PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Industrialisatie: een speculatie maar.... geslaagd Getroffen Zeeland een trap achterna krijgt nog BILT Kantlijn MENDES-FRANCE WIL MINDER AFHANKELIJKHEID VAN V.S. GEMENEBESTPREMIERS VOOR OVERLEG OP HOOG NIVEAU 196e Jaargang-No. 129 Dagblad wigave van de Orma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F van de Velde en F. B. den Boer Ad], W de Pagter. Hoofdred.; G Ballintijn. PI, verv.i W. Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw.. fr p. p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 4 Juni 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm Minimum p advertentie f 3.-. Ing mededelingen driemaal tarteL Kleine advertenties (max regels) van 1—5 regels t i.— iedere rege) meer 20 cent „Brieven ot adres Bureau van dit Blad 25ceni meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr 58—60. telef. 1 of 2160). Middelburg. Markt 51, telei 3B41; Goes. Lange Vorststraat 63. teief 2475 (b.g.g 22281, Oostburg Finlandstraat 2. telef 16: l'emeuzen ör«.-uwerijstr 2: Zierikzee N Bogi-rcsir t IUU I Dr. WINSENIUS IS TEVREDEN Door hard en verstandig werken De meest grootscheepse speculatie die ons volle ooit heeft aangedurfd is geslaagd. Niet door speculatiezucht of gokzin, maar door hard en verstan dig werken gepaard aan zorg voor de toekomst. „De herschenschim" van de industrialisatie is gedurende de afgelopen jaren gebleken uit concrete fabrieken te bestaan, waarin honderdduizenden in den lande een nieuw be staan hebben gevonden. De vraag, of een investering in 41/, jaar van f 5-7 milliard technisch mogelijk was, is afdoende beantwoord. De uitlating dat het „eenvoudig uitgesloten" zou zijn dat de eerstvolgende 5 jaar voldoende industrieën zouden kunnen worden gevestigd om per jaar 35.000 personen opnieuw te kunnen inschakelen, is door de realisatie gelogenstraft. Dit verklaarde Woensdagavond de directeur-generaal van de industrialisatie, dr. A. Winsenius, in een rede welke hij in Den Bosch hield en waarin hij een terugblik gaf over de Industrialisatie van 1948 tot 1953. Wanneer wij dan nu constateren, wat er in deze achter ons liggende ja ren op het gebied van vergroting van de werkgelegenheid en van het op voeren van de nationale productie is gebeurd, dan mogen wij gerust dank baar erkennen, aldus dr. Winsenius, dat de gunstige marktconstellatie van de afgelopen jaren daarbij een grote steun is geweest. Het zou niet Juist zijn de indruk te wekken, als zou het een en ander min of meer een „koud kunstje" zijn geweest Dr. Winsenius betoogde, dat de resulta ten van de afgelopen jaren niet mo gelijk zouden zijn geweest zonder de inspanning van het Nederlandse volk. Dit geldt uiteraard het meest voor de direct bij de industrialisatie be trokken groepen, de ondernemers en de arbeiders. Dr. Winsenius wees er voorts op, dat de betekenis van de industriële ontwikkeling niet alleen ligt in de vooruitgang van kwantiteit, doch dat zij ook een meer kwalitatief aspect heeft. Binnenlandse markt. De kwalitatieve vooruitgang heeft onder meer tot gevolg gehad, dat de reeks van artikelen, waarbjj het Ne derlandse product zich volledig kan meten met wat de beste buitenlandse fabrikanten kunnen leveren, aanzien lek is toegenomen. Dit is een feit, dat helaas nog lang niet tot alle kringen In onze tijd van sociale voorzieningen men beweert wel eens, dat wij hard op weg zen om de sociale zorg te overdrijven en daardoor de mens van zijn verantwoordelijkheidsgevoel beroven wordt bizondere zorg ook geschonken aan de ouden van dagen. Een tijd lang zijn ook in Zeeland de tehuizen voor bejaarden als paddestoe len uit de grond geschoten en menig een stelde toen de vraag, of men niet beter zijn zorgen kon wijden aan de jeugd Dat het met het lot der bejaarden evenwel nog verre van ideaal gesteld is, bewijst een onderzoek, dat in Utrecht is ingesteld. Merkwaardige dingen bracht de enquête in deze provincie aan het licht. Zeven tig procent van de bejaarden heeft een radio in huis, maar acht procent leest geen krant en geen tijdschrift meer. Naar mate de mensen ouder worden, neemt hun vereenzaming toe. Slechts 8 procent is nog lid van de een of andere vereniging, mensen van tachtig jaar en ouder nemen eigenlijk in het geheel niet meer aan het ver enigingsleven deel. Elf procent van de mannelijke be jaarden en 24 procent van de vrou welijke is alleen wonend. Voor vijf en zestig procent zijn de bejaarden nog gezinshoofd en voor 80 procent hoofdbewoner van een vrij huis. Zo dra de bejaarden tot samenwoning worden genoopt, komen zij dikwijls in de verdrukking. Er zijn in de provin cie Utrecht gevallen geconstateerd van mensen, ouder dan 75 jaar, die op een vliering, in een schuur, of in een koe stal moesten overnachten. De enquête heeft voorts uitgewezen, dat bijna 42 van de honderd be jaarden leeft van ondersteuning volgens de Noodwet Ouderdomsvoor ziening. Zeventien van de honderd voorzien nog door eigen arbeid i: hun onderhoud, zes en twintig procent leeft van eigen middelen, vijftien procent van een wettelijk pensioen. In de leef tijdsgroep beneden de 70 heeft 57 pro cent van de bejaarden bijverdienste uit werk, van tachtig jaar af nog slechts 11 procent. Opmerkelijk was, dat vrij veel bejaarden hun kinderen nog steeds moeten bijspringen. Vijftien procent van alle bejaarde echtparen en 7 procent van de weduwen had kin deren in huis, die zij geldelijk moesten bijstaan. H;t zijn op zichzelf niet zo bijster belangrijke dingen, maar zij wer pen toch een licht op de positie der ouden van dagen, dat men anders zel den kan waarnemen. Het onderzoek wordt landelijk inge steld. De Stichting voor Maatschappe lijk Werk in de provincie Utrecht was er alleen het eerste mee klaar. Te zijner tijd zullen dus ook de re sultaten voor Zeeland bekend worden, deel uitmakend van het op te stellen landelijke rapport. Of er, zoals in Utrecht, een speciaal Zeeuws rapport zal komen de gegevens waren reeds in het voorjaar van 1952 bijeen hangt naar wij vernemen af van de vraag, of de levensomstandigheden der bejaarden in Zeeland afwijken van die van het landelijke beeld. van ons volle voldoende is doorge drongen. Dit is een van do teleurstel lende ervaringen van de industriali satie der laatste jaren. Terwijl het Nederlandse volk er langzamerhand wel ten volle van overtuigd is, dat industrialisatie een levensvoorwaarde is, is het besef bij de consumenten en ook vaak nog by de tussenhandel, dat een zich ontwik kelende industrie grote behoefte heeft aan een binnenlandse markt, nog dik wijls weinig doorgedrongen. Het is 'n wel zeer onbevredigende toestand, dat industrieën, die op hoge eisen stellende markten als de Zwitserse en de Amerikaanse met hun product succes weten te behalen, in Neder land zelf soms zeer grote moeite heb ben er bij het publiek in te komen, omdat m'en van de mening uitgaat, dat het buitenland wel iets beters zal maken, aldus dr. Winsenius. Verheugende cijfers. Op het terrein van de industriële groei zijn aanzienlijke vorderingen ge maakt: een toeneming van het aantal arbeidsplaatsen in de industrie door beter gebruik en uitbreiding van het industriële apparaat van circa 240.000 een stijging van de industriële perso neelssterkte met rond 135.000 perso nen; een totaalbedrag aan industriële investeringen van ruim 7 milliard in huidige prijzen gerekend; een stijging van het productievolume der industrie met circa 30%, van een kleine 20 milliard in 1948 tot ruim 25 milliard in 1952. Dr. Winsenius gaf tenslotte voor een welslagen van de industrialisatie in de toekomst drie zaken aan: zelfvertrou wen, de wil tot samenwerking en als laatste en voornaamste: de verant woordelijkheid voor onze kinderen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllli U Gravinnenkroon zoek I s Een gravinnenkroon. die Dins- M dag in de abdij van Westminster M is verloren door lady Carrick, is nog steeds niet teruggevonden. De gravin werd in de abdij plot- §j seling onwel en moest naar een huis aan de andere kant van de M straat worden vervoerd. Tijdens het transport moet zij de kroon zijn kwijtgeraakt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif De officiële kroningsfoto Staande naast de glimlachende Ko ningin, getooid met de Imperial State Crownwijst Prins Charles van het balcon van het Buckingham Palace naar de lucht op het moment, dat 1f>8 straaljagers van de R.A.F. als hulde betoon aan de vorstin na haar kro ning over het Buckingham Palace vliegen. Op het balcon staan rechts van de Koningin en Prins Char les, Prinses Anne, de Hertog van Edinburgh en Koningin-moeder Elisa beth. Opvarenden van „Edith" aten beschimmeld brood Dinsdagmiddag zijn de vijf overge bleven opvarenden van het jacht „Edith", dat met de Pinksterdagen op de Maasvlakte in nood kwam en later naar Hoek van Holland wer gesleept om gerepareerd te worden, door de politie van boord gehaald en ter be schikking van de Vreemdelingendienst gesteld. De toestand aan boord was bijna hopeloos geworden. Men at be schimmeld brood. De opvarenden wa ren inmiddels wel tot de overtuiging gekomen dat een poging om met het vaartuig naar Spanje te zeilen schier gelqk zou staan met zelfmoord. Elisabeth II reed door armste wijken van Londen Koningin Elizabeth van Engeland en haar echtgenoot, de Hertog (ran Edinburgh, hebben Woensdag een autorit van dertig kilometer gemaakt door Oost-Londen, waarbij zij door de armste wijken van de Britse hoofd stad reden. De auto waarin het koninklijk paar was gezeten, werd gevolgd door zeven andere en door achttien motorrijders. De inwoners dezer armste Londen- se wijken bereidden hun vorstin een zeer hartelijke ontvangst. De toe juichingen waren niet van de lucht. Op een gegeven ogenblik ontstond 'n gevecht tussen politiemannen en toe schouwers, die de auto met het vor stenpaar niet dicht genoeg konden na deren. Klerken van Kantoren langs de gevolgde route verscheurden, naar Amerikaanse trant, telefoonboeken en lieten de snippers op de stoet auto's omlaag dwarrelen. PROGRAMMA VAN FRANSE INFORMATEUR Nauwere betrekkingen met Engeland. De Franse aangewezen kabinetsformateur, Mendes-France, heeft- Woens dag zijn plannen in de Nationale Vergadering uiteengezet. In zijn toespraak drong Iiij aan op geringere afhankelijkheid van de Verenigde Staten en nauwere betrekkingen met Engeland. Dit gedeelte van zijn toespraak werd met luid applaus begroet. Tot een stemming over de investituur is het niet gekomen. De vergadering ging te middernacht uiteen en komt hedenoch tend weer bijeen. Er moeten, aldus Mendes-France, ingrijpende bezuinigingen op burger lijk en militair terrein worden inge voerd, de productie moet worden ver groot en hij zelf dient bijzondere vol machten te hebben om orde op zaken te stellen op financieel gebied en om Er komen nieuwe guldens en rijksdaalders In een ontwerp van wet tot wijzi ging van de muntwet 1948 stelt de mi nister van financiën voor, ter vervan ging van de thans gangbare rijks daalders en guldens, muntstukken van dezelfde nominale waarde en het zelfde gehalte, maar van kleinere af meting in te voeren. De middellijn van de rijksdaalder wordt 38 op 23 mm., die van de gulden van. 28 op 25 mm. teruggebracht. De minister merkt hierbij op, dat nu de prijzen en valuta's een zekere mate van stabili teit hebben bereikt, een definitieve regeling mogelijk is geworden. Reeds voor de laatste oorlog werd tegen de rijksdaalder het bezwaar gehoord, dat deze munt door haar afmetingen en haar gewicht onhan dig was. Aan dit bezwaar wordt thans tegemoet gekomen. Bij de aanmaak van de munten geeft men de voorkeur aan het ge bruik van zilver boven dat van nik kel. Het metaal, vervat in de oude rijksdaalders en guldens, zal voor de vervaardiging van de nieuwe munt stukken worden gebruikt- Churchill sprak met Malik Woensdagmiddag is te Londen de openingsvergadering gehouden van de conferentie van premiers van het Britse Gemenebest. Alle deelnemers van de vergadering verklaarden zich eens met het voorstel van Sir Win ston Churchill tot het houden van be sprekingen op hoog niveau tussen Oost en West. Zij zijn ook voorstander van de voorgestelde conferentie van de Wes telijke „Grote Drie", die waarschijn lijk aan het einde van deze maand op de Bermuda eilanden zal worden ge houden. In de ochtenduren had Sir Winston Churchill een onderhoud van een half uur met Jacob Malik, de Russi sche ambassadeur te Londen. Deze bespreking geschiedde op uitnodiging van Malik. Het onderhoud was niet van zuiver formele aard, doch het on derwerp van de bespreking is nog niet bekend gemaakt. Winterweer in groot deel van Europa Temperaturen zoals men die in Januari gewoon is, worden thans in een groot deel van Europa gemeten. De Grossglockner pass in Oostenrijk en vele Alpenpassen die naar Italië leiden, zijn door zware sneeuwval versperd. In de Po-vlakte kwamen hevige hagelbuien voor en in de Zwit serse Jura ligt een dikke sneeuwlaag. Ook België moest het ontgelden. Hagel- en regenstromen maakten er het leven onaangenaam en in het bergachtige Oostelijke deel van dit land viel sneeuw. De temperaturen in ons land zqn eveneens voor de tijd van het jaar uitzonderlijk laag. Lijken van verongelukte zeilers geborgen Gisteren hebben Urker vissers de lij ken van het echtpaar Spiker Uit Meppel geborgen. Het echtpaar ver trok Zondag uit de haven van Har derwijk met het zeiljacht „Zuider zee". Het schip zonk op het IJssel- meer bq Flevostad. De lijken, beiden voorzien van een zwemvest, werden Woensdagmid dag in Urk binnengebracht. De UK 212 bracht de vrouw binnen, even la ter volgde de UK 294 met het lijk van de man. De heer Spiker was 54 jaar oud, zijn vrouw 43. Uit de aanwezigheid van de zwemvesten maakt men op. dat het echtpaar, na liet zinken van het jacht, getracht heeft zich zwem mende te redden. Ir. GEUZE VOOR Z.L.M.-BESTUUR Ernstige critiek op wetsontwerp en „slappe nota van Stichting voor de Landbouw" In een in Zierikzee gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Z.L.M. heeft de voorzitter, Ir. M. A. Geuze, op krachtige wjjze stelling geno men tegen het wetsontwerp op de Watersnoodschade en in niet mindere mate tegen de nota, welke van de Stichting voor de Landbouw over dit ont werp is uitgegaan. „Zelden hebben we een zo slap gestelde en zo vlakke, weinig indrukwekkende nota over een zo ernstige zaak geproduceerd ge zien", aldus ir. Geuze. En wat het wetsontwerp zelf betreft: „Wij krijgen nog een trap van onvolwaardigheid mee. Wanneer men ons tot tweede rangs gebied wil declasseren, kan men van geen Zeeuw verwachten, dat hij dit ac cepteert. En moéten we het accepteren, dan is er in Zeeland nóg meer kapot gemaakt, dan we in Februari dachten". Ir. Geuze herinnerde aan het aan vankelijk plan dit jaar op Schouwen de Z.L.M...zomervergadering te houden met de gebruikelijke rijtoer. Dat zou nu een vaartocht moeten worden 's Wereld goed is ebbe en vloed! Dat wij toch in Zierikzee zijn komen ver gaderen, bewijst, aldus lr. Geuze, dat God wel slaat, maar zalft tevens. Spr. herdacht de rampslachtoffers en wees er op, dat er strijd zal moeten worden gevoerd om hen, die alles verloren, weer toekomst te doen zien. In dit verband achtte ir. Geuze het noodzakelijk te verklaren, dat het wetsontwerp op de watersnoodschade nog teleurstellender is uitgevallen, dan de aanvankelijke indruk was. Niet al leen worden huisraadschade en ge- bouwenschade veelal voor een te groot gedeelte aan de getroffenen gelaten en blijft men in het onzekere over de ver goedingsmogelijkheid voor naschade, maar bovendien wordt de getroffenen een belangrqke achterstand in de uit komsten van het afgelopen boekjaar bezorgd. Gemiddeld immers was per 1 Fe bruari nog 40% van de handels- en be drijfsvoorraden aanwezig en deze zul len tegen de kostprijs en niet tegen de marktprijs per 31 Januari 1953 ver goed worden, terwijl dat met vee wel gebeurt. De herstelbewerkingskosten zullen volgens een berekening van de Ripcslandbouwconsulent, dr. ir. C. W. C. van Beekom, 't dubbele van't ge raamde bedrag vragen. Ook hier een klaarblijkelijke onderschatting van de nog te ljjden schade. Financiën heeft volgens de P.Z.C. de achterstand, die zal ont staan, toegegeven, doch heeft ook ge sproken over het na lange jaren inlo pen. De spurt om in te lopen zal echter door gebrek aan te verstrekken bijdra gen nooit gelukken, zeker niet voor wie de schade het grootst is. Die krij gen immers het minste. (Vervolg op pag. 4.) zijn plan tot volledige werkgelegen heid zonder inflatie uit te voeren. Over de komende conferentie van de drie geallieerde mogendheden zei- de Mendes-Francedat de Franse af gevaardigde de andere geallieerden er op dient te wijzen, dat de oorlog in Indo-China te zware lasten voor Frankrijk met zich brengt. Waarnemers te Parijs geloofden Woensdagmiddag, dat Mendes-France zich vele aanhangers had verworven, maar zij voorspelden toch, dat hij niet het vereiste aantal stemmen 314 zal krijgen. Rosenbergs weigeren gratieverzoek Het echtpaar Rosenberg, dat op be schuldiging van atoom-spionnage op 18 Juni zal worden terechtgesteld, heeft Woensdag verklaard, dat het Amerikaanse ministerie van justitie nogmaals heeft aangeboden hun het leven te schenken in ruil voor alles wat zij zouden kunnen mededelen over het spionnagenet in de Verenig de Staten. In een verklaring, welke de twee veroordeelden aan hun advocaat heb ben overhandigd, zeggen zij er liever de voorkeur aan te geven te sterven, dan een dergelijk aanbod aan te ne men, omdat het aannemen ervan ge lijk zou staan met het bekennen van een misdaad, waaraan zq onschuldig zijn. Andorra werpt Frankrijk de handschoen toe Spanje zal steunen De regering van de kleine Pyrenese staat Andorra, die onder gezamenlijke souvereiniteit van Spanje en Frankrijk staat, heeft dezer dagen alle betrek kingen met de Franse resident ver broken. Deze maatregel werd geno men, nadat de resident drie dagen ge leden bepaalde, dat ingezetenen van Frankrijk, die Andorra wilden bezoe ken, in het bezit moesten zijn van een pas en een visum, dat 1000 francs kost Hierdoor wordt een van de belang rijkste bronnen van inkomsten van Andorra, n.L de Franse toeristen, ern stig bedreigd. Men neemt aan, dat de Franse resident de maatregel heeft ge nomen, omdat de regering van Andor ra geweigerd had toestemming te ver lenen voor het bouwen van een nieuw radio-zendstation in haar gebied. Het klein commerciële radiostation „Andorra" is namelijk ook een belang rijke bron voor de schatkist van het staatje. Intussen hebben de bewoners van Andorra van de Spaanse resident, de bisschop van Urgel, de verzekering ge kregen, dat levensmiddelen eventueel uit Spanje zullen worden aangevoerd, indien de aanvoer uit Frankrijk zou worden stopgezet. Opnieuw een ton in Rampenfonds Tot Woensdag is in het nationaal rampenfonds in totaal 114.9 milli- oen bijeengebracht. Maandag was de stand 114.8 millioen. DE VERWACHT: WEINIG WIND. Perioden met zonneschijn en nog enkele verspreide buien. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets ho gere. ZON EN MAAN. 5 Juni. Zon: Op 4.20. Onder 20.57. |Maan: Op 1.06. Onder 13.28.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1