PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verrassende koerswijziging in Russische zone van Duitsland Gemeente Groede veranderde in gigantisch werk-object BILT Kantlijn NEDERLANDSE TROEPEN NAAR WEST-DUITSLAND Vandaag FRANSE KABINETSFORMATIE NOG STEEDS HANGENDE 196e Jaargang-No. 136 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent'per week. f 5,45 p. kw.. fr. p. p. t 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 12 Juni 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. B regels) van 1—5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2: Zierikzee. N. Bogerdstr C 160, telef. OPHEFFING VAN HET ISOLEMENT? Particulier bedrijf krijgt nieuwe bestaanskansen De publicatie van het nieuwe programma, dat de Oostduitsé commu nistische partij heeft opgesteld voor Oost-Duitsland is in de Europese hoofdsteden met algemene verrassing ontvangen. Vooral In Bonn heeft deze totale koerswijziging grote indruk gemaakt. In aansluiting op hetgeen wij gisteren reeds meldden, volgt hier nog een volledig overzicht van de beoogde veranderingen. Levensmiddelenkaarten voor iedereen met ingang van 1 Juli, prijsverla ging van verscheidene levensmiddelen met ingang van 15 Juni. Opheffing van dwangmaatregelen voor inning van belasting en bijdra gen voor sociale verzekering, credieten op korte termijn voor particuliere zakenlieden, goedkopere spoorwegtarieven voor bepaalde bevolkingsgroe pen, opheffing van ontberingen op sociaal gebied, teruggave van eigendom, men en burgerrechten aan terugkerende vluchtelingen naar het Westen. Dit geldt in het bijzonder voor boeren die zijn uitgeweken „wegens moei lijkheden bij het drijven van hun boerderijen", herziening van alle straffen en verwijdering van hardheid. In het officiële verslag van de ka binetsvergadering werd geen mel ding gemaakt van vergunningen voor West-Duitsers en West-Berlijners om door Oost-Duitsland te reizen of daar te verblijven. Dit was een van de pun ten, die volgens de verklaring van het S.E.D.-partijbestuur van W~— „moesten worden aangepast". De golf van verzet tegen het wets ontwerp Watersnoodschade 1953 groeit nog steeds. Niet al leen uit Zeeland komt de critiek. Evenzeer uit Zuid Holland en Noord Brabant, waar naar verhouding de schade toch altijd nog minder groot is, omdat men daar niet bij herhaling werd getroffen. Het begint er, bij deze reeks van protesten, naar uit te zien, dat straks de Kamers niet achteloos aan het ver zet voorbij zullen kunnen gaan. Zij zullen er niet aan kunnen ontkomen een lans te breken voor de wensen der slachtoffers en als dat gebeurt, kan er rond dit wetsontwerp wel eens een hevige politieke strgd ontstaan. Intussen blijkt de vergoeding dei- schade in de particuliere sfeer uit het Nationaal Rampenfonds een der voorname stenen des aanstoots te zgn. Niet alleen gevoelen de getroffenen het als een bezwaar, dat zij geen rechten kunnen laten gelden en geen beroep kunnen aantekenen tegen eventuele beslissingen, maar ook de genen, die destijds bijdragen aan het Rampenfonds gaven, brengen bezwa ren tot uiting. Er hebben ons van verscheidene kanten brieven bereikt van deze mil de gevers, waarin zij mededelen, dat zij ernstig bezwaar hebben tegen de gang van zaken. „Zoals het nu gaat, offerde het Ne derlandse volk voor de rampslachtof fers en de staat maakt van die offer vaardigheid gebruik om zijn taak af te schuiven op het Rampenfonds. Op die manier wordt wat aan het Ram penfonds gegeven werd tot een soort vrijwillige belasting gemaakt. En het betalen daarvan is nimmer onze be doeling geweest. Wij zijn er ons ter dege van bewust, dat als het rijk de huisraadschade voor zijn rekening neemt, de uitgaven daarvoor door middel van belasting zullen moeten worden opgebracht. Maarwij hebben nooit anders verwacht. Lie ver per hoofd een paar gulden belas ting meer, dan dat wat wij in onze bewogenheid gaven door de staat wordt ingepikt ter leniging van de nood Aldus deze brieven. De een formu leert het zus, de ander zo, maar de inhoud komt telkens op het zelfde neer. Deze reactie is begrijpelijk. Maar of het helpen zal is een andere vraag. Een briefschrijver wierp het denk beeld op, dat allen, die aan het Ram penfonds gaven, door middel van een petitionnement tot uiting zullen bren gen, dat het niet hun bedoeling was, de huisraadschade uit het Rampen fonds te laten vergoeden. „Zet U dit petitionnement nu eens op poten!" luidt zijn raad. Inderdaad is de gedachte niet dwaas. Maar de arbeid, aan zulk een petitionnement verbonden, is zo om vangrijk, dat daarvoor beter andere instanties in het strijdperk kunnen treden. Het zou hier immers gaan om een landelijke actie, waarin bijna de ge hele bevolking zou moeten worden betrokken. Succes zou zulk een pe titionnement alleen kunnen, hebben, als er een millioen handtekeningen bijeen werd gebracht. Wie neemt deze taak op de schou ders? Daar komt nog bij, dat deze hand tekeningen snel zouden moeten worden verzameld. Want wel maakt de Tweede Kamer met de behandeling nog niet al te veel haast tot 30 Juni is de Kamer uiteen, daarna gaan de besprekingen over het burgerlijk wetboek verder maar soms gaat het plotseling snel. Wel moeten voorlopig verslag en me morie van antwoord nog verschijnen, maarmen zal de behandeling van dit spoedeisende wetsontwerp toch wel niet uitstellen tot na Septem ber,,..-. De getroffenen zouden daar slecht mede gediend zijn. En het is toch de bedoeling om snel te helpen! Fouten erkend. De Oostduitsé regering heeft Don- ïrdag haar fouten erkend en de voorstellen van het bestuur der Soci alistische Eenheidspartij om deze fou ten te herstellen aanvaard. In een regeringsverklaring is be kendgemaakt, dat de levensstandaard van de bevolking zal worden ver hoogd en economische en andere maatregelen tegen niet-communisten zullen vervallen. Het Oostduitsé persbureau A.D.N., dat het communiqué publiceerde, meldde, dat volgens de ministers een van de fouten in het vijfjarenplan de verkeerde nadruk op uitbreiding van de zware industrie was. De landbouw. Het Oostduitsé persbureau A.D.N. meldt, dat tot een aanzienlijke wijzi ging in de politiek van collectivering van de landbouw in Oost-Duitsland is besloten. Op een conferentie van de voorzit ters en de leden van de Oostduitsé productiegenootschappen te Oost- Berlijn werd bekendgemaakt, dat er geen productiegenootschappen meer zullen worden gevormd. „Ter verbetering van de arbeid iri de bestaande productiegenootschap pen" werd aanbevolen „géén nieuwe leden meer aan te nemen". De leden van de genootschappen moeten, aldus het bericht van A.D.N. „het recht hebben uit het genoot schap te treden zonder dat zij hier door in hun rechten schade ondervin den". De Westduitse socialisten menen, dat het na deze voor hen blijkbaar minder verrassende gestes in Oost- Duitsland meer dan ooit geboden is om van Duitse zijde een initiatief te nemen voor een bijeenkomst van de vier hoge commissarisssen in Duits land. De socialisten hebben voor volgen de week een bijzondere zitting van de Bondsdag te Bonn gevraagd, waarin zij voorstellen in deze richting willen doen. Een heropening der grenzen tussen Oost- en West-Duitsland wil len zij daarbij voorop stellen. De christelijke afgevaardigde Tillmanns liet Donderdag in de Westduitse Bondsdag al de oude Berlijnse eis op nieuw klinken: door een hereniging van Berlijn zouden de Russen kunnen tonen, dat zij de eerste stap naar een normalisering der verhoudingen wil len doen. Terugkeer. Van alle kanten in West-Duitsland wordt toegejuicht, dat de Oostduitsé bevolking onder minder zware druk zal komen te staan. Dr. Tillmanns achtte het zelfs niet onwaarschijnlijk, dat vele vluchtelin gen na enige tijd weer terug zullen gaan. Minister Kaiser zei in de Bondsdag: „Nu komt het erop aan, dat het niet bij deze aankondiging blijft, maar dat inderdaad de levens omstandigheden verbeterd worden en de aan de totale rechtsonzekerheid een einde zal worden gemaakt". Kai ser voegde er aan toe: „Er zal nog veel meer overtuigends moeten ge beuren voor het geschokte vertrou wen van het Duitse volk zal zijn her steld". Het grote debat over Adenauers eenheidspolitiek, dat de Bondsdag volgende week zal houden, wordt thans natuurlijk met gestegen be langstelling tegemoet gezien. Doodgebleven tijdens voetbalwedstrijd. Tijdens een Woensdagavond in het Sportpark Zuid te Bussum gespeelde voetbalwedstrijd tussen twee bedrijfs- elftallen is de 21-jarige H. Knoppers uit de Langstraat aldaar plotseling voorover gevallen en ter plaatse over leden. r-! wedstrijd werd onmiddellijk gestaakt. Gebrek aan kazerneruimte en oefenterrein. Er zyn zoals bekend reeds geruime tijd onderhandelingen gaande tussen Duitse en Britse militaire instanties enerzijds en de Nederlandse regering anderzijds over het legeren van Neder landse troepen in W. Duitsland. Er is in Nederland een groot gebrek aan kazerneruimte en oefenterrein en het overbrengen van enkele onderde len naar onze Oosterburen zou hierin verbetering kunnen brengen. Naar wij thans vernemen zou er een mogelijk heid bestaan dat in het najaar een Ne derlands onderdeel ter sterkte van een regiment in een nog nader aan te dui den plaats in de Britse zóne van Duits land gelegerd zal worden. De troepen zouden zo veel mogelijk op basis van vrijwilligheid naar W. Duitsland worden gezonden. Welke on derdelen hier eventueel or in aan merking zullen komen is nog niet be slist. Vele schependie zullen deelnemen aan de Kronings-Vlootschouw, die door Koningin Elizabeth II op 15 Juni a.s. zal worden afgenomen, liggen reeds op de rede van Spithead, hei- verzamelpunt van de „deelnemers" Op de voorgrond de Russische kruiser Sverdlov(10.000 ton); achter dit schip ligt het Britse vliegtuigmoeder schip indomitable"; op de derde rij, de Britse kruisers „Sheffield" (links) en de „Swiftsure" en op de achter grond de torpedoboot jager Diamond en de kruisers ^Apollo" en ,JHanx- man" (rechts). Britse Spoorwegen Aan scheepsramp op de Ierse zee De Britse staatsspoorwegen zijn Donderdag schuldig verklaard aan de ondergang van de door hen geëxploi teerde veerboot „Princess Victoria", die in Januari jJ. bij een storm in de Ierse zee is gezonken. Hierbij kwamen 133 personen om het leven. In een uitgebreid rapport, uitgege ven door een uit vier personen be staand tribunaal van het ministerie vari verkeer, worden twee hoofdrede nen gegeven voor de onzeewaardigheid van het schip: onvoldoende voorzienin gen aan de achterpoorten van het schip, en onvoldoende voorzieningen voor de afvoer vrn het over het dek slaande water. Het tribunaal zegt, dat het in gebre ke blijven van de eigenaresse, de Britse verkeerscommissie, en van de gezagvoerder, kapitein John Dudley Reed, de ramp heeft veroorzaakt, dan wel er toe heeft bijgedragen. Uit het rapport blijkt, dat de ach terpoorten in November 1951 waren beschadigd. De verantwoordelijke per sonen hadden echter geen voorzorgs maatregelen genomen om herhaling te voorkomen. H viert de toneelspeler en ra- M H dio-acteur Kommer Kleyn zgn H 60e verjaardag; p is het 75 jaar geleden, dat W de beruchte moordenaar H. J. M Jut, naar wie de kermisverma- p kelgkheid „het hoofd van Jut" j| is genoemd, in de gevangenis te -- Leeuwarden overleed. M 1minimum „REPUBLIEK WORDT BEDREIGD Poging van André Marie? President Auriol heeft Donderdag de voorzitters van de fracties in de nationale vergadering ontvangen om van hen te vernemen wie zij ge schikt achten als kabinetsformateur. Tevoren had de president in een communiqué verklaard, dat een op lossing dringend noodzakelijk is in verband met de economische, finan ciële en sociale toestand en de Franse vertegenwoordiging op de conferentie van Bermuda. Vacantietoeslag voor rijkspersoneel. Naar ■wy vernemen is te verwach ten, dat de regering het rijksperso neel dit jaar weer een vacantietoeslag zal geven van 2 pet., echter zonder begrenzingen, zoals dit tot verleden jaar gewoonte was. Deze grenzen waren verleden jaar voor ongehuw- den 50.voor gehuwden 75. Stadhuis te Pilsen door arbeiders bestormd. Tsjechische vluchtelingen t Wenen deelden mede dat op 1 Juni te Pilsen (Tsjecho Slowakije) hevige onlusten uitbraken als gevolg van de geldzui- vering. Arbeiders bestormden het stad huis, archieven werden verbrand en met Amerikaanse vlaggen werd ge zwaaid. Portretten van communisti sche leiders waren afgescheurd en af beeldingen van Eduard Benes opge hangen. Televisie gaat met vacantie". Evenals verleden jaar het geval was, zullen de televisie-uitzendingen in de zomermaanden vier weken wor den onderbroken voor vacantie en re visie. Dit zal geschieden van half Ju li tot half Augustus, waarbij er ech ter rekening mee wordt gehouden, dat eventueel in deze periode wel een extra uitzending kan worden gegeven. PRACHTIG VOORBEELD VAN „1 MAART-WERKEN" Voor de eerste maal als gekroond vorstin heeft koningin Elizabeth II de traditionele jaarlijkse „Trooping the Colour" bijgewoond. De Koningin gekleed in het uni form van de garde, dat voor haar werd ontworpen begeeft zich op het politiepaard Winstonnaar de paradeplaats. Achter haar de Hertog van Gloucester. Vliegwedstrijd voor vrouwen. Te Welland (Canada) zijn Donder dag 18 vrouwen gestart voor een in ternationale vliegwedsti'ijd voor vrou wen naar Florida. De wedstrijd is beperkt tot een- motorige toestellen met een vermo gen van ten hoogste 300 pk. Groot aantal verbeteringen tegelijkertijd in uitvoering Het landelijke Bureau en de provinciale Commissie voor de Werkgelegen, heid hebben in de West Zeeuwsch.Vlaamse gemeente Groede een „goede pers"! Dit is begrijpelijk wanneer men kennis neemt van de aanzienlijke verbeteringen, welke nu, na vele jaren, in Groede haar beslag krijgen, vooral dank zij de totstandkoming van de „I Maart-werken", waar wy dezer dagen over schreven. Het thans in uitvoering zjjnde riole rings- en bestratingsplan in Groede vormt immers een deel van de openbare werken, welke worden verricht ter bestrijding van de werkloosheid en naar burgemeester J. A. Everaars ons verklaarde, Is men in Groede uiterst dankbaar voor de hier geboden kansen tot modernisering van het dorp! Dit object kan dan ook gelden als een prachtig voorbeeld van het nut van de „1 Maart-werken"! Het gehele dorp is veranderd in een gigantisch werk-object en hoewel de dorpelingen tijdelijk wat ongerief voor lief moeten nemen voortdu rend worden straten in de kom der gemeente opengebroken de resul taten zullen dit ongerief ongetwijfeld snel in het vergeetboek doen belan den. Na jaren en jaren immers ver dwijnen in Groede de natuursteenkei en (beter bekend als „kinderhoofd jes") van de straten, welke thans voorzien worden van normale, gelijk vormige klinkerkeien. Omstreeks het voorjaar van 1954 zal men ook in Groede zonder halsbrekende toeren kunnen wandelen; het voorheen per manent loerende „struikelgevaar" zal zijn bezworen! Tegelijkertijd wordt in de gehele gemeente riolering aange legd, waarmede men omstreeks Oc tober van dit jaar gereed hoopt te zgn, terwijl tevens is begonnen met de bouw van een zuiveringsinstalla tie, welke omstreeks de jaarwisseling in bedrijf gesteld zal kunnen worden. Het behoeft geen betoog, dat al de ze verbeteringen de burgemeester van Groede grote genoegdoening schenken en met dankbaarheid ge waagde hij dan ook van de samenwer king tussen de verschillende instan ties, welke dit alles heeft mogelijk gemaakt. De werkzaamheden worden uitge voerd door het personeel van de ac tieve (85-jarige!) aannemer Th. Cambier uit Breskens, die ondanks zijn hoge leeftijd nog vrijwel dagelijks toezicht houdt op het werk! De plan nen zijn van het Ingenieurs- en Archi tectenbureau vJi. J. van Hasselt De Koning uit Nijmegen, waarvan de technisch ambtenaar, de heer M. Dooms, ons verzekerde, dat het gehe le werk voorjaar 1954 voltooid zal zijn. Sfeer blijft behouden. Groede wordt gemoderniseerd, maarmet uitzondering van het karakteristieke, sfeervolle Prinses Marijkeplein. Moderne straatstenen zouden hier misplaatst zijn en ten einde dit te voorkomen besloot men de bestrating van dit plein uit te voe ren met Zweedse granietkeien, welke uit de voorraad vrijkomende natuur steenkeien geput kunnen worden. Hiermede wordt bereikt, dat de be strating verbeterd wordt, doch dat het karakter van het plein behouden blijft; een gulden middenweg dus. (Vervolg op pag. 2) Na afloop van de bespreking heeft president Auriol Donderdagmiddag André Marie, de radicale minister van onderwijs in de aftredende rege- ring-Mayer verzocht een nieuwe re gering te vormen. Marie, een 55-jarige advocaat uit Honfleur in Normandië, heeft het verzoek in beraad gehouden. Hij wil eerst overleg plegen met zijn politie ke geestverwanten. André Marie staat bekend als krachtig pro-Ame rikaans gezind. Marie, die na de oorlog in drie ver schillende regeringen minister van justitie is geweest, zal de president Vrijdag mededelen of hij de opdracht aanvaardt. Als hij slaagt, zal hij de 19e Franse premier sedert de oorlog worden. De Gaullistische fractie heeft Donderdagavond in een verklaring gezegd, dat de „republiek wordt be dreigd" en gevraagd om herziening van de grondwet cn van het rege ringsapparaat zonder uitsluiting van een mogelijk beroep op het land". llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllll Napoleon vergiste zich. 1 p Donderdag is gebleken, dat p Georges Bidault door een ver- p gissing van een der afgevaar- digden de benodige 314 stem- men in de Franse Kamer niet heeft behaald voor zijn beves- p tiging als kabinetsformateur. p Een afgevaardigde van de p dissidente Gaullisten, Napoleon p Cochart, was namelijk van zz zz plan vóór Bidault te stemmen, maar volgens de notering in de Kamer heeft hij zich van stem- ming onthouden, aldus het p Franse blad France-Soir. p lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Noodlanding van straaljager bij Durgerdam. Inzittenden ongedeerd. Omstreeks vier uur Donderdag middag heeft een Nederlandse straal jager voor de dijk tussen Schelling- woude en Durgerdam een geslaagde noodlanding gemaakt. In het vliegtuig zat, behalve de piloot, ook- een passagier. Beiden kwamen met de schrik vrij. Bij de noodlanding zijn wel enkele schapen gedood en gewond, die in het weiland liepen waar het toestel neer kwam De straaljager is een Gloster Me teor no. VII van de Koninklijke Luchtmacht, een lesvliegtuig. De namen van de beide militairen zijn, de 30-jarige le luit.-vlieger P. H. Schmidcrans uit Voorschoten en de 21-jarige dienstplichtige soldaat H. Lindeboom uit Weesp. Tijdens de landing is het toestel al glijdende een halve slag verticaal omgedraaid. Het ligt in een weiland achter de Durgerdammerdijk op ca. 30 meter afstand van een mast van het hoogspanningsnet, recht onder de stroomdraden. Had de straaljager nog luttele meters verder gevlogen, dan was hij in het LJsselmeer terecht gekomen. De beide motoren zgn licht beschadigd, doch de brandstof tanks zijn in tact gebleven. DE VERWACHT: WEINIG WIND. Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen. Plaatselijk buien moge lijk met onweer. Zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Over het algemeen hogere temperaturen. ZON EN SLAAN. 13 Juni. Zon: Op 4.17. Onder 21.04. Maan: Op 5.35. Onder 22.55.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1