Het vraagstuk der bejaarden moet eogelost worden PRINS BERMARD OVER ZIJN POSITIE ALS PRINS-GEMAAL ITALIAANSE ROVERS BELAGEN ARGELOZE TOERISTEN ZATERDAG 30 MEI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 STAATSSECRETARIS VOLKSGEZONDHEID SPRAK Zowel wat huisvesting als verzorging bij ziekte betreft Bij de opening van een nieuw paviljoen bij het pension-tehuis Avondlicht, ten behoeve van he jaarden te Haren (Gr.) heeft de staatssecretaris voor volksgezondheid dr. P. Muntendam een belangrijke rede gehouden. Hij sprak over de bejaardenzorg als landelijk probleem en over het hand haven van hun zelfstandigheid. Hoezeer hier van een probleem gesproken mag worden kan wel blijken uit het feit, dat de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek uit wijzen dat de bejaarden, zo lang mogelijk hun zelfstandigheid wensen te bewaren. Immers van de 771.000 bejaarden in 1950 woonde er nog geen 4 in niet-winstbeogende tehuizen voor onden van dagen. In eigen gezinsverband woonden er 65 13 bij kinderen, 3 in een vreemd gezin en 13 waren alleen wonend. En als men dit beschouwt tegen de achtergrond van het wo ning-tekort, dat nu nog 250.000 wo ningen bedraagt, dan beseft men, al dus spr., dat aan de huisvesting van onze bejaarden nog zeer veel ont breekt en dat iedere verbetering hier in, zeer zeker ook de uitbreiding van het wonen in pension-tehuizen, ten zeerste moet worden toegejuicht. Gebreken Ouderdom brengt ziekte en gebre ken met zich mede. Toch moet men aan de gedachte wennen, dat ook ten aanzien van ouderdomsziekten het voorkomen in zekere mate mogelijk is, in het bijzonder door periodiek on derzoek en algemeen hygiënische maatregelen. Doch op nog gans an dere wijze is het optreden van ziek ten en gebreken te voorkomen of te verschuiven, namelijk door aandacht te schenken aan de psychische ge steldheid van onze bejaarden- Vóór alles is het nodig hun bezigheid te verschaffen. Hoe goed men onze be jaarden ook mag huisvesten, in le digheid zal het licht niet in de avond doordringen. Tal van psychische stoornissen kunnen ontstaan en hun schadelijke invloed op de lichamelijke gezondheid uitoefenen, indien niet al le aandacht aan de werkzaamheid van de geest wordt besteed. De ziekenhuizen De principiële fout, die nog al te vaak van medische en verpleegkundi ge zijde wordt gemaakt, is het aan vaarden van de ouderdomsziekte of het gebrek met de daaruit voortko mende invaliditeit zonder meer. Prin cipieel noemde spreker deze fout, om dat invaliditeit niet zonder meer in- haerent is aan chronische ziekte of gebrek. Ziet men de resultaten van de behandeling in de geriatrische af delingen der grote Angelsaksische ziekenhuizen, dan wordt het duidelijk, dat wij in ons Nederlandse zieken huiswezen nog wel zeer ten achter zijn door nergens een dergelijke afde ling te bezitten, waar het begrip in validiteit maar van betrekkelijke waarde blijkt te zijn en patiënten, die veelal als chronisch-bedlegerigen ge kwalificeerd worden, weer zover ko men, dat zij niet slechts weer kunnen opstaan, doch zelfs een zekere mate van validiteit herwinnen. Eenvoudige loontabellen voor het bouwbedrijf Geen accountant meer nodig voor loonberekening Dank zij het initiatiel van de „Stichting raad van bestuur bouwbe drijf" zal met ingang van 1 Juli een aanzienlijke vereenvoudiging in de loonberekening voor het bouwbedrijf worden ingevoerd. De berekening zal van een twintigtal ingewikkelde en eenvoudige becijferingen kunnen wor den teruggebracht t<- het aflezen van een tabellenreeks. waartoe hoogstens vijf eenvoudige handelingen nodig zijn. Hiermede zal voorshands voor 20.000 bedrijven met ruim 150.000 werkne mers een grote last zijn afgewenteld. De loonadministratie zal voortaan tot de eenvoudige, door kleine onderne mers zelf uitvoerbare, werkzaamhe den gaan behoren. De tienduizenden fouten, die iedere week worden ge maakt en achterhaald dienen te wor den, zullen door deze nieuwe rege ling tot een zeer geri-g percentage worden teruggebracht. De door de stichting gedane voor stellen, resulterende in een nieuwe loonbelastirgtabel voor de bouwnijver heid, zijn door alle instanties goedge keurd. 568. Bij het aanschouwen van de stevige jjlensregens die op geregelde en onge regelde tijden over ons worden uitge stort, bekruipt ons menigmaal de vraag, waar al dat ivater toch wel van daan zou kunnen komen. Dit is wer kelijk geen vraag die alleen maar in de wanhoop van het ogenblik xoordt gesteldwant inderdaad is er alle aan leiding dit probleem eens onder ogen te zien. Immers, indien de hele damp kring-zuil die boven een bepaalde plants staat, op een warme zomerdag met waterdamp zou zijn verzadigd zou daaruit slechts een neerslag van 35 mm ontstaan. Dikwijls valt er ech ter in korte tijd aanzienlijk méér re gen het maximum dat in tropische buien werd gemeten, bedroeg 26 mm per minuut hetgeen slechts moge lijk is, wanneer er uit de hele omge ving vochtige lucht wordt aangevoerd. Hoe vreemd het voor onze oren ook moge klinken, het ontstaan van een stevige regenbui eist speciale atmos ferische omstandigheden (die in ons land dan wél in ruime mate voorhan den blijken te zijn). Regen is niet, ge lijk men vroeger meende, een simpele condensatie van waterdamp, want wolken die alléén waterdruppeltjes be vatten, brengen het gemeenlijk niet verder dam een simpel motregentje. Assman heeft eens op een bergtop de druppetjes, waaruit een wolk be staat, gemeten en berekende dat de zwevende waterdruppeltjes ter groot te van 0,007 tot 0,015 mm eerst aan zienlijk zouden moeten aangroeien om een valsnelheid te krijgen. Want drup peltjes van 0,02 mm vallen slechts 1 cm per seconde. Daar moeten we het dus niet van hebben. Maar ook wan neer onze wolk tot 'n volledige „wolk breuk" zon overgaan, moeten we daarvan althans wat de hoeveelhe den water betreft niet te hoge ver wachtingen koesteren, icant zelfs de dichtste en dikste wolk zou het niet veel verder brengen dan 20 mm neer slag. Bij de stevige en veelvuldige regen buien in onze gewesten, waarbij dus meer water neervalt, dan in de damp kring aamwezig kan zijnstelt men zich dan ook voor, dat in de onderste luchtlagen lucht wordt aangevoerd, die met grote snelheid opstijgt. Hier door koelt de lucht sterk af waardoor zich kleine waterdruppeltjes vormen, die echter te klein zijn om als volwaar dige druppels neer te vallen, wijl zij de sterke weerstand van de, bovenwaarts gerichte, luchtstroom niet kunnen overwin nen. Er wordt dus als het ware één grote watermassa omhoog gevoerd tot 'een niveau waar zich ijskristallen vormen, welke voortdurend aangroei en, Deze ijskristallen gaan tenslotte vallen en wanneer liet niveau van 0 graden wordt overschreden, gaat de neerslag smélten, zodat deze als regen in de 'onderste luchtlagen terecht komt., daarbij de kleinere, zich in op gaande lijn bewegende waterdruppels, 'in hun val nog meeslepend. Ziedaar vereenvoudigd weergegeven de ste vige regenbuien in onze gewesten. Wellicht wilt n nu nog vielen hoe groot een regendruppel maximaal kan loorden H. Pétillon. Thuis aan het bewind! "Koningin Juliana regeert de na tie, maar bij ons thuis ben ik aan het bewind. Heus, daar heeft nimmer twy'fel over bestaan". Dit is een uit spraak van Z.K.H. Prins Bernhard, welke hy deed in het Amerikaanse Iblad „Collier's Magazine", waarin de prins schreef over het onderwerp: „Hoe slaagt men als echtgenoot van een koningin?" Prins Bernhard geeft toe, dat het niet eenvoudig is zowel onderdaan als echtgenoot van een koningin te zijn en hij zegt hier o.m. over: „Om in alle twee gevallen te slagen moet men als echtgenoot beschikken over het evenwichtsgevoel van een koord danseren daarenboven over een vrouw, die begrip voor de situatie heeft". Over het leven „thuis" schrijft Prins Bernhard, dat hij zijn kinderen als zijn beste vrienden beschouwt en derhalve ook als zijn eerlijkste criti ci. Over vrienden verklaarde de prins ze pas op prijs te stellen als zij de moed hebben openlijk uit te komen voor hun meningen en hiertoe hield hij een kleine „enquête", door middel vaneen snor! „Ik wist wel, dat ik er niet bepaald geflatteerd uit zag met die snor, maar ik vond het een goede gelegenheid om te onder zoeken, wie van mijn mogelijke vrien den niet zou -.schromen om mij „de „Oranje" heeft nieuwe gezagvoerder Vrijdagmiddag om half drie ver trok het m.s. „Oranje" van de maat schappij Nederland met circa 550 passagiers uit de Amsterdamse ha ven voor een normale reis naar In donesië. Het is nu bijna vijf maanden gele den, dat de „Oranje" in de Rode Zee met de „Willem Ruys" in aanvaring kwam en daarbij de neus verspeelde. Bij de Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam heeft het schip een nieuw „gezicht" gekregen. Gezagvoerder is thans de kapitein J. Lassche, die het schip na de aan varing uit Indonesië weer in de thuis haven heeft gebracht. Drie jaar geëist voor kindermoord Tegen de 30-jarige dienstbode E. J. P. uit Naarden, die op 17 Januari jl. te Bussum haar pas geboren baby van het leven heeft beroofd, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam terzake van kinder doodslag drie jaar met aftrek geëist. Ter zitting verklaarde de dienstbo de, dat haar vader haar had bedreigd, dat zij de ouderlijke woning niet meer zou mogen betreden. Op 24 Januari werd het lijkje bij toeval door de werkster ten huize waar het meisje in dienstbetrekking was, in een kast gevonden. Het had een waslapje over het mondje, was gewikkeld in een flanellen overtrek voor een strijk plank en lag tussen twee matrassen. De raadsman, mr. dr. E. W. Catz, wees in zijn pleidooi op de slechte verhouding met haar ouders. Hij ver zocht de rechtbank het. advies van het reclasserings- en het psychia trisch rapport, verpleging in de stich ting Maria Regina, te volgen en een clementer- straf dan de geëiste op te leggen. Op 12 Juni zal de rechtbank uitspraak doen. Nederlander gedood op Z. Oost-Borneo Een bende bij Martapoera in Zuid- Oost-Borneo heeft een rubberonder- neming aangevallen. Naar Aneta meldt blijken bij deze overval op de landsonderneming „Zeeland" 15 pef- sonen te zijn gedood. Onder hen was de Nederlandse employé, de heer W K. Zaalberg. De aanval werd 25 Mei uitgevoerd. Woningen en vrach!- auto's werden in brandgestoken. Dc bende slaagde er in enige vuunva Sens van de onderneming te bemaeh gen. De onderneming had ee'ch politieversterking aangevraagd, d">a zij dreigbrieven had ontvangen. irheid over de snor" te vertellen, aldus Prins Bernhard. Tenslotte wees Z.K.H. er op hoe veel aandacht men als prins-gemaal moe twijden aan al z'n doen en laten. „De kleinste gebeurtenis kan op de voorpagina komen. Van belang is dan ook, dat een prins een „huid als een olifant" moet proberen te krijgen en bovendien oren als een olifant, want wie goed luistert kan zoveel plezipr hebben over de verhalen, welke over hemzelf worden verteld" Philips keert 12 pet. dividend uit In de Vrijdagmorgen te Eindhoven gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Philips, werden de verslagen van de raad van bestuur en van de commissarissen over 1952 goedgekeurd, Het dividend werd vastgesteld overeenkomstig het voor stel van commissarissen, te weten 7.2 pet- op de cumulatief preferente aan delen en 12 pet. op de gewone aande len- In antwoord op een vraag van een der aandeelhouders, waaraan het te wijten is dat de ontwikkeling van de televisie in Nederland nauwelijks vooruitgaat, verklaarde ir. Otten, dat er geen reden is om „down hearted" te zijn. Philips is overigens niet alleen op Nederland aangewezen. Niettemin zal de steun der regering noodzakelijk zijn, omdat in de huidige constellatie de omroepverenigingen niet in staat zullen zijn de groei der televisie te verwezenlijken, zoals in andere landen is geschied. Reagerende op een vraag uit de ver gadering met betrekking tot de gean nuleerde regeringsorders van 25 mil- lioen gulden, verklaarde ir. Otten, dat besprekingen tussen het gouvernement en Philips nog gaande zijn. A.enteUjhe JZeis-^Mpzessies Het Zuidelijke gedeelte van het ruim 50 kilometer lange Lago d,i Garda moge de schoonheid en de mildheid hebben van de Rivièra, het Noordelijke gedeelte is anders van karakter. Geen zacht glooiende oevers, maar barre rotsen, niet langs een brede, maar langs een smaller en smaller wordende meerboezem. De tropische weelde blijft en toch geven de bijna loodrecht uitliet, water opstijgende bergwanden inpladts van een liefelijk, aan de natuur een groots, maar tevens wilder karakter. De autotourist kan hier evenwel zijn hart, ophalen, want tus sen Gargnano en Riva, langs het Noordelijke gedeelte van het Gardameer, strekt zich een van de mooiste wegen der roereld uit: de Gardesanaweg. In Oostenrijk zijn de Glocknerstrasse tn de Flexenstrasse te recht befaamd. Onoverkomelijke moeilijkheden moest het men selijk vernuft hier overvnnnen om over de Gross Glockner een autoweg te bouwen en niet minder groot waren de problemen bij de bouw van de Flexenstrasse in Tirol. In de bergwanden zélf heeft men deze Flexenstrasse moeten kappen, over peilloos die- Tachtig Tunnels pe ravijnen en kloven de ruim 2500 meter hoge weg over de Glockner moeten bouwen. Alleen al het berijden van een derge lijke weg is een genot op zichzélf. Frankrijk heeft zijn weg over de Col d'Iseran, Zwitserland zijn Axenstrasse, waarvan alleen de naam. de automobilist reeds doet watertanden. Italië heeft zijn Gardesana-weg, die in 1931 gebouwd werd langs de Westelijke oever van het Gardameer. Negen en twintig km, lang is deze weg en tachtig maal zag men geen kans om de weg in de bergwanden uit te kappen, maar moest men zijn toevlucht nemen tot het boren van tunnels door vooruitstekende rotspunten. Meer dan 7 kilometer weg zijn tunnel. Technisch is dus deze weg een knap stuk werk, maar dat al leen zou niet voldoende zijn om de Gardesanaweg zijn faam te geven. Die faam dankt de weg aan het natuurschoon, dat men tussen de tunnels in onophoudelijk bewonderen kan. Het Garda meer is hier 350 meter diep en die diepte geeft het water een zeer merkwaardige kleur, totaal verschillend van de kleur in het Zuidelijke deel van het meer. Vooral des morgens tovert de zon de verrassendste lichteffecten te voorschijn, die aan de pa norama's op het meer en aan de dorpen, die men doorrijdt een bijzondere bekoring geven. Tignale, Tremosine en Limone heten die dorpen en zij danken aan de Gardesanaweg hun opbloei als toeristencentra. Vroeger waren zij alleen over de moeilijk begaanbare bergen te bereiken:, thans over de Gardesanaweg, die honderden meters diepe klo ven met loodrechte wanden overbrugt, nu eens uitgehouwen is in de bergwand, dan weer zich met tunnels door de bergen boort enontelbare automobilisten lokt. Een mooiere weg door een mooier landschap kan men zich nauwelijks denken. De Gardesanaweg is in iedere vacantietocht een moeilijk te evenaren hoogtepunt! Prins Bernhard heeft tijdens zijn be zoek aan de provincie Gelderland o.a. een bezoek gebracht aan een meubel fabriek te Wychen. Vol interesse keek de Prins naar het polijsten van de meubelen. Sritse kinderen worden dikker Dat de Britse kinderen in de* aatste vijftien jaar aan omvang gewonnen hebben, wordt vol gens mededelingen op een te Londen gehou "en persconferen tie afgeleid uit het feit, dat op aanstaande kroningsdag slechts 33,.000 kinderen op het daarvoor bestemde gedeelte van de Theemskadc een plaatsje kun nen vinden, terwijl bij het kro ningsfeest in 1937 vierduizend kinderen meer waren opgestëld. Hel plaatsen van de massa kinderén "-p de heemskade werd overigens door de woord voerder van het Londense graafschap op de persconferentie vergeleken met het verplaatsen van bijna drie legerdivisies- Prins Bernhard bezocht Bommelerwaard Op de tweede dag van zijn werkbe zoek aan het rivierengebied in Gelder land bezocht Z.K H. Prins Bernhard o.m. Heusden en Ochten. In Ochten werd o.m. gesproken over de proble men van de Lingeverbetering, ruil verkaveling en veilingwezen. Bijzon dere interesse toonde de prins voor de eventuele bouw van een nieuwe brug bij Rhenen- Vervolgens begaf men zich naar Tiel, waar ruilverkavelings- en kom- grondenvraagstukken behandeld wer den. Te Zaltbommel, waar de prins door de schoolkinderen werd toegezongen en hem enige manden aardbeien wer den aangeboden, werd met een 40-tal streekbewoners gesproken over in dustrie. tuinbouw en arbeidsmogelijk heden. Onbevoegde leerkrachten bij het Cfcr. U.L.O. J. A. van Bennekom sprak over geschiedenisonderwijs On de Donderdag te Utrecht ge houden vergadering van de Ver. Cnr. Nationaal Schoolonderwijs heeft de heer P- van Tuinen, inspecteur van deze vereniging, o.m. gezegd, dat bij het Chr. U.L.Ó. noodgedwongen leer krachten worden benoemd, die eigen lijk niet voldoende bevoegd zijn. Spr. noemde de militaire dienst een hinderpaal, daar de leerkrachten hierdoor niet voldoende tijd hebben om te studeren. De waarnemend voorzitter, dr. H. J. Honders uit Wassenaar, wees op het belang van christelijk V.G.L.O., waarna de heer Van Bennekom uit Middelburg „kanttekeningen" gaf bij het geschiedenisonderwijs. Spr. vroeg zich af of de historieles op de neutra le school zo veel anders was dan by het christelijk onderwijs en merkte o.m. op, dat de geschiedenis van de 19e en de 20e eeuw vaak in het ge drang komt. „Kuyper, Loman en Prinses Wilhelmina zijn in de school vaak volkomen onbekende klanken", aldus de heer Van Bennekom, die be sloot met te zeggen, dat men ook voorzichtig moet zijn met altijd in de geschiedenis de ringer Gods te wil len zien. Hy vroeg zich af of wij Ne derlanders in het bijzonder door God gezegend waren en betoogde, dat wij toch misschien wel niet een zo bijzon der uitverkoren volk zijn als wel* eens wordt voorgesteld. „Natuurlijk moe ten wij wel eerbied wekken voor het geen God voor ons deed", aldus spr. In de middagvergadering refereer de prof. dr. Li. W. G. Scholten nog over „kentering der tijden". Piccard 3000 meter onder de zeespiegel Volgens een bericht uit Napels zou de 69-jarige professor Auguste Pic card midden Juni nabij de eilanden Capri en Ponza een poging onderne men tot een duik van 3000 meter in de Middellandse Zee. De professor heeft te Castella Ma re di Stadia toezicht gehouden op het verrichten van de laatste werkzaam heden aan de „Bathysphere", een duikerklok, waarmede hij de poging zou ondernemen. Vijf jaar geleden deed Piccard een poging aan de Afrikaanse Westkust om tot 4000 meter af te dalen. Nadat zijn duikerklok bij een proefduik, waarbij zij onbemand was, werd be schadigd. zag; Piccard van de diep- zeeduik af. Bij deze pogingen is hij nici meer dan 23 meter onder de zee- 'icgel geweest. Tot nu toe is dc Amerikaan Beebe h diepst in zee afgedaald. In 1934 bereikte deze nabij de Bermuda- e:landen een diepte van 923 nieter. Het Wereldgebeuren Bliksemtournee Drie reizen had de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Poster Dulles op z'n pro gram slaan. Een negendaagsc reis door Westeuropa om kennis te ma ken met de regeerders der Westeuro- pese landen- Een reis door het Midden Oosten om niet minder dan twaalf landen te bezoeken en tot slot een reis door het Verre Oosten. De negendaagse Westeuropa-reis leverde weinig bijzonders op. Het werd een aansporing om toch vooral de Europese defensiegemeenschap tot stand té brengen wat wordt er op het ogenblik nadrukkelijk gezwegen over die gemeenschap en een vermaan aan Engeland en Frankrijk om wat meer waardering te hebben voor de goede bedoelingen en de dol lars van Uncle Sam. Vandaag is Dulles' reis naar het Midden Oosten ten einde. Nu komt dus nog de derde reis naar het Verre Oosten, maai" daar over is nog weinig bekend gemaakt. Men weet nog niet welke landen en hoofdsteden Dulles wil aandoen. In de Verenigde Staten noemt men zulke bliksemreizen als Dulles thans maakt „luister en leeri'-tochten- Ze werden voorbereid door ge sprekken. die Dulles voerde met de ambassadeurs en gezanten der be trokken landen. Wat de reis naar het Midden Oos ten betreft, werd Dulles door zijn departement gelukkig ge maakt met 160 geheime dossiers, die inlichtingen bevatten over de 160 brandende of althans belangwekken de problemen, waarmee hij op zijn tocht in aanraking zou komen. Vermoedelijk heeft Dulles weinig tijd gehad om tijdens zijn reis nog eens een oogje in die paperassenboel te slaan, want in twaalf dagen deed hij twaalf hoofdsteden aan met al het handjesgeven, erewachten-inspecte ren, en eterijtjes meemaken, dat daaraan vast pleegt te zitten. Maar ondanks het tijdsgebrek hecht men blijkbaar in Amerikaanse regeringskringen waai-de aan zulke reizen J.met persoonlijk contact". Misschien zit daar dan ook wel 'n ueetje de hoop bij, dat Amerikanen met hun gave van snelle improvisatie en hun „onbevangen kijk" toch ook op zo'n bliksemreïs iets tot stand kunnen brengen. In Engeland is men daarop blijk baar bedacht geweest en heeft men met belangstelling toegezien of Dul les inderdaad hier en daar een kleine bijdrage zou leveren tot het opklaren van moeilijke situaties. Welnu, de Engelse pers schrijft thans over de Oriënt-reis van Dulles met licht leedvermaak. Ze constateert, dat de problemen in het Nabije Oosten moeilijker liggen dan de Amerikanen hebben bevroed endat de Engelsen daarvan al tijd wel op de hoogte waren. Na de eerste opgewekte communï- aüé's van Dulles' perschefdie in Óaïro nog het optimisme zelve was... werden de mededelingen als maar be knopter en vager. Blijkbaar hadden de borden „Weg met Dulles", welke in verscheidene steden werden rond gedragen en de rustige aankondiging van sommige Arabische politici, dat ze jegens de Amerikanen slechts haat cultiveerden, geenszins een stimule rende uitwerking op het Amerikaan se gezelschap. Het is niet zo geweeat, dat Dulles met een handomdraai de Suez-ka- naal-kwestie tot een oplossing bracht dat hij aa.n Israël veiligheid en 75 millioen dollar kon beloven... dat hij in Irak wapens kon uitdelen voor een uitsluitend-Ai-abische defensiege meenschap in het Midden Oosten... dat hij de kwestie Kasjmir voor Pakis tan en Kasjmir even uit de doeken kon doen Integendeel de moeilijkheden en de geëmotioneerde eisen stapelden zich torenhoog op voor de reiziger, die ongetwijfeld met een zucht van verlichting een dag vacantie genomen moet hebben aan een strand in een Turkije, dat nu eens niet met grote verlangens kwam en dat tezamen met het ook door Dulles bezochte Griekenland een toegewijd lid van de Navo is. De Engelse pers heeft het deze week nog eens beklemtoond, dat de problemen van het Oosten niet in snel tempo zijn op te lossen. Wanneer men zich in Amerika wel eens ont stemd toont over de trage bedacht zaamheid, die Engelse diplomaten to nen. wanneer ze Oosterse problemen aanvatten, dan moet men toch niet SDeuren naar een tegenwerken van d*e Amerikaanse voortvarendheid, maar aanpassing bij de Oosterse geest, die nu eenmaal lange tijd wil overwegen en alle details wil kennen en die men vooral niet voor haastige beslissingen moet stellen, want dan wordt in die Oosterse geest het wan trouwen wakker... het wantrouwen, dat Dulles in de achterliggende we ken zo veelvuldig op zijn weg heeft aangetroffen'. Veertien varkens in vlammen omgekomen Donderdagnacht is door nog onbe kende oorzaak een landbouwschuur van de landbouwer V. te Vorden af gebrand. Veertien varkens kwamen in de vlammen om en enige landbouw werktuigen gingen verloren. De dicht bij staande boerderij kon door de brandweer, die spoedig ter plaatse was, behouden worden. Opnieuw zijn bij enige Nederlandse toeristische organisaties klachten binnen gekomen over berovingen tij dens vacantie-verblijven in Italië. Het betreft hier automobilisten, die door vriendelijke „helpers" van hun contanten werden afgeholpen. Meestal is het verloop van deze „procedure" als volgt Men parkeert zijn auto ergens en gaat eten, een museum bezoeken of iets dergelijks, doorgaans op een wat afgelegen plaats. Een vriendelijke man ver schijnt en waarschuwt, dat de auto met een lekke band staat. De eige naar spoedt zich er heen en besluit het euvel even te verhelpen door het wiel te verwisselen. De familie kan dan immers weer op tijd vertrekken. Dies gaat het colbertje uit, de mou wen worden opgestroopt en dan dan verschijnt zo kwansuis een be langstellende, natuurlijk per scooter, die dan onopvallend de inventaris van het colbertje van het belangrijkste ontdoet. De vriendelijke waarschuwer de medeplichtige die de autoband lek stak is dan inmiddels reeds per scooter verdwenen. De Italiaanse politie doet, wat zij kan, maar de gemotoriseerde rovers zijn zo onopvallend en snel, dat zij moeilijk te grijpen zijn. De raad wördt gegeven, geld en waardepapie ren, zo mogelijk ingenaaid, in broek zakken te dragen. Het gilde der zak kenrollers is namelijk ook zeer actief. Zo kan men voorkomen, dat men zijn vacantie in het zonnige Zuiden ontijdig moet afbreken en zich om hulp tot een consul moet wenden om de terugtocht te kunnen financieren. EEN BOEKJE OVER BUREAUCRATIE De Deen Finn Söeborg heeft zich het hoofd gebroken over het probleem van de bureaucratie- Velen doen dat te genwoordig. maar Finn vond een ge lukkige uitweg uit de verwarring en verontwaardiging, welke de gewone burger plegen te bezielen, wanneer hij tussen de kameraden of zijn het mo lenstenen? van de bureaucratie raakt Die uitweg was het schrijven van een roman, waarin hij geestig spottend en scherp hekelend zijn on genoegen lucht over de bureaucraten en tegelijk een alleraardigst verhaal brengt. Het is een boek geworden, dat zich erg prettig laat leze" De uitgeve rij Moussault te Amsterdam liet het in Nederlandse vertaling verschijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 9