PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ontwerp-rampschadewet heeft een verkeerd uitgangspunt BILT Nieuwe Russische voorstellen tot herstel Duitse eenheid Kantlijn KURT CARLSEN DOOPT NAAR HEM GENOEMDE REDDINGBOOT HEVIGE GEVECHTEN AAN HET KOREAANSE FRONT Vandaag 196e Jaargang-No. 137 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F B den Boer Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G, Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per lew. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 13 Juni 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-, fng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsJ van 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51, telef. 3841: Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16: Terneuzen. Brouwerijstr. 2: Zierlkzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. AMERIKA VERWACHT BINNENKORT Zuivering van Oostduits schoolpersoneel stopgezet In Amerikaanse regeringskringen verwacht men binnenkort Russische voorstellen met betrekking tot het herstel der Duitse eenheid. Deze ver wachting is gegrond op berichten uit betrouwbare bron, die te Washington zijn ontvangen. Men acht- het mogelijk, dat de Sowjet-Unie het beginsel van vrije verkie zingen als nitgangspunt voor hereniging van Oost- en West-Duitsland heeft aanvaard. Volgens bepaalde inlichtingen zouden de Westelijke hoge commissarissen in Duitsland binnenkort door de onlangs benoemde Sowjet- hoge commissaris worden uitgenodigd deze Investie te komen bespreken. Naar het Westberlijnse blad „Nachtdepesche" meldt, heeft de nieu we Russische hoge commissaris in Oost-Duitsland, Semjonof, een be langrijke wijziging van het bezet tingsstatuut aangekondigd. Semjonof zou bij zijn eerste offici ële bezoek aan de plaatsvervangende Oostduitse president, Diee-kmann, hebben meegedeeld, dat er maatrege len worden voorbereid om de rechten en plichten der Sowj.etstrijdkrachten, alsmede die van de burgerlijke Sow- jet-autoriteiten en -bestuursorganen in Oost-Duitsland opnieuw vast te leggen. Volgens de „Nachtdepesche" zal 't bezettingsstatuut voor Oost-Duits land door deze wijzigingen een sterke overeenkomst met het in de West- duitse Bondsrepubliek geldende be zettingsrecht vertonen. Stopgezet De Oostduitse premier, Otto Grote wohl, heeft Vrijdag bekendgemaakt, dat de op ideologische gronden geba seerde zuivering van het onderwjj- Er doen allerlei geruchten de ronde over overleg tussen Ne derland en Australië over de toe komstige status van Nieuw-Guinea. Een Nederlandse delegatie zou zelfs naar het land onzer tegenvoeters gaan om officiële besprekingen te voeren. Betekent dit, dat Nieuw-Guinea uit de ijskast is gehaald? Het Neder landse volk weet het niet. Betekent het, dat de Nederlandse regering eindelijk haar houding ten opzichte van Nieuw-Guinea heeft be paald? Het Nederlandse volk weet het niet. Betekent het, dat wij eenvoudig, maar op nog al kostbare manier, eens poolshoogte gaan nemen naar de in Australië heersende mening? Wij weten het wederom niet. En omdat Nieuw-Guinea het laat ste restant is van ons rijk over zee, zou het toch waarlijk wel gewenst zijn, dat wij omtrent dit alles wel iets wisten Wat meer voorlichting zou geen kwaad kunnen! Het reisseizoen is weer aangebro ken en menigeen ondervindt de hoge kosten, die aan een pas poort verbonden zijn, weer als een rem op zijn zwerflust. Zestien gulden kost een twee jaar geldig paspoort, voor een echtpaar dus 32.Dat is geen gering bedrag. En waarvoor legt men dat nu eigenlijk op tafel? Voor een paar velletjes papier Het is een raadsel, waarom pas poorten zo duur moeten zijn, tenzij men de hoge prijs bedoelt als een soort reïsbelasting. En dat kan toch moeilijk aangenomen worden. Waarom geen goedkope paspoor ten? Het moet toch mogelijk zijn, acht jaar na de oorlog, om" met "de meeste Europese landen een over eenkomst te sluiten, waarbij bepaald wordt, dat men de wederzijdse gren zen mag overschrijden met een goed koop en even doeltreffend docu ment! Met België en Luxemburg hebben wij die overeenkomst reeds Waarom niet met andere landen? Er zal in Rotterdam een stand beeld verrijzen voor Fannie Blankers-Koen Fannie heeft zeer veel gedaan voor de Nederlandse naam in het buitenland. Zij heeft niet minder ge daan in het belang van de Neder landse sportbeoefening. Wij hebben de grootst mogelijke bewondering voor haar. Maar een standbeeld? Nog bij haar leven? Het is ons te dol, tenzij men het een bescheiden plaatsje verleent in het een of andere stadion. Standbeelden moeten worden op gericht voor figuren, die meer deden, dan alleen maar heel hard lopen...... De „Haagse Post" schrijft: „Nu is waarachtig een automobilist veroordeeld, die zich niets heeft aangetrokken van het stopbord van een jongeman van de schoolbrigade, die meisjes en jongens uit zijn klas door het drukke verkeer moet lood sen. Als ietwat dwarse Nederlandei's leggen wij ons mokkend neer bij de aanwijzingen van echte agenten, maar het is ons een eer en genoegen de verzoeken van de jongens en meisjes op te volgen die voor en na schooltijd zo bijzonder veel bijdragen ter beveiliging van liet verkeer voor hun klasgenoten. Alleen een kaffer trekt zich van de schoolbrigade niets aan". De meeste Nederlanders zullen het daarmede wel eens zijn. zend personeel in Oost-Duitsland zal worden stopgezet. Deze maatregel is door de Oost duitse regering genomen in het be lang van een goede verstandhouding in geheel Duitsland, aldus Grotewohl. Grotewohl verklaarde voorts, dat alle onderwijzers, die werden gedwon gen ontslag te nemen, weer tot de scholen moeten worden toegelaten. Weer open. In alle hotels en pensions in Oost- Berlijn mogen, krachtens een veror dening van het Oostberlijnse stadsbe stuur, weer maaltijden, dranken en genotmiddelen aan Westberlijners worden verkocht. Ook mogen handwerkslieden en in dustrieën weer opdrachten voor Westberlijners uitvoeren. Zomers weekeinde Regenkans klein. (Van onze weerkundige medewerker.) De zon, die in deze tijd van het jaar ruim' 16 uur boven de horizon staat, heeft zich deze week vooral hier in Zeeland slechts enkele uur tjes laten zien. Dit sombere weer was zeer ongunstig voor de hooi bouw, temeer, daar er af-en-toe ook nog enige regen viel. Nu de depres sie. die gisteren van Oost-Engeland naar Frankrijk trok, zich steeds ver der van ons land verwijdert, zijn de regenkansen tijdens het weekeinde klein geworden. De temperatuur steeg gisteren al tot 16 S. IS graden Celsius, maar nu de zon meer kans krijgt door te breken kan de tempe ratuur in de middag weer tot boven de 20 graden Celsius stijgen. Door tastend is de zomer nog 'steeds niet, want ook de vooruitzichten voor de komende week blijven nog onzeker, al is er de laatste dagen in een groot deel van Europa wel een tendens naar hogere temperaturen waar te nemen. Zal André Marie slagen? De radicale candidaat voor het Franse premierschap, André Marie, wil trachten een nationale regering te vormen. Naai' men te Parijs aan neemt heeft hij echter weinig kans van slagen. Een van de doelen van Marie is Bidault, Mendes-France en Reynaud er toe te brengen deel uit te gaan maken van zijn regering als het par lement hem in zijn ambt bevestigt. Geronseld voor het Vreemdelingenlegioen. De Amsterdamse vreemdelingenpo litie heeft twee verstekelingen in ar rest gesteld, die te Oran (Noórd-Afri- ka) aan boord van het s.s. Flevo van de K.N.S.M. waren gekomen. Zij ble ken twee legionairs uit het Franse vreemdelingenlegioen te zijn, een 22- jarige Pool en een 28-jarige Belg. Beiden werden in een ziekenhuis te Oran verpleegd, nadat ze bij gevech ten in Indo China verwondingen had den opgelopen. Hun vlucht werd ont dekt en de Franse politie controleerde direct het Nederlandse schip in de ha ven, maar de beide mannen, die zich in een loze schoorsteen hadden ver borgen, werden niet ontdekt. Toen het schip zich in volle zee bevond, kwa men ze te voorschijn. De kapitein heeft hen meegenomen naar Amsterdam, waar ze in hun verfomfaaide Franse uniformen de volle aandacht van de politie hadden. De Pool was in Duits land geronseld en de Belg in zijn va derland. De laatste had zogenaamd een schuldbekentenis getekend, die in wer kelijkheid een w .rvingsformulier voor het 'legioen bleek te zijn. De Pool zou door een Duitser aan werk geholpen worden, maar werd door de Duitser naar een Franse kazerne gebracht, waar hij voor het legioen werd ge knipt. De Belg i Saigon zelfs nog gede coreerd voor betoonde moed, maar in Amsterdam gaf hij er toch maar de voorkeur aan naar zijn geboorteplaats Gent terug te keren. De Pool, die uit de Duitse Sowjetzöne "luchtte, wil naar West-Duitsland gaan. Engeland wil meer handel met Rood China. Vandaag zullen zeventien Engel sen, die ongeveer 50 Engelse fabrie ken en im- en exporthandelaren ver tegenwoordigen, naar Peking ver trekken ter bespreking van de moge lijkheden voor de bevordering van de handel met China. Een lid van deze niet-officiële delegatie, welke tot stand kwam op initiatief van de Britse raad ter bevordering van de overzeese handel, is reeds eerder naar Peking vertrokken. Speciaal uit New-York overgekomen. Vrijdagavond is de 39-jarige Ameri kaanse kapitein Kurt Carlsen op Schiphol gearriveerd, speciaal overge komen uit New York, waar hij niet vacantie was, om hedenochtend in Noordwijk de naam te onthullen van een nieuwe naar hem genoemde red dingboot der Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Redding Maatschappij. Dit is de eerste inauguratie, die ik verricht", aldus de heer Carlsen, „en ook mijn eerste peetvaderschap over ^llimiWMll!!llllllll[lll!llllll!H!)lll)imjlllllllllllllll!l!llllllllll!llllll!!llli 1 Huzarenmop. eee Nadat al eerder door militai- ren was gepoogd de Amers- foortse kei van zijn voetstuk te stoten, is dit in de afgelopen nacht aan de huzaren van M „Prins Alexander" wel gelukt. Ongeveer 100 man moet aan dit nachtelijk avontuur hebben deelgenomen. De manschappen zijn des nachts met koevoeten e| en stangen er op uit getrokken om de kei te belagen. De kei, ze nog omhangen met zijn ridder- p orae „Wat men U ook heeft aangedaan, op uw voetstuk e= ez zult U blijven staan", kon dit- maal deze leuze niet gestand M lz doen. Vrijdagochtend lag hn h zielig naast zgn voetstuk. Het ze z: zal een karwei zijn hem op zijn ez plaats te krijgen. De Amers- foortse bevolking is weinig ze ingenomen met „deze flauwe p p grap", die het gevolg moet zijn van een weddenschap tussen s p huzaren van Boreel en die van p Prins Alexander, wie het eerst M H de kei zou doen sneuvelen. f| IiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiW Geen wederuitvoer van Braziliaanse koffie. De Nederlandse ambassade te Rio de Janeiro heeft aan de Braziliaanse regering een verklaring overhandigd, waarbij de Nederlandse autoriteiten zich formeel verplichten de nodige maatregelen te treffen om heruitvoer te beletten naar de Verenigde Staten, Canada en Zwitserland evenals naar Antwerpen van cacao en kof fie, welke vei'kregen werd overeen- een reddingboot. Wel rijn er al een paar Amerikaanse zeeverkenningssche- pen naar mij genoemd" De nieuwe Kurt Carlsen is een type boot, dat ook wordt gebruikt aan de kusten van Denemarken, het geboorte land van Carlsen. Vandaag bezoekt Carlsen Amster dam om daar wat te filmen. Zondag vertrekt hij naar Denemarken. „Misschien ben ik nog juist op tijd thuis om mijn 13-jarige dochter geluk te kunnen wensen met haar toelating tot de middelbare school", aldus Carl sen. BIJNA 100.000 GRANATEN AFGEVUURD. Honderden doden. Er is ïji de nacht van Donderdag op Vrijdag in de Oostelijke en Wes telijke Koreaanse frontsectoren he vig gevochten. De stryd duurde Vrij dagochtend nog voort. Terwijl de bestandsbesprekingen te Panmoendjon aan de gang waren, was er tachtig kilometer ten Wes ten van deze plaats een heftige strijd gaande. De verbondenen poogden hier door de communisten bezette voorposten te heroveren. De communisten vielen de ten Noordoosten van Tsjorwon, in de centrale frontséetor, gelegen buiten post .Harry" aan, in bataljonssterk te. De. aanval werd door Amerikaan se verdedigers afgeslagen, evenals communistische aanvallen in het aangrenzende gebied van de zoge naamde „ijzeren driehoek" Amerikaanse versterkingen baan- Nieuwe nota van Grote Drie aan Kremlin. Voorstel tot hervatting conferentie over Oostenrijk. Frankrijk, Engeland en Amerika hebben de Sowjet-Unie Vrijdag op nieuw een nota, waarin hervatting der viermogendheden-conferentie over Oostenrijk wordt voorgesteld, overhandigd. De „Westelijke Grote Drie" zouden in de nota hebben voorgesteld de verkorte visie van een ontwerp- vredesverdrag met Oostenrijk, die zij reeds onder de aandacht van het Kremlin hebben gebracht als basis voor de besprekingen te nemen. De Sowjet-Unie heeft indertijd dit „verkorte vredesverdrag" onaan vaardbaar verklaard. den zich Vrijdagochtend vechtend een weg naar hun in de post „Har ry" belegerde wapenbroeders. Zuidkoreaanse troepen voerden een verbitterde strijd tegen Chinees- communistische infanterie, die is doorgedrongen in de buitenposten „Christmas Hill" en „Texas", in het Oostelijke gedeelte van de centrale frontsector. Voorts vielen drie compagnieën der communisten in de nacht van Donderdag op Vrijdag in het gebied van de „Sluipschutters-Ueuveh*ug" aan. Zij werden na zes uur van zwa re strijd teruggeslagen. Een Amerikaanse officier schat de verliezen der communisten bij hun aanvallen op de buitenpost „Harry" op vijf honderd doden en duizend ge wonden. De communisten hebben in nacht van Donderdag op Vrijdag naar schatting 14.500 mortiergranaten op Amerikaanse stellingen afgevuurd. Bovendien verschoot het communis tische geschut gedurende de 24 uur, eindigende op Donderdag 19.00 uur plaatselijke tijd totaal 98.112 grana ten,- op een na het hoogste aantal projectielen tot nu toe door de Noordelijken in de Koreaanse oorlog afgevuurd. is het 150 jaar geleden, dat jz de Franse taal in Vlaanderen officieel als voertaal werd ge- ze proclameerd voor alle ambte il lijke stukken en colleges. p viert prins Aschwin von jz Lippe-Biesterveld te New York ez zijn 39e verjaardag. KAMERLID CHR. v. d. HEUVEL MEENT Zeeuwse C.B.T.B. besprak te Goes de schaderegeling Het wetsontwerp-rampschadevergoeding bljjft de gemoederen in Zeeland sterk bezig houden. Dat bleek Vrijdagmiddag weer tijdens een vergadering van de Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tulndersbond in het Schuttershof te Goes, waar het Tweede Kamerlid, de heer Chr. van den Heuvel uit Lei den, voorzitter van de C.B.T.B. en van de Watersnoodcommissie uit de Ka mer, het wetsontwerp aan een nadere beschouwing onderwierp. Met grote nadruk wees de heer Van den Heuvel het uitgangspunt van dit ontwerp van de liand: „Voor zover dit technisch mogelijk en uitvoerbaar was geble ken, had de regering als basis een integrale vergoeding dienen te nemen", zo concludeerde hjj. „Regering, Staten-Generaal en het Nederlandse volk mogen slechts één standpunt innemen, namelijk volledige vergoeding!" Deze conclusie werd door verscheidene sprekers uit de vergadering onder streept. waarbij diverse grieven tegen het ontwerp naar voren kwamen. De heer Van den Heuvel g: uitvoe rig de motieven van de regering na, die er toe leidden, dat in plaats van de gehele schade, slechts een bijdrage wordt verleend. „Men wil de door de ramp getroffenen niet voortrekken bij de oorlogsschade-slachtoffers" zo zei- de spreker, „hetgeen evenwel een foutief standpunt is. Destijds kon geen komstig de bepalingen van de beta- integrale vergoeding worden uitge- lingsovereenkomst, welke tussen de keerd, omdat er geen geld was om de bank yan Brazilië en de Nederlandse benodigde vijftien milliard op te bren- Bank is gesloten. gen. De watersnoodschade echter is slechts een fractie van dit bedrag, ter wijl bovendien de financiële positie van het Nederlandse volk sindsdien belangrijk beter is geworden. Niemand van de toenmalige oorlogsslachtoffers, die destijds immers zelf ijverden voor een volledige vergoeding, zou het de regering kwalijk nemen, indien zij had besloten tot integrale vergoeding van de rampschade!" De heer Van den Heuvel wees er op. dat in het ontwerp twee belangrijke zaken zijn vergeten, namelijk de huis raadschade en de bedrijfsschade. Voor de huisraadvergoeding is het Rampenfonds ingeschakeld, hetgeen echter diverse nadelen met zich mee brengt. Zo is er b.v. geen beroep mo gelijk op een onafhankelijke instan tie. De bedrijfsschade vormt in bepaalde gevallen een belangrijk onderdeel van de totale schade, zodat volgens spreker het „bedrijfsschade-beginsel" eveneens in het ontwerp opgenomen had moeten worden. WANNEER EINDIGT HERSTEL? In grote trekken behandelde de heer Van den Heuvel vervolgens de verschillende bepalingen van het wets ontwerp, waarbij hij met name aan dacht schonk aan die artikelen, welke voor agrariërs van belang zrjn. Wat verstaat men onder het herstel van gronden, zoals in artikel 9 is vermeld, vroeg hij zich af. De minister zal een instantie aanwijzen, die moet nagaan of dit herstel achter de rug is. Wat neemt men echter aan als slotfase van dit herstel: het opknappen van de „buitenkant" of het weer in orde zijn van de structuur der gronden? Een groot bezwaar achtte de heer Van den Heuvel, dat op de beslissing van de beoordelende instantie geen be roep mogelijk is. Ook blijkt uit het ontwerp of de memorie van toelich ting niet of b v. de inzaai van gerst tot dit herstel moet worden gere kend. Zo zijn er tal van vragen, waar. op de minister een antwoord zal die nen te gevet-. .(Vervolg op pag. 4.) Dit is de finale van de grote vaandel- parade, de .„trooping the Colour", die 11 Juni j.l. de officiële verjaar dag van Koningin Elizabeth II werd gehouden. De Koningin staat voor de toegang tot Buckingham Pa lace. Schuin achter de Koningin staat haar echtgenoot, de Hertog van Edin burgh, gekleed in het uniform van de Veldmaarschalk. KORTE PREDIKATIE. HET BELANGRIJKE NIEUWS. Tot den dood toe zal Hij ons leiden. Psalm J/8 15. Als mijn moeder de krant leest, be gint ze achteraan. Haar handen grij pen het eerst naar de pagina waar de advertenties staan die gemarkeerd zijn door dikkere zwarte randen. „Even zien wie er gestorven z\jn". En nadat ze heeft gelezen we 't leven voor goed hebben moeten vaarwel zeggen neemt ze door de aankondigingen van geboorte en huwelijk. Er zou een aardige psychologische studie te schrijven zijn over de wijze waarop mensen de krant lezen en wat zij daarin het eerste lezen. Waarmee begint ge als ge uw dagblad uit de bus haalt? Met .het wereld-politieke nieicivs? Even zien hoe het in Korea staat en of Frankrijk al een kabinets formateur heeft? Met 't sportnieuws? Even zien wie er gewonnen heeft? Met het provinciale nieuws Met het kerk nieuws Met de korte predilcatie Dat lezen van de krant en vooral datgene waarmee men begint zegt vjel het een en ander van iemands leven en van de gedachtenwereld waarin hij verkeert. Maar als mijn moeder dan de krant leest en met haar zeer vele ouden van dagen verdiept se zich het eerst in de pagina van de geboorte, 't huwelijk en de dood. We kunnen er om glimlachen dat de oudjes dit blijkbaar het belangrijkste nieuws vinden. Maar, zo langzamer hand heb ik toch leren verstaan dat dit nog zo dwaas niet is. Zij weten 't beter dan de jongqren dat er ten slot te in oji-s leven maar drie belangrijke feiten zijn, de geboorte het huwelijk en de dood. Daarom zal ik niet meer glimlachen wanneer ik zie lioe zij de krant open slaan en eerst hun belang rijkste nieuws lezen. Met geboorte, huwelijk en dood ra ken we aan de diepten van het mens zijn. We staan hier voor datgene, wat wij mensen met al ons denken nooit kunnen doorgronden. Vol raadselen is heel het leven, maar deze drie raken toch vooral aan 's levens diepste wor telen. En als we daarvan iets gevoe lenkomen we tevens in aanraking met Hem, van wie wij in de Kerk be lijden dat Hij ook onze Schepper is, die door dit leven heentot aan onze dood toe, ons geleiden zal, want in dit leven heeft Hij ons zijn eigen Zoon gegeven, opdat Hij met ons zou zijn in alle dingen. Hij is de behouder van het leven. Hij is de behouder van het huwelijk. Hij opent bij de dood een uit zicht op de eeuwigheid. Christus de Opgestane verzekert ons dat wij door dit leven mogen gaan tot aan de poort die het afsluit, maar die poort ont sluit een nieuwe, ongekende wereld. Daarom mogen wij leven in de hoop op de opstanding en het eeuwige le ven. Dit nieutcs is en blijft het belang rijkste. s. DE VERWACHT: WEINIG WIND. Veranderlijke bewolking met kans op een enkele regenbui Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. ZON EN MAAN. 14 Juni Zon: Op 4.17 Onder 21.04 Maan: Op 6.50 Onder 23.19 15 Juni Zon: Op 4.16 Onder 21.05 Maan: Op 8.07 Onder 23.37

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1