PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Ernstig conflict tussen Taft en president Eisenhower BILT Breskens „staat of valt" met aanleg nieuwe veerhaven Kantlijn ZUID-KOREA NÏET ACC00RD MET JONGSTE V.N.-V00RSTELLEN VERVOERDEN BRITSE SCHEPEN COMMUNISTISCHE TROEPEN Vandaag 196e Jaargang-No. 124 Dagblad uitgave van de ürraa Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B den Boer Adj W de Pagter Hoofdred.; G Ballintyn PI verv.: W Leertouwei en U A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 Ct per week. f 5.45 p Kw.. Er p. p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 29 Mei 1953 ADVERTENTIEPRIJS» 22 Ct per mm Minimum p advertentie t 3.-. Ing mededelingen driemaal larieL Kleine advertentie» imax 8 regels) van 1—5 regels L— iedere regeJ meer 20 cent .Uneven at adres Bureau van dit Blad cent meer. Giro nr 359300 P-Z.C. Middelburg. Btir Vllssingen, Walstr i SO. telef 2355 4 Lijnen (b g.g 1 of 21601 Middelburg. Markt 51. telel 3841; Goes. Lange Vorststraat 63 telel 2475 (b.g.g 2228j, Oostburg Finlandsiraat 2. teleï 16: lerneuzen Ur- uwenjstr 2. Zierikzee M Uogeiostr i ufi UITSTEL BERMUDA-CONFERENTIE Geen geld meer voor Ver. Naties als Rood China toetreedt President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat hij het niet eens is met de opvatting van Senator Taft, die gezegd heeft, dat „de Verenigde Staten de Verenigde Naties maar moesten ver- geten voorzover het Korea betreft". De president was van mening, dat de Verenigde Staten niet kunnen kiezen op welke plaatsen in de wereld zy alleen willen optreden en op welke plaatsen zij tezamen met vrienden en bondgenoten willen handelen. De president kon echter het gevoel van geprikkeldheid en teleurstelling by mensen als Taft begrijpen, wanneer zij bij het werken volgens naar hun mening fatsoenlijke richtlijnen worden gedwarsboomd door iemand, dle zij als vriend beschouwen. Met betrekking tot Rood China verklaarde de president, dat dit land onder de huidige omstandigheden niet tot de Verenigde Naties behoort te worden toegelaten. Hij voegde er echter aan toe, dat het een zeer dras tische maatregel zou zijn, indien de Verenigde Staten hun financiële steun aan de Verenigde Naties zou den onthouden als communistisch China toch zou worden toegelaten. Over de handel van de Westerse landen met China en de landen ach ter het ijzeren gordijn, merkte de president op, dat het dwaas zou zijn om te zeggen, dat de Westelijke mo gendheden de positie, die zij willen innemen, kunnen veroveren door te weigeren handel te drijven met volke ren, welke hun niet sympathiek zijn. Even kalm als Woensdag de ge meenteraadsverkiezingen in Ne derland verliepen, is ook de uit slag daarvan ontvangen. Er is te vredenheid in P. v. d. A.-kringen over de behaalde winst, er is enige aarzeling in de K.V.P. over de inter pretatie van de stembusuitslag, een teleurgesteld zwijgen bij de protes tants-christelijke groepen en een ge matigd optimisme in V.V.D.-kringen. Met uitzondering van „De Tele graaf", die als gevolg van deze ver kiezingen een verscherping der te genstellingen verwacht, zinspelen de dagbladen niet op veranderingen in de politieke constellatie. De (r.k.) Volkskrant spreekt van „herstel der K.V.P. is goed op gang" en het blad zegt dan: „Een ruim begin van herstel voor de KVP, die vrijwel overal het grootste deel van de verlie zen van 1952 inliep, stevige con solidatie van de verkiezingswinst, vorig jaar door de PvdA behaald, afbrokkeling van de partij-Weiter en een nieuwe slag voor de com munisten, zo ziet het politieke beeld van Nederland er uit na deze gemeenteraadsverkiezingen. De VVD die een lichte vooruit gang vertoonde, AR en CHU, die vrijwel constant bleven, oefenden nauwelijks invloed uit op deze nieuwe groepering der politieke krachten die de linkervleugel van de PvdA aanzienlijk deed groei- De (r.k.) Maasbode constateert, dat de K.V.P. helaas geen juich kreten kan aanheffen. Het voor naamste lichtpunt is, dat ze waar ze als enige party optrad haar zetels wel heeft kunnen behouden. Het „Vrije Volk" (P. v. d. A.) noemt het resultaat der verkiezingen een klinkende overwinning voor de P. v. d. A. „Bij de raadsverkiezingen van gisteren heeft de Partij van de Arbeid een klinkende overwinning behaald, waarbij de grote winst van 1952 over de gehele linie ge consolideerd en in tal van plaat sen versterkt kon worden. Alle delen des lands hadden deel aan deze zegepraal van het democra tische socialisme, die het vertrou wen bevestigt dat door meer dan anderhalf millioen kiezers in 1952 in de Partij van de Arbeid is uit gesproken." Het dagblad „Het Parool" (links socialistisch) noemt het resultaat van de rustige verkiezingen bevredi gend. Het Nederlandse volk heeft zich opnieuw uitgesproken voor een sociaal-verantwoord beleid. Het Algemeen Handelsblad (V.V. D.) acht de aanhoudende daling van het stemmencijfer der communisten het meest verheugende verschijnsel. De N.R.Ct. (liberaal) merkt op, dat de doorbraak van de kerke lijke partijen naar de P. v. d. A. en de V.V.D. een meer blijvende ten- denz vertoont. Het blad zegt: Bij alle rust, waarin de gemeen teraadsverkiezingen zijn verlo pen, was toch gisteren veler be langstelling gericht op de vraag, of de voor Nederlandse omstan digheden merkwaardige uitslag van de Kamerverkiezingen 1952 zou worden bevestigd. M.a.w. of de doorbraak van de kerkelijke partijen naar de P.v.d.A. en de V.V.D., die zich verleden jaar met name in het r.k. Zuiden open baarde, een verschijnsel van meer blijvende aard zou zijn. Het ant woord op deze vraag, dat in de uitslag van gisteren ligt besloten, is moeilijk voor tweeërlei uitleg vatbaar; de doorbraak blijkt een blijvende tendenz te vertonen. Het dagblad „De Telegraaf" is be dacht op een verscherping van de tegenstellingen. Het schrijft: In grote lijnen zou men een verscherping der tegenstellingen kunnen constateren voor zover men daarvan kan spreken bij ver kiezingen, waar plaatselijke ver houdingen van grote invloed kun nen zijn. Een verdere radicalise ring der P.v.d.A. door een toe vloed van links, een vrij belang rijke winst van de oppositionele V.V.D., terwijl de K.V.P., die haar gelederen heeft trachten te slui ten, in vergelijking met het vo rige jaar een herstel heeft ge boekt in tegenstelling met de Pro testantse partijen, die een meer volgzame politiek hebben bedre ven. De „Waarheid" (comm.) stelt vast, dat de verkiezingsuitslag grote ge- B er mud a Wat de Bermuda-conferentie be treft, zei hy, dat de Grote Drie tot een openhartige gedachtenwisseling over de wereldproblemen wilden ko men. De ontwikkeling van de toe stand zou moeten uitwijzen of daarna een conferentie van de Grote Vier ge rechtvaardigd zou zijn. Eisenhower legde er de nadruk op, dat de voorbereiding voor de Bermu da-conferentie nog niet ver gevorderd was. Uitstel van de conferentie is mogelijk ten gevolge van de Franse kabinetscrisis. De president voelde er namelijk niet veel voor naar Bermu da te gaan wanneer er geen nieuw r.-ans kabinet zou zijn. Tot zover de persconferentie van Eisenhower. Intussen heeft de Amerikaanse senaatscommissie voor toewijzing van fondsen Woensdag besloten alle Amerikaanse bijdragen aan de Verenigde Naties voor het ko mende belastingjaar te verbieden, indien communistisch China zou worden toegelaten tot de Veilig heidsraad. Het verbod was vervat in een toegevoegde clausule op een be paald wetsontwerp. Slechts 3 van de 23 commissieleden stemden te gen. Als het verbod de volgende week door de Senaat zal worden goedgekeurd, zal over een uitein delijke beslissing worden beraad slaagd op een conferentie tussen de beide huizen van het Congres- De verklai*ing van Taft over de on beduidendheid van de Verenigde Na ties, blijft in de Verenigde Staten en daarbuiten de levendigste commenta ren uitlokken. De democratische senator Spark- man meende, dat Taft door zijn ver klaring mogelijk de kansen op een be stand in Korea heeft getorpedeerd. De redevoering van Taft kwam er volgens Sparkman op neer, dat naar Taft's opinie de Verenigde Staten hun bondgenoten niet nodig hebben en niet wensen. De Canadese minister van buiten landse. zaken Pearson, die voorzitter is van de algemene vergadering der Verenigde Naties, zeide: „Indien dit de Amerikaanse politiek zou worden, dan zou aan de Verenigde Naties een verschrikkelijke en jammerlijke slag worden toegebracht"... Duits optimisme In Westduitse regeringskringen meent men, dat de uitlating van Taft niet al te ernstig moet worden opge vat. De Verenigde Staten kunnen West-Europa niet in de steek laten. De Duitse regering wil trachten een Duitse waarnemer naar de con ferentie van Bermuda te zenden. De Amerikaanse pers tenslotte is verdeeld in haar Sympathie en anti pathie jegens Taft. Boycot van de bestandsonderhandelingen De regering van Zuid-Korea heeft besloten de bestandsonderhandelin gen te Panmoendjon te „boycotten". Dit heeft de minister van buiten landse zaken, Pyoen Yoeng Tae, Don derdag voor het parlement te Poesan verklaard. Hy deelde mede dat het nieuwe plan van de V.N. voorziet in Ja Hertog van Norfolk, de ..cc, niemeesterbij de kroningsplechtig heden en de Earl Marshal van En geland, zo gt ervoor, dat de Koningin geen last lieeft van de regen, terwijl zij tezamen naar de Westminster Abbey lopen, voor het bijwonen van een kroningsrepetitie. De Koningin draagt een plastic mant tegen de regenen zij toont, dat zy zich door een buitje niet laat ontmoedigen. varen inhoudt voor het levenspeil van de werkers en voor de vrede. Het dagblad „Trouw" (a.r.) con stateert, dat de protestants-christe lijke groepen enig verlies boekten en dat de P.v.d.A. en V.V.D. winst be haalden. Het blad meent, dat er grote reden voor bezorgdheid is. „De P. v. d. A. is aan de winnende hand. Indien wij dit proces willen stuiten, zal een dui delijke, begrijpelijke, aan de noden van onze tijd aangepaste politiek door de christelijke partijen moeten worden gevoerd. een bewaking van 1000 man Indische politie voor de krijgsgevangenen, die niet gerepatrieerd willen worden. De minister noemde de jongste voorstellen van de V.N., die het afge lopen weekeinde aan de Noordelijken zijn overhandigd, „volkomen onaan vaardbaar", Naar de minister verder verklaarde, zullen Noordkoreaanse krijgsgevangenen, die niet naar huis gezonden willen worden, onder de hoede van een repatriëringscommis sie, waarvan vertegenwoordigers van vijf landen deel uitmaken, gesteld De minister beschuldigde de V. S. er van, dat zij een hoogst belangrijk be sluit inzake het lot van Korea heb ben genomen, zonder de Koreanen zelf te raadplegen. MAN TEGEN MAN. In het Oostelijk deel van Korea worden gevechten van man tegen man geleverd. De Chinezen zijn een offensief begonnen tegen dertien voorposten over een frontbreedte van 30 km. tussen Khoemsong en de ri vier de Poekhan. De Chinezen zouden twee voorposten in handen hebben gekregen. Oostenrijk wil diplomatiek overleg met Sowjet-Rusland Nu Rusland geweigerd heeft deel te nemen aan de besprekingen te Londen over het Oostenrijkse vre desverdrag, zal de Oostenrijkse re gering er bij de drie Westelijke mo gendheden op aandringen de onder handelingen over dat vredesverdrag langs diplomatieke weg te voeren. Zoals reeds gemeld wenst Rusland deze diplomatieke behandeling. Dr. Karl Gruber, de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, be geeft zich heden Vrijdag naar Londen om met de plaatsvervangen de ministers van buitenlandse zaken der Grote Drie de kwestie te bespre ken. Nog geen Frans kabinet Paul Reynaud. de 73-iarige oud premier. die door president Au Hol was aangezocht om een nieuw Frans kabinet samen te stellen, heeft in de Franse Nationale Vergadering een nederlaag geleden. Hij stelde de eis, dat vooraf een grondwetsherzie ning doorgevoerd moest worden, op dat ontbinding van de Nationale Vergadering mogelijk zou zijn indien een Frans kabinet binnen 18 maan den na zijn optreden ten val gebracht zou worden. De Nationale Vergadering verleen de hem niet de vereiste investituur. Hij kreeg slechts 280 van de 314 daarvoor vereiste stemmen. President Auriol heeft Donderdag Mendes-France. die in de regering De Gaulle minister van economische zaken is geweest, uitgenodigd als ka binetsformateur op te treden. Mendes-France vroeg beraad tot Vrijdag. De eerste ato'omgranaat up de vrocf- gronden van Nevada is afgevuurd. Ongeveer 152 meter boven de grond ont. fte de ar-" jat. dertien km. ver wijderd van de plaats waar het 85 ton metende kanon stond opgesteld. Na het afschieten. Vliegtuig verloor bom Honderden vacantiegangers op het strand van Mablethorpe in Lincoln shire (Engeland) zochten Woensdag overijld een heenkomen, toen zij za gen dat een overvliegende straalbom- menwerper „iets" liet vallen. Het was een bom, die op korte afstand van een groep mensen In het zand tot ontploffing kwam en een flinke kra ter in het strand Hloeg, welke door de vloed direct werd gevuld. Reeds eerder zijn er klachten ge weest van inwoners van dorpen in dc buurt, dat bommen van vliegtuigen, afkomstig van de nabijgelegen oefen basis te Saltfleet, in achtertuinen waren terechtgekomen. Eerste Nieuwe De s- hipper van de Sch. 2 „Zuider kruis" heeft medegedeeld, dat de thuisreis voor enkele Scheveningse schepen Donderdagochtend is begon nen. De Sch. 2, de Sch. 201 en de Sch. 2b. z|jn thulsstomend. Vanmorgen hopen de eerste jagers binnen te ko men. NIEUW BRITS ONDERZOEK Een document van Mac. Carthy Het Ameri-.aanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat twee Britse schepen Chinese commu nistische troepen langs de Chinese kust hebben vervoerd en wel na het uitbreken van de oorlog in Korea. Het zegt de bewijzen hiervan tc bezitten. Volgens de verklaring, dié door de on der-minister van buitenlandse zaken Thruston Morton werd ondertekend, betrof het hier de „Perico" van Wal- lem and Co Ltd (Hongkong) en de „Miramar", toen het eigendom van Wheelocb Marden and Co (Hong kong). Het bovengenoemd rapport was ge adresseerd aan de subcommissie van onderzoek van Senator McCarthy. Het rapport zegt, dat de „Perico" in Juni 1951 Chinese communistische troepen van een haven aan de Gele Zee naar de Paarlrivier heeft vervoerd In Juli van hetzelfde jaar vervoerde Kievit broedde tevreden door Toen Tweede Pinksterdag de voet balwedstrijd Steenderen- Brummen- se Boys zon plaats hebben, bleek dat een kievit in een nest midden op het veld eieren had gelegd. Enkele na tuurliefhebbers ontfermden zich over het broedsel. Voorzichtig werden de eieren naar een beschut plekje buiten het sportveld gebracht. Ty'dens de wedstrijd verscheen moe der kievit geregeld boven de plaats van het nest, waar het wel wat on rustig was. Direct na afloop van de wedstrijd bleek dat het nest wonder boven won der niet beschadigd was. Met zorg werden de eieren weer het nest ge legd en toen spelers en publiek waren verdwenen, vloog de vogel onmiddel lijk weer op het nest en broedde te vreden ve. "_r- Tot vreugde van de heren, die zich over de eieren hadden ontfermd, lie pen drie dagen later vier jonge kie viten over het voetbalveld van Steen- deren. IN SPANNING WACHT MEN OP BESLISSING Westhaven betekent onoverkomelijke terugslag voor Middenstand By zijn op 22 ApHl aan Zeeuwsch Vlaanderen gebracht werkbezoek deed de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Aigera, o.m. de mededeling, dat spoedig een beslissing zou worden genomen over de aanleg van een nieuwe veerhaven in Breskens, en wel in het bijzonder over de plaats van de nieuwe haven: Oostelijk, dan wel Westelijk van de bestaande veerhaven. Deze beslissing wordt door velen in Breskens met spanning tegemoetge- zien! Voor vele middenstanders in Breskens en tevens voor een aantal am bachtslieden immers is er alles aan gelegen om een beslissing te verkrij gen, welke uitvalt ten gunste van een Oostelijk van de bestaande haven aan te leggen nieuwe veerhaven. Sinds de aanleg van de in Augus tus 1952 gereedgekomen nieuwe ver keersweg, concentreerde het zaken leven zich op deze doorgangsweg; een Westelijke haven zou betekenen, dat deze weg uitgeschakeld zou worden Het zou aus nog veel méér bete kenen! De zakenlieden, die hun be drijven vestigden langs de nog maar sinds zo kort gereedgekomen fraaie verkeersweg, zouden de voordelen, welke zij hiervan genieten, in één slag zien weggevaagd. De middenstand, welke voor Breskens, dat nog on langs een grote tegenslag te incasse ren kreeg door het verdwijnen van het nevenbedrijf van „De Schelde", een belangrijke bestaansbron bete kent, zou een kwijnend bestaan gaan leiden. Van de 112 zakenpanden in Bres kens winkels, cafe's, hotels, e.d. liggen er niet minder dan 68: langs de verkeersweg naar de bestaande veer haven en (ter illustratie) 8 benzine pomphouders vinden langs deze weg over een lengte van slechts 1300 me ter een lonend bestaan! De aanleg van een Westelijke ha ven impliceert in ieder geval de aan leg van een nieuwe verkeersweg bui ten de kom van Breskens om. Gevol gen: aanmerkelijk meer kosten en een vermoedelijk onoverkomelijke slag voor Breskens' middenstand. Js het te verwonderen, dat men In Bres kens de ministeriële beslissing met spanning tegemoet ziet? Wat er passeert. Langs de bestaande weg passeer den volgens toeristische gegevens in de eerste negen maanden van het vo rig jaar twee millioen passagiers voor de veerboot. Aan de 8 benzine pompen verkocht men 868.000 liter benzine. Ter verzilvering werden bij een bank ter plaatse in 1952 aange boden vier millioen Belgische francs, twee en een half millioen Franse francs en honderden dollars en pon den. Dit zijn uiteraard slechts enkele cijfers, welke toevallig ter beschik king staan, doch welke althans enigs zins een indruk geven van de mate waarin Breskens dank zij de be staande weg!" meeprofiteert van het vreemdelingenverkeer. Een ander, sprekend, cijfer is het aantal fietsers: meer dan 150.000 trekken er jaar lijks door Breskens, over de fraaie t( gel-rijwielpaden langs de bestaande verkeersweg en... dus ook langs de café's, rijwielherstellers en winkels... De aanleg van een nieuwe weg zou dit alles te niet doen. Het „doorgaand verkeer" zou buiten Breskens om de veerboot bereiken, de „oude" (in 1952 gereedgeko men) snelverkeersweg zou vrijwel (Zie vervolg pag. 2) het troepen van Hainan naar de Paarl rivier. Het vaartuig stond geregistreerd bij een Britse maatschappij in Hongkong. Het voer onder Panamese vlag tot het in 1952 als schroot verkocht werd. De Panamese registratie werd in October 1951 ingetrokken- De „Miramar" was in Juni 1952 met communistische troepen aan boord in Sjanghai aangekomen. Panama trok de registratie van dit schip in Augus tus 1952 in. Na Juni 1952 kwam de „Miramar" in handen van de Chinese communisten. Het Washingtonse State Department zal, indien in de toekomst van derge lijke gevallen melding wordt gemaakt, onmiddellijk het land, waar het schip geregistreerd staat, verzoeken de re gistratie in te trekken. De Britse ambassadeur in Wash ington, sir Roger Makins, verklaarde Donderdag in een redevoering, dat er geen bewijzen zijn, dat schepen onder Britse vlag en onderworp i aan de Britse wetgeving communistische troe pen hebben vervoerd. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde Donderdagavond naar aanlei ding van de Amerikaanse beschuldi gingen, dat „sommige aspecten van de bewijzen nog nader onderzocht moe ten worden". Mogelijk zal premier Churchill een officiële verklaring uitgeven, wanneer het onderzoek voltooid zal zijn, dat in het licht van de bewijzen is hernieuwd. ...is het 500 jaar geleden, dat Turkse troepen onder leiding van Mohammed II Constanti- nopel veroverden, waarbij Con- stantijn XI, de laatste Byzan tijnse keizer, sneuvelde. Mount Everest-beklimming •weer eens mislukt Een Britse poging om de 8.840 meter hoge Mount Everest, de hoogste berg top ter werel te beklim en, is mis lukt door het slechte weer, nadat een h ogte van 8-250 ieter was bereikt, aldus een kort doch betiouwbaar be richt, dat Donderdag te Katmandoe in Nepal werd ontvangen. De bergbe klimmers verwachten, dat zij volgende w ek Dond.rdag de berg weer zullen zijn afgedaald. Mogelijk zullen zij over twee weken een .ieuwe poging om de top te bereiken wagen voor de moesson losbreekt, doch volgens an dere berichten zou men overwegen in de herfst een nieuwe poging te onder nemen. Of VERWACHT: KOUD WEER. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of motre gen. Overwegend matige wind krim pend naar West. Aanhoudend koud weer. ZON EN MAAN 30 Mei Zon: Op 4.25 Onder 20.51 Maan: Op 23.14 Onder 5.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1