PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Straffe houding van U.S.A. tegen Zuid-Koreanen Zeeuwse Staten wijzen huidig wetsontwerp af BILT Kantlijn DE HOLLANDSE NIEUWE KWAM VRIJDAGMORGEN BINNEN Vandaag 19Öe Jaargang-No. 125 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en t B den Boer Adj. W de Pagter. Hoofdred.; G. Ballmtün. PI. verv.. VV. Leertouwer en a A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 Ct. per week, f 5.45 p. fcw.. fr p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEh Zaterdag 30 Mei 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct pel mm Minimum p advertentie I 3.- ing mededelingen driemaal tand Kleine advertenties imax a regelsi van 1—5 regels t l.— tedere regel meer 20 cent -Brieven ot adres Bureau van dit Blad 25 cent meer Giro nr 359300 P.Z.C. Middelburg Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Ftnlandstraat 2. telef 16: lerneuze.n Br. uwenjsti 2. Zierutzee. Kop.'Tüs'.t i i'." KOREA-BEST AND OP KOMST Als ze willen doorvechten na de wapenstilstand De Verenigde Staten hebben in de meest ondubbelzinnige termen laten weten, dat alle hulpverlening aan Zuid-Korea zal worden stopgezet, indien dit land zyn dreigementen uitvoert om, ingeval van het sluiten van een wapenstilstand te Panmoendjon, de stryd alleen voort te zetten. Volgens gezaghebbende kringen te Seoel is aan president Syngman Rhee meegedeeld, dat in dat geval zijn leger na dat van Communistisch China het grootste in het Verre Oosten niet langer dan twee weken kan blijven bestaan. hoogste diplomatieke en mili taire kringen in Seoel hebben zich de laatste tijd ongewoon optimistisch getoond over de kans, dat binnenkort te Panmoendjon een overeenkomst wordt bereikt. Maandag a-s. komen de onderhan delaars weer bijeen, nadat de Noorde lijken een week de gelegenheid heb ben gehad, de jongste voorstellen der Verenigde Naties inzake het krijgs- genenvraagstuk te bestuderen, e voorstellen zyn officieel nog steeds geheim, doch Zuidkoreaanse politici, die zich sterk tegen het nieu we plan verzetten, hebben in strijd met de afspraak reeds bijzonderhe den er over bekendgemaakt. Generaal-majoor Tsjoi Doek Sjin, de voornaamste Zuidkoreaanse afge vaardigde bij de bestandsbesprekin gen te Panmoendjon, heeft Vrijdag vier punten onthuld, waarmee hij het niet eens is. Concessies Hij heeft afschriften van een brief aan luitenant-generaal Harrison ter beschikking van de pérs gesteld. Daaruit blijkt dat de geallieerden: 1 hun eis lieten vallen, dat Kore aanse gevangenen, die repatrië ring weigeren, onmiddellijk na een bestand dienden te worden vrijgela ten, Het is toeval, dat in hetzelfde nummer van onze krant een verslag voorkomt van de be spreking, die de Provinciale Staten van Zeeland Vrijdag gevoerd hebben over het wetsontwerp Vergoeding Watersnoodschade 1953 en van het geen men bij Financiën te zeggen heeft op de grieven, die uit Zeeland tot dusver zijn ingebracht .tegen dit wetsontwerp. Maar het is in ieder geval nuttig, dat men in Den Haag weet, wat er ln Zeeland en in de organen dezer provincie leeft omtrent deze schade vergoeding en omgekeerd, dat. men in Zeeland weet, wat men er in Den Haag van denkt. Iedere medaille heeft twee zflden. Aan alle dingen zit een zon- en een schaduwkant. In Zeeland is men uiteraard ge neigd om allereerst te zoeken naar datgene, wat niet bevredigt in een wetsontwerp als dit. Men heeft hier te maken met de harde werkelijk heid en is na de lang niet altijd prettige ervaringen bij de vergoeding der oorlogsschade niet gemakkelijk te bewegen om genoegen te nemen met de geest van een wet. Men kijkt liever naar de letter. En men gaat na, wat de onmiddellijke gevolgen van een regeling zijn. In Den Haag is men met de aller beste voornemens bezield geweest bij het opstellen van deze wet en waar het ontwerp harde cijfers bevat, verwijst men naar de geest van de wet. Men houdt daar rekening met de mogelijkheid van versobering, waardoor men in tal van gevallen inderdaad beter toe komt met de schadevergoeding, zoals die in de wet is vastgelegd. En men verklaart, dat de wet er is om ieder op het paard te helpen en niet aan de rand van de ondergang te brengen. Het bijpassen van wat er voor we deropbouw of herstel van de schade aan woningen na het ont vangen van de schadevergoeding te kort komt, noemt men in Den Haag gedwongen investeren. Dat is het in zekere zin ook. Niemand zal dat kunnen tegenspreken. Maar daar staat tegenover, dat als de getroffenen niet getroffen waren, de noodzaak van enige investering niet zou hebben bestaan. Deze men sen waren in overgrote meerderheid tevreden met wat zij bezaten. Zij verlangden niet meer of niet beter. En zij zullen nu of hun spaarcenten in herstel of wederopbouw moeten steken, of daartoe rente en aflossing vragende ci'edieten van het Rijk moeten opnemen. In beide gevallen zullen zij verarmen en ondanks de vergoeding der schade, schade hebben geleden, die de niet getroffenen niet lijden. Dat onder deze omstandigheden de Provinciale Staten aandringen op een gunstiger regeling, kunnen wij niet anders dan toejuichen. Het gebeurt niet vaak, dat Provin ciale Staten zich bemoeien met een wetsontwerp. In dit geval was er al leszins aanleiding toe en dat daarbij de critiek de waardering zou over stemmen, was moeilijk anders te verwachten. De motie, die de Provinciale Sta ten tot de Tweede Kamer heb ben gericht als resultaat der de batten, is een soepele motie. Zij is waardig gesteld en zij laat verschei dene mogelijkheden open. Zij dringt ook aan op het brengen van de vergoeding der huisraadscha- de in de wettelijke regeling, waarbij dan het Rampenfonds aanvullend zou kunnen werken. Ook hiervoor valt veel te zeggen. In ieder geval is het een belang wekkend debat geweest in de Sta ten. En omgekeerd: het kan nuttig zijn, met aandacht kennis te nemen van hetgeen Financiën zegt op de Zeeuwse bezwaren. Er is in deze Statenzitting ook critiek uitgeoefend op enkele dingen, die in Zeeland gebeurd zijn. In Zie- rikzee werd slechts een bepaalde bo venlaag ingeschakeld bij de verde ling van goederen. In de getroffen gebieden wacht men op kampeeruit rustingen, die in Goes voorradig zijn. In Vlissingen en niet alleen daar klaagt men over het trage tempo van de enquetering der huisraad- schade. Het is te hopen, dat deze critiek er toe zal bijdragen, dat er verbete ring komt. Want de dingen, die kier gesignaleerd werden, zijn inderdaad misstanden, die toch eigenlijk niet mogen voor komen. De instanties, die deze critiek trof, zullen dat in moeten zien. O instemden met verlenging van x de periode gedurende welke de w-igerachbige gevangenen onder de neutrale commissie zouden staan door de krijgsgevangenenkwestie op de duur over te dragen aan een poli tieke conferentie en, indien nodig, la tei- aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties, 3 instemden met het communisti sche voorstel, dat de neutrale commissie bestaande uit India, Tsjecho-Slowakije, Polen, Zweden en Zwitserland haar besluiten diende te nemen met meerderheid van stem men, t voorstelden, dat slechts India ge- wapende troepen naar Korea zal brengen voor toezicht op de gevange nen. Heftige gevechten ie Chinezen hebben in de nacht van Donderdag op Vrijdag over een frontbreedte van zes kilometer een aanval ondernomen op geallieerde stellingen aan het Westelijke front in Korea. De aanval, die naar schatting werd uitgevoerd door twee regimenten werd de zwaarste sedert October 1952 genoemd. De Turken moesten de stelling Carson ontruimen. Zij schatten dat zij door ruim 2000 Chinezen zijn aan gevallen. Voor de Fransen harder werken en meer belasting De leider dei- Franse radicale partij, Mendes France, heeft aan president Auriol medegedeeld, dat hij wil po gen een nieuwe Franse regering samen te stellen. In een verklaring aan de pers be loofde Mendes-France meer tranen dan vrolijkheid als hij premier zou worden. Er zou harder moeten worden gewerkt en meer belasting betaald. Koud weer blijft aanhouden (Van onze -erkun ge medewerker.) Na de Pinksterdagen is hei weer er zienderogen op ach teruit gegaan. De middagtem- peraturen liggen 10 tot 15 gra den Celsius lager dan vorige week. De regen 00 tot 15 mm.i. welke er de laatste dagen ook in Zeeland is gevallen, was zeer welkom. Gisteren trok er een koud front over met enkele buien, waarna dé wind weer naar het Noord-Westen ruimde- De vooruitzichten geven nog geen verbetering te zien. Op de Oceaan ten Westen van Ierland handhaaft zich een hoge druk- gebied. waar aan de Noordzijde depressies over IJsland naar de Noordzee bewegen. Ook vandaag zal weer een storing met regen over ons land trekken. Het kou de weer zal gedurende deze laatste Meidagen voortduren en ook morgen zal het koud en wisselvallig weer blijven. De terechtstelling van de Rosenbergs De ter dood veroordeelde Ameri kaanse atoomspionnen Julius en Ethel Rosenberg zullen volgens de jongste beslissing van rechter Kaufmann, in de week van 15 Juni op de electrische stoel in de Sing-Sing worden terecht gesteld. Dit is de vierde maal, dat Kaufmann een datum voor de execu tie vaststelde. De kwaliteit was uitstekend Vrijdagmiddag konden in Nederland de haringverkopers hun karretjes met de bekende rood-vvlt-blauwe wimpeltjes sieren ten teken, dat de Hol landse nieuwe gearriveerd was. Vrijdagmorgen te kwart voor vyf was als eerste van de haringloggere de Sell. 2 „Zuiderkruis" tussen de pieren van IJmuiden gearriveerd. Schip per Abraham Rog had de haringrace gewonnen. Om tien minuten voor vijf vlogen de eerste lijnen van het voorschip door de lucht en werd het schip ge meerd. Daarna kon schipper Rog ver tellen, dat hjj 60 kantjes met duizend haringen in elk kantje aan boord had. De logger „Sigurda" kwam een half uur na de „Zuiderkruis" binnen- De eerste twee kantjes van de In Londen arriveerde het hoofd van de Kwaikiutl-stam uit Brits Golum- bia, David Scow, die zijn volk zal vertegenwoordigen bij de a.s. kroning. David Scow droeg een fantasierijke en vreesaanjagende hoofdtooi, die Koolos wordt genoemd en hem er zeer krijgshaftig deed uitzien. Jeugdige kantoorbediende greep „bankrover" De 19-jarige Amsterdamse kan toorbediende Frans G. Bakker wist Donderdagmiddag een „amateur bankrover" te arresteren, enkele ogenblikken nadat deze bij het loket van de Incassobanb een twintigtal briefjes van tien bad weggegraaïd. De man ging uitermate kinderlijk te werk en vermoed wordt, dat hij in een dwaze opwelling heeft gehandeld. Frans Bakker, die voor een ander loket stond te wachten, snelde de man, die kalm wegwandelde, achter na en wist hem bij een tramhalte in de kraag te grijpen en naar het bank gebouw terug te brengen. Een inmid dels gewaarschuwde agent van poli tie nam de „bankrover" over en bracht hem naar het politiebureau. Nationale Rampenfonds Sinds Donderdag is driehonderd dui zend gulden binnengekomen by het Nationaal Rampenfonds- Het totaal-be drag is nu f 114.6 millioen. is het 40 jaar geleden, dat de Vrede van Londen een ein de maakte aan de eerste Bal kan-oorlog; is het 175 jaar geleden, dat de befaamde Franse ratio nalistische wijsgeer en schrij ver Voltaire te Parijs overleed. MORGEN viert prins Reinier LH van Monaco zyn 30e verjaardag. DE EERSTE KERSEN Vrijdag zijn te Eysden de eerste kersen geveild. Het waren 100 kilo „vroegste ter markt" 0.40 per ki lo- Binnen acht dagen worden kersen van betere kwaliteit verwacht, name lijk de vroege Duitse kers. De sma kelijke Meikers is dit jaar iets later en zal waarschijnlijk over veertien dagen worden geveild. „Zuiderkruis" werden om vijf minu ten voor vijf naar de wal getrokken en om tien over vijf was de vracht wagen geladen en vertrokken naar Scheveningen- Ook in Vlaardingen is Vrijdag aan de afslag de Hollandse nieuwe aangevoerd en wel door de VI. 97, schipper A. van Roon. De kwaliteit was uitstekend. Vrijdagmiddag kwam te Vlaardin gen nog een tweede logger binnen, zodat er thans volop nieuwe haring is. Dezer dagen heeft het glazeniers- echtpaar SchiltGeesink te Overveen de laatste hand gelegd aan een raam, bestemd voor de consistorie van de Nieuwe Kerk te Middelburg. Het werd inmiddels namens de burgerij 'aanvaard door het comité, dat zich met de aanbieding va/tl het geschenk aan de kerkvoogdij had belast en dal bestond uit mevrouw S. C. de Casern- brootBaronesse van der Feltz, jhr mr. T. A. J. W. Schorer en ds. E. Sneller. Het raam stelt de figuur van Jób voor, waarmede symbolisch wordt uitgebeeld, wat het voor een stad als Middelburg betékende, dat in de Mei dagen de Abdijkerken werden ver woest. Neger won strijd met python In het jaarverslag van het Nationale Krugerpark te Pretoria wordt ge wag gemaakt van een epische stryd tussen een inlandse boswachter en een vier meter lange python, een worsteling waaruit wonderlijk genoeg de mens als overwinnaar uit het strijdperk kwam. Joe, de boswachter, maakte met enkele eollega's een inspectietocht door het uitgestrekte park, toen hij plotseling in de verte het angstige ge piep van een zogenaamde honingvo gel hoorde. Joe verzocht zijn vrienden een ogenblik te wachten en toog alleen op onderzoek uit. Toen hij wat al te lang wegbleef, volgde een andere boswachter zijn spoor en al spoedig vond hij Joe, die in een hevig gevecht gewikkeld bleek te zijn met een enorme python. De reuzenslang had zich om het gehele lichaam van zijn slachtoffer gestren geld, maar Joe had zijn handen nog vrij. Hiermede greep hij vastberaden de afschuwelijke kop van de slang en beet daarop de slang krachtig in de neus en ogen. Toen dit merkwaardige proces van „man bijt slang" een tien tal minuten had geduurd, bleek de keld, haar vlucht. Joe moest worden opgenomen in een nabijgelegen missieziekenhuis, daar de slang bijna al zijn ribben had ingedrukt. DE VERGOEDING AAN DE RAMPSLACHTOFFERS Motie aan Tweede Kamer met algemene stemmen aanvaard De Provinciale Staten van Zeeland hebben zich Vrijdagmiddag in hun te Middelburg gehouden buitengewone zitting zeer gedecideerd uitgesproken tegen het huidige ontwerp van de Watersnoodwet 1953, dat naar hun me ning op tal van plaatsen tekort schiet in het nadeel van de gedupeerden en dat dan ook voor aanzienlijke verbetering vatbaar is. De critiek, de ongerustheid en de ontevredenheid, die in de redevoeringen doorschemerde, nam tegen het einde van de langdurige vergadering de vorm aan van een motie, die gericht zal worden aan de leden van de Tweede Kamer cn waar in op hen een dringend beroep wordt gedaan om het wetsontwerp zodanig te wijzigen, dat meer rekening zal worden gehouden met de werkelijk ge leden schade. Daardoor zal tegemoet gekomen worden aan het algemeen verlangen naar integrale schadevergoeding, eventueel bestaande uit ver vangingswaarde min afschrijving, aan te vullen voor dit laatste door ren teloze credieten. Voorts wordt gevraagd om tevens de huisraadschade in de wettelijke regeling te betrekken, opdat het Rampenfonds aanvullend kan werken. Deze motie werd met algemene stemmen aangenomen. De eerste spreker, mr. W. F. E. Baron van der Feltz (C.H.) verklaar de, dat de oorlogsscliadevergoeding onrechtvaardig is geweest en noem de het afkeurenswaardig, dat men daarop inhaakt en dus ook de ramp slachtoffers maar onrechtvaardig gaat behandelen. Volgens spreker wordt er in de noodwet onvoldoende rekening ge houden met de rampslachtoffers, on dermeer door de splitsing van mate riële en immateriële scliade: men deelt de schade, die in feite één ge heel vormt, in tweeën en juist daar om is het standpunt „vergoeding van vervangingswaarde" onbillijk. De materiële schadevergoeding op zichzelf beschouwd is volkomen on voldoende, aldus de heer Van der Feltz, die het voor de getroffen ge bieden een nieuwe ramp acht, wan neer de wet in de voorgestelde vorm wordt aangenomen. Hij kondigde een motie aan. Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (Arb.) vond het wetsontwerp eveneens zeer teleurstellend; hy noemde het koppe len van de rampschade aan de oor logsschade onaanvaardbaar en prin cipieel gezien vond hij het minder ge lukkig het Rampenfonds in eerste in stantie te gebruiken voor het verle nen van vergoedingen; dit geld had beter gebruikt kunnen worden voor het verstrekken van aanvullende uit keringen. Op zichzélf is het niet onbillijk, dat rekening wordt gehouden met de vervangingswaarde, al staat er wel tegenover, dat niemand op b.v. zijn huishoudelijke goederen geregeld af schrijft. Jhr. Schorer achtte het ge wenst naast de integrale vergoeding met aftrek voor „nieuw voor oud" weinig drukkende credieten te verle nen. Ook de P.v.d.A.-fractie heeft de behoefte aan een motie gevoeld. Aan de hand van voorbeelden toon de de heer M. A. H. Govaert (KVP) aan, dat artikel 13 van de wet ontoe reikend is. De gehele regeling is een mooie kluif voor St. Bureaucratius. De heer J. L. Verhagen (WD) be greep niet, waarom de regering niet enthousiast voelt voor een integrale v-rgoeding. En waarom wordt in het wetsontwerp het erfrecht niet er kend? Dit betekent aantasting der grondbeginselen van het Nederlands privaatrecht. Sprekers fractie zou een eventuele motie ondersteunen. De heer Verhagen meende voorts, dat dc aantallen verwoeste en bescha digde woningen niet juist zijn en zag daarin een gevaar schuilen. Hij wilde tenslotte de vraag stellen of ook niet een vergoeding kan worden verleend aan degenen, die niet rechtstreeks door Ie ramp werden getroffen, doch er wel schade door leden. (Vervolg op pag, 2) KORTE PREDIKATIE „Wat ik heb, geef ik u!" Ha/ndelingen 8 6 m. Een kreupele lag voor de tempel- poort. Hij' kon niet naar hitmen. Twee amostelen naderen. Kerkmensen dus. Ze zien de kreupele en leiden zijn aan dacht op hen. Wat zal hij krijgen Een grotere gift? De kerk is immers nog goed, als er wat te halen is: een kar wei, om. aan te winneneen uitdeling. Dan is men er als de kippen bij. Maar verder Zij hebben echter geen geld. Ten minste voor hem niet. Dat is teleur stellend. Als je het van de vromen moet hebben.' Maar wel iets anders. „Wat ik heb, geef ik u", zegt Petrus, maar met een lege hand. Een woord. Zeker weer een vroom smoesje, om hem zoet te houden. Een wissel op de eeuwigheid: straks krijg je het beter! Neen, een woord, geladen, met de kracht van de H. Geest: in de naam van Jezus de Nazarener, wandel. En daarbij een toegestoken hand, die hem opricht en overeind doet staan. Hg is genezen; de vloek is weggenomen. Zo gaat hij mee naar binnen om God te loven. Een wonder is geschied. Christus heeft dor Zijn dienstknecht Zijn heils werk geopenbaard. En daarin ge toond, dat Hij Redder is van lichaam en ziel. De kreupele is hersteld van zijn kwaal, maar ook in de gemeenschap Gods. Een nieuw mens geworden van binnen en van buiten. Niet meer blij met een aalmoes, maar om Gods grote gave in Zijn Zoon. Twee dingen zegt deze geschiedenis ons. Ten eerste: het gaat God niet al leen om de ziel. Dat vergeten wt) te veel en laten daarom, die in nood zijn, met een vroom woord i?i de kou staan Hij betrekt echter de hele mens in Ztfn verlossing. De kerk verkondige Zijn barmhartigheid in Woord en daad. Maar ook: het gaat niet alleen om aards wélzijn. Wat baat het de mens, al wint hij de wereld, en zijn ziel lijdt schade? Sociale gerechtigheid alleen is niet genoeg. Een mens heeft meer nodig. God, Zijn rijk en gerechtigheid. Zoek dat eerst, zegt Jezus. Te leven in Zijn gemeenschap. Niet buiten de poort, maar binnen. Niet tegen de kerk aan, maar als haar levende leden. Zyn goedertierenheid is beter dan het le ven. Dit alles is in Christus, de leven de Heer. Hij schenkt allereerst een nieuw hart. Wat Ik heb, geef Ik u. Zullen we aan beide denken, naar wélke kant wij vergeten mochten En het volle heil verstaande, dit doorge ven aan wie het nodig hebben? Uit wat we zelf ontvingen? Yerseke. H. R. J. R-eyenga. Vondelpark voor gemeente In Mei 1951 heeft de vereniging, die het Vondelpark te Amsterdam in eigendom heeft, de burgemeester medegedeeld, dat zij het voornemen had het park aan de gemeente te schenken. B. en W. stellen de raad nu voor deze schenking te aanvaarden. DE VERWACHT: KOUD WEER. Veel bewolking en tijdelijk enige re gen. Matige tot krachtige wind tussen West en Noorwest- Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN SLAAN 31 Mei Zon: Op 4.24 Onder 20.52 Maan: Op 23.50 Onder 6.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1