PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verbittering in Zuid Korea over a.s. wapenstilstand wa Onderzoek van herverkavelde gronden op Walcheren DE BILT TAFT DRINGT AAN OP ENGELS AMERIKAANS VERDRAG NEDERLANDS ZAAKGELASTIGDF UIT SOFIA TERUGGEROEPEN 196e Jaargang-No. 131 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en B B den Boer Adj W de Pagter Hoofdred.; G Baiiintijn Pi verv.. W Leertouwei en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 ct pei week, t 5.45 p kw.. fr p. p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Saterdag 6 Juni 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct pei ■nm Minimum p advertentie t 3.- ing mededelingen driemaal tarict kleine advertenties (max B regels* van 15 regels f 1— tedere regel •neei 20 cent „Brieven ot adre^ Bureau van dn Blad 25ceni meer Giro or 359300 P.Z.C. Middelburg Bur. Vlissingen, Waistr 58—00, telef 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 21601. Middelburg, Markt 51. telel 3841: Goes. Lange Vorststraai 63. telet 2475 (b.g.g 22281; Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16: lerneuzen Br., uwerpstr 2: Zienkzee N BogerOs'.r teiei 2b GEZWICHT VOOR AMERIKAANSE DRUK Men wil een niet-communistisch en herenigd Korea Hoewel uit Tokio, Washington en Seoel gemeld wordt, dat de onderhan delaars te Pandmoendjon practisch overeenstemming hebben bereikt over de wapenstilstandsvoorwaarden, neemt men niet aan, dat over deze voor waarden vandaag Zaterdag reeds overeenstemming zal worden bereikt. Generaal Mark Clark heeft met de Amerikaanse ambassadeur Briggs een bezoek gebracht aan president Syngman Rhee te Seoel, en nadien is bekend geworden, dat Zuid Korea zich heeft neergelegd bij de jongste geallieerde voorstellen. Volgens het Franse persbureau A.F.P. wordt de ondertekening van het bestand op 25 Juni a.s. verwacht. Men neemt aan, dat Rhee maatregelen treft om het bestand voor de bevolking van Zuid Korea aanvaardbaar te ma ken. In dat licht beziet men ook de overplaatsing van zeven Zuitlkoreaanse generaals naar de reserve. Deze generaals waren bijzonder fel tegen het be stand. Zuidkoreaanse politici venvachten, dat henden - Zaterdag - nog enige bijzonderheden geregeld zullen worden en eerst in de bijeenkomst van a.s. Zaterdag de onderhandelingen voltooid zullen worden. Te Washington werden officieel de geruchten tegengesproken, dat de Noordelijken en de geallieerden over eenstemming hadden toereikt over 'n staken van het vuren op 20 Juni. Wel zeide een functionaris van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, het spoedig sluiten van een toestand te verwachten. In ver band met het geheime karakter van de onderhandelingen te Pandmoendjon Kantlijn Er zijn mensen, die dol zijn op ra diolezingen. Er zal wel de een of andere statistiek bestaan, die precies aangeeft, hoe groot hun aan tal is. Zelfs zullen er mensen zijn, die blaken van enthousiasme voor al dan niet verkapte politieke propaganda voor de microfoon. Maar omgekeerd zijn er ontelbaren, die de radio afzet ten zodra er iemand in de studio be gint te orakelen en die een zeer spe ciale hekel hebben aan politiek in de Ten 'slotte is er dan een categorie van mensen, die het een onhoudbare toestand vinden, dat bepaalde politie ke groepen wel politiek voor de ra dio kunnen bedrijven en andere niet. Tot deze laatsten behoort het libe rale kamerlid Korthals en velen van zijn geestverwanten zijn het met hem eens. Dezer dagen heeft hij in „Vrijheid en Democratie" dit probleem nog eens aangesneden. En hij trok daar bij nogal kras van leer! Jarenlang heeft de P.v.d.A. ziph nu tot het Nederlandse volk kun nen richten", zo roept de heer Korthals uit. „De mateloze reclame campagne, die deze partij door de ra dio voor zich zelf maakt, heeft zeer veel bijgedragen tot haar succes. Hoe lang zal dit democratische om-echt nog voortduren? Want deze gehele radio-situatie spot op gruwelijke wij ze met de beginselen der democratie. Welnu, K.V.P.-, welnu A.R.- en C.H.- vertegenwoordigers, hoe lang laat gij dit nog voortduren? Hoe lang wordt de V.V.D. nog buiten de radio gehou den? Zou het de heren van de P.v.d. A. niet toch iets zeggen, dat onze partij, ondanks het feit dat zij niet over radio-zendtijd beschikt en on danks alle ageren tegen haar door de radio, niettemin weer tot de overwin naars behoort? Zou men ons buiten de radio hou<k;n, omdat men ons vreest Hoe dit zij, onze partij, die op dit punt nu al jaren achteruitgesteld wordt, zal zich steeds meer tegen dit democratische onrecht moeten ke ren". Aldus deze V.V.D.-er. Inderdaad zal de V.V.D. voor zend tijd moeten vechten. Want geen der omroepverenigingen zal haar vrijwil lig zendtijd afstaan. Succes zal lang op zich laten wachten. Het merkwaardige evenwel is, dat niet alleen de V.V.D., maar ook poli tieke groepen, die wel over verwante radio-organisaties beschikken, met kennelijke naijver naar P.v.d.A. en V.A.R.A. kijken. Men moppert in katholieke kring nog al eens op de V.A.R.A. en de P.v.d.A. Maar tegelijker tijd vraagt men zich af, of men wel op de goede weg is. „De Volkskrant" meent namelijk, dat de P.v.d~A. en de V.A.R.A. het grootste gelijk van de wereld hebben met het uitbuiten van de politieke radiomogelijkheden en- dat de katholieken zelf te kor* schie ten. Het blad schrijft: „De minuut-speeches of politieke „puntjes", "welke de K.R.O. sedert kort tussen zijn andere programs uit zendt, zijn met hun uitgesproken pro pagandistisch karakter voor ons geen ideale en zeker geen voldoende vorm van politieke voorlichting door de ra dio. Daarvóór is een brede, regelmati ge en deskundige voorlichting op het terrein der binnen- en buitenlandse politiek noodzakelijk, waarvan ook de radio ons land wel goede voorbeel den te bieden heeft. Zij is nodig, niet alleen omdat de radio tenslotte de volle werkelijkheid van het maat schappelijk leven tot haar recht moet laten komen, maar vooral ook omdat zij de luisteraars kan en moet bij staan in hun begrip van het eigen tijdse leven en in de verantwoorde lijke vervulling v\) hun burgerschap. Naast de krant, en in sommige op zichten misschien beter dan de krant, kan en moet de radio ook hier aan- •uillen, wat aan de school te zeer muntten de officiële mededelingen uit door vaagheid. Rede van Rhee. Slechts de sombere radio-rede van de Zuidkoreaanse president Syngman Rhee gaf een duidelijk beeld van de toestand. De president deelde aan het volk van Korea mede, dat zijn regering de huidige V.N.-voorstellen voor een wa penstilstand zou tekenen, maar slechts „omdat wij daartoe door de Verenigde Staten zijn gedwongen". Zuid-Korea, zo zei hij, zal tekenen, omdat Amerika de enige bevriende natie is, die ons geholpen heeft en zal blijven helpen. „Maar het tekenen van het bestand, betekent niet alleen het verkopen van mijn land, het be tekent ook het verkopen van Ameri ka", aldus Rhee. Met bitterheid merkte hy op, dat het aanvaarden van het jongste ge allieerde plan als basis voor een be stand door de communistische wereld toegejuicht kan worden als een com munistische overwinning. Het plan moest echter aanvaard worden want „de eer en het prestige van de Ver enigde Staten stonden op het spel". Geen troepen van India? Voordat hij deze radio-toespraak hield had Syngman Rhee een onder houd toegestaan aan een redacteur van het Franse persbureau A.F.P., waarin h*'j verzekerde, dat de Zuidko reaanse troepen zich met hand en tand zouden verzetten tegen commu nistische of pro-communistische troe pen, die zouden willen doordringen op Zuidkoreaans grondgebied. Rhee wierp ook het denkbeeld op, dat alle buitenlandse troepen Korea zouden verlaten en dat dan de Noord en Zuid-Koreanen onderling hun twis ten zouden beslechten. Rhee zei tenslotte, dat de Zuid- Koreanen het aan land zetten van communistische of pro-communisti sche troepen onder welke laatste hij ook de troepen van India rekent om toezicht te houden op krijgs gevangenen, zullen trachten te ver hinderen. Aan het Koreaanse front en in de lucht werden Vrijdag nog verbitterde gevechten gelewrd. De Chinese troepen zouden aan de geallieerde soldaten per radio de boodschap: „Houdt je rustig er is binnen een paar dagen een bestand". W aar schuwing. De Zuidkoreaanse ambassadeur in Washington heeft Vrjjdag gewaar schuwd, dat de Noordkoreanen en Chinezen de wapenstilstandsperiode zouden kunnen gebruiken om zich mi litair te versterken. Het bestand moet gepaard gaan met de vaststeling van 'n datum, waarop de na de wapenstilstand te beleggen vredesconferentie moet zjjn geëin digd. Indien na drie maanden geen overeenstemming is bereikt, moet de strijd tegen de communisten worden hervat, aldus de Zuidkoreaanse am bassadeur. Wordt Pakistan republiek Volgens liet Pakistaanse avondblad „Sat" zal Pakistan vóór de zesde her inneringsdag van het verkrijgen van zijn onafhankelijkheid op 14 Augus tus a.s. tot republiek worden uitge roepen. Terechtstelling van Rosenbergs gaat door Het hof van appél heeft Vrijdag ge weigerd de terechtstelling van het echtpaar Rosenberg te doen uitstel len. De executie is, zoals bekend, op 18 Juni bepaald, door middel van de electrische stoel in de Sing Sing ge vangenis. Wel is aan de verdediger van de Rosenbergs door het hof van appél meegedeeld, dat hij een verzoek om uitstel kan richten tot het hoogge rechtshof. Dit hof heeft al drie maal geweigerd de zaak opnieuw in behan deling te nemen. William Perk, een 34-jarige oud hoogleraar aan de Columbia Univer siteit en deskundige op 't gebied van straalmotoren, is wegens meineed in de spionnagezaak der Rosenbergs tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij had een federale jury meegedeeld, dat hij Julius Rosenberg en Morton Sobell niet kende. Voor gebied van Stille Oceaan De leider van de republikeinse par tij in de Amerikaanse senaat, Robert Taft, heeft Vrijdag in een verklaring aangedrongen op een Engels-Ameri kaans militair verdrag voor het ge bied van de Stille Oceaan^ Taft zei i nzijn verklaring, dat, in dien Amerika zich van de Verenigde Naties zou kunnen „losmaken", het reeds verdragen had met Australië, Nieuw-Zeeland, Japan en de Philip- pijnen, en „een zeer definitieve ver standhouding met de Fransen in In- do-China". De senator is van mening, dat de Verenigde Staten vrij moeten zijn een verdrag met de Engelsen te sluiten, indien dit enigszins mogelijk was, om een gedragslijn voor de kwesties in het Verre Oosten te bepalen. „Een verbond heeft het voordeel boven de Verenigde Naties, dat elk Volksrepublikein Bidault kabinetsformateur? President Auriol van Frankrijk heeft Vrijdag de volksrepublikein Bi dault, minister van buitenlandse za ken in het aftredende kabinet-Mayer verzocht te trachten een nieuwe re gering te vormen. ontbreekt. Pleiten wij hiermee voor hun kans gaf dagelijkse politieke ruzie in de ra dio? Integendeel. Wij zijn overtuigd, dat de politiek-in-de-aether daar min der van hebben zal, naarmate zij meei ruimte krijgt en beter „verzorgd" wordt. Van de andere kant moet men niet trachten eraan te ontkomen, dat politiek nu eenmaal controversieel »'s. Zij begint in zekere zin nas daar, waar men heeft te kiezen". at heeft dit alles te zeggen? Dat men in Nederland voor bereid moet moet zijn op méér politiek in de radio. Omdat er van meer dan één kant op aangedron gen wordt. Er is wat voor te zeggen. En er is wat tegen te zeggen. Maar als er meer politiek in de aether komt, zou het dan geen aan beveling' verdienen, dat men inder daad alle politieke partijen-op-één-na lid zijn mening kan uiten en niemand een veto kan uitspreken". De verklaring van Taft was een verduidelijking van zijn rede van 26 Mei jl„ waarin hij o.m. zeide dat de Verenigde Staten de Verenigde Na ties maar moesten vergeten wat de strijd in Korea betrof, als de be standsbesprekingen zouden misluk ken. BETROKKEN BIJ SPIONNAGE-ACT1V1TEIT Bulgaarse regering beschouwt hea als persona non grata Volgens liet semi-officiële Joegoslavische persbureau Joegopres heeft Nederland besloten om de diplomatie ke vertegenwoordigers in Bulgarije op te heffen. Het besluit vloeit voort uit het Bulgaarse verzoek om de heer A. M. E. Brink, de Nederlandse zaakgelastigde in Sofia, terug te roepen als persona non grata. Hij zou volgens de Bulgaarse autoriteiten betrok ken zjjn bij spionnage-activiteit. Een woordvoerder van het departe ment van buitenlandse zaken deelde ons mede, dat de Bulgaarse autori teiten inderdaad hebben doen weten, dat de heer Brink als persona non grata wordt beschouwd, zodat de Ne derlandse regei*ing volgens interna tionaal gebruik de heer Brink heeft doen terugroepen. Russisch bevelhebber in Duitsland trad af. Generaal Gretsjko volgt Tsjoeikof op. De Sowjet-Unie heeft de benoe ming van generaal Wassily Tjoeikof tot opperbevelhebber van de Sowjet- bezettingstroepen in Duitsland inge trokken en generaal Andrei A. Gretsjko in zijn plaats benoemd, al dus heeft het Oostduitse persbureau AJD-N. Vrijdag gemeld. Het persbureau voegde hieraan toe, dat Tsjoeikof een andere functie zou krijgen. Generaal Tsjoeikof had reeds zijn politieke positie in Duitsland als hoofd van de Sowjet-contröle-com- missie verloren door de benoeming van Semjonof tot Sowjet-hoge com missaris, waardoor Tsjoeikofs gezag tot zuiver militaire aangelegenheden was beperkt. De gronden door de Bulgaarse re gering voor haar beslissing aange voerd, zijn van dien aard, dat harer majesteits gezant in Sofia, die te Belgrado resideerd, reeds een voor lopig protest tot de Bulgaarse rege ring heeft gericht. Vooralsnog kunnen verder geen mededelingen worden gedaan om trent de nader doof de Nederlandse regering te nemen stappen. en warm (Van onze weerkundige medewerker) In enkele dagen viel ook in Zeeland ruim 30 m.m- regen, hetgeen weinig minder is dan er totaal in de gehele Mei maand is gevallen. De tempe ratuur gaat gelukkig weer stij gen. Werd Dinsdag jJ. in De Bilt met 9.2 gr. C. de koudste Junidag van de laatste eeuw gemeten, gisteren werd al weer 13-15 gr. C. gemeten. Vandaag zal het nog iets warmer wor- i den en morgen bestaat er kans, j dat het kwik tot 18 20 gr. C. oploopt. De regenkansen zijn voor het weekeinde klein. Zonnige pe- rioden, die gisteren reeds voor- kwamen, zullen naar het j zich laat aanzien ook gedu- rende het weekeinde de over- hand hebben. i Donderdagavond omstreeks half tien werd de dijk rond het gat in de Wes- terhavendum te Zierikzee gesloten, waardoor de Zierikzeese lutven niet meer bloot staal: aan nitslijping door de dwarsstroom uit het gat. Hiermede was „Operatie Levensstrijd" ten einde. Weer een ton in Rampenfonds Tot Vrijdag is in het Nationaal Rampenfonds in totaal bijeenge bracht f 115.2 millioen. Gisteren was de stand f 115-1 millioen. VOOR HET EERST IN NEDERLAND. In enkele jaren kan egale bemestingstoestand bereikt worden Sedert enkele weken is in de herverkavelde Zuid-Watering op Walcheren, in het kader van de nazorg aan de uitgegeven percelen, een regionaal grond onderzoek gaande, dat de betrokken boeren een volledig inzicht zal geven van de bemestingstoestand waarin hun nieuwe kavels verkeren. Dit onderzoek waarvan de kosten (ca. 100.000) geheel door de Herverkaveling worden gedragen, zal zich over het geheel verkavelde deel van Walcheren uitstrek ken. Het ligt in de bedoeling dit onderzoek in twee jaar af te werken. Walcheren heeft met dit volledige grondonderzoek de primeur voor Ne derland. In andere delen van het land vond wel eens een regionaal onder zoek plaats, doch dit bepaalde zich slechts tot enkele onderdelen. Thans wordt echter van elk perceel de zuurgraad, de kalk-, de kali- en de fosforzuurtoestand vastgesteld. Voor de boeren die nieuwe kavels verkregen is dit van groot belang. Temeer omdat zij vaak een kavel kre gen toegewezen, welke is samenge steld uit diverse oercelen, die voor heen bij andere boeren in gebruik wa ren en dus niet altijd dezelfde bemes ting ontvingen. Bij het onderzoek worden deze tot één kavel gecombi neerde percelen opnieuw gesplitst. Van elk der percelen krijgt de tegen woordige gebruiker 'n analyserapport met een bemestingsadvies, dat nog mondeling wordt toegelicht. Het éne perceel kan te veel of te weinig kali I bevatten en het andere weer te veel of te weinig fosforzuur. Aan de hand van de verkregen gegevens zal de boer dus in staat zijn om de gehele kavel in enkele jaren in een egale bemestingstoestand te brengen. De technische uitvoering berust bij de Rijkslandbouw-Voorlichtingsdienst waarbij de heer K. Buwalda de alge mene leiding heeft De dagelijkse lei ding is in handen van de monsterne mer van het Bedrijfslaboratorium voor grond- en gewassenonderzoek te Goes. In het gebied van de Zuid-Wate ring, waar men thans ongeveer vjjf weken bezig is, zal het onderzoek, waarby ongeveer 1000 monsters wer den genomen, over veertien dagen ge reed zjjn. Daar men zich bij dit on derzoek o.m. bepaalt tot diè gebie den waar de kaveltoedeling reeds plaats heeft gehad, zal daarna het gebied rond Westkapelle aan de beurt komen. In totaal zullen op de ca. 14.000 ha. herverkavelde Walcherse gronden ongeveer 20.000 monsters genomen moeten worden. Hogere opbrengsten Het is nog te vroeg om conclusies te trekken, doch aangenomen mag worden, dat bij het opvolgen van de bemestingsadviezen, hogere opbreng sten zullen worden verkregen en in vele gevallen ook op bemesting zal kunnen worden bespaard. Verder wordt verwacht, dat de onderzoekin gen zullen uitwijzen, dat in bepaalde gebieden nogal wat kalkbehoefte be staat, zodat toediening van schuim aarde wenselijk zal zgn. De boeren met 10 ha. en minder zullen daarbij het voordeel hebben, dat bij aankoop van kalkmestsioffen indien d'e Voorlichtingsdienst daartoe adviseert 30 van de kosten vergoed zul len worden. Verschillende boeren namen na de herverkaveling zelf reeds het initia tief om htm grond te doen onderzoe ken. Het heeft uiteraard geen zin de ze onderzoekingen het betreft ca, 1500 monsters opnieuw te doen plaatsvinden. De hiervoor reeds ge maakte kostsen zullen echter aan de boeren worden terugbetaald. In de a.s. winter zullen ook alle ge gevens op kaart worden gebracht, waardoor een schat aan materiaal zal worden verkregen. De deskundigen zijn van mening dat dit regionaal onderzoek als sluit stuk van de herverkaveling, grote voordelen zal kunnen brengen, welke belangrijk boven de kosten uitstijgen. Gehoopt mag worden dat dit initia tief ook bjj later uit te voeren her verkavelingen navolging zal vinden. KORTE PREDIKATIE. DE WEG EN HET DOEL. „De Here zal voor u strij den, en gij zult stil zijn". (Ex. V, llt). Toen de Here het volk Israël uit leidde uit Egypte, wisten zij wat het einddoel was: het beloofde land. Toch hadden zij er blijkbaar niet veel ver trouwen in; of misschien kanden zij niet veel verder zien dan de dag van heden; want bjj iedere tegenslag, by iedere moeilijkheid, bjj iedere 'étap pe, ja bij elke bocht in de weg ston den zij stil om aan God te vragen: waarom? Waarom hebt gij ons hier heen gevoerd? En telkens weer rie pen zij God ter verantwoording, en waren zij blijkbaar hun vertrouwen in Hem kwijt Dezelfde geluiden horen wij van daag nog: Voor iedere tegenslag, voor iedere bocht in de weg van ons leven, roepen wij God ter verant woording, en dan zijn wij niet tevre den voordat wij haarfijn krijgen uit gelegd, wd&rom God juist deze weg met ons gekozen heeft. Waarom laat God de oorlog toe? En de wa tersnood? En lijden, ziekte en dood? Waarom zitten wij in de woestijn, terwijl wij het in Egypte zo goed hadden Wij letten meer op de bochten van de wegdan op het doel, waar de weg naar toe leidt: dat is blijkbaar bijzaak In de chauffeur van een autobus stéllen wij méér vertrouwen. A7s die zegt: „deze bus gaat naar Bergen op Zoom", dan vertrouwen vrij daar op, en vragen hem ook niet bij ie dere bocht van de weg, of hjj wél goed is. Of de weg glad is of hobbe lig, is ook niet zo erg: hoofdzaak is, dat wij komen, tcaar wij zijn willen. Uitstappen dóen wij ook niet gauw; zeker niet, als wij weten, dat de bus waarin wij zitten de enige en laatste Datzélfde vertrouwen vraagt God van ons. Hij heeft het stuur in han den. Hij heeft de reisroute uitgezet; en het einddoel is Zijn koninkrijk. De weg kan wél eens moeilijk zijn. Jezus Christus zegt: Ik ben de teeg: en dat gezegd hebbende, sterft Hij aan het kruisMaar het einddoel staat vast: Gods koninkrijk; het eeuwige leven, voor wie in Hem ge loven en aan Zijn hand willen gaan. Uitstappen? Doen wij niet, al is de weg nog zo slecht: want Hij is de enige en de laatste gelegenheid, om, er te komen. Protesteren als de weg slecht is? God voor iedere schok ter verant woording roepen? Er is maar één weg: de weg van het kruis; en daar op is Hijzelf ons voorgegaan. ,J)e Here zal voor u strijden", zegt Mozes tot Israël. In Jezus Christus heeft God voor ons gestre den en de overwinning behaald. Zullen wij dan maar niet stil zijn. en de weg gaan (de enige!) die leidt naar het grote, heerlijke doel van het beloofde land? Benesse. F. A. v. Liere. VERWACHT: IETS HOGERE TEMPERATUREN. Geldig tot Zaterdagavond. Droog, wisselend bewolkt en weer iets hogere middagtemperaturen. Zwakke tot matige wind uit Noorde- lije richtingen. 7 Juni. Zon: Maan: Juni. Zon: Maan: ZON EN MAAN. Op Op 4.19. 1.53. Onder 20.59. Onder 16.20. Onder 21.00. Onder 17.47.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1