de half zware sh STADSBEIAARDIER VAN VEERE EMIGREERT NAAR AMERIKA Met YELP0N zie ie er geen barst van! LESLIE GRAHAM EN WALKER GEDOOD IN T.T. OP MAN PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 JUNI 1953 EEN PRAATJE MET JAN KWIST In dienst van een millionnair te Greenwood Een bekend Vlissinger zal over enige maanden met zijn gezin naar Ame rika emigreren. Een dergelijke emigratie behoeft op zichzelf natuurlijk nog helemaal niet zo iets heel bijzonders te zijn behalve voor het gezin zelf natuurlijk maar wanneer iemand als beiaardier emigreert, is dat toch wel een bijzondere aantekening waard. D© heer Jan Kwist te Vlissingen, stadsbeiaardier van Veere, is benoemd als beiaardier in het stadje Greenwood in de Amerikaanse staat South- Carolina en wanneer hy dit najaar zijn functie daar zal hebben aanvaard, krijgt hij een carillon te bespelen, dat tot de beste van de Ver. Staten be hoort: een product van de fa. van Bergen uit Heiligerlee, die in de States een filiaalbedrijf heeft. Jan Kwist is een geboren Vlissin ger en van zijn jonge jaren af zit hij reeds in de muziek. Les kreeg hij van de heer A. P. Varel, die destijds orga nist van de St. Jacobskerk was, en van de heer Th. Höfelein. Piano en orgel waren zijn instrumenten. En ze zijn 't nóg. zij het dan, dat de heer Kwist beide niet alleen met veel liefde be speelt, maar sinds ruim vijftien jaar ook les geeft in het bespelen er van. Heel wat leerlingen heeft hij in die jaren in de geheimen van de muziek ingewijd. Bovendien was hij directeur van enkele koren: cantor organist van de Hervormde Kerk op 't Zand bij Middelburg, dat volgende maand tien jaar bestaat, directeur van het kerkkoor en het jeugdkoor van de Hervormde kerk te Veere en direc teur ook van de Gemengde Zangver. „Zanglust" te Koudekerke. Zijn liefhebberij voor de beiaard dateert van de na-oorlogse jaren, toen hij hiervoor les is gaan nemen op de beroemde Beiaardschool te Meche- len bij niemand minder dan Staf Nees. Deze studie werd bekroond met de benoeming tot stadsbeiaardier van Veere, nu enkele jaren geleden. Enthousiast. Gistermorgen maakten wij met de a.s. beiaardier van Greenwood een praatje en met enthousiasme vertelde hij ons van zijn plannen voor de toe komst. Een van de mooiste carillons van de Ver. Staten, krijg ik daar. Ze- ven-en-dertig klokkenEr zijn in het land ongeveer zestig klokkenspe len, maar de meeste zijn in een slech te conditie of niet met de hand te be spelen. Mechanische carillons dus, die op de hele en halve uren spelen. Het mooie carillon in Greenwood werd enkele jaren geleden door een rijke plaatselijke fabrikant aan de stad geschonken en deze de milli onnair Jas. Cally Self neemt nu ook het salaris van de beiaardier voor zijn rekening. De heer Kwist komt dus als het ware in particuliere dienst, zij het dat hij het geven van muzieklessen daarnaast zal voortzet ten in zijn nieuwe vaderland. Eenvoudig lijkt dat voor het be gin nog helemaal niet, is zijn oordeel. Denkt U alleen maar eens aan onze eerste taalmoeilijkheden! Maar er is in Amerika niet alleen een tekort aan muziekleraren, maar ook een groeiende belangstelling voor serieuze muziekbeoefening. Wist U bijv., dat er per jaar nog altijd meer mensen naar een concert gaan dan naar een baseballwedstrijd? We heb ben het deze week nog in een radio praatje over Amerika gehoord. Ook hoopt de heer Kwist op den duur wellicht de leiding van enkele koren op zich te kunnen nemen en mogelijk ook organist van een kerk te worden. Men heeft daar in Ameri ka in de kerken veelal pijploze Ham mond-orgels, maar die hebben na tuurlijk een registratie ongeveer als onze kerkorgels. De moeilijkheden van de eerste tijd denkt de heer Kwist te kunnen over bruggen door een betrekking te aan vaarden, die hem in de fabriek van zijn opdrachtgever is aangeboden. Een fabriek van vijfduizend man, daar is altijd wel iets te vinden. De oudste dochter van het vijf kinderen WANDELSPORT Prestatiemars over Walcheren De Middelburgse gymnastiekver eniging „Achilles" organiséert Zon dag a.s. een prestatiemars over Wal cheren. Het parcours is 55 km. lang. De wandelaars starten Zondagmor- fen om 7 uur op de Markt te Middel- urg en lopen dan via Veere, Vrou wenpolder, Oostkapelle, Domburg, Westkapelle, Zoutelande, Biggeker- ke, Koudekerke, Vlissingen, West- Souburg en Oost-Souburg naar Mid delburg terug. tellende gezin komt er trouwens op het kantoor, terwijl voor de tweede, een zoon, reeds een plaatsje in een grote bakkerij is gevonden. De gehele familie Kwist bereidt zich op het ogenblik natuurlijk en thousiast voor op de komende grote veranderingen* in de eerste plaats door ijverige studie van het Engels. Het wachten is op het ogenblik alleen nog maar op de afwikkeling van de gebruikelijke emigratiefaciliteiten, maar men rekent er toch op ongeveer in September te kunnen vertrekken. Een huis staat reeds gereed, volledig gemeubeld zelfs. En dat is een hele boel waard, want ook in Greenwood - een stadje van 25.000 inwoners in een mooie bosrijke omgeving bij een prachtig meer is het woningpro bleem heel nijpend! Korte Sprintjes IN VERBAND MET gerezen moei lijkheden tussen het gemeentebestuur van Arnhem en het bestuur van Vi tesse is het mogelijkdat Vitesse isjn kampioenswedstrijden niet in Arnhem zal spelen. Het Vitesse-bestuur heeft verklaard, dat er inderdaad moeilijk heden zijn, maar wat er precies aan de hand is, werd er niet by gezegd. Het bestuur van de KNVB zal zich op kor te termijn over deze kwestie uitspre ken. Het is niet mogelijk, dat de Arn hemse club zijn wedstrijden in Nijme gen zal spélen. 'DE REEDS EEN WEEK uitgestel de wedstr%l tussen het Haags elftal en de Italiaanse club Legnano zal niet doorgaan, omdat Legnano nog com petitieverplichtingen heeft. Het Haags elftal zal Woensdag 17 Juni toch een Italiaanse tegenstander krijgen en wel het eerste-klasse-profteam Pro Patria. DE VERSLAGGEVERS, die deze week op Te Werve bij Rijswijk de ath- letiekxoedstrijden moesten verslaan, zijn niet enthousiast over de nieuwe manier van voorlichting. Zoals bekend mogen zij zich niet meer op het midden-véld ophouden, maar krijgen mede delingen door middel van een walkie- talkie. ,JJeskundigen" op het terrein vertélden de journalisten wat zij za gen, maar volgens deze krantenmen sen was dit voor het maken van een goed verslag waardeloos. Jan Kwist aan het beiaardklavier te Veere. Sociale zorg voor zelfstandigen. Rapport van de K.V.P. Het Centrum voor Staatkundige vor ming van de Kath. Volkspartij heeft enige tijd geleden een commissie van der Grinten ingesteld, die een rapporl zou uitbrengen over de kwestie van de sociale voorzieningen voor zelfstandi gen. Dat rapport is thans verschenen. Di commissie meent, dat zelfstandigen die naar het inkomen gelijk gesteld kunnen worden met handarbeiders voor kinderbijslag in aanmerking dienen te komen. De inkomensgrens zou de commissie willen stellen op f 3000.per jaar voor een gezin met drie kinderen. Voor een gezin met vier kinderen zou de bijslag ingaan bij f 3200.— en zo hoger. De totale kosten van deze voor ziening worden op f 30 millioen per jaar geschat. Voor behoeftige zelfstan digen, die niet in eigen ouderdoms voorziening kunnen voorzien zouden maatregelen getroffen dienen te wor den overeenkomstig de Noodwet Drees Een inkomenbedrag van f 520 voor een ongehuwde en f 1040 voor gehuwden zou niet voor aftrek in aanmerking moeten komen en dan zou een uitke ring van f 10.per week voor een ongehuwde en f 20.per week voor gehuwden gewenst zijn. Bij hoger inkomen zou aftrek vol gen. De kosten van deze voorziening worden geraamd op f 50 millioen per jaar. De commissie is uitgegaan van het standpunt, dat de zelfstandige zelf zo veel mogelijk voor zijn oude dag moet zorgen. Algemene vergadering Ver. Coöp. Suikerfabrieken. In de te Roosendaal gehouden alge mene vergadering van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken U.A., gevestigd te Dinteloord, heeft de voorzitter, de heer J. M. van Bommel van Vloten, het overleden bestuurslid, de heer A. A. Mijs uit Sommelsdijk herdacht, die 30 jaren zijn beste krachten aan de coöperatieve suiker industrie heeft gegeven. Tevens her dacht hij de slachtoffers van de wa tersnood. De heer Van Bommel van Vloten stelde speciale tegemoetkomende maatregelen in het vooruitzicht ten bate van de getroffen leden. De rente van de deelgenotenlening werd voor 1953/54 wederom vastge steld op 4 De balans per 30 Sep tember 1952 en de exploitatiereke ning over het boekjaar 1951/52 wer den met algemene stemmen goedge keurd. Uit de toelichting bleek, dat in het boekjaar 4.100.000,waren ge ïnvesteerd, doch dat terreinen, ge bouwen en machines ongewijzigd voor een bedrag van ruim 4.400.000,op de balans voorkwamen. Idver tenue ELKE Z0 GOED LIJMT VELP0N VRAAG DE JUISTE SOORT Prijs van Koningin Juliana voor watersnood-wandel- en fietstocht Voor de Watersnood-wandel- en fietstocht, die de wandelsportvereni ging „Kruiningen" op Zaterdag 27 Juni a s. organiseert, heeft behalve de Commissaris der Koningin ook Ko ningin Juliana een prijs beschikbaar gesteld. Ook het Zeeuws Dagblad heeft een wisselbeker toegezegd. KORFBAL Programma voor Zaterdag. Het korfbalprogramma voor Zater dag luidt: Eerste klasse: Seolto-Zeelandia, Scampolo-S.S.S., Swift-Tjoba. Tweede klasse: Madjoe-De Poel, Vitesse-Togo II. Derde klasse A: Swift III-A.K.C.; B: Swift V-Animo n, Stormvogels-K.V. L-, Zuidwesters-V.K.V.C: Luctor Elto n, Volharding-Scampolo II, Kats-Dios; D: Togo 1U-W.K.V., Scampolo m-S.S.S. H, O.D.S.—Vol harding n. Adspiranten: Swift A-Tjoba, Vo- po-Vios, Animo-Swift vlug. ■54- COPPI EN BARTALI, die het rid derkruis in de orde van de Republiek hébben ontvangen, hebben aan minis ter-president De Gasperi een telegram gezonden, waarin zij hem de zege b) de Italiaanse verkiezingen toewens ten. ,Jk icens, dat U krachtig de laat ste helling zult oprijden naar de uit eindelijke overwinning", deelde Coppi in het telegram mede NOODLOTTIG CIRCUIT. Ray Amm won strijd in 500 cc-klasse. Het noodlot lijkt rond te waren op het dodelijk gevaarlijke motorcircuit op het eiland Man, dat tijdens de T.T.-races van deze week tot nu toe al vier doden heeft geëist. Maandag verloren de Engelsen Stephens en Swar- brick het leven bij een wedstrijd In de 500 co klasse, gisteren vonden de bekende Engelsman Leslie Graham en de Australiër Walker jammerlijk de dood doordat zy in volle vaart de macht over het stuur verloren. Onder het oog van vele toeschou wers vloog Graham, die in 1949 we reldkampioen in de 500 cc klasse werd en wiens deelname in de T.T. te Assen met grote belangstelling werd tegemoetgezien, bij de steile af daling van Bray Hill uit de bocht, waarna hij met een vaart van 160 km. per uur tegen een muur reed. De ren ner was op slag dood. Na het winnen van de strijd in de 125 cc klasse had de 39-jarige Engelsman nog ver klaard, dat het rijden op het circuit van Man niet gevaarlijker was dan het oversteken van een straat Graham nam reeds 20 jaar lang re gelmatig aan wedstrijden deel en bracht verschillende T.T.-wedstryden op zijn naam. Kort nadat de Augusta van Gra ham tegen de muur te pletter was geslagen, verongelukte in de vierde ronde van de 500 cc Walker. Hij raakte in een bocht met een voet- (Advertentie) steun de trottoirband, waardoor zijn Norton over de kop sloeg. Walker werd tegen een boom geworpen en was eveneens op slag dood. Door de ongelukken van deze week (4) is het aantal doden, dat het circuit in de loop van de jaren heeft geëist op 16 gebracht 79 renners kwamen aan de start van de race in deze wedstrijd, welke over 7 ronden met een totaal afstand van 425.04 km ging. Het tempo lag reeds dadelijk zeer hoog. Na de tweede ronde had de Zuidafrikaan Ray Amm de leiding met zijn Norton voor Duke (Gilera) cn Armstrong (Gilcra). Tijdens de felle strijd tussen Amm en Geoffrey Duke sneuvelde het ronderecord reeds voor de tweede maal. Voor Duke kwam echter spoedig het ein de. In het begin van de vierde ronde raakte hij de macht over zijn stuur kwyt, zodat hij viel en de strijd moest staken. Amm die op dat moment in tweede positie lag met een minuut achter stand, nam de leiding over en ver kreeg ruim anderhalve minuut voor sprong op Armstrong en de Nieuw- zeelandse AJS-rijder Coleman. Coleman werd ten slotte van de derde plaats verdrongen door de En gelse Nortonrijder Brett. Toen ging Brett op Armstrong af en inderdaad slaagde hij er in zijn landgenoot voorbij te komen. De aanval op de leider Amm mislukte echter. Amm behield de kop en won voor Brett en Armstrong. De uitslag luidt: 1. Amm (Zuid- Rhodesia) met Norton 425,04 km. in 2 uur 48 min. 51.8 sec., gemiddelde snelheid 151,03 km.; 2. Brett (Gr. Br.) met Norton 2.49.03.8 (150,85 km.); 3. Armstrong (Ierland) met Gilera 2.49.16.8 (150.66 km.); 4. Co leman (Nieuw Zeeland) met A.J.S. 2.50.49.6 (149.29 km)5. Doran (Gr. Br.) met A.J.S. 2.54.25.0 (146,22 km. f» \o&/cye*ccbfc SCHENKTU in iedere RICHMOND zijn verwerkt de edele "SL0W-5M0KE"VIRGINIA tabakken, afkomstig van de beroemde WINSTON-SALEM FIELDS USA jlhdat vovt LEZERS SCHRIJVEN Weinig piëteit (II). Met verbazing heb ik het schrijven van de ïjeer J. Gabriëlse gelezen over het storten van menselijke overblijf selen aan de zeekant bij het opruimen van de begraafplaats te Zoutelande. Zo iets is volgens mij volkomen ontoelaat baar. Hét dagelijks bestuur van de ge meente Zoutelande had direct op dracht moeten geven aan de uitvoer der van het werk om deze resten el ders te doen begraven. Streng optre den van het gemeentebestuur in zulke gevallen is een eerste vereiste, want het gaat niet aan kinderen in Zoute lande of waar dan ook met doodsbeen deren te laten spelen. De redactionele toevoeging aan het schrijven van de heer Gabriëlse be vredigt mij en vele lezers van Uw blad ook niet erg. J. Labruyère, M'burg. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Hendrik Ido Ambacht: C. A. Hel te Tange Alteveer. Aange nomen naar Balk (toezegging)H. Belier, vicaris te Harich; naar Klun- dert: A. M. Lindenburg (voorheen predikant te Beekbergen), die be dankte voor Aalst, Goedereede en voor Stad aan 't Haringvliet. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Duisburg Ruhr- ort: J. Wiepkema te Roden (voorheen te Duisburg Ruhrort). Bedankt voor Winschoten: C. Goe man te Schipluiden. GEREF. KERKEN (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Ulrum; N. Bruin te Santpoort-Beverwijk. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Doesburg: L. Kleisen, legerpredikant te Utrecht en W. H. Velema, candidaat te 's- Gravenhage. Waar zijn onze schepen (Abonn&s, die by een bepaala schip geïnteresseerd zyn, wor den verzocht dit aan onze Re dactie te mélden. Wij zullen dit schip dan zoveel mogelijk in deze rubriek opnemen tot het weer in een Nederlandse haven aankomt. Daarna is eventueel een nieuwe opgave nodig). Aagtekerk 11 v. Marseille n. Duinkerke. Abbekerk 12 te Suez. Aldabi p. 11 Ruife n. Las Palmas. Alcyone 12 te Rio Janeiro. Almkerk 11 te Adelaide. Akkrumdijk 12 te Pt. Kembla. Alphard 11 te Recife. Averdijk 11 te Antwerpen. Borneo 11 v. Belawan n. Penang. Heelsum 12 te Antwerpen. Lemsterkerk 11 v. Karachi n. Aden. Maasdam 11. 720 m. ZW Valentia. Mariekerk 11 v. A'dam n. Miri. Rijndam 11, 300 m. N.W. Valentia. Schie 12 te Izmir. Schiedijk 11 v. Belawan n. Colombo. Sibajak 13 te Melbourne. Waterman 11, 530 m. ONO Kp. Race. Willem Ruys p. 11, 2300 m. Kp. Bon. Zuiderkruis 11, 240 m. O. New York. HOOG EN LAAG WATER 14 Juni. U.+N.A.P U.+N.A.P. U.— N.A.P. U.N.A.P. Vlissingen 3.40 1.96 15.57 1.87 9.45 2.02 22.15 2.23 Terneuzen 4.10 2.14 16.29 2.05 10.21 2.21 22.51 2.42 Hansweert 4.51 2.20 17.07 2.11 11.02 2.36 23.32 2.58 Zierikzee 5.14 1.42 17.31 1.29 10.33 1.58 23.11 1.79 Wemeldinge 5.26 1.68 17.48 1.55 10.56 1.81 23.22 2.06 15 Juni. Vlissingen 4.23 1.95 16.35 1.83 10.22 1.93 22.55 2.22 Terneuzen 4.54 2.12 17.06 2.00 10.58 2.12 23.30 2.41 Hansweert 5.34 2.20 17.42 2.07 11.39 2.28 Zierikzee 5.55 1.42 18.07 1.24 11.17 1.49 23.51 1.78 Wemeldinge 6.08 1.68 18.24 1.49 11.34 1.73 Zeeuwse C.B.T.B. en de ramp schade (slot van pag. 1.) De regeling voor de herbouw noem de de heer Van den Heuvel vrij bevre digend, hoewel er ook op dit gebied bezwaren zijn. In dit verband dacht spreker aan gepensionneerden en renteniers, voor wie het dikwijls moeilijk zal zijn om het resterende bedrag van het herstel aan te vullen. Het herstel van de bedrijfsgebou wen vond spreker slechter geregeld, waarbij hij o.m. wees op het verschil in diverse taxaties, welke bovendien nog aan de lage kant blijken te zijn. Ten aanzien van de herbouw van de boerderijen zag de heer Van den Heu vel gunstiger perspectieven. De bepa ling, dat op verzoek van de rechtheb bende de bijdrage kan worden bere kend als voor een niet-agrarisch pand wees volgens hem in aeze richting. Dat er een mogelijkheid bestaat om ontheffing te krijgen van de her- bouwplicht was naar de mening van de heer Van den Heuvel evenmin on gunstig, vooral niet ten. opzichte van oudere mensen. Spreker wees er voorts op, dat ver goeding van het verlorengegane vee alleen dan wordt verleend, indien dit vee tot het agrarische bedrijf behoor de. Voor getroffen arbeiders, die een eigen varken of een geit hielden, is deze bepaling dus zeer ongunstig. VERBETERINGEN NOODZAKELIJK. Een groot en ernstig bezwaar noemde de heer Van den Heuvel het feit, dat o.a. voor kerken in het ont werp geen bepalingen zyn opgenomen. „Dit wetsontwerp dient op belangrij ke punten te worden verbeterd", zo besloot de heer Van den Heuvel zijn toespraak, „niet omdat de getroffe nen een juridisch recht hebben op ver goeding, maar omdat een rechtvaar dige politiek in ons land dit eist". Na deze inleiding gaf de heer G. J. de Jager uit Anna Jacobapolder, voorzitter van de studiecommissie, die de C.BT-B. Zeeland in verband met het wetsontwerp instelde, een overzicht van wat er aan wensed on der de getroffen leden van de Zeeuw se C.B.T.B. leeft. Zijn conclusie luid de, dat alle doorlopende kosten, alle vaste lasten alsmede het onderne- mingsloon van de boer vergoed die nen te worden. Daarnaast moet reke ning worden gehouden met de grote naschade en moet het recht op huis- raadschade worden vastgelegd. De rijkslandbouwconsulent, dr. Ir. C. W. C. van Beekom was de volgen de spreker en betoogde, dat men bui ten het rampgebied reeds lang tot het normale leven is teruggekeerd, zon der te beseffen hoe erg de toestand hier is. In bewogen bewoordingen hield hij een warm pleidooi voor de belangen van de Zeeuwse getroffenen. Voorts wees hij met nadruk op de lange duur van de naschade. Nog tal van vragen werden de heer Van den Heuvel gesteld, waarbij er vanzelf sprekend ook enkele dc huisraadscha- de betroffen. Spreker antwoordde daarop, dat hy als voorzitter van de Watersnoodcom missie uit de Tweede Kamer een zeer vertromvelyke brief had ontvangen van de minister-president inzake de normen voor huisraadschade. „Het is juist myn grote bezwaar", aldus de heer Van den Heuvel, „dat deze nor men geheim gehouden worden. Wan neer dit bij een wet wordt geregeld, kan iedereen zoals het behoort er kennis van nemen". Deze vergadering, welke onder lei ding stond van de voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B., de heer C. de Put ter uit Axel, werd met dankgebed door de heer Van den Heuvel geslo ten. 0 De Lutherse kerkdag zal dit jaar op Donderdag 25 Juni worden gehouden op de terreinen van het Luthers buitencen trum kasteel ..Hoelcelum" aan de weg van Ede naar Bennekom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 10