Gen. Synode Ned. Herv. Kerk beslist over predikantstractementen Haagse hotelhouder liet Duitse autobus in beslag nemen PROF. MEIJERS GAF DE TWEEDE KAMER COLLEGE ZATERDAG 6 JUNI 1953. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 REISBUREAU WEIGERDE TE BETALEN Gasten klaagden over vochtige bedden De Haagse binnenstad stond Vrijdagavond min of meer op z'n kop toen een deurwaarder beslag legde op een grote diesel touringcar uit Dusseldorf. 39 Duitse reizigers uit die stad en omgeving, onder wie een „landesrat", een notaris en enige artsen en kunsthistorici, zullen vermoedelijk een vier daagse museum tocht door Nederland niet met deze bus kunnen vervolgen. De oorsprong van deze inbeslagneming gaat terug tot de Zaterdag voor Pasen van dit jaar, toen in een klein Haags hotel voor 25 gasten bespro ken was door een Dusseldorps reisbureau. Toen de gasten kwamen waren de kamers niet naai' hun zin. Zij klaag den over vochtige hedden en onfris linnen en weigerden langer dan een uur in het hotel te blijven. De reislei der van het gezelschap heeft toen in enige Haagse hotels kamers voor de ze groep Duitse reizigers besproken. De eerste hotelhouder voelde zich Eden voor operatie naar V.S- vertrokken De Britse minister van buitenland se zaken, Anthonie Eden, is, verge zeld van zijn echtgenote, Vrijdag per vliegtuig uit Londen vertrokken- Hij gaat naar Boston in de Verenigde Staten, waar hij geopereerd zal wor den. Tijdens zijn afwezigheid is Sir Winston Churchill belast met buiten landse zaken. De eerste minister zal het resultaat van de operatie af wachten, alvorens hij zal besluiten of er een nieuwe minister van buiten landse zaken zal worden benoemd. In politieke kringen wordt MacMil- lan, de huidige minister van huisves ting, genoemd als eventuele opvolger van Eden. De functie van plaatsver vangend eerste minister, welke even eens door Eden wordt bekleed, zou- dan toevallen aan de minister van fi nanciën, Butler. door het vertrek dezer reizigers be nadeeld en eiste van het Dusseldorfse reisbureau volledige betaling. Deze betaling van f 600.de pensionprijs bedroeg f 12.per dag, werd latei- teruggebracht tot een bedrag van f 400.—. Tot dusver weigerde het Dussel dorfse reisbureau om te betalen- Toen Vrijdag van het zelfde bureau een autobus in Den Haag arriveerde werd met toestemming van de presi dent van de arrondissementsrecht bank door 'n deurwaarder beslag op de autobus gelegd. De bus vertegen woordigt een waarde van ruim f 100.000.Met dit voertuig arri veerden 29 gasten voor een kunstreis van vier dagen door Nederland. Zij protesteerden tegen deze handelwijze, maar de deurwaarder ging vanzelf sprekend zijn gang. De reisleider heeft ondertussen de hulp ingeroepen van de Duitse am bassade om aan deze situatie, die 29 Duitse touristen in Nederland bena deelt, een einde te maken. 573. De beroemde toren van Babel, naast de hoofdtempel van Mar doek, bleef nog aanzienlijk beneden de hoogste-to- rens die in onze middeleeuwen van baksteen werden opgetrokken, Tocli droeg de Babelse toren de trotse naam E-temen-an-kihetgeen zoveel betekent als het bouwwerk der grondvesting van hemel en aarde". Ook in Genesis wordt van deze toren gezegd dat zijn top tot in de hemel reikte en wordt dit bouwsel be- schouiod als een voorbeeld van men selijke overmoed. Nu is het inderdaad waar dat we maar niet naar willekeur kunnen doorgaan met bakstenen op elkaar te metselen. Tonen hier en daar de sche ve torens reeds aan dat de grond het gewicht der bouwwerken nauwelijks kan torsenook bij de meest ideale ondergrond zou er aan het bakstenen metselwerk een grens gesteld worden, omdat de onderste steenlagen tenslot te een zo gewéldige druk te verwer ken zouden krijgen, dat zij zouden verpoeieren. Van torens die tot in de hemel reiken zullen we dus voor altijd moeten afzien en de moderne gietsels van staal en beton heten dan ook be- scheidenlyk wolkenkrabbers. Die zijn een paar verdiepingen lager. Nu is baksteen niet de enige stof die in elkaar kan worden gedrukt integendeel, deze eigenschap hébben alle stoffen gemeen. Zelfs het atoom, het kleinste deeltje waaruit de mate- tie is opgebouxod, kan in elkaar wor den geperst, wanneer de druk maar groot genoeg is. Om de kern van het atoom cirkelen de électronen in vaste banen, maar wanneer die atomen met grote kracht inéén worden geperst, stort dit bouwsel van kernen en élec tronen in elkaar en het restant is een ongeordend mengsel van naakte atoomkernen en ongebonden électro nen. In het middelpunt van de aarde heerst een druk van ongeveer 1.5 mil- lioen kilogram per vierkante centime ter, maar een dergelijke druk is nog onvoldoende om de atomen in elkaar te doen zijgen, want de Indiër Kothari heeft berekend dat daarvoor een dnck van ongeveer 10 millioen kilogram nodig is. Deze waarde wordt bijna bereikt in het binnenste van de pla neet Jupiter, waar tengevolge van de formidabele massa van de planeet hij is S17 maal zo zwaar gis de aar- de het kritieke punt' benaderd wordt. Zou Jupiter nog groter willen zijn dan hij reeds is, dan zou de druk in het middelpunt toenemen, zodat de atomen in het inwendige van de pla neet onder de druk der buitenste la gen zouden bezioijken. Het gevolg hiervan zou zijn dat Jupiter zou krimpen indien zijn massa zou toene men. We kunnen ons dit heel ge makkelijk voorstellen, door ons in te denken dat we van eieren een pyra- mide bouwen. Wanneer we die pyra- mide maar hoog genoeg maken door er steeds meer eieren op te stapelen komt er een moment waarop de on derste eieren het gewicht van de bo venste lagen niet meer kunnen dra gen. Bij het laatste ei dat we er dan op leggen, wordt de pyramide niet hoger, want de onderste eieren ver vallen tot struif. Iets dergelijks zou ook in het inwendige van Jupiter plaats vinden, wanneer deze planeet in massa zon toenemen; hij wordt dan kleiner tot het evenwicht tussen de zwaartekracht en de inwendige druk van het electronengas (de struif bereikt is. Jupiter is dan ook wél on geveer de grootste klomp vaste mate rie welke bestaanbaar is, of om bij ons voorbeeld te blijve de grootste stapel eieren die zonder kneusjes valt op te bouwen. Toch laten we de toren van Babel, waarmee we dit hoofdstuk begonnen, niet in de steek, want we wilden er Directoraat-generaal van oorlog ingesteld Bij het ministerie van oorlog is in gesteld een directoraat-generaal van oorlog. Hieraan is opgedragen de coördinatie en de regeling van alle tot de Koninklijke Landmacht beho rende financiële en economische aan gelegenheden en de administratie. Voorts de coördinatie van de aan dr oorlogsbegroting ten grondslag lig gende programma's, alsmede het toe zicht op de uitvoering van deze be groting. Ook de bevordering van ef- ficiëncy, het toezicht op de externe en interne controle van het financi ële en materiële beheer voor zover dit krachtens de wet niet opgedragen is aan andere autoriteiten. Met andere taken behoort ook de behandeling van juridische aangelegenheden met betrekking tot vergoeding, inkwartie ring en contracten tot het werk van het nieuwe dictoraat-generaal. Tot directeur-generaal van oorlog is met ingang van 1 Januari 1953 de heer S. D. Durjverman benoemd, tevoren plv. Secretaris-generaal van oorlog. Hofmeester viel zijn vroegere verloofde aan. Met een aardappelschilmesje viel de 21-jarige L. G. P. te 's-Gravenha- ge zijn vroegere verloofde op het Leeghwaterplein in Den Haag aan en toen de punt van het mesje af brak, trachtte hij in woede het meisje te wurgen. Het slachtoffer werd slechts licht gewond, want toesnellende voorbij gangers maakten aan het gevecht een einde. De Kon. Maréchaussee heeft des avonds de tamelijk over spannen P., die dienstplichtig hof meester le klasse bij de Kon. Marine is, in arrest gesteld. •-I li I* 3|* - Eerste acht conclusies nieuwe B.W. thans doorgesproken (Van onze parlementaire redacteur) Opnieuw was het voor de belangstellenden in ingewikkelde juridische vraagstukken Vrijdagmiddag buitengewoon leerzaam de beraadslagingen in de Tweede Kamer te volgen. Op onnavolgbare wijze gaf hier de raadsad viseur voor het nieuwe burgerlijk wetboek, prof. mr. E. M. Meijers een soort van privatissimum voor zijn oud-studenten en andere Kamerleden. En keei op keer moest men als toehoorder tot de conclusie komen, dat ve! gewekt zich voor het examen meldden, maar dat slechts weinigen deze, vuur proef konden doorstaan. Dit bleek al direct bij de voortzet ting van de beraadslaging over de eigendomsoverdracht. Met klem van argumenten toonde prof. Meijers de noodzakelijkheid om hieraan publici teit te geven. Onder meer zal het een inbreuk op een algemeen rechtsbegin sel zijn, zonder publiciteit voorrech ten op een boedel aan derden te ver lenen. Tegenover deze juridische argumen ten kon de Kamer weinig anders stel len dan: het is voor ons een gevoels kwestie. Publiciteit zou zo'n geweldi ge rompslomp geven. Voorzitter Kor- tenhorst stelde clan ook voor de be raadslagingen te schorsen, teneinde er nog eens rustig over te kunnen na denken. De Kamer dacht er echter bij monde van prof. Oud anders over en besliste, dat er Woensdag zonder ver dere discussie over zal worden ge stemd. Op een vraag van prof. Gerbrandy had prof Meijers tevoren nog te ken nen gegeven, dat hij eigenlijk geen kans zag, zonder publiciteit tot een behoorlijke regeling te geraken. Ook over de resterende vijf conclu sies ontspon zich nog een opgewekt debat, dat de gehele middag voort duurde. Als vijfde conclusie werd als volgt aanvaard„De aanwas eindige bij de hoogwaterlijn. Gewenst is te bepalen dat opzettelijk in openbai'e wateren De viswinkels tot 7 uur 's avonds open Op gx-ond van de Winkelsluitings wet is bij Koninklijk Besluit bepaald, dat winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak vis en viswaren plegen te worden verkocht op werkdagen tot des avonds 7 uur geopend mogen zijn. Dit geldt van Mandag a.s. af. door aanlegging van werken bevorder de aanwas niet toevalt aan de oever eigenaren. Bij daling van het water peil door natuurlijke oorzaken beho ren drooggevallen stroken grond ir beginsel als aanwas te gelden". Mej. Tendelo (Arb.) achtte het ge wenst dat alle aanwas aan de staat komt. Prof. Meijers merkte echter op, dat dit voor de binnenwateren zou be tekenen het breken met een oud be ginsel. Het recht van de staat op aan was aan de kust is er nu eenmaal. Als men in Zeeland tot indijking overgaat, zullen er veel moeilijkheden komen, want er bestaat daar van ouds een bijzonder recht voor aanwas voor bepaalde personen. Dit gaat echter buiten het B.W. óm. De Mid-Ocean Club" te Hamilton, de hoofdstad van Bermuda, in welk ge bouw naar verluidt President Eisen hower, Premier Churchill en de Franse Minister-President in de tweede helft van Juni bijeen zullen komen ter be spreking van de internationale situa tie. Groothandelsdag te Rotterdam gehouden In het '.'roothandelsgebouw te Rot terdam werd gisteren, onder auspi ciën van 't Verbond van de Nederland se Groothandel, de „Groothandels dag" gehouden, welke werd bijge woond door talrijke vertegenwoordi gers van buitenlandse zusterinstellin gen. Het officiële deel van de dag werd in de middaguren geopend door de heren Ch. de Monchy, voorzitter van het Verbond van de Nederlandse Groot handel en A. H. Vegter, voorzitter van de raad van beheer van het Groothandeisgebouw. Hierna belicht te prof. dr. F. L. Muiswinkel, hoogle raar aan de Vxije Universiteit te Am sterdam, vei'schillende aspecten van de binnen- en buitenlandse groothan del. Vervolgens sprak dr. P. Rijkens, president-directeur van de N.V. Uni lever over de handel en 't welvaarts peil van de wereld. Tot slot richtte prof. dr. J. Zijlstra, minister van eco nomische zaken zich tot de aanwezi gen, waarbij hij wees op het snelle herstel van de handel na de oorlog. Nylon-verdriet van Delftse dames De dames die in de omgeving van de N.V. Kon. Ned. gist- en spiritus fabriek en dc olicfabrieken j.Calvé- Delft" te Delft wonen, klagen er over dat haar nylons zo kort „meegaan". De directies van de betrokken fa brieken zijn van deze klachten op de hoogte gesteld en die van „Calvé" heeft nu besloten met ingang van Maandag a.s. een andere brandstof in haar bedrijf te gaan gebruiken ten einde te kunnen beooi'delen of het nylon misschien wordt aangetast door stoffen welke uit de schoorste nen van de fabriek ontsnappen. Zij wil hiermee echter geenszins te ken nen geven dat zij meent dat de schuld bij haar bedrijf ligt. Bij informatie bij het kunststoffen- instituut T.N.O. te Delft vernemen wij, dat het heel goed mogelijk is dat de schade wordt veroorzaakt door kleine vonkjes uit de fabrieksschoor stenen. Deze vonkjes kunnen zo klein STEMMEN UIT DE KERKEN Belangrijke vergadering in conferentie oord Woudschoten Het is een korte vergadering geweest, waarop de afgevaardigden van de verschillende classes der Herv. Kerk in het conferentieoord Woudschoten bijeen naren. Toch is het een belangrijke vergadering geweest, waarvan de resultaten direct in iedere gemeen te merkbaar zullen zijn, want niet van elke synodale bijeenkomst kan worden gezegd. Dat dit nu wel het geval is, ligt natuurlijk aan de aard van de materie die er behandeld is. De hoofd schotel van het synodale menu werd dit keer gevormd door de nieuwe ge neral e regeling voor de predikantstractementen en annex daarmee een regeling voor de pensioenen, welke laatste in eerste lezing behandeld is cn later weer ter sprake zal komen, wanneer de Prov- Kerkvergaderingen, de Prov. Kerkvoogdijcommissies en de brede ministeries daarover hun ad viezen hebben gegeven. In dit dagblad hebben enige maan den geleden stukken gestaan over de salariëring van pastoors en predikan ten. Deze hebben geen gelijke tred gehouden met de verhoging van de algemene kosten van het levenson derhoud. En aangezien, voor de pre dikanten althans, een opleiding aan een universiteit noodzakelijk is, die met de gymnasium -of Jyeeumjaren daarbij gerekend, op z'n minst 12 ja ren vergt, moet er een groot bedrag worden uitgegeven eer iemand zover is dat hij zelf iets kan gaan verdie nen. Hoeveel ouders zijn tegenwoor dig nog in staat dit geld jaarlijks op tafel te leggen Voor hoeveel studen ten, (niet alleen theologische; het is een algemeen probleem, gelijk uit het debat onlangs in de 2e Kamer bleek) moeten er geen schulden worden ge maakt, soms zelfs zeer grote. En wanneer de verdiensten dan niet zo danig zijn dat hiervan kan worden afgelost, blijven degenen die de vol- •icr hebben gehad door te zetten, heel hun leven zitten met een schuld, die als een loden last kan blijven not7 wel iets meer van vertellendrukken. H. Pêtillon. Maar, afgezien nog daarvan, het feit ligt er dat het noodzakelijke le vensonderhoud gerekend met dat van de iaatste oorlog, meer dan 200 naar boven is gegaan, terwijl de pre dikantstractementen in dc meeste ge vallen niet meer dan 40 zijn ver hoogd. Dit maakt bezuiniging nood- zakdijk, die ergens gezocht moet worden. Vele dingen die vroeger nor maal waren, worden tegenwoordig in iedere pastorie als luxe beschouwd. Maar ook als die worden weggelaten, komt men er nog niet, Ook van het noodzakelijke moet wél het een en ander achterwege blijven. In de eer ste plaats is dit gewoonlijk merkbaar in de boekenkast. En boeken heeft een predikant weer het meest van al nodig. Zrin werk en zijn positie brengt het nu eenmaal mee dat hij enigszins op de hoogte moet zijn van hetgeen er om gaat in zijn land en in de we reld en dat hij weet van de bewegin gen die er gaande zijn in theologie en Kerk. Daarbij komt nog dat iedere predi kant moet zorgen voor zijn eigen pen sioen. Van de 2500 van voor de oor log moest in ieder geval ruim 500 worden betaald voor pensioenen in allerlei vorm. Dit bedrag is tot nu toe niet verhoogd, wat weer tot ge volg heeft dat de pensioenen waarop eredikanten aanspraak kunnen ma- en wanneer aan hen op 65-jarige leeftijd emeritaat wordt verleend, of wanneer ze invalide worden of de be dragen die aan weduwen worden uit gekeerd, voor de tegenwoordige kos ten van het levensonderhoud, veel te laag zijn. En nu zwtjgen we nog maar over een ziekteverzekering en over de be lastingen. Na de laatste wereldoorlog zo als dat trouwens ook na de eerste het geval was zat iedere kerk in ons land met de salariëring van zijn predikanten. De zelfde moeilijkheden hoorden we ook uit andere landen. In Engeland en Frankrijk ligt het in dit opzicht ook niet gemakkelijk, ter wijl in dit laatste land de levensmoge lijkheden voor pastoors, wanneer ze geen eigen inkomen hebben, tot een uiterst minimum zijn gedaald. Met dit uiterst moeilijke probleem van salarissen en pensioenen heeft dc Synode der Herv. Kerk zich in halaatste zitting bezig gehouden. He', -.s een wikken en wegen geweest. Hi geen de een als mogelijk oordeel de werd door een ander als onmoge lijk verworpen. Tenslotte is het ont werpregeling "voor de predikants tractementen met kleine wijzigingen aanvaard. Het minimum tractement zal 3960 moeten worden. Hoewel er allerlei bezwaren waren tegen een indeling in klassen, zodat in plaatsen waar het zielental hoger ligt, ook het predikantstractement naar boven gaat, is deze toch gebleven. Er wa ren nog meer bezwaren tegen af schaffing van deze indeling in klas sen. De bedoeling van de voorgestel de regeling voor de pensioenen is, dat de predikanten meer, soms zelfs aan zienlijk meer, voor hun pensioenen zullen moeten betalen, terwyl ook de zijn dat zij op buiten hangend was goed geen nadelige invloed hebben, doch wel het nylon, dat veel minder bestand is tegen warmte, aantasten. Met deze veronderstelling kloppen de ervaringen welke men heeft opge daan bij een kousenreparatie-inrich ting te Delft. Steeds zijn het weer de dames, die in de buurt van de ge noemde fabrieken wonen, vertelde men ons, die kousen ter reparatie brengen waarin zich brandgaatjes bevinden. Soms is het zo erg dat de kousen niet meer te repareren zijn. Optimistisch geluid van Gemenebest-premiers De eerste ministers van het Britse Gemenebest, die in Londen een confe rentie houden, hebben in een tele gram aan Washington hun mening over de commentaar van Donderdag van de communistische delegatie te Panmoendjon kenbaar gemaakt- In gewoonlijk goedingelichte kringen gelooft men, dat alle premiers opti mistisch gestemd zijn en geloven, dat overeenstemming in zicht is. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde Vrijdagochtend, dat ,,de communistische tegenvoorstellen op het eerste gezicht bemoedigend le ken". De Britse regering had een ver slag van de communistische voorstel len uit Washington ontvangen en dit verslag werd op het ogenblik bestu deerd. Het faillissement van „De Ommelanden". Met betrekking tot de faillisse mentsaanvrage van „De Ommelan den" te Groningen vernemen wij na der, dat deze aanvrage afkomstig is van de Semarangse Administratie- maatschappij. Deze maatschappij plaatste enige tijd van het uitbreken der staking bij „De Ommelanden" een belangrijke order bij deze fabriek welke niet werd uitgevoerd, althans niet zoals was overeengekomen. Er is door deze maatschappij een proce dure aanhangig gemaakt, welke nog loopt en waarover de conclusies nog door partijen worden gewisseld. Uit de Japanse gevangenis Soegamo zijn Vrijdag 31 Japanse oorlogsmisdadi gers vrijgelaten, wier straffen door de Franse regering waren verminderd. Een der vrijgelatenen, de voormalig majoor Senzo Josjïoka, verklaarde van plan te zijn 'oij de betrokken regeringsbureaux aan te dringen op snelle vrijlating van Japanse gevangenen, die nog in Japanse of buitenlandse gevangenissen verblijven. Het Wereldgebeuren Zwarte dag Dit is dc zwarte dag voor Syng man Rhee, de 78-jarige presi dent van de Zuidkoreaanse re publiek. „Het tekenen van het wapenstil stand^ verdrag betekent niet alleen het verkopen van mijn land, het bete kent even goed het verkopen van Amerika", zei hjj Vrijdagmorgen vol bitterheid. Wonderlijk is het. dat het klapwie ken van de vredesduif voor de een 'n weldaad en voor de ander diep leed kan betekenen. Deze 78-jarige presi dent van Zuid-Korea heeft zich vast gebeten in de strijd voor de onafhan kelijkheid van zijn land. Hij begon daarmee op 20-jarige leef tijd in 1895. Toen waren het de Chi nezen tegen wie de strijd ging, en die zijn vaderland op felle wijze over heersten. Rhee werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstrafHij werd vrijgelaten in 1904dat was in de rumoerige tijd van de Russisch- Japanse oorlog en zo hij nog even hoop gekoesterd mocht hebben op de onafhankelijkheid van zijn vaderland, dan vervloog die hoop snel. want de Japanners namen Korea als oorlogs buit. Ze voerden er een zo ijzerhard koloniaal bewind als in de historie der mensheid zelden is vertoond. Op het hoofd van Syngman Rhee werd een grote premie gesteld. Desondanks hield hij het nog van 1910 tot 1912 uit in zijn landtoen vluchtte hij naar Hawaï en vervolgens naar de Ver enigde Staten- Eerst drie en dertig jaren later zou hij zijn vaderland terugzien. Dat was in 1945 toen Japan ver slagen was en de verbonden mogend heden de belofte aan het Koreaanse volk inlosten, die in 1943 was gege ven Korea werd een onafhankelijke Nadien is dan de droeve historie gekomen van de bezetting deels door Russische, deels door geallieerde troe pen met de aanval van de Noordelij ken op Zuid Koreamet de inter ventie van de Verenigde Naties...... met de interventie van communis tisch China Voor Syngman Rhee waren dat har de lessen. Hij kent Azië en hij kent 't communisme. Er kan, zo zei hij, geen vrede bestaan als niet aan het com munisme met militaire macht een ne derlaag wordt toegebracht. Slechts een opmars naar de Ohï- nees-Koreaanse grens en een volledi ge verdrijving van de communisten uit Korea zou naar de mening van Syngman Rhee een tastbare ne derlaag betekend hebben en aan de communisten duidelijk gemaakt heb ben, dat hun macht beperkt is. Nu ontsnappen ze aan die neder laag... nu is de kans groot, dat Korea gesplitst blijft in een zui delijk en noordelijk deel en dat de communisten door politieke handig heid nog heel wat voordelen weten te behalen Het is niet de eerste maal, dat Syngman Rhee deze waarschuwingen heeft laten horen. Hij begon er twee jaar geleden mee toen men met de wapenstilstandsbesprekingen aan ving. Deze week heeft hij z'n waar schuwingen geïntensiveerd, nadat de Amerikaanse diplomaten en gene raals hem mededeelden, dat nu toch de wapenstilstand op komst was en dat Amerika de handen van Zuid Ko rea zou aftrekken, wanneer Syng man Rhee met zijn 20 Zuidkoreaanse divisies de strijd alleen zou voortzet ten. Syngman Rhee heeft toegegeven. Voor hem betekent dit. dat binnen drie maanden een politieke conferen tie over het lot van Korea moet be ginnen, een conferentie waarvan hij niets verwacht. Voor hem betekent het ook. dat hij vermoedelijk zijn ide aal van het ongedeelde en onafhan kelijke, welvarende Korea niet meer verwerkelijkt zal zienHij is 78 jaarHij is een mens van één dag Hij doet denken aan de Mozes- figuur, die wel zijn volk leidde naar de vrijheidmaar het beloofde land niet betrad. Daarom zijn deze ogenblikken zo moeilijk voor Syngman Rhee. Zwarte dag voor Syngman Rhee... gemeenten hiervoor hun bijdrage zul len moeten leveren. In de laatste jaren zijn in vele ge meenten de traetementén reeds ver hoogd boven het noodzakelijke. Nu deze nieuwe regeling wordt inge voerd, zullen er in sommige gemeen ten wel moeilijkheden komen. Men zal zich afvragen waar die meerdere gelden vandaan moeten komen. Aan de andere kant zal men er toch ook begrip voor moeten hebben of voor moeien krijgen dat, wil men een eigen predikant houden, er voor hem en zijn gezin een redelijke levensmo gelijkheid moet zijn. H. Ned. Ver. E.H.B.O. werd „Koninklijk' De Nederlandse Vereniging E.H.B. O. heeft, ter gelegenheid van haar di amanten jubileum, van de Koningin haar beschermvrouwe, het praedicaat „Koninklijke" ontvangen. Dit deelde de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suur- hoff. Vrijdagmiddag mee, toen hg tij dens de herdenkïngsvergaöering van de vereniging in het Concertgebouw te Amsterdam het woord voerde. De minister zei diepe bewondering te hebben voor het toonbeeld van geor ganiseerde gemeentschapsplicht, dat door de vereniging gegeven wordt. Mr. Arn. J. d'Auly, burgemeester van Amsterdam, schonk de vereni ging de penning van de stad. op 76-jarige leeftijd is aan een kort stondige ziekte te 's-Gravenhage overle den. de heer R. Polis, tot voor kort hoofd- kwartiercommissaris voor Overzeese rijks delen van de vereniging „De Nederland se Padvinders".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 9