PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het Brits Wereldrijk begroette zijn jonge Structuurplan-Zierikzee, een weg uit vele moeilijkheden? BILT Kantlijn TOESPRAAK VAN KONINGIN ELISABETH DE TWEEDE EEN GIGANTISCH VUURWERK BOVEN DE THEEMS 196e Jaargang-No. 128 DagbJad uitgave van de Orma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en b B den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred.: G Ballintljn. PI verv.. W. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 Juni 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm Minimum p advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal taneL Kleine advertenties (max 8 regeisi van 1—5 regels t L— Iedere regel meer 20 cent „BneveD ot adres Bureau van dit Blad 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vïissingen, Walstr. 58—60, te lef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51. telei 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telet 2475 (b.g.g, 2228)Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16; l'erneuzen Bruuwerijstr 2: Zienkzee N Bogerastt i 160 ceiei KRONING VAN ELISABETH II Zegetocht door Londen in een middeleeuwse sprookjesstoet Met groot ceremonieel is te Londen Koningin Elisabeth II gekroond als heerseres over het Britse Gememebest. Met indrukwekkend en kleurrijk middeleeuws ceremonieel reed zij des ochtends van het Buckingham Palace naar de Westminster Abbey, waar zij werd ge kroond en gezalfd. Een verslag van deze plechtigheid is elders in deze courant opge nomen. Na de plechtigheid in de Westminster Abbey volgde een korte rust en vervolgens maakte de jonge koningin, die in de gouden koets had plaatsgenomen, een zegetocht door Londen. De gloedvolle purperen kroningsmantel het vierde gewaad van deze dag hing losjes om haar schouders. De imperiale staatsie- kroon met haar 2783 diamanten, haar 277 parels, haar 17 saffieren, haar 12 smaragden en haar 5 robijnen, flonkerend en stralend, op haar hoofd. Naast haar, gedekt met de hertogelijke kroon en gekleed in een mantel van karmozijn rood fluweel, zat de. Hertog van Edinburgh. Drie kilometer lang was de indruk wekkende kroningsstoet, waarin de koningin met haar gemaal werd mee gevoerd langs een juichende menigte, die urenlang had gewacht in plensende regenbuien, maar die daardoor geens zins haar enthousiasme had verloren. De kop stond ongeveer op de helft van de weg die langs Hydepark loopt; de staart ergens langs de Theems. Auto's waren er niet. Alleen maar paarden en rijtuigen met de premiers van het Britse wereldrijk, de koloniale heersers, koninklijke prinsen en prinsessen en de ver tegenwoordigers en vertegenwoor digsters van buitenlandse mo gendheden. Te paard zaten generaals en admiraals, adjudanten en uit de aard der zaak de Horse Guards en tientallen andere ruitereenheden, on geveer 10.000 militairen (van vrijwel elk militair en semi-imilitair korps, dat er in het Britse Imperium be- Hier en daar hebben de raadsver kiezingen van verleden week Woensdag toch wel zeer merk waardige gevolgen. Op frappante verschuivingen in Zeeland vestigden wij reeds de aandacht. In Kapeile (Z.-Beveland) verdween de enige V.V.D.-er uit de gemeente raad omdat hij zes elfde stem te kort kwam. In Tholen toonde de stemver houding al even frappant aan, dat bij de raadsverkiezingen iedere stem van het hoogste belang kan zijn. Elders in den lande kwamen na tuurlijk soortgelijke sensaties voor. In Callantsoog bijvoorbeeld ver overde de P.v.d.A. een zetel doordat zij drie-zevende stem meer had op haar lijst, dan de Onafhankelijke groep. Het was daar een hele rekena- rij. De communisten kwamen 119/28 stem tekort voor een zetel. Na ver deling van de eerste 6 zetels had de P.v.d.A. nog 8 2/7 stem over, de K-V. P. 7 3/7, de onafhankelijke groep 7 6/7. De P.v.d.A. ging dus met de enige restzetel schuiven! Even merkwaardig is de nasleep van de raadsverkiezing in de Noord-Brabantse gemeente Ze venbergen. Daar deed een gloednieuwe partij mee aan de stembusstrijd, de Vrije Lijst, aangevoerd door de oud-ge meentesecretaris, J. de Brouwer. De ze lijst kreeg al dadelijk zes van de dertien zetels. Nu zijn burgemeester P. Schaminee en de oud-secretaris niet bepaald goede vrienden en ongeveer de helft van de kiezers voelde blijkbaar meer sympathie voor de heer De Brouwer dan voor de burgemeester. Want de burgemeester heeft slechts vijf mede standers, daar de Prot. Chr. fractie ook twee zetels heeft. De aanhangers van de burgemeester zijn dus in de minderheid: vijf tegen 8! Dat lijkt nog niet erg. Maar o wee als men weet, waarom de tegenstel lingen tussen de burgemeester en de heer De Brouwer draaien! Ei- zijn kwesties gerezen rondom een processie, welke de katholieken wensten te houden, maar welke werd tegen gehouden, rond een monument op het katholiek kerkhof, rond de bouw van een muziekkiosk en rond de oud-gemeentesecretaris. Allemaal problemen, die de gemoe deren danig kunnen verhitten! en vraagt zich af, of de raads vergaderingen in Zevenbergen in de komende jaren niet zullen gaan lijken op Poolse landdagen. En of de oppositie er niet op uit zal zijn om de burgemeester het leven zo zuur mogelijk te maken. Wat gaat ex- gebeuren, als de oud-gemeentesecretaris wethouder wordt? Hij kan als vertegenwoordi ger van de sterkste partij immers aanspraak doen gelden op een wet houderszetel. Een bekend Nederlands weekblad heeft'de afgelopen jaren raadsversla- gen gepubliceerd van een denkbeeldig dorp. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de raadsvergaderingen van Ze venbergen niet minder belangwek kend worden M' staat) om een plaats in deze unieke stoet in te nemen. Er waren groepen uit Pakistan, Ceylon, Rhodesia, Australië, Nieuw Zeeland, Zuid-Afrika en Canada, Ne gers liepen tussen blanken, Pakistani achter Zuid-Afrikaanders. Het was een mengeling van rassen. 47 orkesten En opnieuw een grote schittering van kleuren. Er waren niet minder dan 47 orkesten met een totaal sterk te van 2000 man. Zelfs Pakistaanse pijpers ontbraken niet, evenmin als het rokje, dat bij de doedelzak hoort. De Ieren droegen goudgele kilts, de Schotten rooü-wit-zwarte of groen zwarte fartans. Deze hele processie, dit hele Brit se wereldrijk, zette zich om drie uur in beweging. Een stoet, die drie kwartier nodig had om een bepaald punt te passeren. Een stoet, die 600 millioen mensen van de gehele aard bodem vertegenwoordigde. Langs volgepakte tribunes, langs versierde straten, langs dichte mensenmassa's, waarboven duizenden witte perosco- pen uitstaken, trok de processie naar Buckingham Palace, het eindpunt, dat vijf uur tevoren het beginpunt was geweest. Overal waar de stoet langs kwam, schreeuwden de mensen hun kelen stuk. God save the Queen, Long live the Queen. Of men juichte alleen maar. Twee millioen Het leek wel of de twee millioen mensen, die langs de route zaten of stonden, en die vaak 15 uur of soms zelfs langer op de Koningin hadden gewacht, him blijheid over het eind punt van hun vrijwillige krachtproef uitjubelden. Alle vermoeide voeten en stijve ledematen waren vergeten, want daar was de gekroonde Vorstin-. Ruim anderhalf uur duurde deze triomftocht door de stad. Op White hall, Trafalgar Square, Pall Mall, Piccadilly, Oxfordstreet, Regent- Koningin Elizabeth II heeft in een op haar kroningsdag vnor de radio gehouden toespraak haar volk dank gezegd voor zijn loyaliteit en genegenheid. ,jNu deze dag ten einde loopt, weet ik dat mijn blijvende herinnering daaraan verhonden zal zijn niet alleen aan de plechtigheid en de pracht van de ceremoniën, doch vooral aan uw bezielende loyaliteit en genegenheid," aldus was het besluit van haar toespraak. De Koningin beloofde er altijd naar te zullen streven het ver trouwen vaat het volk waardig te zijn. Herinnerend aan het ver zoek in haar laatste Kerstboodschap om het gebed van allen, zei de Koningin zich op haar kroningsdag gesteund geweten te. hebben door het gebed en het medeleven van al haar volkeren in de wereld. „Op ons eiland is een manier van sociaal en politiek denken ontwikkeld welke onze boodschap aan de wereld inhoudt en door de geslachten heen zowel in als buiten ons rijk is aan vaard". De Koningin vroeg haar volk deze denkwijze te blijven koesteren en in practijk te brengen. Dan kunnen wij tezamen voorwaarts gaan in vrede en streven naar rechtvaardigheid en vrijheid voor alle mensen". De Britse premier, Sir Winston Churchill, heeft de radiorede van Koningin Elizabeth ingeleid met een rede, die hij in Downing Street uitsprak. .De praal van deze tweede Juni gloeit nog in onze gedachten" aldus zei Churchill. ,jNu, terwijl de avond valtzult u gaan luis teren naar de stem van onze souvereine, icier kroning in onze geschiedenis is opgetekend, en die voor altijd de troon in ons hart heeft bestegen". „Laat men niet denken, dat de tijd van ridderlijkheid tot het verleden behoort," zo vervolgde Churchill. „Hier, aan de top van onze gemeenschap, die zich over de gehele wereld uitstrekt, is de vrouw, die wij eerbiedigen, omdat zij onze koningin is, en die wij liefhebben om haarzelf". Nadat Sir Winston de hoop had uitgesproken dat de Konin gin gelukkig zou mogen zijn, besloot hij met de woorden: „Wij bidden om regeerders, die dienenom landen die elkaar zullen helpen, en om volkeren die zullen bloeien en voorspoed zullen hebben, vrij van vrees". „Moge God ons deze zegeningen geven". Hierna kondigde de eerste minister de koningin aan. Reportages en foto s uit Londen Behalve op deze voorpagina, H treft men in dit nummer ook H op de pagina's 3 en 4 uitgebrei- M de reportages aan van de kro- |j M ningsplechtigheid in Londen en M de daarmede verband houdende g H festiviteiten. V M Bovendien zijn wij er in ge- j§ M slaagd tijdig een aantal foto's |j M uit Engeland te doen overbren- M gen. Pagina 7 kon daardoor een geheel aan de kroningsdag ge- g wijde foto-pagina worden. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllüüilllllllil lll|lli!lllll!l!il!llllllllllllllllll' street, Haymarket, overal was het hetzelfde. Overal jubelende vreugde kreten. overal wuivende en dansende mensen. Overal ook diepe ontroering. Lastige regen De regen deed wel iets van de kleur en glans van het kijkspel ver loren gaan. De uniformen van de mannen der luchtmacht vertoonden witte strepen, afkomstig van het wit te poeder waarmede men de uitrus ting pleegt schoon te maken. Op sommige plaatsen in de straten kwam het rood en blauw van de ver sieringen in straaltjes omlaag op de hoofden van het publiek, dat echter reeds te nat was om zich hierom te bekommeren. Op Trafalgar Square geraakten op de terugrit enkele rijtuigen uit de koers en kwamen naast elkander te rijden. Het rijtuig van Churchill was tenslotte gedwongen de kant van de weg op te zoeken om het rijtuig van de koningin doorgang te verlenen. Hier en daar volgde men het Ame rikaanse voorbeeld door de snippers van verscheurde telefoonboeken en kranten op de stoet te doen neerda len. Op de laatste enkele honderden meters voor het paleis moest de ko ningin een oorverdovend gejuich doorstaan van doorweekte en ver fomfaaide mensen, die koud en ver moeid waren, doch die hun enthousi asme levendig hadden gehouden voor een laatste grote ovatie aan hun ge liefde koningin. Prins Charles, achter het raam van •ïtit paleis, werd zo door het enthou siasme buiten aangestoken, dat hij met zijn vuistje wild op het glas be gon te trommelen, en zijn juf hem in bedwang moest houden. Op het balkon Om half vijf des middags kwam Koningin Elisabeth II weer in Buckingham Palace aan. Zeven uur nadat zij het paleis verlaten had en na meer dan anderhalf uur in 'n on beschrijflijk lawaai te hebben vertoefd Maar lang heeft zij van de stilte niet genoten. Om kwart over vijf stond zij weer tussen de leden van de ko ninklijke familie op het voorbalkon, van Buckingham Palace. Nog steeds gehuld in de zware kroningsmantel en nog steeds met de imperiale staat- siekroon op het hoofd. Met donderend geraas vlogen 168 straaljagers voor bij, die haar, evenals de mensenmas sa voor het paleis, een oorverdoven de hulde brachten. En pas toen was de mooiste, maar ook vermoeiendste dag in het leven van Engeland's nieuw gekroonde vorstin voorbij-.... Indonesisch kabinet afgetreden Het Indonesische kabinet Wilopo is in de nacht van Dinsdag op Woensdag plaatselijke tyd afgetreden. President Soekarno heeft de teruggave van het mandaat aanvaard. f TÉ WW Lachend neemt Koningin Elizabeth, met haar gemaal, de Hertog van Edin burgh, gezeten in de Gouden Koets, op weg naar de Westminster Abbey, de ovaties va» het publiek in ont vangst. (TELE-foto). LONDEN IN FEESTSTEMMING Ossen werden boven open vuren geroosterd Dinsdagavond werd boven de Theems een gigantisch vuurwerk afgesto ken. Gekleurde portretten van het Koninklijk paar verschenen in de lucht. De fonteinen waren verlicht, waardoor de parken in sprookjestuinen ver anderden. De grote gebouwen baadden eveneens in licht. In Londen draaide de pas gekroonde Koningin Elisabeth een knop om en veroorzaakte hierdoor een kettingreactie van verlichtingen, vuurwerk en vreugdevuren. De Londenaars dansten op straat en ondanks het gure weer sleepte men piano's naar buiten, evenals tafels, die waren volgeladen met belegde broodjes en koek. Overal vreugdevuren Ook in de provincies vierde de be volking op geestdriftige wijze de kro ning. Van het uiterste Noorden van Schotland tot aan de Zuidelijkste punt van Engeland waren overal vreugdevuren te zien op de toppen van de heuvels. In iedere stad en in ieder dorp werd gedronken op „Ko ningin Elizabeth en vrolijk Enge land", en in vele plaatsen werden ge hele ossen boven open vuren geroos terd. In St. Keverne, in Cornwall, werd een geweldige os aan het spit geroos terd midden in de hoofdstraat van 't dorpje en daarna in 2000 plakken ge sneden voor de inwoners. Tevens wer den 200 broden uitgedeeld. In andere plaatsen werden fakkeloptochten gehouden. Ondanks het plan om in Ierland de Straalbommenwerper moest terugkeren Een straalbommenwerper van het type „Canberra", die in Engeland was opgestegen met aan boord een televisiefilm van de kroning, bestemd voor de nationale omroepmaatschap- pij te Boston (V.S.), moest terugke ren wegens een defect aan een der brandstofreservoirs. Het toestel be vond zich al boven de Atlantische Oceaan. Het was om 11.23 vertrok ken en streek om 14.30 weer op de plaats van vertrek neer. Een andere Canberra, met een deel van de kroningsfilm voor Canada vertrok kort na 15 uur uit Londen. Zware sneeuwval in Tirol In Tirol is Dinsdag veel sneeuw gevallen, die de temperatuur snel tot het vriespunt deed dalen Hier en daar viel in de bergen 25 cm. Auto's, die van de Arlbergpas gebruik wilden maken, moesten de sneeuwkettingen aanleggen. Zeiljacht gezonken. Opvarenden vermist. Op het IJsselmeer by Flevostad is het zeiljacht „Zuiderzee" gezonken, afkomstig uit Meppel. De eigenaar en zyn vrouw (de heer en mevrouw Spiker) zHn Zondag; uit de haven van Harderwijk vertrokken. Van de opvarenden ontbreekt nog elk spoor. De „Zuiderzee" is een valkkruiser. Het is dezelfde boot waarmee ander half jaar geleden een ongeluk is ge schied bij Enkhuizen. De neer E. Spi ker is fabrikant te Meppel. OPMERKELIJK PLAN Provinciale boot zou in nieuwe Voorhaven kunnen meren Behalve alle narigheden, welke de ramp met zich meebracht, is er gelukkig ook nog een voordeel: men kan in de overstroomde en weer drooggevallen gebieden fouten corrigeren, die in het verleden zjjn gemaakt, terwijl men zich daarbij op de nieuwe ordening van een streek terdege kan bezinnen. Soms echter dringt de tijd, omdat men bij het herstel, dat dan inmiddels volop aan de gang is, rekening moet houden met deze nieuwe richtlijnen. Zo zal binnenkort een beslissing genomen dienen te worden over de haven van Zierikzee, omdat immers na de voltooiing van de beroemde Operatie- Levensstrijd, het herstel van de havendijben aan de orde komt. En dan rijst de vraag: „Terug naar de oude situatie of moet het hier anders?" Er zul len in de toekomst nog dikwijls van dergelijke vragen gesteld worden ten opzichte van Zierikzee en daarom werd door de Centrale Dienst Noord- Zeeland een structuurplan voor deze gemeente opgesteld, dat onlangs door de gemeenteraad werd aanvaard en dat begin deze week werd besproken in een bijeenkomst van een aantal betrokken autoriteiten. Dit structuurplan, opgesteld door de directeur van de Centrale Dienst de heer A. J. Argelo, heeft niet alleen betrekking op de haven, maar behan delt in grote lijnen allerlei planologi sche aspecten van Zierikzee, die thans in een geheel nieuw licht kwa men te staan, omdat immers tenge volge van de ramp, alles nieuw kan worden opgezet. Met oude toestan den behoeft niet, of althans minder, rekening te worden gehouden, zodat alle eisen, welke in deze dagen aan een moderne stad gesteld dienen te worden, in het kader van een derge lijk plan worden opgevangen. In eén greep heeft de heer Argelo reeds lang bestaande wensen en eisen in dit structuurplan bijeengebracht en ge bundeld en voor diverse problemen, welke allen tot elkaar in relatie staan, een oplossing aangegeven. WATERKERING. Men kan de havendijken uiteraard verhogen en verzwaren, hetgeen vrij eenvoudig is. Maar daarmede is de kwestie voor de stad zelf niet van de baan, omdat men hier evenals trouwens in Brouwershaven nog altijd met vloedplanken werkt. In de loop der eeuwen zijn, evenredig aan de verhoging van de waterspiegel, de vloedplanken steeds verhoogd, doch de Februarivloed (4.32 m.) bleek het te winnen en kwam er over heen. Dat betekent, dat er weer een- plankje op moet tot halverwege de ramen der woningen, terwijl bovendien de hui zen verstevigd moeten worden, want zij zijn niet bestand gebleken tegen de enorme waterdruk. Dat alles komt er op neer, dat men in Zierikzee afhan kelijk is van de paraatheid van de bewoners, der huizen rond de haven, van de deugdelijkheid der huizen, enz. (Vervolg op pag. 8.) kroning geheel te boycotten, waren er in Dublin weinig radio's en televisie- apparaten, die niet waren afgestemd op de uitzendingen uit Londen. Een extra politiemacht was op de been voor het geval dat er anti-Britse de monstraties zouden worden gehouden. Er werden echter geen ernstige inci denten gemeld. Duizenden gewonden bij feesten te Londen Dinsdagmiddag was het aantal ge wonden onder de toeschouwers bij de kroningsfeesten te Londen reeds ge stegen tot 3062. 174 personen moesten naar een zie kenhuis worden overgebracht. Langs de gehele route werd het pu bliek per luidspreker verzocht op te houden met dringen. „Er zijn ernsti ge ongelukken gebeurd doordat men sen tegen een afzetting werden ge drongen", aldus een omroeper. Er waren talrijke gevallen van flauwvallen. Het merendeel echter van de slachtoffers viel flauw door overver moeidheid als ge olg van het lange wachten. Bij de kroning van George VI in 1937, zijn 9.583 gewonden behandeld door de E.H.B.O.-dienst. Koudste Junidag sinds 100 jaar Te De Bilt was de hoogste tempe ratuur gisteren slechts 9.2 graden Celsius. Nog nooit was het geduren de de meer dan 100 jaar, dat er daar waarnemingen worden verricht, voor gekomen. dat de temperatuur een ge heel etmaal in Juni onder de 10 gra den bleef. Tot nu toe hield 12 Juni 1916 het record: toen werd 10.8 gra den celsius bereikt. Gisteren bleef de temperatuur daar dus 1,6 graden on der. DE VERWACHT: AANHOUDEND KOUD Veel bewolking met nu en dan buien. Overwegend matige wind uit uiteenlopende richtingen. Koud weer. 4 Juni. Zon: Maan: ZON EN MAAN. op Op Onder 20.56. Onder 12.04,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1