Congres Chr. bouwarbeiders te Middelburg geopend Zeeuwse Almanak Regering ging voor Rampschade van onjuist standpunt uit IN ST. JANSTEEN VLOOG EEN KOGEL DOOR DE RUITEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 5 JUNI 1953. N.C.B. TELT NU 25.118 LEDEN 14. V erantwoordelijkheid In zijn openingswoord kon de bonds voorzitter behalve minister Witte o.a. het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, de loco-burgemeester van Mid delburg, de heer J. W. Kög'eler, buiten landse afgevaardigden er vertegen woordigers van zusterorganisaties en patroonsverenigingen verwelkomen. Op zijn voorstel werd een telegrafi sche betuiging van trouw en aanhan kelijkheid gezonden aan H.M. de Ko ningin en een schriftelijke groet aan de voorzitter van de Chr. vakinterna tional e, de heer R. Vaes te Brussel. Nadat staande de in de afgelopen vijf jaar overleden bestuurders en le den waren herdacht, deelde de voor zitter mede, dat het ledental sinds 1948 met bijna 50% is gestege: en dat het. aantal afdelingen toenam van 400 tot 470. Het corps districtsbestuurders breidde zich uit van twee tot negen man. Spreker prees de goede samen werking met het C.N.V. en de andere organisaties in het bouwbedrijf. Hij had veel waardering voor de Unie partners; het is niet in het minst het Unieverband geweest, waardoor de N.C.B. zijn visie op het maatschappe lijk leven kon uitdragen. Ook met de werkgevers is er een goede verstand houding. De heer Van Eijbergen ver klaarde, dat het in grote mate het ver antwoordelijkheidsgevoel van de bona fide vakbeweging is geweest, wat de rust in de bedrijven bevorderd heeft. Hij was ook verheugd over de goedé internationale samenwerking. De voorzitter achtte het niet bewe zen, dat, als er een centraal gerichte loonpolitiek moet zijn, de overheid déze dan moet uitvoeren. Stelt men dit, dan diskwalificeert men de be drijfsorganen. De N.C.B. wil pleiten voor het leggen van de verantwoorde lijkheid waar deze hoort. Hij, die daar aankomt, ondergraaft het verantwoor delijkheidsgevoel en volgens spreker is dit funest. Ware het niet mogelijk, dat, om te beginnen, de secundaire arbeidsvoorwaarden door de bedrijfs- genoten zelf worden bepaald? Wat bereikt werd. Het is echter niet zo, dat deze be- drijfsgenoten er in Den Haag in het VERDWAALD Het Z.L.M.--bestuur had in Zierïkzee vergaderd, zodat de laatste boot uit deze stad naar Katse Veer vólge- stoumod" werd met allerlei belangrijke figuren uit de Zeeuwse agrarische wereld: Bootsman Arie had met ver bazing de „menigte" aan boord zien komen en vroeg verwonderd „wat er toch aan het handje was in Zierïkzee ,J3e Zet-El-Em, man!" zo stelde men hem genist, waarop Arie zei, dat hij zich dan niet druk behoefde te maken, want „het was een rustige vracht Doch... hij had te vroeg gesproken. Want nauwelijks was de tros losge- smeten en de steven naar Katse Veer gewénd, of er ging plotseling een schok door de agrarische bestuurde- ren, die in de rokerige kajuit appel hielden: er ontbraken twee leden. Cfiim/iddéllijk werd alarm geblazen, vólle kracht achteruit gecommandeerd en de .Kaagboot- naar Burglisluis, die juist vertrok, met mam en macht ge praaid. Wamt daar stonden aan dek de twee verloren Z.L.M.-zonen hulpeloos te wenken: ze waren de koers kwijtge raakt en hadden de verkeerde boot ge kozen Agrarisch hoongelach schalde door de kajuiten en over de dékken van de ,jPrïnscsseplaat"toen de twee ver dwaalden aan boord gehesen werden. Maar opgewekt werd daarop de reis naar Katse Veer aanvaard. Men was weer compleet Illlllllilllililllllllllllllllllllllll Minister van wederopbouw en volkshuisvesting was gast De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, Jr. H. B. J. Witte, was Donderdagmiddag één der gasten bij de opening van de algemene ver gadering, welke de Nederlandse Christelijke Bóuwarbeidersibond dit maal in Middelburg hield. De fraai aangeklede Schuttershof/aal was tot de laatste plaats bezet toen de heer J. van Eybergen, voorzitter van de 45 jaar oude bond, het tweedaags congres met een zegenbede tot God in leidde. Te voren was in de Nieuwe Kerk een wijdingsdienst gehouden, waarin ds. W. Schouten, Gereformeerd predikant te Utrecht, voorging. In de avondvergadering hield prof. mr. P. Borst uit Amsterdam een refe raat over de publiekrechtelijke bedry fsorganisatie, waaraan wij elders in dit blad aandacht besteden. Donderdagmorgen werden de congresgangers, voorzover reeds in Middelburg gearriveerd, door het gemeentebestuur of ficieel ten stadhuize ontvangen. Deze ontvangst had plaats in de Burgerzaal, waar de loco-burgemees ter, de heer *J. W. Kögeler, de waar- neme ..1 gemeentesecretaris, de heer W. F. van Riet, de wethouders L. J. Geers en L. J. van 't Westende en de raadsleden I. van Loo en A. Flipse ter begroeting aanwezig waren. De heer Kögeler hield een toespraak, waarin hij er zijn vreugde over uit sprak, dat de ramp geen wijziging in de congresplannen van de N-C-B. bracht en dat Middelburg, de stad, die op het gebied van herbouw met trots zoveel kan laten zien, als ver gaderoord werd uitgekozen. De heer Kögeler sprak over de grote ijver en toewijding van allen, die aan deze herbouw hebben gewerkt en wenste de gasten toe, dat zij een vruchtbaar congres zullen hebben en verrijkt en met aangename herin neringen aan Middelburg naar hun haardsteden zullen terugkeren. De bondsvoorzit ter dankte voor de ontvangst en voor de spontane medewerking, welke men van de Zeeuwen heeft mogen ontvan gen en uitte voorts zijn bewondering voor de energie, die het gemeentebe stuur ten toon heeft gespreid. Na dit officiële gedeelte werd de koffie ge bruikt en het stadhuis bezichtigd. De gezamenlijke koffiemaaltijd werd gevolgd door een wijdingsdienst in de Nieuwe Kerk, waar ds. W. Schouten sprak over 1 Johannes 3 H Joseph Stalin in jj Middelburg begroet H De zes a zevenhonderd leden m van de Ned. Chr. Bouwarbei- dersbond, die Donderdagmiddag in het Schuttershof te Middel- burg de opening van de 18e al- gemene vergadering bijwoon- M den, keken gek op, toen de bondsvoorzitter bij de begroe- IH ting van de buitenlandse gasten ook de heer Joseph Stalin een hartelijk welkom toeriep. Tot ieders geruststelling bleek het s hier echter de heer Joseph Sta- lin uit Zwitserland te betreffen. De voorzitter had met opzet de umlaut uit het oog verloren... iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii geheel niet aan te pas komen. De in vloed van de organisatie wordt o.m. wel heel duidelijk gedemonstreerd door de totstandkoming van de 2% vacantietoeslag, van de bedrijfspen sioenfondsen, van de W.- en W. verze kering en van de P.B.O. Een grote schrede voorwaarts is ook gedaan ten opzichte van de klasse-i:.deling. Met de tariefvaststelling loopt de zaak nog niet zoals men wenst. Vast staat, dat op de weg van de rechtszekerheid weer vele grote vorderingen zijn gemaakt. Spreker waarschuwde tegen het mis bruiken van de wetten en wekte de patroons op, de bouwers, de uitvoer ders en de chauffeurs hun C.A.O. te geven. Hij herinnerde aan de instelling van het Sociaal Fonds en zeide ten slotte als hoofdzaak van het congres de bezinning te- zien. Een mededeling van de voorzitter der propagandacommissie, dat de N.C. B. thans 25.117 leden telt, werd met luid applaus begroet. De hondsvoor zitter kon er nog één lid bijvoegen. Prof. Borst over de P.B.O. In de avondvergadering hield prof. mr. P. Borst een referaat over de pu bliekrechtelijke bedryfsorganisatie, gezien uit de gezichtshoek van het recht. De grote vraag achtte hijkun nen belanghebbenden zelf dwingend recht scheppen of wel: gaat het hier om recht of om macht? De inleider Dokter uit Amsterdam in Goes gearresteerd Schuldig aan vermogensdelicten Op verzoek van de Amsterdamse politie heeft de gemeentepolitie te Goes Woensdagavond de circa 50-ja- ~'~e arts B. aangehouden, die zich luldig zou hebben gemaakt aan verschillende vermogensdelicten. De man, die reeds enkele dagen onder een valse naam in een der Goesse ho tels verbleef, is Donderdag ter be schikking van de hoofdstedelijke po litic gesteld. Operatie Levensstrijd geëindigd (slot van j g. 1) Hier- en daar reeds werden schijn werpers ontstoken. Precies een minuut over half tien lag het grote element recht. „Ja zakken er mee", werd er ge roepen. Mannen klommen de cellen in en sloegen de stoppen in de bodem los. Het element zakte door het instromen de water. Op dat moment was er nog een ope ning van 20 meter, maar het laatste element, 33 meter lang, hing er al voor, gedirigeerd door Jan Hussaerts, die druk vlaggend, beschenen door het sterke zoeklicht van een schijnwerper, het element als een deksel voor het gat bracht. Weer klonk het „ja", ge volgd door metalige klappen van ijzer op ijzer. Het laatste element liep vol en jubelend gaven om vijf voor half tien de scheepsfluiten te kennen, dat de strijd gewonnen was. Zandbuizen werden aangeslagen en lichters met stortsteen kwamen langszij, terwijl ook de kranen aan de slag gingen. Er wachtten nog een paar kwade uren en toen waren de elementen ge schoord. Hoofdopzichter J. D. Dekker en op zichter Bakker, die met hun mannen „operatie Levensstrijd" uitvoerden, konden tevreden zijn, evenals de inge nieurs J. F. R. v. d. Wall, hoofdinge-1 nieur van de Dienst Zuiderzeewerken ir. F. J. B. G. Geers, van de Dienst Dijkherstel Schouwen en Duiveland, ir. M. Klaisema, ir. P. A. v. d. Velde, be last met de uitvoering, ir. J. H. Verheij, ir. W. B. K. Henkes, beiden van de aannemerscombinatie Schouwen en Duiveland, de burgemeester van Zie- rikzee jhr. mr. J. Sehuurbeque Boeije, en andere' leden van het gemeentebc stuur, ir. Bijleer van het Waterloo kundig Laboratorium en de vele ande re aanwezigen. I meende de eerste vraag bevestigend te moeten beantwoorden; voorwaar de is echter dat die belanghebbenden gebonden zijn aan hogere normen. Het bedrijfschap is geen verlengstuk van de overheid, al móet de moge lijkheid bestaan van negatief ingrij pen, wanneer het algemeen belang geschaad dreigt te worden: De vak organisaties daarentegen hebben ten opzichte van het bedrijfschap wel de gelijk een taak. Er kan hier sprake zijn van wederzijdse beïnvloeding. Het bedrijfschap moet niet te 'groot zijn, opdat het alle individuen kan bereiken; het moet een lichaam zijn, dat alles omvattend, duurzaam be- drijfsrecht schept zonder privé-jaeht- gronden, noch voor de werkgever, noch voor de werknemer. Prof. Borst achtte de mogelijkheid van arbitrage onmisbaar, zodat even tuele conflicten kunnen worden uit gevochten zonder dat aan machts vorming wordt gedaan. Alle belang hebbenden, zonder onderscheid, zul len zich moeten bukken onder de rechtsnormen; er moet bedrijfsrecht komen, dat leeft in de hoofden en de harten, zodat niemand zijn eigen haan koning laat kraaien. Na dit re feraat werden nog talrijke vragen gesteld en beantwoord. Bij het begin van de avondzitting had de heer A. Schout namens het provinciaal be stuur enkele hartelijke woorden tot de congresgangers gericht. Winkels in Vlissingen Zaterdag tot 10 uur open Actiefonds en Middenstands centrale zorgen voor gezelligheid Om het publiek, dat 's middags de motorraces te Vlissingen wil bijwo nen, in de gelegenheid te stellen 's avonds nog inkopen te doen, zullen de winkels in Vlissingen Zaterdag avond tot tien uur geopend mogen zijn. Het Vlissingse Actiefonds en de Middenstandscentrale hebben er voorts voor gezorgd, dat er 's avonds nog wat gezelligheid in de stad is. In de eerste plaats zal de Kon. Har monie „Ons Genoegen" na zes uur naar het terrein van de races mar cheren en daarna direct na afloop van de races nog wat muziek ten ge hore brengen. Zodra het autoverkeer wat is afgevoerd, trekt „Ons Genoe gen" met het publiek „te voet" naar de stad terug. In de stad zal van acht tot tien uur een van de onlangs door het Actie fonds aangeschafte Walcherse veren wagens, bemand met een orkestje, rondrijden. Op verschillende plaatsen zal worden gestopt en van tien tot elf uur staat de wagen op de Kleine Markt, waar het bandje dan dans- en andere muziek zal spelen. Financieel beleid van „Puttershoek" afgekeurd Wat zal het bestuur nu doen Met 1612 tegen 1254 stemmen heb ben de leden-aandeelhouders van de Coöp. suikerfabriek Puttershoek uite eindelyk besloten de door liet be stuur voorgelegde balans en exploi tatierekening niet goed te keuren. Zoals gisteren gemeld, had het be stuur voorgesteld 10 millioen af te schrijven. Ook vele leden-aandeel houders gingen hiermee niet accoord in verband met de lagere bietenprij- zen, welke over de campagne 1952-'53 werden uitbetaald. Afgewacht zal thans moeten wor den welke houding het bestuur, dat met bovengenoemd besluit zijn finan cieel beleid afgekeurd zag, zal aanne men. Vermoedelijk zal een nieuwe verga dering worden uitgeschreven, waarin een tussenvoorstel zal worden ge- i Belgische loodsen staken niet Overeenstemming met ministerie bereikt De Belgische rivierloodsen, die on langs dreigden te zullen gaan staken, hebben Donderdag besloten normaal het werk te blijven. Zegslieden van de vakvereniging van de loodsen deelden in Antwerpen mede, dat men tot overeenstemming was gekomen met het ministerie van verkeer. Zoals bekend ging het om het verkrijgen van hogere lonen. Naar wij vernamen is ook voor de zeeloodsen de kans op staking prac- tisch wel van de baan. MILITAIRE OEFENING Geen letsel Bevolking verontwaardigd Een oefening van de Commando troepen uit Roosendaal, tezamen met enkele onderdelen van de Nationale Reserve, heeft gisternacht in de ge meente St. Jansteen nog al wat op schudding verwekt. De oefening ging, zoals gebruikelijk, gepaard met de geluiden, welke men bij een gevecht kan verwachten, waardoor de inwo ners van het dorp natuurlijk enigs zins in hun nachtrust werden ge stoord. Maar dat was ten slotte nog niet zo erg. Er moet nu eenmaal ge oefend worden en dat gaat nooit ge ruisloos. Erger was het echter, dat niet al leen gevaarloze projectielen zyn ge bruikt. Bij twee inwoners, L. L. en A. V. vloog op een gegeven moment een kogel door een venster en by de heer E. W. werd een regenpijp stukgescho ten. Vooral toen 's morgens enkele NOTA VAN B. EN W. VAN VLISSINGEN. Reeks van tekortkomingen B. en W. van Vlissingen hebben thans de gemeenteraad, ter voldoening aan hun toezegging in de raadsvergadering van de vorige week, een nota doen toekomen, waarin zij stelling nemen ten aanzien van het ontwerp van wet op de watersnoodschade. In deze nota wordt in de eerste plaats het uitgangspunt van de regering gelyklieid met de schadevergoeding voor de oorlogsslachtoffers bestreden, terwijl daarna de vinger wordt gelegd op enige onvolkomenheden, en onbillijkheden in de voorgestelde regeling. B. en W. verklaren, dat zy het niet als een onbillijkheid tegenover de oorlogsslachtoffers kunnen zien, wan neer de rampslachtoffers thans een gunstiger regeling zouden krijgen. Wanneer eerstgenoemden geen volle dige vergoeding hebben ontvangen, sluit dit toch nog niet in, dat ook de watersnoodslachtoffers niet meer zouden moeten krijgen. Dit zelfde geldt ten aanzien van de diffrentiatie tussen hen, die veel en hen die weinig geleden hebben. Juist als bij de oor logsslachtoffers krijgt men naar ver houding minder vergoed, naarmate men méér schade heeft geleden. Naar het oordeel van B. en W. dient de regering zich van dit onjuiste standpunt los te maken. Geen recht. Komende tot de feitelijke inhoud van het ontwerp, stellen B. en W. zich op het standpunt, dat vergoe ding van de huisraadschade in een wettelijke regeling haar basis moet vmden. De hulp van het Nat. Ram penfonds is charitatief. Men kan daarop geen rechten doen gelden. Van het recht op beroep, zoals dit in art. 44 is neergelegd, zou men geen gebruik kunnen maken. Het achterwege blijven van een re geling voor immateriële schade (winst- of inkomstenderving) wekt by B. en W. een onbevredigend ge voel. Vast moet komen te staan, dat voor de „naschade" een billijke rege ling tot stand komt. Wat betreft de reeds gesignaleerde differentiatie, wijzen B. en W. er op, dat hierdoor in Vlissingen tal van bezitters van winkels gedupeerd zul len worden, vooral indien als onroe rend ook wordt beschouwd de schade aan winkelbetimmering, in de wand aangebracht ladekast, enz. Men komt dan immers al heel gemakkelijk boven de 3000 schade. Voorts wyzen B. en W. op het eu vel van te lage schattingen door de taxateurs van het Rampschadebu reau en vestigen zij de aandacht op de noodzakelijkheid van een doeltref fender vergoedingsregeling voor ker kelijke gebouwen. Dubbel getroffen. Ten slotte vragen B. en W. nog aanaacht voor de categorie van hen. die ooit reeds door de oorlog werden, getroffen. De minister kan voor deze gevallen gebruik maken van de hem verleende bevoegdheid om een hoge re bijdrage dan volgens de wet te ge ven. B. en W. achten het echter niet anders dan billijk, dat voor deze ge dupeerden, die dus ook oorlogsschade hebben geleden integrale vergoeding zou worden gegeven. Dat in dergelij ke gevallen niet moet worden uitge gaan van het goed, maar van de ge troffene ligt h.i. in de rede. Anders zou immers iemand die een door de oorlog beschadigd pand heeft ge kocht wel voor een hogere vergoe ding in aanmerking komen, maar het oorlogsslachtoffer zelf, dat later een pana kocht, niets. Controleur leerlingstelsel bouwbedrijf benoemd. Tot controleur van het leerlingstel sel bouwbedrijf in het rayon Zeeland is benoemd de heer J. Provoost te Souburg. Hy volgt de heer Th. de Waal te Middelburg op, die met in gang van 1 April Jl. is benoemd tot hoof dconti'ole ur. van scherpe patronen afkomstige ko gels werden gevonden, was de veront waardiging in St. Jansteen algemeen. Niet helemaal onbegrijpelijk overi gens. Bij de Rijkspolitie werd dan ook 'n klacht ingediend en omdat het hier een militaire oefening betrof, werd direct ook de Kon. Marechaussee in het onderzoek betrokken. Over het resultaat van dit onderzoek kon men ons gisteravond nog geen mededelin gen doen. Van andere zijde vernamen wij ech ter, dat is komen vast te staan, dat uit vuistwapens van enige leden van de Commandotroepen inderdaad scherpe patronen zijn afgevuurd. Daar het hier z.g. ricohetteringspro- jectielen betrof, konden enige kogels, die van een steen wegsprongen, door een raam in een woning terechtko men. De kans, dat zij daar nog ernstig letsel zouden veroorzaken, was na het wegspringen echter nog vrij ge ring. Er is trouwens ook niets van die aard gebeurd. Daar het gebruik van scherpe pa tronen bij dergelijke oefeningen ech ter verboden is, zullen de schuldigen ongetwijfeld ten minste een repri mande toegediend krygen. Ook in Hulst werd gisternacht ge oefend. Vannacht werd deze oefening voortgezet. Belfort van Sluis op urgentielijst Toch pas in 1956 aan de beurt? Burgemeester P. F. van Hootegem deelde in de Donderdag gehouden raadsvergadering te Sluis mede, dat het Belfort op ae urgentielijst van Monumentenzorg zal worden ge plaatst. Uitvoering van de restaura tie zal echter nog wel tot 1956 op zich laten wachten. MIDDELBURG. Vandaag Schuttershof: Algemene ver gadering Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond. 9 en 2 uur. ontspanningsavond. 8 uur: Muziektent Molenwater: Con cert O.N.D.A., 8 uur: Electro-bios- coop: „De fidele boer" met Paul Hör- biger, (alle leeftijden), 7 en 9.15 uur; Schouwburg-bioscoop; „Het gestolen gelaat" met Paul Henreid, (18 jaar), 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Tranen over Jo hannesburg" met journaal van kro ningsplechtigheid, 7 en 9 uur; Lu xor: „Zondige grenzen", (18 jr.), 8 uur; A.N.M.B^gebouw; Ledenverg. P.v.d.A., 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Tranen over Johan nesburg", (14 jr.) met journaal van kroningaplechtifheitf, 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2