Motoren raasden te Vlissingen op industrieterrein ZILVEREN JUBILEUM VAN BURGEMEESTER ROMEIJN PASSAGIERSVERVOER DOOR DE ZEELAND" STEEG BELANGRIJK Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN1 MAANDAG 8 JUNI 1953. BENZINEDAMP, STOR EN „ZWARE KANONNEN". Wel spanning, maar té veel of té weinig favorieten Spanning Ja, er was spanning by de motorterreinkampioenscliappen, welke de M-A.C. „Scheldegouwen" te Vlissingen organiseerde, en toch er is niet dié spanning geweest, waarop de duizendkoppige menigte wacht te. Niet omdat gereden werd op het „vlakke" industrieterrein inplaats van op Vrouwenpolders duincircuit, niet omdat de tientallen moedige coureurs niet alles hebben gegeven, maaromdat er nu eens teveel en dan weer te weinig favorieten waren. By de manche voor junioren tot 125 cc waren het twee renners die de stryd bepaalden, nl. Kroonenberg en Van Wees; by de zwaardere junioren legde Slootweg uit Pijnacker het gehele veld zyn wil op en bij de lichte senioren won Frits Selling voor een veld waarin Dick Renooy een duel met zyn machine verloor en waaruit de kampioen 1952 Siem Schram reeds in de le ronde verdween. Dé grote wedstrijd van de dag, die van de senioren op de 350-ers en de halve liters, welke zo spannend be loofde te worden, liep uit op een solo- finish van Frans Baudoin. Zeker, de grote „azen" waren aanwezig, maar zij moesten vrijwel allen door pech opgeven en mét hen verdween telkens een gedeelte van de spanning... Jam mer Het begon heel „rustig" met de heat voor junioren tot 125 kubiek over vijf ronden van 2350 meter. Maar liefst 24 renners scheurden van start, maar het was gauw bekeken. De puik-sturende Amsterdammer F. Kroonenberg bracht zijn Ey- sink op kop. Dat het menens was be wees zijn eerste ronde van 4.53. Ach ter hem aan jaagde Van Wees, ge volgd door Rinus Vierdag en iets ver der Vermaas. Het was tenslotte Van Wees, die voor het vuurwerk zorgde door in de laatste ronde vlak voor de finish nog een bijna geslaagde aanval op Kroo: berg te lanceren, maar hg kwam seconde aan „speed" te kort. ee rivalen deelden echter broer" de bloemen, omdat er in rijtc k en durf <jeen verschil was. Vierdag slaagde er niet in zijn achterstand weg te werken, maar werd goede derde. De uitslag luidde: I. A. F. Kroonenberg, Amsterdam, II.750 meter in 24.32; 2. J. van Wees, Amsterdam, 24.33; 3. R. Vierdag, Amersfoort, 25.31; 4. H. Vermaas, Rotterdam, 25.50; 5. P. Feyen, Rolde 25.52; 6. C. A. Stok, Oss, 27.17; 7. Th. Consen, Amersfoort, 27.33. Er waren 13 uitvallers. Burgemeester van Heinkens- zand ingehaald. (slot van pag. 1.) Ds. J- Koolstra, Gereformeerd pre dikant van Kruiningen, sprak namens de geëvacueerden van deze gemeente en namens de Gereformeerde Kerk van Heinkenszand. Mr. dr. A. J. J. M. Mes hield een hartelijk toespraakje „in velerlei kwaliteit", zoals hij zelf zei: als voorzitter van de Vereniging van burgemeesters en secretarissen op Zuid-Beveland („de staatsrechte- lgke positie van deze vereniging zal ik niet wagen te omschrijven"), na mens de collegae van de buurtge- meenten en namens de beide verlten- nersgroepen. Overste Fritz, comman dant van de vliegbasis Woensdrecht sprak als oud-commandant van de burgemeester, waarbg hij zijn grote spijt uitdrukte, dat de kapitein de actieve dienst verliet. „Ik verlies in U een van mijn betere officieren, een goed instructeur en een populair mens". Burgemeester B. Funk van Oudenbosch sprak als voorganger van de heer Derckx en richtte woor den van waardering tot wethouder Nijsse, die niet meer tot de jonge ren behorend zich reeds tot twee maal toe voor de moeilijke opgave ge plaatst zag het burgemeestersambt waar te nemen in een niet gemakke lijke tijd. De heer M. van Aiphen voerde'het woord namens de Venlose Hockeyclub. Dokter Staverman was de volgen de spreker, o.a. namens de muziek vereniging „Euterpe", de gymnas tiekvereniging „Atlas" en het Groe ne Kruis. iiy wees er op, dat de bur gemeester geïnstalleerd werd op D- day, welke uitdrukking hy ditmaal voor Heinenszand interpreteerde als „Derckx-dag"! Tenslotte voerde nog het woord majoor- W. H. van Ballegoyen de Jong van de Rijkspolitie. Twee eva- cueetjes van Kruiningen zegden aan het slot van de bijeenkomst een aar dig welkomstgedichtje op. Hierna defileerden de plaatselyke verenigingen voor de burgemeester, waarbij er in de stoet ver scheidene aardig-versierde wagens opvielen. Op het voetbalveld „Luctor" werden volksspelen gehouden en in de avond uren gaf de fanfare „Euterpe" in de tent tJide Kex-klaan een concert, af gewisseld met muziek van een man doline-ensemble onder leiding van de heer H. Dammers en van een draai orgel. Het dorp had door illuminatie en enkele fonteinen een feestelijk aanzien, terwyl de drukte groot was. Wie was kanspaard bij de lichte senioren? Schram, de kampioen 1952, Dick Renooy misschien of een van de Sellings? Het werd Frits Selling. Zijn direct genomen voorsprong op de 17 anderen werd steeds groter en eigenlijk slaagden alleen w. Koops uit Assen en de hard vechtende Mey- nen erin het tempo ongeveer te vol gen. De achterstand van de rest on der aanvoering van M. Vierdag werd wel erg groot, hoéwei deze rest „on der ons" spannende duels uitvocht. De kampioen Schram moest al in de tweede ronde stoppen, Rob Selling, die zijn broer drie ronden lang vrij dicht was gevolgd, moest daarna eveneens sleutelen, en Dick Renooy stuurde in de voorlaatste ronde zijn haperende Eysink eveneens de baan uit- In totaal bereikten 8 renners „ongelapt" de finish. De uitslag was hier: 1. F. Selling Amsterdam, 18.800 m. in 34.28.5; 2. W. Koops, Assen 34. 45; 3. H. Meynen, Utrecht, 35.32.5; 4. M. Vierdag, Amersfoort, 37-13.5; 5. R. Koops, Assen, 37 53; 6. J. Lengers, Baarn, 38.05; 7. G. v. d. Kley, Rotter dam, 38.16. Geen speelgoedmeer Nauwelyks waren de 125 cc „speel- goedmachientjes" de baan uit of bij de startlijn begonnen 17 viertakten te brullen, de gele vlag zakte en de stryd over 10 ronden voor de zware junioren was begonnen. Het was Slootweg uit Pijnacker, die direct de lont in net kruit gooide en met bra- vour de kop nam. Bg elkaar volgden Kroc-.enberg, J. v. d- Wees, Piet van vliet en Snyder- Op het „tweede front", maar niet minder hard, voch ten o.a. de Zeeuwen J. Parent en A. 1. Warf. Uit de kopgroep van drie verdween in de 6e ronde door een val sterke Van Wees, even was de aansluiting zoek en daarvan profi teerde Slootweg die ronden draaide van om en bij de 3.25. Onbedreigd en op top-speed reed hg de zege tege moet. Ook hier waren de uitvallers legio en er werden slechts 3 renners niet gedubbeld. Parent reed een zeer verdienstelijke race en eindigde na een paar handige passages als 7e op één ronde. De uitslag was: 1. C. Slootweg, Pijnacker 45.15.2 over 23-500 m-; 2- A. Kroonenberg, Am sterdam, 46.35.2; 3. P. v. Vliet, Wad- dinxveen, 48.25.2; 4. B. Snijder, Bre da, 49.24; 5. op één ronde H. Wester- baan, Dedemsvaart; 6. P. Wieringa, Wehe; 7. J. Parent, Souburg; 8. A- Veenstra, Winsum; 9. op twee ronden A. v. d. Warf, Middelburg. De zware kanonnen Achttien „zware kanonnen", kna pen met een inhoud van 350 tot 500 a 600 cc, stoven van achter de gele vlag voor een stryd over 12 ronden (28.200 m.) tussen de senioren, zwa re klasse. Hennie Rietman, winnaar- van Vrouwenpolder. Joop van Heuke- lom, Ab Koning, Clijnck en Frans Baudoin, de Sellings, een elite groep, wat zou het worden? Het is tegen gevallen, ondanks dat onvermijdelijke vleugje sensatie in die wereld van benzinedamp en stof. De driemans kop met Clijnck, Rietman en Baudoin, heeft slechts eenmaal compleet de fi- Algemene Z.L.M.- vergadering op 22 Juni te Goes. Op Maandag 22 Juni houdt de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij haar algemene vergadering in de zaal van de heer Krijger te Goes, onder leiding van de algemeen voorzitter van de Z.L.M., de heer M. A. Geuze. Behalve de gebruikelijke punten komt op de agenda voor een causerie over „Schade en herstel in de ramp gebieden" te houden door de direc teur van de Rijksdienst voor Land- bouwherstel, de heer ir. S. Herweij- nish gehaald. Ab Koning viel al in de eerste ronde en moest met een ge kneusd borstbeen naar de Rode- Kruispost worden gebracht. Dicht byeen passeerden Clijnck, Rietman en Baudoin, maar juist waar Koning buiten de touwen lag, viel de B.S.A- van Rietman „morsdood", dé gega digde voor de titel viel uit. Terwijl Cly'nck en Baudoin verbeten om winst vochten, trokken daarachter in roekeloze vaart Van Heukelom, Wit- berg op een zeer snelle B-S.A. en v. d. Mey met de Sellings diepe sporen in de baan. Er kwamen echter meer en meer uitvallers en in die verwarring ontspon zich een duel tussen Clijnck als eerste en de listige Baudoin, dat de toeschouwers waar voor hun geld gaf. Keer op keer trachtte Baudoin te passeren, maar keer op keer ook sloeg Clijnck in topvorm de aanvallen af. De machines werden gloeiend ge reden, leken soms aan elkaar te kle ven, maar het witte shirt van Clgnck bleef eerst opduiken uit alle kuilen en bochten. Tot in de 11e, de voorlaatste, ronde de culbuteur van Clgnck af knapte. Het publiek verliet en masse het terrein; Baudoin won met een ronde voorsprong op het gehele veld, zelfs op Van Heukelom! De uitslag was: 1. F. Baudoin, Leende, 45.59.5; 2. J. van Heukelom, Hilversum; 3. J- Witberg, Monster; 4. F. Selling, Am sterdam; 5. R. Woldman, Hoogeveen. Prijsuitreiking. Zaterdagavond werden tijdens een geanimeerde, druk bezochte bijeen komst in het Ned. Koffiehuis te Mid delburg de prgzen uitgereikt. De voorzitter van „Scheldegouwen", dok ter J. C. Arends, huldigde de over- Verkeersregeling voldeed goed. Mag men over de races te Vlissingen al tevreden zijn, ze ker mag men dat over de re geling van het verkeer door de Walcherse politie. Er zijn vrij wel geen moeilijkheden ge weest, dank zij de tien leden van de gemeentepolitie te Vlis singen welke op de gevaarlijk ste plaatsen stonden opgesteld en de politiemannen, die bij Souburg de verkeersstroom 5n toom hielden. Het aankomen de verkeer, waaronder vele mo toren, werd vlot naar de par keerterreinen geloodst en kg de afvoer van de stroom deden zich evenmin ernstige moeilyk- heden voor. Een pluimpje aan de zeer actieve politiemannen is hier zeker op zgn plaats. Vlissingen kon dit drukke ver keer op deze wijze best hebben. winnaars en reikte, behalve de prg zen, ook een aantal premies voor de snelste ronden uit. Hij bracht dank aan allen, die hun bijdrage hebben geleverd om de terreinkampioen schappen te doen slagen. De secreta ris, de heer P. Winkster, huldigde een van de twee Zeeuwse deelnemers, de heer J. Parent, en overhandigde deze rijder eveneens een premie. De M.A.C. „Scheldegouwen" kan over deze rennen tevreden zgn. De organisatie was goed en het moeilij ke maar mooie parcours een waardig equivalent van Vrouwenpolder. Het bezoek zal stellig niet tegengevallen zijn. Voor een volgende keer zou het echter wellicht aanbeveling verdienen weer de gebruikelijke telefoonposten in te richten om de toeschouwers rond het gehele parcours via de luid spreker van alle gebeurtenissen op de hoogte te kunnen stellen. Oesterkwekers stichten fonds. In verband met afsluitingsplannen van de zeegaten Naar aanleiding van plannen tot sluiting van de zeegaten tussen de Zeeuwse eilanden is, zoals men Weet, ten aanzien van de oestercultuur op gemerkt, dat die in het geval van af sluiting bedreven zou kunnen worden buiten de afsluitdijk in de Ooster- schelde. De oesterkwekers menen, dat met de belangen van de oestercultuur te weinig wordt rekening gehouden als men alleen maar denkt aan te win nen landbouwgrond en het tegengaan der verzilting. De oesterkwekersver- enigingen hebben daarom besloten een fonds in het leven te roepen, waaruit een actie voor haar belangen kan worden gefinancierd. De vereni gingen koesteren de hoop, dat deze actie kan voorkomen, dat over het lot van de bedrijven wordt beslist zonder de verenigingen van te voren te raadplegen. (Advertentie) Woensdag 10 Juni a.s. Woensdag 10 Juni is het 25 jaar geleden, dat burgemeester J. Ro- meijn van Ouwerkerk als zodanig werd benoemd. Burgemeester Romeijn is een Ouwerkerker van geboorte bij aanschouwde het levenslicht op 22 December 1896 en hg heeft zich in de achterliggende 25 jaar een waar burgervader getoond voor zijn geboorteplaats. Het wel en wee van de burgers ging hem zeer ter harte, hetgeen wel in bijzondere mate no dig was, want in die jaren is het leed aan Ouwerkerk niet bespaard gebleven De moeilijkheden begonnen al in 1934 toen een windhoos Ouwer kerk trof, waardoor veel schade aan de woningen werd aangericht. Van de rampen, die de tweede we reldoorlog over ons land bracht kreeg het dorp Ouwerkerk ruim schoots zgn deel. Toen de Ouwerkerkers na de oor log zij waren geëvacueerd in hun dorp terug mochten keren, bleek, dat de monumentale toren was opgeblazen en dat de dorpskerk door een geallieerd bombardement was vernield. Ook de school was tg- JAARVERSLAG OVER 19S2. 9J Overstromingsramp richtte weinig schade aan. Na afschrijvingen ad 1.216.389 1.331.402) heeft de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" te Vlissin gen een winstsaldo behaald van 442.070 169.611). Hiervan wordt 280.467 toegevoegd aan de reserve voor vlootvernieuwing. Op de prefe rent winstdelende aandelen kan 4% pet. en op de gewone aandelen serie A., B. en C. kan 5 pet. worden uit gekeerd (beide onveranderd). Het totale passagiersvervoer gaf een niet-onaanzienlijke stijging te zien ten opzichte vair 1951. Het tran- sitoverkeer bleef zich verder gunstig ontwikkelen. De toenemende con currentie van het luchtverkeer en de aftapping van vervoer door con currerende Kanaaldiensten waren aanleiding om enige tarief maatrege len voor de dagdienst te treffen, ter bevordering van het touristenver- keer tussen Nederland en Engeland, aldus het verslag. Deze maatregelen hebben ertoe bijgedragen verloren terrein terug te winnen. Gezien de onbevredigende resulta ten van de touristendienst Vlissin genFolkestone is zoals bekend be sloten de proefnemingen in 195L niet voort te zetten. Het goederen vervoer ondervond als gevolg van de Engelse import-rèstricties een ge voelige terugslag. Het postvervoer nam in omvang toe. De gedurende het afgelopen seizoen in samenwer king met de N.S. georganiseerde kustreizen tussen Hoek van Holland en Vlissingen ondervonden ruime be langstelling bij het publiek. De gunstige liquiditeit was voor de directie aanleiding tot algehele vervroegde aflossing over te gaan van de 4% pet. inkomstobligatiën en het restant van de 4 pet. eerste hypothecaire obligatielening. De door de overstromingsramp aan schepen en andere eigendommen toegebrach te schade is niet van ernstige aard geweest. dens dit bombardement zwaar be schadigd en vele woningen hadden ernstig geleden. De wederopbouw werd aangevat en bereikt kon wor den, dat 15 woningwetwoningen ver rezen. Bovendien kreeg Ouwerkerk een-naar alle moderne eisen inge richt schoolgebouw. De vele pogingen om tot herbouw van de toren te komen hadden uit eindelijk in zoverre succes, dat in 1953 goedkeuring voor de bouw werd verkregen van het ministerie van wederopbouw. De bouw van een nieuwe kerk was inmiddels in Ja nuari 1953 aanbesteed. Toen kwam de- watersnood. De materiële schade tengevolge van de ramp is groot, maar het ergste is wel, dat 15 van de bur gers verdronken. Woensdag zal op sobere wijze in het dorp het burgemeesters jubileum worden gevierd. Het dorp wordt, met uitzondering van de eigenlijke dorps kern nog steeds bespoeld door de zee. Slechts enkele mensen wonen in deze dorpskern. De heer Romeijn is behalve burge meester ook kerkvoogd van de Ned. Herv. kerk en bekleedt nog tal van andere functies. Ondanks net feit, dat dit jubileum onder droeve om standigheden wordt gevierd, zullen zgn vele vrienden hem op deze dag ongetwijfeld hun belangstelling to nen. Ir. Th. Heyblom verlaat Zeeland. Belast meit directie Rijks waterstaat in Noord-Holland. Bij beschikking van de minister van verkeer en waterstaat wordt met in gang van 1 September 1953 de hoofdin genieur-directeur van de Rijkswater staat in vaste dienst, ir. Th. Heijblom, thans te Middelburg, belast met de dienst in de directie Noord-Holland van de Rijkswaterstaat ter standplaats Haarlem. Ir. Heijblom, die Middelburger van geboorte is, was in de jaren 19191920 ingenieur var. openbare werken en leraar aan de M.T.S. in Haarlem. Daarna kwam hij als ingenieur dienst bij de Rijkswaterstaat (Rotter damse Waterweg) en arrondissement 's Hertogenbosch. In 1935 werd hij hoofdingenieur. Voor aanleg van een haven verbleef ii. Heijblom in de ja ren 19351936 in Perzië. Daarna was hij weer werkzaam in het arrondisse ment Haarlem en de directie Bene denrivieren. Na in de jaren 19391940 gemobiliseerd te zijn geweest bij het Korps Pontonniers, werd de heer Heij blom na de oorlog, in 1946, hoofdin genieur-directeur van de Rijkswater staat in Zeeland, waar hij o.m. nog lid van de Vaste Commissie voor de Prov Planologische Dienst en van de Her verkavelingscommissie Walcheren is. OPVOLGER De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, ir. J. H. van der Burgt, thans te Amsterdam wordt met ingang van dezelfde datum, belast met de dienst in de directie Zeeland van de Rijkswaterstaat, ter standplaats Middelburg. Wiener Sangerknaben naar Goes. Binnenkort zullen de Wiener San gerknaben een concert in Goes geven in de Grote of Maria Magdalenakerk. Aan dit concert zal medewerking worden verleend door de cantor-or ganist dezer kerk. de heer Adriaan Kousemaker. De juiste datum van deze uitvoering is nog niet vastge steld. Samenwerking lussen „De Schelde" en Lips. Voor de vervaardiging van verstelbare schroeven. Wij vernemen heden van de N-V. Kon. Mij. „De Schelde" in Vlissingen, dat zij aan de Lips' Scheepsschroe- vengieterij in Drunen de vervaardi ging van haar gepatenteerde verstel bare schroef in licentie heeft gege ven. De verstelbare Schelde-schroef heeft haar doeltreffendheid reeds be wezen door haar staat van dienst aan een veerboot tussen Vlissingen en Breskens, verscheidene sleepboten, trawlers, loodsvaartuigen enz., waar op zij werd aangebracht. De Nederlandse Marine heeft een order geplaatst voor verstelbare schroefinstallaties aan te brengen aan de 32 mijnenvegers, welke op de Nederlandse wei-ven in aanbouw zijn. Verder overwegen de Engelse en Canadese Marine eveneens de toepas sing van deze schroeven. Ook in Amerika werden opmerke lijke resultaten geboekt met deze schroefinstallatie, die aangebracht werd op een New Yorlcse havensleep boot, de „Dalzerella". De samenwerking tussen de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" als ervaren scheeps- en scheepsinstallatiebouwers en Lips als experts op scheepsschroe- v'engebied, zal ongetwgfeld de verde re ontwikkeling van het project nog -unstig beïnvloeden. Door de specialisatie van de fa. Lips op het gebied van scheepsschroe ven beschikt deze firma over waarde volle contacten met de reders en wer ven op het vaste land van Europa en daarbuiten, welke contacten de ver stelbare schroef spoedig in deze ge bieden bekend zullen maken. De schroef zal in de toekomst in deze landen de LIPS-SCHELDE verstelba re schroef genoemd worden. De levering van verstelbare schroefinstallaties aan het buitenland zal de deviezenpositie verbeteren en de gunstige naam van Nederland in de scheepvaartkringen nog verster ken. Gerepatrieerden zijn ontevreden. Over de houding der Nederlandse regering. Te Goes vergaderde Zaterdagmid dag in „De Landbouw" de Belangen vereniging van Gerepatrieerden on der voorzitterschap van de heer L. J. Jordaan. De hoofdschotel van de bespreking werd gevormd door de moeilijkheden, die er voor de Indische Nederlanders bestaan om naar Ne derland te komen. In felle bewoordin- fen werd er geprotesteerd tegen de ruk, die door de Nederlandse rege ring wordt uitgeoefend op de Indische Nederlanders om in Indonesië te blij ven. Schrijnende gezinsscheidingen zgn hiervan het gevolg, want vele naar Nederland uitgewekenen, lieten na de souvereiniteitsoverdracht hun opgroeiende kinderen in Indonesië. Voorts werd er op gewezen, dat op diegenen, die zich in Nederland heb ben gevestigd en hier niet aan de slag kunnen komen pressie wordt uitgeoefend om naar Brazilië te emi greren. Hiervoor voelen de meesten echter weinig. Met klem werd ook tegen deze handelswijze geprotes teerd. Besloten werd om binnen afzien bare tijd ook in Middelburg en Vlis singen afdelingen te stichten. De be doeling is om in alle belangrijke plaatsen van Zeeland een afdeling te krijgen. Tenslotte werden de statu- ten en het huishoudelijk reglement goedgekeurd. KUNST Expositie Sarika Góth. Schotse Huizen, Veere. Tot 27 Juni exposeert de Veerse schilderes Sarika Góth in de Schotse Huizen te Veere een dertigtal van haar werken en jhr. I. F. den Beer Poortugael, burgemeester van Veere, heeft Zaterdagmiddag deze expositie met een inleidend woord geopend. Tegelijkertijd werd in het woonhuis van Sarika Góth, „De Goutsbloeme", Markt 159, een permanente tentoon stelling geopend van nagelaten schil derijen van haar vader, de in 1944 ovei-leden schilder Maurice Góth. Jhr. den Beer Poortugael zeide in zijn toespraak voor het werk van Só- rika Góth grote bewondering te heb ben, omdat uit al haar doeken blijkt, met hoeveel liefde zy haar onderwerp benadert. Hij wees op de vernieuwing, welke zij ondergaan heeft: haar te genwoordige werk verschilt wel zeer sterk van haar fijne kinderportretten, waardoor spreker het eerst met haar kunst in aanraking kwam. Maar evenzeer als toen is ook het tegen woordige oeuvre van Sarika Góth vervuld van die liefde voor alles wat mooi is. Jhr. den Beer Poortugael schetste Sarika Góth als een bescheiden kun stenares. Soms weet men niet eens, of zij in Veere aanwezig is, zozeer houdt zij zich op de achtergrond. Deze zelfde bescheidenheid uit zich thans wederom in het feit, dat zij tegelijk met de opening van deze ex positie van eigen werk in haar' woon huis een permanente tentoonstelling opent van nagelaten werk van haar vader, M. Góth. Spreker zeide zeer getroffen te zijn door dit gebaar en wenste de schilderes met beide ten toonstellingen veel succes toe. Daarna begaven de aanwezigen zich naar „De Goutsbloeme", waar de burgemeester van Veere ook de tentoonstelling van nagelaten werk van M. Góth opende. M. Góth was een Hongaar, wiens werk reeds vroeg de aandacht trok. Hij ging na zgn studiejaren naar Pargs en vandaar naar België, waar hij door de eerste wereldoorlog werd verrast en veel van zijn werk verloren ging. Hij ves tigde zich tenslotte blijvend in Neder land, maar vond hier helaas niet de waardering, die hij verdiende. Geh'-- kig daarom dat men in Hong; grote bewondering voor zijn had en het in vele musea een ph verleende. De inrichting van deze per manente tentoonstelling door zgn dochter noemde spreker een daad van liefdevolle piëteit. De tentoonstelling van werk van Sarika Góth in de Schotse Huizen is van een bijzondere bekoring. Wie zich haar van vroeger herinnert als een zeer knap schilderes en tekenares van kinderen, zal hier verrast worden door een subliem doekje, getiteld „Curacaosche Kinderen". Welke kwa liteiten haar- andere kinderportretten op deze tentoonstelling ook bezitten, zij blijven achter bg dit door zgn fraaie kleuren en fijne vormgeving opvallende werk. Ook de stillevens zijn evenwel boei end en fris. Sarika Góth verrast dik wijls door een warm, harmonisch kleurengamma, dat, merkwaardig genoeg, in haar fruit-stillevens vaak levendiger is, dan in haar bloemstuk ken. „Bramen en Duindorens" maakt daarop een uitzondering. „Stilleven met vissen", „Mandje met vruchten" en een paar stillevens met appelen zijn bijzonder goed geslaagd. Bij an dere stillevens vraagt men zich ver geefs af, waarom de schilderes het grijs zo sterk laat overheersen. Van de landschappen is de „Blau we Boom" het opvallendst. Gedurfd, bijna uitdagend staat deze boom daar blauw in een prille voorjaarsmorgen. Fijn van kleur en mooi van opzet is ook de „Tuin van de Goutsbloeme". Verrassend is ook het werk van de vader van Sérika Góth, de in 1944 overleden Maurice Góth. Prachtig van kleur, breed en fors van trant, op andere ogenblikken bijna vrouwe- lrjk verfijnd is het, nergens echter vlak of onbelangrijk, Sébrika Góth heeft goed gedaan met het aldus permanent expose ren van dit mooie werk van haar va der. Moge het vele bewonderaars vinden! G. B. (Advertentie) Zenuwrnst. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Brand in vlasspinnerij. In de vlasspinnerij van de heer R. A. te Koewacht, brak dezer dagen brand uit door het warmlopen van een motor De brandweer, welke spoedig ter plaatse was, kon voor komen dat de brand zich verder uitbreidde. De schade beperkte zich tot de zwingelafdeling en de machi nes. Onderscheiding voor moedig politieman. De heer Joh. de Beule, wachtmees ter bij de Rijkspolitie te Boschkapelle, voorheen te St. Jansteen, werd dooi de Algemeen Inspecteur der Rijkspoli tie voor zijn moedig gedrag bij de wa tersnoodsramp een oorkonde uitge reikt. MIDDELBURG. Vandaag Electro-bioscoop; „De fidele boer" met Paul Hörbiger. (alle leef tijden). 7 en 9.15 uur: Schouwburg- bioscoop: „Het gestolen gelaat" met Lizabeth Scott en Paul Henreid, (18 jaar). 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Het verborgen le ven van Walter Mitty", 7 en ft uur; Luxor: „Zondige grenzen". (14 j.), 8 uur; Cosy Corner; Duo Abeisv. Ecw. 3—6 en 8—11.30 uur. GOES. Vandaag Grand; „Tranen over Johan nesburg", 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2