Op de Leerschool te Middelburg gingen de dijken dicht Zeeuwse Almanak NV.vli.GEBR. POLAK EERST HULP VAN P.Z.E.M., PAS DAN EEN NIEUW CONTRACT SIRJANSLAND-GAT GESLOTEN EN OPNIEUW DOORGEBROKEN EINDELIJK EEN ..ZEELAND"- BESPREKING MET MINISTER Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 MEI 1953. ONDERWIJSVERNIEUWING IN DE PRACTIJK. Het gehele onderwijs stond een week in het teken van de ramp Ook in Middelburg: is één dezer dagen een dijk doorgebroken, maar na tuurlijk betrof het in de stad van Walcheren-in-miniatuur en Klein Bllj- dorp slechts een miniatuurd^jk, waarvan de bressen spoedig door minia tuur-dijkwerkers waren gedicht. Meisjes en jongens uit de derde klas van de Ryksleerschool hadden met behulp van klei op keurige wijze de situa tie in de kop van Schouwen nagebootst, compleet met duinen, bazaltglooi- ingen, paal- en strandhoofden, molens en huisjes en in de dijk, het pièce de resistance van de maquette, gaapten enkele lelijke gaten. Gelukkig be stond er aan zandzakken zo groot als een pink en door de meisjes op handwerkles in elkaar geknutseld geen gebrek en deze werden vakkun dig in de bressen opgetast. Het was werkelijk geen spelletje, waarmee de kinderen in het uurtje handenarbeid zoet werden gehou den. De afgelopen week stond het onderwijs aan de 3e, 4e, 5e en 6e klas van de Leerschool geheel in het teken van de watersnoodramp en al les wat met drooglegging en dijk- dichting heeft te maken óók het reken- en taalonderwijs, ja, zelfs de zang- en gymnastieklessen ter wijl de meisjes en jongens niet hun eigen onderwijzer voor de klas za gen staan, doch leerlingen uit de 3e klas van de Rijkskweekschool. Dit alles tezamen vormde een brokje onderwijsvernieuwing, dat achttien karaats was! Deze week moest de Leerschool de meeste van haar leerkrachten missen in verband met het afnemen van de examens voor kleuteronder wijzeres. Besloten werd in het man co te voorzien door de aanstaande onderwijzers en onderwijzeressen uit de derde klas van de „Kweek" voor de klas te plaatsen en hun zo doende reeds de nodige ervaring te geven. Zij moesten het onderwijs geheel passen in het kader van een „belangstellingscentrum": de strijd der lage landen tegen de zee, met op de achtergrond de ramp. De jeugdige docenten werden in groe pen met groepsleiders verdeeld (het teamwork-principe!) en mochten aan de hand van een noodrooster, ontworpen door de heer W. Spin naaij, onderwijzer aan de Leerschool die zes weken aan de diverse voor bereidingen besteedde, een vak kie zen, waarin zij les zouden geven. Maarleerboeken waren deze week uit den boze: de „kwekelin gen" moesten de lessen zelf ontwer pen. Enthousiasme. Het mes heeft wel naar twee kan ten gesneden! De kwekelingen wer den volledig geconfronteerd met de prac.tische moeilijkheden (er was nu eens geen sprake van lessen „voor kauwen") en konden tonen, of zij de problemen doorzagen en oplossen konden, anderzijds werd de leer school van „luisterschool" een „doe- schooF', waarby de kinderen, ook alweer zoveel mogelijk in groeps verband, werden geactiveerd. Denkend", aan de conversatie- ve, weinig levende lessen, die vroeger het karakter van het lager onderwijs bepaalden, was het een verkwikking deze week door de klassen van de Leerschool te dwalen. In het handen- arbeidlokaal werd met o\ werkt aan de dijkdichting verder maakten meisjes groepsgewijs met behulp van gekleurd papier, schaar en lijmpot een verrassend ta bleau van de ramp. In de 6e klasse werd voorgelezen over Leeghwater. „Wie begon met de eerste droogma- Middelburg krijgt weer de gehele dag water. Koken niet meer nodig. Met ingang van Pinksteren zal te Middelburg weer de gehele dag drink water worden geleverd. Het besluit daartoe is gevallen, omdat het toeris tenseizoen is aangebroken en de dienst Gemeentebedrijven de inwo ners en bezoekers van de stad zoveel mogelijk ter wille wil zijn. Daarbij wordt er echter op gerekend, dat het publiek niet meer water gebruikt dan strikt noodzakelijk is; onder de hui dige omstandigheden blijft zuinigheid namelijk nog een gebiedende eis. Er zijn nog steeds twee tanksche pen in de vaart om Rotterdams drinkwater naar de Zeeuwse hoofd stad te brengen. Voorts ontvangt Middelburg water uit Zuid Beveland naar mate het warmer wordt, zal de hoeveelheid echter verminderen en uit Oranjezon. Waarschijnlijk zal over een dag of veertien ook water onttrokken kunnen worden aan een aantal van de nieuwe putten te Oranjezon. Het is niet langer nodig het voor de consumptie bestemde drinkwater vóór het gebruik te koken. WEDDEN Weddenschappen hébhen reeds vele mannen vooral mannen en gelden vrouwen aan de rand van de af grond gebracht of tot de hoogste top pen van welstand gevoerd. Wedden is een in de grond verfoeilijk verschijn seldat het eerzuchtige mensdom tot daden prikkeltwelke veelal niet ver antwoord zijn. Wedden vloeit vaak voort uit over moed en in zulk een bui van overmoed is een Oostburgse jongeman in de Eenhoornvijver gedoken.... Gekleed, wél te verstaan. Een weddenschap icas de aanlei ding en proestend nam de knaap even later de inzet in ontvangst. ,Da's gauw verdiendsprak hij: „Ik ga me omkleden" Hij had geluk. Want als er een die naar van de Heilige Hermandad in de nabijheid was geweest had hij er wel licht geld op moeten toeleggen kingsproef?" vroeg de onderwijzer. Wij wisten het niet, maar rap gingen vele vingertjes omhoog: „De graaf van Egmond!" Eigen compositie. Uit één der lokalen klonken klare kinderstemmen, verenigd in een aller aardigste canon. „Al zijn de dijken nog niet dicht/En valt dat dichten heus niet licht/Toch roepen wij nog steeds met klem/Ik worstel moedig en ontzwem" zongen de jongens en meisjes en zij werden door een fluit en een hoorn, bespeeld door twee VLISSINGEN HET ADRES - VOOR IJZERWAREN, GEREEDSCHAPPEN ENZ. kwekelingen, begeleid. Eén van deze jongemannen liad niet alleen de tekst van dit opgewekte lied geschreven, maar oolc de muziek gecomponeerd. In de tekenles maakten groepjes van zes jongens groepstekeningen onderwerp: de overstroming bij Rei- merswael waarby zij ieder een deel voor hun rekening namen en hun fantasie de vrije loop mochten laten. Er werden filmstroken vertoond er werd gesproken over dijkenbouw, de Zuiderzeewerken en het vastleggen van de duinen, op aanschouwelijke wijze voorgesteld en zelfs het gym nastiekonderwijs was in de sfeer van de ramp gebracht: de jongens moes ten elkaar redden Deze bijzondere week werd Maan dag begonnen met een dagopening, waarby alle kinderen en hun tijdelijke docenten aanwezig waren om de heer Spinnaaij een uiteenzetting te horen geven en gezamenlijk het Zeeuwse volkslied te zingen en Vrijdagmiddag op soortgelijke wijze besloten. De lieer Spinnaaij zal over het re sultaat van dit experiment (want dat was het) een rapport schryven ten behoeve van de onderwijsinspectie. Wellicht, dat men ook elders in het land iets van deze proef kan leren. Scholieren uit Kortgene naar Arnhem met vacantie De leerlingen van de openbare la gere school te Kortgene zullen him zomervacantie doorbrengen in Arn hem. Het plan gaat uit van de A(rn- hemse) V(acantie) S(chool), welke zich ten doel stelt de jeugd op verant woorde wijze en onder deskundige leiding een aangename vacantie te be reiden. De A.V.S. bestaat dit jaar een kwart eeuw en de Arnhemse burgerij zal de school een geldelijke bijdrage aanbieden, zodat de kinderen uit Kort gene een aangename vacantie wordt bezorgd- Het ligt in de bedoeling de scholie ren bij gezinnen onder te-brengen. In totaal zullen drie groepen op verschil lende tijdstippen naar Arnhem gaan. Zij worden per autobus gehaald en ge bracht. Rouwdienst te Stavenisse Naar wordt medegedeeld, zal op Woensdag 27 Mei a.s. in de Geref. Gemeente te Stavenisse de eerste rouwdienst worden gehouden ter ge denking van de slachtoffers van de watersnood. De dienst begint des middags te 15 uur. RAAD ST. MAARTENSDIJK BESLOOT Liquidatie electrische centrale kan een ramp voor de gemeente worden In de vergadering van de raad te St. Maartensdijk onder voorzitterschap van burgemeester D. C- Bouwense bleek eens temeer, dat de gemeente voor niet geringe moeilijkheden staat in verband roet de levering van stroom door de N V. P.Z-EJVI. St. Maartensdyk bezit, zoals bekend, een electrische centrale waar de wisselstroom, welke wordt betrokken van de P.Z.E.M. in 220 volt gelijkstroom voor de verbruikers wordt omgezet. De centrale wordt geëxploiteerd door een coöperatie, welke in het begin van het volgende jaar zal moeten liquideren wegens het aflopen van de be- staanstyd- Gebleken is echter reeds, dat deze coöperatie in de loop van de jaren een tekort heeft gekregen van waarschijnlijk meer dan een halve ton. Teneinde nu te voorkomen dat de ca. 150 leden van de coöperatie voor hoge kosten zullen komen te staan als zij het tekort zoals juridisch vereist moeten dragen, heeft men aan de N.V. P.Z.E.M. verzocht na de overdracht een toeslag te heffen op het stroom- gebruik van de 700 a 800 te verwach ten aansluitingen in St. Maartensdijk De gehele gemeente zou dan over een reeks van jaren helpen het tekort van de coöperatie, welke in 1954 dus door de P.Z.E.M. wordt vervangen, op te heffen. Tot nu toe heeft de P.ZE.M. zich echter niet bereid getoond dit voorstel aan te nemen of zelfs maar in gunsti ge overweging te nemen- B. en W. stelden nu in de laatste ver gadering aan de raad voor een over eenkomst aan te gaan met de P.Z.E.M. inzake electrische straatverlichting. Uit een prijsopgave was gebleken, dat de kosten voor het aanleggen van lan taarns in de gehele gemeente f 34.735 zullen bedragen. In een uitgebreid be toog liet de heer M. L. Koopman de boven aangehaalde moeilijkheden nog maals de revue passeren. Spreker betoogde, dat de overname van de stroomvoorziening door de P-Z E.M. voor St. Maartensdijk wellicht een grotere ramp moet worden ge noemd dan de overstromingen van 1 Februari* De leden van de coöperatie zullen namelijk behalve hun deel in het ex ploitatieverlies, wat niet gering is, ook nog de aanlegkosten moeten beta len van geheel nieuwe leidingen in htm woningen, daar de meeste gelijk stroomleidingen niet geschikt zijn voor wisselstroom. Die uitgaven zullen voor vele inwoners zeer bezwaarlijk zijn, al dus spreker, die er op wees, dat het nu nog tijd is een betere regeling te treffen. De heer Koopman stelde voor, eerst te wachten tot de coöperatie van de P.Z.EJVI. uitsluitsel over het al of niet medewerken zou hebben ontvangen en dan pas een regeling te treffen voor de straatverlichting door de P.Z.E.M. Hü verklaarde zich alleen tot mede werken bereid indien hij er zeker van kon zijn dat de bevolking van St. Maartensdijk door de overname niet zou worden gedupeerd. Na enige dis cussie besloot de raad niet te treden in de zaak tussen de coöperatie en de P.Z.E.M., maar wel de resultaten af te wachten van de onderhandelingen over een voordelige regeling voor de opheffing van bet tekort dat de cen trale, welke o. 'jïcld zijn nut heeft bewezen, iu-mi „u veiouderd is, heeft opgelopen. Aan het slot van de vergadering be sprak de heer A. J. op den Brouw uit voerig het herbegraven van de ramp slachtoffers te Stavenisse. Hij achtte dit een aangelegenheid, welke welis waar Stavenisse in het bijzonder aan gaat, maar toch ook het gehele eiland niet vreemd mag blijven- Spreker had hierover van gedachten gewisseld met de burgemeester van Stavenisse- De slachtoffers zullen herbegraven wor den in een gemeenschappelijk graf. Het opgraven en het herbegraven zal kosteloos moeten kunnen geschieden. De heer Op den Brouw besloot met voor te stellen, dat de gezamenlijke bewoners van het eiland gelden zou den bijeen brengen om op het massa graf een monument te plaatsen. De overige raadsleden stelden zich in de ze geheel achter spreker en verklaar den zich allen bereid mee te werken om dit plan uit te voeren. Nootldam om Zierikzee is thans geheel gesloten Drie pompen in werking voor droogmaling Vrijdag is de laatste hand gelegd aan de sluiting van de nooddam om Zierikzee. Op het laatste moment heeft men de Nobelpoort open gehou den om wrakhout e.d. buiten de poort op te ruimen. Vanzelfsprekend moet de dam nog afgewerkt worden en on geacht het materiaal voor de bedek king nog 50 cm. verhoogd wor den. De kruin van de dam zal dan 2.50 meter boven A.P. liggen. Bij de Nobelpoort is Vrijdag even eens een zodanige waterkering ge maakt, dat men kan spreken van een algehele dichting. De dam is 2200 meter lang. Het werk begon op 24 Maart jl. en heeft, zoals bij vrijwel alle waterwerken, ook met tegensla gen te kampen gehad o.a. op Hemel vaartsdag, toen het tij hoog was. Doordat bij de Hoofdpoortstraat de aanvankelijk geprojecteerde dam nog gewijzigd is, was meer materiaal no dig, dan gedacht was. Op een afstand van 40 meter betekende dat een paar duizend ton zand en 5000 zakken klei. De teen van de dijk is daar tien meter breed. Thans werkt men met drie pompen van de gemeente om het binnenwa ter weg te pompenéén tussen Hoofd straat en Weststraat, één tussen Weststraat en Zuidwellestraat en één bij het Rode dorp, welke laatste is aangesloten op de nieuwe riolering. Deze heeft een capaciteit van 6 m. per minuut. Er zullen meer van der gelijke pompen worden geplaatst. De ravage in huizen en straten wordt eerst thans goed zichtbaar en is ontstellend. Een doeltreffende op ruimingsdienst is van het allergroot ste belang voor de bevolking. Belgische knaap zwierf rond Middelburg De politie te Middelburg heeft een 14-jarige jongen-uit Brugge aange houden, die reeds op 15 Mei de ouder lijke woning had verlaten en zich per fiets naar Zeeland had begeven. Hij hield zich op in en rond Middelburg en pleegde enkele kleine diefstallen. De knaap had een spaarbankboekje op zak, waarop een bedrag in francs met een tegenwaarde van ongeveer 350?.Hij had er echter niets aan, omdat hij geen machtiging van zijn ouders bezat om het geld op te wa gen. De jonge zwerver zal naar Brug ge teruggezonden worden. Geschenkzending vee voor Zeeland Donderdag 28 Mei a.s. zullen de Friese en Groningse veehouders weer een 150 tal stuks rundvee aan him ge troffen Zeeuwse collega's aanbieden. Des morgens omstreeks negen uur worden op het bedrijf van de heer Stols te St. Philipsland 17 Friese koe beesten voor dit eiland overgedragen, terwijl ongeveer op dezelfde tijd aan de Zanddijk te Kruiningen 64 dieren uit Friesland voor Oostelijk Zuid-Be- veland worden aangeboden. Verder komen die dag 75 stuks, voornamelijk uit Groningen, naar Tho- len, die op het veilingsterrein te St. Maartensdijk worden overgedragen- Smokkelaars weer op pad Te Nieuw-Namen achterhaalde de douane dezer dagen 50 kg roomboter, welke men over de grens trachtte te brengen. De smokkelaars wisten ech ter in de duisternis te ontkomen. Zo ging het ook met andere smokkelaars die te Sint Jansteen werden aange houden. Zij kozen het hazenpad met achterlating van 48 kg. boter. Een Terneuzense vishandelaar was minder fortuinlijk. Hij probeerde een 50-tal blikjes vis over de grens te smokkelen, doch werd, met zijn blik jes, ingerekend. Eervol ontslag voor de heer C. Ouwehand ALS DIRECTEUR VAN GEMEENTEWERKEN TE VLISSINGEN B- en W. van Vlissingen stellen gemeenteraad thans voor om aan de heer C. Ouwehand met ingang van 1 Augustus a.s. op zijn verzoek eervol ontslag te verlenen als directeur van gemeentewerken wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Zoals bekend, wem de heer J. Moll enige tijd geleden reeds als op- volger van de heer Ouwehand aange- Advertentie onbeperkte garanlii GROTE TELEURSTELLING. Voorlopig betekent deze pech minstens een week vertraging. De arbeiders by het gat van Sirjansland hebben Vrijdag de teleurstelling van hun leven beleefdom tien nur 's morgens leek dit gat definitief geslo ten en iedereen was al een beetje in feeststemming, totdat óm één uur een kleine dijkval optrad, waardoor het gat opnieuw openging en sluiting vóór Pinksteren totaal van de kaart was. De stemming van de mensen, die by de. werkzaamheden hier zijn betrokken, kan maar met één woord worden aangoduid: miserabel! Het zag er 's morgens allemaal zo foed uit. Men had ae gehele nacht loorgeploeterd en eindelijk al dit werken bekroond gezien. Natuurlijk: er was grote spanning of de sluiting het houden zou, maar toen eenmaal de vloed op zijn hoogst was geweest en het water begon af te nemen, meende iedereen, dat het thans vic torie geblazen was. Maar waterstaatsmensen moeten op één succes soims tien teleurstellin gen incasseren, omdat niets zo onbe rekenbaar is als de zee. En helaas, ook de moe-gewerkte mannen van Sirjansland moesten het ervaren, dat Provinciale boten voeren met de vlag in top Hel beste bed ooit gemaakt! HAZET, BEODEN. EN STAAlWARENFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Zoals vorige week uitvoerig werd v ïmeld, was het gisteren precies 125 jaar geleden, dat een regelmatige stoombootdienst tussen Vlissingen en Breskens in werking tx-ad, een dienst waaruit later de Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland zouden ont staan. Dit „jubileum" is Vrijdag wel niet officieel gevierd, maar toch ook niet onopgemerkt voorbijgegaan. Op alle provinciale veerboten wapperde de driekleur hoog in top en verder waren de schepen ook feestelijk gepavoi- seerd. 's-Gravenpolder krijgt er een nieuw koelhuis bij. Namens de gebroeders Mol te ;-Gravenpolder is aanbesteed het bouwen van een koelhuis voor fruit e.d. Het koelhuis zal bestaan uit o.m. drie cellen, welke elk een in houd hebben van 150 ton. Naast het koelhuis zal een garage verrijzen. Het werk werd gegund aan de laag ste inschrijfster, de firma Bruynzeel te Yerseke, architect is de heer Chr. de Hoog uit Rotterdam. Engelse caissons bomen naar1 Voor de dijkdichting bij Kruiningen Acht enorme caissons van 7700 ton elk, zullen door de internationale sleepdienst van L. Smit Co van de Engelse marinehaven Portland, naar Nederland worden gesleept, teneinde dienst te doen bij dichting van de Zeeuwse dijken. De eerste sleep van twee caissons zal op 28 of 29 Mei beginnen. De be stemming van de betonnen reuzen is dan Vlissingen, waaruit men meent te mogen opmaken, dat ze gebruikt zullen worden voor het dichten van de dijkgaten bij Kruiningen. Voor de zes andere caissons is nog geen ankerplaats opgegeven. Naar wordt aangenomen zullen deze wor den gebruikt bij het dichten van het gat bij Schelphoek op Schouwen. De caissons waren oorspronkelijk bestemd voor het maken van een bui tenhaven aan de Franse kust kort na de invasie in Normandië. Beide partijen konden hun standpunt uiteenzetten Vrydag is op het departement van Verkeer en Waterstaat in Den Haag de reeds zo lang in het uitzicht ge stelde bespreking gehouden over de kwestie van de eventuele terugkeer van de Maatschappij Zeeland naar liaar oorspronkelijke afvaarthaven; Vlissingen. Zoals bekend, heeft de ambtsvoor ganger van minister Algera deze be spreking, waaraan door vertegen woordigers van de „Zeeland" en door het provinciaal en het stadsbestuur zou worden deelgenomen, toegezegd. Deze conferentie, welke Vrijdag middag in Den Haag werd gehouden, droeg geheel het karakter van een „hearing", waarin de minister, die vergezeld Was van verschillende hoofdambtenaren, o.w. de directeur- generaal voor de scheepvaart, de heer W. L. de Vries, zien uitgebreid omtrent de standpunten van de be trokken partijen liet voorlichten. Het provinciaal bestuur werd hier bij vertegenwoordigd door de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en de leden van het College van Ged. Staten, de heren C, Hamelink, A. L. S. Lockefeer en A. Schout. Van het gemeentebestuur van Vlissingen waren aanwezig bur gemeester mr. B. Kolff en de wethou ders L. P. van Oorschot en M. A. van Popering. Beslissingen werden tijdens deze bespreking vanzelfsprekend niet ge nomen; deze zullen t.z.t. door de re gering of de kamer moeten worden genomen. Aangenomen mag echter wel worden, dat de uiteenzetting van de verschillende standpunten tegen over de minister verhelderend neb ben gewerkt. de droogmaking van him eiland een moeizame taak is, die zich niet in vaste schema's laat dwingen. Het zand waarmede het gat was dichtgespoten, kon de drak van het water niet weerstaan, waar door het door de stroom werd meegenomen en de op de zand- rng aangelegde zandzakkenwal instortte. Dit betekent op zijn minst een week vertraging, mis schien nog meer. De oorzaak van deze teleurstelling is te wijten aan het soort zand, dat hier wordt gebruikt. Het is namelijk erg fijn en wordt daarom snel door de stroom meegesleept. Er is echter geen ander voorhanden in de buurt van Sirjansland. Voordat men met het opspuiten begon, heeft men ver scheidene weken naar goed zand ge zocht. Toen eindelijk het nu gebruik te was gevonden, moest met een bag germolen eerst een laag klei worden weggebaggerd, voordat het zand door de enorme zuiger kon worden opge zogen* Het nu ontstane gat, dat een breed te heeft van om en nabij tien meter, is met zinkstokken zo goed mogelijk beveiligd, terwijl de koppen aan beide zijden met stenen zijn verstevigd. leur stel lende berichten, die van het waterfront komen. In de loop van de afgelopen nacht verwachtte men na melijk dat de da.m, die de Oostelyke liavendijk zal afsluiten, gesloten zou worden. MIDDELBURG. Vandaag Electro-bioscoop: Affair in Trinidad" met Rita Hay worth en Glenn Ford, (18 jaar), 7 en 9.15 uur. Morgen Electro-bioscoop: „Mallemo len" met Lucille Ball, (14 jaar), 3.30 uur; „Affair in Trinidad" met Rita Hayworth, (18 jaar), 7 en 9.15 uur. Maandag Electro-bioscoop: „Mallemo len" met Lucille Ball. (14 jaar), 3.30 uur; „Affair In Trinidad" met Rita Hayworth, (18 jaar), 7 en 9,15 uur, VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „De arend van Madagascar". (14 jaar), 7 en 9 uur; Luxor: „De witte hel". (14 jaar), 7 en 9 uur; Cosy Corner: Duo Abels van Eek, 811.30 en 124 uur; Ha vendorp: concert „Ons Genoegen", 7.30 uur. Morgen Alhambra; als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Cosy Corner: Duo Abels van Eek, 3—6 en 8—11.30 uur. Maandag Alhambra: als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Cosy Corner: als vandaag, 3—6 en 8—11.30 uur. GOES. Grand: „Abbot en Costello in Alaska", (alle leeftijden), 7 en 9 uur. Morgen Grand; als vandaag, 3, 7 en 9 uur. Maandag Grand: als vandaag, 3, 7 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2