Muziekconcours te Westkapelle slaagde uitstekend Zeeuwse Almanak ORGANISATIE VAN DE HERBOUW VORMT EEN PROBLEEM De fruitteelt in de getroffen gebieden. VEERHAVEN KRUININGEN BIJ DE JAARWISSELING GEREED? Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 26 MUI 1953. APOLLO" UIT DOMBURG NUMMER ÉÉN. Zeeuwse corpsen zijn de laatste jaren vooruitgegaan Weinig- concoursen van de Zeeuwse Bond van harmonie- en fanfaréver- eniginglen in Zeeland, welke na de oorlog werden gehouden, zijn zo ge slaagd als de 31e wedstrijd van deze bond, die Maandag door O.K.K. te Westkapelle werd georganiseerd. De oorzaak van dit welslagen was niet alleen gelegen in het prachtige weer de felle zon stelde integendeel me nig instrumentalist voor de zware opgave zijn stemming zuiver te honden maar was veeleer een gevolg van de grote animo, waarmede ditmaal werd gemusiceerd- Bovendien had O.K.K. het geheel tot in de puntjes ge organiseerd, terwijl het concoursterrein vrijwel niets te wensen overliet. De wedstrijd werd namelijk gehouden op de geheel afgezette Markt van Westkapelle, waar zoals bekend de nieuwe muziektent in de straatwand is opgenomen en zelfs een huisnummer heeft. Terecht noemde de burgemees ter van Westkapelle, mr. M. Tydeman, in zijn voorwoord van het program maboekje deze tent „uitzonderlijk"niet alleen is de plaats ongewoon, maar ook de acoustiek is opmerkelijk. Het hoogst aantal punten werd dit maal behaald door Apollo" van Domburg in de ere afdeling fanfare: 205 pimten, eerste prijs met lof. Wan neer men rekent, dat de drie juryle den, Maiinus Adam, Johan P. Pala, en Harry van Mechelen, ieder in ze ven rubrieken een cijfer gaven, bete kent dit een gemiddelde per- rubriek van ruim 9%. Apollo" gaf onder de eminente leiding van Piet Broerse uit Vlissingen een uitvoering van „Hy- ménée" van Gabriel Allier, een werlc, dat uitnemend geschreven bleek voor fanfare en dat brillant werd ge speeld. Daarnaast werden opmerke lijke resultaten bereikt door dirigent J. den Toonder met de corpsen „Eu terpe" van Heinkenszand en „Excel sior" van Kloetinge, beide in de afde ling uitmuntendheid fanfare. Zij be haalden met de Ouverture tot „Na- bucco" van Verdi resp. 182 (le prijs) en 195 punten (le prijs met lof). Vermelding dient ook, dat in de la gere afdelingen verdienstelijk werk werd geleverd, hetgeen door de voor zitter van de jury, de heer .Joh. F. Pala aan het "slot van het concours nog eens met nadruk naar voren werd gebracht. Alle juryleden waren het er trou wens over eens, dat de kwaliteit van de corpsen de laatste drie jaren sterk vooruit is gegaan. De heer Adam was onlangs jurylid in Groningen en de heer Pala in Hengelo en daarbij was hun opgevallen, dat de klank van de corpsen aldaar over het algemeen niet bijzonder goed was. „En het ei genaardige in Zeeland is juist", zo zeide ons de heer Adam, „dat de klank hier zoveel beter is- Men streeft naar een echte fanfareklank en naar een goed-klinltenide harmo nie. Deze resultaten in een provincie, dip. zulke rake klappen heeft gehad vain de watersnood, zijn opmerkelijk. Ik weet wel, dat hier vrijwel geen ge troffen corpsen zijn opgetreden, Restauratie Gasthuïskerk te Middelburg. B. ,en W. van Middelburg hebben de raad in overweging gegeven, te besluiten aan' de kerkeraad der Chr. Geref. Kerk een subsidie in de restau ratiekosten voor haar kerkgebouw te verlenen van 15 dier kosten (die geraamd zijn op 82.000) met een - maximum van 12.300, mits door bij dragen van de kerk zelf en van an deren de restauratie is verzekerd. Het rijk verklaarde zich destijds bereid een subsidie te verlenen van 50 tot een maximum van 41.000. Daar dit niet voldoende was om de plannen te verwezenlijken, werd toe zegging verkregen, dat het rijkssub sidie wel zou kunnen worden ver hoogd, indien hierdoor en door de (vei'hoogde) bijdragen van anderen de restauratie zou zijn verzekerd. B. en W. wendden zich toen tot Gedepu teerde Staten met het verzoek het provinciaal subsidie te verhogen tot 10 De kerkeraad besloot zelf 15 van de kosten voor zijn rekening te nemen. Ofschoon van G. S. nog geen antwoord binnen is, kwamen B. en W. met hun voorstel aan de raad, om dat door de lekkage van het dak een noodtoestand is ontstaan, die langer uitstel van de restauratie onmogelijk maakt. ANDERE WERKZAAMHEDEN Ook voor liet, zeer bejaarde manne tje, dat bij het Vlissings postkantoor van dag tot dag tot taak heeft de al daar geparkeerde rijwielen te behoe den tegen diefstal en vernieling, bren gen lente en zomer andere, bij het seizoen passende werkzaamheden met zich. Dat was Zaterdag duidelijk merk baar. Want toen liep daar een stralend mannetje, dat geen oog meer had voor de rijwielen, althans niet direct. Zijn grootste zorgen gingen uit naar een kinder- en een wandelwagen, wel ke voertuigen hem mét inhoud waren toevertrouwd Behoedzaam duwde hij de wagens voor zich uit, terwijl hij heen en weer wandelde in de schaduw van het lom merrijke, groene bladerdak van de voor het postkantoor staande bomen. Verzonken in een beschouwing van het prille deel van het mensdom, dat daar voor hem behaaglijk soezend lag uitgestrekt „Hé", klonk plotseling een zware mannenstem: „Hé, doe je nou ook al aan baby-sitten, opa?" En juist wilde opa trots van re pliek ctienen, toen de baby in de kin derwagen hem vóór was. Het gekrijs was niet te overstemmen Bekommerd boog de bejaarde baby behoeder zich over de wagen en mom pelde spijtig: ,,'t Ging juist zo goed maar toch heeft een ramp als die van Februari psychologische gevolgen voor alle verenigingen. Er is hier kra nig gewerkt!" Dat zijn loffelijke woorden, die de Zeeuwse muzikant moed geven. On juist zou het echter zijn, om nu te concluderen, dat men er al zou zijn. Een vergelijking met het hondscon cours van de Zeeuwsch-Vlaamse Bond leert, dat vele corpsen in Zeeland mank gaan aan „zwaargewichtig- heid". Een werk, met vele ranke en vlugge figuren hijvoorbeeld, krijgt daardoor iets logs, terwijl bovendien het geluid dikwijls wat te dik is. Met enig leedwezen moet ook worden ge constateerd, dat sommige dirigenten muziek „aandurven", die ze eigenlijk nog niet „aankunnen". Over het algemeen kregen wij de indruk, dat de jury een rechtvaardi ge, maar toch ook milde beoordeling toepaste. Tenslotte zij vermeld, dat bondsbe- stuur, besturen van de deelnemende corpsen, ereleden en de jury door het gemeentebestuur officieel werden ontvangen in hotel „De Valk". Daar werden over en w:eer hartelijke woor den gesproken door burgemeester mr. M. Tydeman, de voorzitter van O.K. K., de heer P. Minderhoud, d'e bonds voorzitter J. C. Maas en jury-voorzit ter Pala. De heer Maas reikte aan het eind van het concours de prijzen uit, waarna in de avonduren „Vlijt er Volharding" van Souburg een concert gaf. De volledige uitslagen luidden: DERDE AFDELING FANFARE. „Avendo", Wolfaartsdijk, 170 pun ten, le prijs, „E.M.M.", Serooskerke (W.), 168 punten, le prijs „Willen is kunnen" Biggekerke, 145 punten, 3e prgs. TWEEDE AFDELING FANFARE. „Oefening na den arbeid" Ritthem, 150 punten, 2e prijs, „Ons Genoegen", Nisse, 159 punten, 2e prijs. EERSTE AFDELING FANFARE „Excelsior", Middelburg, 168 pim ten, le prijs, „Luctor et Emergo", Zoutelande, 147 punten, 2e prijs, „O. K-K." Westkapelle, 159 punten, 2e prijs, „Onda", Middelburg, 172 pun ten, le prijs, „Ons Genoegen", Kam perland, 171 punten le prijs. EERSTE AFDELING HARMONIE. „Mozart", Yerseke, 158 punten, 2e prijs, „Voorwaarts" Koudekerke, 171 pimten, le prijs. AFDELING UITMUNTENDHEID FANFARE: „Crescendo", Oostkapelle, 155 pun ten, 2e prijs, „Euterpe", Heinkens zand, 182 punten, le prijs, „Excelsior" Kloetinge, 195 punten, le prijs met lof, „Oefening en Uitspanning", Kat- tendijke, 168 punten, eerste prijs, „Vlijt en Volharding", Oost- en West Souburg, 168 pimten, le prijs. AFDELING UITMUNTENDHEID HARMONIE: „Wilhehnina", Colrjnsplaat, 171 punten, le prijs, ERE AFDELING FANFARE: Apollo" Domburg, 205 punten, le prijs met lof. HOOGSTE ERE AFDELING FANFARE: „Ons Genoegen", Kapelle, 157 pim ten, 2e prijs. LANGDURIG HERSTEL Ged. Staten geven methoden aan die tot snellere afwerking kunnen leiden. Ged. Staten van Zeeland menen dat de organisatie van de herbouw van getroffen woningen enz. een probleem vormt. Zjj vrezen nameijjk, dat wan neer geen maatregelen worden getroffen om te bereiken, dat de herbouw in complexen geschiedt, er vele jaren met deze bouw heen zullen gaan. Als methoden voor snellere afwerking noemen G. S. de bouw van woningwet woningen, om die later aan eigenaren van verwoeste panden te verkopen, of een actie van gemeentebesturen teneinde getroffen eigenaren er toe te bewegen gezamenlijk te bouwen. Dit wordt medegedeeld in een brief aan de Provinciale Staten, waarin ingegaan wordt op enkele problemen, die samenhangen met de watersnood, In deze brief behandelen Ged. Staten o.m. de noodwet-dijkherstel en de in stelling van de z.g. Deltacommissie. Er bestaat weliswaar geen directe noodzaak, dat vertegenwoordigers van de provinciale waterstaatdien sten in de Deltacommissie zitting ne men, althans ten aanzien van de al gemene taalt dier commissie, maar toch zou het gewenst zijn, aldus Ged. Staten. Het moet echter niet vrij van bedenking worden geacht, dat met het uitbrengen van incidentele advie zen over verbetering van bepaalde waterkeringen deze diensten geen rechtstreekse bemoeienis kunnen heb ben, zo menen zij. Op 2 April had het Bestuursleden Ned. Chr. V rouwenbond in Kruiningen. Dezer dagen bezochten enkele hoofdbestuursleden van de Ned. Chr. Vrouwenbond het verdronken Krui ningen. Het gezelschap werd door de wnd. burgemeester, de heer P. H. A. Polderman in zijn woning ontvan gen, waarop met politiebootjes een rondvaart door de overstroomde pol der werd gemaakt. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de kerk, waar het water nog bij elke vloed opnieuw vernielingen aanricht. In hotel .,De Korenbeurs" werd de lunch gebruikt, waarbij o.m. de prov. presidente, mevr. de Jong Bikker uit Middelburg en mevr. J. Ligthart SchenkVan Zijtveld uit Kruiningen de hoofdbestuursleden toespraken. Na 't samen zingen van „Wat de toekomst brengen moge", ging één der dames voor in gebed. Hierna maakte men nog een wan deling door het dorp en een rit per auto naar de Veerhaven, Uiteraard maakten de vernielingen en de wijze, waarop de achtergebleven bevolking zich .,er door slaat" grote indruk op de dames. Benoeming ter Prov. Griffie. De heer P. Wisse, thans adjunct commies ter gemeentesecretarie te Kapelle, is benoemd - tot adjunct commies 2e klasse ter Provinciale Griffie van Zeeland te Middelburg. Dienst Hoedekenskerke— Perkpolder wordt gestaakt. De tijdelijke veerdienst tussen Hoedekenskerke en Perkpolder, die na de ramp en het uitvallen van de dienst KruiningenPerkpolder werd ingesteld, zal met ingang van Maan dag 1 Juni weer worden gestaakt. Naar wij vernamen, vindt dit zijn oorzaak in de omstandigheid, dat het publiek slechts zeer weinig van de ze dienst gebruik maakt. Vaarten met drie of vier passagiers waren geen zeldzaamheid. college evenwel een onderhoud met minister Algera, waarbij bleek, dat de minister de kwestie der delegatie van herstelwerken, in nauw overleg met Ged. Staten wenst op te lossen. Voorts vroeg de minister medewer king om de provinciale griffie in te schakelen ten behoeve van admini stratieve werkzaamheden, en gaf hij te kennen het toezicht zo spoedig mogelijk na het gereedkomen van enig herstelwerk aan de provincie te willen overdragen. Tenslotte wordt in de brief een overzicht gegever van de evacuatie in Zeeland, het aantal slachtoffers, de samenstelling van de reconstruc tie-commissie voor Sehouwen-Duive- land en van het werk van de ramp- scbadebureaux. Tot 15 Mei waren 15.238 schadegevallen aangemeld, ge splitst als volgft: 7514 onroerend goed, 5004 bedrijfsuitrusting en voor raden, 150 schepen, 5239 agrarische schade, 11.339 huisraad. Voorschot ten werden verleend voor onroerend goed totaal 56.096,75, bedrijfsuit rusting enz. 2.076.770,54, agrari sche schade 905.829,95 en huisraad 3.239.083, Aan de slachtoffers wer den 3059 textielpakketten verstrekt terwijl 9416 rampschadeboekjes wer den uitgereikt met 30.670 inlegvellen. A.s. Vrijdag zitting van de Proy. Staten. Nota over maatregelen na de ramp. De Commissaris der Koningin heeft aan de Koningin verzocht hem machtiging te willen verlenen tot het bijeenroepen der Provinciale Staten in buitengewone zitting op Vrijdag 29 Mei 1953, des voormiddags om 9 uur, in de Statenzaal aan de Groenmarkt te Middelburg. Op de agenda voor deze zitting komt als punt o.m. voor een nota van Gedeputeerde Staten, houdende na dere mededelingen nopens hetgeen tot dusver is geschied ter voorlopige voorziening in de als gevolg van de watersnoodramp ontstane moeilijk heden, alsmede omtrent hetgeen ter zake van het herstel verder in voor bereiding is. Deze nota bevat tevens enige aanvullingen op en correcties van aan de Staten reeds bij een vo rige gelegenheid gedane mededelin gen met betrekking tot de waters noodramp, alsmede enkele nadere gegevens en verdere bijzonderheden ter zake. Tevens hebben Gedeputeerde Sta ten met het oog op de te houden zit ting, aan de Staten een exemplaar doen toekomen van het ontwerp van wet, genaamd Wet op de Waters- noodschade 1953, zoals dit ontwerp aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal dezer dagen werd aangebo den, met de memorie van toelichting. Telen»art) reed «"Wmddoekt in antn dofl" foes. „Ik begriepe der gin steek van Honderden toeschouwers uit Goes en omgeving zijn Zaterdagmiddag omstreeks vier uur in de drukke win kelstraten van de binnenstad getuige geweest van een interessant en ver bazingwekkend experiment, ten bes te gegeven door de Amerikaanse te- lepaath Cardonï. Na door de insocc- teur van politie, de heer S. E. Sie- bels en uw verslaggever op af doende wijze geblinddoekt te zijn, nam Cardoni in gezelschap van on partijdige getuigen in een hem on bekende auto plaats en maakte hier mee een rondrit door de Lange Kerk straat, Klokstraat, Lange Vorst- straat, Grote Markt, Korte Kerk straat naar het Grand Theater. De Goesse winkelstraten waren overvol met auto's, bromfietsen, fiet sers en voetgangers, toen de tele- paath de wagen aan het rijden bracht. Met verbazing sloeg het pu bliek gade hoe Cardoni de wagen tussen en langs de vele obstakels leidde. Een boertje, dat „vergat" om uit de weg te gaan, doch overigens keurig werd gepasseerd, riep vol ver wondering uit: „Oe of dat noe be- staet, ik begriepe der gin steek van". En zo zullen zeer velen gedacht heb ben. Knap koerste Cardoni zijn wagen door de straten en onfeilbaar nam hij de vele bochten. Toen op eèn ge geven moment twee" kinderen met een autoped zich te ver op de rijweg waagden en vele omstanders de schrik reeds om het hart sloeg, was Cardoni door keurig uitwijken de kin deren reeds gepasseerd. Onderweg gaf hij nog enkele staaltjes van zijn telepathisch kunnen ten beste. De hoofdagent Peeman die ter voorko ming van eventuele ongelukken de rit meemaakte, behoefde slechts één maal bij het plotseling oversteken van een motor een stopsein te geven. Secretarie Ooslburg krijgt tijdelijk ander onderdak. Naar wij vernemen zal met ingang van 1 Juni a.s. het gemeentehuis te Oostburg worden verplaatst naar het schoolgebouw in de Volderstraat. In de daar vrijgekomen kantoorruimte van de belastingdienst zal tijdelijk de secretarie worden gevestigd tot het nieuwe gemeentehuis klaar zal zijn. Directeur Prov. Stoomboot diensten bij val van bromfiets gewond. De heer G. de Jonge, directeur van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland, is vorige week op de Schuitvaartgracht te Vlissingen met zijn bromfiets gevallen. Hij bleef be wusteloos liggen en werd per zieken auto naar zijn woning overgebracht, waar bleek, dat hij een lichte hersen schudding had bekomen. Maandag avond was zijn toestand redelijk wel. Sombere verwachtingen worden bewaarheid. De stand van de fruitbomen in de Zeeuwse inundatiegebieden is de laatste maand zeer snel verslechterd. Van de circa 1200 hectare fruitteelt, die werd getroffen, zal zeer weinig in zodanige staat overblijven dat een rendabele exploitatie mogelijk is. Zeer voorzichtig uitgedrukt maakt honderd hectare een redelijke kans de ramp behoorlijk te overleven. Ver der mag nog circa honderd hectare op dit ogenblik niet als verloren wor den beschouwd omdat o-a. al of niet ongunstig weer een grote rol lean spelen, voor de overige duizend hec tare ziet het er reeds nu hopeloos uit. Aldus het samenvattend oordeel dat voorkomt aa,n het slot van een beschouwing over de inundatie en de fruitteelt in het officiële orgaan van het Centrale Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland. De somberste verwachtingen wor den in Zeeland ten aanzien van de fruitteelt bewaarheid, zo wordt in het overzicht o.a. vermeld. Gedacht werd namelijk dat ca. 75 a 80 van de 1200 ha. fruitteelt in het rampgebied verloren zou gaan en dit percentage zal waarschijnlijk nog be langrijk hoger uitvallen. Terwijl tot begin April nog vrij weinig schade te zien was, is de stand de laatste maand zeer snel ver slechterd. Op zeer vele plaatsen ziet men het groen geheel verdorren, na dat de bomen veelal eerst nog had den gebloeid. Elders zijn de bladran den bruin of laten sommige takken het zitten. Misschien blijven hier nog wel bomen in leven, doch met een hal ve boomgaard en onvolwaardige, door zout water beschadigde bomen is weinig te beginnen. Slechts een klein aantal fruittuinen vertoont tot nu toe weinig zoutsohade. Verplaatsbare muziektent voor Middelburg. B. en W. van Middelburg zijn op nieuw met een voorstel bij de raad gekomen tot aanschaffing van een verplaatsbare muziektent en vragen daarvoor een crediet van 10.000. Het college heeft het oog laten val len op een aluminium tent met een vloerdoorsnede van 7% en een kap- doorsnede van 8% meter. Het wenst de kosten ineens te dekken door te beschikken over een deel van de re serve voor kleine kapitaalsuitgaven. G.S. OVER GEVOLGEN WATERSNOOD. Voorlopig voor het herstel van provinciale wegen 30.000 nodig. De plannen voor de bouw van een nieuwe veerhaven te Kruiningen zijn aan Ged. Staten voorgelegd. Aangenomen mag worden dat het herstel van deze haven tevens dienstbaar gemaakt zal worden aan liet inrichten van twee aanlegplaatsen voor koplading, terwijl wordt gehoopt, dat de nieuwe veerhaven omstreeks de jaarwisseling in gebruik kan worden genomen. Dit wordt medegedeeld in een brief van Ged. Staten aan de Provinciale Staten over de voorlopige gevolgen van de watersnoodramp voor de pro- Het gemis van het veer Kruiningen- Perkpolder heeft hoge eisen gesteld aan de beide andere veren over de Westeinehèlde, zonder dat dit echter aanleiding heeft gegeven tot belang rijke stagnatie. In 1952 werden tij dens de maanden Februari tot en met April 44.358 auto's via Vlissingen Breskens overgezet, terwijl in 1953 gedurende deze maanden 71.389 au to's op deze dienst werden vervoerd. Op TerneuzenHoedekenskerke wer den overgezet in 1952 in Februari, Maart en April 3.506 wagens, doch in 1953 tijdens deze maanden 15.097. Over de berging van de „Willems dorp" te Kruiningen menen Ged. Staten dat aan de ontwerper van het bergingsplan een woord van lof toe komt. Van 11 Februari tot 20 April werd een dienst van Katse Veer naar Dordrecht gevaren, waarbij 9.704 pas-, sagiers zijn vervoerd. De dienst Perk polderHoedekenskerke had slechts een gemiddelde bezetting van min der dan 5 personen per reis. De dienst Katse VeerZierikzee is na de ramp een onderwerp van dagelijkse zorg geweest. Met het oog op de verbindingen is het van het al lergrootste belang een regelmatige vaart en niet een tijvaart op Zierik zee te onderhouden. Met een gehuurd klein schip, dat echter niet de acco modate biedt, welke ook Ged. Sta ten zouden wensen, is dit tot dusver gelukt. Ged. Staten hopen evenwel, dat spoedig weer- op deze lyn met Nog geen beslissing over verlaging vermakelijkheids belasting. Het gemeentebestuur van Vlissin gen heeft bericht ontvangen, dat de minister van binnenlandse zaken zijn beslissing over het al dan niet goed keuren van het raadsbesluit tot wij ziging van de verordening op de vermakelijkheidsbelasting voorlopig heeft opgeschort. Het ging hier om een besluit tot verlaging van de vermakelijkheidsbelasting op bios coopvoorstellingen. welke eigenlijk reeds per 1 Januari jl. in werking had moeten treden. De minister.heeft thans echter via Ged. Staten laten weten',' dat hij zijn beslissing met betrekking tot deze materie in het. algemeen en in het bijzonder ten aanzien van raadsbe sluiten in de gemeenten Vlissingen en Middelburg voorlopig heeft aange houden. UIT HET ZAKENLEVEN. Belangrijke aanwinst voor Walcheren. 'i Streef kerkse Huis te Zoutelande geopend. De unieke ligging boven op een duintop, waardoor men het mooist denkbare uitzicht over Walcheren geniet en de bijzonder sfeervolle in richting zijn de voornaamste kwali teiten van'het hotel-restaurant „Het Streefkerkse Huis" aan de Duinweg te Zoutelande, dat Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van vele geno digden geopend werd en dat een niet geringe aanwinst voor Walcheren genoemd moet worden. De bekende villa hoog op het duin (42 meter) onderging vrij ingrijpen de interieur-verbouwingen en voorts werd er een eetzaaltje bijgebouwd. Men komt eerst in een geheel in stijl ingerichte hall, die verlucht is met 'n aantal goede wandschilderingen. De salon is zeer ruim en is dank zij de smaakvolle inrichting (de speciaal ontworpen stoelen en lampen en de originele kast verdienen nauwletten de beschouwing!) ee juweel van een vertrek geworden. Er is boven dien een uitbouwtje, dat doet denken aan de roef van een schip en waarin een ronde tafel staat, waarop de kaart van Walcheren is geschilderd. De bezoekers, die het fraaie panora ma bewonderen, kunnen zich dus pre cies oriënteren. Achter de salon ligt een intieme bar met grappige wanidepreuken en de lichte en gezellige, moderne doch niet detonerende eetzaal. Aan de voor- en achterzijde van het hotel no den terrassen tot een zitje. Boven bevinden zich 15 mooie logeerkamers met stromend koud en warm water ('t Streefkerkse Huis heeft een ca paciteit van 28-30 bedden) en een keurige badkamer met douchecel- Zaterdagmiddag werd het hotel onder grote belangstelling in gebruik genomen. Mr. J. A. Dumon Tak, voorzitter van de V-V.V. Walcheren, wees er in zijn korte toespraak op, dat de directeur van het nieuwe ho tel, de heer F. H. L. van 't Westende, eerst bij de K.L.M. hoog gevlogen had en thans weer „hoog vloog" in de gunstige zin van het woord. Spreker noemde het hotel een be langrijke aanwinst voor Walcheren en hees vervolgens als teken van de ingebruikneming de vlag. Namens de directie sprak ae heer L. J. van 't Westendé uit Middelburg enkele woonden van dank. Bij de opening wa ren o.m- aanwezig, de heren J. W. Kögeler, wethouder te Middelburg, Jan de Vries, voorzitter van de K.N. Z.B., en namens Horeca de heer W. ten Haaf, secretaris van Zeeland. De Horecaf was vertegenwoordigd door de voorzitter, de heer H. J. Smit uit Vlissingen en de secretaris, de heer J. A. van Dixhoorn uit Middelburg. een provinciale boot gevaren kan worden. Met het motorschip „Zandkreek" is een vaart geopend van Zierikzee- Anna Jacobapolder. Tot 11 Mei werden hiermede 108 vrachtauto's en 60 personenauto's vervoerd. Ged. Staten gaan in deze brief voorts' in op de maatregelen, welke op financieel terrein werden getrof fen. Aan 12 polders en waterschap pen werden geldmiddelen verstrekt tot een gezamenlijk bedrag van 710.000. Dit bedrag is intussen van het rijk terug ontvangen. Tot en met 13 Mei werden voor materiële en im materiële rampschaden uit de pro vinciale kas betalingen gedaan tot een bedrag van 63.270,06. Naar een ruwe schatting zal in 1953 voor het herstel van de provinciale wegen een som van rond 300.000 verwerkt worden. Hoe groot de rampschade aan de provinciale wegen in het to- 'taal zal zijn kan vanzelfsprekend nog niet worden beoordeeld." De schade van het provinciaal gasbedrijf wordt op 40.000 getax eerd. Pinksterdrukte in Zeeland (Slot van pagina 1) toen inderdaad wel zeer indrukwek kende stroom van voertuigen en pas sagiers vrij vlot kon verwerken. Op de Beveland en. Ook de Bevelanden hebben ruim schoots hun deel gehad van de Pink sterdrukte. Vooral op tweede Pink sterdag leek het of geen enkele automobilist, motorrijder, bromfiet ser or wielrijder thuis gebleven was. Onophoudelijk reden lange colonnes over de hoofdwegen. Op de noodweg langs Oostdijk was het met name des Maandags buitengewoon druk. De colonnes, die telkenmale door de Rijksverkeerspolitie over de dijk werden geleid, hadden vaak lengtes van enkele honderden meters. Ook de pendeldienst met autobus sen tussen Goes en Krabbendijke heeft tydèns de Pinksterdagen een krachtproef moeten ondergaan, doch door een perfecte organisatie had alles een vlot verloop. Zaterdag werden van Goes uit, dus ook van Walcheren, 3300 passagiers naar Krabbendijke vervoerd, terwyl van tegenovergestelde zijde naar schat ting 4500 passagiers werden ge boekt. Reeds des morgens om zes uur werd uit Goes de eerste rit met 10 autobussen gemaakt om de met ver lof gaande militairen uit Middelburg naar Krabbendijke te brengen. In totaal waren Zaterdag de gehele dag op het traject GoesKrabbendijke, waar steeds drie groepen bussen on derweg zijn, ongeveer 50 wagens in bedrijf. De grootste aanvoer kwam uit de richting Krabbendijke, waar op een gegeven ogenblik'17 bussen nodig waren om alle passagiers naar Goes te vervoeren. Na een rustige Zondag begon Maandagmiddag de toeloop van rei zigers in beide richtingen weer te groeien, doch verwacht werd dat vanmorgen de grootste drukte van terugkerende vacantiegangers zal moeten worden opgevangen. In Temeuzen bracht vooral ook de zeilwedstrijden veel bezoekers. Er waren met name veel Belgen in de stad. In de Westhoek van Schouwen was de drukte vanzelfsprekend min der groot dan vorige jaren. Het is nu eenmaal nog niet mogelijk met auto's dit overigtms onvolprezen re creatiegebied te bereiken, maar er waren toch .al weer wat week-end- gasten in de hotels en pensions en verschillende inwoners van Haam stede, Burgh en Renesse hadden lo- gé's met wie zij er ook op uit trok ken. HOTEL- EN CAFéHOU- DERS TEVREDEN. In het algemeen waren de hotel- en caféhouders in de verschillende toeristen-centra wel tevreden over dit Pinkster-weekend. Het had na tuurlijk nog beter gekund, vooral wat betreft de logeergasten, maar klagen deed men toch niet. En zowaar begint ook de aanmel ding voor het zomerseizoen, welke na de ramp tot dusver vrijwel was uitgebleven, nu ook wat te lopen, zodat de mensen uit het Horeca-be- drijf de zomer verder met een „ge matigd optimisme" mogen tegemoet- zien. Als het mooie Pinlcsterweer nu maar een belofte inhoudt voor de rest van het seizoen. Het goede be gin is er in elk geval MIDDELBURG. Vandaag Electro; „Jungle Jim en de skeletmannen" met Johnny Weismul- ler, (14 jaar), 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Abbot en Costel- lo in Alaska", (alle leeftijden), 7 en 9 uur; Luxor: „Broadway Rhythm", (alle leeftijden), 8 uur; Cosy Corner: Duo Abels-van Eek, 36 en 811.30 uur. GOES. Vandaag Grand: „De arend dagascar", (14 jaar), 8 uur. i Ma-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2