PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britse schepen vervoerden in 1952 communistische troeoen Nieuw-Zeeland helpt Oud-Zeeland met een millioen BILT Kantlijn RODE KRÜISPROGRAM VOOR RAMPSLACHTOFFERS 1ND0NESIE ONTKENT DE INFILTRATIE IN N.-GUINEA 196e Jaargang-No. 118 Dagblad uitgave van de tirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B den Boer Ad). W de Pagter. Hoofdred.: G Ballintijn. PI verv.. W. Leertouwer en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STE-MMEN Donderdag 21 Mei '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct- per mm. Minimum p advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dn Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g, 2861 of 2160). Middelburg. Markt'51, telet 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telet 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16:Terneuzen. Bruuwerijstr 2; Zierlkzee. N Bogerdstr C 160. telel 26. IN WASHINGTON WORDT VERKLAARD: Ministeries in Londen hebben opdracht onderzoek in te stellen Volgens Robert Kennedy, lid van de subcommissie voor onderzoek van de Amerikaanse senaat (welke onder leiding staat van senator 3ïc Carthy J bebben schepen van Britse eigenaren in 1952 communistische troepen langs de Chinese kust vervoerd. De Britse regering heeft een onderzoek gelast naar de juistheid van deze in Washington afgelegde verklaring. Het Britse ministerie van buitenland se zaken, dat nog geen verklaring wilde geven, heeft de admiraliteit, het ministerie van vervoer en het ministerie. zoek in te stellen. Kennedy zeide, dat in de eerste drie en een halve maand van dit jaar 162 schepen onder Westelijke vlag op communistisch China hadden geva ren. Dit was door de inlichtingen dienst van de Amerikaanse marine vastgesteld. Onder deze schepen wa ren 100 Engelse, 12 Noorse, 12 Griek se, acht Finse, zes Italiaanse, vier Franse en verscheidene van andere landen. Mc Carthy voegde er aan toe, dat zijn commissie drie maanden lang een onderzoek heeft ingesteld naar de handel van bondgenoten der V.S. met communistische landen sinds het begin van de Koreaanse oorlog. Het doel van dit onderzoek was, een methode te vinden om een einde te maken „aan deze schandelijke han del van onze bondgenoten met onze vijanden". Volgens Kennedy heeft elk van de bondgenoten der V.S. ten minste één lading naar de communisten ver scheept, die goederen bevatte welke door Washington als „strategisch" van aard, doch door de bondgenoten als niet-strategisch werden be schouwd. Het ministerie van defen sie had geweigerd de gewraakte goe deren alsook de bedoelde schepen te noemen. Senator Mc Carthy heeft later ver klaard, dat liy president Eisenhower om een verklaring zal vragen over de handel van geallieerde landen met communistisch China. Het nieuwe spoorboekje is ver schenen by het ingaan van de zomerdienstregeling. Het bevat evenwel voor de Zeeuwse lijn de dienstregeling, die zou hebben gegolden, als er geen watersnood 1953 was geweest. De in de practijk thans geldende dienstregeling treft men er niet in aan. Deze is verkrijgbaar op inlegvellen, die echter niet bij alle boekjes be schikbaar worden gesteld. Een aan het station Middelburg gekocht boek je bevatte het niet, een in het Westen des lands gekocht boekje evenmin. Daardoor ontstaat verwarring en worden reizigers gedupeerd. Jammer. Want er schijnt slechts een geringe kans, dat het spoorwegverkeer nor maal zal worden voor de winter- dienst. De Ned. Spoorwegen zouden er be ter aan hebben gedaan om de in de practijk geldende regeling op te ne men. Ten bate van het Nationaal Ram penfonds is met gratis mede werking van tallozen het boek De Ramp samengesteld. Niemand verdient aan dit boek ook maar een halve cent. De fiscus echter verlangt vier pro cent omzetbelasting van 60 procent van de opbrengst (veertig procent als druk. en verzendkosten beschou wend). Een verzoek om ontheffing is afgewezen. Jammer. Want deze belastingheffing doet niet prettig' aan, De Rekenkamer zou zeker geen aanmerking hebben gemaakt op een dergelijke vrijstelling En de Rekenkamer maakt toch vele op- en aanmerkingen. Zij heeft en gaarne 'brengen wij hulde daarvoor f 18.000 weten te besparen door het chocoladestrooisel voor de boterhammen van de matro zen niet meer in blik te laten ver pakken en f 16.000 door de militairen huishoudjam II. inplaats van huis houd iam L te laten eten, terwijl de smaak en de voedingswaarde van beide dezelfde is. Zelfs heeft de Rekenkamer gedaan weten te krijgen, dat de ingetrokken muntbiljetten" vermalen worden voor nieuw papier, inplaats van verbrand en dat besnaart het rijk toch ook weer een 5000! Nuttig werk dat van de Rekenkamer. Want ook de klein tjes tellen mee. De Rekenkamer heeft overigens de naam van van Meegeren, de grote vervalser, weer eens even actueel gemaakt. Zijn valse voetwas sing in Bethanië werd destijds door het rijk aangekocht op advies van al lerlei experts voor een bedrag van f 1.300.000. De kunsthandelaar, die het leverde was te goeder trouw. Hij betaalt nu ruim f 43.000 aan het rijk terug aan belasting op de transactie en f 50.000 ineens als finale kwijting Van zijn winst, die f 120.000 bedroeg, houdt de handelaar niet al te veel over. Maar het r»k heeft een schadepost van f 1.200.000. En de Rekenkamer vindt dat verre van prettig, maar oordeelt ook hier: beter iets terug, dan niets terug koloniën verzocht, een onder- Grote leveranties van buitenwereld Het officiële persbureau van de Chinese nationalisten heeft Woens dag medegedeeld, dat onder de sche pen „met strategische goederen voor communistisch China", die in drie jaar door de nationalistische vloot waren onderschept, zich 31 Britse schepen, 12 schepen van communis tisch China, negen Panamese en twee Noorse schepen bevonden. Dit was door het nationalistische ministerie van defensie bekend gemaakt. Vol gens een verklaring van dit ministe rie bestonden de verscheepte goede ren hoofdzakelijk uit ijzer- en staal- produeten. Blijkens rapporten van de inlichtingendienst, aldus het Chinese nationalistische ministerie, had com munistisch China van de „buitenwe- Nederlandse industrieën naar Venezuela Deskundigen van vier Nederlandse industrieën zullen in Venezuela een onderzoek instellen naar de mogelijk heden voor vestiging van bepaalde bedrijfstakken in dat land. Dit verklaarde de heer F. Kamer, landsminister van economische zaken van de Ned. Antillen, die gisteren naar Willemstad is teruggekeerd. Hij nam deel aan de besprekingen van de coördinatie-commissie Nëderland- Ned. Antillen en nam contact op met industrieën, die geïnteresseerd zijn in het naar hem genoemde „plan-Kar- ner", dat beoogt met financiële hulp van in de Ned. Antillen geves tigde bankinstellingen in Venezuela Nederlandse industrieën te vestigen. reld" motorvoertuigen, vloeibare brandstof, communicatiemateriaal, metalen en metaalproducten, medica menten en ruwe rubber ingevoerd in de 32 maanden vóór Maart van dit jaar. In dezelfde periode had, vol gens onvolledige gegevens, commu nistisch China van de Westelijke lan den tenminste twee patrouillevaar tuigen aangekocht, acht kanonneer boten, 65 landingsvaartuigen, 16 sche pen van 100 tot 800 ton, 22 schepen van 2000 tot 5000 ton (waarvan 12 door Denemarken en Noorwegen wa ren geleverd) en twee schepen van 8000 tot 10-000 ton (waarvan een door Zweden was geleverd)aldus het ministerie van delensie van nationa listisch China. Australische militaire missie naar Indonesië? Het Indonesische dagblad „Abadi" te Djakarta maakt melding van ge ruchten, dat Indonesië misschien een verzoek zon doen tot het zenden van een Australische militaire missie om Indonesische strijdkrachten op te leiden na het vertrek van de Neder landse militaire missie aan het eind van het jaar. „Skymasters" spelen op een kroningsbal De Engelse autoriteiten in Bad Ilsen (Duitsland) hebben in verband met de kroningsfeesten van Koningin Elisa beth de Tweede van Engeland aan het hoofd van de Dienst Welzijnszorg Luchtmacht in Nederland om een or kest gevraagd, dat een kroningsbal in Bad Ilsen kan verzorgen. Het muziekgezelschap The Sky- masters is hiervoor aangezocht. Het zal 5 Juni naar Bad Ilsen vertrekken. Aan het gezelschap zijn toegevoegd Rita- van Schaik, ladycrooner. Ka- rel van de Velde en Joop Knegt, zan gers. en de sergeant eerste klasse K. Faber, die als leider van het gezel schap optreedt. Uitvoer dekte invoer. Volgens de door het centraal bureau voor de statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in April 1953 f 685 mil- lioen, terwijl voor een waarde van f 680 millioen werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 99. PASKLARE HUIZEN OP KOMST. Hulp ten bedrage van 4V2 millioen dollar. De liga van Rode-Kruisverenigingen heeft aankondiging gedaan van een program van 4.500.000 dollar voor het verschaffen van behuizing en land- bouvvhenodigheden aan slachtoffers van de watersnood in Nederland. Volgens het program zal 2.500.000 dollar worden besteed voor pasklare huizen, die aan drieduizend mensen onderdak kunnen bieden. De Rode-kruisverenigingen van Denemarken, Finland, Noorwegen en Zweden hebben toegezegd voor alle benodigde materialen, met inbegrip van de huishoudelijke inrichting, te zullen zorgen. Voor de overige twee millioen dol lar zullen landbouwbenodigdheden, van hooivorken tot dorsmachines, worden verschaft. De levering van deze goederen zal nog deze maand beginnen en het grootste gedeelte zal tegen het einde van dit jaar bij Nederlandse boeren in gebruik zijn. Men verwacht, dat de eerste huizen van het plan nog deze zomer voor be woning gereed zullen zijn. Bij de haven van jpe is een za:,d- de.pöt opgespoten, waar men zandzak ken vuildie moeten dienen Ier ver sterking van de dijken. De zandzak ken worden per plxtte wage ge- trokker door een dukw, over de a er- gelopen wegen naar ie punten ge bracht., waar zij nodig zijn. Tweede Mig in Denemarken Er is weer een Mig 15 geland op het Deense eiland Bornholm. Het Russi sche toestel v/erd bestuurd door een 22-jarige Poolse officier. Een Deense regeringswoordvoerder heeft later medegedeeld dat de lan ding van de Mig zal worden behandeld als een normaal geval van ongeoor loofde binnenkomst in Denemarken De zaak van de piloot zal, aangezien deze een officier is. worden verwezen naar hogere autoriteiten. Hij verwacht te, dat de Poolse gezant in Denemar ken stappen zou doen in verband met de landing van de Mig. De piloot is naar Kopenhagen overgebracht. Vorige maand stelden de Ameri kaanse militaire autoriteiten in het Vervè Oosten 5U.000 dollar als belo ning beschikbaar voor elke commu nistische piloot die een Mig-15 naar Zuid-Korea zou vliegen. Later deelden functionarissen van het departement van defensie desgevraagd mede, dat bij hun weten het aanbod alleen voor het Verre Oosten gold. De Grote Vier of de Grote Drie? In officiële kringen te Washington laat men doorschemeren, zo meldt de New York Times, dat Amerika niet zal deelnemen aan besprekingen met Rusland als Frankrijk niet bij de be sprekingen vertegenwoordigd is. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft categorisch een persbericht te gengesproken, dat Churchill in ver binding met Rusland zou staan over de mogelijkheid van een bijeenkomst der grote drie. „Ik ben gemachtigd te verklaren, dat geen stappen bij de Sowjet-Unie zijn gedaan", zei hij. De waarnemend hoge commissaris van Indonesië in Nederland, mr. Soe- santo Tirtoprodjo, heeft de Indonesi sche minister van buitenlandse za ken, Moekarto, telegrafisch op de hoogte gesteld van het Nederlandse protest, dat bij monde van minister Luns is geuit tegen de infiltratie van Indonesiërs in Nieuw-Guinea. Minis ter Alvekarto heeft naar aanleiding hiervan tegenover de pers te Djakar ta verklaard: „Ik heb nog steeds vertrouwen, dat het conflict tussen Indonesië en Nederland over West- Irian (Nieuw Guinea) op vreedzame wijze kan worden opgelost volgens Kon. Marine houdt eerste na-oorlogse vlootweek Het ligt in de bedoeling, dat de Koninklijke Marine van 26 tot 30 Ju ni te Amsterdam een vlootweek houdt. Aan deze vlootweek, de eerste na de oorlog, zullen deelnemen Hr. Ms. lichte kruiser Tromp, Hr. Ms. radarïnstructieschip Soemba, Hr. Ms. fregat „Jan van Bralcel", Hr. Ms. „Abraham van der Hulst", Hr. Ms. nettenwerkschip Cerberus, twee squadrons mijnenvegers, omvattende twaalf schepen en zo mogelijk een achttal andere oorlogsbodems. Op bepaalde tijden zullen de sche pen worden opengesteld voor bezoek aan boord, terwijl het in het voorne men ligt, de schepen en de histori sche marinegebouwen te Amsterdam des avonds te illumineren. Duitse jachtvliegers op bezoek bij Amerikanen Duitse jachtvliegers uit de tweede wereldoorlog zullen Maandag een be zoek aan de grote Amerikaanse lucht basis bij Frankfort brengen, znlks op uitnodiging van de commandant van deze basis. Het bezoek vormt een on derdeel van de jaarlijkse reünie van de piloten. BUITENLANDSE GASTEN Ministers bezochten Kortgene en Kruiningen „Het millioen gulden, dat Nieuw-Zeeland als bydrage aan de hulpverle ning in de rampgebieden heeft gestuurd, is uitsluitend voor Zeeland be stemd. Natuurlijk: Nieuw-Zeeland helpt Oud-Zeeland!" Dit verklaarde ons de Nieuw-Zeelandse minister van arbeid, mijnbouw en immigratie, de heer W. Sullivan, tijdens het bezoek, dat hy met zijn collega van landbouw, de heer E. B. Corbett aan het getroffen Kruiningen bracht. De ministers, die bij de kroning van koningin Elizabeth hun land zullen vertegenwoordigen, brengen thans een kort bezoek aan Nederland, waarbij zy gisteren in Zee land arriveerden. Behalve liet getroffen gebied rond Kruiningen werd 's morgens ook een bezoek gebracht aan Kortgene, waar men in het ge meentehuis werd ontvangen door burgemeester A- A. Schuit. Kroonprins Cr C'van Zweden wordt nu reeds gewend win de plich tendie hij eens als koning zal moeten vervullen. Hier ziet men hem, terwijl hij de winnaar van een jeugd fiets- wedstrijd gelukwenst met zijn over winning na hem een prijs te hebben overhandigd. Het. gaat alles nog een beetje onhandig, maar, al doende leert men Het gezelschap bestond uit beide ministers, met echtgenoten, de Com missaris van de Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. de directeur rijksdienst Landbouwherstel, ir. S. Herweyer, de rijkscultuurconsulent voor Zeeland ir. J. Post, de Nw.-Zee- landse consul in Den Haag, de heer C. F. Shapcott en de provinciale voedselcommissaris ir. J. D. Dorst. Men maakte 's morgens een rondrit over Noord-Bevelana, waarna men zich naar Goes begaf. In de Korenbeurs te Goes, waar de lunch gebruikt werd, hield ir. P. D. Krijger van de Rijksdienst Landbouw herstel een inleiding over de werk zaamheden, welke in de getroffen ge bieden verricht dienen te worden. Hij gaf een overzicht van hetgeen reeds is gebeurd, wees op de moeflyk- heden, welke bij het herstel van de gronden nog wachten en sprak voorts over de herverkavelingsmoge lijkheden, waarbij hij speciaal aan dacht schonk aan de polder Kruinin gen. Terloops wei-den ook de emigra tie-mogelijkheden ter sprake ge bracht. Naar Kruiningen Tegen drieën arriveerde het ge zelschap bij de weg naar Kruiningen, waar twee vrachtwagens klaar ston den. De vice-voorzitter van de Z.L.M. de heer P. Scheelede Putter, de voorzitter van de Stichting voor de landbouw in Zeeland, "de heer C. de Putter, alsmede de waarnemend bur gemeester van Kruiningen, de heer P. H. A. Polderman voegden zich bij het gezelschap. Door het zwaar getroffen gebied reed men naar het grote gat in de dijk, waar men de nerstelling'swerk- zaamheden in ogenschouw nam. Na een rit door het zwaar gehavende plaatsje gebruikte men in Hotel Ko renbeurs op de Markt een kop koffie. Hier vertelde ons minister Sullivan dat hg voor zijn vertrek uit Nieuw- Zeeland een film van de ramp had gezien, maar door het Nederlandse commentaar bij de film was hem veel ontgaan. Tijdens de rit was hij echter diep getroffen door de ernstige ge volgen van de ramp en de betreurens waardige toestand, welke hij in en rond Kruiningen aantrof. Dat de ver nietiging zo grondig was, had de heer Sullivan niet verwacht. Over de Nederlandse emigranten was hij best te spreken. Zij passen zich buitengewoon goed aan en zes tig proeent van de meuwkomers spre ken Engels, hetgeen het opnemen in de Nieuw-Zeelandse samenleving bui tengewoon vergemakkelijkt. Minister Sullivan meende, dat verschillende getroffenen een goede kans hebben om bij eventuele emigratie in Nieuw- Zeeland niet alleen een nieuwe werk kring, maar ook een goed bestaan te vinden. Na korte tijd vertrok het gezel schap weer. met bestemming Noord- Brabant. Morgen wordt onder meer een bezoek gebracht aan de fabrieken van Philips te Eindhoven. Intussen is bekend geworden dat ook de premier van Nieuw-Zeeland, de heer S. G. Holland, begin Juli tij dens een vierdaags bezoek aan ons land, de getroffen gebieden zal be zoeken. het handvest van de Verenigde Na ties. De berichten over de infiltratie In West-Irian zijn niet logisch en van iedere grond van waarheid ontbloot". De Indonesische ambassade te Can berra heeft in een officiële verkla ring medegedeeld, dat er geen be wijs bestaat, dat Indonesische gewa pende strijdkrachten betrokken wa ren in een infiltratie, die op 11 Mei in Nieuw-Guinea zou zijn geschied. De commandant van de strijdkrach ten in Oost-Indonesië, overste Wa- rouvv, heeft met nadruk de berichten inzake een infiltratie door goedbewa pende Indonesiërs tegengesproken. Warouw voegde hieraan toe, dat zijn troepen strikte bevelen hebben zich te houden aan de regeringspolitiek om zich niet te mengen in de pogin gen om de kwestie-Irian op vreedza me wijze op te lossen. In de verklaring van de Indonesi sche ambassade wordt nog gezegd, dat men de Nederlandse actie be treurt, die grotere hindemissen in de weg zou leggen aan een oplossing van deze kwestie. Radiocommentator van „De stem van Amerika" afgetreden Raymond Swing, de bekende radio commentator, die de afgelopen twee jaar in dienst van het „State depart ment" voor „De stem van Ameri ka" heeft gesproken, is afgetreden. In zijn ontslagbrief beschuldigt Swing het ministerie er van, dat hét „ruggegraatloos in gebreke is geble ven om zijn eigen staf bij te staan" gedurende het onderzoek, dat de sub commissie uit de Senaat onder lei ding van McCarthy bij de Stem van Amerika heeft ingesteld. Nederlandse treiler in Esbjerg vrijgelaten De Nederlandse treiler U.K. 186, de „Cornelis", die verleden week naar Esbjerg werd opgebracht wegens ille gale visserij, is vrijgelaten, nadat uit Nederland van de vader van de schip per bericht was ontvangen, dat het geld voor de boete, de waarde van de vangst en het tuig en de kosten van geding (in totaal f 2600.spoedig zal worden overgemaakt. Commissaris der Koningin in Groningen ere-doctor. In de aula van de Groningse uni versiteit in Woensdagmiddag de ere promotie geschied van de heer E. H. Ebels, Commissaris der Koningin in de provincie Groningen en voorzitter van de Zuiderzeeraad tot doctor hono ris causa in de rechtsgeleerheid. De promotor, prof. mr. E. H. s' Ja cob, heeft er in een toespraak tijdens deze plechtigheid op gewezen, dat ae verdiensten van de heer Ebels, voor zover de senaat van de Groningse uni versiteit deze heeft kunnen wegen, liggen op het terrein van het openbaar bestuur- Hierna sprak de heer Ebels, die de senaat zijn innige dank betuigde voor de buitengewone onderscheiding, wel ke hem te beurt was gevallen door het verlenen van dit ere-doctoraat, terwijl hij daarnaast uitdrukking gaf aan zijn grote erkentelijkheid jegens de juri dische faculteit, die hiervoor het ini tiatief heeft genomen. DE VERWACHT: HOGERE TEMPERATUREN Geleidelijk toenemende bewolking met later op de dag kans op enkele buien in de Zuidwestelijke helft van het land. Matige en tijdelijk vrij krachtige Oostelijke tot Zuidoostelij ke wind. Hogere middagtemperatu- ren. ZON EN MAAN 22 Mei Zon: Op 4.34 Onder 20.39 Maan: Op 13.58 Onder 1.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1