Agrarisch Zeeland nam afscheid van ir. W, van Soest Zeeuwse Almanak OPNIEUW VEE UIT FRIESLAND EN GRONINGEN GEARRIVEERD PRIJSVRAAG NOODZAKELIJK VOOR BOERDERIJENBOUW Agenda 2 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT VRUDAG 29 MEI 1953 VAN ZEELAND NAAR HET WESTLAND Vele woorden van dank tot vertrekkende rijkstuinbouwconsulent Op een Donderdagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden bijeenkomst heeft agrarisch Zeeland op hartelijke wijze afscheid genomen van de naar het Westland vertrekkende rijkstuinbouwconsulent, ir. W. van Soest. In de vele toespraken kwam duidelijk tot uiting:, hoezeer de schei dende consulent tijdens zijn achtjarig verbljjf in Zeeland de hoogachting en waardering van agrarisch Zeeland heeft verworven. Talrjjke sprekers gaven uitdrukking aan hun teleurstelling over het vertrek van ir. Van Soest, doch anderzijds deelde men unaniem in de blijdschap over de eer volle promotie, welke deze benoeming tot rijksconsulent van Neerlands belangrijkste tuinbouwgebied voor de scheidende betekent. De voorzitter van de afdeling Zee land van de Ned. Fruittelers Organi satie. de heer J. Q. C. Lenshoek, opende de rij van sprekers en schet ste uitvoerig de verdiensten van de heer Van Soest. In Augustus 1945 kwam deze als waarnemend rijks tuinbouwconsulent naar Zeeland, waar hem een zware taalt wachtte om de tuinbouw, welke zeer geleden had. weer op te bouwen. Op 1 Januari 1948 werd ir. Van Soest als opvolger van dr. ir. G. de Bakker tot rijkstuin bouwconsulent benoemd. De ver wachtingen van de Zeeuwse tuin- bouwwereld heeft ir. Van Soest niet beschaamd. Als een donderslag bij heldere hemel kwam vorig jaar het bericht van de overplaatsing naar het Westland. Verschillende pogingen zyn gedaan om ir. Van Soest voor Zeeland te behouden, vooral ook na de Februari-ramp, doch de beslissing was gevallen. Ook in Den Haag wa ren de verdiensten van ir. Van Soest niet onopgemerkt gebleven. Hij werd geroepen naar het belangrijkste tuin bouwgebied van ons land, een onder scheiding. waarmee de heer Lenshoek de scheidende gelukwenste. Ir. Van Soest keert thans terug tot zyn „oude liefde", de groenteteelt. Voor Zeeland is dit een verlies, doch spr. wenste het Westland geluk met zijn nieuwe tuinbouwconsulent- Na de dank te hebben overgebracht van de N.F.O. in Zeeland, de tuinbouwcom- missie van de Stichting voor de Landbouw, de provinciale commissie van veilingen en Zeelands Proeftuin, voor de prettige samenwerking en de vele goede adviezen, bood ae heer Lenshoek namens de fruittelers een fraai schilderij van de Zeeuwse schorren aan. Mevrouw Van Soest mocht een ruiker ontvangen. Enkele fraaie bloemstukken, o.a. van de Be- velandse veilingen, sierden de zaal. Dank van prov. bestuur De heer G. Phllipse, lid van Ged. Staten vertolkte de dank van het provinciaal bestuur. De ontwikkeling van de fruitteelt In de laatste jaren is voor een groot deel aan het initia tief en het doorzettingsvermogen van ir. Van Soest te danken. Deze heeft de Zeeuwen Ieren zien dat op een kleine oppervlakte grond nog een be hoorlijk bestaan kan worden verkre gen. Tenslotte betrok hij ook mevr. Van Soest in de dank. Namens de gezamenlijke standsor ganisaties sprak de heer P. Scheele- de Putter uit Kapelle-Biezelinge, die eveneens vaststelde, dat de scheiden de met Gods zegen veel heeft kunnen bereiken voor Zeeland. Nadat dr. ir. C. W. C. van Reekom, rijkslandbouwconsulent, als voorzit ter van het college van consulenten had getuigd van de prettige samen werking, dankte de heer C. Nijsse van Heinkenszand in het bijzonder mëvr. Van Soest, die haar man veel f Advertentie) Om Zuurbranden op de maag te blussen: Eén o! twee Rennies nemen. En /.o ivunt U dan weer zonder zor gen alles eten wat U graag lust; zonder vrees voor die brandende pijn. Kijk eens om U heen hoe tientallen mannen en vrouwen het gebruik van Rennies tot een vaste gewoonte ma ken. En met succes. Zij weten niet meer wat brandend maagzuur is! GEK BAANTJE Het verkeer van en naar Vlissingen is er sinds het begin van de werkzaam heden aan de Keersluisburg niet een voudiger op geworden, en burgers, boeren en buitenlui tobben nogal eens met de ingewikkelde stoplichtencon- structie aan de Baileybrug. Twee buitenlui sloegen wij gade, terwijl zij dwars door „rood" heen de brug op wilden fietsen, hetgeen hen belemmerd-werd door de actieve be dienaar der lampjes, die zijn hoofd uit het venster van z'n verblijf stak en kwade icoorden riep naar de zich in onschuld badende bxtitenlieden Verschrikt keerden de fietsers op hun weg terug en stelden zich als aan hun vader gehoorzamende kindertjes op vóór de daartoe op het wegdek aan gebrachte streep. Na deze handeling verloren zij alle mteresse voor stoplichtbedienaren en Baileybruggen en verdiepten zich in beschouvüngen over het tveer, de ge wassen en de familieproblemen. Een hunner tuurde wat verstrooid naar de lampjes en toen het schijnsel groen werd, lichtte er een verbaasde glans in z'n ogen. ,jKijlc", spralt hij achteloos, „noxi benne ze groen" De ander ging er niet op xni. Hij was te zeer verdiept in zijn eigen betoog over een familielid, dat iets ongewoons had gedaan. Eerst toen de man uit het stoplichthuisje hen weer had toege- schreeuwd, vertrokken ze. Kalmpjes keuvelend over koetjes en kalfjes. Alleen zei degene, die naar het groen worden van de lampjes had gekeken nog: „Gék baantje heeft die vrijer. De hele dag maar sclireeuwexi tegen ie dereen, die de brug over wil...," moest afstaan en daardoor ook een offer bracht aan de groente- en fruit teelt in Zeeland. De heer De Koning uit Hulst bracht de dank van de Zeeuwsch- Vlaamse fruittelers over en bood daarbij een kaart van Zeeland in lijst aan. Verder dankte de heer S. K- Phaff namens de Pla.ntenziektekun- dige dienst voor de samenwerking, de heer Rammeloo van Philippine na mens het Zeeuwsch-Vlaamse fruit teeltproefbedrijf en de Terneuzense veiling, en de heer C. Nefs uit Goes namens de Stichting voor de Land bouw in Zeeland, voorts de heer K- Bakker uit Goes namens de Zeeuwse boomkwekers en de N.A.K.B., de heer C. Sanders uit Lewedoip na mens de vereniging van tuinbouw- valtonderwijzers en verenigingen van oud-leerlingen van fruitteeltscholen en -cursussen en de heer J. Hertgers als ambtenaar van de Plantenziekte- kundige dienst te Goes. Twee stemmen uit het Westland, namelijk van de heer J. Barendse van het Centraal Bureau voor Tuinbouw* veilingen en de heer J. Middelburg, voorzitter van het Proefstation Naaldwijk, waarvan ir. Van Soest ook directeur wordt, gaven uiting aan him blijdschap over diens benoe ming. waarna dr. J. G. ten Houten, directeur van het Instituut voor Plantenziektekundig onderzoek te Wageningen nog getuigde van de prettige samenwerking in Zeelands Proeftuin. Opvolger voorgesteld De directeur van de Tuinbouw, ir. F. W. Honing, die met dr. ir. G. de Bakker, inspecteur van het Tuin bouwkundig onderzoek, mede tegen woordig was, zette daarop uiteen dat er ondanks de bezwaren van Zeeland tegen het vertrek van ir. Van Soest, geen andere mogelijkheid aanwezig was. Vervolgens stelde ir. Honing de nieuwe rijkstuinbouwconsulent, ir. J. J. van Hennik uit Zutphen voor. Diens kwaliteiten, o.a. als specialist op het gebied van de economische voorlichting, mogen alle goeds voor Zeeland doen vernachten. Nadat ir. Van Hennik daarop een beroep op een goede samenwerking had gedaan, was tenslotte het woord aan ir. Van Soest. Op de van hem be kende geestige wijze bracht hij dank voor de samenwerking, alsmede voor de cadeaux welke hem werden aan geboden. „Wij hebben ons in Zeeland thuis gevoeld", aldus spreker. Hij hoopte, dat de Zeeuwse fruitteelt steeds aan de top zal blijven staan en na de afsluiting van de zeearmen nog eens het „Californië van West-Euro pa" zal worden. Hierna droeg ir- Van Soest het consulentsehap aan zijn op volger over. De heer Lenshoek sloot daarop de ze bijeenkomst, welke namens het ge meentebestuur van Goes werd bijge woond door wethouder J. J. van Melle. Met een handdruk namen de talrijke aanwezigen daarna afscheid van ir. en mevr. Van Soest. DANKBAAR ONTVANGEN Met 64 stuks voor Kruiningen werd vertrokken, doch bij de aankomst waren het er 65 Vier grote veewagens met de Friese kleuren in top, draaiden Donder dagmorgen het erf van de heer Boot aan de Zanddyk te Kruiningen op, om wederom als geschenk van de Friese boeren aan hun gedupeerde Zeeuwse collega's, een zending kalveren, vaarzen, pinken en koeien af te leveren. Met 64 stuks waren de chauffeurs des nachts uit Leeuwarden en Leeuwar- deradeel vertrokken, doch voordat zij in Kruiningen arriveerden, waren het er 65 geworden, want onderweg had een koe het leven geschonken aan een kalfje- En zo was de gedupeerde veehouder A. Visser uit Oostdyk na de loting zo gelukkig om behalve een koe ook een kalfje naar huis mee te kunnen nemen. Namens de Stichting voor de Land bouw, bracht de heer M- A. Kostense de Friezen hartelijk dank voor de schenking van deze prachtige collectie vee. Dit betekent voor de getroffenen in deze streek een grote morele steun en doet hen de toekomst met vertrou wen tegemoet zien. Ook zal hierdoor een toenadering tussen Friesland en Zeeland ontstaan. De heer Y. v. d. Werff droeg ver volgens namens de „Kriete" te Leeu warden en Leeuwarderadeel van de Stichting voor de Landbouw het vee over. De Friezen beschouwen het als een voorrecht in de gelegenheid te zijn om te mogen helpen, aldus deze spre ker. „Dit geschenk lijkt een offer, doch wanneer men de verwoestingen hier ziet, is het nog zeer weinig wat wij gaven". Na een dankwoord van de heer Kos tense, droeg deze daarop de dieren op zijn beurt over aan de werkcommissie, in de persoon van de heer E- J. Rouw, die zijn bewondering uitsprak over de kwaliteit van het vee. Tenslotte was het de wnd- burgemeester van Krui ningen, de heer P. H. A. Polderman, die namens deze gemeente getuigde van de waardering voor dit blijk van medeleven van de Friezen. Terwijl de Friese heren daarop een tocht door de Kruiningse polder maakten, werden de koebeesten verdeeld. Kruiningen ont ving daarbij 18 koeien, 16 vaarzen en pinken en 5 kalveren; Rilland 8 koeien. 10 vaarzen en pinken en 3 kalveren. Krabbendijke 2 koeien en 1 kalf en Waarde 2 kalveren. Getracht zal worden om op korte termijn de overige gedupeerde O Z Bevelandse veehouders, die nog geen vee konden ontvangen, ook te helpen. Tijdens een maaltijd tc Yerseke heeft eveneens de voorzitter van de Herstelcommissie Kruiningen, de heer W- J- L. de Groof nog woorden van dank gesproken. Later op de middag werden de voor Rilland bestemde koebeesten vóór het gemeentehuis aldaar, bij monde van de heer A. Goeman, adj. secretaris van de Stichting voor de Landbouw, aan de plaatselijke commissie overgedra gen. De voorzitter van deze commis sie, de heer J. A. Boot en de wnd. burgemeester van Rilland-Bath, de heer J. Butijn vertolkten daarbij de dank van de gedupeerden. TE ST- PHILIPSLAND. Donderdagmorgen omstreeks 9 uur arriveerde op de hofstede van de heer J. A- Stol te St. Philipsland het Friese vee, bestemd voor de getroffen boeren te St. Philipsland De zending bestond uit 5 melkkoeien, 11 vaarzen en 1 kalf- De veehouders, die bij de ramp meer dan 10 stuks vee verloren hadden, konden een melkkoe in ontvangst ne men. Na de overdracht dankte de heer Stol de Friese afgevaardigden en wees er o.m. op, dat door deze geste de vriendschap tussen Friesland en Zee land nog hechter zal worden. ST. MAARTENSDIJK. Door tussenkomst van d lijke bureauhouder werd het geschon ken vee uit Friesland en Groningen te St. Maartensdijk verdeeld. Er waren 14 koeien uit Friesland en uit Gronin- f Advertentie) VERKOOP VOOR NEDERLAND N. V. ALVANA - DEN HAAG gen 16 koeien, 18 vaarzen, 26 pinken, 4 kalveren, 1 fokzeug, 1 geit en 23 schapen- Negentien schapen werden direct doorgezonden aan "de bureau houder op Schouwen-Duiveland- De Groningse boeren bleken niet alleen gul met vee, maar ook werd een chèque van f 2500 overhandigd, welke bestemd is voor aankoop van biggen voor landarbeiders, die door de ramp hun varken hebben verloren. Bij de uitdeling van het vee waren aanwezig vertegenwoordigers uit Friesland en Groningen, de voorzitter van de Stichting Landbouw, de heer C. O. Kooijman en dr. G. Wagenaar, hoofd van de gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland. Na de uitdeling werd een koffie maaltijd gehouden, waarbij verschei dene sprekers het woord voerden. Het vee werd verdeeld onder getroffen boeren uit St. Maartensdijk, Stavenis- se, St. Annaland en Poortvliet. HERBOUW OP SCHOUWEN-DUIVELAND. Zuiveringsinstallatie te Cadzand in 1 Te Cadzand is de kort geleden vol tooide zuiveringsinstallatie voor ri oolwater door burgemeester J. A. Leenhouts in bedrijf gesteld in te genwoordigheid van de voltallige raad, ir. J. Lekkerkerker en de heer L. Doorns als vertegenwoordigers van het ingenieursbureau Van Has selt en de Koning, de heer H. Boo gaard namens de Centrale Dienst West Zeeuwsch-Vlaanderen en de aannemer, de heer A. M. Dierings uit Cadzand. Daarna begaf het gezelschap zich naar het café van de heer A. Mas- clee, waar een verversing werd ge bruikt. Burgemeester Leenhouts hield by deze gelegenheid een korte toe spraak, waarin hij allen dankte, die hebben bijgedragen tot het totstnn komen van deze waardevolle inst" latie. Vergadering van de Stichting „Nieuw Schouwen'Duiveland". De Stichting „Nieuw Schouwen- Duiveland'' besprak in haar wekelijk se vergadering, welke Dinsdag in het Huis van Nassau werd gehouden, de vraag of het aanbeveling zou ver dienen een prijsvraag uit te schrij ven voor boerderijenbouw. De heer A. M. Geluk, voorzitter van de Kring Schouwen-Duiveland der Z.L.M., wees er daarbij op, dat de directeur van het bouwbureau van de Stichting voor de Landbouw als architect optreedt. Er is dus een volledig toezicht, terwyl men ook door de ervaring, die men elders heeft opgedaan, tot het inzicht is ge- hoe er gebouwd dient te wor den, zó meende hij. De voorzitter van komen, de Stichting, notaris P. Heering, be toogde evenwel, dat een prijsvraag wellicht zou bevorderen, dat men tot het meest gewenste type zou komen. Besloten werd tenslotte 'n brief aan de Stichting voor de Landbouw te zenden om op de noodzaak van een zo doelmatig mogelijke bouw te wij zen. Een deputatie zal de Stichting ver tegenwoordigen tijdens het concert, dat op 3 Juni a.s. door de Mariniers kapel in de Nieuwe Kerk te Middel burg zal worden gegeven onder au spiciën van de Stichting Nieuw Wal cheren. Naar aanleiding van vele klachten over het late uur van de eerste post bestelling is aan het hoofdbestuur van het Staatsbedrijf der P.T.T. verzocht om deze vroeger te doen geschieden, De bouw van noodwoningen vormt een probleem, dat tot dusver nog geen bevredigende oplossing heeft gevon den. Er zal daarover een onderhoud worden aangevraagd met de heer M. D. A. Glerum, hoofdingenieur-direc teur van de provinciale dienst van volkshuisvesting en wederopbouw. De heer C. Hoek deelde mede, dat enqueteurs van het ministerie van economische zaken een onderzoek hebben ingesteld o.a. naar de brood prijzen, de oorzaak van het feit, dat er geen regeringsbrood voorhanden is en naar ae prijsverhogingen in het algemeen. De neer J. Stevense, van Renesse, wees op de nog altijd grote verkeersproblemen. De vervoerskos ten b.v. zijn enorm hoog Zo was voor het vervoer per kleine wagen van Zierikzee-Bruinisse-St. Philipsland en terug een bedrag van 18,- nodig. De heer A. M. Geluk achtte een aparte schade-regeling voor het ge bied op Schouwen-Duiveland, dat lan gere tijd onder 1 ater zal blijven, ze ker noodzakelijk. Er werd voorts naar voren gebracht, dat de na-scha de op het eiland zeer groot is en zal zijn. Over het algemeen achtte men de vergoeding voor de huisraadscha- de onbevredigend. De voorzitter ves tigde de aandacht op bezwaren tegen de schade-uitkering bij vererving. Hij meende, dat deze materie op aan vechtbare wijze in het wetsontwerp is geregeld. Voorts bracht de heer Hoek het werk aan de Lange dijk ter sprake, dat naar zijn mening te traag vor dert. Ook de bode-aiensten en het vrachtvervoer te water kwamen ter snrake, waarbij critiek werd geuit op de R.T.M. Besloten werd de verkeers- inspectie en de minister van deze slechte situatie op de hoogte te bren gen. Zo nodig zal audiëntie bij de mi nister worden aangevraagd. Engels zeiljacht voer bij Veere omhoog Donderdagmorgen liep het Engelse zeiljacht „Watermusic", dat van Veere op weg was naar Dover even buiten Veere aan de grond. Doordat het afgaand water was kwam de „Watermusic", een kieliacht, weldra in een enigszins benarde positie; de kiel raakte de bodem en het vaar tuigje kwam plat op het strand te ;en. De reddingboot „Ina de Raad" Ier schipper J. Minneboo slaagde bij inzettende vloed erin het scheepje vlot te trekken, waarna het de reis naar Engeland voortzette. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Nieuw gebouw ziekenfonds Walcheren te Vlissingen Te Vlissingen zal Vrijdag 12 Juni worden aanbesteed de bouw van een nieuw kantoorgebouw van het Zieken fonds „Walcheren". Dit gebouw zal verrijzen aan de v- d. Woordtstraat te Vlissingen. Aan deze straat is ook het nieuwe pand van de Metaalbedrijfs- bond gebouwd. in Zeeland In ons vorig nummer hebben de lezers van de Provinciale Zeeuwse Courant de volledige uitslagen van de raadsverkiezingen in Zeeland kun nen lezen. Om dit mogelijk te ma ken was vanzelfsprekend een om vangrijke organisatie nodig en wat heel belangrijk was ae mede werking van ae verschillende ge meentesecretarieën. Deze werd ons vlot en volledig gegeven, waarvoor wy aan de betrokken ambtenaren na tuurlijk gaarne onze dank betuigen. Dat er bij een dergelijke omvang rijke en tegelijkertijd ook sterk gede tailleerde berichtgeving ten slotte enkele foutjes in de krant terecht kwamen, was helaas, ondanks alle zorg die er aan was besteed, onver mijdelijk. Gelukkig is het inderdaad bij enkele kleine foutjes gebleven, welke wy hierbij gaarne rechtzetten. Voor de gemeente Baarland werd gemeld, dat de heer H de Vriend niet in de raad zou terugkeren. Hy werd echter we] degelijk gekozen. On der Kattendijke vermeldden wij als gekozen de heer L. A. de Bree. De naam was blijkbaar per telefoon ver keerd verstaan: het moet zijn L. de Pree. De voorletter van de heer Bur ger is C., die van de heer Meyer N. J. Te Kortgene keert ook de heer J. Breure Nzn. wel in de raad terug. Onder Aardenburg stond de lijst Wijffels met 238 stemmen en 2 ze tels in de kolom voor 1953 vermeld- zoals de lezer begrepen zal hebben, betrof dit een ly'st, die in 1949 was in gediend. Ten slotte deelde men ons van de zijde van de PvdA nog mede, dat het in de bedoeling ligt, dat de heer J. v. d. Woestijne te zyner tijd zijn plaats in de Vlissingse raad ten behoeve van de heer J. van Wagtendonk zal af staan en niet de heer J. Koops. Nieuwe veerhaven voor Breskens (Vervolg van pag. 1) waardeloos worden en deze ge meente, die sinds de na-oorlogse jaren twee industrieën zag ver dwijnen, zou zich tenslotte-ook nog beroofd zien van de mogelijkheid tot het handhaven van een bloeien de middenstand. Vurig hoopt Breskens, zo verzeker de men ons herhaaldelijk, dan ook op een Oostelijke veerhaven, aansluitend op de bestaande verkeersweg. Tóch nieuwe weg „Aansluitend op de bestaande ver keersweg" Naar wij vernemen is evenwel de mogelijkheid niet uit gesloten, dat er in ieder geval zowel by een West- als bij een Oost haven een nieuwe weg zal worden aangelegd, welke om de dorpskern heen zon lopen, zodat de Dorpsstraat in belde gevallen zou worden uitge schakeld. By aanleg van een Oost haven zou de nieuwe weg echter wel licht iets langer op zich laten wach ten, in verband met de hogere kos ten. Het motief, dat eventueel zou kun nen leiden tot de aanleg van een Westhaven is een vaartjjd, welke on- feveer vijf minuten korter zou wov en Dit zou de mogelijkheid openen tot het handhaven van een uurdienst, welke ook gegarandeerd een uur- dienst zou zijn en waarbij niet zo als thans herhaaldelijk net geval Is het tijdschema in het gedrang komt. Het College van Gedeputeerde Sta ten heeft in deze zijn standpunt ech ter noe niet bepaald. Breskens wacht af: Oosthaven, Westhaven, nieuwe weg of handha ving van de bestaande verkeersweg? (Advertentie MIDDELBURG Vandaag Statenzaal: Buitengewone zit ting Provinciale Staten van Zeeland, 9 uur vm.; Molenwater: Volksconcert Middelburgs Muziekcorps, 8 uur; Elec tro: „Operatie Cicero" met James Ma son (14 jaar), 7 en 9.15 uur; Schouw burg: „Angelica sere- met Luis Mariano (alle leeftijden), 8 uur. VLI' SINf'EN. Vandaag. Alhambra: „High Noon" (14 j.), 7 en 9 uur; Luxor: „De zoon van All Baba (14 j.), 8 uur; Café Muller; Ledenverg. Vliss. Reddingsbrigade. 8 uur. GOES. Vandaag. Grand: „In het hart van de Kasbah", (18 j.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2