z PREDIKBEURTEN BAKKERIJ WERD IN ENKELE UREN TOTAAL VERWOEST NIEUW PLAN VOOR TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN ZATERDAG 30 MEI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE CO U R A N 7 HEVIGE BRAND TE 's HEER ARENDSKERKE Twee brandweren bestreden het vuur met vijf stralen. Donderdagnacht half één werd zoals gisteren in het kort gemeld brand ontdekt in de bakkerij van de heer J. v. d. Maale aan de Kerkring te 's-Heer Arendskerke. Slechts op het nippertje konden het echtpaar en hun drie kinderen, die op de bovenverdieping sliepen, zich in nachtgewaad in veiligheid brengen. De aangebouwde grote moderne bakkerij met magazyn, welke nog slechts twee jaar geleden werd vernieuwd, alsmede het woon- en winkelhuls, brandden geheel uit. stralen water werd gegeven, nam het vuur zienderogen af en kon uitbrei ding voorkomen worden. Ongeveer vijf minuten over twee was men de brand meester. De Goesse brandweer kon inrukken, terwijl de plaatselijke brandweer verder de gehele nacht wacht hield. Zow 1 de bakkerij als het woon- en winkelpand brandden praetisch ge heel uit. De naastgelegen woning van de wed. Storm liep nog enige water schade op. Behalve zjjn geld, waarde papieren en enig meubilair kon de heer v. d. Maale niets meer redden. De schade welke ongeveer een ton beloopt, wordt door verzekering ge dekt. De brandweer van Nieuwdorp welke ook nog ter assistentie ver scheen, behoefde geen dienst meer te doen. Zware rookwolken en lekkende vlammen tekenden zich reeds tegen de hemel af, toen het gezin v. d. Maa le alarm sloeg en hun buurman, de textielhandelaar Meulbroek waar schuwden. „Ik was 's avonds om tien uur vóór het naar bed gaan nog in de bakkerij geweest, doch had niet bijzonders waargenomen", vertelde de terneer geslagen bakker, die in één uur tijds zijn bedrijf zag verwoest. Omstreeks half één was zijn vrouw wakker ge worden door de zware rookontwikke ling en toen hoorde men het geknet ter van het brandende hout. Snel werden de drie kinderen gewekt. In nachtgewaad bracht het gezin zich in veiligheid en toen bakker v. d- Maale daarop nog naar binnen wilde gaan om kleren te halen, was dit reeds on mogelijk geworden. De brandweer van 's-Heer Arendskerke, die onder leiding van commandant G. van Damme snel ter plaatse was, bond met twee stralen op de waterleiding de strijd tegen het vuur aan. Daar de bakkerij in het hart van het dorp is gelegen en gevaar voor uitbreiding niet denkbeeldig was, werd tegen één uur ook de brand weer van Goes gealarmeerd. Om tien over één was deze reeds met een mo torspuit onder leiding van de heer D. Taekema en bevelvoerder Den Boer op het terrein van de brand, aanwe zig. Tezamen met de brandspuit van 's-Heer Arendskerke werd in aan- jaagverband het bluswater over 150 rr~ter uit de brandput in de zgn. Dee- weide aangevoerd. Toen met vyf Bouw Belgische loodsen- sociëteit begonnen Dezer dagen is men thans begon nen met het voorbereidende werk voor de bouw van een nieuwe Belgi sche loodsensociëteit aan de Boule vard De Ruyter te Vlissingen. Voor lopig gaat het natuurlijk nog om het slopen van het oude gebouw voor zo ver het althans niet in het nieuwe plan wordt verwerkt, maar weldra zal men toch ook de positieve zijde tot uitvoering zien komen. Gerekend wordt, dat met de bouw en inrichting ongeveer negen maan den gemoeid zullen zijn. In deze pe riode zullen de loodsen hun intrek nemen in het R.K. Militair Tehuis aan de Hellebardierstraat, waar zrj zich in enkele dagen reeds thuis zijn gaan gevoelen. „Kungsholm" gaat reeds op 24 Juli naar buiten Het eerste van de drie vracht schepen, welke voor Russische reke ning bij de N.V. Kon. Mij. „De Schel de" te Vlissingen worden gebouwd, zal op Zaterdag 25 Juli a.s. te wa ter worden gelaten. Abusievelijk werd aanvankelijk als datum van de tewaterlating Zaterdag 24 Juli ge meld. De „Kungsholm", het toekomstige vlaggeschip van de ZwedenAmeri- kalijn, zal niet op dezelfde dag, maar reeds op Vrijt buiten worden gebracl De heer J. H. Bal voorzitter van de „Vebo" Te Yerseke ver \derde onder voor zitterschap van mr. Vlaming de ver eniging tot bevordering van het oes- terbedrijf „Vebo"- De voorzitter dc'- de mede, dat hij voor zijn functie wenste te bedanken. In -ijn plaats werd gekozen de heer J. H. Bal uit Tholen. Gesproken werd over de plannen lot dichten van de zeegaten de gevolgen daarvar. voor de oester teelt Besloten werd deel te nemen dit jaar aan de „Voedingsmiddelensalon' te Brussel en aan ce Jaarbeurs te Gent. Ook zal medewerking worden verleend aan de vorming van een pro- pagandafonds ter stimulering van het oesterverbruik. Op het terx'ein van de brand waren o.m. aanwezig burgemeester A. A. Elenbaas en secretaris G- M. de Schipper. Met herbouw van „Britannia" wordt spoedig begonnen Op een vraag van de heer Post (P. v.d.A.) in de Vlissingse raad heeft burgemeester Kolff gistermiddag me degedeeld. dat het plan voor de her bouw van een gedeelte van hotel „Britannia" gereed is, maar dat de uitvoering wacht op de vaststelling van de aanvullende bijdrage van „We deropbouw" en op de verstrekking van een crediet door de Herstelbank Hierover wordt nog onderhandeld, doch er bestaat goede hoop, dat nu zeer binnenkort met de bouw kan worden begonnen. Auto slipte te Terneuzen Vrijdagavond omstreeks half zeven slipte een door de 30-jarige C. G. uit Lewedorp bestuurde bestelauto ter hoogte van het pompstation bij het Zwaantje aan de Axelsestraat te Ter- neuzen. De auto reed door de berm van de weg. sloeg vervolgens twee maal over de kop om daarna weer op zijn wielen op het ongeveer 2 meter lager gelegen bouwland terecht te ko men.-De mede-inzittende, de 26-jarige mevrouw J. L. G.—G.. echtgenote van de bestuurder, liep kneuzingen aan het scheenbeen op en een bloeduitstorting aan het hoofd. Zij kon na door dokter De Koek te zijn behandeld, zich per taxi naar familie in Axel begeven. De bestuurder zelf bleef vrijwel on gedeerd, terwijl de auto. welke door een kraanwagen van fa. Kerkhaert werd weggesleept, geen ernstige scha de opliep. Het ongeval gebeurde luist op het punt, waar de Axelse weg overgaat in een weggedeelte met de beruchte „blauwe steentjes". In eerste week 1722 baders te Vlissingen Het aantal baders te Vlissingen was in de eerste week na de opening: van het badseizoen 1722. Hiervan wa ren 981 gewone baden en 741 volks- baden. De vlag in top voor Middelburgs tribune Met de bouw van de tribune op het sportveld te Middelburg worden goede vorderingen gemaakt. In tegenwoor digheid van enige genodigden, heeft de afgevaardigde van de Sportcommis- sie, de heer A. Heyboer, namens het bestuur van de stichting, voor wier rekening de tribune wordt gebouwd, de vlag gehesen op de eerste van de zestien te plaatsen spanten. Voordien sprak de voorzitter der stichting, de heer A. Jobse, een kort toepasselijk woord. Wanneer de werkzaamheden zo vlot blijven verlopen als thans het geval is, zal de tribune over drie maanden gereed kunnen zijn. Veeverzekeringsmaatschappij „Walcheren" vergaderde Tijdens de onlangs door de onderlin ge veeverzekeringsmaatsehappij „Walcheren" gehouden vergadering, kon de secretaris, de heer Joh. Ma- rinlssen melding maken van een ba tig saldo van 785,66. Er waren 1762 stuks vee verzekerd, waarbij vier stamboekstieren. Een groot" aantal leden heeft tij dens de ramp met hun vee moeten vluchten, maar er waren geen slacht offers. Er traden 21 nieuwe leden toe en vijf vertrokken er naar de N.O.- polder. Besloten werd 1% premie te heffen voor kalfvee en Vs voor jongvee. Dit jaar werd 2 premie betaald voor kalfvee en 1% voor jongvee. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren L. J. Lo- rier en P de Buck herkozen. Als schatter werd herkozen de heer P. de Visser te Nieuwland. Universitaire examens Te Delft is geslaagd voor het candi- daatsexamen voor civiel-ingenieur, L. de Ry'b te Middelburg. Bus reed bestelauto te Middelburg aan Vrijdagmiddag werd een van de Poelendaeleweg te Middelburg ko mende bestelauto uit Scheveningen aangereden door een autobus. De be stelauto werd aan de zijkant inge deukt, terwijl het achterportier werd afgerukt. De bus werd aan de voor zijde beschadigd. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. WAIC^RFN Geen nadere mededelingen over Zeeland-kwestie Rondvraag in de Vlissingse raad ZONDAG 31 MEI 1953. Ned. Herv. Kerk: Aagtekerke 10 ds. Theunissen, 2.30 ds. van Winters wijk; Arnemuiden 10 en 6 de heer Schaap, 2-30 ds. Aalders; Biggekerke 10 ds. Abbing, 2 ds. van Dijl; irg 10 ds. A. G. van Willem (H.D-), 7 ds. v. Willenswaard; Gapin- ge 10 ds. Sneller; Grijpskerke 10 ds. van Winterswijk, 2.30 ds. Theunissen; Kleverskerke 10 ds- Otte; Koudeker- ke 10 ds. Maas, 10 Jeugdk., 7 ds. van Dijl (jeugdd.), Vliss. str. 2.30 ds. Ros- cam Abbing; 't Zandt 10 ds. van Dijl, 10.15 Jeugdk-, 7 ds. Roscam Ab bing (jeugdd.); Meliskerke 2.45 ds. Maas; Middelburg Nw. Kerk 10 ds. Don, 7 ds. Aalders; Oostkerk 10 ds- v. Heerden (jeugdd.); Nieuw- en St. Joosland 10 en 2.30 ds- Pijnacker Hor dijk; Oost- en West-Souburg 9.30 en 11 ds. de Stoppelaar, 7 ds. Richard (jeugdd.), 9.30 „Rehoboth" Jeugdk.; Oostkapelle 10 ds. Richard, 2.30 ds. Wagener; Ritthem 10 de heer Bar nard, 2.30 ds. Muller; Serooskerke 10 en 2-30 ds. v. d. Wind; Veere 2 ds. Otte; Vlissingen, St. Jacobskerk 10 ds. Kloosterman, 7 ds. Maas (jeugd dienst); Engelse kerk 9.30 kerk voor jongeren; Noorderkapel 9.30 en 10.45 ds. Muller; Havendoip 10 ds. Durk- stra; Vrouwenpolder 2 ds. Sneller; Zoutelande 9.30 ds«, Wagener, 2.30 ds. Richard. Nod. Herv. Kerk. Westkapelle: 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek; St. Lau rens: 10 en 2.30 ds. Kalkman. Eglise Wallonne: Middelburg 10.30 dans l'Eglise mennonite Monsieur le Pasteur Risseeuw. Geref. Kerk- Arnemuiden 10 en 2.30 ds. P. M. Veldhuijzen; Domburg 10 leesd., 2.30 ds. v. Nes; Gapinge 9.30 en 2 ds. A. Veldhuizen; Grijpskerke 10 leesd., 2,30 ds. Streefkerk: Koudekerke 9.30 ds. v. Nes, 2,30 ds. v. d. Schaaf; Meliskerke 9.30 en 2-30 ds. Elshout; Middelburg (Hofplein) 7.30 ds. Spier, 2 en 5 ds. Veldkamp, Noorderkerk 9.30 ds. Veldkamp, 5 ds. Spier, (Lutherse Kerk) 7.15 dhr. de Jonge; O- en W~ Souburg 9.30 en 2.30 prof. dr. Wurth; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Dercksen; Serooskerke 10 en 2.30 ds. v. Wouwe; St Laurens 10 en 2.30 ds. Boon; Veere 10 en 7 ds. Streefkerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. v. d. Schaaf ;Vrouwenpolder 9-30 en 4 ds- Jager; Westkapelle 9.30 en 2.30 ds. Verschoor. Ger. Kerk. St. Laurens: 7.30 drs. Jager. Geref. Kerk (Art. 31) Souburg 9.45 en 2.30 ds. Strating; Vlissingen 8 en 4.45 ds. Strating- Geref. Gemeente. Aagtekerke 9.30, 2 6 leesd.; Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9-30, 2,30 en 7 leesd.; Middelburg 9.30, 2 en 6.30 ds. Rijksen; Oostkapelle 10 en 2,30 leesd.; Vlissin gen 9.30, 2.30 en 7.30 leesd. Westkapelle 9.30, 2 en 6 leesd. Chr. Geref. Kerk- Arnemuiden 6.15 ds. Slagboom; Middelburg 10 en 3 ds. Slagboom; Vlissingen 9.30 en 5 ds. de Vuyst. Ver. van Vrijz. Hervormden. Middel burg 7 ds. Metz- Ver. van Vrijz. Herv. en Remonstr. Kring. Vlissingen 10.45 da. Meijer. Evang. Luth. Gemeente -Middelburg 9 ds. Johannes; Vlissingen 10.30 ds. Jo hannes. Doopsgezinde Gemeente. Middelburg geen dienst. Vlissingen 10 ds. de Boer Herst- Apost. Zendingsgemeente. Vlis singen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 heil. dienst, 7,30 Verloss. samenk.; Vlissin gen 10 heil. dienst, 7,30 Verloss. samen komst. De eigenlijke agenda van de Vlis singse raadsvergadering werd Vrij dagmiddag, hoewel zij niet minder dan 37 punten omvatte, in record tijd afgewerkt, maar het was de rondvraag, die zoals men elders in dit nummer k&n lezen nog enkele zeer belangrijke kwesties naar voren deed komen. Vrijwel alle agendapun ten werden zonder discussie of hoog stens na een enkele korte opmerking zonder meer afgehandeld. Bij de kwestie van de winstuitkering door de N.V. Haven van Vlissingen aan haar personeel, welke ook door de gemeente moet worden goedgekeurd, pleitte de heer Knoop (WD) voor een systeem, waarbij de uitkering wordt gereserveerd voor de oude dag. Uit het antwoord van burgemeester Kolff bleek echter, dat dit reeds in de bedoeling ligt. Bovendien kon de burgemeester de heer Marijs (AR) de verzekering geven, dat het in de bedoeling ligt als de bedrijfsresulta ten het toelaten nog over dit jaar een winstuitkering te doen en mo gelijk zelfs ook nog over vorig jaar. Aan de heer C. Ouwehand werd-op zijn verzoek per 1 Augustus eervol ontslag verleend als directeur van gemeentewerken en van de gemeen telijke reinigingsdienst. Nadat de burgemeester nog had medegedeeld, dat de raad volgende week waarschijnlijk nog voor een spoedeisende zitting zal worden bij eengeroepen, kwam de rondvraag aan de orde. Daarbij werd aan de heer Mary's een onderzoek toegezegd naai de rechtvaardigheid van klachten over onvoldoende vegen van de stra ten o.m in het Bloemenkwartier. Op zijn vraag naar wat er nu pre cies is besproken in de conferentie van de minister met provinciaal en gemeentebestuur en de directie ovev de terugkeer van de Mij. „Zeeland" naar Vlissingen, kreeg de heer Ma rijs echter geen nadere inlichtingen. De burgemeester achtte het niet ge wenst mededelingen te doen en vol stond met de opmerking, dat het bericht in de krant, volgens hetwelk de conferentie het karakter van een „hearing" had, juist was. Aan de heer Gillissen Verschage (P. v. d. A.) werd medegedeeld, dat het aanbrengen van zg. oversteek plaatsen op het kruispunt Paul Kru- gerstraatSingel heeft gewacht op een advies van de A.N.W.B. die wel een goede, maar overigens dure oplossing aangaf en nu nog wacht op een rapport van de commissaris van politie. De heer Geldof (P. v. d. A.) vroeg naar het te vroeg stilzet ten van de stoplichten bij de Bailey- noodbrug over het kanaal en de heer Knoop vestigde de aandacht op een gevaarlijke situatie bij deze brug in verband met het verkeer Middelburg- Vlissingen, dat ongehinderd kan doorrijden. Beide kwesties zullen met de commissaris van politie bespro ken worden. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat mej. Van Heule en de heren Van Oorschot, Van de Woestijne en Theu- ne deze vergadering niet bijwoonden. Expositie L. v. d. Steen De heer L. van der Steen te Vlis singen staat niet alleen bekend als goed gymnastiekleraar, maar ook als een verdienstelijk kunstschilder, die zijn werk bij verschillende gelegenhe den reeds met succes exposeerde. Toch heeft het grote publiek nog niet zo vaak gelegenheid gehad van dit werk kennis te nemen. Thans is daar voor echter wel gelegenheid gevon den. In de etalage van een leegstaand winkelpand aan de Nieuwstraat heeft de heer Van der Steen een kleine ex positie van zijn werk ingericht, welke het hier uitstekend doet. Een collec tie aquarellen en ook enkele olieverf schilderijen werd hier voor ieder zichtbaar bijeengebracht en ongetwij feld zullen thans velen met belang stelling van dit vaak zeer geslaagde werk van een stadgenoot kennis ne men. Concert „St. Cecilia" Hedenavond concerteert de Harmo nie „St. Cecilia" o.l.v. de heer J. de Graaf om 8 uur in liet Bellamypark te Vlissingen. Het programma bevat o.m. de ou vertures „Maritana" en „De drie Eikels". Verder o.a. de wals „Donau Wellen". Het concert sluit met een mars van Latann: „Vlug ter been." VEEL TE LAGE TAXATIES Onbillijkheden bij rampschade regeling B. en W. van Vlissingen zullen een .nota samenstellen Ook in de Vlissingse gemeenteraad is Vrijdagmiddag gesproken over de l ampschade wet. Het was de heer Ven- tcvogel (CH), die zijn reeds bekende bezwaren o.m. in ons blad gepubli ceerd op 16 Mei nog eens uiteen zette en met name met cijfers aantoon de. dat in de officiële taxaties nog al eens onbillijkheden schuilen. De lieer Ventevogel noemde als voorbeeld het geval van een eigenaar van vijf beschadigde woningen, die reeds f 2253.van zijn verzekering uitbetaald kreeg, maar bij wie de taxa teurs slechts tot een schade van f 1068 kwamen. Deze man is niet gedupeerd omdat de verzekering, die toch heus ook niet te hoog zal laten taxeren, üem uitbetaalde, maar zijn geval levert het bewys, dat tientallen anderen, die niet verzekerd waren, door de taxaties van het Rijk ernstig gedupeerd worden- Daar komen de mensen niet over heen. vooral als het gaat om een huisje, dat van moeizaam verdiend geld bijeen ge spaard werd! Voorts wees de heer Ventevogel er op, dat in bepaalde opzichten wel de gelijk het draagkracht-element is in gevoerd 'bijv. in de differentiatie van het percentage van aftrek voor be drijfpanden van verschillende waarde) en bracht hij nogmaals de bezwaren tegen de afwenteling van de huisraad- schade op het Rampenfonds naar vo ren. Nota van B. en W. In zijn antwoord deelde burgemees ter Kolff mede, dat B. en W- bereid zijn voor de raadsvergadering, welke waarschijnlijk toch nog in de loop van de volgende week moet worden gehou den, hun visie op de rampschadewet in een nota aan de raad uiteen te zet ten. De raad kan dan eventueel zijn bezwaren nog in een motie vastleggen Bovendien zal mr. Kolff volgende week nog een vergadering van de Wa tersnoodcommissie van de Ver. van Ned. Gemeenten bijwonen en daarin ai deze dingen nog eens naar voren bren gen. In het bijzonder wees spr. nog eens op het feit, dat juist in Vlissingen zoveel winkeliers getroffen zijn, ook al door het feit, dat hun betimmerin gen, opstanden en mogelijk zelfs koel cellen e.d. als onroerend goed zullen worden aangemerkt- Ook de getroffen kerken moeten nog maar afwachten, wat er voor haar ui de bus komt. UIT DE VLISSINGSE RAAD FILMS IN ZEELAND Twee belangrijke films terug op Walcheren Twee belangrijke films, die wij on langs reeds uitvoerig bespraken, zijn deze week teruggekeerd naar Wal cheren en zij verdienen opnieuw een warme aanbeveling. Alhambra in Vlissingen vertoont Stanley Kramers knappe productie Klokslag 12 (High Noon), de Western, die een kunst werk werd. Gary Cooper geeft hierin een fijnzinnige uitbeelding van de man, die op wrede wijze met de een zaamheid wordt geconfronteerd. Een film van zeer hoog gehalte, die men zich niet mag laten ontsnappen. Electro te Middelburg brengt Opera te Cicero (Five Fingers), de beste spionnagefilm van de laatste jaren, gemaakt door de I regisseur Joseph L. Mankiewicz met James Mason als Cicero, Danielle Darrieux, Michael Rennie, Walter Hampden en John Wengraf als Von Papen. Hoe wel het boek van Moyzisch, die deze waar gebeurde affaire-in-Ankara met zoveel talent heeft beschreven, niet precies gevolgd is en de makers van de film zich enige dichterlijke vrijhe den hebben veroorloofd, kan dit aan de waardering voor dit werkstuk niets afdoen. Evenmin nieuw voor Walcheren is de pretentieloze, onder houdende Franse amusementsfilm Angelica Serenade in de Schouwburg te Middelburg, waarin de in Frank- iariano de hoofdrol speelt en. zingt. De enige première van deze week §aat in Luxor te Vlissingen, waar e Zoon van Ali Baba (Son of Ali Baba) zich, precies volgens de ver wachtingen, ontpopt als een kleurig 1001-Nacht-sprookje met de juiste dosering romantiek, liefde, avontuur en spanning. Het nieuwe, jeugdige duo Tony CurtisPiper Laurie is hierin zeer op dreef. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Bij spoedgevallen is te Vlissingen te be reiken de heer J. Vader, arts. Badhuis straat 88. tel. 2472. Te Middelburg is te bereiken de heer C. F. Frumau. arts. Groenmarkt, tel. 2635. Te Veere, Seroos kerke en Oostkapelle is te bereiken de heer Reijnders Schilt, arts te Seroos kerke. Dorpsstraat 46, tel. K 1189—212. Te Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande is te bereiken de heer L. Sloos, arts te Koudekerke. Middelb. straat A 61, tel. K 1185—2131. Apotheken: Vlissingen: Apotheek Sin gel 5. tel. 2730: Middelburg: Apotheek Nonhebei, L. Delft 133, teL 2538. Officiële publicaties MIDDELBURG. DRANKWET. B. en W. van Middelburg brengen ter algemene kennis, dat door M. C. van Hoe pen, wonende te Goes, domicilie kiezende te Middelburg. Vlissings Wagenplein no. 14 een verlof A is aangevraagd voor de benedénlocaliteit van het perceel Vlissings Wagenplein no. 14. Binnen veertien dagen na heden kan ieder tegen inwilliging van dit verzoek bij hun College schriftelijk bezwaren in dienen. Middelburg, 28 Mei 1953. Op de wieken De postduivenhoudersvereniging „De Telegraaf" te Middelburg hield een wed vlucht op Quievrain met 257 duiven. De eerste 10 prijswinnaars waren: E. van Vlaanderen 1 en 2, I. Scheijbeler 3. J Huijssoon 4, 6 en 7, J. Kuijs 5. W. M. Wal raven 8, R. Dirven 9 en L. Daane 10. Centraal huis met twaalf afzonderlijke „flatjes" Voor het nieuwe tehuis voor ouden van dagen in Vlissingen. is weer een nieuw plan ontworpen en het gemeen tebestuur heeft nu goede hoop. Jat dit in de loop van het volgande jaar i tot uitvoering kan komen- Dit bleek uit een mededeling van de zyde van B. en W., in antwoord op een vraag van het raadslid Krietemeycr (AR).I die als lid van het colleg*. van regen ten van het ..Gasthuis", deze week kennis had kunnen nemen van dil nieuwe plan, maar wel een beetje bang was geworden, dat er door al de nieu we en nóg nieuwere plannen van bou wen voorlopig niets zou komen. Burgemeester Kolff stelde de heer Krietemeyer echter gerust. Inderdaad is er een nieuw plan gemaakt, maar dat was toch wel de moeite waard ge bleken, toen men kennis had genomeD van een nieuw idee op bet punt van „verzorgingshuizen", dat in de provin cie Friesland tot ontwikkeling was ge bracht. Het nieuwe plan omvat nu een centraal verzorgingsbuis voor 166 per sonen met op hetzelfde terrein voorlo pig een twaalftal „flatjes" voor be jaarde echtparen, die nog flink ge noeg zijn om althans nog enige jaren zelfstandig te kunnen wonen. Voor bijzondere gevallen kunnen zij toch van de centrale verzorging profiteren. Later kunnen er eventueel nog 12 flatjes bijkomen. Dit plan werd ook Dog in het kort door wethouder Van Popering toege licht. die dit type inrichting, tezamen met enkele andere heren, in "riesland is gaan bekijken. Met nadruk werd echter van de zijde van B. en W- ver zekerd, dat dit nu heus het laatste plan is. Het schetsplan is reeds door B. en W. aanvaard en de gemeente-architect zal het nog voor zijn a.s. vertrek uit werken. Zijn opvolger kan het dan terstond bestekklaar maken. Door dit nieuwe plan is er een vertraging van ten hoogste vier weken ontstaan en dat was het toch wel waard. Het tehuis komt aan de Koudekerkse weg en zo nodig zal de nieuwe barak van het Ambonezenkamp er voor ver wijderd moeten worden. Dit is de Rijksgebouwendienst bekend- Op een vraag van de heer Marijs (AR) of het bouwen van huisjes voor ouden van dagen toch niet meer als een taak voor de woningbouwvereni gingen moest worden gezien, lichtte wethouder Van Popering de opzet nog nader toe. De bewoners van deze huis jes kunnen voor hun ontspanning en in bijzondere gevallen op het centrale huis terugvallen. Zij zijn als het ware in de grote gemeenschap opgenomen en kunnen later, wanneer zij meer hulp behoeven, ook naar de centrale inrichting verhuizen. Door het opne men van flatjes voor zelfstandige be woning m het plan. wordt het geheel ook gemakkelijker te exploiteren. Ronde van Luxemburg begonnen Kubler winnaar van de eersle étappe De eerste étappe van de Ronde van Luxemburg van Luxemburg naar Differdange (225 km.) is gewonnen door de Zwitser Kubler in 6 uur 23 min. 34 sec. Het klassement luidde verder: 2. Van der Stockt (Belg. A.) z.t.- 3. Blomme (Belg. B.) z.t.; 4. Close (Belg. A.) z.t.; 5. Lambrichs (Ned.) z.t.; 8. Janssen (Ned.) 6.24.59 18. Haan (Ned.) 6.25.46; 19. Gerrit Voorting (Ned.) 6.27.55; 23. Smits (Ned.) 6.28.50; 36. Adrie Voorting (Ned.) 6.42.09. Het ploegenklassement luidt: 1. België A 19.12.04; 2. België B 19.13153; 3. Nederland (Lambrichs. Janssen en Haan) 19.14.19; 4. Lu xemburg A 19.15.32; Gemengde ploeg 19.17.44. Waar zijn onze schepen Aagtekerk p. 27 de Seychellen. Abbekerk 28 te Penang. Aldabi 27 v. B. Aires n. Rotterdam. Alkaid "0 te Bahia. Akkrumdijk 28 v. Melbourne n .Sydney Alpherat 27 te Bahia. Atlan is sleepboot. Fecamp n. Antw. p. 27 Vlissingen. Averdijk 29 te Le Havre. Bloemfontein 23, 650 m. Z. v. Cape Palm is. Boschfontein 29 te Port Sudan. Caltex the Hague p. 29 Casquets n. Pernis. Ceronia 27, 375 m. Z.W. v, Diego Garcia. Dongedijk 2£ te Halifax. Ena 28 te San Juan ver--. Eos 28 v. Genua n. Adam. Esso Amsterdam 28 v Adam n. Aruba. Gaasterkerl. 27 te Takubar. Garoet 29 te Singapo e. Grootekerk 27 v. Zanzibar n. Z.-Afrika Heelsum 29 te Hamburg. Indrapoera p. 29 de Balearen n. Mars. Jagersfontein 29 te Antwerpen. Kota Agoeng 27 v. Soerabaja n. Semarang. Laertes 29 te Aden. Larix 27 v. Kopmawholmen n. Yersey. Laurenskerk 27 v. Colombo n. R'dam. Leersum 28 Mobile n. Houston. Lemsterkerk 28 te Hamburg. Lutterkerk 29 te Genua. Maas 29 te Oran. Maasdam 28 U Cobh. Macuba 28 v. Singapore n. Miri. Mariekerk 29 te Teneriffe. Mapia p. 27 Daldalus-Rif. Meliskerk 29 te Yokohama. Meerkerk 29 te Karachi verw. Mirza p. 27 Azoren. Nw. Amsterdam 29 issabon. Omala 28 v. Cyprus naar Spezia. Ootmarsum 29 te Savannah. Papendrecht p. 27 St. Vincent. Rijndam 28 te Lissabon. Rijnkerk 29 te Tanga. Sibajak te Papeete. Sirrah 27 te Cochin. Soestdijk 28 te Baltimore. Stad Alkmaar 27. 280 m. O. v. Kp. Race. T :netta 28. 150 m. Z.W. v. Colombo. T a 26 van Montevideo. Tawali p. 29 Kp enez n. Alexandrië. Tjiluwah 28 v. Soerabaja n. Makassar. Timini 27, 300 m. N.W. v. Minikoy. Veendam p 28 nm. Scillys n. South. Waal 29 te Cristobal. .Va'-rman 28. 190 m. W. Landsend naar Rotterdam. NVonosari 28 v. Soerabajf n. Makassar. VAN "TOT WIN IJPE" Mej. J. A. Allewijn. onderwijzeres aan de openbare lagere school te oudclande gaat haar leerlingen verlaten om zich. naar het ons voor komt, aan een nóg belangrijker taak to gaan wijden. Mej. Allewijn heeft om eervol ontslag verzocht omdat zij eerstdaags in het huwelijk treedt. Hetgeen ons een plausibele reden lijkt om de klas vaarwel te zeggen. De personeelsvereniging „Excelsior" van de N.V. „De Hoop" te Terneuzen heeft met een groot aantal leden een zeer geslaagde tocht naar België gemaakt. Brussel werd bezocht natuurlijk de Stoofstraatl? en Antwerpen en Water loo werden eveneens met een bezoek ver eerd. Maar het meest van al genoten de deelnemers van een bezoek aan een steen groeve en dat was van mensen werkzaam in de betonindustrie ook moeilijk anders te verwachten. Reeds 55 Jaar toert de heer J. Polder man. ere-directeur van het fanfaregezel schap „Scheldegalm" te Hansweert in het huwelijksbootje rond en dat jubileum kon natuurlijk onmogelijk zonder muziek wor den gevierd. De „Scheldegalmers" dach ten er blijkbaar net zo over en brachten de heer Polderman en diens echtgenote een klinkende serenade, welke buitenge woon werd gewaardeerd. Kort en Klein. Te Wcmeldinge bracht de collecte ten bate van de sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren" f 175.46 op. Zuster M. Weststrate uit Wemeldinge, werkzaam in de Bergstichting te Noord- wijk slaagde voor het verpleegstersexa men. In zaal Zeelandia te Hansweert bood de combinatie Verstoep aan alle inwoners van Hansweert een cabaretavond aan, welke door een talrijk publiek werd bij gewoond. Overgeplaatst naar Zevenaar station werd de heer P. Koens, assistent van I. A. te Hansweert, De heer Koens komt te Zevenaar per 1 Juni in dienst. Ter ere van de eerste prijs, welke de muziekvereniging „Advendo" behaalde op het concours te Westkapelle kon de ge meente Wolfaartsdijk van een vrolijke muzikale wandeling van „Advendo" ge nieten. De leerlingen uit de hoogste klassen van de R.K. school te Sluiskil maakten een uitstapje naar de speeltuin Efteling te Loon op Zand bil Tilburg. De kinde ren genoten ten zeerste van de vele at tracties. Te Sluiskil werd de actie ten bate van het Nederlandse Rode Kruis ingezet met een muzikale wandeling van de Sluiskilse Harmonie, tijdens welke tevens een col lecte werd gehouden. Na enige discussie werd ln een verga dering van de Sluiskilse relsclub. welke werd gehouden in zaal Faas. besloten op 18 Juli a.s. een dagtrip naar Valkenburg te maken. Te Nieuw Namen was de opbrengst van de collecte voor de blinden ruim f 60. en te Clinge werd voor de blinden bijna f 70.— gecollecteerd. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 29 Mei. Vroege aardappelen 32—92. Fruit: Aardbeien per doos 3971. To maten per stuk 7. Bramley's Seedling 47. St. Remy 37. Gleser Wildeman, fabriek 30—34. Groenten; Bloemkool A -f—47. id. B 21—40, id. C 9—28. id. D U—14. Bospeen 2449. Boskroten 2048. Bosselderij 7 16. Bosramenas 28. Bosradljs 13. Kom kommers A 3438. id. B 2834. ld. C 23—27. Sla per stuk 2.50—3. Rabarber 12 25. Postelein 1044. Spinazie 842. Kom kommers krom per kg 32—4">. Sla per kg 10. Andijvie 2839. Asperges per kg. 127 —195. Vrijdag werden de -erste tomaten aan gevoerd door de heer P. Ton Czn. te Se rooskerke. VISMIJN TE VEERE. 29 Mei. Export garnalen, aanvoer 1261 kg., 75129. Handels garnalen, aanvoer 748 kg., 44—64. Bot, aanvoer ".16 kg.. 16— 21. Wijting, aanvoer 8 kg., 17. Middel tong. aanvoer 32 kg.. 115—135. Rog, aanvoer 95 kg.. 50—71. Visiever. aanvoer 2</- kg.. 110. S1EIIWS in ee\ i\l)TED0P 9 In meer dan 100 bioscopen in Neder land zal reeds van 5 Juni af een uitge breide film-reportage van de kronings plechtigheid te Londen te zien zijn. Bo vendien zal van 12 Juni af een kleuren film met vertoningsduur van ongev. 40 minuten in omloop worden gebracht. De Katholieke Centrum-partij, die haar aanhangers voornamelijk ln de fabrleks- centra van het Ruhr-gebied telt. heeft zich in haa: partijblad uitgesproken tegen de vorming van Christelijke vakbonden. Een splitsing van het huidige Eenheids- verbond. de Deutsche Gewerkschafts- bund, zou naar de mening van de partij voor de arbeiders slechts nadelen kunnen brengen. Van 8 tot 16 Juni zal in Amsterdam het vijfde vierjaarlijkse internationale congres van keul-, neus- en oorheelkunde worden gehouden, waaraan 650 medici uit 37 landen zullen deelnemen. Z.K.H. Prins Demhard heeft toegezegd het congres Maandagmorgen om 11 uur in het Con certgebouw te zullen openen. Voorzit- ij ter van het congres is de Groningse hoog leraar prof. dr. Eelco Huizinga.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7