PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Belastingverlaging compenseert huurverhoging voor de helft Oostelijk gat bij Kruiningen is thans afgesloten BILT HEFTIGE AANVALLEN VAN NOORDELIJKEN IN KOREA VAN LEER-CONCERN SCHONK DE NIEUWE REDDINGBOOT KANSEN BIJ NED. HEIDEMIJ. VOOR BOERENZOONS 196e Jaargang-No. 138 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 15 Juni 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per rnm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels; van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2801 of 2160; Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, teïef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierlkzee. N. Bogcrdstr. C 160. telef. 26. WETSONTWERP HUURWET NAAR TWEEDE KAMER Compensatie voor bedrijfsleven gaat reeds dit jaar in Afschaffing en verlaging schoolgelden Bij de Tweede Kamer is ingediend het aangekondigde wetsontwerp tot wijziging van de huurwet. De regering meent met de huurverhoging niet zover te kunnen gaan als door de S-E.R. is voorgesteld. Zy acht het niet verantwoord de huren in de grootste gemeenten en in de randgebieden verder te doen stijgeir dan tot 185% van het peil van 1940. Zoals destijds is aangekondigd, komt de huurverhoging, welke gediffe rentieerd is naar de vijf gemeenteklassen van de Noodwet Ouderdomsvoor ziening en die 't huurniveau verhoogd tot 135% 148% van 't huurpeil 1940, neer op een verhoging van gemiddeld Z2/.% van het bestaande huurpeil van 115. In verband met de noodzaak van de huurverhoging, stelt de regering en kele fiscale maatregelen voor in de vorm van belastingverlagingen, welke de verhoging ongeveer voor de helft zullen compenseren. De regering is zich er van bewust, dat de verhoging zodanig moet zijn, dat de eigenaren in de exploitatielas ten van hun huidig woningbezït in be vredigende mate worden tegemoet ge komen. Omdat de voorgestelde huur- verhoging.niet voldoende is om de hu ren van de vooroorlogse en na-oor- logse woningen gelijk te trekken, zal de verhoging niet kunnen leiden tot een vermindering van de financiële sten welke het Rijk verleent bij wo ningbouw door particulieren, al zal deze steun worden herzien. Ook met de huren van bedrijfspan den heeft de regering zich afzonder lijk beziggehouden. Zij wil partijen vrij laten bij het overeenkomen van de huurprijs. Deze mag echter niet meer bedragen dan 150 van de huur van 1940. De regering meent voorts, dat het niet noodzakelijk is de huur- priisbeheersing voor het ongebouwd onroerend goed nog langer te hand haven De hum-verhoging wegens inwoning moet worden gezien als een vooruit- loper op de algemene huurverhoging. Nu de thans voorgestelde verhoging voor de verhuurders betekent, dat de huurprijs de oude huurprijs bij enkel voudige bewoning met 3548 te boven gaat, is voor een verdergaande huurverhoging wegens het verlenen van mede-mwoning naar oordeel van de regering geen aanleiding meer. Compensatie maatregelen. Buiten de inmiddels in werlring ge- treden verlaging van het weeldetarief van de omzetbelasting van 30 tot 15%, heeft de regering nog andere maatregelen ter compensatie voorge steld. Hierby kan worden opgemerkt, dat de belastingvoorzieningen m het Verontwaardiging bij Nederlandse tuinbouw Belgen verboden invoer van tomaten Het geduld van de Nederlandse tuinbouw -is nu uitgeput. Jarenlang hebben wü lijdelijk moeten toezien hoe België de exportbelangen van on ze tuinbouw heeft geschaad. Zo kan het niet eindeloos doorgaan. Het is de hoogste tijd dat onze regering in het geval, dat België niet op de kort ste termijn overgaat tot het stellen van redelijker minimum-exportprijzen voor Nederlandse groenten en fruit tegenmaatregelen neemt". Aldus de reactie van het Centrale Bureau van de Tuinbouwveilingen op het Belgische besluit om met ingang van 12 Juni de invoer van Nederland se tomaten tijdelijk te verbieden. Het bureau betoogt, dat tomaten on der de „a"-lijst van het protocol van Luxemburg vallen, weshalve bepaald kan worden dat België minimum in voerprijzen, gebaseerd op de eigen kostprijs plus een redelijk onderne- mersloon, kan vaststellen. De heffin gen zijn dit jaar zo hoog, dat sinds 4 Juni uitvoer van tomaten naar Bel gië schier onmogelijk was. Koning van Cambodja vluchtte uit zijn land Bezwaren tegen Frankrijk Koning Norodo Sihanoek van Cam bodja, een der met Frankrijk verbon den staten in Indo-China, heeft zijn land Zaterdagavond verlaten en een toevlucht gezocht in Siam. De koning heeft volledige bevoegd heden verleend aan zijn eei-ste minis ter Penn Noeth. Hij deelde mede, dat hij zijn besluit had genomen, „opdat het buitenland zijn positie precies zou begrijpen". Hy protesteerde tegen de „Franse tactiek van ontwijken" met betrekking tot autonomie voor zijn land en zeide, dat de Franse voorstellen, die onlangs te Parijs waren gedaan, onvoldoende waren. Hij herhaalde, dat zijn land in de Franse Unie wil blijven op dezelfde voet als India en Pakistan in het Brit se gemenebest. De koning zal buiten zijn land blijven, totdat een bevredi gende overeenkomst met Frankrijk is verkregen. In Franse regeringskringen wordt het besluit van de koning om te ver trekken „bijzonder ongelukkig" ge noemd De behandeling van de kwes tie Cambodja, zo zegt men, zal door iedere nieuwe Franse regering met de grootste voorrang worden behan deld en „de koning is zich hiervan volkomen bewust". belang van de werkgelegenheid (dus voor het bedrijfsleven) alle reeds zul len gelden voor 1953 in plaats van 1954. De ter dekking van de extra-defen sieuitgaven in 1951 tot stand geko men tijdelijke verzwaring van de ven nootschapsbelasting zal voor de twee laatste jaren, waarvoor deze verho ging geldt, worden verminderd van 45%—52% tot 42%%—46%. De tijde lijke verzwaring van de inkomstenbe lasting op hogere bedrijfswinsten en tantièmes zal voor de 'laatste twee jaar waarvoor de verhoging geldt, worden afgeschaft. De afschaffing van deze heffing is in de practijk met name van belang voor de middelgrote eenmanszaken en firma's. Voor de heffing van de inkomsten belasting en de vennootschapsbelas- Oud roeibootje sloeg om: drie jongens verdronken Van de zes jongelui, die Zondagmid dag in een klein en oud roeibootje op het Zwarte Water nabij Genemuiden zijn gaan spelevaren, zijn drie jongens verdronken, toen het bootje omsloeg Nadat het zestal te water was ge raakt, wisten drie zich zwemmend te redden. Een vierde jongen, die wel zwemmen kon, werd echter vastge houden door twee andere jongens, die de zwemkunst niet machtig ".varen. Dit drietal is jammerlijk verdronken. De namen van de slachtoffers zijnG. Hoekman (18 jaar), W. J. Bentink (17 jaar) en KL Bekendam (18 jaar), allen uit Genemuiden. Het ongeval wekte diepe verslagenheid in de om geving. Treinramp in India eiste 50 doden Nabij Madanapalle, ongeveer 300 kilometer van Madras in India, zijn een passagierstrein en een goederen trein op elkaar- ingereden, hetgeen, naar verluidt, vijftig personen liet le ven heeft gekost. 70 personen liepen verwondingen op. Er werd een grote ravage aange richt. ting zal een aftrek worden verleend terzake van investeringen in de vorm van bedrijfsmiddelen of verbetering van bedrijfsmiddelen, hieifep neerko mende, dat gedurende vijf achtereen volgende jaren de fiscale winst wordt verminderd met telkens een bedrar gelijk aan 4% van de totale aanschaf fings- of voortbrengingskosten, voor zover deze kosten in een bepaald jaar f 10.000.te boven gaan. De regering is van mening, dat de huurverhoging niet gecompenseerd kan worden door een loonsverhoging alleen, daar degenen, die niet in het arbeidsproces zijn ingeschakeld, daar door tekort gedaan zouden worden. (Vervolg op pag. 5.) Kamer wenst oplossing van Ambonezen-probleem Naar de mening van vele Eerste Kamerleden zal de regering meer in tensief* dan tot dusver is geschied, moeten overwegen welke oplossing zal moeten worden getroffen voor de circa 14.000 Ambonezen hier te lan de, wat hun toekomst betreft. Zy achten de huidige situatie weinig ge lukkig. In het algemeen kunnen zy de ge- dachtengang aanvaarden, zo blijkt uit het voorlopig Eerste Ka merverslag over de begroting 1953 van het departement van maatschap pelijk werk, dat een zo spoedig moge lijke terugkeer naar Indonesië van de meeste Ambonezen gewenst is. Zij zouden gaarne zien, dat de commis saris van Ambonezenzorg een en- quete instelt naar de opvattingen wel ke de Ambonezen hebben over een mogelijke terugkeer naar Indonesië- Uit het verslag blijkt voorts o.m-, dat vele leden met grote instemming hebben vernomen, dat de minister het probleem voor maatschappelijk werk ten plattelande met voorrang wenst te behandelen. Toch vergoeding van winstderving Vele Eerste Kamerleden inenen te weten, dat aan het departement van maatschappelyk werk een regeling in voorbereiding is voor de vergoeding van de immateriële schade (winstder ving, exploitatieschade, e.d.) welke geleden is door de slachtoffers van de watersnoodramp. Gaarne zouden zij vernemen, zo blijkt uit het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting 1953 van het departement van maatschap pelijk werk, of zulks inderdaad het geval is. Zo ja. dan vragen zij zich af hoe zulks te rijmen valt met de mede deling van de minister van financiën gedaan bij zijn bezoek aan de nood- gebieden op 8 Mei jl., dat immateriële schade niet van Rijkswege zal wor den vergoed. 119.000 GRANATEN AFGEVUURD. Capitalheuvel werd prijsgegeven Verminkte oud-strijders, die met knikken en vuisten tegen de politie vochten en zich meestér wisten te maken van revolvers, hebben Zater dag te Seoel voor het paleis van pre sident Syngman Rhee en voor gebou wen, waar buitenlanders vertoefden, levendige protestbetogingen gehou den tegen een mogelijke wapenstil stand. Aan het Koreaanse front was intussen geen sprake van wapenstil stand, want op niet minder dan acht plaatsen wisten de Noordelyken na hevige artilleriebombardementen de linies te doorbreken en de troepen van de Verenigde Naties in moeilijk heden te brengen. De Capital-heuvel ten Noorden van Seoel moest prijsgegeven worden. De artillerie van de Noordelijken vuurde in deze sector niet minder dan 119.000 granaten af. Het maximum-aantal, dat gedurende deze oorlog in een enkele frontsector werd afgevuurd. Te Seoel loopt het gerucht, dat president Eisenhower Zaterdag een beroep op de Zuidkoreaanse regering gedaan zou hebben om geen stappen te doen, die de wapenstilstand in ge vaar kunnen brengen. Zondag meen de men in Seoel te weten, dat de Zuidkoreaanse regering een geheime bespreking had gehouden over de maatregelen, welke onmiddellijk na het 'sluiten van een wapenstilstand genomen moesten worden. Intussen hebben de Zweden mede gedeeld, dat zij een missie van 50 personen en de Zwitserse, dat zij een missie van 100 personen samengesteld hebben om deel te nemen aan het werk van de neutrale krijgsgevange- nencommissie. In afwachting De bevelhebber van het Amerikaan se achtste leger, generaal Maxwell Taylor, heeft in een radiorede zijn troepen medegedeeld, dat zy zich ge reed moeten houden voor de taak, die zij na het sluiten van een bestand moe- ten vervullen. Er is geen sprake van naar huis gaan, voordat vrede en sta biliteit in Korea zijn hersteld, zo zeide hij, hieraan toevoegend, dat de stel lingen bezet moeten blijven, totdat vaststaat, dat de gevechten definitief zyn beëindigd. Joego-Slavië en Rusland wisselen ambassadeurs uit Toch geen vriendschap? President Tito heeft Zondag te Pazin in Istrië medegedeeld, dat Joego-Slavië en de Sowjet-Unie weer ambassadeurs zullen uitwisselen. Hij zeide op een massabijeenkomst, dat de Sowjet-Unie de wens hiertoe te kennen had gegeven. Joego-Slavië lmd steeds normale diplomatieke be trekkingen gewenst en aanvaardde daarom dit voorstel, aldus Tito, die er aan toevoegde, dat de uitwisse ling nietr noodzakelijk betere betrek kingen betekende. „Zelfs landen in een toestand van vijandschap onder houden diplomatieke betrekkingen met elkaar". Het zou moeilijk zijn de Sowjet-Unie „alles wat zij Joego- Slavië heeft aangedaan te vergeven." Bovendien waren de incidenten aan de grenzen met de landen van de Ko- minform sedert de dood van Stalin verdubbeld, zeide hij. De Sowjet-Unie zou thans in de practijk moeten tonen, of zij betere betrekkingen wenst, vervolgde hij. „Ik zelf ben van mening, dat men de woorden van Sowjet-zijde nooit voor honderd procent kan geloven." Tito verklaarde nog: „De Sowjet- Unie vergist zich, indien zij denkt, dat zij ons van onze bondgenoten kan isoleren." Niemand zou het Ealkan-pact tus sen Joego-Slavië, Griekenland en Turkye kunnen verbreken. „KURT CARLSEN" OVERGEDRAGEN Kapitein Carlsen luid toegejuicht. Zaterdagmorgen is de nieuwe mo torreddingboot „Kurt Carlsen" (met botenhuis en tractor) aan de plaat selijke afdeling Noordwyk van de K.NLZ.H.R.M. overgedragen. Jhr. Qoarles van Ufford, voorzitter van de K.N.Z.H.R.M. deelde mede, dat de boot was geschonken door het Van Leer-concern, vertegenwoordigd door de president, de heer B. van Leer en diens zoon, de heer O. van Leer. Dé heer B. van Leer Uitspraak te kennen dat ;af in een lij, getrof fen doorde moed, die de heer Kurt ilicht betoond had Carlsen als zyn pl tijdens de moeilijkhi - -ïsp" h leden met de „Fly ing Enterprise", het eveneens als zijn plicht had beschouwd tot het aanbieden van dit geschenk te ko men, waaraan hij geen ruchtbaar heid zou hebben gegeven, wanneer brand in nachtclub Drama te Sao Paolo By een hevige brand in een nacht club te Sao Paulo (Brazilië) zyn Zon dagochtend vroeg minstens zeventig personen om het leven gekomen en gewond, van wie enige ernstig. De brand brak uit, toen 300 perso nen in een bovenzaal aan een dans feest deelnamen. In paniek poogden de gasten langs de enige trap het gebouw te verlaten. Hierby werden velen, voor het me rendeel vrouwen, onder de voet ge lopen. Een aantal mensen sprong uit de ramen. Enige personen werden ge dood, door dat zij in aanraking kwa men met hoogspanningsdraden. Vele slachtoffers waren onherken baar verminkt. In de stad heeft de ramp grote verslagenheid gewekt. er niet zo grote aandrang op hem was uitgeoefend. De heer Van Leer nodigde daarop de heer Kurt Carl sen uit de naam van de boot te ont hullen, waarna deze in een kort dankwoord er zyn vreugde over uit sprak, dat de heer Van Leer het als zyn plicht had gezien deze boot met tractor en botenhuis als geschenk te offreren. Tenslotte dankte de heer Quarles van Ufford de gever van dit vorste lijk geschenk. Kurt Carlsen, die ten slotte het inwendige van de boot bezichtigde, werd door het talrijke publiek luide toegejuicht toen hij zich in gezelschap van de heren B. van Leer en J. van der Niet, schip per van de reddingboot, op de voor plecht van de boot vertoonde. Rusland en Engeland waren tijdens het tuinfeest, dat door de burgemees ter van Portsmouth werd aangeboden aan de bemanningen van de oorlogs schepen, die op de rede van Spithead liggen, en zullen deelnemen aan de vlootschouw op 15 Juni a.s., verenigd in de strijd tegen de regen. Op deze foto ziet v, een Russische onderoffi cier van de „Swerdlow" met. Cynthia James-Batsonlid van de Britse Ma rine, die het hem ondanks de regen gezellig trachtte te maken. De Rus bleek niet alleen verlegen" te zijn voor de knappe Cynthia, maar ook voor de fotograaf: hij wilde zelfs zyn naam niet zeggen! ,JFaustus" uit de weg Naar wij van het ministerie van Verkeer en Waterstaat vernemen zyn de werkzaamheden in de Rotterdam se Waterweg ter plaatse waar de „Faustus" Is gezonken, voorshands beëindigd. De scheepvaart zal met in gang van Maandag 15 Juni niet meer aan beperkingen onderhevig zijn. HALVE EEUW OPLEIDING Ministers Mansholt en Staf bij jubileumviering „De heidemaatschappy heeft haar vleugels tot over de grenzen uitge slagen. Ze heeft voorlopig de gehele wereld tot haar werkterrein gekozen. Daarv oor zijn mensen nodig; en naar we verwachten in toenemende mate", aldus de heer C. Smits, directeur van de „cursusschool" der Nederlandse Heidemaatschappy, in een Zaterdag in Musis Sacrum te Arnhem uitge sproken rede, ter gelegenheid van liet vijftigjarig bestaan van de cursus- school. Hy deed een extra beroep op de boerenzoons, die nog veel te weinig de opleiding van de heidemaatschappij bezoeken. „Er wordt veel geklaagd", aldus spreker, „dat deze boerenzoons geen boerderij in ons overvolle land kun nen krijgen. Een aantal emigreert, maar nog meer van hen blijven bij honk. Wij vragen ons af, waarom ze niet meer onze school, en vooral de middelbare afdeling, bezoeken",. Hij wee3 er vervolgens op, dat hier werk ligt, dat volkomen aansluit by het boerenwerk; een werk, dat meehelpt om de vestiging van een goed boeren- MET ZEVEN SLEEPBOTEN. Zaterdag werd sluitstuk in ringdijk geplaatst Het Oostelijk gat by Kruiningen is afgesloten! Zaterdagmorgen om streeks half negen is door zeven sleepboten het sluitstuk een caisson ter lengte van 33 meter in de binnendykse ringdyk op zyn plaats ge bracht. Reeds enkele dagen ging het gerucht, dat „het gebeuren zou", maar steeds moesten de leidinggevende ingenieurs besluiten om „het" uit 'te stellen, zelfs tot Zaterdagmorgen vroeg. Oorspronkelijk lag het namelijk in de bedoeling omstreeks zes uur tot dichting over te gaan, doch bij een laatste inspectie zagen de ingenieurs Ferguson, Blom en Hagema van dit plan af. Zij meenden, dat de beide uiteinden van de ringdyk te ver waren afgebrokkeld door de stroom en dat het daarom nodig was eerst klei by te storten. Toen echter het water begon te vallen besloot men een kans te wagen. En met succes Er is nu nog één gat over in de dijk van het waterschap Kruiningen, namelijk dat bij de Veerhaven, waar voor zoals bekend het grote Engelse caisson gebruikt zal worden, dat vorige week te Vlissingen arri veerde. De ringdijk, die thans het Oostelijk gat afsluit, heeft een lengte van zeshonderd meter en is opge bouwd uit een vijftig betonnen „man chetten", versterkt met zand en 25.000 m3 klei. De dichting had on danks de aanvankelijke moeilijkheden een vlot verloop. De caisson, die aan de zeezijde gereed lag, werd door ze ven sleepboten opgetild en langzaam tegen de ebstroom in naar de plaats van bestemming gevaren. Langzaam kwam het gevaarte in het sluitgat, waar het echter enigszins voorover helde. Dat bleek echter geen ernstig verschijnsel te zijn, want de caisson bleek sterk genoeg te „zitten" om de ebstroom te weerstaan. Onmiddellijk na de plaatsing kwa men twee drijvende kranen in actie om de caisson met klei een stevige steun te geven. Op verscheidene plaatsen rond en in het gevaarte wer den grote hoeveelheden gedeponeerd, terwijl de zandzuigers „Balder" en „Boka" er voor zorgden, dat grote massa's zand werden aangevoerd. Aan beide zijden van de caissons na melijk bevonden zich nog gaten van omstreeks tien meter, welke nog vol gespoten moeten worden. Dat zal echter over enkele dagen gereed zijn. Het Oostelijk gat, dat door deze ringdijk is afgesloten, is 200 meter breed en tien meter diep. Men kan nu beginnen aan het herstel van het oor spronkelijke dijkprofiel. Het enorme Veerhaven-gat wil men nog volgende maand sluiten, waarna het water schap Kruiningen (1495 ha.) kan wor den drooggemalen. Amnestie in O.-Duitsland In totaal 4.029 Oostduitsers die tot Vrijheidsstraffen tot drie jaar waren veroordeeld of zich in voor-arrest be vonden, zijn Donderdag, Vrijdag en Zatei-dag in opdracht van dé procu reur-generaal van Oost-Duitsland in vrijheid gesteld. Volgens het blad van de Oostauitse communistische nartij, „Neues Deutschland", dat boven staand bericht publiceerde, zullen nog 1500 personen worden vrijgelaten. bedrijf in binnen- en buitenland mo gelijk te maken. Bij de viering van dit jubileum wa ren o.a. aanwezig de ministers S. L. Mansholt en C. Staf (van 1938 tot 1940 directeur, en van 1941 tot 1947 president-directeur der NUM.), als mede de burgemeester van Arnhem, de heer Ch. G. Matser, de directeur van het landbouwonderwijs ir. N. van Vliet en de directeur van de cultuur technische dienst, dr. F. P. Mesu De voorzitter der N. H. M., mr. S. Baron van Heemstra, getuigde van de grote voldoening voor bestuur en directeur over de ontwikkeling sinds het eenvoudige begin in 1903. Minister Mansholt zeide o.m. het te betreuren, dat zeker driekwart van ons volk het karakter van de Heide maatschappy nog niet kent. Hy vroeg zich af of er niet een plaats zou zijn voor een internationaal orgaan, met het karakter van de N.H.M. Voorts onderstreepte de minister de woorden van de dierecteur. „Ik begrijp niet waarom niet meer van de jongeren een werk kring in de vreemde tracht te vinden, waar grote mogelijkheden liggen" al dus de minister, die er tenslotte op wees, dat mensen met een goede op leiding goed terecht komen.' Minister Mansholt kon mededelen, dat de heer Smits benoemd was tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau voor hetgeen hij gedurende 22 jaar voor de cursus van de Ned. Hei demaatschappij heeft gedaan. DE VERWACHT: DEZELFDE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien en een kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 16 Juni Zon: Op 4.16 Onder 21.05 Maan: Op 9.21 Onder 23.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1