PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kopenhagen in feesttooi voor het Koninklijk Paar Ondanks lichtpunten, veel bezwaren tegen Rampschadewet BILT Kantlijn KORTE WILDE STAKING BIJ WILTON FEYEN00RD TELEVISIE KAN NIET ZONDER REGERINGSBIJDRAGE 196e Jaargang-No. 117 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B den Boer Adj. W. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardl ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 20 Mei 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.-. tng. mededelingen driemaal tarief- Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1 1.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro or 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VTissingen, Walstr. f i, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 1 of 2160). Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16: Terneuzen. Bru uwerijstr 2: Zlenkzee, N Bogerdstr C 160. telet 26. TOEJUICHINGEN VAN DUIZENDEN DENEN Schouwspel waaraan Andersen plezier zou hebben gehad Voorafgegaan door een zending bloemen van 7000 stuks, die reeds Maan dag met een speciaal vliegtuig werden gebracht, zyn Koningin Juliana en Prins Bernhard Dinsdagmorgen in Kopenhagen aangekomen voor hun be- zoek aan de Deense hoofdstad. De helft van de bloemen is naar het zieken huis gegaan waar patiëntjes worden verpleegd die aan kinderverlamming lijden en dat de Koningin vandaag zal bezoeken- De rest, die eerst voor ta felversiering zal worden gebruikt, gaat later naar andere ziekenhuizen. De aankomst op het vliegveld Kust- rup verliep vlot. Prins Bernhard be stuurde zelf het vliegtuig bij de lan ding. Het koninklijk paar werd ontvan gen door Koning Frederik IX en Ko ningin Ingrid. Voorts waren o.m. aan wezig de leden van het Deense ko ninklijke huis. Dangs de weg naar het koninklijk kasteel Amaliënborg, waar de Neder landse koninklijke gasten zullen loge ren, stonden duizenden Denen, die de vorstelijke personen hartelijk toe juichten. De Deense hoofdstad is getransfor meerd in een vlaggende stad. Op plei nen, gebouwen en van particuliere huizen waait de Deense vlag met hier en daar het rood-wit-blauw er tus sendoor. De Koningin was bij haar aan komst gekleed in 'n grtjS'groen com plet met dito hoedje en de prins in admiraalsuniform. Toen de gasten het paleis waren binnengegaan, stormden duizenden Denen door de afzetting naar voren en riepen: Koning, koning, kom naar buiten, anders gaan we niet naar huis". De vorsten lieten zich niet lang bid den en verschenen onder luid gejuich van het publiek op het balcon. Dinsdagmiddag hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard een krans gelegd bij het gedenkteken op het kerkhof Mindelunden, waar de Deen se verzetsstrijders zrjn begraven. Aan de krans van witte anjers waren twee rood-wit-blauwe linten met een gekroonde J. en B. bevestigd. De eerste reacties op de wet op de watersnoodschade zijn bekend en elders in deze editie vindt men er een samenvatting van. Zy kloppen met onze eigen eerste in drukken. De niet-getroffenen hebben grote waardering voor de vergoedin gen, die in het vooruitzicht zyn ge steld. De gelijkstelling met de oor logsgetroffenen wordt algemeen rechtvaardig gevonden. Voldoening wekt het, dat bij herhaling getrof fenen een speciale positie zullen in nemen. En de vergoeding voor voor raden, werktuigen, gereedschappen e.a. heeft ieders instemming. Zelfs bij de getroffenen. Deze laatste categorie realiseert zich evenwel terdege, dat Zeeland uit de watersnood 1953 verarmd te voor schijn komt en dat de getroffenen een geduchte klap hebben gekregen buiten eigen toedoen. Dat blijft een hard gelag. Ook al geeft men toe, dat de voorstellen, in de wet vervat, niet beneden de ver wachtingen blijven. Intussen geeft men er zich reken schap van, dat zeer veel zal af hangen van de manier, waarop de wet wordt toegepast. Op de taxateurs, die de schade en de herstelkosten zullen moeten be groten, rust wederom een grote ver antwoordelijkheid, evenzeer als bij de regeling van de oorlogsschade. Lage taxaties, taxaties dus die de vergoe ding beneden de werkeliike kosten zouden doen blijven, zoude' een ramp kunnen worden voor de get' teerden. Daarom ziet men met spanning de uitvoeringsbeschikkingen tegemoet. Zij zijn van minstens zo grote be tekenis, als de wet zelve. In de derde plaats vraagt men zich, met de practijk van de regeling der oorlogsschade voor ogen, af of inderdaad in twee jaren deze gehele watersnoodschade kan worden afge wikkeld. Zullen twee jaar voldoende zijn, waar acht jaar niet voldoende waren voor de oorlogsschade? Het is zeker niet uitgesloten, dat twee jaar inderdaad voldoende zullen zijn. Wij leven thans in een geheel andere tijd. In 1945 kón men niet aan de slag, omdat nog aan letterlijk alles gebrek bestond. Nu zijn alle benodig de materialen ruimschoots voorhan den. En dat is uitermate belangrijk. Bovendien is de watersnoodschade veel minder gecompliceerd. Dit zal het mogelijk maken snel te vergoeden en snel te herstellen en bij goede wil zijn twee jaar lang. Snelle hulp is dubbele hulp. Daarom zou het van belang zijn, als de behandeling van de wet op de watersnoodschade niet te lang wordt uitgesteld. Men kan ervan verzekerd zijn, dat de getroffenen het hogelijk zouden waarderen, als men, indien mogelijk, het werkprogram der Tweede Kamer zo zou wijzigen, dat aan het onder havige wetsontwerp voorrang werd verleend. Inderdaad zou dit een goed gebaar zijn I Goud en zilver. Van het slot Amaliënborg reed de koninklijke stoet naar het slot Christi- ansborg. Voor en achter de rijtuigen reed een in gala gekleed eskadron van de ko ninklijke huzaren te paard. Het hoef- geklepper en het gejuich van duizen den verenigde zich langs de route. Het goud en zilver van de tuigen, het rood, groen en blauw van de uni formen: het geflonker van de getrok ken sabels, het was een schouwspel, waaraan Andersen plezier zou hebben beleefd en dat hem geïnspireerd zou kunnen hebben tot een sprookje vol tintelende charme en van een beko ring die niet meer van deze tijd is. In het slot Christiansborg zaten ko- voorlopig gestaakt. De hervatting van de bestandsbe sprekingen te Panmoendjon is tot 25 Mei uitgesteld, zo deelt het opper bevel der Verenigde Naties te Tokio mede. Dit is geschied op verzoek van de verbondenen. Mayer stelt de vertrouwenskwestie Premier Mayer heeft in de Franse Nationale Vergadering de vertrou wenskwestie verbonden aan een van de voornaamste onderdelen vaiï zyn financiële hervormingsplan, namelijk' aan de elausele in het wetsontwerp, die aan de regeling speciale vol machten geeft om administratieve hervormingen en bezuinigingen in te voeren. ningin Juliana en prins Bernhard aan aan een staatsbanket. De gasten werden via de met bloe men versierde koningstrap naar boven geleid en kwamen in de ridderzaal waar de u-vormige tafel voor 160 per sonen was gedekt. Daarop glansde het porcelein van de koninklijke porceleinfabriek. flonker de het met goud beslagen kristal en bij de koninklijke gasten en gastheer en gastvrouw stonden bakjes van puur goud, gevuld met pepermuntwater. Onder het diner werden warme woorden gesproken door koning Fre- derik en door koningin Juliana, woor den die getuigen van oprechte vriend schap, van hoogachting en van ver trouwen. Peron permanent in levensgevaar Van officiële zijde te Buenos Aires is Dinsdag medegedeeld, dat het aan de omstandigheid, dat verzetslieden geen uurwerk voor een bom hebben kunnen bemachtigen, te danken is geweest, dat zij geen bom hebben kunnen laten ontploffen toen presi dent Péron op 1 Mei in het congres het woord voerde. De federale rechter Miguel Vigno- la heeft medegedeeld dat Firmat La mas, die de leider van de verzetsbe weging zou zijn en nog steeds voort vluchtig is, een uitnodiging had we ten te krijgen om de bewuste verga dering bij te wonen. Toen president Péron sprak is ech ter wel een bom in de buurt van het congres ontploft. In het afgelopen weekeinde heeft Vignola bekend gemaakt, dat de po litie een poging had verijdeld om pre sident Péron tijdens een kabinetsver gadering op 13 Mei om het leven te brengen. Réchter Vignola voegde er aan toe, dat de politie zich nog steeds afvraagt waar de wapens en de springstoffen vandaan komen. Warouw weet niet van infiltratie Geen troepen van zijn commando naar Nieuw-Guinea. De waarnemende militaire com mandant in Oost-Indonesië, luitenant kolonel Warouw, heeft categorisch tegengesproken, dat troepen onder zijn commando op 11 Mei zijn geïn filtreerd in Nederlands Nieuw-Gui- Het gaat om een intern conflict Dinsdag brak by Wilton Feyenoord te Schiedam een korte wilde „sit down"-staking uit. Deze was georga niseerd door personen, die niet in be trekking staan tot de vakbonden. Zy maakten gebruik van het feit, dat de fabriekskern op excursie was en slaagden er in, het ongeveer zesdui zend man sterke personeel er toe te brengen, het werk neer te leggen. Zodra de Unie van Vakbonden ken nis kreeg van de staking, hebben ver tegenwoordigers daarvan alles in het werk gesteld, de arbeiders weer aan het werk te krijgen. Dit optreden had tot resultaat, dat het werk om vier uur des middags werd hervat. Het gaat hier om een reeds enkele weken lopend intern President Auriol (over)-weegt Neder landse kaas. Aandachtig bekijkt de Franse president een Nederlands kaasje op de stand van het Neder lands Zuivelbureau op de Jawbeurs te Parijs. Zoals bekend heeft de Fran se regering invoerbeperkingen in de weg gelegd voor de Nederlandse kaas, in verband, waarmede- de Nederlandse regering overweegt de invoer van Franse wijnen te beknotten. Zou hij bij het zien van de Hollandse kaas spijt hebben gekregen van deze maat regel van zijn regering? conflict. In 1952 zrjn werkgevers en werknemers overeengekomen, dat in dien bij Wilton Feyenoord een divi dend van 4% werd uitgekeerd, de ar beiders recht zouden hebben op 48 uren loon. Bij een dividend van 8% zou dit aantal uren 96 bedragen. Dit jaar is inmiddels 11% uitgekeerd, en nu ontstond er kwestie over de vraag, of de arbeiders recht hadden op een uitkering in verband met deze 3% extra. De kwestie is bij het College van Rijksbemiddelaars aanhangig ge maakt. De aankomst van het Koninklijk paar in Denemarken. Het inspecteren van de ce-wacht op het vliegveld Kastrup te Kopenhagen. Links koning Frede- rik, naast hem het koninklijk paar. (Tele foto). Twee toestellen van Marine luchtvaartdienst verongelukt In de omgeving van Rliydwen (Noord Walen) zyn twee eenper- soonsvliegtuigen van de Nederland se Marineluchtvaartdienst in de lucht met elkaar in botsing gekomen. De twee piloten kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde Dinsdag avond toen de toestellen, die tezamen met een derde vliegtuig van de Mari neluchtvaartdienst in formatie vlo gen. op weg waren van een basis van de Britse marine te Antbom (Cum berland. Noord West-Engeland) naar een Brits vliegdekschip in de Ierse zee teneinde zich daar in het maken van deklandingen te oefenen. Eerste vrouw passeerde de geluidsbarrière. De Amerikaanse pilote Jacqueline Cochran is de eerste vrouw, die de geluidsbarrière doorbroken heeft. Zij deed dit Maandag op een gesloten circuit met een F-86 Sabre straal vliegtuig. waarin zij een snelheid van 652,337 mijl per uur behaalde. Zij brak twee wereldrecords: het snelheidsrecord voor vrouwen met straalvliegtuigen, dat met 534,375 mijl op naam stond van Jacqueline Auriol, de schoondochter van de Franse president, en het snelheids record over 100 kilometer, dat met 635 mijl per uur op naam stond van kolonel Fred Ascani van de Ameri kaanse luchtmacht. De eerste ves tigde haar record op 21 December 1952 en de laatste net zijne op 17 Augustus 1951. Ontsnapte uit Breda terug in „zijn" vaderland. In gevangenis te Scheveningen. Dinsdagochtend is de op 26 Decem ber 1952 uit de strafgevangenis te Breda ontvluchte politieke delinquent Jacob de Jonge in de strafgevange nis te Scheveningen ingesloten. Nadat hij enige tijd geleden in Duitsland was aangetroffen en al daar in verzekerde bewaring was ge stold, heeft de bevoegde Duitse rech te;. op 16 Mei jl. beslist, dat het Ne derlandse uitleveringsverzoek niet kon worden ingewilligd, waarop hij werd overgegeven aan de Britse be- zettingsantoriteiten, die hem als on gewenste vreemdeling op 18 Mei heb ben overgegeven aan de Nederlandse grensautöriteiten, waarna zyn inslui ting te Scheveningen volgde. Klaas Carel Faber en Hubertus Bikkers zullen voorlopig in Duitsland in ai-rest worden gehouden, zo ver klaart D.P.A. van bevoegde zijde te Diisseldorf. Officieel is verklaard, dat er nog geen besluit genomen is om trent de vraag of de uitlevering van Bikker toelaatbaar is. Het „Ober- landgericht" van Düsseldorf heeft ook nog geen besluit genomen ten aanzien van de uitlevering van Faber. In het Rampenfonds 112,6 millioen Tot Dinsdagmiddag was bij het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 112.6 millioen gulden binnengeko men. Sinds de vorige opgave is er dus een bedrag van f 200.000 bijgekomen. SPOEDIGE BESLISSING NODIG De televisie-uitzendingen zullen op 1 October a.s. beëindigd moeten wor den, wanneer er geen positieve be slissing is genomen over een rege- ringsbijdrage, zo heeft het bestuur van de Nederlandse Televisïestichting Dinsdag verklaard. De omroepvereni gingen zien zich namelijk geplaatst voor het feit, dat de bijdrage, die zij uit eigen middelen voor het televisie- experiment beschikbaar hebben ge steld, groot, 1.200.000, het maximum is wat in het licht van hun werk op omroepgebied verantwoord moet wor den geacht. Zowel op het gebied van de tech niek als van de programma's heeft het televisie-experiment tot bevredi gende resultaten geleid, aldus meent, het bestuur van de Televisiestich ting. De aanschaffing van televisietoe- Noorse staten steunen conferentie „Grote Vier" De ministers van buitenlandse za ken van Zweden, Noorwegen en De nemarken hebben in een Dinsdag uit gegeven gemeei»jchappelyk commu niqué verklaard, dat zij het denk beeld van besprekingen op het hoog ste niveau tussen de grote mogend heden steunen. 'Tevens spreken zy de hoop uit, dat in Korea een bestand zal kunnen worden bereikt „op basis van de In dische resolutie, die verleden jaar met grote meerderheid door de Alge mene Vergadering van de Ver. Na ties werd goedgekeurd". MENINGEN IN ZEELAND Ir. M. A. Geuze: teleurstelling in agrarische kringen Dat men in de provincie Zeeland, welke bij de ramp van 1 Februari j.L zo byzonder zwaar werd getroffen, met grote belangstelling zou uitzien naar de publicatie van het wetsontwerp, dat de vergoeding der watersnood schade moet regelen, ligt voor de hand. Wy hebben gistermiddag en -avond een aantal vooraanstaande figuren in het rampgebied opgebeld en hen naar hun opinie gevraagd. Opinies, die het kon moeilijk anders alleen nog maar eerste indrukken zijn omdat niemand nog gelegenheid heeft gehad de materie grondig te bestuderen. Maar de reacties van hen, die door de aard van hun werkzaamheden zeer direct bij dc schadevergoedingsproble men zijn betrokken zyn toch interessant genoeg, ook al zijn het nog maar vluchtige impressies na een betrekkelijk oppervlakkige kennismaking van de plannen der regering. In agrarische kringen heeft het ontwerp-rampschadewet op verschil lende punten ernstige teleurstellin gen gewekt, aldus de voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze. „Met na me op het gebied van de gebouwen- schade, menen wij dat te hoge in vesteringen van de gedupeerden in de agrarische sector worden ge vraagd". Te hoog omdat men behal ve met de schade aan de gebouwen, alsmede aan het huisraad, waarvan de vergoeding voor velen ook te klein zal zijn, tevens met de schade aan de grond zit. Het is vooral een grote teleurstelling, aldus ir. Geuze, dat niet gesproken wordt over de na- schade, welke vanwege de klimatolo gische omstandigheden in het agra rische bedrijf een grote rol speelt. Wanneer de omstandigheden niet meewerken, zal naar de mening van de Z.L.M.-voorzitter, een blijvende achterstand ontstaan. Het niet ge troffen deel van de Nederlandse landbouw zal voort kunnen gaan met de rationalisatie, doch de gedupeer den zullen gedeeltelyk moeten in vesteren in het tekort, terwijl zij bo vendien over tal van jaren geen of minder inkomsten zullen hebben. Men zal dus niet meer mee kunnen als volwaardig producent hetgeen ook gevolgen zal hebben voor de arbei ders en de middenstand in deze om geving. Toch zag ir. Geuze ook wel enkele lichtpunten in het ontwerp, waarbij hij met name wees op de vergoeding, voor bedrijfsmiddelen, welke tevre denheid kan wekken. De eerste indruk van de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge, ondervoor zitter van de Ned. Fruittelersorgani satie, was, dat dit ontwerp-ramp schadewet voor dé getroffenen gun stig is. Natuurlijk is momenteel nog te weinig bekend over de uitvoering van deze wet, doch onze zegsman hoopte dat snel tot vaststelling van de schade en het doen van uitkerin gen wordt overgegaan. Voor de gedupeerde fruittelers achtte hij het van zeer groot belang, dat in de wet i3 opgenomen, dat voor de vergoeding van schade aan boom gaarden de waarde van vóór de be schadiging wordt aangenomen. Ver trouwd mag worden, dat deze waar de zo goed mogelijk zal worden vast gesteld. Het is echter naar de mening van de heer Dekker van grote bete kenis, aan wié de schadevergoeding zal worden uitgekeerd. Wanneer, zo als in Zeeland vaak voorkomt, de boomgaard is opgekweekt door de pachter, die hiervoor dus belangrijke investeringen heeft gedaan, 'dient de uitkering dan ook aan deze pachter te worden gedaan. Het ontwerp-wet heeft voor de ge dupeerde fruittelers één teleurstelling gebracht, namelijk, dat niet in eni- gerlef vorm tegemoet gekomen wordt aan de schade die zij zullen lyden, doordat zij zes tot acht jaar moeten wachten, voordat hun nieuw in te planten boomgaarden op volle pro ductie zullen zijn. Dit geldt in het bij zonder voor de categorie gedupeer den, die reeds meer dan éénmaal hun bedrijf verloren zagen gaan. (Vervolg op pag. 2) stellen door het publiek is echter nog steeds klein als gevolg van het ge ringe aantal zenduren en het feit dat nog slechts een deel van het land de televisie-programma's kan ontvan gen, nog ongeacht de in verhouding tot de geringe kijkmogelijkheden te hoge aanschaffingskosten der televi sie-ontvangtoestellen. In deze ontwik keling kan slechts verandering ko men door een verdere verlaging van de kosten voor de kijkers en door 'n redelijke uitbreiding van het aantal zenduren en van het zenderpark. Daarvoor is een gezonde financiële opzet noodzakelijk en deze is voor hands alleen te bereiken met rege ringsfinanciering. De regering heeft dan ook reeds voor de aanvang van het experiment in October 1951 toe gezegd binnen een jaar, derhalve voor '52 met 'n financieringsplan te zullen komen, maar dat is tot heden uitgebleven. Het bestuur van de Nederlandse Televisie-stichting heeft er bij de re gering bij voortduring op aangedron gen zeer spoedig haar beslissing over de al of niet voortzetting van de tele visie kenbaar te maken en het ver wacht dat, zo de regering tot voort zetting mocht besluiten, de regering de middelen beschikbaar zal stellen, waaruit de televisie zal worden gefi nancierd. in Verenigde Staten Defensie-uitgaven worden beperkt President Eisenhower zal het con gres voorstellen de overwinstbelas ting gedurende de tweede helft van dit jaar te handhaven en geen veran dering te brengen in de inkomsten belasting. De overwinstbelasting zou volgens de huidige belastingwetge ving op 1 Juli a.s. komen te verval len. Deze voorstellen zrjn in strijd met de wensen van vele" congresle den van de Republikeinse Party. Ver schillende congresleden hebben reeds de wens geuit, dat de inkomstenbe lasting met ingang van 1 Juli a.s. met ongeveer 10% zal worden ver laagd. Het besluit van president Eisenho wer om geen belastingverlagingen voor te stellen, werd bekend gemaakt door enige vooraanstaande Republi keinse congresleden. Zij deelden voorts mede, dat de regering van plan is de defensieuitgaven in het op 1 Juli a.s. beginnende fiscale jaar te beperken tot ongeveer 43 milliard dollars» circa 2.3 milliard dollars min der dan het door president Truman voorgestelde bedrag. Uitbreiding hoogovens te IJmuiden De breedbandwalserijen te IJmui den zullen op 25 Juni aanstaande officieel in bedrijf worden gesteld in tegenwoordigheid van H.M. de Ko ningin en Z.K.H, Prins Bernhard. DÉ VERWACHT: LAGERE XEMPERATUREN Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Lagere tempe raturen vooral in het binnenland. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. ZON EN MAAN 21 Mei Zon: Op 4.36 Onder 20.38 Maan: Op 12.48 Onder 1.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1