VERHUIZING PROVINCIALE BIBLIOTHEEK IN VOLLE GANG WALCHEREN Burgerlijke Stand WINNAARS OPSTELWEDSTRIJD NAAR PARIJS VERTROKKEN VRIJDAG 12 JUNI 1953 PROVINCIALE ZEEVWSE COURAN7 5 DUIZENDEN BOEKEN OP REIS. Expositie in Statenzaal ter gelegenheid van de opening. Ter gelegenheid van de opening der Provinciale Bibliotheek in een geres taureerd en voor dit doel ingericht gedeelte van de Abiiy te Middelburg, wordt in de Statenzaal, waar op 14 Juli om 8 uur de openingsplechtig heid wordt gehouden, een kleine ten toonstelling ingericht van kostbaar heden, die in het bezit van de Prov. Bibliotheek zijn. Deze tentoonstelling zal, evenals de nieuwe Bibliotheek, enkele dagen voor het publiek te be zichtigen zgn. Aan de afwerking van het Abdgge- deelte wordt thans de laatste hand gelegd. De voormalige Kapittelzaal, welke leeszaal wordt, heeft een bij zonder fraai tongewelf .met beschil derde randen gekregen. Ook de go- thische ramen zijn op hun plaats ge bracht. Momenteel wordt de vloer ge legd. Om het geluid te dempen wor den onder de planken strippen board aangebracht. De omvangrijke verhuizing van het boekenbezit is inmiddels in volle gang: gemiddeld worden dagelijks bijna zeventig kisten van de Dam naar de Abdij overgebracht. Zij wor den daar met behulp van een electri- sche lier naar boven gehesen en op de steiger aan de buitenzijde van de gevel uitgepakt. De boeken worden vervolgens door een raam naar bin nen gebracht, waar zij direct op hun reeds tevoren bepaalde plaats in de lange, stalen rekken worden neerge zet. Vele duizenden boeken, manus cripten, brochures, tijdschriften, e.d. moeten deze reis maken. RAAD OOSTKAPELLE. Woningbouw wordt 24 Juni aanbesteed. In een vergadering van de raad te Oostkapelle, onder voorzitterschap van burgemeester F. G. Sprenger, werden de geloofsbrieven van de nieuwgeko- zen raadsleden door de commissie van onderzoek in orde verklaard. Hierna werden verschillende begrotingswijzi gingen vastgesteld. De rekening van de vleeskeuringsdienst over het boekjaar 1952, welke aan inkomsten en uitga ven een bedrag liet zien van f 12.319.61, sluit met een nadelig saldo van f 397.58. De voorzitter deelde mede, dat op 24 Juni getracht zal worden het bouwen van vier woningwetwoningen aan te besteden. De raad besloot ver volgens om het na de ramp ingestel de verbod tot het betreden van het strand en het duinterrein tussen zons ondergang en zonsopgang in te trek ken. Tenslotte werd mededeling ge daan van het aanschaffen van een aantal stoelen voor de raadzaal. Hier voor was een post op de begroting uit getrokken. Verkoopmiddag. In de consistorie van de Ned. Herv. kerk te Biggekerke werd een verkoop- middag gehouden uitgaande van de Hervormde vrouwenvereniging en de jeugdclub, waarvan de opbrengst zal worden besteed voor het aanschaffen van een knielbank in de Ned. Herv. kerk. De goederen, welke werden ver kocht, waren in de afgelopen maan den door de leden van de verenigingen zelf vervaardigd. De middag werd geopend door me vrouw Roscam Abbing. Spreekster richtte een bijzonder woord van wel kom tot mej. Stolk uit Middelburg, die naar Biggekerke was gekomen om daar iets van haar werk aan de in dustrieschool te vertellen en te tonen. Na de lezing, welke met een hartelijk applaus werd beloond, werden verver singen aangeboden. De meeste goede ren gingen vlot van de hand. Vooral bij de verkoop op Amerikaanse wijze ging het geanimeerd toe. De opbrengst van deze middag bedroeg f 170. Dezer dagen ontving de Provinciale Bibliotheek een legaat van mevrouw de weduwe M. M. A PhilipsBarz, een groot aantal boeken, waaronder een belangrijke verzameling Duitse letterkunde. Ir. H. W. van Tijen lid van Kon. Ned. Academie van Wetenschappen. Tot lid van de Kon. Nederlandse academie van wetenschappen is be noemd ir. H. W. van Tijen, directeur van do N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen en woonachtig in 's-Gravenhage. Bij deze benoeming werd de volgende aantekening ge steld: Ir. H. W. van Tijen geboren 28 Sep tember 1888 te Wormerveer, is in 1911 met lof als w.i. te Delft afgestu deerd Hij werkte enige jaren bij „Feijenoora" te Rotterdam en Werk spoor en trad in 1917 in dienst bij de N.V. Koninklijke Maatschappij ,,De Schelde" te Vlissingen, alwaar- hij in 1942 directeur werd. Sinds 1947 is hij bovendien directeur van de N.V. Gas turbine maatschappij te 's-Gravenha- Subsidie-verzoeken aan provinciaal bestuur De agenda voor de eerste gewone zitting der Provinciale Staten van Zeeland in 1953, welke op 16 Juni in de Statenzaal te Middelburg wordt geopend, vermeldt o.m. een aantal verzoeken om bijdragen uit de pro vinciale kas. Het bestuur der Nederlandse ver eniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit te Amsterdam vraagt voor één keer een subsidie van 1000 voor de vervanging van haar hospitaal-kerkschip „De Hoop" door een nieuw vaartuig. Het bestuur van de afdeling Zeeland-Noord der Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren zond' een verzoekschrift om een jaarlijkse bijdrage van 100. De Vereniging voor Instrumentale muziek te Middelburg heeft het pro vinciaal bestuur verzocht, bij de vor ming van een algemeen subsidië ringsplan voor een subsidie in aan merking te mogen komen. Tenslotte zond de Commissie voor de Hygiëne van het Kind in Zeeland een verzoekschrift in om een subsidie voor de onder haar ressorterende centra voor kraamzorg van tenminste 50 cent per interne verzorgingsdag. Burgemeester <r.\ wethouders van Middelburg hebben medegedeeld, dat zij hun verzoek om gelden te ver schaffen voor de aanschaffing van de inventaris ten behoeve van een op te richten gemeentelijk streeklaborato- rium voor de volksgezondheid intrek ken. Zoals gemeld zal dit bacteriolo- gisch-serologisch laboratorium in Goes worden gevestigd. Eerste pensioenuitkering feestelijk gevierd. In het gebouw van de Metaalbe- drijfsbond te Vlissingen werd een feestelijke bijeenkomst gehouden door de leden van de afdeling Vlis singen van de algemene bond van Voedings- en Genotmiddelen, ter ge legenheid van het feit, dat aan de heer M. C. Boutens als eerste dooi de bond een aanvullend pensioen zal worden uitbetaald. De afdelingsvoor zitter, de heer D. Heijboer, verwel komde in het bijzonder de heer Ch. Norberg, lid van het hoofdbestuur en richtte zich daarna tot de heer Boutens aan wie liij een foto van oud-Vlissingen aanbood. Het hoofd bestuurslid verklaarde het een ver heugend verschijnsel te vinden, dat op 1 Januari 1953 het bedrijfspen sioenfonds in werking was getreden. Er kan nu nog slechts 5 per week worden uitgekeerd, maar men zal er naar streven dit bedrag te verdub belen. Verder besprak de heer Nor- berg het instellen van een bodem pensioen, in welk geval het bedrijfs- pensioen aanvullend kan gaan wer ken. Spreker besloot met een beroep te doen op de aanwezigen om uit dankbaarheid aan de pioniers, welke dit succes hadden weten te bereiken de groep van ongeorganiseerden m Nederland kleiner te helpen maken door ledenwerving. De avond werd opgeluisterd door het optreden van mr. Johnnie, die er spoedig in slaag de om met zijn goocheltoeren de stemming erin te brengen. Scheepvaartberichten. Vlissingen aangekomen 11 Juni: Ed mund Halm van Tunis: Poortvliet van Goole; Wilja van Antwerpen; Lydia van Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen 10 Juni: Carpo van Londen: Oise van Hamburg: Missouri van zee; Brem van Rotterdam: Nassauhaven van Rotterdam; Kitty van Rotterdam; Glashaven van Rotterdam Noordstad van Rotterdam; 11 Juni: Jong kind van Port Liauty; Alpherat van Buenos-Aires; Qulrina van Alkmaar Gent; Aktjo van Rotterdam; Edam van New York. Vlissingen vertrokken 10 Juni: Provi- densia naar Canada; Gustaf naar Stock holm; 11 Juni Edmund Halm naar Halm stad. Gepasseerd van Antwerpen 10 Juni: Su matra naar Londen; 11 Juni: Frejo naar Stockholm van Gent; Amsteltoren naar Amsterdam: Meteoor naar Garston; Wega naar Yarmouth; Heerengracht naar Am sterdam. MIDDELBURG. Bevallen: M. S. J. Leijnse-Lorier, d.; M. J. Vinke-van Meenen, d.; G. H. Hui- bregtse-van Helvoirt, z.; M. Barth-Berg- werff, d.; L. Dooms-Joosse, d.; M. C. Co- lijn-Heydens, z.; J. Jacobse-de Bree. z.; C. van Schaik-Sturm, z.\ L. A. van Bel- zen-Maas, z. Overleden: A. M. Seugling. 1 dag, d. v. G. M. Seugling en A. M. Rogmans; J. Castel, 85 j., geh. met N. Dellebeke. VEERE. Bevallen: J. Poppe-Besuijen, z.; A. Ba- rentsen-Kromhout, d. Getrouwd: H. F. A. Koster, 24 j. en N. Klaassen, 22 j. OOSTKAPELLE. Bevallen: S. Dekker-Jansen van Rosen- daal, d.; C. Roose-van Pienbroek, z. Getrouwd: C. Boogaard, 28 j. en C. Bommeljé. 23 j.; G. Wondergem, 26 j. en S. Jobse, 22 j. Overleden: L. Louwerse. 81 j.. wednr. van J. Wielemaker; C. Wattel, 65 j., echtg. van J. van Belzen; L. Sturm, 70 j„ echtg. van W. Krijger; L. de Jager, 80 j., echtg. van A. M. Böogerd; L. Labruijère, 70 j., echtg. van J. Zwemer; J. Geldof, 68 j.; J. in 't Anker, 84 j., wed. van A. Ma>- jaars. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Getrouwd: A. Knuijt, 31 j. en C. Pleijte. 24 j. Overleden: S. Wisse, 72 j., echtgenote van N. P. de Jager. SEROOSKERKE (W.). Bevallen: D. N. MelseDekker, d.; A. MaljaarsHarpe, z.; P. JobseDingeman- se, z. Ondertrouwd: P. C. Christiaanse, 22 J. en E. M. Dekker. 26 j. Getrouwd: J, Maas. 21 j. en J. C. Flip- se. 23 j.: P. C. Christiaanse. 22 j. en E. M. Dekker. 26 j. Overleden; J. in "t Anker, 69 j., echtg, van J. J. Wattel: A. de Visser, weduwn van P. Polderman, 80 j. KOUDEKERKE. Bevallen: C. de LooffKluijfhout, d. Getrouwd: D. Brasser, 22 j. en L. de Pagter, 21 j.; M. A. Westerweele, 38 j. en E. Louwerse, 32 j.; J. Vogel. 22 j. en W. Tevel, 26 j.; L. Flipse. 29 j. en P. A. Roel- se, 24 j.; K. Vogel, 30 j. en C. de Korte. 25 j.; A. W. Sohilait, 22 J. en M. Th. Pat- tikawa, 22 j. Overleden: L. Louwerse, 81 j., weduwn. van J. Wielemaker; M. Th. Sijrmesaal, 83 j., wed. van I. J. Neuféglise; M. C. Gi- deonse. 6 j.; J. de Witte, 73 j., echtgen. v. T. Dekker; P. Kosten, 52 j., wed. van M. van Haveren, DOMBURG. Bevallen: T. Maranus-Vos, d.; M. J. Murk-Roelse, z,; W. de Visser-Roelse, d. Getrouwd: G. de Visser, 22 j. en J. Wisse. 22 j.; A. J. Maas, 29 j. en M. J. van de Kreeke, 25 j.; A. van Sighem, 24 j. en S. de Lange. 20 j. Overleden: J. Jongepier. 75 j., echtg. van P. Steijn; R. Boogaard. 69 j., echtg. van P. Vlieger. ZOUTELANDE. Bevallen: K. Boogaardde Voogd, d.; A. KerkhoveKleinepier d. Overleden: L. Sturm, echtgenote van A. Janse, 52 j. BIGGEKERKE. Bevallen; M. M. de Wolf—Mol. d.; A. J. AlewijnseBrasser, z.; N. WijkhuijsKlei nepier, z. Ondertrouwd: J. J. Aarnoutse, 25 j. en Joh. de Buck, 23 j, ST. LAURENS. Bevallen: J. M. Traas—Groenewege. d.; J. Willemsede Voogd, C. P. Boon de Troije, z.; J. WillemseKoppejan, z. Overleden: J. W. Melis, 79 j., gehuwd met C. Willemse. Getrouwd: A. Kluijfhout, 26 j. en M. F. Rooze, 25 j.; A. J. Geelhoed. 28 j. en J. F. van der Ende, 29 j.; N. H. Groot, 26 j. en H. Weeda, 27 j.; K. Kruk, 67 j. en J. C. Korstanje, 51 j. Veel belangstelling voor actie van „Handelsbelang". Donderdagavond werd in het Ned. Koffiehuis te Middelburg een druk be zochte vergadering van de Vereniging „Handelsbelang" gehouden. Deze avond was belegd om de winkeliers, die geen lid van de vereniging zijn uit te nodigen eveneens deel te nemen aan de komende actie „Koopfeest in Middelburg". Een vrij groot aantal winkeliers gaf zich hiervoor op, zodat men thans reeds op meer dan 70 deel nemers kan r:"renen. Collecte voor Zonnestraal In de week van 15 tot en met 20 Juni wordt in Vlissingen de jaarlijkse collecte ten bate van „Zonnestraal" en het N.V.V.-t.b.c.-fonds gehouden; do eerste vijf dagen is er een huis-aan- huis-lijstcollecte, Zaterdag 20 Juni 'n straatcollecte. Beiaardconcert te Veere Zaterdagavond van 8 tot 9 uur zal de stadsbeiaardier van Veere, de heer J. Kwast, het tweede zomerconcert geven op het carillon van het Veerse raadhuis. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Preludium, Handel; 2. a. zingen, b. in het woud, c. vroeg op; 3. Suite in C., Purcell; 4. a. 't Is plicht dat Iedere jonge, b. vaarwel, c. de zilvervloot; 5. Fruhlingse erwachen, E. Bach; 6. a... Ich liebe dlch, Grieg, b. Gebet, Hiller. e. Es musz ein wunderbares sein, Liszt; 7. uit: Burgmüller opus 100: a. La candeur, b. Arabesque, c. Pastora le; 8. Wachter lied, b. Arietta. Grieg; 9. Thema met variaties Staf Nees; 10. Jeruselem, Mendelssohn. 55 jaar getrouwd. Op Dinsdag 22 Juni hopen de heer C. Joziasse en mevrouw M. Joziasse Adriaansen, Breestraat 55, Middelburg, ihun 55-jarige echtvereniging te vie ren. Verlceersexamen te Vlissingen. Evenals in vele andere plaatsen werd ook te Vlissingen het verkeers- examen voor de schoolgaande jeugd gehouden, waaraan doof alle scholen werd deelgenomen. Dat de kinderen extra hun best deden om het begeer de verkeersdiploma te behalen, be hoeft geen betoog. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlis singen maakt bekend, dat in het tijd vak van 3 tot 9 Juni 1953 de navol gende voorwerpen aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: 2 shawls, bal, borstlapje" K. M. 02574, timmer manswinkelhaak, nagelschaar met vijl, Duplex nota doorschrgfboek. Inlichtingen zijn aan zijn bureau te bekomen van de adressen, waar de navolgende voorwerpen zijn te bevra gen: Kinderportemonnaie's met in houd, zakkam in etui, polshorloge, portefeuille met inhoud, lederen hand schoenen, grijs kindertasje, 2 vulpen nen, tas inhoudende schoenen en re genjas, motorkap, motorsleutels, speelgoedwagentje, huissleutels, kin dertasjes met inhoud, zwembroek, kinderwantje, sier haarspeldje, zak mes. muntbiljet, damestas met in houd, paardenriem. ZEEUWSCH-YLAANDEREN Onvoorzichtig oversteken oorzaak van autobotsing. Doordat de. heer v. d. L. te Sluis kil in de buurt van het Casino plotse ling zonder richting aan te geven de rijweg overstak, veroorzaakte hij een autobotsing, welke echter zonder per soonlijke ongevallen afliep. De be stuurder van een passerende politie auto zag zich door de onverwachte manoeuvre van de heer v. d. L. ge noodzaakt sterk te remmen. De auto kwam hierbij op een steen terecht en botste vervolgens tegen een ter plaatse geparkeerd staande wagen. Beide auto's werden aanzienlijk beschadigd. Verkeersexamen leerlingen lagere scholen ie Axel. In het kader van de Veilig Ver- keersweek te Axel reikte de lieer P- Smies, secretaris van de Veiling Ver- keersactïe, op het gemeentehuis de diploma's uit aan de leerlingen der lagere scholen. Van de 144 leerlingen werd door 125 het diploma behaald en ook werden nog uitgereikt 19 vlag getjes en 9 emblemen. Na afloop hield kapitein L. Stoorvogel een rede over „De gevaren van de weg". De leerlingen, die geen fouten hadden ge maakt, mochten een rit maken in de station-car van de rijkspolitie. „Karei Doormangroep" Heinkenszand heeft nieuw clubhuis. Zaterdag a.s. wordt het geopend. Zaterdagmiddag om drie uur zal te Heinkenszand het nieuwe padvin dersgebouw van de „Karei Doorman- groep" aldaar officieel worden ge opend door mr. dr. A. J. J. M. Mes, voorzitter van de groepsraad. Het houten gebouw werd destijds gekocht, toen het scholencomplex in Nieuw- dorp gereed kwam. De noodschool was toen niet meer nodig, terwijl de padvinders dringend verlegen waren om een goede behuizing. Sedert de oprichting nu alweer zes jaar ge leden beschikten zij nog niet over een goed clubhuis. Aanvankelijk kwam men bijeen in een schuur bij een bakker en later werd naar bet koetshuis van de familie Van Citters verhuisd, doch de toestand bleef ver re van ideaal. Toen de noodschool dan ook beschikbaar kwam werd de kans om deze barak aan te kopen met bei de handen aangegrepen. Een stukje grond kreeg men toegewezen tussen de kerk en de school van Heinkens zand. Onder leiding van hopman H. de Reiger en diens zuster. Akela de Reiger, werd het terreintje puinvrij gemaakt door de jongens en opge hoogd. Daarna bouwden zij samen het clubhuis, dat twee afdelingen be zit, namelijk een voor de welpen en een voor de verkenners. Een voordeel van dit gebouw is. dat er thans nieu we leden tot de groep kunnen worden toegelaten. Tot dusver was dit na melijk niet mogelijk wegens plaatsge brek. In dit verband hoopt de groeps raad. dat vele belangstellenden, zoals ouders, niet alleen uit Heinkenszand, maar ook uit de omliggende dorpen, bij de opening aanwezig zullen zijn. W.Z.-VIaamse burgemees ters bezochten Schouwen. Donderdag arriveerden te Zierlkzee met het politievaartuig de It.P. 4 en kele burgemeesters uit W. Zeeuwsch- Vlaanderen om een kort bezoek te brengen aan Schouwen-Duiveland. De excursie, welke onder leiding stond van de districtscommandant der rijkspolitie, majoor W. H. van Balle- goyen de Jong en de toegevoegde of ficier, kapitein L. Stoorvogel, ging na een bezoek aan de Westhoek over het verdronken land van Schou wen-Duiveland. De burgemeester van Zierikzee, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije. verwelkomde het gezelschap aan het „Luitje" en leidde het door verschillende zwaar gehavende straten van de stad, waarna een bezoek ge bracht werd aan het hoofdbureau der rijkspolitie. Havenoord. Nadat om 12 uur een maaltijd was gebruikt in hotel „Mondragon" bega ven de heren zich per politie-auto naar de Stenendijk, waar de motorvletten van de rijkspolitie hen opwachtten. Over het verdronken land van de Vier- Bannen voeren ze naar Nieuwerkerk en Ouwerkerk. Hier verliet het gezel schap het geïnundeerde gebied door het gat van Ouwerkerk om per R.P. 4 naar Wemeldinge gebracht te worden. Tentoonstelling in Hulst Vrijdagmiddag 19 Juni wordt in het Hulster Stadhuis de tentoonstel ling van inzendingen op de prijsvraag voor het ontwerpen van een nieuwe bekroning voor de vieringstoren van de St. Willibrordus-basiliek geopend. Noodgebouw telefooncentrale te Oostburg Woensdag zijn de werkzaamheden begonnen aan het noodgebouw voor de tijdelijke vestiging van de telefoon centrale op het terrein tegenover de Chr. school te Oostburg. Tegen half September hoopt men met de werk zaamheden zover te zgn, dat de tele foon-installaties overgebracht kun nen worden. Het noodgebouw wordt opgebouwd uit materiaal van de oude H.B.S. barak. Wielerwedstrijd te Cadzand Evenals vorig jaar zal ook nu ter gelegenheid van de kermis te Cadzand een wielerkoers worden georgani seerd. Om de nodige gelden hiervoor bijeen te brengen zal door het comité een inzameling worden gehouden. Mooi programma, ook voor jongeman uit Kapelie. De tien winnaars van de opstelwed strijd „Samen Europa", die de geza menlijke omroepverenigingen in sa menwerking met de ministeries van buitenlandse zaken en van economi sche zaken hebben uitgeschreven, zijn Donderdag naar Parijs vertrokken. Zij worden begeleid door de heren A. Rammelt van de KRO. drs. J. van Dis van de NCRV. mr. A. Ie Vries, hoofd van de afdeling nieuwsvoorziening van het ministerie van buitenlandse zaken en A. Houtman, medewerker aan de persdienst van het ministerie van eco nomische zaken. Zoals bekend betrof deze wedstrijd het maken van een opstel .door jonge- RAAD BIERVLIET. Bedrag van 3000 voor standbeeld Willem Beukelsz. Voorschotten voor herbouwplichtigen. De gemeenteraad van Biervliet heeft in de onder voorzitterschap van burgemeester A. P. Kostense gehou den raadsvergadering op voorstel van de heer I. G. de Lijzer (arb.) zonder hoofdelijke stemming besloten 3000 te bestemmen voor de oprichting van een standbeeld voor Willem Beukelsz. B. en W. hadden voorgesteld dit bedrag te besteden aan het verplaat sen van de muziektent, ter verfraai ing van de Markt. Voorts besloot de raad 100.000 te voteren als voor schot op de te verwachten Rijksbij drage voor herbouwplichtigen. Het bedrag van de voorschotten zal 90 bedragen van de Rijksfinanciering. De gemeente zal de voorschotten ver lenen in die herbouwgevallen, waar mede verruiming van de woongele genheid wordt verkregen. De raad stelde vervolgens een ver ordening vast. waarbij wordt toege staan, dat kappersbedrijven in Bier vliet tot half acht geopend mogen zijn, terwijl de klanten tot acht uur afgeholpen mogen worden. Over het jaar 1952 werd 32,36 subsidie verleend aan de R.K. ge zinszorg, terwgl aan de Chr. Bewaar school een bijdrage van 211,20, zijn de het exploitatietekort over 1952 werd verleend. Op een desbetreffend verzoek van de Plaatselijke Commis sie ter verbetering van het Rundvee besloot de raad 8 medailles beschik baar te stellen tot een maximum be drag van 40. Ook in 1953 zal aan het daarvoor in aanmerking komende gemeente- personeel een vacantie-uitkering ver strekt worden. De gemeente Biervliet heeft nog ƒ- 800.aan opbouwobligaties in haar bezit, deze zullen nu verzilverd worden, aldus besliste de raad, als een gunstige koers bedongen kan worden. Een verzoek van de zijde van de P. Z.E.M. financiële medewerking te verlenen bij de aansluiting op het electriciteitsnet van 2 woningen, werd afgewezen. Het gevraagde bedrag per perceel is 409.Het reeds vroeger door de raad vastgestelde maximum bedrag wat aan elk te elec- trificeren perceel in de gemeente zou worden bijgedragen bedraagt 150. Hogere bedragen toekennen zou tot ongewenste situaties kunnen leiden. De eindwijziging van de gemeentebe groting 1952 werd vastgesteld. De post onvoorzien werd op nihil terug gebracht De gemeenterekening 1951 werd voorlopig vastgesteld. De gewone dienst sluit met een batig saldo van 12.153,49. De inkomsten bedroegen 340.062,39. De kapitaaldienst sluit met een batig slot van 5944,98. De inkomsten op deze dienst bedroegen 492.756,81. De vergoeding' voor het bijzonder onderwijs over 1952 werd vastgesteld op 29,49, waardoor het voor verre kening in aanmerking komende be drag in 1952 voor de R-K. Bijz. lagere school ƒ.2486,99 bedraagt. Tijdens de rondvraag informeerde de heer A. de Meyer (Arb.) naar de voorgenomen herstellingen van de daken van de noodwoningen te Driewegen. In St. Annaland is men „in de olie" ge raakt, letterlijk dan. Omdat het in het land van St. Anna geen prettig lever meer was door de grote stofwolken welke hier voortdurend ronddwarrelden heeft men er de straten bespoten met verlopen olie. Waaruit blijkt, dat het tenslotte toch tot stoffige en dorstige lcel - terug te voeren is.... Te Heinkenszand werd een machtige voetbalwedstrijd gespeeld tussen de jon gensclub van Nieuwdorp en V.I.O.S. uit die gemeente. Er werd buitengewoon aan trekkelijk spel te zien gegeven en het krachtsverschil was zo klein, dat de gas ten slechts met één puntje verschil wisten te winnen. Het werd 2- 1 voor Nieuwdorp. De leden van dc visclub „Geduld over wint alles" ,te Axel gaan spoedig weer op hun simmetje turen, gezeten aan de rand van de kleine Kreek, welke voor het vis sen werd vrijgi .even door het gemeente bestuur. Ook worden in Axel in ver band hiermee weer talrjke Belgen ver wacht. Over de „Bosse Kreek" is nog geen bericht ontvan-an, maar „geduld over wint alles".... Kort en Klein. In een onbewaakt ogenblik slikte het éénjarige dochtertje van de fami lie T. te St. Jansteen een knikker in. Het kleintje moest ter verpleging naar het ziekenhuis te Hulst worden vervoerd. Te Sluis leverde de Silo-collecte, gehouden in de Ned. Herv. kerk, 96.60 en 182,25 Belgische trancs op. In plr.n Oost te Axel heerst op het ogenblik een druk treinverkeer, doordat men by de afgraving van de Armendijk een smalspoor met loco motief heeft ingeschakeld. Het afvoe ren van de aarde, dat voordien met kipkarren gebeurde, welke met de hand moesten worden voortgeduwd, kan op deze wgze aanzienlijk sneller geschieden. Tot ondei'wijzer aan de Christe lijke school te Zaamslag is met in gang van 1 September a.s. benoemd de heer H. Heersink uit Bergen op Zoom. De collecte ten bate van de Stichting Christelijke Blindenhulp ge houden onder het motto „De Fakkels Bijeen" leverde te Zoutelande 47,59 op. De reisclub van de Ned. Chr. Landarbeidersbond, afd. Kapelie, besloot tijdens een vergadering, ge houden in het verenigingsgebouw „Obadja", dit jaar een tocht te ma ken naar de Veluwe. De reis werd vastgesteld voor 29 Juli a.s. Voor het te Boxtel gehouden examen leerling schilder slaagden de heren J. Hoekman uit Kapelie en R. Otte uit Kattendijke. De te Kapelie en Biezelinge ge houden collecte ten bate van het Ned. Rode Kruis bracht 640.- op. Tot blokhoofd van de Burgerlij ke Bescherming te Borssele werd be noemd de heer j. Quist. Te Heinkenszand was de op brengst van de collecte ten bate van het Ned. Rode Kruis 336.50- Hst Chr. Gemengd koor .Kunst naar Kracht" te Ovezande zal zingen ter gelegenheid van de op Zaterdag 13 Juni a.s. te Nisse te houden Zen dingsmiddag. ren van 16 tot 21 jaar naar aanleiding van vijf radiouitzendingen over de Europese samenwerking. Geen enkel meisje wist een prijs te behalen. On der de winnaars, die van 11 tot on met 17 Juni een tocht per autobus maken naar Parijs cn Straatsburg, bevindt zich de 16-jarige Jaap C. van Iwaar- den te Kapelie, leerling van de Christe lijke Kweekschool te Middelburg. Vandaag zullen de jonge reizigers kennis maken met de Mutual Securi ty Agency en de organisatie van de Europese Economische Samenwerking en zullen zij ontvangen worden op de Nederlandse ambassade te Parijs. Za terdagochtend zullen zij een bezoek brengen aan de Franse radio, de gast zijn van het Bureau de Tourisme. dat hun o.a. een lunch op de Eiffeltoren aanbiedt, een bezoek brengen aan Ver sailles en een opera-voorstelling bij wonen. Zondag gaan zij naar Straatsburg, waar zij Maandag de opening van de bijeenkomst van de Kolen- en Staal gemeenschap zullen meemaken en een bezoek zullen brengen aan het secre tariaat van de Raad van Europa, 's- Avonds gaan de jonge mannen de Ne derlandse gezant bezoeken. Dinsdag reizen zij terug naar Neder land, waar zij 's avonds voor de radio in een vraaggesprek over hun indruk ken van de reis zullen vertellen. Meisjes uit Bruinisse terug van Duitse reis Zeven enthousiaste meisjes keerden deze week te Bruinisse terug;, na als lid van de C.J.V.F. en daarmee van de Y.W.C.A., meer dan een week lang de gast te zgn geweest van de Duit se Jeugdfederatie op haar buitenhuis, het Evangelisch JugenóheLm te Ahl- horn, in Oldenburg. Ook zeven meisjes uit Baarland waren daar tegelijkertijd samen met meisjes en jonge vrouwen uit Oost-Duitsland en Polen en gezamenlijk bracht men oen prachtige vacantie door temidden van bossen en meren, waardoor men naar verkizen een wandeling, dan wel een roeitocht kon. maken. De verstandhouding was allerpret tigst en liet niets te wensen over."Zin gen en volksdansen waren dagelgkse onderdelen van het programma en on getwijfeld heeft deze reis, die straks nog door een reisje voor jongere meis jes naar hetzelfde buitenverblijf zal worden gevolgd, er veel toe bijdragen, om elkander als buurvolk nader te le ren verstaan. Dr. K. Huizenga te Loosduinen begraven Op de algemene begraafplaats te Loosduinen is Woensdag onder grote belangstelling het stoffelgk overschot van dr. K. Huizenga, oud-directeur van de Chr. kweekschool te Middel burg, ter aarde besteld. Overeenkomstig de wens van de overledene droeg de plechtigheid een sober karakter. Er werden geen toe spraken gehouden. Ds. P. J. Prins las in de aula enkele gedeelten uit Joh. 14, Tim. 3 en Joh. 3. Aan de groeve las Ds. Prins de Apostolische ge loofsbelijdenis. Een zoon dankte voor de betoonde belangstelling. Onder de genen, die de overledene de laatste eer bewezen waren als vertegenwoor digers van het bestuur der Chr. kweekschool de heren R. Batten en B. J. v. d. Berg, namens de leraren J. H. Klarenbeek en J. v. Wijk, ter wgl behalve vertegenwoordigers van de A. R. kiesvereniging ook verschil lende oud-leerlingen en vrienden aan wezig waren. Eervol ontslag lerares gymnasium Middelburg Mevrouw A. M. Dekker-van Hulst heeft met ingang van 1 September a.s. ontslag gevraagd als tgdelgk le rares in de scheikunde aan het gym nasium te Middelburg. B. en W. stel len de raad voor dit ontslag eervol te verlenen. Bruinisse krijgt nood-postkantoor Als gevolg van de ramp moet er ln de getroffen gebieden veel worden ge ïmproviseerd. Met normale leven moet immers doorgang vinden. Te Bruinis se beschikt men over een nood-ge meentehuis aan de Oudestraat. Op 't ogenblik is men bezig met het in elk aar zetten van een nood-postkantoor op de driehoek aan de Korte Ring- Kerkplein, zodat ook de postergen bin nen afzienbare tijd weer over een ei gen ruimte zullen beschikken. Marktb erichten EIERPRMS MIDDELBURG. Particuliere prijs eieren 11 Juni: no. 0 20 ct., I 19 ct., H 18 ct., m 17 ct., IV 16 ct. VISMIJN TE VEERE. 11 Juni. Export garnalen 2071 kg.: 97— 1.38: Schar 78 kg.: 17—33; Bot 71 kg.: 16; Wijting 15 kg.: 1617; Middel tong 30 kg.: 1.19—1.47; Rog 21 kg.: 17—31. VEILING ST. MAARTENSDIJK. 11 Juni. Tarwe 26—27; havor 25—23; gerst 2528; kleine erwten 4050; schok kers 4060; bruine bonen 5080; kool zaad 57 en maanzaad 105. VISUIJN TE BRESKENS. 11 Juni. Export garnalen 1508 kg.: 1.37— 1.03; Handels garnalen 310 kg.: 1.24—1.09: Schar 897 kg.: 28—16; Bot 1406 kg.: 17—16; Middel tong 65 kg.: 1.65—1.20. VEILING KAPELLE-BIEZELINGE. 11 Juni. Exportveiling: Kruisbessen 18.40 —18.80 per 100 kg. Gewone veiling: Aardbeien: Madame Lefebre 1.291.54: Madame Moutot 1.07 1.30; Deutsch Evern 1.461.71; Roem van Iperen 1.351.37; Climax 1.23—3.30; Bowa 1.65; Kersen: Early Rivers 1.18, alles per kg. j VEILING KRABBENDIJKE. II Juni. Kersen: Duitse E rn 1.13—1.22. VEILING „ZUID-BEVELAND", GOES. 11 Juni Exportve.jng. Kruisbessen 16.50—20.55. Gewone veiling: Aardbeien 130—150, al les per 100 kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3