Zeeuwse Almanak TALRIJKE WERKEN STAAN IN ZEELAND OP DE HELLING 1 II\d DE HEER E. VISSCHER WORDT VIJF EN ZESTIG JAAR RAMPSCHADE PROVINCIE BEDRAAGT CA. f 722.800.- Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 10 JUNI 1953. WERKGELEGENHEID SCHEPPEN. Projecten op Tholen en Zuid-Beveland geremd door de watersnood. Iu het raam van de bestrijding der werkloosheid in Zeeland werd vóór 1 Februari j.L reeds een aantal projecten, die voor uitvoering in aanmerking kwamen, voorbereid en door het C.O.W. (Coördinatie-college voor openbare werken) goedgekeurd. Op Tholen het „zwarte gebied" in onze provincie zouden drie werken worden uitgevoerd, terwijl voorts, zoals bekend, een aanvrage tot ruilverkaveling van het gehele eiland werd ingediend. Wan neer dit plan zou kunnen worden uitgevoerd, zou de permanente grote win ter-werkloosheid op Tholen voor lange duur v( 15 jaar?) verholpen zijn. Welke maatregelen nu, na de ramp, zullen worden getroffen, dient afge wacht te worden. Ook werd gedacht aan de mogelijkheid van de indijking van de Pluimpot. De drie goedgekeurde Thoolse wer ken betroffen ae verbetering van de ringweg bij Poortvliet (raming kos ten 350.000, aantal manweken 1300), de verbetering van de Rond weg te Tholen ter opheffing van de verkeersmoeilijkheden in dat stadje (kosten circa 220.000) en de verbe tering van de havenbeschoeiing te Tholen (kosten geraamd op 120.000) De twee projecten voor de beide Zeeuwsch-Vlaanderens de afgra ving van de Armendyk met aanleg van een speelveld en een parkeerter rein te Axel en de aanleg van een rio- lerings- en bestratingsplan te Groe- de zijn in uitvoering. Voor Zuid- Beveland stond de verbetering van de weg Hoedekenskerke-Kwadendamme op het programma. De lengte van het weggedeelte bedraagt 2600 m. en de kosten werden geschat op 220.000. Een ander project behelsde uitvoering van onderhoudswerken aan de rijksweg no. 58. Hiervoor werd 195.000 toegestaan, vertegenwoor digende 1920 manweken. Subsidie werd ook toegezegd in de kosten van verbetering van de traverse in Groe- de. Werken op stapel. Er werden voorts aanvragen bij het Bureau voor de Werkgelegenheid in gediend voor de uitvoering van enige andere werken. In Axel. het leggen van een stamriool ten behoeve van het uitbreidingsplan-West, een ur gent werk, want de riolering ligt te hoog, waardoor deze verstopt raakt en verzanding dreigt. De kostenra ming bedraagt 120.000. Voorts: het maken van een zuiveringsinstallatie, gezamenlijk door de gemeenten Hulst, Clinge (inclusief Clitex) en St. Jan steen, met riolerings- en bestratings- werken. De kosten zijn geraamd op 965.000. Over de financiering van dit werk, bij uitvoering in C.O.W.- verband, moet door de betrokken ge meenten nog overeenstemming wor den bereikt. De mogelijkheid van sub sidiëring is afhankelijk van de werk loosheidssituatie in dit gebied, mede in verband met de in uitvoering zijn de of komende openbare werken in deze streek. Zo werd een aanvullend subsidie toegekend voor <3e verbete ring der afwatering in de polders Louisa, Van Alstein en Koningin Em ma en werd voor een gelijk plan ook aan het calamiteus waterschap Wals oorden door de Cultuurtechnische Dienst een bijdrage toegekend. Goedkeuring werd verleend voor de uitvoering van cultuurtechnische wer ken, zoveel mogelijk in handenarbeid, in de Braakman tot een bedrag van 123.600 en als „reserve-werk" wordt beschouwd de verbetering van de Ringdijk Cadzand-dorp/Cadzand-bad- Nadelige saldi van tijdelijke bootdiensten. De tijdelijke (inmiddels weer opge heven provinciale bootdienst Zierik- zeeZijpeDordrecht heeft een nade lig saldo opgeleverd van f 34,000.de tijdelijke dienst ZierikzeeAnna Ja- cobapolder een nadelig saldo van f 29,700.—. De exploitatiebegroting van laatstgenoemde dienst geeft een totaal aan van f 43.800. Doordat de provincie bijdragen verleende van resp. f 34,000 en f 43,800 is de begroting van de Prov Stoombootdiensten voor 1953 weer rechtgetrokken, temeer daar het nade lig saldo van de tijdelijke dienst Hoe- dekenskerkePerkpolder ad f 17.800 wordt goedgemaakt door verlaging van het nadelig exploitatiesaldo van de dienst KruiningenPerkpolder. De vaart van het ms. „Prins Willem I" en het ms. „Prins Bernhard" (de zg. Baselboot) op de lijn KatseveerZijpe Dordrecht heeft respectievelijk een bedrag van f 19.200 en f 39.600 ge kost, de vaart van het ms. „Zand- kreek" tussen Zierikzee en Anna Ja- cobapolder f 36,000. Aan vracht werd op eerstgenoemde lijn ontvangen f 29.400 en op laatstgenoemde f 14.100, ALTHANS Hoewel de nogal verwarde wereld situatie het met sou doen: vermoeden zijn. er 'op deze aarde toch nog velen, die er prijs op stellen een situatie, wel ke dan ook, volledig te doorgronden. Deze overtuiging nam bezit van ons tijdens de reis Vlissingen-Bergen op Zoom per spoorwegen, waarbij ge het verdronken Kruiningse gebied pas seert per autobus. Zowel op de heen als op de terugreis was het aantal passagiers aanzienlijk en veelvuldig waren de bespiegelingen over de droe ve situatie rondom. In deze bespiegelingen, gehouden door leken op aardrijkskundig en wa terstaatkundig gebied leken als whj kwam telkens opnieuw naar voren hoe al deze bespiegelaars bezeten wa ren door het verlangen om alles te weten. Haarfijn De huismoeder, de boekhouder-op- vacantie, de los werkman, de steno typiste, 'de handelsreiziger; zij allen bespraken breedvoerig het „hoe en wat" van de ramp, visten naar de lig ging van dijk- en stroomgaten, infor meerden naar de stand der herstel werkzaamheden en wilden bovenal weten hoe lang „het nog zon duren". Nauwgezet waren zij in hun na speuringen. uiterst nauwgezet en het heeft ons. eerlijk gezegd, verwonderd, dat er op deze chtaotische aarde nog zoveel nauwgezette mensen ble- ken te zijn Althans In woorden.... huis. Tenslotte is er een plan tot ver hoging en verzwaring van een gedeel te van de zeedijk in de Nieuw-Noord- Bevelandpolder, een zeer arbeidsin tensief werk. In verband met de ramp is de uit voering: van de drie werken op Tho. len en de verbetering van de weg HoedekenskerkeKwadendamme aangehouden. De mogelijkheid van verwezenlijking dezer projecten is af hankelijk van de ontwikkeling der werkloosheid, welke thans nog vry onoverzichtelijk is in de betrokken gebieden. Hierby wordt dan in het bij zonder gedoeld op de ontwikkeling van de winter-werkloosheid. lusteloos- Vermoeid ■■••"««""Sni «.«««l: Hacheljjke ogenblikken op vissersboot Bij het uitvaren van de Arn. 17 vanuit Veere beleefde de zoon van de schipper, M v. B., Dinsdagmorgen enkele hachelijke ogenblikken. In de motorkamer werd zijn pantalon door de draaiende motor gegrepen en slechts door zich uit alle macht aan een spant vast te klemmen, wist het slachtoffer zich staande te houden. Op zijn hulpgeroep snelde de vader toe, die zijn zoon uit diens benarde positie wist te bevrijden. De kleding was de jongen vrijwel van het lyf ge rukt en verscheidene kledingstukken snoerden om rijn hals! Het vaartuig keerde naar Veere terug. Nadat de jongeman genees kundig was onderzocht, bleek, dat hjj geen inwendige kneuzingen had opge lopen. In Zierikzee, waar een gedeelte nog onder water staat, begint men met de opruiming van de drooggevallen stra ten. Men kan met het maken der stra ten niet aanvangen voor puin en wrakhout zijn opgeruimd. De mannen op deze foto zijn met de opruimings werkzaamheden bezig. Automatisering en schadevergoeding. Geen algemene regeling. Aan de echtgenote van de gepen- sionneerde P.T.T.-stationhouder te Schuddebeurs, die in financiële moei lijkheden geraakte door concentratie (voorloper van de automatisering) van de telefoondienst op het naburig hoofd kantoor, zal een aanvullende pensioen uitkering worden gedaan. Dit blijkt uit het antwoord van de minister van verkeer en waterstaat op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van der Weijden. over eventuele financiële moeilijkheden voor verschil lende stationhouders als gevolg van de automatisering van de telefoon districten. Deze uitkering geschiedde op grond van de overweging, dat be trokkene gedurende lange tijd (34 jaar) een hulpbestellerstaak had ver richt en de jaren voor 1919 niet heeft kunnen inkopen voor pensioen. Hij was eerst op 60-jarige leeftijd in vaste dienst benoemd. Gezien het karakter van de station- houdersovereenkomst is er voor over weging van de invoering van een al gemene schadevergoedingsregeling in verband met de automatisering echter geen plaats. In een enkel bijzonder ge val, zoals dat te Schuddebeurs, wordt echter gezocht naar een vorm van te gemoetkoming. aldus antwoordde de minister. Tapverguimingen voor hotelhouders in Cadzand- De minister, van Sociale Zaken heeft op verzoek van de raad der ge meente Cadzand B. en W. van déze badplaats gemachtigd tot het verle nen van een drietal tapvergunningen boven het vastgestelde maximum. De vergunningen zullen worden verleend aan de heren P. A. Faas, eigenaar van het „Noordzeehotel", A. Baas, eigenaar van hotel „De Schelde" en G. Beun, eigenaar van het „Strand- hotel". Een dergelijke machtiging wordt slechts zelden door de minister verleend. Slachtoffers watersnood. De 89e lijst van geborgen en geïden tificeerde slachtoffers watersnood uitgegeven door het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis, bevat de volgende namen: NIEUWERKERK. Kik, Jan Jacobus, geb. 3.6.1949 te Nieuwerkerk. laatste adres: Sloof- weg 410; Van der Straten, Anna Jo hanna. geb. 23 6.1946 te Zierikzee. laatste adres: Zwanenburgseweg 24. Van der StratenBerrevoets, Pieter- nella Catharina, geb. 24.7.1925 te Zierikzee, laatste adres: Zwanenburg seweg 24; Syriër, Willemia Cornelia Fransina, geb. 23.11.1936 te Nieuwer kerk. laatste adres: Burg. Bouman- straat 37a. Deviezen-smokkelaar aangehouden. Te Axel werd aangehouden C. W. B., die verdacht '.vordt van deviezen- smokkel. Hij is inmiddels naar het Huis van P waring te Middelburg overgebracht- Verbetering N.S.-verbinding Krabbendijke-Vlissmgen. Niet meer in Goes overstappen. Sinds Dinsdag heeft de N S.-bus verbinding KrabbendijkeVlissingen v.v. een grote verbetering ondergaan, doordat de reizigers thans niet meer in Goes behoeven over te stappen- Tot dusver reden er op het traject GoesVlissingen v.v. andere bussen dan op het gedeelte GoesKrabben dijke v.v., hetgeen met name voor reizigers met veel bagage vrij onaan genaam was. Vanzelfsprekend geldt de nieuwe regeling niet op die uren, waarop een trein Goes,Vlissingen of Vlissingen Goes rijdt. In dat geval moet in Goes wel overgestapt worden. Er rijden nu per dag zeven maal bussen van Krabbendijke naar Vlis singen en omgekeerd. De dienstrege ling vermeldt in totaal acht busrit- ten, zodat nog eenmaal per dag over gestapt dient te worden. Het betreft hier de laatste rit. In verband met technische voorzieningen e.d. is het noodzakelijk hierop de oude regeling te handhaven. Triest toeval op kermis te Aardenburg. Tijdens de Aardenburgse kermis hebben zich twee ongevallen voor gedaan welke op enigszins tragische wijze verband met elkaar hielden. Bij het oversteken van de rijweg aan de Markt werd het dochtertje van de familie de C. aangereden door een auto, waarvan de bestuurder door krachtig remmen echter ernsti ge ongelukken kon voorkomen. Het kind bekwam alleen enkele lichte kneuzingen en kon door haar oudere zusje naar huis worden gebracht. Toen dit meisje, de 19-jarige E. de C.. enige uren later in de zweefmo len zat, werd zij uit haar stoeltje geslingerd. Zij kwam enige meters verder op de stenen terecht en bleef bewusteloos liggen. Nadat dokter A. Kesteloo het slachtoffer in de vlakbij gelegen kazerne van de Rijkspolitie had onderzocht kon het meisje naar huis worden vervoerd. AFSCHEID IN ZICHT. Hij hielp mee het technisch onderwijs in Zeeland te verheffen. Op 16 Juli a.s. wordt de directeur van de Technische- en Machinisten- school te Middelburg, de heer E. Visscher, 65 jaar en dat betekent, dat met rasse schreden het tijdstip nadert, waarop liy zyn school vaarwel moet Dat zal voor hem zelf vreemd zijn, want hij is er mee vergroeid, maar het zal ook voor de Zeeuwse gemeenschap vreemd zijn. Want de Techni sche- en Machinistenschool te Middelburg is toch wel in de eerste plaats „de school van meneer Visscher": onder zyn leiding, dank zij zyn bijzon dere bekwaamheid, initiatief, liefde en onvermoeide yver groeide zy uit, tot een inrichting, die zowel wat het aantal leerlingen en de outillige als de kwaliteit van het onderwys en de goede geest een uitstekende naam bezit. Dat geldt zowel voor het technisch- als het uitgebreid technisch onderwys; de Machinistenschool is één van de best geoutilleerde in ons land en het aantal geslaagden by het staatsexamen velen met het pre- dicaat „lof" ligt veel en veel hoger dan het landelijk gemiddelde. De heer Visscher, die uit het hoge Noorden stamt en zijn liefde voor Groningen niet door zijn liefde voor Zeeland verdrongen zag, vertelde ons, op 1 Juni 1919, na in de oorlogsjaren als machinist bij de koopvaardij te hebben gediend en daarbij alle rangen te hebben doorlopen, benoemd te zijn als leraar in de technische vakken aan de toen nog weinig omvangrijke Middelburgse Ambachtsschool en bij de practische opleiding van de a.s. scheepswerktuigkundigen der K. P. M. en Java-China-Japanlijn. In 1923 ontving Middelburg de Machinisten school, de volledige opleiding voor scheepswerktuigkundigen en de heer Visscher kreeg toen alle practische vakken te doceren. Het is geen ge heim, dat de grote bloei van deze school in de eerste plaats aan hem te danken is. In 1923 met 14 leerlingen in een loodsje begonnen, is de Machi- Deltacommissie bezocht Bevelanden en Zeeuwsch-Vlaanderen- Dinsdag heeft een negental leden van de Deltacommissie een bezoek gebracht aan Noord- en Zuid-Beve land en aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Omstreeks negen uur arriveerde het gezelschap, dal de nacht op Schou- wen-Duiveland had doorgebracht, te Colijnsplaat. Nadat men op Noord- Beveland de herstelwerken in ogen schouw had gepomen, werd naar EI- lewoutsdijk vertrokken, waar even eens het dijkherstel werd bezichtigd. Vervolgens begaf men zich naar Hansweert, vanwaar per boot naar de dijkbressen bij Kruiningen werd gevaren. Hierna werd overgestoken naar Zeeuwsch-Vlaanderen, waar Stoppeldijk werd bezocht. Na een kort bezoek aan Bath be gaf het gezelschap zich tenslotte naar Bergen op Zoom. De heren wer den begeleid door de hoofdingenieur directeur in de directie Zeeland, ir. Th. Heyblom, alsmede door de hoofd ingenieur ir. H. A. Ferguson, terwijl in Zeeuwsch-Vlaanderen ir. Neeteson zich by het gezelschap voegde. Negen maanden voor „joy-rider" uit Axel. De „Joy-rider" W. K. uit Axel, die enige weken geleden in de vroege och tenduren een nieuwe auto tegen een boom plantte, trok dezer dagen met de auto van zijn vader de grens over. Daar deze wagen niet van de nodige papieren was voorzien, legde de Bel gische douane het voertuig aan de ketting. K. is inmiddels op transport gesteld, zodat de automobilisten in Axel en omgeving weer wat geruster hun wagens buiten kunnen laten staan. Intussen is de 30-jarige K. door de Politierechter te Middelburg reeds veroordeeld tot drie maanden gevan- -enisstraf en intrekking van zijn rij- >ewijs voor het in dronkenschap be sturen van een motorvoertuig, tot twee maanden wegens mishandeling van zijn echtgenote en tot een maand wegens mishandeling van de heer C. B. te Axel. Tevens werd een voor waardelijke straf, waarvan de proef tijd nog niet was verstreken, omge- nistenschool thans een modelinrich ting met ruim 125 leerlingen, afkom stig uit alle delen van het land en met waarlijk schitterende examenre sultaten. De heer Visscher laat de geslaagden na de schooljaren nog niet los; hij trekt er zelf op uit om de jongens direct bij een grote maat schappij geplaatst te krijgen en dat dit steeds lukt bewijst wel, hoe hoog het onderwijs staat aangeschreven. Begin 1945 reisde hij zelfs naar Lon den om daar 75 legaal en illegaal (want aan de Arbeitseinsatz onttrok ken) opgeleide scheepswerktuigkun digen by de grote Nederlandse maat schappijen aan een baan te helpen. Vele honderden van zijn oud-leerlin gen hebben (op zee of aan de wal) fraaie posities gekregen. Uitbouw Technische School Ook de Technische School Juni 1946 werd hij directeur van bei de scholen heeft aan de heer Vis scher veel te danken. De uitbouw van de zo belangrijke metaalklassen is zijn werk en het is voornamelijk aan hem te danken, dat er een kop- klasse automonteurs en zeven specia le vakcursussen werden ingesteld. Mede om zijn andere arbeid op dit ge bied kan worden gezegd, dat de scheidende directeur een belangrijke bijdrage heeft geleverd tot de ver heffing van het technisc onderwys in Zeeland. Het aantal leerlingen heeft hij in zijn tijd zien verdubbelen. Maar ook buiten school is de heer Visscher steeds zeer actief geweest. Wij denken aan zijn verschillende functies bij de brandweer, op welk terrein hij, ook al door 't volgen van een cursus aan de „hogeschool voor brandweerofficieren" te Brighton, doorkneed is. Zijn vele adviezen en daadwerkelijke leiding hebben dik wijls preventief gewerkt. Wy denken tevens aan de auto- en motorcursus sen voor particulieren, zijn arbeid voor „Veilig Verkeer" en als ryksdes- kundige voor de Motor- en Rijwiel- wet. Gedurende 23% jaar heeft hij de rijbewijsexamens afgenomen. Natuur lijk diende hij ook de Groningse ver eniging en voorts streefde hij er steeds naar, de leerlingen practisch werk te algemenen nutte te laten verrichten. Ook na zijn afscheid zal de heer Visscher nog veel om handen hebben, maar hij zal toch ook gelegenheid krijgen in rust terug te zien op zijn wérk, zijn levenswerk, waarvoor hij en met hem de Zeeuwsche gemeen schap danbaar mag zijn. Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen de Provinciale Staten voor de orovinciale begroting voor 1953 te wijzigen, ondermeer in verband met de door de provincie geleden ramp- schade, waarmede op de kapitaal- dienst rekening* gehouden moet wor den. De totale door de provincie gele den rampschade wordt geraamd op f 722.800. Dit bedrag is als volgt ge specificeerd: a. algemeen (contacten met rampgebieden, excursies, het irovinciaal „filiaal" in Zierikzee, oorlopige financiering lijkenberging op Schouwen-Duiveland, enz.) 55.000- b. Prov. Waterstaat (herstel schade aan wegen, enz.) 300.000; c. Prov. Stoombootdiensten (tekorten tijdelijke veerdiensten, schade aan ge bouwen en aanlegplaatsen, aan roe rende goederen, enz.) 327.800; d. Prov. Gasbedrijf 40.000. Al deze kosten zullen bij het rijk worden ge declareerd en verwacht mag worden, dat zij vergoed zullen worden. Voor zover bepaalde uitgaven niet voor verg*-^ding in Negenhonderd Brugse jongeren op de fiets naar Cadzand. 'P Vrijdag 12 Juni a.s. zal het op fietspaden bij Cadzand buitenge woon druk zijn Op die dag bezoeken niet minder dan 900 leerlingen van de vrije beroepsschool te Brugge Cad zand en omgeving. De lange colonne zal van de grens af worden begeleid door de Nederlandse motorpolitie. Provinciale wegenfondsen: resultaten over 1952. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de Provinciale Staten de jaar- zet in drie Snden hechtenis Tr Ih»n= tnLaai uppmi maanden cp.- vinciaal Wegenfonds en het Tertiair Wegenfonds ter vaststelling doen toe komen. Uit deze stukken blyken de volgende resultaten: Provinciaal Wegenfonds: balans in activa en passiva 2.463.928,17; ba ten en lasten over '52: 2.146.335,25: nadelig saldo 167.873,81. De bijdra gen in de kosten van wegenverbete ring bedi-oegen 1.068.798.56, de bij dragen in de onderhoudskosten 48.931, het aandeel in de opbrengst van de motorrijtuigenbelasting was 928.000. Tertiair Wegenfonds: balans in ac tiva en passiva 4.743.517,05; baten en lasten over 1952: 840.458,45; voordelig saldo 396.371,08. De bij dragen in de kosten van wegenverbe tering bedroegen 372.665,90, de bij dragen in de onderhoudskosten 9.498,50, het aandeel in de op brengst van de motorrijtuigenbelas ting was 232.701.52 en de bijdrage van de provincie 550.000. lans in activa en passiva Provinciaal Wegenonderhouds- fonds: balans in activa en passiva 1.711.000.31; baten en lasten over 1952 529.938,28; voordelig saldo 66.402,77. K. thans in totaal negen maanden vangenisstraf heeft gekregen. Schippersdiploma's uitgereikt. Tijdens het te Vlissingen gehouden examen voor het diploma als Schip per voor de vaart op ruime vaarwa ters en de kanaalvaart slaagden de heren C. W. L. Bom en J v. d. Heu vel te Vlissingen, J. Maas te Zaam- slag, C. Dijkwel te Yerseke, J. Hey- stek te Geersdijk en A. Pankow te Zierikzee. Eén candidaat kreeg her examen, negen werden afgewezen. vormde reserve voor oorlogs- en rampschade worden gebracht. De begrotingswijziging is mede noodzakelijk in verband met het feit, dat het provinciaal personeel op zich nam 5000 voor het Rampenfonds bijeen te brengen en dit bedrag van wege de provincie wordt verdubbeld. Beheer en onderhoud wegen Ged; Staten van Zeeland stellen aan de Provinciale Staten voor om het ge deelte van de Lystbettendijk te Zuid- zande, lopende van de Groot Sint An- nadijk in Noordelijke richting ter lengte van ongeveer 3625 meter, aan het openbaar verkeer te onttrekken. Voorts wordt voorgesteld om het. 1845 meter lange deel van de weg Kapelle- Wemeldinge (Wemeldingse Zandweg) met ingang van 1 Januari 1953 in be heer en onderhoud van die gemeente over te nemen. Tenslotte wordt voor- I lijk achtereenvolgens ook de Belgische gesteld om de Schoorkenszandweg, en Duitse kampioenshengsten Costanö ter lengte van 1754 meter in beheer de Marche en Honved aan te schaffen mn- rking zullen ko- I en onderhoud te brengen bij de provin Het hoofd van Nico van Melo zal wor- on instp van de i»f. 1 rip den opgezet en worden bewaard. Ook in Zeeland vermaarde hengst gestorven. Te Castenray is Maandagmiddag tengevolge van ouderdomszwakte de ook in Zeeland vermaarde fokhengst Nico van Melo bezweken. Het dier. dat ruim 18 jaar oud was, was de trots van de Noord Limburgse paardenfokkerij In 1939 werd Nico van Melo kampioen van Nederland, een eer. die later op een zijner afstammelingen overging. Gedurende 14 jaar heeft de hengst een belangrijk aandeel gehad in de Noord- Limburgse paardenfokkerij. De econo mische bloei daarvan maakte het de fokkersassociatie ..Vooruitgang"' moge. KUNST N.C.R.V. kerkconcert te Goes. N.C.R-V-Vocaal Ensemble onder leiding van Marinus Voorberg, Adriaan Kousemaker, orgeL ER js voor een omroepvereniging als de N.CJI.V. enige moed voor no dig om een concert te doen geven zo als dat van Dinsdagavond in de Gro te Kerk te Goes. Het Vocaal Ensem ble van deze omroep zong namelijk onder leiding van Marinus Voorberg een aantal geestelijke koorwerkjes, waarvan het merendeel totaal anders was geaard dan datgene, dat meestal onder „geestelijk lied" wordt ver staan. Immers met deze laatste aan duiding worden veelal liederen be doeld, waarvan tekst en melodie een subjectieve gevoelsinhoud bezitten, dikwijls ontstaan onder piëtistische invloed en muzikaal helaas vaak aan vechtbaar. En het was juist het op merkelijke van dit concert, dat het programma geheel anders was ge richt en er op wees, dat er hoge aes- thetische en merkwaardig: daar door ook religieuze eisen waren gesteld. Dat getuigt daarom van moed, omdat de programmaleiding bij voorbaat weet, dat dergelyke con- certen slechts langzaam een grote luistersehare krijgen. Het Vocaal Ensemble zong werken van Desprez, Schütz, Reger en Burk- hard, waarbij het toonde een uiterst bekwaam ltleinkoor te zyn, dat een koortechniek ten toonspreidde, die diep respect en grote bewondering af dwong. Vooral lineair geschreven mu ziek (Schütz en Burkhard) kreeg een prachtige en doorzichtige vertolking, die hoge muzikale kwaliteiten had. De N-C.R.V. kan op dit ensemble trots zijn! De organist van de kerk, Adriaan Kousemaker, speelde composities van Walther, Reger en Willem Vogel, waarbij zijn spel uitstekend paste in het voorname karakter van deze avond. Er moet echter herhaald wor den, wat op deze plaats al meer is ge zegd: het orgel van deze kerk is eigenlijk niet geschikt voor dergelij ke concerten. Zo trad er in een Trio van Reger een vibrato op, die aan een tremulant deed denken, terwijl dit re gister geheel niet gebruikt werd. Slij tage? Ds. J. Karelse, Vrij Evangelisch predikant te Goes, sprak een ope nings- en een slotwoord. Dit concert, waarvoor grote belangstelling be stond, werd op de geluidsband opge nomen en zal over een maand uitge zonden worden. de K Medisch Centrum te Goes wordt 27 Juni a.s. geopend. Het nieuwe Medisch Centrum te Goes is thans zover gevorderd, dat binnenkort de officiële opening zal kunnen geschieden. Het bestuur van de Stichting „Het Medisch Centrum" heeft hiervoor als datum gekozen Za terdag 27 Juni. De opening, die op 2 uur is bepaald, zal met enige plech tigheid geschieden. Vrouwenbond Leger des Heils hield toogdag. Te Goes kwamen Dinsdag de leden van de Vrouwenbond van het Leger des Heils uit geheel Zeeland bijeen voor het houden van een gezamenlij ke toogdag. Er werden twee bijeen komsten gehouden, die onder leiding stonden van mevrouw kolonel Smael uit Amsterdam en mevrouw brigadier Deurloo uit Den Haag. Diverse za ken, het gezinsleven betreffende, werden behandeld. Voorts was er sa menzang en zang door verschillende afdelingen afzonderlijk. Er bestond voor deze toogdag grote belangstel ling: er waren ongeveer 150 deel neemsters. Interim regeling ziektekosten provinciale ambtenaren Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Prov. Staten voor de Interim-rege ling ziektekosten voor ambtenaren ook voor het jaar 1953 van overeen komstige toepassing te verklaren voor het personeel der provincie. Voor dit jaar wordt het percentage der ver goeding echter verhoogd van 1,9 tot 2. Voorts stellen G.S. voor de Rijksre geling betreffende de bezoldiging van personeel, dat in militaire dienst moet, eveneens van overeenkomstige toepassing voor het provincie-perso neel (ambtenaren en arbeidscontrac tanten) te verklaren. Bovendien zou aan het ambtenarenreglement een be paling worden toegevoegd, krachtens welke de mogelijkheid wordt gescha pen ambtenaren, die ten gevolge van ziekte in hun gezin te zwaar financieel belast dreigen te worden, tegemoet te komen. Vereniging van vrienden der Prov. Bibliotheek De Provinciale Bibliotheek van Zee land zal. zoals bekned, op 14 Juli haar nieuwe ruimten in de Abdijgebouwen betrekken. Er heeft zich thans een .Vereniging van vrienden van de Pro vinciale Bibliotheek" gevormd, welk comité beoogt een blijvend aandenken te schenken als blijk van waardering voor het cultureel werk. dat de pro vincie Zeeland op dit gebied verricht. men, zullen zij ten laste van de ge- cie. VLISSING' N. Vandaag Alhambra: „Het verborgen leven van Walter Mitty", 7 en 9 uur; Luxor: „De Weense operette" (alle leeftijden), 8 uur; Cosy Corner: duo Abels-van "ck, 36 en 811.30 uur; Scheldekwartier: propagandabtj een komst B.B., 8 uur; Bosweg: atletiek wedstrijden „De Zeeuwen", 7 uur. GOES. Vandaag Grand: „Kind ontvoerd", (14 jaar).,8 uur. MIDDELBURG. ndaag Electro-bioscoop: „De Frisco lady" met Joel McCrea (18 jaar). 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Aardrijks kundig Jeugdcentrum. 8.45. 10.45, 13.30 en 15.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2