Europese Defensie Gemeenschap dient te worden aanvaard w DE BELGISCHE STAAT VOOR FINANCIËLE MOEILIJKHEDEN VLAAMS ZANGERSFEEST WERD TE BRUSSEL VERBODEN „FISCALE TEGEMOETKOMINGEN WATERSNOODRAMP" ZATERDAG 13 JUNI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 ZEER VELE TWEEDE KAMERLED EN MENEN Ondanks tal van bezwaren De Tweede Kanier heeft haar voorlopig- verslag uitgebracht over het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 27 Mei 1952 te Parijs onderteken de verdrag tot oprichting van de Europese Defensie Gemeenschap. Ver scheidene leden willen van de regering vernemen, hoe de kansen op ratifi catie van het verdrag in de andere deelnemende landen staan. Huns inziens is het te voorzien, dat het verdrag ten minste in twee doorslaggevende landen, n.L Frankryk en Duitsland, niet zal worden geratificeerd. Van vrijwel alle zijden werd er op f;ewezen, dat het bijzonder moeilijk is hans een oordeel over het verdrag uit te spreken. Na de ondertekening daarvan heeft immers de Franse re gering aanvullende voorstellen ge daan, welke moeten zijn neergelegd in additionele protocollen. Het schijnt de bedoeling van de Franse regering te zijn, dat deze protocollen tegelijk met het verdrag worden aanvaard. De protocollen zijn echter tot dusver re niet officieel gepubliceerd en niet aan de Kamer overgelegd. Men drong er bij de regering op aan, dat zij als nog tot overlegging van deze proto collen zal overgaan. Enkele leden betwijfelden in sterke mate, of de verdediging van West- Na koud voorjaar geen hittegolf. Het K.N.M.L deelt mede: Enkele weken reeds circuleren er door Nederland geruchten als zou er deze zomer een verschrikkelijke hitte golf zijn te verwachten. Deze geruch ten blijken een dermate grote ver spreiding te hebben gevonden en zo hardnekkig te zijn, dat menigeen geloof aan is gaan hechten. Ter geruststelling kan worden me degedeeld, dat reeds geruime tijd ver richte onderzoekingen over het voor komen van perioden van grote wa te geen enkele positieve aanwijzing hebben gegeven, dat deze zomer een hittegolf van buitengewone omvang moet worden verwacht. Ook van bui tenlandse meteorologische instituten hebben het K.N.M.I. geen zodanige verwachtingen bereikt. In verband hiermede is er geen en kele reden om zich ongerust te laten maken door de in omloop zijnde ge ruchten. Het is weliswaar heel goed mogelijk, dat er deze zomer enkele zeer warme dagen zullen komen, maar deze mogelijkheid bestaat elk jaar en is dus niets bijzonders. Europa door aanvaarding van het verdrag wel zal worden bevorderd. Zij achtten de bezwaren tegen de inge wikkeldheid van de structuur der in te stellen gemeenschap zo ernstig, dat zij reeds om die reden de effecti viteit van de voorgestelde wijze van militaire samenwerking in twijfel trokken. De conclusie, dat het verdrag, danks tal van bezwaren, dient te wor den aanvaard, werd door zeer vele le den gedeeld. Uitvoerig worden in het verslag de voordelen en bezwaren besproken, welke kunnen worden aangevoerd in verband met de organisatorische op bouw en het supra-nationaal karak ter van de E-D-G. Met bezorgdheid vroegen enkele leden zich af, hoe dit uitermate ingewikkelde stel bepalin gen in de practijk zal werken, tot welk een ontzagwekkende bureaucra tie het aanleiding moet geven en hoe het ooit mogelgk zal zijn op de basis van een dergelijk stel bepalingen een snel en soepel werkend defensie-ap paraat op te trekken. 578. U weet dat veel mensen de ongeluk' kige hebbelijkheid bezitten onaange naamheden, die zij van hun meerde ren hébben ondervondente verhalen op ondergeschikten. De spreekwoor delijke jongste bediende wordt aldus de drager van al het leed dat door blunders of slechte humeuren kan worden teweeg gebracht. Maar dit jog laat zich ook niet onbetuigd want, thuisgekomen, zal hij zijn ^opgekrop te onlustgevoelens afreageren op een jonger broertje dat een stomp te in casseren k/lijgt, dit kind trekt ver volgens het zusje aam de haren en uit eindelijk geeft deze spruit de kat een schop. Bij sommige dieren treedt de socia le rangorde niet minder duidelijk aan de dag dan in de mensenmaatschappij. Uit de z.g.n. pikproeven is gebleken, dat bij kippen en ook bij een bepaalde soort mussen een strenge hiërarchie heerst, zodat in een toom van 12 kui kens, het aan no. 1 veroorloofd is naar alle anderen te pikken, terwijl geen dezer 11 een bek naar hem durft uit steken. Het tweede kuiken mag al leen door No. 1 gepikt worden en pikt zelf naar de tien andere. Zo kunnen we het héle rijtje langs gaan en komen dan tenslotte terecht bij no. 12, welk dier door alle soortgenoten wordt ge pikt, doch zelf niet pikt. Een soortge lijke rangorde is ook geconstateerd bij sledehonden die in Noord,-Amerika in grote groepen worden gehouden, en eveneens b\j tijgers en leeuwen die in circussen bijeen zijn. Trouwens, zo ver van huis behoeven we het niet eens te zoeken, want ook menig melker weet uit ervaring dat bij de melkkoeien somtijds een zekere hiërarchie bestaat, zodat no. 1 en no. 2 zonder speciale aandacht gemolken kunnen worden, maar het melken van minder hoog ge plaatste dieren vergt wel eens bijzon dere oplettendheid, omdat het dier bij nadering van hoger geplaatste soms zal trachten weg te vluchten. Bij verschillende soorten duiven, ka naries, parkieten en apen bleken de onderlinge verhoudingen veel inge wikkelder te zijn, maar een rangorde heerst ook daar. Chimpansé's willen door afkijken van hun soortgenoten graag leren hoe zij cocosnoten tegen een hard voorwerp moeten stuk slaan. Maar zij erkennen als leermeester in dit vak uitsluitend dieren die in socia le rangorde boven hen geplaatst zijn. Het is niet alleen de kracht die de rang van het dier in de troep bepaalt, ook het temperament speelt een be langrijke rol, evenals geestelijke fac toren, waartoe we zelfbewustheid en zekerheid van houding en optreden willen rekenen. In een bepaalde ruim te bijv. zal de nieuweling zich gevoe len als „een kat in een vreemd pak huis" en het dier dat bekend is met het territorium zal nog zonder dat er sprake is geweest van lichamelijke krachtmeting met de nieuw aange komene reeds direct een overheer sende positie ten opzichte van hem in nemen. Verschillende van deze gedragin gen zijn de mens niet vreemd, zodat er evenmin bezwaren tegen bestaan nu ook eens de blik te richten op de dieren die zich in het verleden met rekenkun de hebben bozig gehouden. H. Pétülon. Dodelijk ongeval bij omvallen van heistelling Bij het uit de grond trekken, van een damwand in de Poelwetering ter hoogte van het bekende Molentje aan de Maredijk te Leiden heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, dat aan de 23-jarige arbeider J. Zwaan uit Leiderdorp het leven heeft gekost. Zijn 26-jarige broer N. Zwaan werd gewond aan een zijner aimen en be nen. Een en ander was het gevolg van het breken van een tui, welke was bevestigd aan een trekbok, waar door deze bok omviel en terecht kwam op een stuk land, waar de ge broeders bezig waren met het schoon maken van damwanden. Beiden raak ten bekneld tussen de trekbok en be kwamen ernstige verwondingen. De beide slachtoffers werden naar het Academisch ziekenhuis vervoerd, waar de 23-jarige J. Zwaan aan zijn verwondingen overleed. De toestand van zijn broer die enige ribben heeft gebroken en een rechter bovenarm breuk en een rechter bovenbeenfrac tuur opliep, is redelijk. IJmuider vissers trekken naar Brazilië. Na zorgvuldige voorbereiding heeft de directie van Maatschappij Sterna besloten de viskotter „Sterna" uit IJmuiden naar Brazilië te dirigeren om daar de visserij uit te oefenen. Er zijn voldoend-rijke visgronden voor de Braziliaanse kust en er is ook afzet gebied. De Sterna zal van Santos uit ter visserij gaan, De visserij in Brazilië wordt met kleine schepen uitgeoefend en de „Sterna" die geheel modern is uitgerust, zal het grootste schip zijn in de kustwateren. Men neemt een grote uitrusting m'ee, waartoe diver se soorten netten behoren onder meer een treil en een kleine vleet. Mocht de proef slagen, dan laat zich voor zien, dat meer IJmuider vissers emi gratie naar Brazilië zullen overwe gen. Voorlopig gaan de gezinnen van de Sterna-bemanning niet mee, maar men neemt aan, dat deze gezinnen over een half jaar zullen volgen. ERNSTIGE TOESTAND. Militaire uitgaven drukken te zwaar. a een uiteenzetting voor de se naatscommissie voor de buitengewo ne begroting heeft de Belgische mi nister van financiën verklaard, dat hy deze begroting in haar huidige om vang slechts sluitend kan krijgen door middel van drastische bezuinigin gen en nieuwe belastingen. Deze nieu- Russische kruiser „Swerdlof" wekt verbazing in Engeland. Sterk geautomatiseerd. De Russische kruiser „Swerdlof" die Maandag a.s. zal deelnemen aan de vlootparade ter gelegenheid van de kroning van koningin Elizabeth, heeft veel opzien gebaard, toen hy Donderdag de haven van Portsmouth binnenvoer. Zonder een blik op de kaart te wer pen bediende kapitein Roedakof met enkele knoppen en hefbomen het schip en feilloos werd de kruiser naar de ligplaats gestuurd. Tevoren had de kapitein de diensten van een loods afgewezen. Hij wist, dat hij op zijn instrumenten kon vertrouwen. Gedu rende de gehele manoeuvre behoefde de gezagvoerder van de Russische kruiser geen enkel mondeling bevel: te geven. Ieder commando werd, na een druk qp een knop of na het over halen van een hefboom automatisch door het schip opgevolgd. De technische uitrusting van de Swerdlof' 'heeft dan ook een diepe indruk gemaakt op de autoriteiten van de Britse marine, aldus schrijft het Franse blad „Le Monde". Prijzen voor schietclubs De Nationale Landstormcommissie zal in beginsel voor schietverenigin gen prijzen beschikbaar gaan stel len. Van meer dan een dezer ver enigingen kreeg de commissie ver zoek om financiële steun, omdat de hulp van „Steun Wettig Gezag" ge ring tot denkbeeldig schijnt te zijn. Aangezien de Landstormcommissie bezwaarlijk geld kan geven om ge weren te kopen zulks behoort in de eerste plaats tot de competentie van het ryk heeft de commissie tot het geven van prijzen besloten. we belastingen zouden frs. 3.5 milli ard moeten opbrengen. In dezelfde commissie betoogde de minister van landsverdediging, dat het hem onmo gelijk was op het militaire program ma te besnoeien. Volgens het katholieke blad „La Cité" is de financiële toestand ernstig te noemen- Om de buitengewone be groting ten belope van frs. 20.5 milli ard te financieren, kan de minister van financiën slechts rekenen op frs. 2 milliard buitengewone ontvangsten. De onlangs in het binnenland uitge geven lening is beneden de verwach tingen gebleven en het ziet er niet naar uit, aldus „La Cité". dat de Amerikaanse markt veel belangstel ling zal tonen voor een Belgische le ning. Het blad verzet zich tegen een te grote inkrimping van de burgerlij ke uitgaven en meent dat, zoals ook sommige leden van de senaatscom missie aan het einde van de bijeen komst verklaarden, de helft van het deficit, dat in zijn totaal nog niet be kend is gemaakt, gedragen zal wor den door de militaire sector. Het blad acht nieuwe belastingen om psycho logische redenen onmogelijk. Tweemaal per dag loopt de Kruinin- gerpolder en daarmede de spoorlijn geheel onder water, doch laatstge noemde is door de Nederlandse Spoor wegen zodanig opgehoogd en met kistdammen beschermd, dat het mo gelijk is, tijdens eb Cure. Ae één uur een goederentrein ir beide richtingen te laten rijden, waarna het opkomen de water opnieuw bezit van de spoor lijn en de polder neemt. Een goederentrein komt te Krabben- dijke aan over de geheel versterkte baan. Het Were'dgebeuren In een zeilboot De (zachte) politieke wind, die ons sedert enkele dagen omhuift en omwuift uit Oostelijke rich ting, draagt vredesgeruchten en klan ken van goede wil tot ons over. De infiltratie op Nieuw-Guinea. Naar aanleiding van de jongste Nederlandse verklaring over de in filtratie in Nieuw-Guinea schrijft het blad „Indonesia Raya", dat de kwes tie belangrijk genoeg is voor een onderzoek, vooral: „omdat het niet onmogelijk is, dat de betrokken commandant op eigen houtje, zonder zijn superieuren op de hoogte stellen, maatregelen heeft geno men". Wij herinneren ons de uitbun dige agitatie, die door de hoogste leiders is gevoerd, zodat het niet on mogelijk is. dat plaatselijke com mandanten misschien in de gunst willen komen bij de hoogste Indone sische leiders, die zeer vaak de her overing van Westelijk Nieuw-Guinea aanbevelen. Onze binnenlandse pro blemen zijn te talrijk en het is vol komen overbodig, die te vermeerde ren met een dwaas avontuur in West- Irian. VREES VOOR CONFLICTEN. De (Waalse) verzetsbeweging wenst Belgische liederen De burgemeester van Brussel heeft besloten in het belang van de open bare orde het Vlaamse zangfeest dat Zondag a.s. te Brussel zon worden gehouden, te verbieden. Hij heeft deze beslissing genomen, omdat naar hy meent te weten, zich onder de zangers Vlaamse extremisten zouden bevin den, die voornemens zouden zijn van dit zangfeest een demonstratie te ma ken voor de amnestie der collaborateurs, zoals dit ook verleden jaar reeds gebeurde. was, dat Vlaamse extremisten en ele menten der verzetsbeweging toch met elkaar slaags zouden raken. De bonafide Vlaamse zangers, voor wie deze beslissing een grote teleurstel ling betekent, hebben ihans besloten „De dag van het Vlaamse lied" op een andere datum en waarschijnlijk in een andere plaats te houden. De leiders van de „Dag van het Vlaamse Lied" hadden intussen een onderhoud gehad met het nationale comité der verzetsbeweging, waarbij zij erop wezen dat het pamflet, waar in sprake is van een „feest van de weerwraak" voor de Vlamingen, ver spreid werd door „agents provoca teurs". Dit pamflet is niet verspreid door de organisatoren van het zang feest, die slechts culturele doeleinden nastreven. Zij gaven de burgemeester de vaste verzekering, dat zich geen ordeverstoringen zouden voordoen. Er was zelfs een ordedienst van 400 man sterk opgericht- Bovendien was een medewerker aan het zangpro gramma uit het comité verwijderd omdat gebleken was, dat zijn gedrag tijdens de bezetting niet onberispelijk was geweest. De verzetsbeweging, die in België door Waaise elementen wordt overheerst, had er echter van haar kant op gewezen, dat men bij lezing van het programma bevangen werd door een gevoel van onbehagen over de aard der Vlaamse liederen en de negatie daarin van het Belgische vaderland. Het nationale comité van de verzetsbeweging had niettemin be loofd zich van een tegenmanifestatie te zullen onthouden, omdat zij niet wilde dat de Vlaamse publieke opinie in haar oppositie tegen het zangfeest een vijandige manifestatie tegen Vlaanderen zou zien. De burgemees ter van Brussel echter heeft gemeend het zangfeest uiteindelijk toch te moeten verbieden, omdat hij bang In enkele Zeeuwse plaatsen is aan ge troffen melkslijters materiaal uitge reikt, dat door niet gedupeerde colle ga's is geschonken. De foto toont de uitreiking te Zierikzee. Handelsverdrag tussen Perzië en Sowjet-Unie. Radio Moskou heeft medegedeeld, dat tussen Perzië en de Sowjet-Unic een handelsverdrag is gesloten. Uraniumsmokkelarij naar Oost-Europa. De internationale politie-organisa- tie (Interpol) maakt jacht in Italië op een aantal Italianen en buiten landers, die strategische materialen uit Italië naar Oosteuropese landen hebben gesmokkeld. Onder de gesmokkelde strategische materialen bevinden zich grote voor raden aluminium en koper, alsmede kostbare voorraden wolfram en ura nium. De smokkelarij betrof materia len, die op grond van het Atlantisch Pact aan Italië waren geleverd. Te Como bevinden zich reeds vijf Italianen in arrest. Voorlopig verslag van Tweede Kamer-commissie. Verschenen is het voorlopig verslag van de commissie voor belastingen uit de Tweede Kamer over het wetsont werp „Fiscale tegemoetkomingen in verband met de watersnoodramp". Enige leden waren met de staats secretaris van oordeel, dat de reeds aangekondigde fiscale faciliteiten met betrekking tot de watersnoodramp ge legaliseerd dienen te worden. Zij be grepen, dat de staatssecretaris geen re den had gezien inzake de vrijstellin gen van schenkingsrecht nog nadere stappen te ondernemen. Enkele leden achtten het minder juist de aftrek voor giften te beper ken tot giften, gedaan aan in het wets ontwerp genoemde instellingen. Door middel van dit wetsontwerp zou men er als het ware toe worden gedwongen alles via het Rampenfonds te laten lo pen. Enige leden wezen erop, dat, in dien een natuurlijk persoon verzoekt de schade te verrekenen met de belas ting over 1952, dientengevolge zijn aanslag in de inkomstenbelasting over 1952 zal worden verlaagd, doch de aan slag in de vermogensbelasting 1953 zal worden verhoogd. Deze leden achtten dit ongewenst, er is daarentegen aan leiding ook de vermogensbelasting 1953 te verlagen. Is de regering hiertoe be reid? Tenslotte vroegen deze leden, waar om ook niet met betrekking tot de fis cale faciliteiten nauwe aansluiting is gezocht bij de oorlogsschaderegeling, nu dit in het ontwerp van wet op de watersnoodschade 1953 wel is ge schied. Raadszitting Rotterdam werd geschorst. Publiek werd rumoerig. De burgemeester van Rotterdam heeft Donderdag de publieke tribune tijdens de raadszitting laten ontruimen, omdat zich op die tribune een aantal herrieschoppers bevonden. Er was ge schreeuw en er wer.".. krachttermen gebruikt. Ook kwam er van de tribune, die zich op een galerij bevindt een partij pamfletten naar beneden. Burgemeester mr. G. E. van Walsum, die al eerder de vergadering een keer had geschorst om tot kalmte te ma nen, greep toen in en de lawaaimakers trokken af. Het waren communisten, die op deze wijze de communistische raadsleden poogden te assisteren by hun verzet tegen de vaststelling van kledinggeld voor armlastigen en werk lozen. Op de pamfletjes stond het ver wijt, dat B. en W. royaal waren met kosten voor een ambtswoning en voor Steun Wettig Gezag enz., maar waar bleef het kledinggeld voor ouden van dagen en armlastigen? Nadat de tri bune was ontruimd kon men in een kalmer sfeer voortgaan met de behan deling van het advies, dat B. en W. voor de oplossing van deze kwestie hadden ingediend. Bouwstenen uit vliegas De heren J. U. Lankelma te Beem- ster en V. Huisman te Monniken dam zijn er in geslaagd na jarenlang experimenteren uit afval van electri- iche centrales, de zg. vliegas, een bruikbare bouwsteen te vervaardigen. Met deze vliegasstenen werd te Mon nikendam een demonstratie gehou den. De bruikbaarheid van deze vlieg asstenen moet groot zijn. Zij heb ben een drukvastheid van 205 tot 229 kg. per vierkhnte centimeter en zou den zeer geschikt zijn voor balkdra- gende binnenmuren. Men zoekt thans naar een mogelijkheid tot fabricage op grote schaal. Vliegas werd tot nu toe als een onbruikbaar afvalproduct beschouwd. Octrooi is aangevraagd en inmiddels verkregen. Het schijnt wel, dat het grote com munistische vredesoffensief is begon nen en dat er zelfs iets meer dan los se woorden en vage beloften aan te pas komen. Reeds dansten vijftig duizend ver heugde mensen op.de grootste brug van Linz (Oostenrijk), omdat de con trole op de Sowjet-zónegrens die Linz atsneed van zijn voorstoden werd opgeheven. Vluchtelingen in West-Berlrjn ma ken zich gereed voor terugkeer naar Oost-Duitsland, waar de vrijheid voor het particuliere bedrijfsleven hersteld zou zijn Turkije kreeg plechtig te Moskou een brief aangeboden, waarin Malen- kow en de zijnen verzekerden, dat ze niet langer stonden op het wijzigen van de Turks-Russische grens in het nadeel van Turkije en dat me dezeggenschap in het beheer van de Dardahellen niet langer op het Rus sische wensprogramma stond. Dit alles gevoegd by de stralende vre- deshemel boven Korea waaraan slechts het dondenvolkje met de naam Syngman Rhee detoneert beroert toch wel even de naar rust snakkende harten van vele mensen. t r oor president Celal Bayar, de 69- jarige aanvoerder van de Turk- se staat, moet de Russische vriendelijkheid geweest zijn gelijk ho ning in zrjn ochtendpap. Zwaar zijn de lasten geweest, die Turkije op zich heeft genomen toen het toetrad tot de Navo en in zijn eenvoudig paleis te Ankara, dat zo scherp afsteekt tegen de weelderige Osmaanse bouwwerken uit een oudere periode, moet Celal Bayar heel wat avonden gerekend hebben aleer hij met een gevoel van tevredenheid zijn handtekening kon plaatsen onder de Turkse begroting. Wanneer we naar Turkije zien, dan is dat land in het Midden Oosten het enige waaraan zich een wonder heeft voltrokken. Alle andere staten van het Midden Oosten zitten nog midden in moeilijkheden en in halve revolu ties. In 1920 was Turkye niet veel meer dan een ruïne. Het oude Osmaanse rijk was weggevaagdin Klein Azië stonden de Grieken, die er al op rekenden, dat Turkije nimmer zou herrijzen. De Grieken vergisten zich. Kemal Ataturk organiseerde een nationale vergadering, die in April 1920 te An kara bijeenkwam. De Grieken werden verdreven uit Turkije en Celal Bayar werd minister van financiën. Nad'ien heeft hij in velerlei functies de staat gediend, de staat, die hij samen met Kemal Ataturk wilde maken tot een modern instituut op Westerse basis. In 1950 werd Celal Bayar na een le vendige verkiezingsstrijd presi dent van de Turkse republiek. Hij is een man. die bij voorkeur 's nachts werkt. Als het 's avonds om tien uur stil en koel wordt in An kara, trekt hij zich terug in zijn werkkamer, waar hij tot 3 uur in de ochtend bezig blijft. Zijn ontspanning zoekt hij meestal op het water in een zeilboot. Er is geen afstand tussen hem en het volk. Men kan hem plotseling 's middags zien opduiken in een boerendorp, waar hij in het plaatselijke koffiehuis zwarte koffie slurpt naar Turkse trant en uitvoerig met koffiehuisbezoekers praat over de vraagstukken in het dorpsleven. at de grote problemen van zijn land betreft, kan gezegd wor den. dat de modernisering van Turkije krachtig vordert en in zeke re zin haar voltooiing nadert. Wan neer men echter zo'n kostelijk bezit heeft verworven, dan moet het ook veilig gesteld en beschermd worden. En dat probleem is nog niet geheel opgelost. Wel biedt de Navo een ze kére bescherming tegen Russische druk, doch geen behoorlijke defensie in het Midden-Oosten kan opgezet worden zonder dat Joego-Slavië daar aan meedoet. Nu wil het noodlot, dat er de laat ste maanden enige verkoeling is ont staan tussen Joego-Slavië en het Westen. De reis van Tito naai- Londen heeft voor Joego-Slavië niet het ver wachte succes opgeleverd in de vorm van economische hulp, moderne wa pens enz. Kortgeleden heeft Celal Bayar de Amerikaanse minister van "buiten landse zaken Foster Dulles deelge noot gemaakt van de Turkse vrees, dat Joego-Slavië te zeer afzijdig zal blijven staan bij de defensie van de Balkan. Foster Dulles heeft hem gerust ge steld: ook de Amerikanen zijn even als de Engelsen geportéerd voor sa menwerking met Joego-Slavië. Men kan echter geen ijzer met handen breken en zolang Tito niet precies weet wat hg aan zich zelf heeft, is het uiterst moeilijk voor Engelsen en Amerikanen om precies vast te stel len wat zij aan Tito hebben. Rechtsherstel effecten- Ervan uitgaande, dat ook van de zijde van de betrokkenen een bijdra ge wordt geleverd, teneinde te komen tot een beëindiging van talrijke ge schillen terzake van tijdens dc bezet ting in Nederlands beursverkeer ver kregen effecten aan toonder, die in Nederland ter registratie zijn aange meld. zal het Waarborgfonds Rechts herstel worden gemachtigd aan be paalde vroegere of tegenwoordige bezitters van effecten in de zin van het vierde hoofdstuk van het Besluit herstel rechtsverkeer een aanbod per effect te doen. Het aanbod aan de vroegere bezit ter zal, indien deze het aanvaardt, tot gevolg hebben, dat hij, deels via Lipp- mann, Rosenthal Co. Saphatistraat (thans genaamd L.V.V S.) of dergelij ke instellingen, deels van het Waar borgfonds een vergoeding krijgt ter grootte van 90 pet. van de waarde van het effect omstreeks het tijdstip van het aanbod plus 90 pet. van de waarde der door hem gederfde, na 31 December 1941 verschenen coupons (vruchten en eventuele kapitaalsuit keringen). De waarde omstreeks het tijdstip van het aanbod zal in het al gemeen worden bepaald aan de hand van de koers op de laatste beursdag in de voorafgaande maand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 9