PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Grote Drie" komen midden Juni op Bermuda-eilanden bijeen BILT Vandaag sluiting verwacht van gat bij Sirjansland Kantlijn FRANSE REGERING LEED EEN GROTE NEDERLAAG AANZIENLIJK DEEL VAN INVOER THANS VRIJ VAN VERGUNNING 196e Jaargang- No. 119 Dagblad uitgave van de Qrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B den Boer Adj. W de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintljn. Pi. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr, p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 22 Mei 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct per mm. Minimum p advertentie t 3.-. üig- mededelingen driemaal tan el. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels t L— Iedere regel meer 20 cent ..Sneven o1 adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 1 of 2160). Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat telef 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16: femeuzen, Brouwerijstr 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstr C 160. telei 26. BESLUIT NA NACHTELIJKE TELEFOONGESPREKKEN Voorbereidende besprekingen voor bijeenkomst met Sowjet Grote voldoening in West-Europese landen Waarschijnlijk spoedig na 14 Juni a.s. wanneer president Eisenhower zal zyn teruggekeerd van een reis door verschillende Noord-Amerikaanse staten zullen president Eisenhower, Winston Churchill en de Franse premier Mayer (of zyn eventuele opvolger) bijeenkomen op de Bermuda eilanden. Churchill hoopt, dat men door deze byeenkomst in staat zal zijn een definitieve stap voorwaarts te doen naar „een conferentie van veel groter belang". Ex-premier Mayer verklaarde, dat het doel van de drie- mogendhedenconferentie zou zyn tot een gemeenschappelijke houding te komen over kwestie», die op een viermogendhedenconferentie met de Sow- jet-Unie besproken zouden kunnen worden. Het besluit tot het houden van de conferentie, waarvan tijd en juiste plaats nog niet definitief zijn vast gesteld, is in de loop van Donderdag na telefoongesprekken tussen Lon den, Parijs en Washington genomen Het voornaamste doel van de bespre kingen zal zijn het overwegen van de gemeenschappelijke standpunten ten inzien van de vele problemen, welke moeten worden opgelost om de zaak 'n de wereldvrede te bevorderen. Lincoln White, een woordvoerder De gemeenteraadsverkiezingen naderen en dus is er weer poli tiek rumoer in de lucht. Een Zeeuws blad heeft laten ver luiden, dat in Goes de K.V.P. en de Party van de Arbeid het snode plan hebben gesmeed om, als zitj een zetel winnen, de Christelijke wethouder van Goes te wippen en het voortaan inplaats van met drie, met twee wet houders te doen. Prompt zijn de KVP-era en de P.v. d.A-ers opgesprongen en hebben met luider stemme ontkend, dat zij iets dergelijks zelfs maar vagelijk over wogen zouden hebben. Geen haar op hun politieke hoofden heeft er over gepeinsd en het blad, dat de onthul ling had gedaan, heeft deze de vol gende dag al weer grotendeels inge slikt. Toch zullen er zijn, die nieuwsgie rig afwachten wat er gebeuren gaat, als inderdaad een rechtse zetel bij de coalitie terecht mocht komen Want Zeeland is in politiek opzicht een zeer rustig en verdraagzaam land, waar de tegenstellingen niet groot zijn en men bij alle verschil van principe graag eendrachtig streeft naar een zelfde goed einddoel. Politieke relletjes zijn er een zo grote uitzondering, dat zelfs een verdacht making het water van de politieke vijver al kolken doet De Partij van de Arbeid is intus sen voor de dag gekomen met een rapport over hetgeen zij wenselijk acht voor de in het gedrang geraakte middengroepen. Nu wil het geval, dat de K.V.P. de belangstelling voor deze middengroe pen zo'n beetje als haar monopolie was gaan beschouwen en dat de P.v. d.A. al hetgeen de Katholieken ten gunste van de middengroepen zo bij tijd en wijle lanceerden, nog al eens aan scherpe critiek onderwierp. Eensklaps slaakt nu de K.V.P .-pers alarmkreten. Geloof niet, roept zij tot de middengroepskiezers uit, dat de P.v.d.A. het oprecht meent met de bezorgdheid voor uw materiële heil! Vroeger maakte zij alles wat wij wil den belachelijk, maar kijk, nu de raadsverkiezingen naderen, tracht zij bij IJ in het gevlei te komen Alweer een politieke storm dus. En dat terwijl het wetsontwerp vergoeding watersnoodschade nog ter discussie moet komen... Wat dit wetsontwerp betreft vestigt Het Vrije Volk de aan dacht op het onbevredigende, dat het Rampenfonds de huisraad- schade gaat vergoeden. Het blad zegt: „Wij vragen ons af of dit princi pieel wel juist is. Het lijkt willekeu rig, dat men de vergoeding van be drijfsschade, schade aan woningen enz., als rijkszaak zou beschouwen en vergoeding van huisraadschade als een zaak van particulieren. Wanneer er geen Rampenfonds was geweest, zou de staat stellig de huisraadscha de mede hebben vergoed. Logischer schijnt het dan ook, dat de regering ook de vergoeding van de waarde van het verloren gegane huisraad (waaronder uiteraard ook kleding enz. valt) als haar taak zou beschouwen." Het blad zou liever zien, dat het Rampenfonds de mensen in staat zou stellen door een aanvullende bij drage om voor de te geringe ver goeding iets beters te kopen, dan zij nu kunnen. Ook vergoeding van gederfd inko men, uitkeringen aan weduwen en wezen, vergoeding van bizondere per soonlijke schaden zouden dan uit het Rampenfonds kunnen komen, terwijl dat alles nu wel onmogelijk zal blij ken Bovendien acht het blad het een bezwaar tegen inschakeling van het Rampenfonds, dat tegen de beslissin gen van deze particuliere instelling geen beroep mogelijk is. Het zijn opmerkingen, waarmede wij van harte instemmen en die wij éftarom gaarne onder de volle aan dacht brengen! van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat president Eisenhower's uitnodi ging aan de premiers van Engeland en Frankrijk de Verenigde Staten niet verplichten bij voorbaat in te stemmen met een conferentie met de leiders van de Sowjet-Unie. Onderzoek naar Sow jet-bedoelingen. In Franse diplomatieke kringen is verklaard, dat een van de belangrijke doelen van de driemogendhedencon- ferentie op Bermuda het „bezegelen" van de eenheid der democratische landen zal zijn, tegenover wat het Sowjetrussische vredesoffensief ge noemd wordt. De Westelijke staats lieden zouden nagaan of er tekenen zijn, dat de Sowjetrussische regering werkelijk een regeling met het Wes ten wil, of slechts een „nieuwe episo de" in de koude oorlog heeft inge luid. Van dit onderzoek zou het hoofdzakelijk afhangen of men het ogenblik voor een viermogendhe denconferentie in optima forma geko men acht. In genoemde kringen wordt betreurd, dat de aankondiging van een conferentie van de „Grote Drie" moet samenvallen met een re geringscrisis in Frankrijk. De ne derlaag van premier Mayer houdt in zo zegt men, dat president Eisenho wer's uitnodiging automatisch voor de volgende Franse premier zal gel den. Aangenomen wordt, dat indien een nieuwe Franse regering niet tegen midden Juni gevormd i.al zijn, Mayer als waarnemend premier naar Ber muda zal gaan of dat de conferen tie wellicht uitgesteld zal worden. Zowel premier Mayer als de Franse minister van buitenlandse zaken Bi- dault hebben duidelijk gemaakt, dat zij gelijktijdige ontwapening onder internationaal toezicht als de belang rijkste kwestie voor een overeen komst tussen Oost en West beschou wen. Zy achten ook de verdragen met Oostenryk en Duitsland en de oorlogen in Korea en Indo-China van het grootste belang. Gunstige reacties De eerste reactie uit kringen van het Amerikaanse congres op de aan kondiging van de conferentie van Bermuda is over het algemeen gun stig. Verscheidene leden van het congres hebben de hoop uitgesproken, dat de conferentie tenslotte gevolgd zal worden door een bijeenkomst met de Russen. De aankondiging van de Bermuda- conferentie werd in officiële kringen in Bonn van harte begroet. Een offi ciële woordvoerder zeide, dat men hoopt, dat deze conferentie de ge meenschappelijke politieke doelstel lingen van de Westelijke landen zal bevestigen. De socialistische fractie van de Bondsdag overweegt het initiatief te nemen om dr. Adenauer te verzoe ken „de Duitse wensen ter kennis van de conferentie te brengen". In de West-Europese landen is het plan met grote voldoening ontvan gen, evenals in Canada en in Scan dinavië. In de Verenigde Naties sprak men de hoop uit, dat een bespreking tussen de Grote Vier zal volgen. 112,8 millioen in Rampenfonds Tot Donderdagmiddag was bij het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 122.8 millioen gulden binnen gekomen. V.N. begingen een grote fout Aldus Sir Churchill over Korea. Sir Winston Churchill heeft Donder dag in het Lagerhuis verklaard van mening te zijn, dat het een grote fout van de V. N. is geweest, dat zij 18 maanden geleden hebben toegestemd in een wapenstilstand in Korea op een ogenblik, dat generaal Rldgway op het punt stond nieuwe grote successen te behalen. Churchill, die eer» verklaring afleg de over de wapenstilstandsonderhan delingen. naar aanleiding van vragen, zeide. dat Engeland de V. S. in Korea niet in de steek zal laten. Hij wilde er ook niet mee instemmen, dat de Ame rikanen welke efinitieve voorwaarden ook van de Noordelijken moeten aan vaarden. Ministerconferentie Britse gemenebest Drie Juni a.s. begint te Londen een bijeenkomst van ministers-presiden ten der Britse-gemenebeststaten. De conferentie, die een week zal duren wordt door Churchill geleid. Van gewoonlyk betrouwbare zyde wordt vernomen, dat zal worden ge sproken over de jongste ontwikkeling van de Sowjetrussische buitenlandse politiek, West-Europa, het Midden- en Verre Oosten en Zuid-Oost-Azië. De Britse minister van financiën Butler zal ter conferentie verslag uit brengen van de vorderingen, gemaakt met de tenuitvoerlegging van de be sluiten, genomen op de in December jl. gehouden economische gemenebest- conferentie. De conferentie is besloten. Donderdagmorgen heeft het Ko ninklijk paar een bezoek gebracht aan de Universiteit van Kopenhagen, waar H. M. Koningin Juliana zich in een toespraak tot de studenten heeft gericht. (Voor de rede van de Koningin ver wijzen wij naar pagina S). 19DE KABINETSCRISIS SEDERT DE BEVRIJDING Kabinet-Mayer dient ontslag in bij president Auriol. De Franse regering-Mayer heeft Donderdagmiddag in de Nationale Ver gadering bij de stemming over een van de voornaamste onderdelen van haar financiële hervormingsplannen, waaraan Mayer de vertrouwenskwes tie had verbonden, de nederlaag geleden. De stemverhouding was 328 stemmen tegen en 244 stemmen voor. Dit is de 19de kabinetscrisis sedert de bevrijding. Zodra de uitslag bekend was, ver lieten de ministers het parlementsge bouw om hun ontslag bij president Auriol in te dienen. Aangezien het aantal stemmen, dat tegen de regering werd uitgebracht, de absolute meer derheid overschrijdt, is de president verplicht, het ontslag van het kabinet te aanvaarden. Het omstreden artikel voorzag in speciale volmachten voor de regering om administratieve hervormingen en bezuinigingen in te voeren. De Gaul listische woordvoerder vond de ver zochte volmachten „te vaag". Ook de socialisten kantten zich tegen het ver zoek. Mayer achtte zijn voorstellen es sentieel voor de strijd.tegen inflatie. Het coalitie-kabinet van René Mayer hoofdzakelijk bestaande uit radica len, volksrepublikeinen en gematigd conservatieven kwam op 8 Januari van dit jaar aan het bewind als de 18de Franse regering sinds de bevrij ding. Sedert het einde van de oorlog heeft nog nooit een regering een zo grote nederlaag geleden. Mocht binnen 18 maanden nog eens een regering met dergelijke cijfers verslagen worden, dan heeft deze volgens een bepaling van de grondwet, het recht nieuwe verkiezingen te vragen. In de wandelgangen van de Nationa le Vergadering zijn reeds enige partij leiders genoemd als eventuele opvol gers van Mayer, zoals de radicale mi nister van onderwijs, André Marie, de conservatieve minister voor de over zeese gebieden, Louis Jacquinot, en de radicaal-georiënteerde minister van defensie, René Plevèn. Waarnemers voorspellen een lange crisis. De honderdduizend. In de 519e staatsloterij, vierde klas se, achtste lijst, is op no. 20862 de hon derdduizend gevallen. .vDe verschillende series werden ver- 'kocht in Amsterdam, Rotterdam, IJ- muiöen en Alkmaar. Ook grensoverschrijding buiten de verplichte posten Nieuwe regeling lussen Nederland Tussen België en Nederland is een overeenkomst gesloten betreffende het kleinere grensverkeer. Beide re geringen hebben zich er mee aceoord verklaard, dat Belgische en Neder landse onderdanen de grens mogen overschrijden ook buiten de verplich te posten en dit op vertoon van de identiteitskaart of van een paspoort geldig of vervallen binnen vijf jaren, dan wel van een Nederlands per soonsbewijs. Buiten de verplichte posten zal de douane de taak van de maréchaussee overnemen. Het over schrijden van de grens buiten deze posten is echter alleen toegelaten tussen zonsopgang en zonsondergang. Deze overeenkomst wordt op 26 Mei van kracht. Met ingang van 15 Maart 1952 werden bepaalde in. en nitvoertransacties tot een waarde van f 400.vrijgesteld van elke voorafgaande controle. Nu de noodzaak daartoe in mindere mate aanwezig is wordt deze grens, blykens een publicatie van de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer in de Staatscourant van Donderdag j-L met ingang van 23 Mei verhoogd tot 10.000 by invoer en f 1000.by uitvoer. Uitvoer tot f 1000 vrii van werking gesteld. Het aantrekkelijke c 3 J van deze procedure voor de im-en ex- elke voorafgaande controle, porteurs bestaat hierin, dat zij voor Moest tot nu toe gesproken worden bepaalde in- en uitvoeren geen ver over een procedure voor kleine zen- gunnmoeT1 meer bij de overheid be dingen, thans kan gezegd worden, dat _Y.e? 3011 vragen, een zeer aanzienlijk deel van de in voervergunning vrij kan geschieden, terwijl ook voor de uitvoer de moge lijkheden zyn uitgebreid. Met de maatregel van 15 Maart 1952 werd de meldingsprocedure in Sluiting van sigarenfabriek te Culemborg Een sigarenfabriek in Veenendaal (de Ritmeestersigarenfabrieken), die na de opheffing van de N.V. Compa- nia Cadena in Culemborg in dit fa brieksgebouw een nevenfabriek in Culemborg stichtte, zal dit bedrijf eind volgende week opheffen. Dit heeft de directie aan het personeel van deze Culemborgse fabriek mede gedeeld. Het personeel bestaat uit ongeveer zestig zeventig man. Het is niet uitgesloten, dat een deel van dit personeel in Veenendaal te werk gesteld zal worden. Als redenen voor de sluiting gaf de directie op, dat in het Culemborgse bedryf te veel mo dellen gemaakt moesten worden, waardoor dit niet lonend was. SPANNING AAN DE DIJK De laatste weken is hier energiek aangepakt Na de ramp was het gat bij Sirjansland tweehonderd meter breed met een geul van acht meter diep! Gisteravond Iaat echter bedroeg de breedte slechts vijftien meter, terwijl een diepte van nog geen twee meter werd ge peild. Ziedaar in enkele cijfers aangeduid hoe de stand van zaken bij dit Duiveiandse dorp zich de laatste maanden totaal heeft gewijzigd. Doch de ze cijfers zijn véél te nuchter, omdat zij niets vertellen van de moeiten en de zorgen, die het aan tientallen mensen heeft gekost om het zover te krij gen. Dat is een volmaakt-andere geschiedenis; een historie van veel zweet en weinig slaap, van zuigende, plakkende klei, van duizenden kubieke me ters zand, van bivakkeren op de donkere zolders van huizen-in-het-water en van onvermoeid werken in de hete zon. Een verhaal ook van steeds weer opnieuw Improviseren en vooral van volhouden! Dat alles verzwijgen deze cijfers en daarom moet het hier worden genoemd. Want wat de laat- ste weken hier aan de Noordkant' van Duiveland is gepresteerd is werkelijk groots! Het uiteindelijk resultaat van deze arbeid? Vanmiddag omstreeks vijf uur zal waarschijnlijk het gat bij Sirjansland worden gesloten. Dat zal een vreugde geven aan de dijk, waar nu reeds dagen lang de in tense spanning de ruim tweehonderd mensen, die hier werken, aanzet tot een nog steviger aanpak. Maai' als het lukt.... dan „hebben we in de gro te voetbalwedstrijd Waterstaat-Zee eens lekker hard ingeschoten. Een punt voor ons!" zoals ir. G. Slotboom van de dienst Dijkherstel het uitdruk te. Sinds veertien dagen heeft de Rijkswaterstaat hier in letterlijke zin de wind meegehad, tei*wijl men bovendien kon profiteren van het la ge tij. Men had reeds eerder over de schorren een dijkje aangelegd van 150 meter lang, zodat nog een gat overbleef van zeventig meter. Nu 't weer echter zo bijzonder goed bleef en ook het tij steeds gunstiger werd, besloot de Waterstaat om alles op alles te zetten om te proberen, dat dit gat voor het laatste dode tij dat is vandaag! dicht te krijgen. Er werd een van de modernste zui gers, waarover Nederland de be schikking heeft, de „M. C. Vaarwa ter", gerequireerd, die er per uur. ruim 1400 m3 zand uitgooit, een respectabele hoeveelheid! Het was echter zaak om de zee vóór te blij ven, met andere woorden: er moest steeds meer zand gespoten worden dan er door de stroom werd meege nomen. Tot dusver is dat uitnemend gelukt, vooral dank zij de energieke wijze, waarop alle mensen, die hier zyn ingezet, van hoog tot laag heb ben aangepakt. Er zijn hier arbeiders, die hon derd acht en twintig uren Ln de week hebben gemaakt, die in een soort bed- in-bed-uit-stelsel hebben gewerkt om toch maar de zee voor te blijven. Een byzonder aandeel in deze arbeid heeft een tachtigtal mannen uit Sirjans land, van wie een groot deel bivak keert op zolders van huizen in het ondergelopen dorp. Zij vechten voor hun dorp met zulk een verbetenheid, dat er geen grotere teleurstelling voor deze mensen denkbaar zou zijn dan een mislukking van deze dich ting. Maar als het gat vandaag niet wordt gesloten, kan er niet op gere kend worden dat sluiting binnen en kele dagen tot stand komt. Het dode tij is dan weer voorbij, zodat de vloed steeds hoger komt en er dientenge volge meer stroming in het gat ont staat- Daarom geven de mannen er niet om, dat zij maar een paar uur op hun bed komen, daarom vinden zij het ook niet erg om in Sirjansland verre van comfortabel te bivakkeren: het gaat immers om hun eigen dorp en om hun eigen levensmogelijkheid. (Vervolg op pag. 2) Zij kunnen volstaan met het voorraad nemen van een aantal mel dingsformulieren, die na invulling terstond bruikbaar zyn voor overleg ging aan de douane en de banken. Voorafgaande goedkeuring door de Centrale Dienst voor de In- en Uit voer of door gedelegeerden van die dienst blijft daarbij volledig achter wege. Op grond van handelspolitieke en monetaire overwegingen moest de toepassing van de nieuwe werkwijze aanvankelijk beperkt blyven tot in- en uitvoeren met een maximum waarde van f 400. Thans is daaraan dus een belang rijke uitbreiding gegeven- Minister Luns maakt oriëntatie-reis De minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, zal gedurende vijf weken in de maanden Juni en Juli een algemene oriëntatie-reis maken naar Azië en Australië. De minister zal o.m. een bezoek brengen aan Pakistan, India, Thai land, Birma, Malakka. Indonesië, Nieuw-Guinea, Australië en de Phi- lippijnen. Maarschalk Tito trouw aan bet Westen. Maarschalk Tito is niet van plan zyn Westelijke geallieerden in de steek te laten en de zijde van de Sowjet-Unie te kiezen. In een toe spraak op het militaire vliegveld Ba- tajnica bij Belgrado sprak de maar schalk geruchten tegen, als zou Joe- go-Slavië onderhandelen over terug keer in het Sowjet-blok. „Wij zul len onze geallieerden nooit in de steek laten, zolang deze correct zijn in hun betrekkingen", aldus ver klaarde hij. Tito zei voorts, dat sedert Stalins overlyden het aantal incidenten aan de Joego-Slavische grenzen met sta ten van het communistische blok was verdubbeld, doch hij zou blyven streven naar normale, dragelijke be trekkingen met alle buurstaten. DE VERWACHT: WEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien. Over het algemeen weinig verande ring in temperatuur. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wmd hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. ZON EN MAAN 23 Mei Zon: Op 4.33 Onder 26.41 Maan: Op 15.07 Onder 2.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1