PREDIKBEURTEN COMMISSIE LANDBOUWHERSTEL OVER RAMPSCHADEVERGOEDING WALCHFREN ZUID-BEVELAND ,.JUBILEUM"-AANSLUITING IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN GARNALENVISSERIJ BRACHT LONENDE UITKOMSTEN ZATERDAG 13 JUNI 1953 Er zijn vele bezwaren. De provinciale adviescommissie voor landbouwherstel in Zeeland heeft een brief gericht tot de landelijke herstel commissie van de Stichting voor de Landbouw. In deze brief wordt een aantal bezwaren inzake het wetsont werp Rampschadevergoeding naar vo ren gebracht. Zo wordt er o.m. op ge wezen, dat een wettelijke huisraad- schade-vergoeding noodzakelijk wordt geacht. Voorts meent de provinciale adviescommissie, dat het onjuist is, om de wet op de materiële oorlogs schade, die op niet bevredigende wijze heeft gewerkt, thans in deze omstan digheden weer toe te passen. De fi nanciële situatie van ons land is thans RAAD ST. MAARTENSDIJK Discussie over uitdeling van goederen Gemeente-ontvanger benoemd In de Woensdag te Sint Maartens dijk gehouden raadsvergadering, on der voorzitterschap van de burgemees ter, de heer D. C. Bouwense, werd met algemene stemmen benoemd no. 1 van de aanbeveling voor het a abt van ge meente-ontvanger, Ie heer Th. C. Be- nou, woonachtig te Krabbendijke. Er hadden zich voor deze bek11 sollicitanten aangemeld. De heer Be- nou is thans werkzaam op de secre tarie van de gemeente Krabbendijke. Tot tijdelijk ontvanger werd benoemd de heer J. E. B. Meloen gemeente secretaris van Sint Maartensdijk. Op verzoek van B. ei zal hij het ontvangerschap waarnemen, geduren de de tijd tussen het vertrek van de tegenwoordige funck ari en het "u- diensttreden van de ni benoemde. Met algemene stemr- :i werd beslo ten tot het garant -klaren tot een bedrag van f 90.000 voor een door de N.V. Waterleiding Maatschappij aan te gane annuiteitslening tot een be drag van f 5r" 1. Enige discussie ontstond tussen de voorzitter en de heer r den rouw over het beschikbaai stellen van le dikanten en goederen aan ~i getrof fen ingez ene dezei gemeent: De voorzitter zou gaarne zien, dat derge lijke lc' .chten tot hem worden ge bracht en iet 'n en ";ve- gade- ring. De burgemee?! is ter zake ver antwoordelijk en deze zaak staat bui ten de gemeenteraad. De er. Op den Brouw vond het niet juist dat de ene gemeente andere artikelen ontvangt als de andere. Waarom heeft nu... b.v. te Sint Maartensdijk geen twee per soonsbedden ontvangen en in Stave- nisse en Sint Annaland wel? Hierna volgde nog een discussi - over de uitvoering van het in de vorige vergadering van de raad genomen be sluit over het luiden van de klok aes morgens en des avonds om 8 uur. De beide wethouders voelden niet veel voor het luiden, ook al niet vanwege de kosten en het feit. dat men hier voor niemand kan krijgen. De heer Koopman raamde de kosten op f 365, de heer Bout zei, dat het minstens f 10 per week zal kosten. Een voorstel van beide wethouders om het raadsbesluit in te trekken, werd ver worpen met 3 tegen 4 stemmen. Voor de heren Hage, Bout en Geluk tegen de heren Op den Brouw, Koopman. Langejan en De Viet. Een voorstel om dan de klok alleen des morgens om 8 uur te doen luiden wordt aangenomen. Het te betalen loon laat men aan B. en W. over. Nationale Reserve loopt mars in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Vanmiddag zal een groep van de Nationale Reserve een afstandsmars van 25 k 30 km. lopen van Axel naar Terneuzen. Aan deze mars neemt ook de drumband deel. gunstig, aldus deze brief, een toestand, die voornamelijk is ontstaan door de inspanning van de Nederlandse boe renstand. Het is daaror de plicht van de regering om deze getroffen boeren stand weer een zodanige materiële uit rusting te verschaffen, da. het leven voor de getroffen agrariërs normaal voortgang zal kunnen vinden. Verder wordt gewezen op de noodzaak van bedrijfsschade-uitkering en vr onder- nemersloon. Met name geldt dit voor die gebieden in Zeeland, die reeds meer dan één keer zijn getroffen, voor al indien de conjuctuur zich in te genstelling tot de voorafgaande jaren zich in ongunstig zin zou ontwik kelen. 1 IJzendijkse „klapbank" j| I werd gestolen. 1 II De IJzendijkse ouden van da- H gen werden dezer dagen zwaar getroffen doordat de „klap- M bank", welke zij voor gezamen- lijke rekening hadden aange- schaft, door een onverlaat was weggehaald. De plaats in de bocht van de Oranjestraat, m s waar zij vele uren keuvelend M plachten door te brengen, had eensklaps heel wat aan gezel- H ligheid ingeboet. De dader p H heeft echter van zijn diefstal maar weinig plezier beleefd, want hij werd reeds spoedig g= door de politie gevonden. De bejaarde inwoners van IJzen- dij'ke hebben inmiddels de „zit- ting" op de terugveroverde Hl bank hervat. lll!llllllllllllllllll!ll!lllll!l!lllllllllllll!!l!l!lllllllllllll!llllllll!llilllll!llll Vlissingse Stadhuis- concierge nam afscheid. Het voltallige college van burge meester en wethouders en vele ge meente ambtenaren te Vlissingen hebben afscheid genomen van net echtpaar Van der Rhijt. De heer Van der Rhijt is 28 jaar congiërge ge weest van het gemeentehuis. Bij dit afscheid voerde burgemeester mr. B. Kolff het woord. Hij roemde de toe wijding en trouw, waarmede het echt paar de gemeente heeft gediend. Na mens het gemeentepersoneel sprak de waarnemend secretaris, de heer I. van Waarde. Namens burgemeester, wethouders en personeel bood hij een verrekijker aan. Mevrouw van De Rhijt kreeg bloemen. Handelsavondschool eindexamen. Aan de Gemeentelijke Middelbare Handelsavondschool met 5-jarige cur sus te Vlissingen slaagden voor het rijkseindexamen tevens vrijstelling gevend voor het Middenstandsdiplo ma) de volgende leerlingen: de dames M. P. Bouwman, J. B. de Croo, M. J. Lous, M. L. Mille, J. M. Plevier, W. A. Post, W. P. Pouwelse, A. Verbok- kem en P. Vos, en de heren J. J. Lu- kasse. W. Maas, J. Slabber en A. C. Trimpe. Twee candidaten werden af- De slotvergadering van gecommit teerden met directeur en leraren be sloot een le prijs toe te kennen aan de heer J. J. Lukasse en voorts nog drie tweede prijzen aan de dames W. A. Post, P. Vos en de heer J. Slabber. De prijzen worden elk jaar beschik baar gesteld door de Koninklijke Mij, „De Schelde", de N.V. Haven van Vlissingen en de Vlissingse Midden stand Centrale. „Van Juliana tot Juliana" te Middelburg Vrijdagmorgen is op de Markt te Middelburg de reizende tentoonstel ling „Van Juliana tot Juliana" geo pend. Nadat een aantal genodigden, onder wie de vier wethouders, 'n rond gang had gemaakt, was er al dadelijk een druk bezoek van scholieren. De expositie blijft tot Maandag in Mid delburg. Afd. St. Maartensdijk van Z.L.M. vergaderde Dezer dagen hield de afdeling St. Maartensdijk van de Z.L.M. een bui tengewone vergadering in hotel Gaa- keer. Voor deze vergadering was gro te belangstelling. Na het openings woord van de voorzitter, de lieer A. J. Groenewege, behandelde mr. Sehlingemann, secretaris van de Z.L. M., de rampschadewet, zoals deze door de regering is ingediend. De plaatselijke bureauhouder de heer C. Hage gaf een toelichting op het agrarisch gedeelte van de uitvoe ring der rampschadewet. De heer Pouwe van het boekhoud- bureau gaf een uiteenzetting van de fiscale gevolgen, welke de ramp had, terwijl de heer Marlcusse, assistent der A.Z.V.D., sprak over de gipsver- deling op de overstroomde percelen. Woningbouw te Yerseke. In de Vrijdagavond te Yerseke on der voorzitterschap van burgemees ter A. C. Willemsen gehouden raads vergadering is o.m. besloten tot aan koop van twee, en tot de bouw van vier woningen in de wijk „Polen" Voorts besloot de raad tot aankoop van een motorspuit. Op het verdere verloop van de vergadering komen wij nog nader terug. Eindexamens H.B.S.-A Goesse Lyceum. Voor het eindexamen H.B.S. A slaagden te Goes aan het Goese Ly ceum de heren J. Schipper, Kloetinge, G. J. de Roo, Sehore, L. Burger, Goes en de dames W. E. Braam, 's- Heer Abtskerke, H. E. Elenbaas, Goes, C. L. de Jonge, Wissekerke en M. N. van de iLnde, Kattendijke. Er werden geen candidaten afgewezen. Jonge Kerk Biezelinge bijeen De Jonge Kerk te Biezelinge kwam in vergadering bijeen onder voorzit terschap van ds. Schellevis. Na af doening van de huishoudelijke zaken behandelde de voorzitter het onder werp „De Kerk". De dagsluiting werd verzorgd door de heer M. J. v. d. Weijde. „Jonge Kerk" ie Goes bijeen. Voor de „Jonge Kerk" te Goes sprak de heer A. P. Cornet over het geestelijk lied van de Amerikaanse negers. Met verscheidene gramo- foonplaten toegelicht, vertelde de heer Cornet tal van bijzonderheden over de negro-spirituals, waarbij bleek, dat spreker dit onderwerp op kundige wyze beheerste Er was voorts een bestuursverkie zing in verband met liet aftreden van de dames J. Hamelink en Fien van Belzen. Gekozen werden de da mes D. Oele en M. Wisse. De bij eenkomst stond onder leiding van jeugdouderling L. Pieterse. Aanbesteding Te Kortgene werd aanbesteed het onderhoudswerk aan de waterkering van de calamiteuze Jonkvrouw An- napolder. Er werd ingeschreven als volgt firma voorheen gebroeders Ki- viet, Colijnsplaat 10.423; firma J. F. Warrens, Ossenisse 10.290; en J. Hoogsteger 10.532. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten werd het werk gegomd aan de laagste in- sclirijver, def irma J. F. Warrens uit Ossgnisse. Damclub Kapelle krijgt juniorenafdeling De damclub Kapelle, die momenteel met twee tientallen in wedstrijdver band deelneemt, zal volgende week ook starten met een juniorentiental- Dit besluit is genomen, omdat van de zijde van de jeugd hiervoor grote be langstelling bestaat. Noord-Zeeland Knaapje aangereden. Van een groepje spelende kinderen werd Vrijdagmiddag in de Minne broedersstraat in Zierikzee de vierja rige J. R. aangereden door een per sonenauto, bestuurd door J. v. d. B. Hoewel de bestuurder de auto onmid dellijk deed stoppen, was een aanrij ding' onvermijdelijk en het knaapje moest met een gebroken linkerdij been en schaafwonden aan beide be nen in de Corneliusstichting worden opgenomen. Vis en wijn van het Rode Kruis. Door de leden van de Rode Kruis- afdeling St. Annaland werden aan alle gezinnen uit de gemeente enige blikjes vis uitgereikt De ouden van dagen boven de 75 jaar ontvingen bovendien een fles wijn. Bij het ver delen van de goederen werden de leerlingen van de openbare lagere school ingeschakeld, die de vis bij de inwoners thuis bezorgden. De wijn moest in het gemeentehuis wor den afgehaald. Uiteraard was de be langstelling voor deze uitdeling aan zienlijk! Benoeming onderwijzeres te Vlissingen Tot onderwijzeres aan de Prins Willemschool te Vlissingen is met in- van 1 September benoei de Vries te Vlissingen, Bruinisse draait weer aan de knoppen Hoewel aanvankelijk werd ver wacht, dat Bruinisse enige dagen van electrische stroom verstoken zou blij ven doordat een dragline aan de Oude Dijk een kabel had geraakt, zijn de moeilijkheden spoedig verholpen. Weliswaar wordt nog geen stroom geleverd van Zierikzee uit, maar door hard werken is het P.Z.E. M.-personeel er in geslaagd reeds gis termorgen voor stroomaanvoer via Zijpe te zorgen. Ondertussen wordt het onderzoek naar de defecten in de leiding van Zierikzee voortgezet. Officiële publicaties AFWIKKELING SCHULDEN EN VORDERINGEN TUSSEN NEDERLAND EN GRIEKENLAND. De Nederlandse Bank N.V., kantoor deviezenvergunningen te Amsterdam, deelt mede. dat getracht wordt tot af wikkeling te komen van bepaalde schul den en vorderingen tussen Nederland en Griekenland. Teneinde te kunnen ant woorden op door de Griekse autoriteiten gestelde vragen, wordt belanghebbenden verzocht een opgave te doen van hun vor deringen en schulden ontstaan vóór 1 Juli 1950. Deze opgaven worden vóór 30 September 1953 per brief ingewacht bij de afdeling aangifte/aanbieding van het Kantoor Deviezenvergunningen. Dam straat 1315 te Amsterdam, onder ver melding van: 1. volledige naam en adres van de Ne derlandse crediteur c.q. debiteur. 2. volledige naam en adres van de Griekse crediteur c.q. debiteur. 3. bedrag en geldsoort, waarin dit be drag is uitgedrukt, 4. aard van de vordering c.q. schuld verplichting, 5. datum van het ontstaan van de vor dering c.q. schuldverplichting, 6. eventuele andere bijzonderheden. ZEEUWSCH-VLAANDEREN RAAD BRESKENS. Medewerking aan bouw badhuis Groene Kruis. De raad van Breskens. die Vrij dagavond bijeenkwam, besloot aan het plan van het Groene Kruis om een badhuis te bouwen, medewerking te verlenen door de renten en aflos singen der aan te gane geldlening te waarborgen. De kosten zijn, zo als bekend begroot op 17.500. De heren C. D. de Feijter en A. J. Ver meulen toonden zich verheugd over het initiatief van het Groene Kruis, maar zouden graag zien, dat de ge meente enige zeggenschap behield. De voorzitter, burgemeester J. A. Eekhout, deelde mede, dat het Groe ne Kruis de begroting, tarieven e.d. moet vaststellen. B. en W. kunnen inzake de exploitatie geen bindende uitspraken doen, maar beroep op de raad blyft altijd mogelijk. Het reeds vastgestelde wederop bouw- en uitbreidingsplan, werd in gevolge een schrijven van de minis ter enigszins gewijzigd. Een plan van uitbreiding voor de bouw van zomerhuisjes zal worden vastgesteld en de verkoopprijzen van de grond verhoogd met 50 De heer I. J. de Jonge werd als raadslid beëdigd. Bij de rondvraag van deze korte vergadering, waarin de heren A. J. Cambier en P. J. Notebaart afwezig waren, vroeg de heer De Jonge naar afzetting van straten bij de wieler koers tijdens de kermis. De voorzit ter zeide, dat dit niet mogelijk is. De heer De Feijter vroeg aandacht voor de overlast, die wilde diiiven een aantal bewoners bezoi'gen. Hierna sluiting. Raad Oostburg bijeen. Dinsdag 16 Juni a.s. komt de raad van de gemeente Oostburg in verga dering bijeen. Op de agenda komen om. de volgende punten voor: een verzoek om subsidie van het Z. Vlaamse Rode Kruis ter exploitatie van een ziekenauto, een voorstel in zake de voorbereiding uitbreidings plannen en een voorstel tot verstrek king van bouwcredieten aan perso nen, die wensen over te gaan tot herbouw van hun zaken of verwoes te woningen Meisje reed tegen auto. Doordat zij verzuimde voorrang te verlenen op het gevaarlijke kruispunt Verlengde Molenstraat—Koninginne straat te ÏJzendijke reed het dochtertje van de heer A. van Oers uit deze ge meente tegen een uit de richting Tivo- li aankomende personenwagen, be stuurd door de heer G. G. uit Groede. Het rijwiel van het meisje werd ge heel vernield, maar het kind kwam met de schrik vrij. P.v.d.A.-vecgadering Sluis De Partij van de Arbeid te Sluis hield een huishoudelijke vergadering. Financieelverslag werd uitgebracht in verband met de gemaakte kosten voor de gemeenteraadsverkiezing. Getracht zal worden in het komende najaar een aantal contactavonden te houden. Walcheren ZONDAG 14 JUNI. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke: 10 Theunissen, 2.30 ds. v. d. Wind; Arne- muiden: 10 en 6 ds. Klomp, 2.30 ds. Don; Biggekerke: 10 en 2 ds. Roscam Abbing; Domburg: 10 en 7 ds. Van Willenswaard: Kleverskerke: 10 ds. Otte; Meliskerke: 2.30 ds. Durkstra; Middelburg: Nieuwe Kerk: 10 ds. Van Woerden, 7 ds, Aalders; Oostkerk: 10 ds. Don, 7 ds. Grondel; Nieuw- en Sint Joosland: 10 (H.D.) en 2.30 ds. Pijn- acker Hordijk: Oost- en West-Souburg: 9.30 en 11 ds. Wagener, 7 ds. De Stop pelaar, „Rehoboth": 9.30 jeugdkerk; Ritthem: 10 dhr. Barnard, 7 ds. Van Beek (jeugddienst); Serooskerke: 10 ds. Theunissen, 2.30 ds. v. d. Wind; Veere: 2 ds. Otte; Vlissingen: St. Ja- cobskerk: 10 ds. Kwast, 7 ds. Moll; Engelse Kerk: 9.30 kerk voor jongeren; Noorderkapel: 9 en 10.30 ds. De Stop pelaar; Havendorp: 10 ds. Klooster man; Vrouwenpolder: 2 ds. De Boer; Westkapelle: 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek, 7 ds. Richard (jeugddienst); Zoutelan- de: 9.30 leesdienst, 2.3Q ds. Wagener. Gapinge 10 ds. de Boer. St. Laurens 10 ds. v. Winterswijk. 7 ds Kalk man. Geref. Kerk: Arnemuiden 10 en 2.30 ds Veldhuijzen; Gapinge 9.30 en 2 ds Nijenhuis; Grijpskerke 10 ds Derch- sen, 2.30 ds Spoelstra; Koudekerke 9.30 en 2.30 ds Elshout; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds v. Nes; Middelburg Hofplein 9.30 ds Meister, 2 en 5 ds v. Til; Noorderkerk 9.30 ds v. Til, 5 ds Meister; Lutherse kerk 7.15 ds Brederveld; Oost- en West-Souburg: 9.30 en 2.30 ds Brederveld (H.A. en Dankz.)Oostkapelle 10 ds Spoelstra 2.30 dienst; Serooskerke 10 en 2.30 ds v. Wouwe; St. Laurens 10 en 2.30 ds Boon; Veere 10 leesd, 2 ds Jager; Vlissingen 9.30 en 5 ds Verschoor; Vrouwenpolder 9 en 4 ds Jager (H. A. en Dankz.)Westkapelle 9.30 lees dienst, 2.30 ds Pontier. Geref. Kerk (Art. 31)Souburg 9.45 en 2.30 ds Hoff; Vlissingen 8 en 4.45 ds Hoff. Geref. Gem.: Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd; Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd; Meliskerke 9.30, 2.30 en 7 leesd.; Mid delburg 9.30, 2 en 6.30 ds Riiksen; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle 9.30, 2 en 6 leesd, Chr. Geref. Kerk: Arnemuiden 6.15 ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Bij spoedgevallen is Vlissingen te bereiken de heer L. P. T jone, arts. Bad huisstraat 30, telefoon 2950. Te Middel burg is te bereiken mevr. Pel-Mellink, arts, Rouaanse Kaai 11. telefoon 2585. Te Veere, Serooskerke en Oostkapelle is te bereiken de heer P. J. Bom, arts te Oost kapelle. Dorpsstraat 2, telefoon K 1188 276. Te Koudekerke, Westkapelle en Zou- telande is te bereiken t' heer L. Sloos, arts te Koudekerke, Middelburgsestraat A 61. telefoon K 1185- ~*1. Apotheken. Vlissingen: Apotheek Enge- ring, Singel 60, telefoon 2025; Middel burg: Apotheek Van der Harst, Korte Delft 12, telefoon 2789. ds Slagboom; Middelburg 10 en 3 ds Ribbers; Vlissingen 9.30 en 5 ds. de Vuijst. Ver. van Vrijz. Herv.: Middelburg 10 ds. Metz. (H.D.). Ver. van Vryz. Herv. en Remonstr. Kring: Vlissingen 7 ds Metz. Evang. Luth. Gem.: Middelburg 9 ds Johannes; Vlissingen 10.30 ds Johan nes. Doopsgezinde Gem.: Middelburg geen dienst; Vlissingen 10 ds de Boer. Herst. Aposfc Z-endingsgem.Vlissin gen Bakkersgang 10 en 4.30 dienst. Leger des Heils: Middelburg 10 heil- dienst 7.30 Verloss. samenkomst; Vlissingen 10 heil-dienst, 7.30 Verlos singssamenkomst; Woensdagavond 8 Samenk. o.l.v. de Zeeuwse officieren Herv. Evangelisatie: Vlissingen „Con cordia" 10 en 2 ds Fokkema. z Gisteren werd in de woning van de heer P. J. van Waes te Hoofdplaat de 20.000c aansluiting op het net van de Zecuwsch-Vlaamse Waterleiding maatschappij aangelegd. De burge meester van Hoofdplaat, de heer J. F. C. Temmerman, logde de laatste hand aai: de aansluiting, nadat eerst na mens de Zeeuwsch-Vlaamse Water- Ieiciinginij. enkele toepasselijke woor den waren gesproken. De heer Van Waes, die met zijn ge zin aanwezig was, werd als herinne ring aan deze da.g een foto van de watertoren van Oostburg aangebo den., en voorts werd hem de prettige mededeling gedaan, dat de aanslui ting geheel gratis zal gebeuren. De burgemeester van Hulst, de heer B. A. Th. M. Truffino, sprak als presi dent-commissaris van de Waterlei dingmij. en memoreerde, dat de heer Van waes door de watersnood was FILMS IN ZEELAND Anna uit Italië Silvana Mangano, de Italiaanse „beauty", die met haar „Bittere rijst" op één slag wereldroem ver wierf, heeft opnieuw in tal van lan den lauweren geoogst dank zy haar uitbeelding van de titelrol in Anna, het Italiaanse werk, dat deze week in Alhambra te Vlissingen en het Grand-theater te Goes valt te bewon deren. Het succes, dat deze film overal waar zij vertoond wordt ten deel valt, is zeer goed verklaarbaar, want „An na" is een typische publiek-film. Dat betekent in dit geval zeer zeker geen veroordeling, want al is de rolprent niet zo brillant als de neo-realistische producten, waarop de herboren Ita liaanse flmindustrie ons diverse ma len na de bevrijding tracteerde, zij is in ieder geval uitstekend gemaakt en uitstekend gespeeld, terwyl het ver haal ook van een zodanig gehalte is, dat men er van begin tot eind door is geboeid. De schone Silvana bewijst een karakterrol zeer goed aan te kunnen en zij wordt in „anno" bo vendien geflankeerd door twee ac teurs, die hun sporen wel hebben ver diend en ook nu weer een pluim ver dienen: Raf Vallone en Vittorio Gass- mann. Gaarne vestigen wij ook de aandacht op het spel van de Fran- gaise Gaby Morlay in één der bijrol len. Alberto Lattuada, die deze film regisseerde, heeft wel eer van zijn werk. Merle Oberon, een zeer begaafd ac trice. die wij lang, te lang, op het witte doek hebben gemist, keerde te rug in 24 uur uit een vrouwenleven, een Engels werk, gebaseerd op een roman van Stefan Zweig. Zij speelt hierin een getormenteerde vrouw, die in relatie komt met een speler, hem helpt, doch tenslotte moet ontdek ken, dat zij boter aan de galg heeft gesmeerd. Goede acteurs als Richard Todd en Leo Genn staan Merle Obe ron terzijde in deze door Victor Sa- ville geregisseerde kleurenfilm. Zij draait in Electro te Middelburg. De ware filmliefhebbers in Middel burg kunnen hun hart ophalen aan de reprise van de stokoude, maar klas siek geworden Duitse film Het testa ment van dr. Mabuse, het meester werk van Fritz Lang, dat ook thans nog een zeer warme aanbeveling waard is. Men moet er voor naar de Schouwburg. Otto Wernicke, Rudolf- Klein-Rogge, Paul Henckels, Gustav Diessl en Theo Lingen speelden de hoofdrollen in deze nog altijd bewon derenswaardige rolprent, waarvoor Thea von Harbou het sterke scena rio schreef. Dat Hollywood de Indianen niet al tyd in een kwaad daglicht wil stellen, hebben wij al uit „Broken Arrow" kunnen opmaken. De halfbloed (The Half breed) in Luxor te Vlissingen draagt eveneens bij tot het cinema tografisch eerherstel van de rood huid. De film, een kruising van Wes tern en psychologisch melodrama, be vat spannende momenten en wordt capabel gespeeld door Robert Young, en Janis Carter. DE ZEEUWSE VISSERIJ IN MAART Geen drukte voor oester- en mosselvissers De visserij op de Zeeuwse stromen heeft, na de minder gunstige maan den Januari en vooral Februari, in Maart een opleving gekend door de garnalenvisserij, welke van Breskens, Veere en Vlissingen uit intensief werd beoefend. Belangrijk was hierbij, dat de voor de tijd van het jaar goede vangsten speciaal voor exportgarnalen ook goede prijzen opleverden. Over het algemeen waren de uitkomsten dan ook lonend. De oestervisserij verliep vrij slap, hetgeen met bet oog op het seizoen ook moeilijk anders kon worden verwacht. Aan hetzelfde euvel ging de mosselvissery mank; er kon maar zeer weinig meer op consumptiemosselen worden gevist. Ook de aanvoer van zaad was nog maar zeer matig. begonnen ook de Belgische vissers met de garnalenvisserij. De vangsten waren echter matig en de garnalen blev nog klein van stuk- In het to tale aanvoercijfer is een hoeveelheid van 77.205 kg pufgarnalen begrepen. Hoewel de aanvoer van bijvis wel wat hoger was dan die van Januari, was deze over het algemeen nog van weinig betekenis. Daar de mosselvissers in Maart meer in diep water visten, werd een grotere hoeveelheid wulken aange voerd. De prijs liep evenwel terug van 1,50 per kg. in Februari tot 0,60 per kg. in Maart. De handel in alikruiken beliep in Maart 4194 kg. De cijfers. De oestervissei-ij werd in Maart door 68 vaartuigen onregelmatig uit geoefend. Er werd nog maar weinig op zaai-oesters en oesterbroed ge vist omdat de oesters nog te zwak waren. De verzending van consump tie-oesters bedroeg in Maart 657.670 stuks minder dan in Maart 1952. Aan de mosselvisserij werd door 95 vaartuigen onregelmatig deelgeno men. Op consumptiemosselen kon niet veel meer worden gevist. Het verzaaien van halfwasmosselen in het district Grevelingen beliep in deze maand 10.200 ton, terwijl 1500 ton naar de percelen in de O.Schelde W. deel werden overgebracht. Van de percelen in de Geul en het Koegat werden 1200 ton halfwasmos selen naar de benedendistricten ver voerd. Daar deze mosselen door de parasiet waren aangetast, was de kwaliteit niet best. Alleen in de Wes- terschelde had zaadaanvoer plaats. Bij Borssele kon 560 ton halfwas mosselen worden gevist, welke even als de mosselen van de Belgische kusL en de Breskense hoofden op de percelen in de Westerschelde werden uitgezaaid. De prijzen voor exportgarnalen wa ren zeer goed. Ongeveer half Maart Totaal aanvoer Zeeuwse Stromen 620.654 kg 321.029,— (1.127.970 kg 482.826,—)consumptiegarnaal 77.377 kg 96.094(77-790 kg 46.509.garnaalnest 84.295 kg 4133.— (98.697 kg 4814.—); oes ters 915.689 stuks 67.104 kg 185.462.— (1.573.379 stuks 118.994 kg 356-726mossel voor con sumptie 265.000 kg 25.536.— (642.900 kg 60.208.—). getroffen, zodat hij een andere wo ning moest zoeken. Hoewel er geen ruchtbaarheid was gegeven aan deze „jubileum"-aanslui- ling had de versiering van iet huis door het personeel van de waterlei dingmij. toch voor de nodige oelang- stelling gezorgd. Nadat de heer Van Waes zijn dank betuigd had aan de waterleidingmij. ei. de" verschillende sprekers, ging het gezelschap naar het gemeentehuis, waar de heer Truffino de districtsop zichter tweede klasse, de heer J. R. Bot. huldigde in verband met het feit, dat hij de eerste aansluiting op 12 Ju ni 1937 dus 16 jaar geleden had aangelegd, en nu ook de 20.000e- Voorts werd de heer Bot gefeliciteerd met zijn verjaardag Als blijk van waardering mocht hij ook een foto van de Oostburgse wa tertoren in ontvangst nemen. Tot slot sprak de burgemeester er zyn genoe gen over uit, dat zijn gemeente de eer te beurt was gevallen van de 20.000e aansluiting, waarna hij nog meedeel de, dat het aantal woningen in Zeeuwsch-Vlaanderen 23.910 be draagt. Bij kersenplukken uit boom gevallen. De heer R. 1. R. te Overslag, die in zijn tuin bezig was kersen te plukken, viel hierbij uit de boom. De man kwam op een stoel terecht en liep be houdens enige gebroken ribben inwen dige kneuzingen op. Na onderzoek door een dokter, die de eerste hulp verleende, werd het slachtoffer ter verpleging naar het ziekenhuis over gebracht Marktberichten VEILING „ZUID-BEVELAND", GOES. 12 Juni. Exportveiling. Kruisbessen 20.20. Gewone veiling: Kropsla 3.504 Bloem kool 1146; Komkommers 2444, alles per 100 stuks; Vroege aardapp.. grote 27 29; idem drielingen 24—26; Idem kriel 22—24; Gr. sav. kool 20—23; Peulen 100— 190; Spitskool 20—33: Gr. sjalotten 13—20; Spinazie 53; Doperwten 77 76; Tuinbo nen 59; "ab-trber 1425; Aardbeien 110 140, alles per 100 Kg.; Kroten 3044; Wor telen 837; Uien 2122; Selderij 7, alles per 100 bos. Alles in guldens. VEILING KAPELLE-BIEZELINGE. 12 Juni. Exportveiling: Kruisbessen 19.10 —20.55 per 100 kg. Gewone veiling: Kersen: "iarly Rivers 991.27; Vroege Spithoven 1,281.34; Aardbeien: Madame Lefebre A 1.211.53; B 0.95—1.39; afw. 0.52—0.81; Madame Moutot A 1.36—1.45: B 0.90—1.33; Deutsch Evern A 1.23—1,56; B 0.87—1.34; afw. 0.51; Climax A 1.36—1.70; B 1.23; Jucunda A 1.32—1.63; B 0.39—1.15; Bowa A 1.50—1.54; Roem v. Iperen i 1.161.38: B 0.68, alles per kg. Groenten: Eerstelingen grote 0.250.31; idem. drielingen 0.190.22; idem, kriel, 0.130.18; Oude aardappelen 8,512,5; Sjalotten 1218; Rabarber —24. alles per kg.; Kropsla 2.54; Bloemkool 8—27; Komkommers 1738. alles per stuk; Bos- peen 11—27; Kroten 20—25; Selderij 4. al les per bos. VEILING THOLEN. Nieuwe aardappelen, eerstelingen 26— 29; poters 2628; kriel 24. Aanvoer: 7 ton. VISMIJN TE VEERE. 12 Juni. Export garnalen 1918 kg.: 1.00— 1.60; Schar 19 kg.: 32—33; Bot 64 kg.: 16; Schol 24 kg.: 17; Middel tong 95 kg.: 64— 1.17; Rog 197 kg.: 16—42; Kabeljauw 3 kg.: 90. VISMIJN TE BRESKENS. 12 Juni. Export garnalen 1602 kg.: 82— 125; Handels garnalen 350 kg.: 1.02—1.19; Schar 729 kg.: 17—31; Bot 67 kg.: 16; Mid del tong 69 kg.: 1,25—1.75. VEILING TERNEUZEN. 12 Juni. Sla A 2,50—5.90: Bloemkool A 3041: B 1526; C 816; Groene kom kommers 35—36; Witte id. A 32: B 30—32; C 28; Selderij 11—14; Peen H 15—32; Kro ten 17—21; Uien 6—9; Sjalotten 8—12; Aardappelen, Eerstelingen I 2833; n 22— 28; Kriel 1520; Asperges C afw. 99; Dop erwten 71; Peulen 20—L35; Savoye kool 13—19; Rabarber 19—20; Aardbeien per doos A 31=42; B '3—36; Kersen 74. Nagekomen advertenties. Met diepe droefheid geven wij kennis van het heengaan van onze lieve Zuster, Behuwd zuster, Tante en Nicht CATHARENA DOROTHEA HOL, Weduwe van E. P. VOS, in de leeftijd van 53 jaar. „Komt tot Mij, allen die vermoeid en belast zyt en Ik zal U rust geven". Namens de wederzijdse Familie, R. HOL. O.- en W.-Souburg, 12 Juni 1953. De teraardebestelling zal plaats hebben Dins dag 16 Juni, vertrek Beciusstraat 5 om 2.30 uur. Geen bloemen. BEKENDMAKING BOOTTOCHT op Zondag 21 Juni a.s. naar de zwaar ge troffen gemeenten Ouwcr- kerk en Nieuwerkerk, met een of meerdere vaartuigen van Yerseke. Vertrek Yer seke 8.30 uur. Opgave voor deelname aan: A J. DALEBOUT, Paarden markt en C. J. KUYPER, Damstraat 87, Yerseke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7