PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In Londens centrum kampeerden vannacht tienduizenden Britten Gerstinzaai op zoute gronden grotendeels mislukt BILT Kantlijn ENGELSE EXPEDITIE BEREIKTE HOOGSTE TOP DER AARDE COMPROMISVOORSTEL VAN RHEE AAN EISENHOWER 196e Jaargang-No. 127 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B den Boer Ad], W de Pagter. I-Ioofdred.: G. Ballintijn. PI. verv.: W, Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. lew.. £r p. p. 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 2 Juni 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Cl per mm Minimum p advertentie t 3.-. [ng mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels t l.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven oi adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro or 353300 P.Z.CX Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr 58—80. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, teiet 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Fmiandstraat 2. telcf. 16: lerneuzen. Breuwerijstr. 2: Zlerlkzee. N Bogerdstr l 160. tetet 26 EEN LANTAARNPAAL ALS „BED" Prins Bernhard moest, hartelijk toegejuicht, te voet verder Gisteren leek het centrum van Londen één groot kampeerterrein. Dui zenden hadden langs de weg hun tenten opgeslagen om het voorbijtrekken van de kroningsstoet af te wachten. Langs alle wegen trokken tienduizen den Londen binnen, voorzien van proviand en regenkleding. Op de Mali, de beroemde oprijlaan naar Buckingham Palace, hadden velen matrassen en dekens onder de bomen uitgespreid, om er de nacht door te brengen. Giste ren, in de morgenuren, werden hier en daar oliekacheltjes aangestoken voor het bereiden van het ontbijt. Door de koude en door het aanhoudend la waai van de ononderbroken langstrekkende verkeersstroom hadden de kampeerders echter een alles behalve geriefelijke nacht. Sommigen kort ten de tijd met kaarten, schaken en andere spelen. In de loop van Maandag kwam het op verschillende punten van de kroningsroute tot verkeersop stoppingen, omdat de ontelbare be zoekers tevoren reeds de versieringen wilden bekijken. Omstreeks het mid daguur stonden op Trafalgar Square de mensen al drie rijen dik. Sommi- fen hadden er de gehele voorafgaan- e nacht gestaan en ook de afgelopen nacht bleven zij op him post, om de kroningsstoet zo goed mogelijk te kunnen zien. Men zag er mensen, die V indaag wordt Koningin Elisa beth II van Engeland gekroond. De kroon is zwaarniet alleen figuurlijk. Toen vijftien jaar geleden George VI gekroond werd, bezweek hij bijna onder het gewicht van dit sieraad. De kroningsdag duurt lang. De gewaden die bij de kroning gedragen worden, wegen tientallen kilogrammen. Elisa beth zal het tijdens de plechtigheden niet gemakkelijk hebben, al mag zij nog van geluk spreken, dat de wielen van de Britse „gouden koets" nu rond gemaakt zijn. Haar voorgangers wer den zeeziek van het rijden in een koets met ellipsvormige wielen Niet alleen om al deze dingen zullen vandaag uit alle hoeken der aarde ge dachten uitgaan naar Koningin Elisa beth. Dat zal geschieden, omdat het Engelse vorstenhuis in wel bizonder sterke mate de sympathie ook van niet-Engelsen heeft weten te winnen. Victoria, wier dood velen onzer zich nog zullen herinneren, was een begrip: men spreekt van het Victoriaanse tijd perk. Edward VII was als koning en bon-vivant ongetwijfeld populair. Ge orge V leidde Engeland door de eerste wereldoorlog been en toen na afloop daarvan de vorstenkronen door de straten rolden alsof het koperen din getjes van een paar stuivers waren, stond de Engelse troon zo rotsvast in de branding, dat niemand er ook maar aan dacht revolutie te kraaien. George VI viel onverwacht het koningschap ten deel, i.adat Edward Vm, terwille van mevrouw Simpson, afstand had gedaan. De beide Georges gelden als toonbeelden van wat cok in een con stitutional' staat een vorst voor volk en staat kan zijn. Aan Elisabeth is de taak beschoren de voetsporen dezer beide Georges te drukken. Een kroon is zwaarMaar Engeland ziet vol bewonde. 'g op naar zijn jo: je vorstin en schenkt haar zijn vertrouwen en zijn liefde. Elisabeth was reeds als kroonprinses een bijna verafgode figuur. Engeland herinnert zich de eerste draagster van die naam op de troon Noblesse oblige. De kroon is zwaar. Menige krantenlezer zal morgen de verzuchting slaken, dat hij voortaan tenminste weer eens een leesbare krant krijgt. Wij hebben brieven ontvangen van lezers, die be weerden, dat alle Nederlandse dagbla den aan „coronitis", aan kroningsziek te, led n. En er Jjn andere eweest, die bij hoog er bij laag beweerden, dat de Engelse propaganda óf de buiten landse journalisten goed betaalde, óf alle bizonderhei die aan de kro ningsplechtigheden vas' zaten wel bi zonder smakelijk wist op te dissen. Waren dat nurksen? In genen dele. De buitenlandse pers heeft inder daad een bijna verbijsterende belang stelling aan de dag gelegd voor deze kroning. Vergelijk het aantal kolom men, dat aan de kroning gewijd werd, maar eens, met dat, gewijd aan de Amerikaanse presidentsverkiezing! Drie factoren spelen hier een rol. In de eerste plaats, dat er heel wat meer presidenten gekozen worden, dan koninginnen gekroond. Er leven maar drie regerende vorstinnen op dit on dermaanse: Koningi: Juliana, Konin gin Elisabeth en Salote i'upou, een koningin van een der Tonga-eilanden Het uitzonderlijke van de gebeurtenis legt dus --ywicht in de schaaL In de tweede plaats is het ongetwij feld van belang, dat het hier de konin gin van Engeland geldt. Voor de kro ning van geen der Scandinavische staatshoofden zou de journalistiek zulk een overweldigende belangstelling hebben opgebracht, zelfs niet als het, zoals ditmaal, een vorstir had gegol den. En ten slotte sproot deze journalis tieke belangstelling ook wel voort uit de nieuwshonger, welke het vrouwe lijke deel der krantenlezers voor deze kroning toonde. Laat de Koningin der Aarde dat in alle bescheidenheid er kennen. Trouwens zij vervulde daarmede haar taak, welke is: haar lezers te dienen. tegen lantaarnpalen en hekken ge leund trachtten te slapen. Veel kans werd hun daartoe door de geweldige drukte niet geboden. Trafalgar Squa re biedt de toeschouwers overigens een unieke plaats, want de stoet zal er driemaal passeren. Gisteravond om zes uur was het plaveisel langs de route vol met zit tende mensen; acht tot vijftien rijen achter elkaar. Ondanks het slechte weer was de stemming van de menigte best. De mensen jouwden de regen uit en juichten de zon toe, zodra ze maar even door de wolken brak. Ging het weer regenen, dan werd een leger van parapluies als een monsterachtig woud van paddestoelen uitgeklapt. Anderen zochten tegen het vallende water bescherming onder regenjas sen of dekens. De winkelruiten in Ox- Kroningsuitgaven: ruim 1000 millioen gulden Volgens deskundigen zullen regering en particulieren van Groot-Brittannië ter gelegen heid van de kroning van konin gin Elisabeth de Tweede in to taal een bedrag van, naar schatting, honderd millioen pond sterling, dat is ruim dui- zen millioen gulden, uitgeven. Alleen reeds de versiering van steden en dorpen, waaraan ook de inwoners met de klein ste inkomens geestdriftig heb ben bijgedragen, kost ruim honderd millioen gulden. fordstreet werden gisteravond ech ter met planken en plaatijzer be schermd. De toevloed van mensen naar Londen was zo groot, dat uit al le werelddelen alleen al 16.394 perso nen met passagiersvliegtuigen wer den aangevoerd en dat is een record. Men rekent er op, dat ongeveer drie millioen toeschouwers langs de route de stoet zullen gadeslaan. Enthousiaste begroeting Dé koninklijke gasten, die passeer den, werden enthousiast begroet. Dat ondervond o.a. prins Bernhard die, toen een zeer dichte menigte zich rond zijn auto op de Mali verdrong, gedwongen was, zijn auto te verlaten en te voet zijn weg te vervolgen naar „York House", waar hij logeert. Uit bundig werden ook de leden van het Engelse koningshuis toegejuicht. De auto waarin de Koningin-Moeder Eli zabeth en Prinses Margaret waren fezeten, werd verscheidene keren oor de mensenmassa's opgehouden. Ook prins Charles kreeg zijn deel van de toejuichingen. Hij verscheen één maal achter de ramen, later twee maal op het balcon van het paleis. Er logeren op dit ogenblik in Londen meer dan twintig prinsen en prinses sen. Er zijn echter geen koningen. Slechts één koningin, namelijk Ko ningin Salote van het eiland Tonga in de Stille Oceaan was gisteren aan wezig. Bij een kroning zijn, zo wil het de traditie, geen souvereinen aanwe zig. Koningin Salote maakt echter een uitzondering hierop, omdat zij geen souvereine staat, maar een Brits protectoraat bestuurt. De Londense politie heeft de han den vol en kan de drukte bijna niet aan- Want niet alleen de handhaving van de orde in de thans overbevolkte stad, maar ook de uitgebreide veilig heidsmaatregelen behoren tot de taak van het Londense politieapparaat. Keten van vuur Vandaag, op de kroningsdag, zullen overal in Groot-Brittannië vuren wor den aangestoken en vuurwerk wor den afgestoken. Een keten van vuur op heuveltoppen zal steden met elk aar verbinden. Om tien uur steèkt de „Chief-Scout", Lord Rowallan van avond het eerste vuurbaken in het Londense Hyde Park aan. Onmiddel lijk daarna zullen padvinders op 1400 Mount Everest overwonnen Volgens een te Londen ontvangen bericht is de Britse Mount-Everestex- peditie er in geslaagd de hoogste top van de aarde te beklimmen. Dit is de eerste maal in de geschiedenis, dat deze top door mensenvoeten is betre den. Het bericht werd Maandagavond te Londen bekend gemaakt in een ex- tra-editie van de „Times", die onder de toeschouwers-menigte te Londen werd verkocht. Volgens het bericht zijn twee leden van de expeditie n.l. de 34-jarige Nw- Zeelander E. P. Hillary en de 39-jarige Sjerpagids Tensing, er op 29 Mei in geslaagd de top te bereiken. De Britse expeditie verliet haar ba sis in Katmandoe, in Nepal, op 10 Maart voor de aanval op de „Godin moeder van de sneeuw". Met 362 dra gers, 20 Sherpa gidsen en ongeveer 5.000 kilo bagage trokken de 13 Brit ten onder leiding van de kolonel John Hunt de bergen in. Men was uitgerust met speciale zuurstofapparaten, no dig voor de laatste klim in de ijle lucht. Radiostations zonden speciale mete orologische rapporten uit ten behoeve van de expeditie. Hillary heeft veel ervaring als een bergbeklimmer opgedaan tijdens zijn tochten door het Nieuw-Zeelandse hooggebergte, waar de omstandighe den enigszins overeenkomen met die in het Himalaya-gebergte. Tensing, de Sherpagids, heeft meer ervaring in het beklimmen van de Momit-Everest, dan De 73-jarïge Engelse dame, mevrouw Zoe Neame, die Zondagmorgen om 9 uur ate eerste liaar plaats innam op de tribunes langs de route, die de Kro ningsstoet vandaag zal gaan. wie ook ter wereld. Hij maakte ook deel uit van de groep gidsen die het vorig jaar een Zwitserse expeditie be geleidde bij hun poging om de top te bereiken. De Zwitsers moesten toen op een afstand van minder dan 800 meter hun pogingen opgeven. De expeditie had drie vlaggen bij zich, de Britse vlag, de vlag van de Verenigde Naties en de vlag van Ne pal, om deze op de top te planten. Op weg naar de top moesten de mannen grote oppervlakten met zeer gevaar lijk ijs en „slechte" sneeuw overste ken, waaronder diepe afgronden lig gen. Vandaag v;ordt koningin Elizabeth ran Engeland gekroond. In de Bri'ie hoofdstad heerste dagen te voren reeds een enorme drukte. Grote me nigten verzamelden zich rond Buc kingham Palace en Westminster Ab bey. De foto toont de drukte bfj BuóJanghcm Palace. Wederom straaljager neergestort Maandagmiddag om half drie is een Thunderjet-straaljager van de vliegbasis Eindhoven in Lopikerka- pel onder de gemeente Lopik (Utrecht) in een uiterwaard neerge stort. De piloot, de 26-jarige reserve sergeant-vlieger L. G. J. Serré uit Utrecht, kwam hierbij om het leven. Om tien minuten voor twee was de Thunderjet met nog een straaljager van hetzelfde type van de vliegbasis Eindhoven opgestegen voor het ma ken van een oefenvlucht. Enkele ki lometers ten Westen van de brug bij Vianen stortte Serré met zijn toestel loodrecht neer. De andere Thunderjet is behouden op de basis terugge keerd. Een commissie van onderzoek is onmiddellijk naar Lopikerkapel vertrokken. plaatsen op de Britse eilanden hun vuurbakens ontsteken. In het Noor den gaan de vuren een uur later aan, omdat de avond er later invalt. Het vuurbaken te Brocksleby in N. O. Engeland is opgebouwd uit boom stammen en zwaar timmerhout, waar over 500 liter olie en 100 liter creo soot zullen worden gegoten. Men denkt dat het een week zal blijven branden. Londen zal in het licht baden van een groot aantal zoeklichten- Een reusachtig vuurwerk op de Zuidelijke oever van de Theems zal tiendui zenden verbaasd doen staan. Vanavond zal de koningin, ingeleid door de eerste minister, Sir Winston Churchill, een boodschap voor de ge hele wereld uitspreken. Daarna zal zij zich naar het balcon van het paleis begeven en door een druk op een knop de verlichting op Trafalgar Square doen ontbranden. Dit is het te ken waarop de gehele feestverlich ting van Londen zal gaan branden en eigenlijk het moment waarop het feest in Londen zijn hoogtepunt na dert. Ook de veroordeelden in de gevange nissen worden niet vergeten. In Dart moor zullen de gedetineerden kranten ontvangen en filmvoorstellingen kun nen bijwonen. GARANTIES GEVRAAGD Zuid-Korea zal buitenlandse troepen bestrijden De president van Zuid-Korea, Syngman Rhee, heeft voorgesteld, dat pre sident Eisenhower een overeenkomst tekent waarin sluiting van een ver drag voor wederzijdse verdediging met Zuid-Korea wordt beloofd. Op die voorwaarde zou Zuid-Korea bereid zijn het verzet tegen de bestandsvoor- waarden van de V.N. op te geven. Zuid-Korea zou ook militaire en finan ciële hulp van Amerika moeten krygen. Syngman Rhee zou dit voorstel hebben gedaan door bemiddeling van de Amerikaanse ambassadeur te Seoel. Over de volgende punten zou vol gens de Zuidkoreaanse president van te voren overeenstemming moeten worden bereikt- 1. Amerika belooft het sluiten van een verdrag met Zuid-Korea op grond waarvan onmiddellijke hulp wordt verleend als de communis ten na de totstandkoming van een bestand opnieuw zouden aanval len. Deze hulp zou moeten worden verleend onafhankelijk van wat de V.N. zouden doen. 2. Amerika belooft militaire en eco nomische hulp op grote schaal. 3. Gelijktijdige terugtrekking van al le buitenlandse troepen, de com- Aanklacht door dr. Samuels Dr. J. Samuels, canceroloog te Am sterdam, heeft de inspecteur voor de volksgezondheid voor Noord-Holland, dr. A. P. N. de Groot, te Haarlem bij de officier van justitie te Amsterdam aangeklaagd wegens bedrog en ver valsing van een ambtelijk stuk. De aanklager is van mening, dat deze handelingen als zeer ernstig zijn te be schouwen, omdat zij zijn begaan, ten einde een schorsing uit dr. Samuels beroep te bewerkstelligen. Televisie wordt voortgezet Regering voor uitbreiding van de zendtijd Naar wy vernemen heeft het kabi net zich na ernstig beraad in princi pe uitgesproken voor voortzetting van de Nederlandse televisie-uitzen dingen, ook na de experimentele pe riode, die op 1 October a.s. zal eindi gen. Tevens is de regering van oordeel, dat de zendtijd zal moeten worden uitgebreid. Over de ter zake te tref fen voorzieningen, waarover nog met diverse instanties overleg wordt ge pleegd, zal de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen zo spoedig mogelijk voorstellen aan de Staten-Generaal voorleggen. DROOGTE WERD NOODLOTTIG Nieuwe slag voor gedupeerde hoeren De landbouwers in de drooggevallen Zeeuwse gebieden hebben een nieuwe tegenslag moeten incasseren. Voor zover hun gronden vóór 15 April van het zoute water werden bevryö, hebben zy veelal het advies opgevolgd om gerst te zaaien. De stille hoop leefde, dat hiervan nog een gedeeltelijke of misschien wel een behoorlijke oogst verkregen kon worden. Helaas is het anders gelo pen. De onontbeerlijke regenval kwam in onvoldoende hoeveelheid of te laat, zodat thans wel vaststaat, dat deze gerstinzaai in grote gedeelten van deze gebieden een totale mislukking is geworden. Weliswaar zal Landbouwher- stel de kale kosten vergoeden, doch de kans voor deze gedupeerde landbou wers om iets te verdienen, ïs verkeken. Te meer omdat de lucerne, waarvan men nog enige verwachting had, door gebrek aan regen eveneens ach teruit is gevlogen. Ook het weiland is meer achteruitgegaan dan verwacht werd. die doordringen tot de draineerbuizen, zodat het ontziltingsproces eerst goed kan beginnen, kwamen practisch niet voor. Hoewel het droge voorjaar voor dijkherstel ongetwijfeld gunstig is ge weest, heeft dit voor 't herstel van de landbouw dus ernstige nadelen opge leverd. Trouwens ook voor de landbouw in de droge gebieden is de geringe re genval en daarbij ook vooral de vele schrale Oostenwind met lage tempe ratuur, niet in alle opzichten gunstig geweest. De groei van de gewassen Door de extreme weersomstandig heden ls er voor de boeren na de Fe- bruari-ramp dus nog een ramp bijge komen. Terwijl de regenval tussen 1911 en 1950 in de maanden Maart tot en met Mei in Zeeland gemiddeld 43-50 mm bedroeg, viel er in Maart j.l. slechts 7 mm. In April was de neerslag normaal, doch daarentegen viel Mei met ca. 20 mm weer tegen. De regen val in de laatste dagen van Mei was voor normale gronden wel behoorlijk doch voor de zoute gebieden was deze te laat en te plaatselijk. Zware regens werd nogal geremd, hetgeen met na me bij het vlas duidelijk te constate ren is. De regen van de laatste dagen kwam voor vele percelen iets te laat. Bovendien trad in vele vlaspercelen de botrytis-ziekte op, hetgeen ook door de lage temperatuur in de hand werd gewerkt. Er is daarom geen maxima le vlasoogst te verwachten. De winter tarwe, waarvan de groei door de droogte ook een tijd werd geremd, staat er thans goed voor. Wel had dit gewas iets zwaarder kunnen zijn. Door het natte najaar kon er minder wintertarwe worden uitgezaaid, ter wijl verschillende percelen in Februari nog moesten worden uitgereden. De verbouw van zomertarwe doet in Zee land niet veel opgang, doch er komen thans nieuwere rassen, die de teelt van zomertarwe meer verantwoord maken. GERST OP NORMALE GRON DEN PLAATSELIJK TE ZWAAR. De gerst staat er in de droge gebie den ook goed voor. Zelfs is zy plaatse lijk iets te zwaar, zodat er percelen zijn waai- het gewas nu reeds gaat le geren. In vele gevallen is dit een ge volg va.n de vruchtbare grond. In de nieuwe Quarlespolder is men er daar om op verschillende percelen toe over gegaan om het gewas te bespuiten, waardoor de groei wordt geremd. (vervolg op pag. 2) munistïsche en die van de V-N. in begrepen, na totstandkoming van een bestand en wanneer de gevan genen zijn uitgewisseld. 4. Amerika belooft dat het niet zal trachten en ook de V.N. niet Zuid-Korea te verhinderen de bei de landsdelen te verenigen als men het eenmaal eens is over een be stand. Vechten om binnen te komen De Zuidkoreaanse minister van bui tenlandse zaken, Pyoen Yoeng Tai, heeft Maandag verklaard, dat buiten landse troepen, die na een wapenstil stand toezicht zouden willen uitoefe nen op de krijgsgevangen, „zullen moeten vechten om Korea binnen te komen". De minister verklaarde, dat dit ook voor Indische troepen zou gelden. Meer aandacht aan Nabije Oosten en Zuid-Azië Aldus Foster Dulles De Amerikaanse regering moet meer aandacht schenken aan het Na- bye Oosten en Zuid-Azië. De bewo ners dezer gebieden verdenken de Ver- Staten er van te pogen Groot Brittannië en Frankrijk te steunen bij het in stand houden van hun oude ko loniale belangen. Dit verklaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Fos ter Dulles, Maandag in een toespraak voor radio en televisie tot het Ame rikaanse volk. De minister sprak over de door hem, bij zijn kortgeleden vol eindigde bezoek aan twaalf landen in het nabije Dosten en Zuid-Azië, opge dane ervaringen. „Onze naoorlogse aandacht is voor_ al gericht geweest op West-Europa, dat gebied is zeer belangrijk, doch niet van alles overheersend belang!', aldus Dulles. Dulles sprak ook over het Brits- Egyptische geschil over de Suez-ka- naalzöne. „De Verenigde Staten zijn bereid om, op elke wijze, waarop dit van hen verlangd zou worden, mede te werken aan het vinden van een op lossing voor dit vraagstuk", zeide hij. Spoedig nieuw Brits- Egyptisch contact In diplomatieke kringen te Cairo verwacht men, dat de Brits-Egypti sche onderhandelingen spoedig zullen worden hervat. 114,8 millioen in Rampenfonds In het nationale rampenfonds is tot nu toe 114.8 ;milioen bijeenge bracht. Zaterdag was de stand 114.7 millioen. oe VERWACHT: AANHOUDEND BUHG Half tot zwaar bewolkt en buiig weer. Matige nu en dan vrij krachtige wind uit Westelijke richting. Aanhou- 3 Juni Zon: Maan: ZON EN MAAN. 4.21. Onder 20.55. 0.37. Onder 10.38.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1