heel anders; Kloek: Meisje wanneer; Vespa: In spion- nagedienst van Japan; Broos: Vacantle in Klapperdorp: Broos: Nieuwe Avonturen in Klapperdorp: Broos: De grote reis Ne derland: Roggeveen: Van kip, eind, hond en tamme kraai; De Boer; Tamme kraai vertelt; Van Loon: Eddy's eerste school dag; Malot: Alleen op de wereld: Brom- field: Ellen; Bob van Ooyen: Na afloop moord; Tlsdale Hobart: Het huis der ge nezende handen; Sir Walter Scott: Ivan- hoe; Havank: Het raadsel van de drie gestalten; Boldingh: Ilc kom terug zegt Loes; De la Mure: Moulin Rouge; Kades: Het dubbele leven van dokter Gerbrand; J. Jennigs: Peper eiland; v. d. Heide: Tumult in een toeristen-hotel; v. d. Hei de: Drie jongens en een caravaan; v. d. Heide: Een dollar jacht in een D-trein; A. R. Beent: Voorzichtig behandelen; Mansowat: De wrede zee; Albert Helman: De medeminnaars; Arjen Miedema; Gek ke Klaas; Simcron: Chez Maigret; Martie Verdenius: Guusje Erica; A. H. Lehmann: Het Paardendorp; Finn Söeborg: Leve de Bureaucratie; M. A. M, Renes-Boldingh Het Oude Posthuis; E. Karst: Goudhals de Edelmarter; R. van Reest: De Sama ritaan; A. Helman: Mijn aap lacht; Les lie Charteris: De wraak van de Saint; Leslie Charteris: De Saint en de zieke professor; Leslie Charteris: De Saint en de Erfgenaam. SMILING HOWARD Dit is Howard Pinkerton, de Ameri kaanse piloot, die de slof Lexington over hel IJzeren Gordijn vloog. Hij kreeg prompt de 100.000 roebel met een blikje caviaar en een fles wodka. En die Russen nu maar Lexington roken van America's Best Tobaccos. y°°u -Voor het inzenden van 24 MARS e'n/of. NUTS omslagen is de sluitingsdatum bepaald op 30 Junivals.;' Zendt dus tijdig in om gratis In hef bezit te bomen van het album „Met MARS f JÊMkJ langs de Nederlandse I S Sportvelden". V /'A l/CM Vergadering „Mercurius" In de te Rotterdam gehouden ver gadering van de algemene bond „Mer curius", waarbfl ook personen werk zaam in het verzekeringswezen zgn aangesloten, kwam een vraagstuk ter sprake, dat zgn oorsprong vond in 't feit, dat door de Algemene Bond van Ambtenaren voorbereidingen worden getroffen tot het afsluiten van een collectieve brandverzekering voor zgn leden by de centrale algemene. Zowel „Mercurius" als deze algemene bond van Ambtenaren zijn aangesloten bg het N.V.V. De afdeling Middelburg had een principiële uitspraak van de vergade ring gevraagd over deze kwestie, die dan ter kennis van het hoofdbestuur van het N.V.V. zou moeten worden gebracht. De afdeling meende in een toelichting, dat de Algemene Bond van Ambtenaren treedt in de werkzaam heden van de verzekeringsagenten. Zij had over deze materie een motie op- festeld, die in gewijzigde vorm ter ennis van de vergadering werd ge bracht. In deze motie sprak de afde ling haar bezorgdheid uit over de plannen van de Algemene Bond van Ambtenaren en zg meende, dat het afsluiten, bemiddelen en administre ren van brandverzekeringen geen taak is van de vakbeweging, doch dat hier mede het terrein van de verzekerings agenten wordt betreden, wier strijd in het bestaan daardoor nodeloos wordt bemoeilijkt. De bondspenningmeester, de me ning van het bondsbestuur vertol kend, zeide, dat het bondsbestuur de motie aanbeval. Zij werd daarna met grote meerderheid aangenomen. Biervliet liep 30 achterstand in en won Het eerste kwartier in de wedstrijd de Zeeuwen-Biervliet ging de strijd vrgwel gelijk op. en de verdedigingen konden in deze periode de aanvallers gemakkelijk de baas blijven. Wel wist Boot voor de Zeeuwen te scoren, maar dit doelpunt werd wegens buitenspel afgekeurd. In de 25e minuut strafte T. Leijnse een fout in de Biervliet ver dediging af, waarna Boot en Hui- bregtse voor de ruststand (3-0) zorg den. Na de thee betrad een herboren Biervliet het veld. De verdediging van de Vlissingers kreeg handenvol werk om de snelle aanvallen van de Zeeuwsch Vamingen het hoofd te bieden. Het duurde echter nog tot de 25e minuut, voor Dobbelaere het eer ste tegenpunt maakte. Tien minuten later passeerde dezelfde speler Flo- russe voor de tweede maal, hetgeen hg een minuut later herhaalde (3-3). In de strijd om het winnende doel punt kreeg Biervliet de beste kansen. Linksbuiten De Meijer loste een ko gel op doel, maar de lat keerde de bal. Vijf minuten voor tijd had Bogte meer geluk, toen een hard schot van hem via de onderkant van de lat in het Zeeuwen doel verdween (3-4.) Biervliet behaalde dus een verrassen de, maar verdiende zege. E.M.M. en Oostburg deelden de winst In de wedstrgd EMMOostburg, welke alleen nog voor Oostburg van enig belang was, hebben beide ploe gen de punten eerlgk gedeeld. Oost burg pakte energiek aan en wist een klein overwicht te forceren. Na ongeveer 20 minuten spelen gaf de Oostburg-rechtsbuiten zgn ploeg met een mooi doelpunt de leiding (01), waarmee het Oostburgse offensief eindigde. EMM drong sterk op. In de 25e minuut bracht Antheunissen uit een fraaie pass van Groen de partijen op gelgke voet. Even voor rust maakte doelman Heijkamp een fout, waarvan Oostburg handig pro fiteerde (12). Na de thee ging de strijd vrijwel gelnk op en er ontstonden voor beide doelen enkele hachelgke situaties, maar voorlopig bleef het daarbg. Een kwartier voor het einde maak te Antheunissen zijn tweede doelpunt dat tevens het laatste was, zodat de strijd eindigde in een 22 gelijk spel. Prijs nu duizend maal zo hoog! De directeur van de Franse archaeo. logische school in Jeruzalem, De Vaux heeft in het eerste nummer van de In dit jaar verschenen „Revue Bibllque" een onderzoek gepubliceerd van de nieuwe vondsten, die in het laatste najaar gedaan zyn in grot 5 bij de Do de Zee, waar sinds 194" een aantal belangryke bybelse handschriften aan het licht is gekomen. Volgens De Vaux' mening zijn deze laatste ontdekkingen de Belangrijk ste. Terwgl de oudste vondsten hele schriftrollen bevatten, bestaat deze laatste uit talrijke brokstukken. He laas zijn deze fragmenten ontdekt door Bedouinen-herders, die pas later begrip hebben kregen van de grote waarde dezer documenten. De prijs is derhalve duizend maal zo hoog ge worden als de som, die men voor de eerste vondsten heeft moeten betalen Koninklijke belangstelling H.M. de Koningin heeft Zaterdag middag in de Casino-schouwburg te 's-Hertogenbosch een gedeelte van het middagconcert bijgewoond van het Koninklijk Nederlands Zangersver bond waarvan Hare Majesteit be schermvrouwe is. Bij het binnentreden zong het oud ste koor van het jubilerende zangers verbond, de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" uit Haarlem, opgericht in 1830, onder leiding van Jack P. Loorij „Het Wilhelmus". De voorzitter van het Verbond, de heer C. H. Honig, overhandigde Hare Majesteit het eerste exemplaar ir kunstleer gebonden van het documen- tatieboek van het Koninklijk Neder lands Zangersverbond bij gelegenheid van het honderdjarig bestaan. Na een uur, om ongeveer kwart voor zes, vertrok H.M. de Koningin uit ,,'s-Her- togenbosch—Muziekstad". Zaterdagavond heeft de Koningin de opening bijgewoond van het inter nationaal folkloristisch festival, dat Zaterdag en Zondag, werd gehouden in de onmiddellijke omgeving van het middeleeuwse kasteel „Het Huis te Ruurlo". De Koningin werd een vaan- delhulde gebracht en dansgroepen uit acht landen gaven een demonstratie. Staatsgreep te Columbia Generaal Pihilla heeft in Columbia een staatsgreep uitgevoerd. Volgens Radio Columbia zou er volledige rust in het land heersen. Generaal Pihilla heeft een nieuwe regering gevormd, die bestaat uit drie militairen en tien burgers. De meeste burgers in het ka binet zgn advocaten en allen behoren tot de conservatieve partij. In de be richten wordt niet gesproken over dr. L. Gomez, de staatspresident, die Za terdag na een langdurig ziekteverlof zgn functie zou hervatten. Grootscheepse smokkel in vulpennen Honderden vulpennen, gelijkend op een bekend merk, zijn door schepelin gen van verschillende nationaliteit Amsterdam binnen gesmokkeld en via tussenpersonen in de stad (in hoofdzaak) en in de provincie ver kocht. Sedert 14 dagen stelt de douanere cherchedienst te Amsterdam een on derzoek naar deze smokkelary in. De pennen zijn verrnoedelgk uit Italië afkomstig en worden door schepe lingen in Italiaanse havensteden ge kocht. De pennen zijn een inferieure kwa liteitimitatie. Het is niet uitgesloten, dat deze smokkelarij reeds geruime tijd geleden is begonnen. Er zijn nog geen arrestaties verricht, wel worden enkele personen er van verdacht in de doorverkoop betrokken te zijn. Dit brengt natuurlijk voor de Franse, Engelse en Amerikaanse geleerden, die in Palestina arbeiden, grote finan ciële moeilijkheden met zich mee. Het schijnt langzamerhand moeilijk te worden de grote sommen geld bijeen te brengen, die nodig zgn om deze vondsten veilig te stellen voor het we- tenschappeiyk onderzoek. Nieuw bestuur bij „De Ommelanden" Directeur weer in functie? In een te Gror'ngen gehouden alge mene ledenvergadering van „De Om melanden" is met 296 tegen 247 stem. men (10 blanco) besloten do twee vroegere bestuursleden en de vier vroegere commlssarssen van hun functie te ontheffen. Beide bestuurs leden, de heren J. T. Wierenga (waar nemend beheerder) en A. Akkerman, alsmede de vier commissarissen, moesten aftreden. Er werd een nieuw bestuur samen- gesteld, dat zich ten doel stelt de heer 'e Boer als directeur terug te ne men, zodra de mogelijkheid daartoe zich zal voordoen. Naast de heer De Boer zal iemand worden aangesteld voor de afdeling personeelszaken en deze functionaris zal rechtstreeks verantwoordelijk zijn tegenover het bestuur. De heer De Boer, zo werd verklaard, zal de beperkingen, die hem in zijn functie (speciaal op het gebied van het personeelsbeleid) worden opgelegd, aanvaarden. Het nieuwe bestuur zal de arbitra le uitspraak zo loyaal mogelijk na komen. Voorlopig zal de heer Wie renga aanblgven als waarnemend be heerder. 24. Jimmy Brown had gehoord, dat zgn pleeg zoon die Zaterdagmiddag als middenvoor van het vijfde een oefenpartijtje mocht spelen tegen 't vier de elftal van De Biggers en hg besloot met hem mee te gaan. „Dat moet ik nou toch 's zien", dacht hg. „Ik ben benieuwd, hoe hg dat er af zal brengen". Samen met Jackie fietste Jimmy naar het veld van De Biggers, en toen zg er waren aangekomen en Jackie zich naar de kleedkamer wilde begeven om zgn voetbalpakje aan te trekken, had hij tegen hem gezegd „doe je best, speel zo goed als je kunt en blijf eerlijk. Bedenk, dat je een sportman bent. Géén trucjes en dat soort dingen. Heb je dat begrepen?" „Ja, pappie", had Jackie geantwoord en toen was hij in de kleedkamer verdwenen. Jimmy had het zich op de tribune gemakkelijk gemaakt en het duurde niet lang of meneer Bikkebakker had zich daar bg hem gevoegd. „U is misschien nieuwsgierig meneer Brown", zei de voorzitter van De Biggers, „maar ik ben het ook. Die eendvogel van een trainer van ons heeft 'm van de week langs de kant laten zitten, maar ik verzeker U, dat ik 'm dat heb inge peperd. U zult 'm straks zien kijken, als Jack de bal te pakken krggt. Of-ie 't in Keulen hoort donderen. Ik verkneuter mij nu reeds als ik daar aan denk". Jimmy knikte maar eens. Hg zat toch een beetje in spanning. Huurverhoging en belastingverlaging (slot van pag. 1.) De regering is van mening, dat een verlaging van de altgd nog hoge sui- keraccgns voor de hand ligt. Het re sultaat van deze maatregel en enkele bijpasende maatregelen is, dat de prijs waarvoor de suiker in de handel zal worden gebracht met ongeveer 9 cent per kilo zal dalen. Als tweede com penserende maatregel wordt voorge steld, nagenoeg alle soorten schoeisel geheel van de heffing van omzetbe lasting vrij te stellen, evenals een af schaffing van de omzetbelasting voor huisbrand. Dit laatste heeft tot re sultaat, dat de druk van de omzetbe lasting naar schatting met ongeveer f 6.50 per gezin per jaar afneemt. De verlaging van de personele be lasting komt hierop neer dat eerst zowel de vrijgestelde bedragen als het tarief van de belasting zodanig aan de nieuwe huren worden aangepast, dat de verhoogde huur geen vermeer dering van personele belasting tot ge volg heeft. Na deze aanpassing, welke de belastingvoet van 10 pet. tot 7>/2 pet. terugbrengt, wordt voor de com", pensatie het tarief andermaal en wel met 40 pet. verlaagd tot i'/2 Ptc- De belastingvrije minima bg in komsten- en loonbelasting zullen met f 240.tot f 260.worden verhoogd, terwgl daarbg aansluitend een ver zachting aan de voet van het belas tingtarief wordt aangebracht. Een tweede wijziging in de inkomstenbe lasting, die ook geldt voor de vermo gens- en loonbelasting, behelst een uitbreiding van de kinderaftrek tot studerende kinderen van 25 en 26 jaar, alsmede een verdubbeling van de kinderaftrek voor schoolgaande en studerende kinderen tussen 17 en 27 jaar en-voor gebrekkige kinderen tus sen 17 en 21 jaar. Voorts wordt voorgesteld om de grens waarboven een aftrek wordt verleend terzake van buitengewo ne lasten, welke grens nu ligt bij 10% van het inkomen, te stellen op 6%. Tenslotte dient nog te worden ver meld het voornemen tot afschaffing van de schoolgelden voor tenminste zes klassen van het lager onderwijs en een verlaging van de schoolgelden voor het voortgezette onderwys. als mede een vermindering van college gelden. Offer schatkist. Volgens schatting znlien de maat regelen (waarby nien ook nog dient te rekenen de reeds aanvaarde af schaffing van de super-weeldebelas ting) in 1954 een inkomstenderving voor de schatkist betekenen van f 367 millioen, waarvan f 217 millioen ligt in de sfeer van het bedrijfsleven en f 150 miiiioen in de consumptieve sfeer. Daartegenover staat dat wegvalt een verlies aan belastingopbrengst als gevolg van de fiscale exportfacilitei ten (een wetsvoorstel dat wordt in getrokken) ad f 70 millioen, terwijl de stijging van inkomsten- en vennoot schapsbelasting als gevolg van de huurverhoging voor 1954 op f 40 mil lioen wordt geraamd. Het budgetaire offer voor dit jaar zal dus f 257 mil lioen zijn, terwgl men voor 1955 op ongeveer f 300 millioen rekent. In 1953 zal het fiscale effect veel gerin ger zgn, daar voor dat jaar alleen de fiscale faciliteiten voor het bedrgfs- leven worden toegepast. De maatre gelen in de sfeer van de verbruiker worden pas in 1954 van kracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3