Inspectie der Posterijen terug in Middelburg Zeenwse Almanak BATAVÜS WEK DE GAL IN UW LEVER OP Tergende zenuwpijn AKKER III VLUCHTENDE SMOKKELAAR DODELIJK VERONGELUKT Woningtentoonstelling te Goes zal getroffenen voorlichten Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 19 MEI 1953 BINNENKORT: CENTRALE DIRECTIE Directeur-generaal der P.T.3". opende de burelen De directeur-generaal van de P.T.T., de lieer L. Nelier, heeft Maandag ochtend in tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden, onder wie de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de nieuwe kantoorruimte van de Inspectie-afdeling der Posterijen en Telegrafie voor Zeeland en West-Brabant boven het postkantoor aan de Lange Noord straat te Middelburg officieel geopend. De heer Nelier hield een rede, waarin hy onder meer mededeelde, dat de inspectie binnenkort omgezet zal worden in een centrale directie voor Zeeland en West-Brabant. Onder de talrijke genodigden, die de plechtigheid ter gelegenheid Van de overbrenging der inspectie van Breda naar Middelburg bijwoonden, bemerkten wij behalve de heren De Casembroot en Nelier o.a. de wethou der, de heer J. W. Kögeler en de ge meentesecretaris, de heer J. Ph. Koe ne, namens het gemeentebestuur van Middelburg, alsmede vertegenwoor digers van de Kamer van Koophan del voor de Zeeuwse eilanden, de rijks- en de provinciale waterstaat, de rijks- en gemeentepolitie, de Rijksverkeersinspectie, de C.O.A.K., belastingen en justitie. Zij allen wer den verwelkomd door de inspecteur, de heer W. Jeurgens, die vervolgens het woord gaf aan de heer Neher. Deze herinnerde er allereerst aan, dat de inspectie jarenlang in Middel burg gevestigd is geweest. In de oor logsjaren bleek het noodzakelijk te zijn haar over te brengen naar Bre da, doch reeds kort na de bevrijding werd in principe tot terugkeer naar Middelburg besloten. De directeur-ge neraal verklaarde destijds als minis ter van wederopbouw dikwijls de klacht te hebben vernomen, dat Zee land zou worden achtergesteld bij an dere provincies. Hij wilde nu nog eens nadrukkelijk vaststellen, dat Zeeland een uitermate belangrijk deel van de Nederlandse gemeenschap uit maakt. „Deze provincie wordt door een groot aantal zeer flinke mensen bewoond, die er terecht pry's op stel len, dat haar de waarde wordt toege kend, die zij vei'dient", aldus de heer Neher. De P.T.T. voelt dit ook zo aan en heeft uit deze overwegingen be sloten de inspectie, die dus te zyner tijd de centrale directie zal zijn, naar Middelburg te verplaatsen. Daarbij ondervond men de spontane mede werking van het gemeentebestuur,, waarvoor de heer Neher zijn dank uitsprak. Hy meende, dat een uitste kende werkruimte is verkregen en wenste de heer jeurgens en het per soneel daarmee geluk. Men zal de Zeeuwen laten zien, dat hun provin cie voor de P.T.T. een hooggeschat gebied is, waarvoor men wil doen wat maar mogelyk is. Na de hoop te heb ben uitgesproken-, dat ook de niet- Zeeuwen onder het personeel zich spoedig thuis zullen voelen in Mid delburg, verklaarde de directeur-ge neraal de burelen voor geopend. Hij bezegelde deze woorden met een handdruk voor de heer Jeurgens. Commissaris der Koningin. De Commissaris der Koningin zag in het feit, dat zoVele autoriteiten gehoor hadden gegeven aan de uitno diging, het bewijs, hoe verheugd en dankbaar men is, dat de inspectie naar Zeeland is teruggekeerd. Jhr. De Casembroot was er van overtuigd, dat de personeelsleden zich er thuis zullen voelen: „Velen komen hier huilende, doch gaan ook weer huilen de weg". Spreker stak zijn bewonde ring voor wat P.T.T. na de ramp heeft verricht, niet onder stoelen of banken en betuigde daarvoor zijn dank. Wethouder Kögeler noemde de te rugkeer een heuglijk feit voor Mid delburg, welke stad er min of meer een eerherstel in ziet. Het aanzien en de belangrijkheid van de gemeente zijn er weer door verhoogd. De voor zitter van de K. van K., de heer C. A. Kammeraad, gaf eveneens uiting aan zijn vreugde over de terugkeer der inspectie, waarmede steeds zo prettig samengewerkt wordt. Hij bracht do dank van het zaken- en bedrijfsleven over voor de wijze, waarop de P.T.T. na de ramp heeft meegewerkt om de moeilijkheden te helpen verlichten. Tenslotte verwel komde de directeur van het postkan toor, de heer L. A. van Hoeve, de in spectie in het gebouw aan de Noord straat en vertolkte de directeur van het Telefoondistrict Breda, ir. R. Diks, zijn collegiale gelukwensen. Na dat de heer Jeurgens de sprekers had bedankt, werd de ere-Wijn rondge diend. Organisatie van ex-politieke gevangenen Té Goes werd een vergadering ge houden van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, met het doel te komen tot de oprichting van een Zeeuwse afdeling van de landelijke organisatie. De voorzitter van de af deling Breda sprak een inleidend woord, waarin hy ér op wees dat Zeeland wel een aantal verspreide le den telt, maar dat tot nu toe een eigen afdeling ontbreekt. In het voorlopig bestuur werden gekozen de heren W. A. Koek voorzit- J. Buys secretaris en J. Verlare Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer Bakker te Velp. lid van het hoofdbestuur, die een uiteenzet ting gaf van het doel der organisa tie: onderlinge hulp en in dê eer ste plaats morele steun, om daar na in een bezielend betoog te wijzen op de grote betekenis van het behoud van recht en vrijheid. Merriekeuringen in Zeeland Op de Maandag te St. Philipsland ge houden merriekeuringen werden goedge keurd: Tan ja en Truida, eig. P. Boude- wijn, Anna-Jacobapoider; Nida van Hen- riëttehoeve. eig. J. A. Stols, St. Philips land; Olga van Helenahoeve, eig. P. J. C. Vogelaar, Anna-Jacobapolder en Blan- ca van Zuiddijk, eig. M. Noorthoek Gzn., St. Philipsland. Te St. Maartensdijk werden goedge keurd: Anna, eig. M. J. Buijs, Poortvliet; Lona van Welstand, eig. C. L. Geluk, St. Maartensdijk; Dorotyna van Broedershof, eig. G. M. Geluk, St. Maartensdijk; Mer- lette van Margaret, eig. J. P. Kloet, St. Maartensdijk; Herza en Cora, eig. gebr. Nelisse, St. Maartensdijk. Vier merries werden niet goedgekeurd. Te Tholen werden goedgekeurd: Rozet van Molenhof, Erna van Elza en Roza van Suzanna, eig. C. en J. A. van Engelen, Oud-Vossemeer; Metha van de Karne- melkspot, eig. A. A, Geluk, Oud-Vosse meer; Gerda van Vosmeer, eig. J. M. F. Goorden, Oud-Vossemeer; Astr.id van Langeweg, eig. P. J. Goorden, Oud-Vos semeer; Elly van Sstevensbeek, eig. Anth. v. d. Slikke, Poortvliet; Ella van de Een dracht, eig. Jac. Fr. Brooijmans, St. An- naland; Rita van Oud-Vossemeer, eig. C. i P. Christiaanse, Tholen; Lina, eig. B. G. Friderichs,Tholen en Rozette,. eig. gebr. Stoutjesdijk, Tholen. Vair de aangevoerde merries werden drie niet goedgekeurd. Op de keuringen te Krabbendijlte werden goedgekeurd: Conny v. d. Weele, eig. C. Mol, Waarde, post Krabbendijke en Blan- ca, eig. L. Ruissen, Waarde. Te Kruiningen werden goedgekeurd: Castorine van Franclen, eig. A. J. Boone, Kruiningeh en Edith van Nora, P. H. A. Polderman, Kruiningen. Eén me werd niet goedgekeurd. Vlissings badbedrijf gaat Zaterdag open Naar wij vernemen, zal a.s. Zaterdag het Vlissingse badbedrijf weer voor het publiek opengesteld worden. Het bedrijf is dan door enige noodvoor zieningen, welke na de stormschade nodig waren, bruikbaar gemaakt. Hond won gevecht met Bisamrat Ook in Zeeuwscli Vlaanderen ls thans een Bisamrat aangetrof fen. In de Nieuw Neuzenpolder onder Terneuzen werd het ge vaarlijke dier ontdekt door de hond van de landbouwer H. P. Wolfert. De hond ging terstond een strijd aan met de rat, wel ke strijd ten slotte met de dood van de laatste werd beslecht. Botersmokkel Ambtenaren van de Dienst voor- Invoerrechten en Accijnzen hebben nabij St. Jansteen beslag weten te leggen op 48 kg boter ter waarde van f 192.welke bestemd was.-om clan destien over de grens gebracht te worden. De smokkelaar» die des nachts werd aangehouden, wist in 't duister té .ontkomen. Geschenkzending vee voor Tholen Op 28 Mei a.s. zal aan de gedupeerde Thoolse veehouders een geschenkzen ding vee worden aangeboden, afkom stig uit Groningen. De enige fiets met de 5 plussen (Advertentie) MISVERSTANDEN Omdat de mannen zich in Terneu zen teveel met Bacclms hadden be moeid, kostte het enkele ■politiediena ren enige moeite om het groepje heel huids aan boord van de veerboot te krijgen, welke de sterk alcoholhou dende collectie naar Hoedekenskerke zou moeten vervoeren. Ze hadden stuk voor strik een „droeve dronlc" - en weigerden af scheid te nemen-van het stadjedat hen klaarblijkelijk zo veel goeds had geschonken en waa/rvan zij wellicht vermoedden, dat het hen nog veel beer zou kunnen schenken De politiedienaren verstonden ech ter hun vak en slaagden er in de weerstrevende lieden met zachte drang aan boord 'te brengen, alwaar de bootknechten voor een passende ontvangst zorg droegen. Juist op het moment, dat de boot zou afvaren, naderde over de aanleg steiger nqg een ietwat gezet, zich haastig voortbewegend heer met een enigszins alcoholisch uiterlijk. De po litiemannen zetten zich reeds in postuur en een der bootknechten riep angstig: „Mot die'vent er ook nog op ?'3 Dat was inderdaad de bedoeling, maar toen de politiemannen enkele deskundige handgrepen wilden toe passen, kreet de laatkomer angstig: „Maar ik ben niet dronken, hoor!" Het was een onzer collegae en zijn alcoholisch uiterlijk werd op dat ogenblik uitsluitend veroorzaakt door de inspanning, welke hij zich had moeten getroosten om nog op tijd bij de boot te zijn. Dit ter voorkoming van nog meer misverstanden.... ruït fasufcnf wanneer U hoofdpijn hebt of verkouden bent. Aspirin (alleen echt met het Bayerkruis) helpt U snel. Advertentie U suit 's morgen» „kiplekker" nlt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter ga •.n uw ingewanden doen stromen, anderi verteert uw voedsel niet, het bederft (J raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LBVERPILLETJES om die liter ga: op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze teregelen, Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Advertentie kon U plotseling machteloos maken." 7 Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! Nieuw kerkgebouw voor Ned. Prol. Bond Tholen Geschemk van de heer D. Joppe Het was Zondag een blijde dag voor de Afdeling' Tholen van de Ne derlandse Protestantenbond. Na ja ren te hebben vergaderd in de zaal van hotel „Het Hof van Holland", heeft men nu de beschikking gekre gen over een bescheiden, doch 'stijl vol ingerichte zaal, met ruim 110 zit plaatsen. Deze zaal is een geschenk van delieer D. Joppe. Begeleid door het bestuur, betrad ds O. Elseman, Ned. Hervormdpredi- kant te Bergen"1 op Zoom, de kansel. Hij sprak naar aanleiding van 1 Cor. 3 v. 11: „Want een ander fundament dat er ligt, kan niemand leggen". Spreker herinnerde voorts aan de op richting van de afdeling, 61 jaar ge leden, en getuigde van de dankbaar heid, die de harten van de aanwezi gen vervult, niet alleen om het nieu we gebouw, doch bovenal jegens God voor dit blijk 'van zijn liefde. De schenker heeft, aldus spreker, een ideaal vervuld. Dit voorbeeld strekke' allen tot navolging en wijze ons op onze verantwoordelijkheid. Namens het hoofdbestuur van de Ned. Prot. Bond sprak de penning meester, de heer H. C. A. J. Schone. Namens de Gereformeerde kerk werd door ouderling J. Dijkslag gesproken terwijl namens de gemeente burge meester mr. A. J. van der Hoeven het woord voerde. Tot slot sprak de voorzitter van de afdeling Tholen, de heer H. J. Bal, die zyn toespraak splitste in het waarom .waartoe en waarheen. De heer Bal bracht hulde aan de penningmeester, de heer C, A. van Splunter, en sprak zijn te leurstelling uit over de afwijzende houding van de Ned. Hervormde kerk te Tholen en over 'n opmerking welke een predikant van de kansel maakte na het overlijden van de oud-voorzit ter van de N.P.B.-afdeling. Na sluiting van de dienst door ds Elseman, bleef men nog enige tijd bij een. Jaarvergadering B.' en S. op Walcheren De Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren hield Maandag in de theeschenkerij van J. Duvekot te Vrouwenpolder haar jaarvergadering, die ook door enige oud-leden en door de beide wethou ders van Vrouwenpolder werd bijge- woond. De leiding berustte bij burge meester J. L. Dregmans. De heer A. de Beijl, secretaris van Vlissingen, werd als bestuurslid herkozen. Besloten werd, dat de vereniging zich zal laten vertegenwoordigen op de verloeersconferentie, welke de E. V.O. Woensdag in Middelburg be legt- Ook zal men, indien daarom ge vraagd wordt, medewerking verlenen aan het concert van de Marinierska pel, dat op 3 Juni in de Nieuwe Kerk te Middelburg ten bate van de Stich ting Nieuw Schouwen-Dulvêland wordt georganiseerd. De leden werden opgewekt om, als weer een beroep op de gemeenten wordt gedaan om medewerking te verlenen aan het bevolkingsonder zoek op t-b.c., hieraan gevolg te ge ven. Ook werd hun verzocht om daarvoor in aanmerking komende jonge meisjes in hun gemeente op te wekken verpleegwerk te verrichten voor de Stichting Verpleeg- ere Rust huizen Walcheren, die. met name in verband met de uitbreiding van „Der Boede" behoefte aan personeel heeft. Nadat men gezamenlyk de lunch ..ad gebruikt, werd nog een wande ling door het duingebied en langs het strand gemaakt. 84ste lijst van slachtoffers Het informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis heeft de 84e 'ijst van geborgen en geiden tificeer- le slachtoffers uitgegeven. Deze bevat de volgende namen: Oosterland: Van Drielv. d. Klooster, Janna Pie- srne'lla, geb, 14.8.1884, laatste adres: ri-oeneweg A 355; 'an Driel, Janna* Pieternella, geb. •1.4.1949, laatste adres: Groeneweg A 355. Ernstig ongeval bij Biezelinge Op de Rijksweg door Zuid-Beveland bij Eversdijk heeft zich Maandag een tamer lijk ernstig ongeval voorgedaan, waarbij een ongeveer 50-jarige inwoner van Bie zelinge. de heer De Leeuw, tamelijk ern stig werd gewond. De heer De L. werd, toen hij de Rijksweg op zijn bromfiets wilde oversteken, aangereden door een hem achterop rijdende auto, bestuurd door de heer v. d. S. uit Breskens. Hij werd tegen de weg geworpen en werd, nadat dokter Risseeuw eerste hulp had verleend, per ziekenauto naar het St. Joanna-zieltenhuis te Goes overgebracht. Daar bleek, dat hij een lichte hersen schudding, enkele gebroken ribben en een hoofdwonde had bekomen. Zijn toe stand werd gisteravond naar omstandig heden redelijk geacht. Sociale ambtenaar bij de D.U.W. Zoals gemeld, heeft de directie van de DUW besloten in alle provincies een sociale ambtenaar aan te stellen. De directie is reeds enige tijd gele den overgegaan tot de instelling van een sociale afdeling, welke onder meer tot taak heeft contacten te on derhouden met de arbeiders bij de DUW-objecten. In Zeeland is thans als zodanig werkzaam de heer J, J. Kempe. C.A.O.-Tuinbouw goedgekeurd Het college van rijksbemiddelaars heeft de C.A.O- voor de tuinbouw in Zeeland, voor het tijdvak 1 Mei 1953— 30 April 1954, goedgekeurd. De inhoud van dit contract is gelijk aan de vo rige C.A.O. Benoeming De heer K. Renkema, tevoren werkzaam bij het bureau Ruilverkaveling, is be noemd tot hoofd van het bureau Land meetkundige dienst van het Kadaster te Middelburg. AUTO IN VOLLE VAART TEGEN SOOM Chauffeur wist te ontsnappen Zondagmiddag' is in de Karnemelk- polder onder Koewacht een Belgische personenauto, welke naar naderhand bleek ongeveer 200 kg. boter bevatte, in volle vaart tegen een boom gere den. Een der beide inzittenden, een nog onbekende jongeman (de smok kelaars hadden geen papieren bij zich), is aan de bekomen verwondin gen overleden. De /ermoedelijk onge deerd gebleven chauffeur van de au to wist te ontsnappen. De wel zeer onfortuinlijke smok kelaars zijn vermoedelijk geschrokken toen zij een ambtenaar van de Dienst voor Invoerrechten en Accijnzen ont waarden. De chauffeur liet de auto plotseling stoppen, reed vervolgens achteruit en joeg zijn vervoermiddel daarna in volle vaart een zijweg in- Waarschijnlijk heeft de man de macht over het stuur verloren, met het vermelde noodlottige gevolg. De döuane-bèambte kon nog slechts geneeskundige hulp inroepen voor de zwaargewonde jongeman, die met Twee Z.L.M.-functionarissen in Goes gehuldigd Druk bezochte receptie Aan twee zilveren jubilarissen van het boekhoudbureau der Z-L.M., de directeur, de heer B. Meyers en de personeelschef, de heer O. F. Looy, werd Maandag eon hartelijke huldi ging bereid. De grote belangstelling tydens de receptie in hotel „Cen traal" te Goes getuigde van de grote waardering en hoogachting, welke de jubilarissen in de afgelopen kwart )uvv mochten venverven. Behalve het dagelijks bestuur van de Z.L.M. en het personeel van het boekhoudbureau, kwamen ook v,ele andere personen uit de Zeeuwse land- bouwwereld hun gelukwensen aan- biedem- Ir. M. A. Geuze sprak de jubilaris sen toe namens de Z.L.M. en de" com missie van toezicht van het boek houdbureau. Hy gaf hiei'bij uiting aan de dankbaarheid voor de wijze waarop de heer Meyers zijn taak heeft vervuld. De jubilaris toonde- zich geen „droge cljferpiet", doch ie mand met een brede belangstelling, die als adviseur van het, dagelijks bestuur van de Z.L.M. reeds vele-wij ze woorden heeft gesproken.- Voorts richtte ir. Geuze zich tot de heer Looy, die als personeelschef ook steeds tot volle tevredenheid heeft gewerkt. Als stoffelijk blijk van waardering werd de heer Meijers een fraaie klok en de heer Looy een boekenkast aangeboden, terwijl, me vrouw Meijers en de moeder van de lieer Looy uit handen va.n de vice- voorzitter, de heer P. Scheelede Putter, een bouquet mochten ontvan gen. De heer Cijsouw bracht de geluk wensen van het personeel over, waar bij hij beide jubilarissen dank bracht voor de prettige samenwerking, Ook deze woorden gingen vergezeld van een geschenk, resp. een vulpen een bureauklokje. Nadat de heer P. Groenendal uit Apeldoorn namens het bestuur van de Centrale Accountantsdienst het medebestuurslid, de lieer Meijers nog had gecomplimenteerd, onder aanbie ding van enkele boekwerken, spraken de beide jubilarissen een dankwoord. Des avonds werden met een diner de jubilea verder in intieme kring gevierd. zijn hoofd door de voorruit van de au to was gevlogen. Tijdens het tran sport per ziekenautonaar Hulst is 't slachtoffer overleden. De zwaar beschadigde auto werd, evenals de boter, welke dooi- de warmte tot een kleffe massa was samengesmolten, in beslag genomen. Het onderzoek naar de identiteit van het slachtoffer duurt voort. Prov. Bibliotheek opent 14 Juli Verhuizing boekenbezit is Dinsdag begonnen Naar wij vernemen zal de nieuwe Provinciale Bibliotheek van Zeeland in een gerestaureerde vleugel van de Abdij te Middelburg op Dinsdag 14 Juli officieel geopend wordén. Gisteren is men begonnen met het overbrengen van de boeken van het pand aan de Dam naar de grote ma gazijnen in de Abdij. Bestuur Hulster toneelclub trad en bloc af De Zeeuwsch-Vlaamse toneelclub uit Hulst zal het de eerste tijd zonder bestuur moeten doen. Tijdens een le denvergadering werd voorgesteld om voortaan de te spelen stukken niet door het bestuur te laten kiezen, doch door een commissie, gevormd uit twee bestuursleden en de regisseur. Hier mede nam het bestuur geen genoegen. Toen het voorstel echter door de leden werd aangenomen, is het bestuur en bloc afgetreden. (Advertentie) TRANSPIRERENDE VOETEN? RUTRANEX helpt! Prijs 2.25. Vraagt Uw drogist. WATER WEGKOPEN MET OVERLEG Lofwaardig initiatief van Stichting voor de Landbouw en Bonden van Plattelandsvrouwen. In de Zeeuwse rampgebieden komen v ele huisvrouwen (en natuurlijk ook de huisvaders) voor de geenszins ge makkelijke opgave te staan om hun woning opnieuw in te richten, Men krygt een scliade-uitkering, doch hoe kunnen dezó gelden op de meest doelmatige wijze worden besteed? De Stichting' voor de Landbouw in Zeeland en de gezamenlijke 'Boliden van Plattelandsvrouwen hebben daarom het Initiatief genomen door middel van een Woningtentoonstelling te Goes, de gedupeerden van de Bevélan- den en Walcheren hierbij hulp en voorlichting te verschaffen. De tentoon stelling welke 2 Juni a.s. in de zalen van de „Prins van Oranje" wordt geopend, zal drie weken duren. Men is voornemens dergelijke tentoon stellingen in September Ook in Zierikzee en Haamstede te organiseren. inkomens van het publiek, zodat ieder een. inzicht kan krijgen van de voor haar/hem meest geëigende woning inrichting. Uiteraard zullen bij de getroffenen ook verschillende vragen zyn gere zen over de behandeling van door het zoute water beschadigde meube len, vloerkleden e.d. Ook hierbij zal van advies gediend worden op een in te richten adviesbureau. Getracht zal worden de eerste twee weken alle getroffenen, die gra tis toegang hebben, naar deze ten toonstelling te trekken. De laatste week is vooral gereserveerd voor overige belangstellenden, die onge twijfeld hier ook veel interessants zullen aantreffen. Daar de tentoonstelling uitsluitend het geven van voorlichting beoogt, worden eveneens de winkeliers die uiteindelijk de materialen aan hun cliënten zullen moeten leveren, tot een bezoek uitgenodigd, zodat deze voor zover nodig hun zaken hierbij kunnen aanpassen. Voor de opbouw van de tentoon stelling wordt grote medewerking ontvangen van de gemeente Goes, terwijl het materiaal voor de bouw van de toonkamers waarschijnlijk be schikbaar wordt gesteld door de M. S. A., de Amerikaanse hulpverle ningsorganisatie. De landelijke woningcommissie van de Bonden van Plattelandsvrouwen, die zich reeds enige tijd bezig houdt met de voorlichting op. het gebied van woninginrichting ten plattelan- de, heeft hiertoe contact gezocht met de Nederlandse industrie. Deze geeft het materiaal in bruikleen voor deze tentoonstellingen, welke ook elders in de rampgebieden worden georga niseerd. Het doel van deze tentoon stellingen is geenszins om voor ieder een volledige woninginrichting aan te geven, doch slechts met gebruikma king van de thans op de markt zijn de pi'oducten, de mogelijkheden te tonen om zich te installeren met practisch bruikbaar meubilair. De opzet van de tentoonstelling zal zijn, dat de bezoekers(-sters) eerst een algemene voorlichting krijgen. Viermaal per dag zullen enkele des kundige dames aan de hand van lichtbeelden een korte inleiding hou den over de woninginrichting, kleu rencombinaties e.d. Hierna volgen rondleidingen over de tentoonstelling zelf. Er wordt een achttal huiskamers, woonkeukens en slaapkamers inge richt, alsmede een afdeling met huis houdelijke toestellen, gebruiksvoor werpen, gordijnen, douchecellen e.d. Een en ander is in verschillende prijs- klasBen aangepast aan de variërende Middelburgs Dilettantentoneel speelt „Om Nausikaa" Woensdag, Donderdag en Vrijdag zal het Middelburgs Dilettantento neel in de Schouwburg te Middelburg een opvoering geven van het blijspel in drie bedrijven van Luisa Treve's „Om Nausikaa". Dit werk speelt zich af in de mythologische wereld van de Grieken. Tien jaren hebben zij voor Troje gestreden om de brutale roof van de schoone Helena, de echtge note van een van hun vorsten, Mene- laos, to wreken. Uit heel Griekenland waren de strijders samengekomen om deze smaad uit te wissen en on der hen was ook Odysseus, koning van het eiland Ithaka. Zwaar was hem het afscheid gevallen va.n zijn vróuw Penelope, doch veel ellende zóu hij moeten doormaken vóór hij haar en zijn geliefd eiland terug zou zien. Nog eens tien jaren lang na de onder gang van Troje zou het leed in vele vormen hem treffen. Want de zeegod Poseidon, wiens zoon Polyphemos door Odysseus is - blind gemaakt, koestert een diepe wrok tegen hem en het is zyn werk wanneer Odys seus' scheepje door storm wordt ge teisterd en de ongelukkige man van Ithaka, na een strijd van verschei dene dagen -met de golven, totaal uit geput, zwemmend de kust bereikt van het eiland der Phaeaken, Scheria. Maar de godin Pallas Athene laat haar gunsteling niet ten prooi aan Poseidon's haat Zij zendt Nausikaa, de jonge prinses der Phaeaken, naar het strand, waar ze Odysseus als eer ste tegemoet treet, hem verzorgt en de weg wijst naar het paleis van haar vader, koning Alkinoos. En het is niet alleen zij, die onder de bekoring komt van de koning-schipbreukeling. Alkinoos geeft onomwonden teken nen dat hij de vreemdeling als schoonzoon verlangt. Odysseus ech ter heeft maar één verlangen: terug naar Penelope en Ithaka. Op een schip, gebouwd op bevel van Alkinoos en bemand met 52 Phaeaakse roeiers wordt de thuisvaart volbracht. Sla pend wordt Odysseus op Ithaka aan land gezet. Poseidon echter straft de Phaeaken voor deze gunst aan zijn vijand bewezen, want op de terugreis doet hij het schip midden op zee tot een rots verstijven. Nausikaa op Scheria vergeet haar held niet en wat zich drie jaar na Odysseus' vertrek in het paleis van Alkinoos afspeelt laa.t dit stuk zien. Het zijn de goden, die rechtstreeks en, zoals zo vaak, in menselijke ge daante, ingrijpen in het leven van de mensen. En wanneer Pallas Athene, de godin der wijsheid, de verstande lijke, en Aphrodite, die der liefde, speels en betoverend, gaan „samen werken" dan onttrekken zich de ge beurtenissen aan dé eontróle van het menselijk verstand. MIDDELBURG. Vandaag Tehuis Kinderzorg, Veerse Singel: jaarvergadering vereniging „Kinderzorg", 10 uur; Eleetro-bios- coop; „Incident" met Jane Frazee en Warren Douglas (14 jaar), 7 en 9.15 VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Wet zonder recht", (18 jaar), 7 en 9 uur; Luxor: „Titanenstrijd", (14 jaar), 8 uur; Cosy Corner: Duo Abels-van Eek, 3 6 en 8—11.30 uur. GOES. Vandaag Grand: „Aladdin en zijn lamp". (14 jaar), 8 uur. Dinsdag Openbare les ambachtsschool, 2 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2