Groentandvaarders hebben in deze eeuw vele documenten nodi" C 3 Oranjeboom PECHDUIVEL ACHTERVOLGDE NEDERLANDS ZEVENTAL PRINS BERNHARD BRACHT WERKBEZOEK AAN GELDERLAND Fijn op gezette tijden Nieuwe Bloemenzeep wint veler harten! POPENT°oqw «"J" PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 29 MEI 1953 NAAR GROENLANDERS EN ESKIMO'S Met een keurig schip en in een nette hut naar Godthab KOPENHAGEN, Mei In 't kleine kantoor, waar de beambte van De, Kongelige Gronlandske Handel, gevestigd aan de Strandgade, ons ontvangt is het stil. Heel in de verte gonst Kopenhagen met zijn bijna anderhalf millioen zielen (van de vier millioen die Denemarken in totaal telt). Door de smalle ruitjes kun je werfmensen bezig zien met het bedienen van kra nen. Kisten, mandflessen en zakken verdwenen in de buik van een schip. Verderop huilt een scheepssirene. In 't kantoor tikt een oude scheepskloi de tyd weg. De ambtenaar is een byzonder rustig Skandinaviër, die er de tijd voor neemt ons in te lichten. Dat wil zeggen: de inlichtingen, die hy geven Iran. Hy weet wanneer ons schip vertrekt en dat is precies een dag eerder dan was opgegeven: Vrijdagavond acht uur. Hij weet de kosteu van de reis naar Godthab en hij vertelt dat we samen, Van der Zee en ik, de beschikking over een hut zullen hebben. Dat moet wel een grote luxe zijn, want de paar honderd arbeiders, die óók met de DRONNXNG ALEXAN DRINE naar Groenland reizen, voor het aanleggen van een weg, voor het bouwen van huizen en het gereedmaken van een sanatorium, zullen bene- dendeks worden ondergebracht. Dat alles is bekend. Niet bekend is, wanneer we precies zullen aankomen. Als het meevaltna een dag of acht, misschien negen. Maar er moet geen ijs in de weg komen. We willen wel iets weten van de reismogelijk heden op Groenland en we horen het een en ander. Maar vaag en met een maximaal voorbehoud. De man leest ons formulieren voor, die ons weinig zeggen, omdat we nauwelijks een paar woorden Deens verstaan. Het heeft iets te maken met verzekering maar we hebben ons in Nederland al verzekerd. En met tabak en drank, die zelfs voor Groenland de douane moeten passeren. En met de medi sche test, die heel belangrijk schynt te zijn. Goed schip. Als we buiten staan, met formu lieren en de zekerheid omtrent de eerste route, zien we de UMANAK, een der schepen van de Maatschappij. Een mooi schip en het is plezierig er naar te kijken. Er zijn maar weinig dingen prettiger dan het zien van een goedgelijnd schip. Op de plaats waar scheepsbouwers vroeger een boeg beeld hingen is een kleine ijsbeer af gebeeld. We zoeken ons schip, maar vinden het niet. Als we er naar infor meren, blykt dat het er nog niet is. Onderwegvan de Far Oer-eilan- den naar Kopenhagen. Het zal er bin nen een paar dagen zijn. Dat klopt, want het moet over vier dagen op weg zijn naar Groenland. Met een paar honderd Deense arbeiders en met ons. En een lading stukgoed voor de Groenlanders. Eske Brun zei ja. Diezelfde dag bezoeken we Gron- landsdepartementet, het „Groenland- bestuur"; hier zetelt de man, die in Denemarken alles over de kolonie Groenland te zeggen heeft en van wie ook in eerste instantie het ja of nee van onze reis afhing: Eske Brun. Eske Brun heeft j a gezegd en zo het een en ander voor ons geregeld. Hier, in Kopenhagen. Wat Groenland be treftdat zullen we daar moeten klaarspelen. We krijgen goede intro ductiebrieven mee voor de Gouver neur in Godthab, om ons behulpzaam te zijn met transport en de techni sche apparatuur van Van der Zee. Die brieven bevinden zich in myn portefeuille op een voehtdichte plaats. De portefeuille zit in mijn bin nenzak, gesloten met een gegaran deerd solide ritssluiting. Ik heb een voorgevoel, dat die brieven belang rijk zijn en dat het misdadig is ze te verliezen. Aardige mensen. Het zijn aardige mensen, die van het Groenlandbestuur. En ze hebben wel plezier in deze reis van twee Ne derlanders. Ik wil op een gegeven ogenblik beginnen over de tochten die vóór ons, door Andere Nederlanders, werden gemaakt, in de zeventiende eeuw. Die deden het anders dan wy: géén introductiebrieven voor een Gouverneur; géén schip met een hut Reorganisatie van het gevangeniswezen Met 1 Juni zmlen in werking tre den de beginselenwet gevangenis wezen en een op deze wet berusten de algemene maatregel van bestuur, houuen de een nieuwe gevangenis- maatregel. De leidende gedachten van beide wetteiijke maatregelen is de indivi duele straf behandeling en het ver hogen van de eerbied voor de men selijke waardigheid door de gevan genen geen nummer zonder meer te doen zijn, maar door wederopbouw van hun persoonlijkheid en wederaan passing aan het gewone leven. De onderhavige algemene maat regel van bestuur brengt op allerlei punten een nadere regeling. Het be heer over de gestichten komt nu by de directeur te berusten. De oude wet kent een college van regenten. Ook is geregeld de taak van een commissie van toezicht, een onal- kanKeiyke instantie, v/eike een waar- boig oiedt tegen subjectieve beoor de....g of willekeur. irik gesticht krijgt nu ook een gestichtsraad, welks bevoegdheden en taak zijn uitgebreid. Deze raau zal ais 't ware de staf vormen, die de iynen van het beleid uitstippelt. Het regiem was vroeger gebaseerd op het cellulaire stelsel, thans doet het principe van de straf in gemeen schap wettelyk zijn intrede. Wat de geestelijke verzorging be treft is de mogelijkheid opengelaten ook andere dan kerkelijke verzor ging te genieten. Vroeger was alleen sprake van godsdienstige verzorging De verplichting die te ondergaan is vervallen. naar Godthab; gén dure levensverze kering. Wat zij deden, deden ze met Gods hulp, met geluk en een onge looflijk zeemansinstinct. Dat laatste was het, dat hen niet alleen goud in de vorm van walvistraan uit de Poolstreken deed halen, maar ook grote stukken van de kust in kaart liet brengen. Jammer dat deze Ne derlanders, die bepaald uitzonderlijk „zware jongens" van de zee geweest moeten zijn, er op een kwade dag uit gesmeten werden. Waarom? Ik weet het niet. Ik heb het, in Nederland, proberen te ontdekken, maar het luk te niet. Ik zal er daar, op Groenland, dégelijk naar vragen en zoeken. Mis schien waren ze te officieel in het oog van Denen en Noren. Misschien viel er voor de anderen, die Denen en Noren dus, niet veel meer te hande len op de Eskimoposten als zij er ge weest waren Veel te doen. Deze vier dagen waren geen vacan- tiedagen. Er moest nog van alles ge daan worden, en de kleine Skoda sleurde ons door het kokende-hete Kopenhagen van het ene kantoor naar het andere departement. Van de ene winkel naar de andere ambassa de. Daartussendoor is nauwelijks ge legenheid voor het verwerken van Kopenhagen's twee wereldberoemde specialiteiten: Smorrebrod en Carls- bergbier. Op de morgen van de twee de dag zit om vóór half negen Bene Larsen, de bekende redactrice van Denemarkens grootste krant, Ber- lingske Tidende, al op ons te wach ten voor een interview. Om twee uur 's middags staat het groot-opge maakt in de avond-editie. Met de fo to's, (die bepaald onflatteus zijn, hetgeen, gezien het korte tijdsbestek, niet anders mogelijk isVan dat ogenblki af worden we door diverse geïnteresseerden gevolgd en blijkt opnieuw dat de Denen deze reis wel kunnen waarderen. Verscheidenen zeggen met iets van spijt in hun stem: We zouden die reis ook wel eens willen maken. Het blijkt niet eenvoudig te zijn toestemming te krygen voor het be reizen van dat land. Ook niet voor de Denen zelf. Lunapark. Er is geen tijd om enkele culturele kruimels van Kopenhagen's welvoor ziene artistieke dis mee te pikken: Duitse ontstemming in kwestie De Jonge Uitlevering door Britten in strijd met grondwet De Westduitse bondsregering heeft in een brief aan de geallieerde Hoge Commissaris in Duitsland haar stand punt toegelicht wat betreft Je uitle vering van de Bredase vluchteling De Jonge door de Britse bezettingsautori teiten. De Westduitse regering heeft juridische bezwaren tegen het ingrij pen der Britten, nadat een Duits ge recht had vastgesteld, dat De Jonge volgens de Duitse wetgeving niet voor uitwijzing in aanmerking zou komen. Zij is van mening, dat hiermee inbreuk is gemaakt op de Duitse grondwet, die asylrecht voor politieke vluchtelingen erkent. Berichten in de Duitse pers als zou de Westduitse regering voornemens zijn in een nota aan de Nederlandse regering de terugvoering van De Jon ge naar Duitsland te verlangen, wor den van bevoegde zijde -gengespro- ken. Van een dergelijke nota is niets bekend en de Duitse rechtskundigen zijn er van overtuigd, dat men geen rechtsgronden zou kunner aanvoeren om de terugvoering te vragen. van Circus Schumann zien we alleen de affiches en hetzelfde geldt voor Jascha Heifetz en voor „Le Cid", dat in Det ny Teater volle zalen trekt. Eén avond waren we in Tivoli. Tus sen tien en twaalf uur. Hier, in Ko- penhagens beroemde lunapark, heb ben we een uur lang alle zorgen van de voorbereiding kunnen vergeten. En de hitte van de lange dag in deze gonzende millioenenstad. Vanavond wandelden we naar de haven en stonden enige tyd voor het weergaloos mooie zeemeerminnetje van Andersen. Ze zat daar, den lille Havfrue de kleine meerman, glan zend onder het maanlicht, droefgees tig uitstarend naar de zee, die hier niet ver is. Naar dezelfde zee, die wy over twee dagen zullen voelen deinen, onder de DRONNING ALEXAN DRINE. Neon-wouden. We gaan terug naar de stad. De Vesterbrogade en Raadhuspladsen bloeden uit duizend neon-wonden. En die wonden bewegen. Een hel van licht, dat een mens die uit het clair- obscuur van de haven komt, verblindt en duizelig maakt. Het is een hard, wild en brutaal licht, giftig-groen en knal-rood. Het vertelt iets van cognagmerken, een bepaald soort emaille en van de bes te en betrouwbaarste krant. Ik heb iets tegen deze baaierd van neonlicht; maar misschien zullen we er binnen kort naar terugverlangen. We weten dat spoedig genoeg, denk ik. r Advertentie) dat Vorstelijk glas hier I Onwettige wapenproductie in Duitsland De politie te München heeft Woens dag twee kleine metaalbedrijven en een grotere onderneming gesloten omdat zij op onwettige wijze geweer onderdelen produceerden. De eigenaars der betrokken bedrij ven zijn gearresteerd. Zij hadden een 'ïestelling aanvaard van de repu bliek San Domingo. De Duitse agent van de Domini caanse republiek. Helle, zeide dat hij de opdracht had gegeven aan een fir ma buiten Duitsland, die zonder zijn medeweten de opdracht had doorge- geven aan de firma in München. Helle verklaarde verder dat San Domingo slechts een opdracht voor machinerieën had geplaatst. De in be slag genomen wapenonderdelen zou den gemaakt zijn om na te gaan of de machines aan het gestelde doel beantwoordden. GIRO-RIT OP BERGPARCOURS Magni won 15e etappe, Gerard Peters staakte de strijd Niet in de allereerste plaats tegen de Italiaanse overmacht die dat Is nu wel duidelijk geworden in de Giro nog altyd de wet voorschrijft heeft het Nederlandse zevental daar in het barre Noorden van Italië gisteren moeten kampen, maar tegen een veel hardnekkiger tegenstander: aanhou dende pech. De pech heeft onze jongens als een donkere wolk gedurende de gehele 279 km. lange rit van San Pellegrino naar Riva del Garda boven het hoofd gehangen. Van Est, Van Breenen en Suyckerbuyk moesten ieder tweemaal een tube leggen, Roks en Wagtmans reden eveneens plat, Hans Dekkers kwam in een kuil terecht en smakte zwaar tegen de rotsgrond en Suyckerbuyk verloor later veel tyd met een defecte fietspomp zodat hy als laatste binnenkwam. En alsof dat nog niet genoeg was; toen de ook giste ren weer puik draaiende Van Est in de grote groep spurtte met veel kans op de vierde plaats haakte zijn stuur achter dat van Pasotti. waardoor hij na een vlot herstel weliswaar 28e werd in dezelfde tijd van de win naar der 15e étappe, de Italiaan Fiorenzo Magni, die over de 279 km. 8.34.50 reed. Om de misère compleet te maken kreeg Gerard Peters gisteren met zo veel tegenslag af te rekenen, dat hy het niet langer kon bolwerken en op gaf. Het eerste slachtoffer in de Ne derlandse ploeg is dus gevallen. Wim van Est heeft, zoals gezegd, ook gisteren weer kranig gereden en was voortdurend in de buurt van de „azen" te vinden met wie hij samen c! aarden baan in Riva del Garda op stoof. De wegen waren bijzonder slecht, zodat het met de tubes huilen was, maar Wim herstelde vlot en toen „il campionissimo" Gino Barta- !i op de top van de 1883 m. hoge To nale de grote bergprijs in de wacht sleepte volgde de man uit St. Willi- brord als 10e op slechts 10 seconden. Ook bij het beklimmen van de Cam- po Magno was Van Est in de voorste ;lederen te vinden. Ook deze vijftiende rit, toch aange kondigd als een van de grote ritten, heeft weinig spanning gebracht, hoe wel die door de te beklimmen cols en de steile afdalingen te verwachten was. Zo langzamerhand begint deze Giro het wrange bijsmaakje van al gehele combine te krijgen. Spanning is er niet en komt er ook steeds maar niet, de groten lijken het wel te gelo ven, omdat zij misschien van tevoren al weten dat alles toch in de bus is. Muiden viert zijn 1000-jarig bestaan Dit jaar is het tien eeuwen gele den, dat koning (later keizer) Otto I het dorp Amuda (nu Muiden) met de er bij behorende tol, aan de kerk van Sint Maarten te Utrecht heeft ge schonken. Hoe lang het dorp daar voor al bestond is niet békend. Men viert daarom dit jaar het 1000-jarig bestaan van Muiden. De vereniging voor openbare fees ten Muiden neeft voor 22, 23, 24 en 25 Juli een groot feestprogram opge steld. Belangstelling voor de vele problemen Z.K.H. Prins Bernhard heeft Don derdag een werkbezoek gebracht aan Gelderland. Omstreeks half tien in de morgen arriveerde de Prins in gezel schap van zijn particulier secretaris dr. De Graaff in het tijdelijk provin ciehuis te Arnhem, waar hij werd be groet door de Commissaris van de koningin in de provincie Gelderland, Jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en het volledige college van Gedepu teerde Staten. In Arnhem vroeg de prins of hy ook een paar zaden kon krijgen van de Gelderse roos, die hij in de kamer van Gedeputeerde Sta ten zag staan. Dit werd hem graag toegezegd, zodat in het park van paleis Soestdijk deze bloem ook binnenkort zal preken. Na het in aan bouw zijnde provinciehuis te hebben bezocht, begaf de prins zich naar Nij megen. Omstreeks tien uur werd Z K.H. op de Waalbrug begroet door de burgemeester van Nijmegen, mr. Ch M J. H. Hustïnx. Een groot aan tal kinderen juichte de hoge bezoe ker toe bij het Nijmeegse raadhuis waar een bespreking met autoritei ten volgde en de Prins kennis nam van de vraagstukken, welke de raad in Nijmegen heeft op te lossen. Prins Bernhard toonde vooral belangstel- li .g voor het werkloosheidsprobleem. Een wandeling door de met vlag gen versierde oude binnenstad volg de. waarbij tevens een bezoek werd gébracht aan een van de vervallen patriciërshuizen en aan het oudelie- denverblijf „Adsumptio". De lunch werd in restaurant Normandië ge bruikt, waarna Prins Bernhard het land van Maas en Waal inreed er Deest, Druten en Wychen bezocht. Ö.i. kan alleen dan nog spanning ont staan als een outsider een gooi naar de eerste plaats gaat doen. Of dat in t stadium nog kan? Het valt te be twijfelen. In het algemeen klasse ment kwam geen verandering van betekenis», het luidt thans: 1. Koblet (Zwitserl.) 91.50.43; 2. Copni (It.) 91-51.38; 3. De Santi (It.) 91.52-00; 4. Fornara (It) 9.5219; 5. Conterno (It.) 91.53.31; 6. Schaer (Zwits.) 91.53.38; 7. Van Est (Ned.) 91.54-41; 8. Bartali (It.) 91.55.35; 9. Roma (It.) 91-56.50; 10. Magni (It.) 91.56.53; 60. Wagtmans (Ned.) 92.46.23; 62. Roks (Ned 92.51.49; 63. Dekkers (Ned.) 92 54.50; 85. Suyc kerbuyk (Ned.) 93.57-20; 86. Van Breenen (Ned.) 93.59.32. Het klassement van de 15e étappe luidt: 1. Magni (It.) 8 uur 34 min. 50 sec.; 2. Albani (It.); 3. Bartali (It.); 4. Benedetti (It); 5. Ockers (Bel».); 6- Schaer (Zwitserl.); 7. Coppi (It.); 8. Koblet (Zw.)26. Van Est, allen zelfde tijd als Magni (8.34.50)34. Wagtmans 8.40.50; 52. Roks 8.45-20; 56. Dekkers z.t; 76. Van Breenen 8.54.04: 90. Suyckerbuyk 9-21.02. Disciplinaire straf voor ambtenaar O.M. Dreigde met verlenging van voorlopige hechtenis Het Tweede Kamerlid, de heer P- J. Oud, heeft indertijd schriftelijke vra gen gesteld over een uitlating van de vertegenwoordiger van het O-LI. bij de arrondissementsrechtbank te Arn hem naar aanleiding van c.n door de politierechter aan een verdachte opge legde straf. De eerste vraag luidde: Kan de mi nister mededelen of het juist is, dat de vertegenwooi'diger van het OM. bij de arrondissementsrechtbank te Arnhem, mr. C. L. van IJsendijk, na dat de politierechter aldaar een ver dachte had veroordeeld tot een milde re straf dan die vertegenwoordiger had gevorderd, ter openbare terecht zitting woorden heeft gesproken van de volgende strekking: „Het is voor mij een les geweest. Ik laat dergelijke verdachten in het vervolg veertien da gen in voorlopige hechtenis zitten, voordat lk ze op de zitting laat bren gen"? De minister van justitie heeft thans geantwoord dat de hierboven vermel de woorden ook naar het oordeel van de minister, niet in overeenstemming te brengen zijn met een juist inzicht omtrent de verhouding van het open baar ministerie tot de rechter, als mede omtrent de aard en de beteke nis van het instituut der preventieve hechtenis in onze re htsstaat- De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Arnhem heeft reeds aan stonds nadat hei.i h v optreden van ge noemde substituut-officier van justitie bekend was geworden aan deze zijn scherpe afkeuring ovei het gebeurde te kennen gegeven. De minister heeft intussen aanleiding gevonden om ook zijnerzijds aan zijn ontstemming over deze ontoelaatbare uitlating ter te rechtzitting uiting te geven door de betrokkene disciplinair te straffen. K L.M.-ramp stelt deskundigen voor raadsel Naar Het Parool meldt heeft de bemanning van het verongelukte K. L.M.-toestel „Paulus Potter" geen verklaring kunnen geven voor het neerstorten van het vliegtuig nabij Schiphol. Uit de verklaringen van de beman ning tijdens het onderzoek afgelegd, blijkt, dat door tot nu toe onbekende oorzaken het vliegtuig, nadat het nn de aanloop enkele meters vrij van de grond was gekomen en de wielen wa ren ingetrokken, met geen mogelijk heid verder omhoog te krijgen was. Uiterlijke oorzaken, in de vorm van weigerende motoren, niet vrij bewe gende roeren, waren daarvoor niet aanwezig. Er waren geen constateer bare storingen en toch weigerde het vliegtuig, dat snelheid genoeg had om zich omhoog te bewegen. Het aanvankelijk vermoeden, dat de piloot een noodlanding wilde ma ken, bleek onjuist. De piloot heeft alles geprobeerd om verder omhoog te komen na de start, maar wat hy ook deed, het vliegtuig weigerde en zakte met grote snelheid weer naar de grond. Men kan die landing niet als een welbewuste noodlanding be schouwen. Brand bij Van Gend en Loos in Den Haag Donderdagmorgen omstreeks vijf uur is brand uitgebroken in het ge bouw van Van Gend en Loos aan de Rjjswijkse Weg in 's-Gravenhage. In dit gebouw, dat als opslagplaats dienst doet, zyn ondermeer de stal len van het bedrijf ondergebracht- Het vuur is waarschijnlijk ont staan door broei op de hooizolder. Korte tijd nadat de brand ontdekt was. sloegen de vlammen uit het dak en alarmeerden voorbijgangers de brandweer. Deze rukte dadelijk met middelzwaar materiaal uit en had het vuur spoedig onder de knie. De paarden werden vèlllgheidshal- uit de stallen naar buiten ge bracht en de omwonenden werd aan geraden hun huizen te verlaten. Omstreeks kwart voor zes was het gevaar geweken en de brand bedwon gen. Brandend hooi kwam terecht op een aantal voedselpakketten, dat in de garage voor verzending gereed lag. Ongeveer honderd pakketten kregen schade. De omvang van de schade is nog niet te bepalen. Jong geleerd De tien-jarige jongeman Rember- tus Kro1 uit G-ónlngen he 't op ie normale wijze 'gris de regels van de kunst een oproei .--or de gemeen- ter :adrverkiezing van Gro~ingen ont vangen. Woensdag begaf hij zich met zijn va der naar Int op de krar' vermelde stembureau, waar zijn naam door Je voorzitter werd afgeroepen. De assis tent van de voorzitter zocht de zoge naamde tegenkaart van d jongen op, d;e zich eveneens op de normale wi_ 3 :n c'kaartenbak bev d. Eerst toen de joi.gen een stembiljet was overhan digd, kwam men >t de ontdekking dat hij te jong was om aan de verkie zing deel te nemen Van dit voorval dat veroorzaakt is door een fout in het cithograaf-systeem, dat de gemee-te Groningen sinds orig jar in gebruik heeft, is procesverbaal opgemaakt Hierin wordt opgemerkt, dat de jonge man niet de leeftijd bezit a aan de verkiezingen deel te nemen, doch dat hij wel aan zijn verplir" ting tot stem men, krachtens de hem toegezonden oproepkaart, heeft voldaan. Thansnu de Vietminh-troepen, die de hoofdstad van Laos. Loenang Pro- bang, bedreigden, zich hebben terug- getrokken naar het Noorden, heeft de koning van Laos, Sisavang Vong erin toegestemd zyn hoofdstad te verlaten. De oude koning tijdens het inspecte ren van de wacht voor zyn vertrek. Amsterdamse Beurs Bank van Ned. gem. 4*4 106% Bank van Ned. gem. 0-5-10 119% Nederland 1952 (3%) 101% 102 Nederland 1948 (3%) 97% 97% Nederland 1947 (3%) 3 963,4 96% Nederland 1937 3 96% 96% Dollarlening 1947 3 95 Investeringscertificaten 3 97% 97% Nederland 1962-64 z.b. 3 98% 98% Nederland 1962-64 m.b 3 98% 98% Nederland N.W.S. 2% 79 79% Ned. Indië 1937 A 3 96 96 Grootboek 1946 3 96% 96% Nat. Handelsbank 112% 112% Ned. Handelmij. 159 159 A.K.U. 163 162% Bergh's en Jurgens 274% 271% Calvé-Delft 119% 119% Centrale Suiker 170 «68% Kon. Ned. Hoogovens 154% 155 Unilever 189% 189 Ned. Kabelfabriek 210 Y' 109% Philips 159% «59% Wilton-Feijenoord 172% «72% Billiton 180 Kon. Petroleum Mij. 308% 308 Amsterdam Rubber 92% 93 Holland Amerika Lijn 127% 130 Kon. Paketvaart 124% 125% Rotterdamse Lloyd 133% 133% Ned. Scheepvaart Unie 129% 131 Stv. Mij. Nederland 135% exd 136 H.V.A. 99% 99% Deli-Batavia Mij. 127% 124% Deli Mij. 89% Baltimore-Ohio 26 25% Missouri K.T. 5 New York Central 23% 23% Pennsylvania 22 21% Bethlehem Steel 52% 52% General Motors 62% 61% Intern. Nickel 40% 40% Kennecott 68% 67% Republic Steel 49% 48% U.S. Steel 39% 38% Midcontinental 60% 58% Shell Union .68% 68% Tide Water 23% 22% De markt blijft vrij eenzijdig, oliewaar- den en scheepvaarten doen het meest van zich spreken, doch elders «s het kleur loos en de affaire laat nog steeds te wen sen over. Converteerbare obligatiën Kon. olie, zowel de uitgelote als de niet uitge- te, werden vrij druk verhandeld op lesp. circa I09V.t en 109, dus een fractie bene den eergisteren. Ook de aandelen wisten het vorig niveau niet geheel te handha ven, al bleef het verschil miniem. AMSTERDAMSE Londen contant 10.59!/2—10.60%; New York contant 3.79ft—3.79H; Parijs con tant 1.07801.0800; Brussel contant 7,56— 7.57; Frankfurt contant 90.51—90.61; Zü- rich contant 86.69—86.79; Stockholm con tant 73.07—73.17; Kopenhagen contant 54.74—54.84. J hoeft geen 'verloren dag' te betekenen. V Is altijd makkelijk Casiella denki aan Uw huid en aan Uw beurs! Castella's nieuwe Bloemenzeep wint snel veler harten. En wie zou dat ver wonderen Voor slechts 20 cent wordt liier een heerlijk stuk echte Castella zeep geboden... onverpakt, zodat U de zachte kleuren kunt zien en genieten van de fijne bloesemgeur. En zo is er nu dus drievoudig keus in Castella. Vraagt uw huid vooral om zeer rijk en royaal schuim, dan is Cas tella Spécial (32 cent) uw aangewe zen zeep. Voor andere dames weer zal de klassieke Castella Schoonheids- zeep (32 cent) aangewezen blijven voor een ideale schoonheidskuur. Tijdelijk zidn twee stukken Castella Schoonheiaszeep samen verkrijgbaar voor 50 centeen aanbod waarvan al om enthousiast gebruik wordt ge maakt. En tenslotte: wilt U voor een zeer bescheiden prijs toch een echte merk- zeep ontvangen, dan vraagt U naar de nieuwe Castella Bloemenzeep van 20 ct. U ziet het, Castella zorgt niet al leen voor iedere huid, maar ook voor iedere beurs!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 8