Proef met grotere boot tussen Perkpoldei en Hoedekenskerke Zeeuwse Almanak CRIT1EK IN PR0V. STATEN OP ORGANISATIE TE ZIERIKZEE B. EN W. VAN 0UDELANDE BEANTWOORDEN CRITIEK STEMBUREAUX IN VLISSINGEN HADDEN HET SLECHT Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN 1 ZATERDAG 30 MEI 1953 PROVINCIALE STATEN BIJEEN Verbetering veer Zierikzee-Katseveer heeft de aandacht De Provinciale Staten van Zeeland hebben Vrijdagmorgen In buitenge wone zitting te Middelburg naar aanleiding van een daarover door het provinciaal bestuur uitgebrachte nota langdurig gesproken over diverse aspecten van de watersnoodramp. Daarbij had vooral het verkeer over do Zeeuwse wateren de aandacht van de Statenleden. Eén van hen, de heer P. V. M. Vercauteren (KVP) vroeg of het niet mogelyk is, een grotere boot in te leggen tussen Perkpolder en Hoedekenskerke. Hierop antwoordde Gedeputeerde A. L. S. Lockefeer, dat G.S. meermalen be studeerd hebben of het niet mogelijk is, deze tijdelyke verbinding te ver beteren. Het college heeft besloten een proef te nemen met een grotere boot (ferryboat of Moerdijkpont), waarby het speciaal het oog heeft op het vrachtvervoer. Straks zal moeten blijken of dit technisch en eco nomisch verantwoord is. De heer J. Hommes (AR) wilde weten of de Stoombootdiensten het drukke vervoer in de zomermaan den zullen kunnen verwerken. Hy pleitte voor een betere boot tussen Katseveer en Zierikzee. Het was de heer A. H. Vermeulen (Arb.) niet duidelijk, waarom de ..Prins Willem" nog niet op het veer ZierikzeeKatseveer wordt inge legd. Hij vroeg G.S. of het juist is, dat in het komende najaar (September) „koplading-vervoer" tussen Zijpe en Anna Jacoba is te verwachten. De huidige bootverbinding tussen Anna Jacoba en Zierikzee achtte de heer Vermeiden volkomen onvoldoend de. De bootjes zijn veel te klein. De aansluiting Anna JacobaRoosen daal is ook niet ideaal. Ten aanzien van het veer Zierik zeeBurghsluis leven eveneens wen sen. Het oude tarief was 1,35; thans bedraagt het 2,Spreker vroeg G.S. of zy geen pogingen kunnen aanwenden om te bereiken, dat het oude tarief weer wordt ingevoerd. De heer O. A. Kaan (CH) vond een bootverbinding BurghsluisCo- lijnsplaat gewenst en mevrouw E. 3. van den Broeekede Man (Arb.) Iclaagde over de aansluiting van de trein op de boot te Vlissingen. Het moet mogelijk zijn, dat de passa giers, die met de trein van 21.03 uur de Vlissingen arriveren, nog in Breskens busaansluitingen hebben. Gedeputeerde A. L. S. Lockefeer beantwoordde de sprekers. Een verbinding PerkpolderHans- weert behoort niet tot de mogelijk heden. G.S. koesteren de hoop. dat de verbinding PerkpolderKruinin- gen eind van dit jaar weer kan functionneren. Zij hopen de komen de zomer het extra vervoer te kun nen verwerken. Verbetering in zicht. Men is er van overtuigd, dat de dienst KatseveerZierikzee een noodverbinding is. Gelukkig is er verbetering in zicht ten aanzien van de bevaarbaarheid van de haven te Zierikzee en de hoop is gerechtvaar digd, dat een grotere boot binnen afzienbare tijd kan worden ingelegd. De verbinding ZierikzeeAnna Jacoba is niet uitsluitend ten behoe ve van de „Zeelandia"-fabriek inge legd. G.S. zullen de kwestie van de boten nader onder de loupe nemen. De aansluiting te Vlissingen. waar over mevrouw Van den Broeclce sprak, is geen eenvoudige zaak. Mis schien is het mogelijk, dat de boot -van 20.55 uur wat later kan ver trekken. De voorzitter deelde mede, dat het provinciaal bestuur Maandag a.s. een bespreking heeft met het ge meentebestuur van Zierikzee over het reconstructieplan van deze stad; dan zal ook de verbinding Katseveer Zierikzee aan de orde komen. Verbetering van dijken en een weg op Tholen Naar wij vernemen werd onder leiding van de Gedeputeerde de heer C. Philipse in het raadhuis van St. Anna-land een bespreking gehouden met het bestuur van de polder Oud- Kempenhofstede over het herstel van de op 1 Februari beschadigde Kloet- sedijk en de scheidingsdijk tussen Anna Vosdijk en Oud-Kempenhofste de. Met het gemeentebestuur van Sta- venisse en dat van St. Annaland en met het bestuur van het waterschap St. Annaland werd de mogelijkheid besproken van de verbetering van de weg St. AnnalandStavenisse, met welk werk tengevolge van de ramp door de aannemer nog geen begin kon worden gemaakt. JUN1WEEK.. Het regent, o wat regent liet, en hoe wel wij het niet „horen in ona warme bed", zoals het kinderliedje vertélt, zien wij het in ieder geval. Vanuit ons venster, dat uitzicht geeft op een klein stukje grijze hemel, dat momenteel geenszins voldoet aan dc kwalificatie Jioge Zeeuwse luchten Grijs is de lucht en grijs is onze stemming, te grijzeromdat de weers verwachting voor de rest van de ze dag evenmin aan de opgewekte kunt is en dat nu, doet ons het ergste vrezen voor de komende week. Voor de eerste week van Juni. Er is ons veel aan gelegen, dat deze eerste Jtmiweek een warme weelc wordt; een week met veel zon, weinig wind en weinig regen. Met luchten zo blauw als het water van de Middel landse Zee en zo hoog als de spreek woordelijke hoge Zeeuwse hemel. Dit jaar hebben wij een zv:ak voor de eerste week in Juni en ge zult dat begrijpen, wanneer wij u verklappen, dat het onze eerste vacantieweek van dit seizoen gaat worden Ja, dank u. En voor uw vacantie hopen wij liet zelfde! Gedeputeerde C. Hamelink merkte op, dat ook G.S. de nadelen van de bootdienst ZierikzeeBurghsluis be seffen. Men doet echter wat moge lijk is. Tussen Zijpe en Anna Jacoba komt een Moerdijkpont. Aan de voorberei dingen wordt de laatste hand gelegd. len boot tussen Burghsluis en Co- lijnsplaat zou een obstakel temeer in het verkeer zyn. In tweede instantie merkte de heer A. van Eeten (AR) op, dat Schou wen de „twijfelachtige eer" geniet, door de R.T.M. te worden bediend. Men hoopt, dat de tram niet meer boven water komtSpreker vroeg G.S. om hun invloed aan te wenden, opdat de verkeersproblemen van Schouwen straks tot het verleden behoren. Hij vond het jammer, dat het vien maanden na de ramp nog een vraag moet zijn of de tram al dan niet terugkomt. De heer Vermeulen vond het nodig, dat de tarieven op het veer Zijpe Anna Jacoba straks, als er verande ring komt, herzien worden en hij drong er met klom op aan, dat hef veer een overheidsveer wordt. Gedeputeerde Hamelink antwoord de, dat het college het toch tot taak rekent, het gehele verkeer in Noord- Zeeland aan een nauwlettend onder zoek te onderwerpen. Dat geldt dus ook voor de tarierheffing. Wat Zijpe- Anna Jacoba betreft mag men even wel niet vergeten, dat de provincie hier geen zeggenschap heeft: de boot wordt door liet Rijk beschikbaar gesteld. Aan de concessie van de R. T. M. valt moeilijk te tornen. Rijdende tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana" Op 10 en 11 Juni te Goes Gedurende enige maanden maakt de rijdende tentoonstelling „Van Ju liana tot Juliana" met een schat van voorwerpen uit het Koninklijk Ar chief een tournee door ons land. Deze in twee grote autobussen onderge- I brachte expositie van voorwerpen welke aan Oranjevorsten, hun gema linnen of hun kinderen toebehoor den, zal op 10 en 11 Juni a.s. op de Grote Markt te Goes te bezichtigen zijn. Men vindt er de meest uiteen lopende voorwerpen als een tinnen bierpul en het zakmes van Willem de Zwijger, tot de schaatsen van ko ningin' Wilhelmina, de doopjurk van koningin Wilhelmina, koningin Juli ana en de prinsessen Beatrix en Maryke en het logboek van prins Bernhard, als vliegenier in oorlogs tijd, toe. De baten van deze tentoonstelling komen ten goede aan het Koningin Julianafonds ter bevordering van maatschappelijk werk en aan het Prins Bernhardfonds voor culturele belangen. Na de overgrote belangstelling in Goes voor de varende tentoonstelling met de Gouden Koets in 1949, zal ongetwijfeld ook deze tentoonstelling veel bezoekers trekken. O.m. zullen de hoogste klassen van de lagere scholen alsmede de Ulo-, middelbare- en ambachts school tot een bezoek worden uitge nodigd, terwijl verder uiteraard ook ruimschoots gelegenheid zal bestaan voor ouderen om deze expositie te bezichtigen. f Advertentie) TOENADERING. WENSEN EN GRIEVEN Kampeeruitrustingen bleven uit iao fractievoorzitter van de P-v.d.A., de heer L. J. van Oorscn,,., heeft in de Vrydag gehouden Statenzitting geklaagd over het feit, dat voor de verdeling van goederen in Zierikzee een bepaalde bovenlaag werd ingescha keld, tervvyl geen rekening werd gehouden met de vakorganisaties. „Een ramp, zoals \vy thans hebben beleefd, is een zaak van het gehele volle en als iemand zUn goede diensten aanbiedt, dan moet uien deze accepteren. Wanneer de minder gesitueerden buiten de deur worden gezet, geeft dit aanleiding tot wrevel", zo zeide hij. Namens Ged. Staten antwoordde de heer A, Schout, dat hij reeds veertien dagen geleden over deze kwestie een onderhoud had gehad en dat toen bepaalde toezeggingen waren gedaan. Hij beloofde een onderzoek te zullen instellen. De enige goeie Amerikaan, denkt hij, onder het genot van een Lexington- cigaret De heer Van Oorschot had voorts vernomen, dat burgemeesters van ge troffen gebieden vergeefs om kam peeruitrustingen vroegen, terwijl daarvan grote voorraden in Goes wa ren opgeslagen. De heer Schout deel de mede, dal een comité de uitreiking op Noord- en Zuid-Beveland verzorg de. De heer A. H. Vermeulen (Arb.) De gebeurtenissen tijdens de rampperiode Tydens de laatst gehouden zitting van de raad Oudelande zyn nogmaals de gebeurtenissen in de rampmaand ter sprake gekomen, waarover zo als men zich zal herinneren in een vorige vergadering door de heer A. W. Buteyn een aantal critische vra gen werd gesteld. Nadien zyn ver. seheidene informele bijeenkomsten gehouden, waaraan deelgenomen werd door de raadsleden en waarin deze critiek werd besproken. 5. en W. deelden thans mede, dat met betrekking tot de evacuatie en het niet inschakelen van de raadsle den in de rampperiode van een reeks J onbeperkte garantii Het beste bed ooit gemaakt! NAZET. BEDDEN. EN STAAIWARENFA1RIEKEN TE ZEVENBERGEN BROODJE MET VERBAND Ernstige klachten over de verzorging De leden van de stembureaux in de gemeente Vlissingen hebben het jl. Woensdag beslist niet best gehad. Dat bleek althans Vrijdagmiddag bij de rondvraag in de raadsvergadering toen raadsleden van vrijwel alle fracties een stroom van klachten van hun lippen deden vloeien over de inderdaad bedroevende ervaringen, welke zij als leden van deze stembureaux hadden opgedaan ten aanzien van hun „fouragering". En dat terwijl zij hun pre sentiegeld van 6.per persoon, zoals gebruikelijk ter beschikking hadden gesteld om voor het „natje" en het „droogje" te laten zorgen. De heer Van Rooyen van de Chr. Hist, fractie gaf een overzicht van hetgeen er in de loop van de dag was verstrekt: om kwart over negen een kopje lauwe koffie of wat daarvoor moest doorgaan daarna tot 12 uur niets en toen droge broodjes, een paar veel te zoute croquetten en slech te krentenbroodjes, die al evenmin vers waren. En daarbij natuurlijk wéér lauwe koffie! 's Middags een kopje thee met „een soortement gebakje", dat volgens de heer van Rooyen ook al niet veel bijzonders was. Bovendien klaagde dit raadslid er nog over, dat zijn stembureau een pakje cigaretten te weinig en bovendien een doosje wel dure, maar desondanks slechte siga ren had ontvangen. Andere raadsleden de heren Van Poelje (PvdA), Wanst, (KVP), Geldof (PvdA) en Krietemeyer (AR) onder schreven de klachten van de heer Van Rooyen. De heer Van Poelje verze- Teraardebestelling wethouder A. A. Marquinïe Te Sas van Gent werd op de R.K. begraafplaats onder grote belang stelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wethouder A. A. Marquinie. De baar werd gedragen door com mandant en leden van de vrijwillige brandweer. De stoet volgde de Sta tionsstraat en de Westkade tot aan het gemeentehuis, waar de nationale driekleur halfstok hing. Hier werd halt gehouden om de twee secretarie ambtenaren, de heren R. G. Brugge- man en J. J. van Moorten, die een rouwkrans der gemeente met zich meedroegen, de gelegenheid te geven zich achter de ljjkbaar te scharen. De rouwdienst in de parochiekerk van O.L. Hemelvaart werd door zeer velen bijgewoornd, o.a. door de bur gemeester van Sas van Gent, de heer R. A. J. den Boer, een deputatie van de raadsleden en de directeur van de Spiegelglasfabriek, ir. C. A. L. Horstmann en zijn echtgenote. Op de begraafplaats werd bij de geopende groeve nog het woord ge voerd door burgemeester Den Boer, die de kwaliteiten van de heer Mar quinie memoreerde en er op wees, dat zijn heengaan bij de gemeente, die de overledene ruim 36 jaren als raadslid en wethouder heeft gediend, een grote leegte zou achterlaten. De oudste zoon van de overledene, de heer F. J. A. Marquinie. dankte de burgemeester voor zijn woorden en alle aanwezigen voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. kerde zelfs, dat hij zich een volgende maal tussen de middag zal laten ver vangen om dan thuis tenminste iets behoorlijks te kunnen eten en de heer Krietemeyer had al uitgerekend, dat men voor f 6.per persoon toch wel iets beters zou kunnen organiseren. Bovendien had hij in zijn krenten broodje zelfs een stukje verband ge vonden, dat waarschijnlijk van de ge wonde vinger van de bakker was af gegleden De heer Geldof had het in het stem bureau Havendorp iets beter gehad: omdat dit wat verder weggelegen was had men daar een petroleumstelletje en daarop kon de koffie tenminste ge warmd worden. Burgemeester Kolff erkende, dat over dit punt al vaker is geklaagd. Hij zegde een ernstig onderzoek toe en beloofde de raad beterschap. Zo erg als ditmaal was het nog nooit en het zal dus zaak zijn naar een betere leverancier uit te zien. De heer Ventevogei (CE) achtte het echter beter het presentiegeld voort aan maar gewoon uit te keren en de leden van de stembureaux dan zelf voor hun proviandering te laten zor gen. Man of vrouw Overigens had de heer Post (PvdA) nog een klacht over de oproepings- kaarten voor de kiezers. In het geval van een ongehuwde vrouw kon men aan de kaart niet zien of het een man of vrouw betrof en zo is het voorge komen, dat een dame, die door de leden van het stembureau voor onge huwd werd aangezien, eerst voor haar man lcwam stemmeen later nog een met haar eigen kaart terugkwam. Hierin zal voorzien moeten worden, hetgeen ook werd toegezegd. In Februari kwamen er 80 woningen gereed Van Januari 1953 tot Februari 1953 kwamen in Zeeland 150 woningen ge reed, terwijl er op 1 Januari 1953 800 in uitvoering waren. Februari van dit jaar bracht 90 gereedgekomen wo ningen en in Maart waren er 700 in uitvoering. Het aantal door de oor logshandelingen verwoeste boerderij en bedroeg 716. In Maart 1953 was het aantal gebouwde noodvoorzienin gen in Zeeland 293, het aantal ge bouwde stallen 602, het aantal In hei - bouw zijnde boerderijen 465, terwijl bi' 117 boerderijen een gedeelte werr vbouwd, dat nog niet ter beschi1 ng was. 385 boerderijen k' ir -'ivkklng en 149 1 .v.-. ."h g 'Wettelijk besteld. Zeeuwse staten wijzen huidig wetsontwerp af (Vervolg van pag. 1) Het Rampenfonds De heer D. Kodde (SGP), evenmin enthousiast over het wetsontwerp, vond het onjuist, dat het Rampen fonds Wordt gebruikt om een deel van de vergoedingen te bekostigen. Hier over bestaat in den lande een grote verontwaardiging, want daarvoor heeft men het geld niet gegeven. De regering is op deze wijze hard op weg om het pai*ticulier initiatief te doden. Spreker hoopte, dat zij dit alsnog zal inzien en wijdde voorts aandacht aan de immateriële schade. ,,Kunnen 10 millioen Nederlanders met meehel- )en, dat de last, die de rampslachtof fers hebben te dragen, niet tot in lengte van dagen op hen blijft druk ken?" vroeg de heer J. Hommes (A R)Hij miste een regeling van de na- sohade-vergoeding. Het ontwerp als geheel vond hij geen tegenvaller, maar voldaan kon ook deze spreker niet zijn. Het had de heer J. M. A. O. van Dongen (KVP) bijna verbaasd, dat men bij de bepaling van de schade- vergoedng niet uitgaat van de waar de der goederen op 10 Mei 1940 Hij betoogde, dat de immateriële schade voor Zeeland zeer groot is en toekomstige ontwikkeling van het vest aanzienlijk kan vertragen- k vele „cleyne luyden" worden de dupe, b.v. de landarbeider, wiens loon gelijk blijft, maar die zijn aard appelveldje en zijn vai-kentje heeft verspeeld. Spreker wees er op, dat er met het begrip „goedgekeurde bouw kosten", gezien de na de oorlog opge dane ervaringen, ten koste van de ge dupeerden raar kan worden gesold en bepleitte inschakeling van de provin ciale en gemeentelijke autoriteiten bij de vaststelling van de schade en bij de uitkeringen. Mevrouw E. J. van den Broecke-de Man (Arb.) zeide, dat juist de oor logsslachtoffers het als een onbillijk heid jegens de rampslachtoffers zul len voelen, wanneer deze netzomin als zij integrale schadevergoeding ontvangen en zij uitte de hoop, dat ook de huisraadschade in het wets ontwerp zal worden opgenomen en dat, als dit onmogelijk is, het Ram penfonds het begrip „luxe" met enige soepelheid zal hanteren. Gedeputeerde C. Philipse verklaar de nog, dat de voorgestelde vergoe ding voor de schade, geleden in de landbouwsector, absoluut te gering is. Alleen de zg. „kale kosten" niet het ondernemersloon worden ver goed. De landbouwende bevolking zal gedurende byna drie jaar van haar inkomsten zijn beroofd en voor de ge troffenen op Schouwen ziet de toe komst er nog somberder uit. Dit alles ls in tegenspraak met de opmerking van de regering in het ontwerp, dat economische verwording en sociale repercussies moeten worden voorko men. De motie Nadat de vergadering een half uur was geschorst, werd de volgende mo tie door de heer Van Oorschot na mens alle Statenleden ingediend: „De vergadering van de Provincia le Staten van Zeeland op 29 Mei 1953, overwegende, dat de Wet op de Wa- 'pvsnooasohaae 1953 ten doel heeft, iiira.gen te doen verlenen door de itaat in de materiële schade, die is geleden als gevolg van de op 1 Febru- van misverstanden sprake is. Veel moest in die dagen worden geïmpro viseerd; velen namen eigener bewe ging initiatieven. Uiteraard is hier van dankbaar gebruik gemaakt. Van een opzettelijk passeren der raadsle den kan zeker niet worden gespro ken. Evenmin is van de zijde van het gemeentebestuur een evacuatiebevel gekomen. Veeleer hebben verscheide ne personen, tot de hulpverlenende instanties behorende, op eigen gele genheid gehandeld. Evacuatie was niet verplicht, hoewel achteraf bezien het goed geweest is. dat velen enke le weken elders waren onderge bracht. Gebleken is, dat o.a. ten aan zien van uitbetaling van loon enz. de secretarie geen blaam treft. Aan alle betrokkenen is hetzelfde dagloon uit betaald. Over de eerste week was contróle op de verrichte werkzaamhe den practisch niet mogelijk, zodat moest worden afgegaan op de door de betrokken mensen zelf verstrekte gegevens. Misschien is hiervan door sommigen misbruik gemaakt, doch dat is niet te wijten aan B. en W. of de secretarie. Er zyn geen goederen afgewezen of teruggezonden. Aan nieuwe goede ren zjjn aan vrijwel iedere man een naar laarzen en een overall uitge reikt. Aan kleding is enkele malen een zending gebruikte goederen van het Rode Kruis ontvangen. Voor de laarzen en overalls zijn bonnen ver strekt Het was onder de gegeven omstandigheden ondoenlijk om van allé goederen een nauwkeurige aan tekening te houden. Een ieder is in de gelegenheid geweest iets te halen én wellicht is ook hiervan wel eens misbruik gemaakt. Tijdens de ramp maand zijn voorts enkele malen blik- groenten en soep uitgereikt, terwijl aan de dijkwerkers enz. cigaretten beschikbaar zijn gesteld. Met betrekking tot de brandweer werd opgemerkt, dat er ook in de kwestie brandweercommandant veel misverstand is geweest; van ontslag was echter nimmer sprake. Alle kwesties zijn in een bijeenkomst van de gehele brandweer doorgesproken. De brandweercommandant blijft als zodanig fungeren. Over de evacuatie vergoedingen werd opgemerkt, dat reeds tijdens de Februrarimaand met uitbetaling is begonnen. Hierbij is een soepel standpunt ingenomen. Van een herberekening in verband met een wijziging van de aftrekregel'ng zal geen sprake meer kunnen zijn. aangezien nader Is meegedeeld dat deze wijziging pas per 22 Maart 1953 in werking is getreden. Hengelaar ving vier pitvissen In aansluiting op het bericht van deze week, dat er een z.g. pitvis ge vangen was, meldde de heer Maas uit Middelburg, dat hij gisteren te Zoute- lande met de werphengel in korte tijd vier pitvissen ving, namelijk twee mannetjes en twee wijfjes. De manne tjes, die met prachtige kleuren ge tooid zijn, hebben fosforiserende plek ken op hun huid, waardoor ze in het donker groenachtig licht afstralen. De wijfjes hebben een onopvallende grijs bruine kleur. ari 1953 ingetreden watersnoo< deze wet niet de immateriële i watersnood; dat schade wil vergoeden, die geleden is en niet de gehele materiële schade; dat toch ingevolge hoofdstuk 2 van de wet de materiële schade niet zo volledig zal worden vergoed, doordat de vervangingswaarde der verloren of beschadigde goederen slechts ten dele wordt uitgekeerd; dat door het niet vergoeden der immateriële en niet volledige vergoeding der materi ele schade de vrees bestaat, dat de getroffen gebieden gedurende lange tijd lasten te dragen zullen krijgen, die op de economische ontwikkeling van ons gewest remmend zullen wer ken, omdat bovendien een deel van de getroffen gebieden door de oorlog meerder malen is getroffen en daar door reeds een verarming is ont staan; doen daarom een beroep op de Tweede Kamer der Staten-Generaal om dit wetsontwerp, dat in niet vol doende mate tegemoet komt aan de grote schaden der door de watersnood getroffen gebieden, zodanig te wijzi gen, dat meer rekening zal worden gehouden met de werkelijk geleden schade, daardoor tegemoetkomende aan een algemeen verlangen naar een integrale schadevergoeding, eventu eel bestaande uit vervangingswaarde min afschrijving, aan te vullen voor dit laatste door renteloze credieten, zulks te meer omdat een regeling in gunstiger zin, afwijkend van de oor logsschadevergoedingen, in Zeeland niet als onbillijk wordt gevoeld; ver tolken voorts hun gevoelens, dat me de de huisraadschade moet worden betrokken in de wettelijke regeling der schadevergoeding, opdat het Rampenfonds aanvullend zal kunnen optreden. die burgemeester van Dreischor is, merkte op, vier weken geleden reeds om kampeeruitrustingen te hebben ge vraagd, doch nog niets ontvangen te hebben. Toen hij dit hoorde, gaf de heer Van Oorschot als zijn mening te kennen, dat er aan de organisatie toch wel iets mankeert- Dit Vlissingse Statenlid klaagde ook over het langzaam tempo, waarin de huisraadschade wordt geënquêteerd. De enquêtering geschiedt wel tot volle tevredenheid van de betrokkenen, maar in Vlissingen bijv. werken er mensen uit Gelderland aan, die met de weekenden thuis zijn en dan ook slechts op Dinsdag, Woensdag en Don derdag in touw zijn. In de week, waarin de Hemelvaartsdag viel, waren zij slechts anderhalve dag aan de slag. Dat kost de staat veel geld, want deze mensen krijgen toch de volle week betaald en spreker vroeg zich dan ook af, of hierin geen verandering te brengen zou zijn. De heer Schout zeide, dat er ook aan de andere zijde schuld is. Gevraagd werd plaatselijke commissies te vormen, die met één enquêteur zouden worden aangevuld, doch in de practijk komt hiervan niets terecht, omdat men er de mensen niet voor heeft Tenslotte merkte de heer Van Oor schot op, dat door het wegvallen van de verbinding KruiningenPerkpol der de frequentie van het vervoer tus sen Vlissingen en Breskens zodanig is toegenomen, dat daarmede ook op Zondagen rekening dient te worden gehouden. Zo zouden net Pinksteren opstoppingen zijn ontstaan. De heer A. L. S. Lockefeer antwoordde, dat het met Pinksteren over het algemeen vlot is verlopen, ook al voer maar één boot. Afscheid de heer C. K. Maartense Van de districtsopleidings commissie Zeeland Vrijdagavond nam de heer C. K. Maartense in een voltallige vergade ring afscheid van de Districts Oplei dingscommissie voor de Grafische Bedrijven in Zeeland. De jubilaris, chef dagbladzetterij by de fa. Oos- terbaan en Le Cointre te Goes, werd allereerst toegesproken door de voor zitter, de heer J. M. C. v. d. Peijl uit Kruiningen. Spreekr dankte het scheidende lid voor het vele, dat hfj sedert 1917, toen in de typografie een leerlingen-opleiding tot stand kwam, voor talloze hedendaagse Zeeuwse typografen heeft gedaan en bood namens de overige leden van de D.O.C. een bloemstuk aan. Vervolgens voerde de heer R. J. Kok, hoofdcontröleur van de Cen trale Opleidings Commissie uit Am sterdam, het woord. Hy schreef de bloei van de opleiding in Zeeland voor een groot deel toe aan de pio niersarbeid, door de heer Maartense verricht. Namens de C.O.C. ging deze toespraak van een rokertje vergezeld. De heer G. Jens, die als hoofdbe stuurslid van de Nederlandse Chris- telyke Grafische Bond het woord vroeg, memoreerde het vele, dat de heer Maartense voor de afdeling Zee land van de N.C.G.B. in het alge meen en voor de vakopleiding in het bijzonder heeft gepresteerd in jaren, waarin de jubilaris zyn oesie krachten aan het opleiden van jonge typografen heeft gegeven. De heer A. Snoek, secretaris -van de D.O.C.-Zeeland, bracht de grote ai-beidslust van de heer Maartense naar voren en zeide er trots op te zijn samen met de jubilaris lid te zyn geweest van deze commissie. 'In zijn dankwoord toonde de ju bilaris zich erkentelijk voor de vele woorden van waardering, die ter ge legenheid van zyn afscheid werden geuit. Nu hy de pensioengerechtig de leeftyd heeft bereikt, wordt het tyd, dat zijn werk door jongeren wordt overgenomen en hy wenste zyn opvolger veel succes en liefde voor de opgenomen taak toe. Tenslotte bracht de heer Maar tense zijn dank over voor de belang stelling van de zyde van C.O.C. en N.C.G.B. en voor de ontvangen ca- deaux. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „High Noon", (14 j.), 7 en D uur; Luxor: „De zoon van AU Baba, (14 j.). 7 en 9 uur; Cosy Corner: Duo Abels—v. Eek, 811.30 en 124 uur; Kanaal Oostzijde: Opening zwemschip, 2.30 uur; Concertgebouw: Amateurparade, 8 uur: Bellamypark: Concert „St. Caecilia", 7.30 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: Als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Cosy Corner: Duo Abels—v.Eek, 3—6 en 8—11.30 uur. MIDDELBURG. Vandaag Electro-bloscoop: „Operatie Cicero" met James Mason, (14 jr.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Angelica serenade" met Luis Mariano (alle lft.), 8 uur; Ned. Koffiehuis: P.T.T.-perso- neelsvereniging, 8 uur. Morgen Electro: „Operatie Cicero", 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Angelica serenade", 2.30 en 8 uur. GOES. Vandaag. Grand: „In het hart van de Kasba" (18 j.) 7 en 9 uur. Morgen. Grand als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Gem, sportterreinen: Handbal- tournooi Tonido.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2