Rekenkamer over onnodig gebruik van auto's in Rijksdienst Kroningen zijn niet altijd gelukkige plechtigheden C J WETSONTWERP INGEDIEND BIJ WIJZE VAN APRILGRAP NIEUWE STAKINGSGOLF OVER GEHEEL FRANKRIJK W-OENSDAG 20 MEÏ 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MET GROOT CEREMONIEEL De Engelse hisiorie vermeldi vele tragische leiten (Van onze correspondent). LONDEN, Mei. De kroning: van een vorst of vorstin is al geduren de meer dan duizend jaar de belangrijkste ceremoniële gebeurtenis in het Engelse leven geweest. De plechtigheid, die nog altijd in het zelfde spec taculaire ritueel is gehuld, veroorzaakt tegenwoordig momenten van gro te, nationale vreugde, maar vroeger, toen de macht des konings nog on gebreideld was, was dit wel eens anders. Tydens vele kroningen in het verleden hebben zich ontstellende incidenten voorgedaan. En over sommi ge hangen zelfs diepe schaduwen van tragiek en ellende. De waardigheid en harmonie, zon der welke thans geen kroningsplech tigheid in te denken is, was bij de kroning van koning Harold I in 1037 ver te zoeken. De Aartsbisschop van Canterbury, een strenge voogd van de kerkelijke rechten, stond er toen op de dienst te leiden, alhoewel hij van te voren wist, dat hij de koning door L. VAN BRUGGEN. de gebruikelijke zegen zou onthou den! Terwijl de kerkvorst de kroon juwelen op het altaar plaatste, sprak hij de volgende, haast humoristische woorden uit: „Dit is de kroon en de scepter, welke koning Knud my in bewaring gegeven heeft. Ik weiger ze u niet, maar geven doe ik ze u ook niet! Als u er prijs op stelt, kom ze dan zelf maar halen Intrigant. Wat was de oorzaak van deze er gerlijke arrogantie? De achtergrond schijnt te zijn, dat Harold, de tweede zoon van koning Knud de Deen, zijn oudere broer uit het land verbannen had. Velen beschouwden, hem als een intrigant en usurpator, ook het machtige hoofd van de Engelse gees telijkheid. De sterke positie, welke de kerk 561. In het verleden hebben vele vol ken gedacht, dat zij de oudste mens vertegenwoordigdenniet in leeftijd, ■maar van- afstamming, wel te ver- staan. Op deze regel van zelfverhef fing maakten de oude Egyptena/ren natuurlijk geen uitzondering en tot de 26ste dynastie heerste in dat rijk dan ook de algemene opvatting, dat de eerste mens 'n Egyptenaar moest zijn geweest. Maar een overtuigende Ïroef van pharao Psammeticus racht deze mening de genadeslag toe en sindsdien namen de Egyptena ren een eervolle tweede plaats in op de candidalenlijst. Herodotus, de grote Griekse ge schiedschrijver uit de 5e eeuw v. Clir., heeft van pharao Psammeticus ver teld, hoe deze proefondervindelijk uit gemaakt wilde zien, welk volk het eerst had bestaan, en met dat doel werden twee pasgéboren baby's aan een herder meegegeven, opdat de kin deren in volstrekte eenzaamheid zon den worden opgevoed. Weliswaar mocht de herder voor het onderhoud en de reiniging van de peuters zor gen, doch hij, noch iemand anders, mocht ooit een woord tegen ze spre ken en het enige gezélschap dat hun gelaten werd waren de geiten, wier melk hun tot voeding strekte. Ver der behoorde de herder nauwlettend acht te slaan op de eerste werkelijke woorden die de kinderen, na hun aan vankelijk gebrabbel en gestamel, zou den uitspreken. De gedachtenga/ng vam, Psammeti cus was even ingenieus als eenvou dig. Want, zo redeneerde hij, zouden de kinderen het eerst een Egyptisch woord zeggendan was daarmee aan getoond dat de Egyptische taal zich het eerst in 't menselijk brein vormt, waaruit volgen moet dat de Egypte naren dus het eerst geschapen volk waren. Helaas, welk een bittere teleurstel ling werd dit experiment voor de on dernemende pharao.' Want toen de herder, na twee jaren voor kinder juffrouw te hébben gespeeld, door de dreumessen werd begroet met de uit roep „bêkos", welk woord nog eens uitdrukkelijk werd herhaald, was de kampioenstitel voor Egypte verke ken. Nauwkeurig onderzoek wees n.l. uit dat „bêkos" het Phrygische woord voor brood waswaarmee bewezen werd geacht dat de Phrygische taal ouder was dan het Egyptisch. We mogen wellicht wat denigre rend oordelen over deze conclusie, die door Herodotus zonder critiek wordt vermeld waaruit de gevolgtrek king kan worden gemaakt, dat hij het er mee eens was maar dienen dan wél te beseffen, dat het nog slechts héél kort geleden is dat de Westerse wetenschap zich aan spe culaties is te buiten gegaan, welke in tegenstelling tot de proef van Psammeticus niet eens op experi menten waren gebaseerd. Laten we echter eerst het woord „bêkos" eens trachten thuis te bren gen- Voor onze begrippen is het vol komen onaannemelijk dat de kinde ren het eerste woord gesproken zou den hébben in een taal die in het duizenden kilometers verwijderde Klein-Azië werd gesproken. We moe ten de oorsprong letterlijk en figuur lijk dan ook wat dichter bij huis zoe ken, en denken dan ogenblikkelijk aan de geiten, die in het gezelschap van de kinderen hébben verkeerd, en wier gemekker tot de klanknaboot sing „bêkos" moet hebben geleid. in die dagen innam, wordt ook nog duidelijk door een soortgelijk gebeu ren geïllustreerd. Toen Ethelrèd de Onvoorbereide werd gekroond, be schuldigde de toenmalige Aartsbis schop hem er van zijn broer, koning Edward, te hebben vermoord. De pre laat, die blijkbaar vergat, dat Ethel- red nog geen tien jaar oud was, toen z'n broer met een dolk in het hart in zijn appartementen werd gevonden, vond een en ander blijkbaar nog niet genoeg. Direct hierna verklaarde hij tenminste, dat de regering van de „onwaardige vorst" door tragedie en ongeluk gekenmerkt zou worden, een profetie, die wonderwel is uitgeko men. Bloedbad. Maar het was de kroning van Wil lem vag. Normandië (1066), die oor zaak van een vreselijk bloedbad werd. Toen de nieuwe vorst in de West minster Abbey door z'n onderdanen werd toegejuicht, dachten de Nor- mandische soldaten, die buiten de wacht hielden, dat er een oproer uit gebroken was. Binnen vijf minuten stond de stad Westminster in vuur en vlam, terwijl honderden onschul dige burgers en burgeressen werden afgeslacht. De meest vreemde kroning was on getwijfeld die van de zoon van ko ning Hendrik H, die letterlijk geen seconde aan de regering is geweest. De kroning vond namelijk plaats tij dens het leven van de vader, om re den, dat de laatste bang was, dat zijn zoon hem anders nooit zou op volgenDe Aartsbisschop van Canterbury weigerde zich voor het politieke wagentje van de koning te laten spannen, maar zijn rivaal, de Aartsbisschop van York, had niet het minste bezwaar. De misrekening van koning Hendrik II was, dat hij niet met de grilligheid van de dood rekening gehouden had. Want de ge kroonde prins stierf zes jaar eerder dan z'n vader. Nog bloediger. Tijdens de kroning van Richard I „Leeuwenhart" heeft zich een an der bloedig incident met nog bloedi ger gevolgen voorgedaan. De vorst had bevolen, dat de toegang tot de Westminster Abbey voor „joden en heksen" verboden was, doch niet elke jood bleek van deze verordening op de hoogte te zijn. Een groepje joden tenminste, vervoegde zich bij de in gang van de Abdij, beladen met ge schalleen, welke voor de koning wa ren bestemd. De edellieden joegen de joden met stok- en zwaardslagen de straat op, waar ze wreed door het volk werden vermoord. Een en ander had 'n program ten gevolge, ondanks het feit, dat Richard I streng tegen de onverlaten optrad. Een kroniek schrijver uit die dagen verhaalt, dat alleen in het graafschap York vijf honderd joden de hand aan zichzelf sloegen, omdat ze niet in handen van hun vervolgers wilden vallen. Er zijn nog vele andere kronings voorvallen, welke waard zijn ver meld te worden. De historicus Ho- linshed vertelt bijvoorbeeld, dat bij een kroning (welke is niet bekend) „vijfhonderd grote paarden" de straat op werden gejaagd. Ze waren de ge schenken van de vorst aan het volk en een ieder, die zo'n paard ving, mocht dit het zijne noemen. Oliestank. ToenKoningin Elizabeth I ge kroond werd tenslotte, zei ze hardop en zonder te blikken of te blozen, dat de olie, die de Aartsbisschop voor de zalving gebruikte, bedorven was en stonk Nog afgezien van het feit, dat op merkingen als deze moeilijk in onze beschaafde eeuw passen, zal het in 1953 onmogelijk zijn een dergelijke wanklank te uiten. Want de olie, die op de tweede Juni voor de zalving zal worden gebruikt, is samengesteld uit de geurigste ingrediënten. Het eigenlijk recept is weliswaar geheim, doch bij de toebereiding worden o.m. jasmijn- en rozen-extracten gebruikt, alsook muskaat en amber. 0 Voor het eerst sedert het beëindigen van de jongste oorlog zal H.M.'s fregat „Jan van Brakel" weer uitvaren ter vis serij-inspectie. Het schip zal de haring vloot vergezellen en assisteren, wanneer zich moeilijkheden voordoen. Zesentwintig kinderen, afkomstig van Scliouwen-Duiveland en Zuid-Beve land, verblijven drie weken in Crans, als gasten van Zwitserland, vjaar zij een heerlijke onbezorgde tijd doorma ken. Men had oorspronkelijk het plan de kinderen in militaire barakken on der te brengen, doch de hotèlèigenaar Charles Turini besloot een étage van zijn hotel geschikt te maken om de kinderen te ontvangen. Vaak gaat de heer Turini zélf mee op wandelin getje smet de kinderen. EERBIED VOOR DE BRABANCONNE Voorzitter Raad van State te Brussel vloog er in Naar eerst thans bekend is gewor den, is de voorzitter van de Belgische Raad van State te Brussel het slacht offer geworden van een kostelijke Aprilgrap. Op zekere dag het was 1 April maar niemand van de achtbare heren dacht hieraan werd door het mi nisterie van onderwijs bij de Raad van State de tekst van een wetsont werp ingediend met verzoek om ad. vies. Het wetsontwerp voorzag in het nemen van maatregelen om de mu ziek van het nationale volkslied wat meer te doen eerbiedigen bij uifcvoe- Stichting „Comité voor Zomer postzegels' weldra een feit Na langdurige onderhandelingen zal de „Stichting Comité voor de zomer- postzegels" weldra een feit worden. Binnenkort zal een notariële acte wor den verleden. Hiermede is een einde gemaakt aan veel wrijving en ongenoegen over zeg genschap en methode inzake de verde ling van zomerpostzegels, waarvan 50 pet. voor sociale en 50 pet. voor cul turele doeleindenbestemd is. Tot dusver werd over de opbrengst door ((of namens) de ministers van O. KL en W. en Sociale Zaken beschikt. Dit nu werd onjuist geacht, omdat het particulier initiatief daardoor geen enkele zeggenschap had. Hierover is een lange strijd gestreden. Hierin is nu zo beslist, dat de nieuwe stichting verdelingsschema's zal maken, welke de formele goedkeuringen van de mi nisters zullen behoeven. Van de opbrengsten zal 25 pet vol gens een vastgesteld schema recht streeks door provinciale instellingen worden verdeeld. Dc resterende 75 pet. wordt centraal over. landelijke instel lingen verdeeld. ringen door de talryke fanfarekorp sen, die België telt. Te dien einde werd in het wetsont werp bepaald, dat deze fanfarekorp sen de Brabangonne nog slechts mochten spelen, indien zij tevoren voor een bevoegde commissie een examen hadden afgelegd. Dit examen was niet gemakkelijk en de voor waarden waren omstandig neerge legd in het wetsontwerp. Eerst zou ieder aan een muzikale proef worden onderworpen, waarbij vooral' op de pistons en de trombones gelet zou worden. Hierna moest de examencommissie beoordelen of het volkslied onder het marcheren wel be hoorlijk werd gespeeld, vooral by het omslaan van een hóek. Tenslotte schreef het wetsontwerp iedere muzi kant een kleurig uniform voor, dat merkwaardig genoeg veel weg had van het ambtsgewaad der leden van de Raad van State. De voorzitter van de Raad van State, bestudeerde dit wetsontwerp in'alle ernst. Hij vond, dat de rege ring nogal streng was en dat het niet zeker was of de landelijke fanfare corpsen wel altijd aan de gestelde exameneisen konden voldoen. Zeker, het volkslied moet geëerbiedigd wor den, maar men moest niet overdrij ven, zo meende hij. Toen de voorzitter de tekst gron dig had doorgenomen en van zijn aan tekeningen had voorzien, kwam hij aan 't einde tot de ontdekking, dat de minister van onderwys vergeten had het ontwerp te tekenen. Zo kon hij het wetsontwerp niet aan zijn colle ga's van de Raad van State voorleg gen en hij stuurde onmiddellijk een deurwaarder naar de minister om diens handtekening. De deurwaarder werd overal op het ministerie waar hij kwam met een daverend gelach ontvangen. Direct belde men de voor zitter van de Raad van State op en toen deze op de datum 1 April op het wetsontwerp was attent gemaakt, drong het tot hem door dat hij er in was gelopen. Hij vermoedde sterk dat de grappenmaker iemand was uit de Raad van State zelf VERSLAG OVER 1952 AAN TWEEDE KAMER OVERGELEGD Kamer niet gesticht over uitblijven van maatregelen Het verslag van de Algemene Rekenkamer over het jaar 1952 is In druk verschenen en aan de Tweede Kamer overgelegd. Ook dit jaar bevat het; tal van bijzonderheden over de wijze, waarop de financiële administratie van het Rijk wordt gevoerd. Er blykt uit dat de Rekenkamer in 1952 afzonderlijke verslagen heeft uitgebracht over het beheer door de Nederlandse regering tijdens haar ver blijf ln Londen gevoerd en over de uitgaven, verband houdende met de her bevoorrading van Nederland na de oorlog. Deze verslagen zijn nog niet ge publiceerd. De Kamer is niet te spreken over hot feit, dat de algemene rijksrekenin gen nog steeds niet op tijd aan'haa r worden voorgelegd. De oorzaak van de vertraging ligt hierin, dat wetsvoorstellen tot het goedkeuren van be grotingsoverschrijdingen dikwijls nog veel te laat worden ingediend, naar het oordeel der Kamer. Opnieuw dringt de Rekenkamer aan op het behoorlijk regelen van de contröle op uitgaven ten behoeve van internationale organen, in de kosten waarvan Nederland een aandeel draagt. Nu de grondslagen zijn of worden gelegd voor Benelux, Europe se Kolen- en Staalgemeenschap, Eu ropese defensiegemeenschap en soort gelijke organen van internationale samenwerking, verdient dit punt vol gens de Kamer zeker alle aandacht. De Kamer toont zich niet gesticht over het feit, dat zij zo lang moet -a,", t wachten op bericht van de regering Want Tcinderen die geen taf van omtrent maatregelen ter bejSrking anderen Ieren, hebben geen taal, noch van het autove,.geer Mi ,,e rilksdinn- ts er sprake van dat eg een taal md- stenj we]k, zijn genomen naar aan een. H. Pétillon. I leiding' van een rapport viin de rijks- hoofdinspecteur voor het verkeer overheidsdiensten. In dat rapport was een besparing van circa f 3.000.000. per jaar in uitzicht gesteld, zodat het van belang geacht wordt, dat deze zaak niet blijft slepen. Bestraffing van ambtenaar Dat ter beteugeling van het onno dig gebruik van auto's ook wel straf fe 'maatregelen worden genomen bleek aan het College uit een geval, waarin een ambtenaar, die zich schuldig had gemaakt aan het dik wijls gebruiken van een dienstauto voor priv'é-doèleinden, niet alleen een schadevergoeding werd opgelegd van f 500doch deze tevens voorwaar delijk met een proeftijd van twee ja ren in rang werd teruggesteld. De buitenlandse dienst wordt dit maal niet uitvoerig behandeld. De voornaamste aantekening handelt over het teleurstellend resultaat van overleg over bezuiniging op het per soneel van de Nederlandse vertegen woordiging in de Verenigde Staten van Amerika. Belgische onderwijzers staakten Dinsdag Onderwijzers van de Belgische la gere scholen hebben Dinsdag 24: uur gestaakt voor hogere lonen. De on derwijzersbond, die tot de staking opriep, verklaarde, dat deze bijna al gemeen was. In vele scholen versche nen Dinsdagochtend de onderwijzers wel om de órde te handhaven, doch zij onderwezen de kinderen niet. Bij relletjes in Nigeria 43 doden en 200 gewonden Volgens de jongste berichten zijn bij de ongeregeldheden in Kano, op twee na de grootste stad van de Brit se kolonie Nigeria (Afrika), 43 per sonen om het leven gekomen en meer dan 200 gewond. NIEUW FEUILLETON Louisas grote strijd" Vandaag plaatsen wij de slot aflevering van ons feuilleton „Joanna's diefstal" en morgen zullen wij dus beginnen met een nieuw vervolgverhaal. Dit maal is onze keuze gevallen op een roman van de bekende schrijver Jan Tempest: „Loui sa's grote strijd". Én wij gelo ven wel te mogen aankondigen, dat wij ex' in geslaagd zijn hier mede de hand te leggen op een verhaal, dat onze lezers zal boeien. Spannend geschreven, romantisch van inslag zonder in het overdrevene te vervallen en bovenal origineel van opzet en levendig in de karakterise ring van de verschillende per sonen, belooft deze roman van Tempest een succesvol feuille ton te worden. Ongetwijfeld zal „Louisa's grote strijd" elke dag opnieuw de lezers van de P.Z. C. naast het nieuws uit de gro te wereld en het eigen gewest een brokje goede en prettige ontspanningslectuur bieden. Concessies van V.N. in Korea-affaire? Bespreking ie New York. In de kringen van de Verenigde Naties te New York verwacht men, dat de Korea-voorstellen van de ge allieerden zullen worden gematigd als de bestandsonderhandelaars te Panmoendjon weer zullen bijeenko men. Naar verluidt heeft de Ameri kaanse regering met afgevaardig den van de geallieerde landen en met de vertegenwoordiger van India bij de Verenigde Naties, Dajal, bespre kingen gevoerd en de standpunten van deze landen volledig bestudeerd. Men gelooft', dat aan de Verenigde Staten is verzocht de voorstellen van het V.N.-opperbevel in Korea meer in overeenstemming te brengen met de Indiase resolutie, die in December jl. door de algemene vergadering der V.N. werd goedgekeurd. De Indiase resolutie houdt in, dat de in te stellen repatriëringscommis sie het volledig gezag over de krijgs- gevangenen krijgt. Zij, die repatri ëring afwijzen; zullen voorgelicht worden en beide partijen mogen aan deze voorlichting deelnemen. De ge vangenen zouden onder jurisdictie van de V.N. komen, indien de in te stellen politieke c ommissie niet bin nen 30 dagen over het lot der krijgs gevangenen heeft beslist. Verleden week Woensdag stelden de verbondenen voor onmiddellijk na een bestand alle Koreaanse gevange nen, die niet willen repatriëren, en na verloop van 60 dagen de Chinezen, die zich tegen repatriëring verzetten, vrij te laten. Dit voorstel werd door de communisten verworpen. Personeel van de Paryse busdien sten en de ondergrondse heeft Dins dag, voor de tweede keer in één week, gestaakt. Hierdoor waren op de piekuren 88% van de bussen en de helft van de metro-treinen buiten dienst. De honderden gevorderde auto's, vrachtauto's en particuliere bussen veroorzaakten opstoppingen in het gewoonlijk toch al drukke ver keer van de Paxyse hoofdstad. De vervoersstaking, die te midder nacht zou eindigen, zal Woensdag gevolgd worden door een staking van 24 uur by de gas- en electriciteitsbe- drijven in geheel Frankrijk. Alleen de ziekenhuizen, klinieken en brand weerposten zullen van de staking geen hinder hebben. De stakers eisen eveneens hogere lonen. Verwacht wordt, dat in de vroege ochtenduren de gasdruk voldoende zal zijn, doch in de loop van de dag sterk "zal ver minderen. Afgevaardigden van drie niet-com- munistische vakbonden van spoor- weglieden hebben 27 Mei vastgesteld als datum voor een staking van 24 uur in het gehele land. Het commu nistische algemene vakverbond had 22 Mei voorgesteld. De staking bij de koopvaardij, die Maandag als opgeheven* werd be schouwd, blijkt nog niet definitief bijgelegd te zijn. Scheepsofficieren hebben namelijk hun ontevredenheid geuit over de scheidsrechterlijke be slissing van premier Mayer. Het Wereldgebeuren Verwoesl dorp Eens stond er in Korea een dorp van een stuk of zeven boerenhuizen. Het staat er niet meer. De hulzen zijn stukgeschoten en verbrand, de be woners zijn gevlucht en de velden lig gen verlaten. Thans kent de hele we reld de naam van dat kleine, onbedui dende dorp: Panmoendjon. Over de spelling van de naam bestaan me- ningsverschillen, want de Koreaanse klanken laten zich niet zo gemakkelijk vangen in de letters van ons alphabet. Dat is dan nog maar een klein me ningsverschilletje vergeleken bij de grote verschillen tussen de wapenstil standsonderhandelaars van Panmoen djon, die in een houten loods bijeen plegen te komen. Nadat generaal Harrison gemop perd had op de Noordelijken, die blijk baar niet van plan waren tot overeen stemming te komen en nadat generaal Nam II bij het beoordelen van Harri son's jongste tegenvoorstellen het woord „perfide" had laten vallen, heeft men de loods te Panmoendjon voorlo pig maar gesloten. De verbondenen hebben om dat slui ten gevraagd, want ze zijn dat heeft een Kind zelfs kunnen bemerken 't onder elkaar niet eens. Dit laatste tot grote teleurstelling van zekere Amerikanen, die zeggen, dat de heren Malenkow en Mao Tse Toeng met het oplaten van hun zoge naamde vredesduiven dan toch maar het uitbreken van die onenigheid wis ten te stimuleren. Vóór dat vredesgekir kon men de wapenstilstandsbesprekingen in Korea beschouwen als een zui ver militaire zaak. En aangezien de Amerikanen de grootste militaire of fers brachten in Korea was het lo gisch, dat ze het ook by de wapen stilstandsbesprekingen voor het zeg gen hadden. De Amerikanen vroegen er dus alleen maar 'n vertegenwoordi- fer van de Zuldkoreaanse president vngman Rhee bij (16 Zuidkoreaanse divisies) en lieten alle andere mogend heden er buiten. Na het vredesgekir kreeg de Korea- affaire plotseling een zwaar politiek accent en men begon zich in Londen af te vragen of het niet nodig was de onderhandelingen ten dele aan de mi litaire sfeer te onttrekken. Men vond net weinig bevredigend, dat de Ame rikanen slechts bereid waven him ge allieerden achteraf in te lichten over de besprekingen en niet vooruit de te nemen stappen te bespreken. Toen kwam de grote rede van Chur chill, waaruit bleek, dat de Engel sen de grote lijnen van de wereld politiek toch wel anders trekken dan zekere Amerikanen. En bovendien kreeg de Britse oppositieleider Attlee gelegenheid een felle aanval te doen op de Amerikaanse groep of groepen, die eigenlijk helemaal geen vrede in Korea willen. Nu wil men wel aannemen, dat Elsenhower en zijn medestanders wer kelijk uit zijn op vrede voor Korea maar zij kunnen die vrede in een rich ting stuwen, welke voor andere landen ongewenste politieke gevolgen zou hebben. Bovendien is de Amerikaanse poli tiek ten aanzien van Azië nogal wis selvallig. Om dat duidelyk te maken behoeft men slechts naar Formosa te kijken. Eerst werd Formosa „geneu traliseerd" onder bescherming van een Amerikaanse vloot. Toen trok de vloot zich terug en zou Tsjahg Kai Sjek zich gereed maken voor het vormen van een nieuw front in Zuid-ChinaEn nu is dat opeens weggezakt en praat niemand meer over Formosa en het Zuidelijk front, Wat wil men in Washington met Formosawat wil men in Washington met Korea wat wil men met Rood China Velen hebben de indruk, dat men ln Washington zelf niet precies weet wat men wil en dat is nu juist de reden, waarom zulke regeringen als de En gelse een vinger in de pap willen hou den, ook bij de ogenschijnlijk minder belangrijke kwestie van de wapen stilstandsonderhandelingen te Pan moendjon. Het is een ietsje te Iaat voor de Engelsen om nog een stoel te bezetten aan de conferentie-tafel te Panmoendjon, maar het zal niet te laat zijn om door contact van generaal Mark Clark met de Britse ambassa deur in Tokio te bereiken, dat de Ame rikaanse voorstellen, die te Panmoen djon aan de orde komen, vooraf de in stemming van de Engelsen hebben. Vermoedelijk is daaraan de huidige stagnatie in de Panmoendjonbespre- kingen te wijten. SYNGMAN RHEE alleen maar een luisterpost bij de besprekingen in Panmoendjon. Soepeler bestuur in de Sowjet-Unie De „Prawda", het officiële orgaan van de communistische partij in Rus land, heeft in een hoofdartikel mee gedeeld, dat het staatsapparaat soe peler zal worden als gevolg van „re cente organisatorische maatregelen", aldus meldt Radio-Moskou. De maatregelen zouden de leiding gevende organen verbeteren, onnodi ge schakels in het staatsapparaat verwijderen en de rechten en verant woordelijkheden van ministers uit breiden, aldus het artikel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 9