PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Verzet van de Zuidkoreaanse regering duurt nog voort Maatregelen tot bestrijding der Zeeuwse werkloosheid BILT Kantlijn M" ZUIDAFRIK A ANSE PREMIER ARRIVEERDE IN NEDERLAND BENAUWDE OVERWINNING VOOR REGERINGSCOALITIE 196e Jaargang-No. 134 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B den Boer Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5,45 p. kw„ fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN •Voensdag 10 Juni 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. ing. mededelingen driemaal lariet Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ,3rieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. TEGEN EEN WAPENSTILSTAND IN KOREA. In Engeland neemt men de obstructie niet ernstig op In Britse politieke en diplomatieke kringen neemt men de bedreiging van president Syngman Rhee om alleen de strijd In Korea voort te zetten niet al te ernstig op. Premier Sir Winston Churchill verklaarde Dinsdag in het Britse Lager huis te geloven, dat „de zeer grote macht en duidelijk vastberaden poli tiek" van de Verenigde Staten elke Zuidkoreaanse obstructie, tegen een bestand zou voorkomen. Intussen zijn er geen tekenen, die er op wijzen, dat de vastberadenheid van Bhee en zijn regering zou verslappen. Dinsdag heeft Bhee gedurende vier uren geconfereerd met zijn regering, waarvan thans de minister-president Paik Djoe Tsjin op weg is naar de Verenigde Staten. Te Washington is niets bekend van een bezoek, dat president Syngman Rhee aan Eisenhower zou willen brengen. Ook Is nog geen antwoord ontvangen op het aanbod van president Eisen hower om een verdedigingsverdrag met Zuid-Korea te sluiten en economi sche hulp te verlenen. De Amerikaanse minister van de fensie, Charles Wilson, heeft ver klaard, dat het „zes maanden of lan ger" zou duren voor een begin kon worden gemaakt met de afvoer van de Amerikaanse troepen uit Korea Hij wilde zelfs na de ondertekening van het bestand nog voortgaan met het aanleggen van munitievoorraden in Korea. De Zuidkoreaanse nationale verga dering, die Dinsdag vergaderde keur de een resolutie goed, waarin wordt aangedrongen op een opmars naar de Koreaans-Chinese grens. De demonstraties, die Dinsdag te Seoel werden gehouden tegen de wa penstilstand zijn zonder ernstige on gevallen verlopen. Wel moest een ru moerige menigte uiteengedreven wor den met waterstralen uit een brand spuit. Intussen zijn de onderhandelaars te Panmoendjon Dinsdag voor een korte vergadering bijeen geweest. Het communistisch persbureau Nieuw China meende, dat de bespre kingen over de vaststelling van de frontlijn niet veel tijd meer zullen vergen. Daarna moet alleen nog dc tekst van de overeenkomst worden goedgekeurd. De Rijks-Vreemdelingendienst is zonder enige twijfel een zeer nuttige instelling. Niemand zal daaraan ook maar een ogenblik twij felen, ook al weten de meeste staats burgers niet, welke taak deze dienst is toebedeeld. Zij bestaat, zij wordt jaar in jaar uit gehandhaafd, dus is zij nuttig, zullen de mèesten onzer wel redeneren. Eén ding is echter wel zeker: het is niet de taak van de Vreemdelin gendienst om het door de Februari- ramp geïsoleerde Zeeuwsch Vlaande ren nog eens extra te benadelen. Toch doet deze zeer nuttige instel ling dit. En wel omdat men bij deze dienst het klinkt een beetje on waarschijnlijk, maar toch is het zo, absoluut niet op de hoogte is van de situatie in de provincie Zeeland. f en zal zich herinneren, dat ver leden week in de vergadering van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch Vlaanderen werd me degedeeld, dat het lot van de bus dienst Slüiskil-Breda aan een zijden draad hing. Deze tijding baarde de grootste on rust in dit deel van Zeeland. Want Zeeuwsch Vlaanderen heeft bij die busdienst het grootst mogelijke be lang. Als men uit Oost-Zeeuwsch Vlaanderen naar Rotterdam, Den Haag of Amsterdam moet, stapt men in de bus en is in korte tijd in Breda. Maar zonder die bus Dan moet men eerst naar Terneu zen, daarna naar Hoedekenslcerke en is dan al tweemaal zoveel tijd kwijt als voor de busrit Hulst-Breda. Van Hoedekenskerke moet men naar Goes, van Goes naar Kruinin- gen, van Kruiningen naar Krabben- dijke en dan pas kan men in de trein stappen Dit alles wéét onze Vreemdelingen dienst niet. Onze Vreemdelingendienst rede neert als volgt: Het spoorwegverkeer Bergen op Zoom-Vlissingen is weer normaal. Mensen, die in Zeeuwsch Vlaanderen moeten zijn, kunnen dus rustig naar Vlissingen rijden, daar overvaren en van Breskens uit naar hun plaats van bestemming trekken Het klinkt ongelooflijk, maar he laas En dus verordineert de Vreemde lingendienst, dat de grensfaeiliteiten ingetrokken worden. Men mag niet meer zonder pas of zonder bewijs van Nederlanderschap de grens over, zo als tot dusver. Men moet zich deze kostbare documenten aanschaffen, wil men met de bus van Zeeuwsch Vlaanderen naar Bréda of omge keerd Gelukkig rijdt de bus nog. Dank zy de plaatselijke autoriteiten ondervinden de reizigers geen moeilijkheden. Douane en mare chaussee verlenen alle medewerking, die men zich maar wensen kan. Maarer is, ondanks alle po gingen om de Rijks-Vreemdelingen dienst tot ander inzicht te brengen, nog geen mededeling verschenen, dat de busdienst ten minste tot het her stel der normale verbindingen onge hinderd voort kan gaan. Jammer. En onbegrijpelijk. Want deze busdienst is een Zeeuwsch Vlaams belang. Niet ten onrechte dringt men er ten Zuiden van de Schelde op aan, dat deze ver binding ook na het herstel der nor 'v Een Pekings dagblad heeft critiek uitgeoefend op het voorstel van Ei senhower om een verdrag te sluiten met Zuid-Korea. Daardoor zou het houden van een politieke conferentie over Korea worden bemoeilijkt. Zwitserland heeft in een nota aan Amerika en Peking-China te kennen gegeven, dat het geen opdracht in de krijgsgevangenenkwestie kan aan vaarden als deze niet wordt gegeven door alle betrokken partijen, de Zuid koreaanse regering inbegrepen. Toerisme naar Sowjet-Unie Een Sowjetrussische deskundige op het gebied van het vekeer heeft te Lïnz gezegd, dat men in de Sowjet- Unie bezig is met de voorbereidingen van internationaal toeristenverkeer op grote schaal. De deskundige zei dit bij besprekingen, die hij met Oos tenrijkse scheepvaartautoriteiten voerde over de scheepvaart op de Do- nau in het door de Sowjet-Unie bezet te gedeelte van Oostenrijk. Volgens ham zijn er in de Sowjet- Unie gedurende de laatste weken voorbereidingen getroffen voor het openen van de Russische grenzen voor het internationale toeristenver keer. Ook heeft hij gezegd dat het Sowjetrussische staats-reisbureau „Intourist" plannen heeft om binnen kort kantoren te openen in Londen. Leven tegen leven. Een tot levenslang veroordeelde Duitser, Heinz Beek, heeft in een brief aan president Eisenhower zich zelf aangeboden om terechtgesteld te worden in de plaats van de Ameri kaanse negersoldaat Edwards, die wegens mishandeling van een Duits meisje ter dood veroordeeld is. Beek werd destijds veroordeeld we gens het neersteken van een Ameri kaanse soldaat Edwards had het meisje geslagen, omdat zij hem we gens zijn huidskleur beschimpte. van Zuid- s Malan is Dinsdag op Schiphol .-.angekomen voor een niet-offieïeel bezoek aan Nederland. Dr. Malan, die in gezelschap was van zijn echtgenote, werd op het vliegveld verwelkomd o.a. door kolo nel P. I. Hoogenhout, de Zuidafri- kaanse ambassadeur sir Neville But ler, de Engelse ambassadeur. T. A. Stone, dc Canadese ambassadeur, A. T. Stirling, de Australische ambassa deur en J. van den Berg, de Neder landse ambassadeur in Zuid-Afrika. Een Zeeuwse, in Waleherse kleder dracht, overhandigde, aan de Zuid- Afrikaanse minister-president een uouquet anjers. In het Schiphol-restaurant sprak de heer Malan tdt de verzamelde journalisten. Hij verzekerde, dat de Nederlander als immigrant welkom is in Zuid-Afrika. Men geeft daar de voorkeur aan stamverwante volke ren en Nederlanders in de eerste plaats, omdat er ook taalverwant schap bestaat. Wanneer Zuid-Afrika een republiek mocht worden, dan zal dat moeten zijn op democratische basis en met een grote meerderheid van stemmen zei dr. Malan, die uitvoerig inging op de verhouding tussen blank en niet- blank. Dit probleem, aldus dr. Malan, moet opgelost worden zonder een uit roeiingsoorlog, welke sedert Jan van Riebeeck in Zuid-Afrika landde niet meer heeft bestaan. Zuid-Afrika is een land. dat aan zwart en blank toebehoort. „Wij willen", zo zei dr. Malan, „een samenleving in rechtvaardigheid naar male verbindingen gehandhaafd zal worden. Zou men dat doen, als men er geen voordeel in zag? Het is daarom te hopen, dat spoe dig de mededeling komt, dat de grensfaeiliteiten niet worden inge trokken en dat men ongehinderd via Antwerpen naar en van Oost- Zeeüwsch Vlaanderen kan reizen. Per bus! beide kanten". De niet-blanken be schikken over een gebied ter grootte van half Midden- en West-Europa (zeven maal Engeland), waar blan ken geen grondbezit of woningen hunnen verwerven. Waarom zou er dan geen grens be staan? Europa bestaat uit omstreeks 25 afdelingen met grenzen. Een Ne derlander kan in België niet dezelfde rechten opeisen als in zijn land. Dat is ook apartheid Waarom zou apart heid dan in Zuid-Afrika zonde zijn Dr. Malan eindigde met het cultu rele verdrag te memoreren, dat tus sen Zuid-Afrika en Nederland is ge sloten en verklaarde tenslotte diep onder de indruk te zijn van de wa tersnood. die Nederland heeft getrof fen. Des m ddags heeft dr. Malan een kort bezoek gebracht aan de minis ter-president dr. W. Drees. Dinsdagmiddag défileerden enige groepen ouden eau dagen uit Leiden Tiél, Gendringen en Badhoevedorp op Paleis Soestdijk langs H. M. de Ko ningin. De deputatie van ouden van dagen uit Gendringen (Gelderse Achterhoek) bracht originele en voedzame geschenken mee. Een prachtige krentenweggeen een mandje eieren werden Koningin Juli ana aangeboden, die er kennelijk mee in haar schik was. Duizend meisjes gehuldigd Zij vormden de „emmer en bezemploegen" Duizend meisjes van de „emmer en bezemploegen" zijn Dinsdag in de Scheveningse Kurzaal gehuldigd. De ze meisjes hebben in de overstroom de gebieden van Zuid-Holland ge werkt en hebben woningen in 12 gemeenten van modder en slik ge reinigd. Minister Van Thiel ver klaarde trots te zijn op deze jonge vrouwen, die onder moeilijke om standigheden, met voorbij zien van eigen belangen en comfort, aanpak ten en hun vrijwillige taak voortref felijk vervulden. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L, A. Kesper, bracht de dank van het pro vinciaal bestuur over. De Koningin zond een pop in Zuidhollandse dracht met een bege leidende brief, waarin de meisjes hulde en dank werd gebracht. Nationaal Rampenfonds thans 115.4 millioen. In het Nationaal Rampenfonds is tot nu toe een bedrag van 115,4 mil lioen gestort, hetgeen 100.000 meer is dan de opgave van gisteren. DE ITALIAANSE VERKIEZINGEN. Ongewoon kiesstelsel voordelig voor centrumpartijen Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van binnenlandse zaken heeft Dinsdagavond medegedeeld, dat afgeleid uit de uitslagen voorzover die op dat tijdstip binnen waren, de door de eerste minister de Gasperi ge leide centrumpartijen een krappe overwinning bij de algemene verkiezingen hebben behaald. De Dinsdagavond binnenkomende uitslagen toonden aan, dat de centrum- partyen in het Noorden veel concurrentie hadden van de communisten en in het Zuiden van de nieuwe fascisten en monarchisten. In Napels stemde ongeveer het halve kiezerscorps op de monarchisten. In vele van Italië's grote steden kreeg de oppositie van linies en rechts samen veel meer stem men dan de centrumpartijen. De communistische pers beschul digde Dinsdag de regering er van, dat de uitslag van de verkiezingen te vo ren reeds was vastgesteld. Het Italiaanse ministerie van bin nenlandse zaken maakte Dinsdag avond bekend, dat bij de verkiezin gen voor de senaat de centrumpartij en 12.196-148 stemmen kregen en op- Eositie van links en rechts 12.103.388. ie centrumpartijen behaalden 50,2 procent van het aantal stemmen. De Senaat. In verband met het districtenstelsel voor de Senaatsverkiezingen behaal den de centrumpartijen toch nog een vrij grote meerderheid in de Senaat- De verdeling van de zetels in de Senaat is namelijk als volgt: 125 ze tels voor de centrumpartijen, waar van 116 voor de Christen-democraten, zetels voor de linkse partijen GELD VOOR TIJDELIJK PERSONEEL. Ramp verhinderde uitvoering van meeste „1 Maart-werken" De Provinciale Staten van Zeeland hebben van het college van G. S. een globaal overzicht ontvangen van de maatregelen, welke reeds genomen zijn tot bestrijding van de toenemende werkloosheid in onze provincie, waar het aantal werkzoekenden eind 1952 reeds 4551 bedroeg, een voor een agrarisch gewest, aanzienlylc getal en gelijk aan het rijksgemiddelde. Zoals bekend werd landelijk een Bureau voor de Werkgelegenheid en provinciaal een Provinciale Commissie voor de Werkgelegenheid ingesteld. Het eerste werk was het samenstellen van een lijst van openbare werken, welke in de toe komst of reeds dadelijk voor uitvoering in aanmerking zouden komen. Deze lijst werd, wijzigingen voorbehouden, op 28 Januari j.l. te Middelburg vast gesteld. Aangezien de mogelijkheid van een vrij omvangrijke conjunctuur-werk loosheid door de commissaris voor de werkgelegenheid, prof. dr. F. L. Po lak. niet uitgesloten werd geacht, meende deze. dat een aanzienlijke versnelling van de voorbereiding der Dr. D. F. Malan op Schiphol. Van linies naar rechts: dr. Malanme vrouw Hoogenhout, echtgenote van de ambassadeur van Zuid-Afrika, ko lonel P. J. Hoogenhout, ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, me vrouw Aartsen, echtgenote van de 'voorzitter der Zeeuwse vereniging Zeeland-iate Amsterdam, die bij de aankomst van de Afrikaanse gasten namens de overstroomde gebieden bloemen aanbooden mevrouw Malan. plannen nodig was. In verband daar mee werd van de minister van sociale zaken reeds een bedrag van 16.200 ontvangen voor aanstelling van enige tijdelijke opzichters en hulppersoneel. Gezien de sterke stijging van de werkloosheid in het najaar van 1952 werden extra middelen beschikbaar gesteld voor op korte termijn gei'eed te maken en uit te voeren werken. Ten aanzien van deze projecten gold de eis, dat „op 1 Maart 1953 de schop in de grond moest zijn gestoken". De uitvoering zou geschieden als „vrij werk", waarbij de aannemer echter een aantal (95 werklozen te werk moest stellen. Het maximum-bedrag der uitvoeringskosten, dat aanvanke lijk zodanig was vastgesteld, dat vrij wel geen werken in Zeeland voor uit voering in aanmerking kwamen, werd eveneens gewijzigd. In het kader van de zg. „1 Maart-actie" werden diverse werken met spoed voor uitvoering gereed gemaakt. Werken in-uitvoering. Vóór deze actie was door het Co- ordinatie-College voor Openbare wer ken (C.O-W) reeds subsidie verleend voor de navolgende, door het rijk ter bestrijding van de werkloosheid uit te voeren werken: aanleg van een rij wielpad op St. Phihpsland, aanleg van rijwielpaden nabij de Brabantse grens en verbetering der bestrating van de rijksweg bij deze grens. Voor waarde was eenter, dat werklozen uit Westelijk-N-Brabant zouden worden ingeschakeld. Met de D.U.W. werd overeenstem ming bereikt over subsidiëring van de verbetering van de weg St. Anna- landStavcnisse, waarvan de kosten op 540.000.werden geraamd. De watersnoodramp verhinderde, dat met dit werk werd begonnen, maar G. S. voeren thans besprekingen over een mogelijke uitvoering van dit pro ject. Over de in het raam van de „1 Maart-actie" voorbereide werken le ze men elders in dit blad. Natuurlijk is de situatie tengevol ge van de ramp aanzienlijk gewijzigd. Het gevolg hiervan was, dat enige van de voorgenomen werken niet meer konden worden uitgevoerd, het geen voor de betrokken lichamen zeer teleurstellend was. De commissaris voor de werkgelegenheid hechtte er echter zijn goedkeuring aan, dat het reeds aangevangen werk, de afgra ving van de Armendijk te Axel 297 000), normaal zou worden voortgezet en dat het riolerings- en bestratingsplan van de gemeente Groede 313.280) zou worden uitge voerd. (waarvan 54 voor de communisten, 28 voor de socialisten en vier voor de lijst van communisten en socialisten samen). 25 voor de rechtse partijen (waarvan 16 voor de monarchisten en negen voor de nieuwe fascisten) en een onafhankelijke. De Kamer. In verband met het verschil in het kiesstelsel voor de Senaat en de Ka mer, heeft men eerst de stemmen voor de Senaat geteld en daarna ving men aan met het tellen van de stera men voor de Kamerverkiezing. Bo vendien stemmen voor de Kamer ook circa 2 millioen jongelui mee van 21 tot 25 jaar, die geen stemrecht heb ben voor de Senaat. Dinsdagavond te twaalf uur was de uitsjag van de Kamerverkiezing nog niet bekend. Bij deze verkiezing dient de coalitie der centrumpartijen meer dan 50 van het aantal stemmen te halen, omdat ze dan 65 van de Ka merzetels krijgt. Indien de definitieve uitslag-zal aantonen dat de centrumpartijen de ze grens hebben overschreden is het waarschijnlijk dat de Christendemo cratische partij meer dan 300 zetels van de 590 in de Tweede Kamer zal bezetten. Zowel de rechts-socialisten als de liberalen, die in coalitie optrokken met de Christendemocraten" hebben bij deze. verkiezingen zware verliezen geleden. Vogelmens overleden. De Zwitser Rudolf Böhlen. bekend als de „vogelmens", is te Augsburg aan een zware hersenbloeding gestor ven. Böhlen placht bij diverse gele genheden van een hoog punt af te springen, gekleed in een soort van vleermuispak, met behulp waarvan hij eerst een eind in spiraalvormige baan naar beneden zweefde om op het laatst zijn val te remmen met een ge woon valscherm. Zondag jl. voerde hij nog enkele sprongen uit op de in ternationale luchtvaartdag te Augs burg, maar daarbij kwam hij onge lukkig op zijn hóófd terecht. Maan dagmorgen stelde hij zich onder dok tersbehandeling; kort daarop over leed hij in het ziekenhuis. Böhlen be reikte de leeftijd van 56 jaar. Hij was femeente-ambtenaar in Thorwill kanton Bazel). DE VERWACHT: IETS LAGEKE TEMPERATUREN. Veel bewolking met plaatselijk wat regen en een kans op onweer. Matige tot krachtige Noordelijke wind Op vele plaatsen iets lagere temperatu ren- ZON EN .MAAN 11 Juni. Zon: Op 4.18. Onder 21.02. Maan: Op 3.30. Onder 2L34.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1