Herconstructie van agrarische samenleving nodig Georganiseerde landbouw heeft ook vele wensen KETEN VAN RADARSTATIONS LANGS NIEUWE WATERWEG DINSDAG 2 JUNI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 BROCHURE VAN DRS. C. LOUWERSE Ramp biedt gelegenheid om hechte gemeenschap te vormen Het hoofdbestuur van de Nederlandse bond voor sociaal-cultureel vor mingswerk heeft zich sinds de noodlottige Februaridagen ernstig beraden over het maatschappelijk en cultureel werk, dat met dezelfde energie en ook met dezelfde .antasie zal moeten worden aangepakt als de technische en economische reconstructie. De algemeen secretaris van de bond, drs- C. Louwerse, die zelf afkomstig is van de Zeeuwse eilanden en het leven ten plattenlande uit eigen ervaring kent, heeft zyn inzichten uiteengezet in 'n brochure, waarin een aantal richtlenen wordt gegeven voor dit opbouw werk, waarmee het bestuur zich volkomen kan verenigen. Het boekje be oogt een bijdrage te leveren tot de oplossing van de problematiek in de maatschappelijke en culturele sectoren van de rampgebieden. Drs. Louwerse merkt op, dat de toe komst van het rampgebied niet nor maal in de zin van gelïjk-aan-vroeger zal zijn. Traditie en zede hebben in het dorp veel van hun macht verlo ren. De kei-kelijke bindingen en de bindingen aan de medemens verslap ten. De dorpsgemeenschap bevindt zich op een hellend vlak en ook het gezin kreeg slagen te incasseren: men mene niet. dat de moderne ont bindingsverschijnselen alleen de ste delijke gezinnen bedreigen; zij bela gen ook het plattelandsgezin. Nog onlangs heeft drs. C. D. Staal er in een openbare les te Groningen op gewezen, dat het platteland zich in een overgang bevindt, dat het van een bepaalde samenlevingsvorm op weg is naar een andere. Hij spreekt van structuurverschillen en ziet de ze als een ontwikkeling van een or ganische naar een organisatorische vorm van samenleving. Hierdoor zijn de dorpelingen anders tegenover elkaar komen te staan. Voor iets, dat georganiseerd is, kan men betalen en daarmee is de kous af. Verder hoeft men zich met niets en niemand in te laten. Doordat zodoende de onderlin ge verhoudingen veel zakelijker wor den, worden ze ook veel losser. De veranderingen in het bedrijfsleven, de invloed van de stad en van de tech niek hebben het hunne bijgedragen om de oude organische dorpsgemeen- Grote Amerikaanse leningen aan K.S-G. In de Duitse en de Franse pers zijn berichten verschenen, volgens welke er plannen zouden bestaan voor Ame rikaanse investeringen ten bedrage van ongeveer 800 millioen dollars in de zware industrieën van Frankrijk. A.N.W.B. bestaat 70 jaar De A.N.W.B., die thans 250.000 le den eh 120.000 Wegenwachtleden telt bestaat 1 Juli 70 jaar. Hij werd gebo ren uit de ontmoeting tussen de Haagse en de Haarlemse velocypède- clubs. De bond heeft het plan een nieuw hoofdkantoor in Den Haag te stich ten, teneinde te komen tot centrali satie van werkzaamheden. 569. Inderdaad kan het ons somtyds toe schijnen, dat regen in ware stralen neervalt, doch dat is slechts schijn. In werkelijkheid zijn het altijd afzonder lijke druppels, die echter met een zo grote snelheid vallen, dat het oog se als een lijn ziet. Nu is het grappige va»i regendruppels, dat zij een maxi male grootte niet kunnen overschrij den, welk verschijnsel ons, met het oog op alle toekomstige zomervakan ties, een zékere geruststelling kan zijn. Laten we echter beginnen met het begin, en opmerken dat op een val lende druppél verschillende krachten inwerken. Aan de ene kant is er de cohesie, die verhindert dat de vloei stof in afzonderlijke moleculen uit elk aar valt, maar aan de andere kant is de druppél in zijn val onderhevig aan de wrijving van de lucht, waardoor als 't ware getracht wordt stukjes water er van af te trekken. Omdat de wrij ving van de lucht geweldig toeneemt naarmate de valsnelheid groter wordt, begrypt een ieder dat een vallende druppel van grote afmetingen het zwaar te verantwoorden heeft en dat &jn snélheid op een gegeven moment zo groot wordt, dat de cohesie-krach- ten de massa niet meer bij elkaar kun nen houden, zodat de druppel in klei nere deeltjes uiteenvalt. De grootste doorsnede die een druppel kan berei ken, bedraagt ongeveer 0.5 mm. Wordt deze grens overschreden, dan verlie zen de druppels hun bolvorm en split sen zich in afzonderlijke kleinere drup pels. Dat is een plezierig ding. Maar er is nog een andere verrassing die ons vro lijk moet stemmen, en dat is het feit, dat regendruppels niet met een onge limiteerde valsnelheid op ons kunnen neerploffen. Bij een bom is dat anders. Wanneer een dergelijk stuk oorlogs tuig op een hoogte van 2000 meter be gint te vallen, treft hij de grond met een snelheid van ongeveer 200 meter per seconde. Deden de regendruppels hetzelfde, dan dienden wij in Neder land voortdurend met stalen helmen op ons hoofd lopen, want iedere re genbui zou in dat geval een waar mi- traiUeurvuur betekenen. Stelt U zich gerust: de regendruppels kunnen u slechts treffen met een snelheid van S meter per seconde, want by die snel heid is de wrijving die de druppel van de lucht ondervindt juist zo groot als de aantrekkingskracht die de aarde op hem uitoefent. Hij kan dus niet harder vallen, zelfs al zou %y het wil len. Gelukkig! Nu de schoonmaaktijd achter de rug is en er allerwegen hartstochtelijk met water en zeep is geknoeid, toilden we u ook iets vertellen van zeepbellen die weken en zelfs maandenlang bewaard kunnen blijven. H. PêtOlon. schap te doorbreken. Er zijn wel tal van organisaties en instellingen ont staan. doch deze zijn niet op elkaar afgestemd. Vele doen voortreffelijk werk en vormen een belangrijke kracht tegen de desintegrerende ten- denzen, maar deze krachten zijn niet gecoördineerd, ja. het gebeurt zelfs dat zij tegen elkaar gericht zijn. Drs. Louwerse acht het wel zo te zijn, dat de sleutels, die de nieuwe toekomst van de getroffen gebieden zullen moe ten ontsluiten, in handen van de ker ken zijn. Daarom is het voor ieder, die aan deze toekomst bouwt, van het grootste belang zich in het gods dienstig en geestelijk leven en in de kerkelijke structuur van de bevolking te verdiepen. Wel heeft de kerk zich nog onvoldoende aangepast aan de veranderde structuur van de samen leving, terwjjl schrijver het door ge brek aan initiatief onmogelijk acht, dat deze aanpassing door de bevol king zal worden bevorderd. De kerk zal moeten inzien, dat maatschappe lijke en culturele opbouw van de plat telandssamenleving in het Zuid-Wes ten van ons land voorwaarde voor haar is om weer in de volle betekenis van het woord centrum van de dorps gemeenschap te worden. Dorpscommissies. De ramp heeft in de ernstigst ge troffen gebieden wijzigingen veroor zaakt op alle levensterrein. Niet restauratie is nodig, maar construc tie van een agrarische samenleving, die in al haar delen tot gemeenschap geïntegreerd wordt. Niet alleen moet de terugkerenden persoonlijke hulp worden geboden, maar ook is een ge legenheid nodig, waar de dorpsbewo ners elkaar kunnen ontmoeten en zich kunnen ontspannen. Speciale aandacht zal moeten wor den besteed aan vrije tijdsbesteding, vorming en opvoeding. Wanneer op deze terreinen niet „georganiseerd" wordt, dan zullen volgens schrüver problemen als de moeilijk bindbare jongeren, sexuele vryheid enz. steeds moellyker worden en zullen de gezin nen verder uiteenvallen- Hij pleit voor oprichting van dorpsconiniissies voor maatschappelijk en cultureel (opbouw-)werk, die gedragen worden door alle in het dorp aanwezige groeperingen. De taak van deze com missies is, na te gaan welke behoef ten er bestaan om daarna te trachten wegen te vinden om in de behoeften te voorzien. Het geven van verant woordelijkheid moet zover gaan, dat men na verloop van tijd zal moeten pogen de activiteiten af te stoten. De leiding zou moeten berusten bij een vormingsleider (voor kleine ge meenten ware de stichting van een regionale organisatie te overwegen), die in teamverband zou moeten sa menwerken met maatschappelijk werkster, onderwijzer, predikant, pas toor en burgemeester- De stichting van dorpshuizen acht drs. Louwerse van bijzonder belang. Uiteraard zijn er grote bedragen mee gemoeid. De gezondmaking van de agrarische sa menleving vergt zeer veel geld, maar er zijn reeds enkele positieve aanwij zingen, die mogelijkheden kunnen in houden voor een definitieve oplossing van de grote financiële problemen. Bij het huwelijk van j r. C. J. L. M. Sickinghe met de burgemeester r ~n Markêlo *hr. mr. A. de Beaufort waren de beide prinsessen Beatrix en Irene aanwezig als bruidsmeisjes. Zij zagen er in haar tulen japonnetjes alleraardigst uit. Ondernemingsraden eerst per 7 Juni 1954 verplicht Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de onder.>.-mingsraden In art. 2, van de wet op de onderne mingsraden wordt bepaald, dat de so ciaal-economische raad het tijdstip vaststelt, waarop verplichtingen om een ondernemingsraad in te stellen 'n aanvang neemt. Dit tijdstip kan niet later worden gesteld dan drie jaren na de inwerkingtreding van de wet, hetgeen in feite betekent niet later dan 7 Juni 1953. De regering acht het gewenst, in overeenstemming met het voorstel van de betrokken commissie van de so ciaal-economische raad, de in de wet genoemde térmijn met één jaar te ver lengen. Met de commissie ondernemingsra den van de raad heeft de regering het vertrouwen, dat niet een verlenging van de wettelijke termijn een één jaar voldoende tijd wordt gegeven om de wet op de ondernemingsraden, voor zover het de door de sociaal-economi sche raad te vervullen taken betreft, tot volledige uitvoering te brengen. Ongunstig vooruitzicht voor fruitproductie. De komende oogst van zacht fruit ziet er. niet rooskleurig uit, aldus verneemt het A.N.P. uit fruittelers- kringen. Vorst, hagel, regen en wa tersnood hebben veel vernietigd. De droogte in Mei heeft verder verval in de hand gewerkt. Ook de oogst van hard (najaars-) fruit zal niet favorabel zijn. Volgens de eerste schattingen zal ongeveer een derde van de boomgaarden geen vrucht opleveren. Over de kwalitei ten van het te oogsten fruit maakt men zich over het algemeen niet veel illusies. De nachtvorsten van dit koude voor jaar hebben vooral (buiten Zeeland) huisgehouden onder de jongere aan planten met nieuwe variëteiten. Oude hoogstammige boomgaarden boden over het algemeen beter weer stand Legen de ongunst van het weer, dan jonge, laagstammige bongerds. Eiffeltoren bezoeker kreeg auto cadeau. Emile Warin, een metselaar uit het Franse departement Nord, die met eeo autobus naar Parijs was ge komen om de voetbalclub van Rijssel aan te moedigen, is met een prachti ge auto naar zijn woonplaats terug gekeerd. Hij had deze auto te danken aan het feit, dat hij de 25-millioensté bezoeker van de Eiffeltoren was. Een wereldprimeur Een keten van zeven corresponde rende radarstations zal in 1955 de scheepvaart op de Nieuwe Waterweg tussen Hoek van Holland en Rotter dam niet alleen tot een der veiligste maken, maar bovendien ons land op radargebied een wereldprimeur be zorgen. Deze maand zal begonnen worden met de bouw van twee ra darproefstations in de nabyheid van de belangrijkste Rotterdamse veren. Beide proefstations zullen dienen als opleidingsschool voor het bedienings personeel dat straks de definitieve stations moet bedienen. Het Nederlandse Radarproefstation heeft zich bereid verklaard, geduren de twee jaar twee installaties aan de proefstations te verhuren. De huur kosten, welke 154.000 bedragen, zullen voor een groot gedeelte door het bedrijfsleven worden betaald. De eerste radarpost wordt ge bouwd bij de semaphoor te Hoek van Holland. Deze post wordt betaald door de Kon. Marine. De zes andere posten, waarvan de laatste in de om geving van het Tunnelgebouw te Rotterdam zal ven-ijzen, worden dooi de gemeente Rotterdam bekostigd. De kosten van deze zes radarposten worden geraamd op 2.747.000. De in stallaties zullen in Nederland worden vervaardigd bij Philips. Vlootschouw te Amsterdam Over het programma van de eerste na-oorlogse vlootschouw, die in op dracht van de minister van marine van 26 tot 30 Juni te Amsterdam zal worden gehouden, kan nog het vol gende worden meegedeeld. Van de Nederlandse oorlogsbodems nemen deel: hr. ms. Tromp. Soemba, Van Speyk, Marnix, Cerberus, Abra ham van der Hulst, Jan van Brake], 2 squadrons mijnenvegers (ca 12 schepen) en vermoedelijk ook hr. ms. Tijgerhaai. Er wordt naar gestreefd het smal deel bestaande uit hr. ms. Evertsen. Kortenaer, Van Amstel, de Bitter en Zwaardvis op 28 en 29 Juni aanwe zig te doen zijn. Het deelnemen van hr. ms. Wah-us en Zeeleeuw is nog onzeker. De marinierskapel met tamboers en pijpers zal dagelijks de vlaggepa- rade muzikaal encadreren en boven dien zo mogelijk op 27 en 29 Juni een taptoe geven, op de Dam en in de Admiralenbuurt. In het voornemen ligt op prins Bernhards verjaardag een mars dooi de stad te doen houden door ca. 800 man marinetroenen met de mari nierskapel en een contingent mari niers. WETSONTWERP WATERSNOODSCHADE Rechtszekerheid van getroffenen moet worden vergroot Het dagelyks bestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft in een brief aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp Watersnoodscliade 1953 enige wensen van het georganiseerd landbouwbedrijfsleven kenbaar ge maakt. De stichting acht het wenselijk, dat de uitvoeringsvoorschriften niet worden vastgesteld dan na overleg met een commissie die uit het be drijfsleven dient te komen. Zij meent, dat het wetsontwerp ten aanzien van de materiële schade een vrij aanvaardbare regeling geeft, maar acht het allereerst noodzake lijk, dat in de wet een positief recht op vergoeding van huisraadschade wordt opgenomen met de mogelijk heid van beroep voor de toepassing van de regeling. Voorts mogen de ge troffenen niet verarmen ten gevolge De leraarssalarissen. Tijdens een Zaterdag te Utrecht kwestie besproken. Het georgani seerd overleg met de regering is nog gaande, maar er is een eis van het departement van onderwijs, waarover men het nog niet eens kon worden. Van departementszijde vraagt men namelijk tegenover de voorgestelde salarisverhoging, dat de leraren zich bereid verklaren gedurende vijf jaren drie extra-lesuren per week te ge ven, die buiten het bezoldigingssche- ma zullen vallen. van kosten, welke zij als gevolg van de ramp noodzakelijk vergeefs moe ten maken. Men denkt daarbij aan het ondernemersloon, dat wel doorloopt, doch op geen enkele wjjze productief is en aan afschrijving en rente. De Stichting heeft daarbij in aanmerking genomen de zeer ernstige toestand, waarin de bedrijven verkeren. Als derde punt legt zij de nadruk op de wenselijkheid, dat de rechtszekerheid van de getroffenen worde vergroot. Er wordt verder op gewezen, dat de vergoeding van de verkoopwaarde van de grond brj onherstelbare scha de kan leiden tot onbillijkheid tegen over de grondgebruiker. Deze onbil lijkheid zou moeten worden wegge nomen, bijv. door het beschikbaar stellen van grond elders. De Stichting acht het ook wense lijk, dat voor herstelbare schade bo ven 3000 dezelfde vergoedingsmaat staven gelden, welke in het wetson- werp zijn opgenomen voor de onher stelbare schade. Zij maakt principieel bezwaar tegen het invoeren van het beginsel der draagkracht in de wet bij de regeling voor de onherstelbare beschadigde bedrijfspanden. Ten aanzien van pootgoed en con sumptieaardappelen vraagt de Stich ting niet een vergoeding op öasïs van de kostprijs, maar op basis van de handelswaarde. Zij wijst er op, dat de pachter geen bedrijfsgebouwen krijgt, als de eigenaar niet binnen een bepaalde termijn tot herbouw overgaat. Dit kan voeren tot onbil lijkheden en er zou hier een voorzie ning getroffen moeten worden. Auto m Almelo te water Chauffeur omgekomen Nabij de sluis tussen het Twente kanaal en het kanaal Almelo-Nord- horil is gisteren een personenauto te water geraakt. De 39-jarige Almeloër J. de Kroon, de enige inzittende, is ten gevolge daarvan omgekomen. De heer De Kroon had in zijn auto kennissen weggebracht naar Vriezen- veen en kwam in de buurt van de sluis in moeilijkheden. De wagen sloeg door de rechterleuning van de brug en ge raakte te water. Onmiddellijk werd de politie gealarmeerd door vroege vis sers die zich in de omgeving bevonden en met een takelwagen werd getracht de auto te lichten. Deze lag echter on derste boven op de bodem van het ka naal en de werkzaamheden van het lichten namen zo'n tijd in beslag, dat, toen de wagen op het droge werd ge bracht, het slachtoffer bleek te zijn overleden. De oorzaak van het ongeval is nog niet komen vast te staan. De omge komen chauffeur was een bekwaam autorijder. Hij was gehuwd. Voor bijna al deze posten zijn ge bouwen van zes etages geprojecteerd door de architect B. v. d. Leek. De golflengte waarop gewerkt zal wor den, is de 3 cm. golf. De loodsen krijgen in de toekomst beschikking over een draagbare zend-ontvangin- stallatie, welke op dezelfde golfleng te werkt. Het plan zal in 1955 tot uitvoering zijn gekomen. Het Nederlandse radarproefstation heeft van de departementen van Ma rine en Economische Zaken opdracht ontvangen, om in Nederland de zo genaamde „Ramark", een stelsel van centimeter volgbakens. welke men zou kunnen vergelijken met radar- vuurtorens aan de wal, tot ontwikke ling te brengen. Het radarplan Rot terdam maakt deel van de ramark uit. Om de miilioenen van Gerrit Jan Bantjes Ze zouden in Nederland zijn Meer dan tweehonderd leden van dezelfde familie zijn Zondag in Johan nesburg bijeen geweest om een oude erfeniskwestie, "die betrekking heeft op 200 millioen gulden, te bespreken. De voorvader van deze familie, Jan Gerrit Bantjes, is In Nederland over leden en heeft in 1780 een testament nagelaten ten behoeve van zijn twee broers, van wie er een, nadat hij we gens emigratie naar Zuid-Afrika was onterfd, later weer voor twee-dei-de deel van het vermogen in het testa ment is opgenomen. Tijdens de bijeenkomst, die Zondag in Johannesburg werd gehouden werd eenstemmig besloten twee afgevaar digden van de familie naai- Kaapstad te zenden, teneinde de documenten te onderzoeken, die op de erfenis betrek king hebben. Er is voorts besloten, dat, indien de documenten echt zijn en de wettige rechten van de Zuid-Afri kaanse tak der familie bevestigen, af gevaardigden en advocaten naar Ne derland zullen worden gezonden en dat een familie-fonds zal worden gesticht. Indien de afstammelingen van Jan Gerrit Bantjes er in slagen deze erfe niskwestie tot een bevredigend resul taat te brengen, zullen bijna 2000 af stammelingen van deze familie op ze kere dag een deel van het vermogen kunnen opnemen. Het schijnt evenwel, dat bepaalde onmisbare documenten ontbreken. Japan vraagt vrijlating van oorlogsmisdadigers Japan heeft de Britse regering te legrafisch verzocht ter gelegenheid van de kroning van koningin Eliza beth gratie te verlenen aan alle Ja panse oorlogsmisdadigers, die op het Australische eiland Manus zijn gede tineerd. Het Japanse ministerie van buiten landse zaken deelde Maandag mede, dat president Auriol toestemming heeft gegeven, 38 door Franse rech ters veroordeelde Japanse oorlogs misdadigers vrij te laten. WESTMINSTER ABBEY Het Wereldgebeuren Symbool De kroning van koningin Elisabeth II kost een slordige 16 millioen gulden. Dat is voor een kleine burgerman een heel bedrag, maar voor een wereldrijk als het Engelse komt dat niet te duur. Men heeft al becijferd. dat de inkomsten uit het vreemdelingenbezoek ruimschoots de ze uitgave motiveren. Zelfs beweren de Engelse brouwers, dat de stromen bier, die in de kro- ningsweek zullen vloeien voor een tij delijke toename van de bieraccijnzen met meer dan 16 millioen gulden zul len zorgen. Wat dat betreft kunnen dus de linksgeoriënteerde Labour-aanhan gers gerust zijn, wier zegslieden reeds protesteerden tegen de al te grote kosten, welke voor de kroningscere monie worden gemaakt en die er al op aandrongen, dat men zich in de toekomst zou beperken tot een een voudige, kerkelyke plechtigheid. Dit dan in tegenstelling tot andere Labour-parlementsleden, die vonden, dat de brouwers tezamen met de ca féhouders van Engeland wel konden zorgen voor gratis zes pinten bier per stamgast. D' e kroningsceremonie vestigt voor hele wereld op het Britse reldrijk en op koningin Elisabeth II. De bevalligheid van een jonge ko ninginde eerbiedwaardige tradi ties van een oud koningshuis, de de votie van de Anglicaanse Kerk en het gezag van de Britse leeuwzrj zijn op deze dag samengebonden in één grootse manifestatie van nationale trots. Soms heeft een landof een groep van landen zo'n manifestatie nodig en Engeland is thans in die po sitie. Het herleeft na een uitputtende oorloghet moet zijn productie opvoeren, het moet zijn welvaartsmo- gelykheden hervindenhet moet aan de wereld tonen, dat in nieuwe vormen nog steeds de oude daad kracht bruist. Wat is er op zulke ogenblikken be ter dan een machtige nationale mani festatie, die stimulerend werkt en die herinneringen oproept aan oude glo rie? Vandaag wordt koningin Elisabeth n gezalfdzoals eens de eerste koning van Engeland, Al fred de Grote, in de negende eeuw tot koning werd gezalfd van een schaars bevolkt landje, waar men zich ter nauwernood staande wist te houden tegen de Denen, die het Engelse ei land beschouwden als hun particulie re plundergebied. Dit leert ons hoe uit een klein en armel$k volk een wereld-staat gebo ren kan worden. Een staat, die zich in de loop der eeuwen steeds weer herschapen heeft na perioden van inzinking en die wanneer de voortekenen niet bedrie gen zeker niet het definitief ver val tegemoet gaat, waarover Hitier dclireerde. Toen Alfred de Grote aan zijn wel wat rauwe Engelse krijgers een ietsje meer beschaving wilde bijbrengen heeft hij het eenvoudige en toch zo wonderlijk diepzinnige boek je van Boëtïus uit het Latijn laten vertalen: „De vertroosting der wijs- Daaruit sprak voor moraliteit en voor practische wijsheid een belang stelling, die altijd een der kenmerken is gebleven van het Engelse volkska rakter. Zo kon een koning in het grijs verleden een geheel volk beïnvloeden. Koningen kunnen dat nu niet meer in die mate. De Engelse koningin van heden is slechts een symbool in een regerings systeemEn omdat systemen nu eenmaal geen levend gelaat hebben is zy van het systeem het levend ge laat Omdat gemiddelden wel be staan in de rekenkunde, maar niet in werkelijkheid is haar gezin het sym bolische gezin van de gemiddelde En gelse familie Deze taak vervullende torst konin gin Elisabeth n een zware last. Velen zullen haar op deze dag de kracht toewensen voor een voorspoe dige regering. En wanneer deson danks de teleurstellingen komen die onvermijdelijk ziin! dan weet deze jonge koningin, dat reeds haar voorganger Alfred de Grote een weg naar, de vertroosting zocht en wist te vinden. Amsterdam en Zaanstreek kregen schade door onweer Een kort doch hevig onweer heeft zich gisteren in de ochtenduren bo ven Amsterdam en de Zaanstreek ontlast. Te Amsterdam sloeg de bliksem in de toren van de Zuider- kerk aan de Kloveniersburgwal. De bliksem sloeg gelukkig door de lei dingen, maai- de gids R. B., die juist twee touristen had rondgeleid en bij de benedendeur stond, kreeg op het moment van de inslag een klap waar door hij achterover sloeg. Hij onder vond gelukkig geen nadelige gevol gen. Een schilder, die ter plaatse aan het werk was, kreeg een schok. Ook in de afleider van de Plazabio- scoop aan de Kalverstraat sloeg de bliksem in, zonder overigens schade aan te richten. De Hembrug werd tij dens dezelfde bui getroffen. Een in slag in de bovenleiding van de spoor weg aan de Zuidzijde had tot gevolg dat de bovenleiding brak, waardoor het treinverkeer enige tijd vertraging ondervond. Ooggetuigen zagen een oranje steekvlam, gevolgd door een blauwe vlam van de bovenleiding naar beneden schieten. De telefoon verbinding Hembrug-IJmuiden raak te door deze inslag onklaar. Het baanvak Zaandam-Amsterdam van de spoorwegen moest het even eens ontgelden. Op verschillende plaatsen ontstond schade door blik seminslag. waardoor dit traject niet met electrische treinen kon worden bereden en er een aantal dieseltrei- nen werd ingelegd om het reizigers verkeer zo normaal mogelijk te kun nen uitvoeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5