Zeeuwse Almanak NIEUWS UIT DE KERKEN Agenda VER. ZIEKENHUISVERPLEGING WALCHEREN JUBILEERT Alle goede dingen bestaan in drieën Zo ook bij Casiella NIEUW ORGEL IN HERVORMDE KERK VAN ELLEWOUTSDIJK POLITIERECHTER MIDDELBURG 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 2 JUNI 1953 f 1.922.395 UITGEKEERD Een kwart eeuw zegenrijk werk Op 23 Juni a.s. zal gelijk reeds gemeld het een kwart eeuw geleden zyn,dat de vereniging „Ziekenhuisverpleging op Walcheren" te Middelburg word opgericht. Op dezelfde datum viert het altjj<i actieve bestuurslid, de - Onderdjjk, één der steunpilaren van de vereniging, zijn zilveren jubileum als secretaris-penningmeester. De. jubilaris heeft zelf een ge denkboekje samengesteld, dat Zaterdag van de pers is gerold en dat een reer lezenswaardig overzicht over de 25 jaar geschiedenis van de in de YValcherse samenleving zo belangrijke en nuttige vereniging geeft. Het bevat voorts een gelukwens van de oud-voorzitter, jhr. mr. A. F. C. de Oasenibroot en een voorwoord van de tegenwoordige voorzitter, de heer J. L. Dregmans, die een woord van warme hulde en waardering richt tot de oprichters en eerste bestuursleden en speciaal tot de heer Onderdijk. bedrag van 10 ct. voor alle kinderen uit één gezin echter niet te boven gaande. Dit beginsel, premie naar draagkracht, heeft gedurende de 25- jarige periode, zij Het in gewijzigde vorm, stand gehouden. Het zou ons te ver voeren de ge schiedenis van de vereniging hier op de voet te volgen. Vermelding ver dient nog, dat jhr. De Casembroot in 1935 jhr. H. A. v. Doorn als voorzit ter opvolgde en deze functie dertien Ï'aar vervulde (onder zijn bestuur iwam de aanvullende verzekering tot stand, nu genaamd B- en C- verze kering), dat oorlog en evacuatie na tuurlijk vele moeilijkheden met zich mee brachten, dat na de oorlog enige malen premieverhogingen niet te voorkomen waren, aat in 1948 een nieuwe verdeling van werkzaamheden met het ziekenfonds „Walcheren" te Vlissingen tot stand kwam en dat het ledental ver boven de 20.000 uit kwam. Van de oprichters hebben drie onafgebroken zitting in het bestuur gehad, de heren L. Onderdijk, H. J. v. Geuns en H. Oldeman. Van 1928 tot 1953 is in totaal 1.922.395 uitge keerd. j enige jaren vóór de oprich ting van de vereniging was het Mid- delburgsch Ziekenfonds doordrongen van de noodzaak, dat ook tegemoet gekomen zou moeten worden in de grote kosten van ziekenhuisverple- ging aan hen, die niet in staat wa ren, deze uit eigen middelen te beta len. 4en wist, dat het groeiend spe cialisme moest leiden tot meerdere ziekenhuisopname met alle kosten daaraan verbonden. Aanvankelijk be taalde het ziekenfonds aan zijn ver zekerden dat deel bij, wat anders het Burgerlijk Armbestuur betaalde; of zo het B.A. geheel betaalde, gaf men ook die leden de voldoening, dat zij zelf konden bijdragen in de hoge kos ten. Vermeldenswaard is wel, dat men toen men dit besluit nam, een contri butie had van een kwartje in de week en voor kinderen beneden 16 jaar drie cent. Daarvan moest men ook alle a Mere ziekenfondsverstrekkin gen betalen!. Er was echter een flinke reserve aanwezig, zodat men wat aandurfde, maar al heel spoedig bleek; dat men de kosten van verple. ging in een ziekenhuis had onder schat. Niettemin heeft het zieken fonds voor de goede zaak zelfs zijn gehele reserve opgeofferd. In een bestuursvergadering op 20 Maart 1928 nam het Middelburgsch Ziekenfonds het initiatief om te ko men tot oprichting van de nieuwe vereniging, welke naar werkzaamhe den over geheel Walcheren zou moe ten uitstrekken en in een op 17 April d.o.v., door de toenmalige voorzitter, wijlen de heer Herman Snijders ge presideerde vergadering werd daartoe besloten. De Middelburgsclie Courant, nu P.Z.C., had reeds van het begin af blijk gegeven krachtig te wil len meewerken en bleef daarin vol harden totdat de oprichting een feit was, te weten op 23 Juni 1928. ACTIE HAD SUCCES. De vereniging begon, onder voor zitterschap van mr. W. J. Woldringh van dei Hoop uit Westkapelle, met 25 leden. Men wilde op 1 October starten en in drie maanden tijds zou dus een zodanige actie gevoerd moe ten worden, dat er voldoende leden waren om de grote stap te durven zetten. En men slaagde daarin vol komen. Op die eerste October telde men reeds 10.786 verzekerden en bè- gin 1929, toen de uitkeringen begon nen, had het totaal aantal verzeker den reeds de stoutste verwachtingen overtroffen, nl. 12.585, van wie te Middelburg ongeveer 8000. Begonnen werd met een uitkering van maxi maal 100 per verenïgingsjaar en per ziektegeval en 3e klasse-vetpleegprijs tot een maximum van 3.7o per ver- pleegdag. De premie werd vastge steld or 5 ct. oer week voor personen van 16 jaar en ouder, voor kinderen, jonger dan 16 jaar, 3ct. per kind, een Schooldag te Goes Het Negende district van de School raad voor de scholen met den Bijbel houdt Vrijdag a.s. zijn jaarlijkse schooldag in het Schuttershof te Goes. Tevens wordt hieraan een ten toonstelling van leermiddelen verbon den, welke des morgens om 9 uur door de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, zal worden geopend- In de morgenvergadéring zal na af handeling van de huishoudelijke za ken de heer J. A. van Bennekom, di recteur van de Chr. Kweekschool te Middelburg, een lezing houden over het onderwerp: „De Vader des Vader lands-Christen of Humanist?", ter wijl des middags het Tweede Kamer lid dr. J. R. R. Schmal, een rede zal uitspreken over „De toekomst van de vrije school met de Bijbel". MET SARDINES EN SIGARETTEN. Ach, uit het verdronken land stroomt het nieuws soms wg traag. En zo komt liet, dat wij. thans eerst vernemen, op welli een luisterrijke wj- zs de burgers van Haamstede hun stemplicht hébben vervuld. Zij kwamen daar in hun stembu- reaux, van de vroege morgen tot de late middag. Plichtsgetrouw en zeer nstig en als zij hun stembiljet ont vangen hadden, namen zij het rode potlood.en maakten het witte balletje in het zwarte vierkantje vóór de naam van hun uitverkorene rood. En dan kwamen zij weer te voorschijn uit hun hokje en wierpen hun biljet in de stembus, plechtstatig, zoals nazaten van Witte van Haemstede dat plegen te doen. Al deze dingen geschied zijnde, richtten zij hun blik reeds op de deur maar dan klonk de stei van hun stembureauvoorzitter en voltrok zich het loonder. Iedere kiezer ontving een doosje si garetten, iedere kiezeres een blikje 'sardientjes! Wie heeft ooit schoner ding verno menY O zeker, de sigaretten waren slecht, de sardines niet best. Maar men moet een gegeven paard niet in de bek kijken. En bovendien: wie buiten Haamste de kreeg bij het uitbrengen van zijn stem sigaretten, of sardines? Eigenlijk waren zij voor de ramp slachtoffers bestemdMaar kenne lijk waren er te veel. Het, gebaar evenwel was luisterrijk al kan men zich afvragen, of stem men met cadeaustelsel wensélvk is. Als het Raamsteedse novum gewoon- Schade aan Herv. kerk te Kruiningen opgenomen Maandag hebben de voorzitter en secretaris van de Bouw- en Restaura tie-commissie van de Ned. Herv. kerk, prof. di\ ir. Van Beusekom en mr. Ter linde. een bezoek gebracht aan Krui ningen, waar zij voorlopig de schade aan het Hervormde kerkgebouw heb ben vastgesteld; Een en ander zal ge rapporteerd worclen aan de Waters- noodeommissie van de Ned. Herv. kerk. Voorts maakten de heren nóg een tocht door de zwaai' getroffen po :lder. Vaartocht voor chronische zieken Met een speciaal daarvoor uitgerus te Rode Kruis-boot is de jaarlijkse vaartocht voor chronische zieken ge houden. De tocht ging ditmaal over de gi-ote rivieren door Gelderland en Utrecht. Uit Westkapelle namen aan dit reisje twee patiënten deel. Zij wa ren de enige Zeeuwen aan boord eh zeer enthousiast, zowel over de prach tige natuur als over de uistekende verzorging. De tocht werd georgani seerd door het Ned. Rode Kruis en bekostigd door de afdelingen uit de gemeenten, uit welke de patiënten de tocht meemaakten. Huishoudbeurs komt naar Zeeland Van 18 tot en met 26 September in Goes Als resultaat van een bespreking met de organisatie van de Eerste Zeeuwse Huishoudbeurs komt van 18 tot en met 26 September a.s. te Goes de grote „Huishoudbeurs'' uit het RAI- gebouw te Amsterdam naar Zeeland. Daar door de bijzondere omstandig heden dit jaar Zeeland niet naar de „Huishoudbeurs" kon gaan, komt thans deze „Beurs" naar Zeeland, waardoor toch velen deze groots op gezette show van het nieuwste dat in de handel is. kunnen bezoeken. Velen zullen zich nog de prettige ontvangst in Amsterdam herinneren van een aantal inwoners uit geheel onze provincie die op uitnodiging van de directie van de Huishoudbeurs een bezoek aan die tentoonstelling hebben gebracht, waarbij vooral toen ook het Zeeuwse costuum zeer de aandacht trok. Voorts zijn plannen in voorbereiding om tijdens deze „Huishoudbeurs-dagen" Goes zo aan trekkelijk mogelijk te maken. Op de Beurs zal geen winkelverkoop plaats vinden. Leveringen zullen alleen ge schieden via de middenstand. Schrief me dan maer op. De bevolking van het Wal- cherse platteland stond aan vankelijk wat gereserveerd te genover de nieuwe vereniging „Ziekenhuisverpleging Walche ren" zoals wel bleek tijdens de propagandavergaderingen in de dorpen, die niet zelden in een schoollokaal werden gehouden. Op één dezer vergaderingen zat een boer in de bank, die zich innerlijk verzette tegen de voor hem nieuwe gedachte om door wekelijkse betaling van een klein bedrag zich voor gro te uitgaven te vrijwaren. Hij had daarvan nimmer gehoord. Tot het hem te machtig werd en hij aan het eind van het pro- pagandabetoog heel luid zei: Ja, maer jie kan lekker kletsen, weet je. Waarop het wederwoord: Ja, maer jie wordt lid En het wederantwoord: Schrief me dan maer op. Dit was de gemoedelijke en prettige wijze, waarop contact met het platteland werd ver kregen, alle pessimistische voorspellingen ten spijt. Dokter A. P. Smitt morgen vijftig jaar arts Op 3 Juni zal het 50 jaar geleden zijn, dat dokter A. P. Smitt arts werd. Dokter A. P. Smitt, die thans in Bus- sum woont, heeft jaren laing praktijk uitgeoefend te Vlissingen, waar hij zich niet alleen deed kennen als zorg vuldig en toegewijd geneesheer, maar ook als een uiterst humaan mens, die een warm hart had voor de minder bedeelden in de samenleving. Hij bereikte in April j.l. de leeftijd in 75 jaar en nog altijd geniet hij een goede gezondheid, waardoor het hem nog steeds mogelijk is zich volledig op de hoogte te houden van de vorderin gen der medische wetenschap. Na zijn promotie aan de Amsterdamse univer siteit werkte hij vijf jaren als assis tent in twee Amsterdamse ziekenhui zen. Vervolgens was hij korte tijd ge meente-geneesheer te Middelburg om zich tenslotte als huisarts in Vlissin gen te vestigen, waar hij een grote praktijk liad. Bij de reorganisatie van het zieken fondswezen werd hij door de gemeen te Vlissingen benoemd tot gemeente lijk internist. Hij was de eerste school arts in Vlissingen en daarmee ook in Zeeland. Bovendien had hij te Vlissin gen lange tijd de leiding van het Con sultatiebureau voor tuberculose. Otter geschoten De landbouwer G. E. de Badts te Schoondij'ke schoot dezer dagen in de Tragel nabij zijn hofstede een otter van ruim een meter lengte: het bi de ze streek zeldzaam voorkomende dier zal warden opgezet, Predikantenconferentie te Middelburg AFSCHEID VAi: Ds. H. VELDKAMP. Tijdens de Maandag in de Hofplein- kerk te Middelburg gehouden Zeeuw se Gereformeerde predikantenconfe rentie is op hartelijke wijze afscheid genomen van ds. Veldkamp, die, zo als hekend, een beroep naar Hattum heeft aangenomen. De scheidende pre dikant werd toegesproken door ds. van der Stoel uit Bergen op Zoom. De conferentie stond onder leiding vai -'.s. Veldkamp. Na de gebruikelijke opening hield prof. dr G. B. Wurth van Kampen een referaat over geloofs- genezing, waarbij hij uitvoerig naging, welke waarde men hieraan zóu moe ten toekennen. Op dit referaat volgde een gedachtenwisseling. Na de pauze behandelde ds. J. H. van Halsema van Tholen het onderw „Wat is ortho doxie". Ook op deze lezing volgde een vruchtbare nabespreking. Dr. W. F. Golterman alg. secr. Oecumenische raad Naar we vernemen is tot algemeen secretaris van de oecumenische raad van kerken in Nederland benoemd dr W. F. Golterman, lector vanwege de algemeen doopsgezinde sociëteit aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Dr. Golterman neemt deze functie over van dr. H. van der Linde, die de Ned. Hervormde gemeente te Middel burg als predikant gaat dienen. Moderamen van Hervormde Synode naar Zeeuws rampgebied Het Moderamen van de Synode der Ned. Herv. Kerk zal op 12 en 13 Juni a.s een bezoek brengen aan de ramp gemeenten op Zuid- en Noord-Beve land. Kasgeldlening der gemeente Zierikzee De kasgeldlening, aangegaan ten dienste van de grossierscombinatie te Zierikzee, bij de gemeente Velsen door bemiddeling van het gemeentè- bestuur te Zierikzee, bedroeg niet een millioen, zoals wij gisteren abusieve lijk meldden, doch 50.000: Deze kas geldlening werd met een maand ver lengd op verzoek van enkele gros siers, die door de. toestand op Schou wen nog steeds behoefte hebben aan liquide middelen. De garantie van 1 millioen gulden voor de waterleiding loopt 1 Juli af. Ook deze garantie werd verlengd. In dit verband deel de de voorzitter van de gemeente raad mede. dat de gemeente Zierikzee nog een afdoening van drie millioen gulden oorlogsschade heeft te wach ten, welke afdoening, naar de minis ter van financiën toezegde, bespoe digd zal worden. N.C.R.V.-concert in Goes De N.C.R.V., die in verband met de ramp haar concert te Goes in Febru ari moest uitstellen, zal thans op Dins dag 9 Juni een concert doen geven in de Grote Kerk aldaar. Deze avond, welke gratis toegankelijk zal zijn, wordt verzorgd door 'n vocaal ensem ble onder leiding van Marinus Voor berg. Nu drie soorien! Wyd en zijd is nu het nieuws bekend: I Castella brengt thans een vportreffe- lijke. onverpakte Bloemenzeep in de handel... voor slechts 20 cent. Fris en mild schuimend, in vier zachte tinten m.ls iwo j,en geurend naar ontluikende rozen. tp wordt kan men de stempUclit wel Er is nu altijd een Castella zeep voor schrappen uit de wetU. Castella Spécial met het wonder- baarlijke schuim (32 cent) zal vooral worden gewaardeerd door de dames, wier huid extra-veel schuim nodig heeft. De klassieke Castella Schoon- heidszeep (32 cent) blijft voor ontel bare vrouwen en meisjes HET aange wezen middel voor het verzorgen van haar teint. Tijdelijk zijn twee stukken Castella Schoonheidszeep verkrijg baar voor samen 50 cent, een aanbod dat U niet nioogt overslaan. En dan is er nu ook de Castella Bloemenzeep.voor slechts 20 cent heeft U toch een gegarandeerde merk- zeep op Uw toilettafel! Men zegt dan ook niet teveel, wanneer men vaststelt, dat er thans een Cas tella zeep is voor iedere vrouw, precies geschikt voor haar huid en voor de inhoud van haar beurs, Ds. G. Eggink Yan zijn gemeente losgemaakt. Ds. G. Eggink, Gerèf. predikant te Munnekezijl, die op 8 Januari in ver band met moeilijkheden in zijn ge meente voorlopig geschorst werd, is thans door de classis Grotegast van zijn gemeente losgemaakt, gehoord het eenparig advies van de desbe treffende kerkelijke instanties. Ds. Eggink, die bijkans 41 jaar oud is, diende deze gemeente, die zijn eer ste was, sedert Juli 1946. Diefstallen ten nadele van rampslachtoffers. Twee Middelburgers gearresteerd. De politie is tot arrestatie over gegaan van twee Middelburgers, M. J. J. D. en F. van O., die zich schul dig hebben gemaakt aan diefstallen ten nadele "van de watersnoodslacht offers. D. ontvreemdde 500 dekens, welke hrj aan Van O. verkocht en 200 paar knielaarzen, die eveneens door bemiddeling van Van O. aan de man gebracht zouden worden. De auto, waarmede de laarzen naar Goes werden vervoerd, werd echter aangehouden. De beide mannen, die zich aan de goederen van de Stich ting Watersnood Zeeland vergrepen, zijn Maandag voorgeleid. Kinderen uit St. Maartensdijk naar Noord-Holland Met twee autobussen zijn gisteren in de middaguren 70 schoolkinderen uit St. Maartensdijk naar Castricum en Heemskerk vertrokken. Zij zullen in Noord-Holland een week vacantie doorbrengen. Er is een aantrekkelijk programma voor hen samengesteld. Br staat o.m. een bezoek aan Schip hol, het Kopje van Bloemendaal en de Alkmaarse Kaasmarkt op het pro gramma. Bevolking van Bath mag naar huis Woensdag a.s. zal de bevolking van Bath naar het dorp mogen terugke ren. Zondagmiddag a.s. zal ds. J. Ka- relse te Goes in het kerkgebouw van de Vrij Evang. gemeente voorgaan in een dankdienst. IN OUDE STIJL Klein instrument met fraaie klank, waaraan alle zorg is besteed lil Zeeland zijn (le laatste jaren verscheidene opmerkelijke kerkorgels geplaatst, die stuk voor stuk gebouwd zijn onder invloed van de nieuwe richting, die op het gebied van de orgelbouw is ingeslagen. Het laatst- gereedgekomen voorbeeld hiervan is het orgel in de Nederlands Hervorm de kerk van Ellewoutsdijk, dat deze week officieel ingebruik zal worden genomen. Wanneer men deze nieuwe instru menten nader bestudeert, komt men tot de conclusie, dat het eigenlijk on juist is om te spreken van een „nieu we" richting in de orgelbouwkunst, doch dat het in tegendeel beter is te gewagen van een „oude stijl". Want dat is in feite het kenmerk van de meeste dezer nieuwe instrumenten, dat zij namelijk gebouwd zijn volgens eeuwen oude principes, die evenwel door negentiende en ook wel twintig- eeuwse stromingen op de achter grond waren geraakt. En juist deze oude opvattingen staan thans weer in het middelpunt der belangstelling, worden soms bij nieuwbouw streng nageleefd en ondervinden hier en daar ook wel eens critiek. Het orgel van Ellewoutsdijk is tot stand gekomen onder supervisie van de Synodale Orgelcommissie van de Herbegraving slachtoffers te Starenisse Het gemeentebestuur van Stavenis- se heeft voorbereidende maatregelen getroffen tot herbegraving van de slachtoffers van de watersnoodramp, welke thans nog begraven liggen in Bergen op Zoom, St. Annaland, St. Maartensdijk, Tholert en Dordrecht. Van het plan om de overbrenging van de kisten door vrijwilligers te la ten verrichten is afgezien met het oog op de volksgezondheid. Dit werk zal nu gedaan worden dooi' de dienst Identificatie en Berging. Alle nabe staanden zijn aangeschreven doch 'n aantal daarvan heeft verzocht de do den te laten rusten op de plaats, waar zij nu begraven zijn. In totaal zullen 120 slachtoffers over ongeveer 14 da gen naar Stavenisse worden overge bracht, waar zij komen te rusten in een gemeenschappelijk graf. Dit werk wordt in een nacht uitgevoerd. Na de herbegrafenis te Stavenisse zal de volgende ochtend een herdenkings dienst worden gehouden. Meer veilingdagen te Kapélle Met ingang van Maandag 1 Juni zullen op de veiling „Kapelle-Bieze- linge en Omgeving" weer meer vei lingdagen worden gehouden. De ex- poï'tvëilihg zal behalve des Zaterdags iedere dag worden gehouden, terwijl de gewone veiling gehouden zal wor den op Maandag, Woensdag en Vrij- Advertentie) maaK n einae aan dat ondragelijke zuurbranden Neem een of twee Rennies, en op 't zelfde moment is dat zuur branden geblust Geen wonder dat talloze mannen én vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch ver pakt één voor één. Ze zijn smake lijk engemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. Oplichter uit Zierikzee tot zes maanden veroordeeld. Door de politierechter te Middel burg werd L. T., landarbeider te Zierikzee, thans verblijvende in het Huis van Bewaring, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk, 3 jaar proeftijd en bijz. voorwaarden. Op 18 Februari 1953 had T. van een rijwielhandelaar te Goes, waar Twintig nieuwe woningen aan Vlissingse boulevard Vandaag wordt een begin gemaakt met de bouw van een aantal wonin gen aan de Boulevard De Ruyter te Vlissingen, dat een belangrijke uit breiding zal geven aan de bebouwing van deze boulevard. Het gaat hier om acht panden, welke tezamen twin tig woningen bevatten, onmiddellijk aansluitende aan de bestaande be bouwing. Het worden echter geen flats, doch individuele woningen van meer dan een verdieping, welke als particulier herbouwplan gerealiseerd zullen worden. Bovendien komen er in de onderste verdieping aan de Gasthuisstraat nog acht garages. Vandaag begint men met het uit zetten van dit bouwwerk en a.s. Maandag zal een aanvang worden ge maakt met de eigenlijke bouw. De provincie en de lagere tuinbouwschool Kapelle Het bestuur van de Z.L.M. heeft het provinciaal bestuur van Zeeland ver zocht om een tegemoetkoming van 25 met een maximum van f 10-000 in de bouwkosten van een gebouw voor de lagere tuinbouwschool te Ka pelle. Deze school is momenteel ge huisvest in een houten barak, die niet voldoet aan de door het rijk gestelde eisen. Gedeputeerde Staten stellen de Provinciale Staten voor het verzoek in te willigen. hg na de stormramp vertoefde, een rijwiel gehuurd. De rijwielhandelaar had slechts een damesrijwiel in voorraad en T. nam daar genoegen mee. Hij betaalde een halve week huur vooruit en liet nadien niets meer van zich horen. Nadat dit en kele wek^n geduurd had, ging de rijwielhandelaar eens naar het opge geven adres doch er bleek niemand aanwezig te zijn. Alles bij elkaar duurde dit spelletje een week of zes en toen had de man er genoeg van. Hij toog naar de politie en deed aan gifte van de vermissing. Juist de dag daarvoor was T. naar een bakker gestapt. Hij vertelde deze bakker, dat hij uit Baarland zou komen en zijn portemonnaie ver geten had. Hij vroeg de bakker hem een tientje te geven. Als onderpand zou hij hem het damesrijwiel geven. De bakker vertrouwde de man, gaf het tientje en kreeg de fiets. T. be loofde enkele dagen later het tientje te komen brengen en de fiets weer terug te nemen. Deze vlieger ging echter niet op, want de volgende dag werd T. in Goes gearresteerd. Landdag gewest Zeeland Ned. Chr. Vrouwenbond. TE MIDDELBURG EN DOMBURG. De landdag van het gewest Zee land van de Nederlandse Chris ten- vrouwenbond zal op Woensdag 17 Juni in de Nieuwe Kerk te Middel burg worden gehouden. Deze jaarlijkse samenkomst begint om tien uur. Na een openingswoord van de gewestelijke presidente, me vrouw J. de JongBikker, zal drs. O. Jager, Gereformeerd predikant in Vrouwenpolder, spreken over het on derwerp „Het gesprek over het ge loofsleven in het gezin." 's Middags wordt een rijtoer ge maakt via Vlissingen naar Domburg, waar de bijeenkomst wordt voortge zet op de „Hoge Hil". Daar zal de bondspresidente, mevrouw dr. M. H. Albronda-v. d. Nagel, een toe spraak houden, waarna mevrouw L. A. LeverBrouwer het onderwerp „Levensverantwoordelykheid" zal be handelen. Hervormde kerk, die een uitgespro ken voorstander is van de „strenge" stijl. Dat blijkt ook bij dit instrument: er is in Ellewoutsdijk géén pompeus orgel gebouwd, er zijn géén „zweven de" stemmen, geen tremulant, die zwijmelende bevingen kan verwekken er zyn géén gouden engeltjes met harpen en bazuinen als versiering aangebracht, neen niets van dit alles, dit orgel is sober in klank en vorm. Het front is in vier vakken ver deeld en heeft eikenhouten deuren, die de kast aan de voorzijde zono dig' geheel kunnen afsluiten. De eni ge versieringen zijn enkele gestyleer- de takken, die in de ruimte tussen de bovenzijde van de kast en de front- pijpen zijn aangebracht. Het manu aal er is geen pedaal is ver vaardigd van kersenhout, waarbg de toetsen niet met ivoor zijn bekleed en derhalve een donkere tint hebben. Er zijn zes stemmen: Holpijp 8', ge dekt fluit 4', Mixtuur 3 en 4 sterk, Prestaat 8', Octaaf 4' en Octaaf 2', terwijl het geheel is gebouwd volgens het mechaniek-sleeplade systeem. De gebroeders van Vulpen uit Utrecht, die het instrument bouwden, hebben er alle aandacht aan besteed, waarbg ook zij uitgingen van de op vatting, dat een orgel niet een toe vallige samenstelling is van een aan tal onderdelen, maar een werkstuk, dat door de bouwer met zorg en lief de dient te worden gemaakt en dat een gave eenheid moet vormen. Eer het zover is, komt er heel wat kijken, zelfs bij een dergelijk klein orgel r>ls dat van Ellewoytsdijk. In gedu' g overleg ïs ook dit instrument ge groeid, totdat het zover was, dat het aan de kerkvoogdij kon worden over gedragen. Doch nu heeft Ellewoutsdijk dan ook een orgel, dat er zijn mag: een kostelijk instrument, een klein pijp orgel, dat prachtig klinkt in de nieu we kerk en dat met vele andere or gels in Zeeland getuigt van een re naissance en van een opbloei op or gelbouwkundig terrein. Man op sleepboot bekneld tussen staaldraad en bolder Maandagmorgen omstreeks 11 u. is op de sleepboot „Holland" ingezet, bij het dijkherstel In de Zand kreek, een der opvarenden bekneld geraakt tuason een staaldraad en een bolder. De man werd ernstig gewond aan een been. Nadat dokter Vos uit Wolphaartsdyk de eerste hulp had verleend, is de man naar een der ziekenhuizen te Goes ver voerd. Gerstuitzaai vrijwel mislukt (Vervolg van i 1) In deze polder geeft het vlas ver schijnselen te zien als in 1945 op Tho len. De kop van de plant begint om te knikken en sterft af. Men wyt dit aan de natuurlijke kalirijkdom van de grond, waardoor de opname van cal cium wordt gestoord. Het gevolg is dat kwaliteits- en gewichtsverlies op treedt. Omstreeks 15 Mei waren op enkele percelen ln deze polder ook verschijnselen van groeiremming en verkleuring te zien bij de erwten, gerst en tarwe. Dit wordt eveneens toege schreven aan het feit, dat de grond zijn natuurlijke vorm nog niet heeft gekregen. Gelukkig waren dit slechts uitzonderingen. De erwten' hebben last gehad van het koude weer. Wanneer de tempera tuur hoger zou zijn geweest en meer regen zou zijn gevallen, had dit gewas iets verder ontwikkeld geweest. Bo vendien kwam er veel thrips voor, vooral op percelen waar vorig jaar vlas werd verbouwd. Na de regen staan de erwten er weer behoorlijk voor. De bladrandkeveraan tasting viel dit jaar mee. hoewel velen nog ver rast werden door een late aantasting. Men kan niet gauw te vroeg spuiten tegen deze bladrandkever. De kwade harten in erw ten, een vorm van mangaangebrek, welke in de afgelopen jaren tot gevolg had, dat vele partijen wer den afgekeurd, kan voorkomen wor den door tegen de bloei met mangaan- sulfaat te spuiten. De stambonen ver tonen een goede stand, evenals de aardappelen. De suikerbieten hebben ook het weer niet mee gehad. Hoewel er vroeg gzaaid werd. is tengevolge van de droogte de stand thans niet zover als eind'Mei wel verwacht mocht worden. De eerste snede van de klaver en lucerne was uitstekend. Over het algemeen zijn daarom de vooruitzichten voor de droge gebieden niet ongunstig. Alleen het vlas heeft zeer van de droogte geleden en zal de achterstand niet 'volledig meer kunnen inlopen. MIDDELBURG. Vandaas. Stadhuis: Gemeenteraadszit ting, 2 uur; Electro-bioscoop„Kan- (14 jaar), 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag. Alhambra: „Othello, de Moor van Venetië" (18), 7 en 9 uur; Luxor; „Ontwrichte jeugd" (14), 8 uur; Cosy Corner: Duo Abels-van Eek, 36 en 8—11.30 uur. GOES. Vandaag. Grand: ..Othello, de Moor van Venetië" (18), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2