PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika blijft streven naar een eervolle vrede in Korea Speelgoed uit Noord-Holland voor jeugd van Tholen BILT TSJECHISCHE WINKELS DRIE DAGEN GESLOTEN LONDENS FEESTKLEED IS NU NAGENOEG KLAAR GEKOMEN DE INDUSTRIALISATIE IN NEDERLAND FLINK OP WEG- 196e Jaargang-No. 126 Dagblad uitgave van de firma Provinciaie Zeeuwse Courant. Directie F van de VeJde en F B den Boer Adj. W de Pagter. Hoofdred.; G Ballintljn PI verv.. W. Leertouwer en £-1 A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 ct pei week. f 5.45 p. üw. fr p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 1 Juni 1953 AnVERTEf4Tt£PRLIS 22 ct p« mm Minimum p advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max B regels) van 1—5 regels r L— iedere regel meer 20 cent „Brieven ol adres Bureau van dit Blad 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr 58—60. telef 2355 4 ltlnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telel 2475 (b.g.g 22281. Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16; l'erneuzen Brcuwenjstr 2; Zlerikzee. N Bogerdstr i i6u telet 26. GEHEIME BESPREKINGEN TE WASHINGTON Krachtige houding tegenover de Zuid-Koreanen President Eisenhower heeft Zaterdag te Washington gedurende twintig minuten met de minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, de minis ter van defensie, Wilson en de stafchef van het leger, Lawton Collins, ge sproken over de dreigende breuk in de geallieerde eenheid als gevolg van de Zuidkoreaanse oppositie tegen de jongste voorstellen der Verbondenen. Zoals bekend, heeft de regering van Zuid-Korea verklaard, zich met kracht teweer te zullen stellen tegen Indische troepen, die zouden worden ont scheept om de bewaking van krijgsgevangenen op zich te nemen. Hoewel de besprekingen geheim waren gaf men, aldus A.F.P., te kennen, dat Ei senhower vastbesloten is een krachtige houding aan te nemen tegenover de Zuidkoreanen en te blijven streven naar een voor Amerika eervolle vre de in Korea. Amerikaanse functïormarissen zei den, dat het voornemen der Zuid-Ko- reaanse regering om de strijd voort te zetten indien er een wapenstil standsovereenkomst wordt gesloten op voor haar onaanvaardbare voor waarden, een zeer ernstige crisis heeft geschapen. Volgens de berichten zou Eisenho wer vorige week een boodschap aan de Zuidkoreaanse president, Syng- man Rhee, hebben gezonden. De in houd van deze boodschap was geheim gehouden, maar men gelooft, dat Ei senhower verklaarde, dat de Ameri kaanse regering diep bezorgd is over de veiligheid der Amerikaanse strijd krachten in Korea. De Zuidkoreaanse minister van bui tenlandse zaken, Pjoen Joeng Toi, heeft, aldus deelde het Zuidkoreaan se nieuwsbureau Zondag mede, ge- Dodelijke ongevallen tijdens weekeinde Zondag is een ernstig ongeluk ge beurd te Swalmen (L). Een grote 6-persoons auto, waarin vijf volwas senen zaten en vijf kinderen is mid den in het dorp met grote snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een lantaarnpaal gereden. Daarna kwam de wagen, tegen een telefoonpaal aan, ramde vervolgens het tuinhek van een villa en kwam toen eindelijk tot stilstand. Wonder boven wonder is de bestuurder, de heer V. uit Wessem (L.) ongedeerd, doch twee inzitten den van de auto, de 40-jarige H. J. uit Horn en de 36-jarige H. G. uit Roermond, beiden gehuwd en vader van drie kinderen, wei-den op slag gedood. Een andere inzittende, mevr. E. uit Maasniel, werd ernstig ge wond. Zaterdagmiddag werd de 21-jarige H. C. op de Kruiskade te Rotterdam aangereden en gedood. De 44-jarige Rotterdammer K. E. viel Zaterdagavond aan boord van het Engelse s-s. ,,L. H. Haiper" in 'n 11 meter diepe tank. Hij is in het zie kenhuis overleden. Toen burgemeester M. F. M. A. Schokking van 's-Gravenhage Zater dagmiddag op de Hoge Rijndijk te Leiden reed, is een wielrijder, de 64- jarige heer J. van A. uit Leiden, plot seling vlak voor de auto van het fiets pad naai' links afgeweken, met het noodlottige gevolg, dat hij door de wagen van de burgemeester werd ge schept. Na overbrenging naar net Academisch ziekenhuis moest wor den vastgesteld, dat de heer J. van A. overleden was. Marshallgelden voor watersnoodschade betaling De missie van het Amerikaanse bu reau voor wederzijdse beveiliging in Den Haag heeft haar goedkeuring ge hecht aan de Nederlandse voorstellen om 400 millioen gulden uit de Mars hall tegenwaarderekening te gebrui ken voor herstel van de watersnood- schade. De goedkeuring van de Ameri kaanse regering voor dit gebruik van deze gelden kan, naar een welinge lichte woordvoerder meedeelde, elke dag verwacht worden. Krachtens de overeenkomst tussen de Nederlandse regering en de Ame rikaanse missie heeft de Nederlandse regering op haart beurt toegestemd 300 millioen gulden uit dezelfde reke ning voor de defensie te gebruiken. De resterende 202 millioen gulden zullen gebruikt worden voor budge- taire doeleinden. Oorspronkelijk had de Nederlandse regering het gehele saldo van de ou de tegenwaardefondsen voor budge- taire doeleinden bestemd en gewei gerd gelden van de tegenwaardereke ning te gebruiken voor defensie doel einden. Autobestuurder buiten vervolging gesteld In Augustus 1952 is de heer S. J. S. uit Hamont (B.) in Nederland gear resteerd, nadat hij met zijn auto waarin zijn vrouw en kinderen zaten, op weg van Helmond naar Hamont in de Zuid-Willemsvaart is gereden, waarbij zijn vrouw en kinderen om kwamen. S. werd verdacht van moord op zijn vrouwen kinderen, door de wagen opzettelijk in het water te rij den. Thans heeft de officier van justi tie bij de arrondissementsrechtbank te 's Hertogenbosch besloten S. niet verder te vervolgen, op grond van on voldoende aanwijzing van schuld. schertst toen hij zeide, dat Zuid-Ko rea zich met kracht teweer zou stel len tegen de Indische troepen. President Syngman Rhee heeft Zondag in een toespraak verklaard, dat het Zuid-Koreaanse leger alle communistische militairen zal bestrij den, die het land binnenkomen om „toezicht te houden" op de behande ling van de krijgsgevangenen. Amerika's veiligheid De directeur van het Amerikaanse bureau voor buitenlandse hulpverle ning, Harold Stassen, heeft Zondag verklaard, dat iedere dollar van de 5800 millioen, die Eisenhower dit jaar heeft gevraagd voor de hulp aan het buitenland, beter in het buitenland kan worden besteed dan in Amerika, gezien van het standpunt van Ameri ka's veiligheid. Stassen zei dit in een vraaggesprek voor de televisie. Vandaag zullen Dulles en Stassen in een speciale bijeenkomst verslag uitbrengen over hun jongste reis naar het Nabije en Midden-Oosten. Duitser gearresteerd in Hoek van Holland Op verzoek van het „Amtsgericht" te Hamburg heeft de politie in Hoek van Holland de 50-jarige dr. ir. S. H. L. uit Hamburg gearresteerd. Deze op varende van de „Edith", het bootje, dat tijdens de Pinksterdagen op de Maas vlakte bij de Hoek strandde, wordt na melijk verdacht van oplichting. Het scheepje is aan de ketting gelegd, om dat het van een deel van het „opge lichte geld" gekocht zou zijn. Prinsessen waren bruidsmeisjes De oudste twee prinsessen waren Zaterdagmorgén bruidsmeisjes bij het huwelijk dat in Den Haag voltrokken werd tussen de burgemeester van Mar- kelo, jhr. mr. A. J. de Beaufort, bur gemeester van Markelo en jkvr. C- J. L. M. Sickinghe, tot voor kort verzorg ster van de prinsessen. Bij het kerke lijk huwelijk in de Waalse kerk waren H. M. de Koningin en de prinsessen Margriet en Marijke aanwezig. GROTE GELDHERVORMING Lonen en salarissen met 80 verlaagd. Maandag heden zal de rege ring van Tsjecho-Slowakije overgaan tot een ingrijpende geld-hervorming en tegelijketijd de rantsoenering van alle landbouw- en industrieproducten opheffen, zo werd Zaterdagavond door Radio-Praag bekendgemaakt. Er zullen nieuwe kronen in omloop worden gebracht en de loontrekken- den zullen 300 oude kronen mogen inwisselen in verhouding van 5 oude Niet op twee fronten Blank kondigt dienstplicht aan Theodor Blank, de militaire advi seur van de Westduitse Bondsrepu bliek heeft op een bijeenkomst van de C.D.U. te Gladbeck verklaard, dat een dienstplicht van 18 maanden voor „elke jonge Duitser" in de Bondsre publiek zou worden ingevoerd. Met een Duitsland, dat 460.000 tot 480.000 man onder de wapenen had, zou Eu ropa verdedigd kunnen worden, zo- zei hij. Zonder Duitsland niet. Door het E.V.G.-Verdrag was voor de eerste maal verwezenlijkt, dat Duitsland in geval van oorlog niet op twee fronten zou moeten vechten, zo voegde Blank hieraan toe. KAKELBONTE, VROLIJKE METROPOLIS Talrijke hoge gasten gearriveerd Het feestkleed van Londen is zo goed als klaar gekomen. De laatste hand wordt aan de plooitjes en strik jes gelegd, in koortsachtige haast en met ongekende yver. Terwijl werklie den nog bezig zijn met tribunes en versieringen, arriveren thans de offi ciële gasten van de koningin in de Britse hoofdstad. Een stroom van be faamde persoonlijkheden uit alle de len der wereld. Zaterdag kwam prins Bernhard in de kroningsstad aan en ook kroon prins Olaf van Noorwegen, kroon prins Albert van België, prins Axel van Denemarken en vertegenwoordi gers van nog tientallen andere lan den zetten voet op Britse wal. Gene raal Marshall arriveerde als verte genwoordiger van president Eisenho wer. Het afgelopen weeleend waxen weer enorme menigten op de been om de versieringen te bekijken. Nu en dan was het in de binnenstad zo vol, dat er geen auto meer bij kon. Steeds stonden ook grote groepen mensen bij Buckingham Palace te wachten op het verschijnen van de jonge konin gin, die Vrijdagnacht zeer laat terug keerde van een kroningsbal in Hamp ton Court Palace. Dit weekend bracht zij in rust door in Windsor Castle. Onze Londense correspondent, Link van Bruggen, schrijft, dat de versie ringen over het algemeen een kakel bont en niet altijd zeer stijlvol schouwspel opleveren, maar dat Lon den er beslist gezelliger op is gewor den. De donkere gevels zijn achter de vrolijke kleuren verborgen en opge wekte mensenmassa's bewegen zich golvend door de straten. Niemand moppert, als de bussen er 3 kwartier over doen om van Piccadilly Circus naar Marble Arch te komen- De Lon- denaren gaan hun vermoeiende kro- ningsweek met bigde gezichten in- Maai- de weerprofeten blijven bij hun Vuurwerk in Londen Op de avond van de kronings dag zal te Londen een vuurwerk worden afgestoken, zoals nog nooit in Engeland, en waar schijnlijk waar dan ook ter we reld, is gezien. Br gaat in de tijd van ruim een uur tien ton vuur werk de lucht in. De kosten be dragen 125.000 gulden. tamelijk koude kroningsdag „met mo gelijk regen of stortbuien". De eerste Een 73-jarige Engelse dame heeft Zondagmorgen om 9 uur als eerste haar plaats ingenomen op de tribu nes langs de route, de de kronings- stoet Dinsdag a.s. zal gaan. Zij ver klaarde dat zjj voldoende levensmid delen had meegenomen en warm ge noeg gekleed was om het tot Dins dagmiddag te kunnen uithouden. kronen voor een nieuwe. Verder zal al het oude geld kunnen worden in gewisseld in de verhouding van 50 oude kronen voor een nieuwe. Voor de particuliere spaargoederen, die voor 16 Mei bestonden is een spe ciale regeling getroffen. Alle lonen en salarissen worden met ingang van Maandag met 80% verlaagd. De rekeningen, die onder de geld- hervorming van 1945 werden geblok keerd. vervallen geheel aan de staat. De opheffing van de rantsoenering houdt in, dat van 1 Juni af voedings middelen en industrieproducten vrij kunnen worden gekocht tegen door de staat vastgestelde prijzen. De prijs van brood is bepaald op 2.80 nieuwe kronen per kilogram, die van Cuba- suiker op 14 kronen per kg., van rundvlees op 20 kronen per kg., van margarine op 24 kronen. Radio-Praag heeft bekend gemaakt, dat met het oog op de geldzuivering in Tsjecho-Slowakije de winkels tot Woensdag gesloten zullen zijn, met uitzondering van de winkels waar brood, melk. vlees en sigaretten wor den verkocht. Frans koloniaal bewind moet gewijzigd worden Pierre Mendes waarschuwt Pierre Mendes-France zal Woens dag 3 Juni in de Franse nationale vergadering verschijnen om zyn toe lating als kabinets-formateur te vra gen. Hy is de vierde kabinetsformateur, die tracht de nu tien dagen oude ka binetscrisis op te lossen. In een krantenartikel schrijft Men des-France, die zal trachten een nieuwe Franse regering te vormen, dat hei-vormingen in de Franse over zeese gebieden noodzakelijk zijn. „Het oude koloniale regiem heeft zijn tijd gehad", zegt hij. De regering was echter steeds op onoverkomelijke te genstand gestoten. In 1945 en 1946 was een oplossing van het politieke probleem, vooral in Indo-China. nog niet al te moeilijk geweest. Een ge zonde politiek in die tijd zou de hui dige tragedie hebben kunnen voorko men, maai* er was veel durf voor no dig. Thans worden naar zijn mening dezelfde fouten in Noord-Afrika ge maakt. waar de gevolgen veel ernsti ger zullen zyn. Juridische onenigheid over de bromfiets Wel of niet op het rijwielpad Naar aanleiding van de recente uit spraak van de Haagse Kantonrechter, waarbij is bepaald dat de bromfietsen in 's Gravenhage niet op rijwielpaden mogen rijden zolang geen kentekenbe wijs is afgegeven, heeft de KNAC de aandacht van de minister van Verkeer gevestigd op de steeds toenemende verwarring, die mede tengevolge hier van bij de weggebruikers omtrent de positie van de bromfiets ontstaat. De bovengenoemde uitspraak is na melijk geheel in strijd met een recente uitspraak van de Rotterdamse recht bank, die de bromfiets air fiets aan merkte, en dientengevolge bepaalde, dat de bromfiets wel op het rijwielpad moet rijden. Naar de mening van de KNAC kan aan de steeds groter wordende ver warring alleen een einde komen door invoering van de wijziging op het we genverkeersreglement. De automobielclub heeft derhalve de minister verzocht deze invoering spoe dig te doen geschieden. De eerste kantjes nieuwe haring zijn Vrijdag door enige loggers aan wal gebracht. In volle zee worden de leant- jes haring door d eSch. 233 aan boord genomen om met spoed naar de wal te worden gebracht. Drie doden bij explosie te Beek Drie personen werden gedood toen Zaterdagochtend om kwart voor acht een ingebouwde compressor by de zuurstoffabriek van de Staatsmijn Em ma H in Beek ontplofte. Het ongeluk geschiedde bij het stop zetten van een luchtcompressor, waar bij een onderdeel uit elkaar zou zijn gesprongen. Van de drie slachtoffers waren er twee in dienst bij een Am sterdamse aannemingsmaatschappij, de 53-jarige J. H. F. uit Maastricht en de 41-jarige J. H. R. uit Meers-Elsloo, bei den gehuwd. De derde was de 36-jari- ge M. N. uit Brunssum, bedieningsvak man bij de cokesfabriek van de Em ma II. Ook dit slachtoffer was ge huwd. ARBEIDERS ZIJN BEKWAAM Economisch wonder geschiedde „Ui heb een rotsvast vertrouwen in de Nederlandse arbeiders wat betreft hun industrieel werken. Bij de A.K.U. werden kinderen van veenarbeiders geschoold en binnen de lielft van de daarvoor geldende normale tijd deden ze alle zestig examen en slaagden. In Rotterdam werden omgeschoolde haven arbeiders te werk gesteld bij een fabriek van kleinere motoren, ontworpen door mensen van de Auto-Union. De deskundigen zien deze arbeiders als de beste ter wereld en zijn vol lof". Deze woorden sprak ir. W. L. van Lakerveld, chef van de hoofdafdeling industriële investeringen van het mi nisterie van Economische Zaken, die in de algemene ledenvergadering van de bond van middelbare en hogere technische ambtenaren in Esplanade te Utrecht sprak over het onderwerp „Nederlandse industrialisatie op de goede weg?" Het lukte. De eerste industrialisatienota becij ferde dat wij in 43/3 jaar 165.000 men sen te werk zouden moeten kunnen stellen. Dit zou 5.8 milliard kosten. Het is gelukt. Er waren 165.000 mensen meer werkzaam en het had slechts 5.5 milliard gekost. Maar de conjunctuur KRACHT OM VERDER TE WERKEN Hulpactie stemde tot diepe dankbaarheid Van Poortvliet» toren en gemeentehuis en van de school in het dorre bij na lege Stavenisse woei Zaterdag voor de eerste maal na 1 Februari het rood-wit-blauw. Er heerste sobere vreugde, maar ook dankbaarheid in twee van Tholens zwaargetroffen gemeenten. Dankbaarheid om de hulp, die overig Nederland biedt om er het leven weer op gang te brengen, om het leven weer waarde te geven in deze dorpen, waaromheen het groen van akkers en bomen moeizaam, of in het geheel niet meer. ontspruit. Dankbaarheid jegens de gemeenten uit de kop van Noord-Holland voor hun werk dat het mogelyk maakte Zaterdag grote hoeveelheden speelgoed en andere waardevolle dingen voor jeugd en ouderen van Poortvliet en Stavenisse over te dragen. grote variëteit, welke met Pinkste ren ook te Hoogwoud was te bezich tigen. Mevrouw Kugel, echtgenote van dokter A. Kugel en voorzitster van het ontvangcomité voerde hier het woord. Zij memoreerde haar ver blijf in Hoogwoud en de wijze, waar op zij en haar man als oude bekenden van burgemeester Breebaart „aanlei ding" tot deze adoptie werden, nog vóór de kop van Noord-Holland Tho len adopteerde. Spreekster vertolkte de dank van de bevolking en wees er voorts op, dat de welkomstbloemen door de kinderen geplukt werden op droogge- bleven plaatsen. Uw hulp, aldus spr., zegt ons meer dan een schenking in geld. Juist dit geeft ons de kracht tot verder werken! Om twee uur arriveerden uit Noord- Holland een bus en enige personen auto's in Poortvliet. Burgemeester D. Breebaart en diens echtgenote uit Hoogwoud stapten er uit, maar ook burgemeester ter Cramwinckel uit Grootenbroek en zijn echtgenote en verder vertegenwoordigers van Den Helder, de Rijksvoorlichtingsdienst en van alle Hoogwoudse verenigingen, welke eensgezind aan het handwer ken sloegen om in enige weken tyd zoveel mogelyk aardige en nuttige voorwerpen voor Poortvliet te ver vaardigen. In de smaakvol versierde zaal van het raadhuis was een tentoonstelling ingericht van al de kunstzinnig be werkte kleedjes, schortjes, tassen, fineerwerk, het originele speelgoed in Daarna was het woord aan burge meester Breebaart, die zeide ver heugd te zijn, dat dit door samenwer king was mogelyk geworden. „Uw devies was: Wij blijven", aldus spre ker, „het onze is geworden; Wij hel pen", en we hebben daarbij in het bij zonder aan de jeugd gedacht. „Niet minder dan 380 inwoners van Hoog woud zetten zich in voor Poortvliet, om onder leiding van de heer J. S. Runeman, hoofd van de O. L. school te Hoogwoud, deze adoptie tot een grootse manifestatie van medeleven te maken. Aan het slot van zijn toespraak overhandigde de heer Breebaart aan Poortvliets eerste burger een album met de namen van alle medewerken den en met foto's van het werk. Voor in staan de wapens van Poortvliet en Hoogwoud met de data 1 Februari en 30 Mei De kinderen uit Hoogwoud droegen vervolgens symbolisch enige voor werpen over. De rest zal a.s. Woens dag worden uitgereikt. Mevrouw Ku gel kreeg een fraai bewerkt kleedje, gemaakt bij de familie Kayer, me vrouw Van Doom een presenteer blaadje 40 uren fineerwerk en Keesje Deurloo, 7 jaar, van Nelly Wiltenburg een glanzende vrachtau to. „Mooi", zei Kees met een dun stemmetje, toen de Hoogwouders hem vroegen hoe hij hem vond. (vervolg op pag. 2) was door Korea omgeslagen en wij hadden 30.000 industriële werklozen, omdat machines onbezet moesten blij ven. De productiviteisindex was ge stegen van 100 (1948) tot 134 (1952) en de uitvoer van 100 (1948) tot 280 (1952). Wij kunnen dus, zo zeide spr. op de industrialisatie tot zover met ze kere voldoening terug zien, maar de zware moeilijkheden moeten nog ko men, want er komen weer restricties en men heeft in het buitenland niet altijd evenveel respect voor eenmaal gemaakte afspraken. Intussen móet Nederland de eerst volgende 5 jaar weer voor 150.000 tot 175.000 nieuwe arbeidsplaatsen zor gen, hetgeen 6,9 milliard zal kosten. De goede weg. „Zijn wij op de goede weg?" zo vroeg spreker. Zeker is, dat zich aan Neder land een economisch wonder heeft vol trokken. De vraag voor de toekomst is nu: ontstaat in Nederland een goed industrieel klimaat? Is de Nederlan der inventief en creatief? Het is vol gens spreker een feit. dat Nederland een goede partij blaast. Weer 100.000 gulden in Rampenfonds Bij het nationale rampenfonds is sinds Vrydag weer honderduizend gulden binnengekomen. Het totaal bedrag is nu f 114.7 millioen. Een 49-jarige vrouw te Vianen verbrand Te Vianen is Zaterdagmiddag om streeks 15,30 uur de 49-jarige vrouw L. N. in een schuurtje bij haar woning verbrand. De vrouw was aan het werk in het schuurtje, waar een brandend petroleumstel stond- Door onbeken de oorzaak kwam zij blijkbaar boven op het toestel te vallen. Onmiddellijk vatten haar kleren vlam. Buren, die rook uit het schuurtje zagen komen, snelden toe, maar konden haar niet meer redden. DÉ VERWACHT: BüHG EN KOUD. Overwegend zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot vrij krachti ge wind voornamelijk tussen West e- Noord. Aanhoudend koud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1