PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7> Nederlandse krachtig regering protesteert tegen infiltraties BILT Europese strijdkrachten zijn niet sterk genoeg Kantfijn GEEN TOENADERING VAN S0WJET TOT ZUID-SLAVIE? „LAAT ONS DE BREUK ZO SNEL MOGELIJK HERSTELLEN" Of 196e Jaargang-No. 116 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F B den Boer. Ad]. W. de Pagter. Hoofdred.; G. Baliintijn, PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 19 Mei 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm Minimum p advertentie r 3.- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax regelsi van 1—5 regels f L- Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad'" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51, telef. 3841: Goes, Lange Vorststraat 63. telet 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telcf. 16: Terneuzen. Bruuwerijstr. 2: Zlerikzee. N Bogerdstr C 160. telci 26. DIEPGAAND ONDERZOEK VERLANGD Politieke kringen in Djakarta spreken van een „tegenzet" De Nederlandse regering heeft krachtig geprotesteerd tegen de op Nieuw-Guinea door gewapende Indonesische militairen gedane poging tot infiltratie. Dit heeft de minister zonder portefeuille, mr. Luns, Maandag morgen ten departement» van buitenlandse zaken medegedeeld aan de waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië. De minister heeft voorts het verzoek gedaan, dat de Indonesische regering harerzijds een diepgaand onderzoek zal instellen en de Nederlandse regering op de hoogte zal bren gen van de maatregelen ter bestraffing van hen, die voor deze infiltratie- poging verantwooirdelgk kunnen worden gesteld, alsmede van die ter voor koming van herhaling. Tot Maandagmiddag was er in Djakarta van officiële zijde geen commentaar te verkrijgen op het be richt betreffende Indonesische infil tratie in Nieuw-Guinea. De mogelijk heid moet niet uitgesloten worden feacht, dat reacties van officiële zij- e vandaag zullen worden gegeven. Het Wetsontwerp Watersnood- schade 1953 is eindelijk ver schenen en de getroffenen kun nen thans dus nagaan, waar zij aan toe zijn. En het logische feit doet zich voor, dat, terwijl de niet-getrof- fene geneigd zal zijn tot de conclu sie, dat de regering, evenals bij de vergoeding der oorlogsschade, een te waarderen poging heeft gedaan om zoveel mogelijk volledig te vergoeden, de getroffenen er heel anders over zullen denken. Als het rijk 80 betaalt van de herbouw der verwoeste woningen en boerderijen, 70 procent van het her stel der zwaar beschadigde en 90 van het herstel der lichtbeschadigde, dan maakt dat zonder twijfel een goede indruk. De getroffene evenwel zal gaan rekenen. En minder enthousiast zijn. Zijn rekensommetje ziet er als volgt uit: De herbouvvko3ten der verwoeste woningen zullen vermoedelijk 66 millioen bedragen. De Staat betaalt daarvan 53 millioen. Der tien millioen moeten de getroffenen zelf opbrengen en aangezien een der de der totaal verwoeste woningen in Zeeland ligt, moet er uit het Zeeuwse volksbezit 4,3 millioen op tafel worden gelegd. Zwaar beschadigd werden 3960 wo ningen. De herstelkosten zullen 32 millioen bedragen en het Rijk betaalt daarvan 22 millioen. Tien millioen moet van de getroffenen komen. Drie- vrjfde van de zwaar beschadigde wo ningen ligt in Zeeland. Voor Zeeuw se rekening komt dus wederom 6 millioen. Licht beschadigd werden 23.640 woningen. Het herstel zal 24 mil lioen kosten. Twee millioen moet van de slachtoffers komen. Uit Zeeland in dit geval 660.000. Een zelfde beeld krijgt men, als men de schadevergoeding voor de boerderijen bekijkt. Totaal verwoest werden 460 boer derijen. De wederopbouw zal 21 millioen vergen, waarvan het Rijk 17 millioen betaalt. Vier millioen voor rekening van de getroffenen en daar driekwart der totaal verwoes te boerderijen in Zeeland ligt, dus 3 millioen uit Zeeland. Zwaar beschadigd werden 1020 boerderijen. Van de herstelkosten zullen de getroffenen 3 millioen zelf moeten betalen en ruim twee millioen moet uit de Zeeuwse beur zen komen. Het herstel der licht be schadigde boerderijen vergt dan van de Zeeuwen nog eens 110.000. Alleen het herstel en de wederop bouw van woningen en boerderijen legt dus op de Zeeuwse getroffenen een last van 16 millioen gulden. dat èn in 1940 èn 'jke Zeeuwen reeds ijk gedupeerd wer den, zal niet anders kunnen vast stellen, dan dat deze watersnood 1953, alle goede bedoelingen der re gering ten spijt, onze provincie we derom aanzienlijk verarmt. Want deze 16 millioen zijn niet de enige. Verminderde productie, doorgaande vaste lasten, winstdei"- ving worden niet vergoed. De ver goeding van de huisraadschade uit het Rampenfonds geschiedt volgens vaste normen. Wie tafelzilver had en het in de ramp verloor, krijgt vergoeding voor het veelal gebruikte verzilverde spul en niet eens voor de beste kwaliteit. Meubelen, tapij ten etc. worden al evenzeer volgens vaste normen vergoed. Niet te be rekenen valt, waarop dit de getroffe nen komt te staan, maar het zal in een welvarende provincie als Zee land in de vele millioenen lopen. Daar komt nog bij, dat men min der vergoed krijgt, naarmate men meer schade leed. In de ho ge gevallen, waarin de schade aan woningen, boerderijen of bedrijfspan den boven de 60.000 komt, wordt slechts 65 procent van de schade vergoed. Het is niet na te gaan, hoeveel gevallen zich daarvan in Zeeland voordoen. Maar men zal moeten toe geven, dat 35 procent voor reke ning van deze gedupeerden geen sinecure is. Deze differentiatie tussen degenen, die weinig en die veel schade leden, Intussen hebben vooraanstaande politieke kringen verklaard, dat het bericht zou kunnen worden be schouwd als een „tegenzet" van Ne derlandse zijde naar aanleiding van de recente berichten als zou Neder land in de Molukken hebben geïnfil treerd. Deze tegenzet zou dan te be schouwen zijn als een poging tot rechtvaardiging voor de wereld, al dus deze politieke kringen. In een hoofdartikel over deze kwes tie geeft het blad „Pemandangan" commentaar overeenkomstig deze verklaring van politieke kringen. Het blad schrijft o-m.; „Het is reeds ,een publiek geheim, dat de Neder landse regering systematisch haar v zeer aanzienlijk onwettige status in Nieuw-Guinea versterkt door het aanvoex-en van nieuwe troepen". Daarnaast, aldus „Pemandangan", worden eveneens volgens plan R.M.S.-elementen in Ne derland gesteund, teneinde de anti- republikeinse elementen te verstevi gen, of om de sympathie van Den Haag te laten blijken jegens him ille gale acties. De Indonesische ï-egering heeft nog geen scherpe maatregelen in verband, met dit alles genomen, maar de aaneenschakeling van ge beurtenissen van de laatste tijd zijn dermate opvallend, dat de aandacht van de regering in Djakarta er door werd getrokken. Het schijnt, dat de Nederlandse regering dit gewaar werd. Voordat Djakarta stappen heeft genomen, of protest heeft inge diend, heeft Den Haag door een offi cieel communiqué uit te geven over wat genoemd wordt infiltratie in West-Irian, getracht de feiten om te draaien", aldus „Pemandangan". Django Reinhardt overleden In een ziekenhuis te Fontainebleau is Zondag, tengevolge van een beroer te, de jazzgitarist Django Reinhardt gestorven. Hij werd 43 jaar. Zijn gro te vermaardheid dankt hij vooral aan zijn spel bij het Quintette du Hot Club de France. In Zuidslavische kringen te Londen heeft men de persberichten, dat de Sowjetrussische houding tegenover Zuid-Slavië minder vijandig is gewor den, tegengesproken. Ontkend werd, dat ei' een speciale betekenis moet worden toegekend aan de jongste samenkomst van de Zuid slavische zaakgelastigde in Moskou met de Sow jet-Russische minister van buitenlandse zaken, Molotof. Dit be zoek, zo is in genoemde kringen ver- klaard, was louter forrrieel en proto collair. Verder wordt van Zuidslavische zij de te Londen ontkend, dat de Sowj et- Unie heeft voorgesteld, de normale di- William Oatisde Amerikaanse jour. nalistdie in Juli 1953 op beschuldi ging van spionnage en andere tegen de veiligheid van Tsjechoslowakyge gerichte activiteiten te Praag tot 10 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, heeft gratie gekregen. Zondag avond laat arriveerde William Oatis per stratocruiser van de P.A.A. op Schiphol. Na zijn aankomst stond hij de verza melde journalisten te woord. pplomatieke betrekkingen met Zuid- Slavië te hervatten. Ook de vijandige propaganda van de cominform-landen zou niet gestaakt zijn. Dit was ook het geval met grensincidenten. Vruchtbomensurplus wordt niet door overheid gekocht De minister van landbouw heeft het verzoek om van overheidswege het overtollig geworden surplus vruchtbomen door afkoop uit de markt te nemen niet aanvaard. Over deze kwestie zijn besprekingen ge voerd tussen vertegenwoordigers van het ministerie van landbouw en de af deling „boomkwekerij" van de Stich ting voor de Landbouw. De voornaam ste reden tot weigering van het ver zoek was, dat door afkoop niet de ga rantie wordt verkregen, dat ook wer kelijk die kwekers ten volle geholpen worden, die de hulp het hardst nodig hebben. Om deze categorie onder de kwekers te helpen is een andere rege ling getroffen. is in hoge mate onbevredigend, hoe men de dingen ook bekijkt. Te meer klemt dit omdat de grens tussen zwaar en licht beschadigd bij 3000 ligt. Het zal duidelijk zijn, dat men aan een grote woning of aan een grote boerderij of bedrijfs pand spoediger 3000 schade heeft, dan aan een klein pand. Toch komt men bij 3000 schade in de ongun stige regeling. Ziedaar tot welke conclusies een wetsontwerp, dat op vele niet ge troffenen een bevredigende in druk zal maken, toch nog leidt, zelfs bij eerste, uiteraard vluchtige beschouwing. Verheugend is, dat bij herhaling getroffenen volgens een speciale re geling schadeloos zullen worden ge steld, dusdanig, dat zij niet extra in het nadeel zullen komen. Verheugend is ook, dat de be drijfsschade aan werktuigen, voor raden, te velde staande gewassen, bo dem, etc. integraal zal zijn, behou dens aftrek voor vervanging van oud door nieuw en afschrijving. Er zijn dus lichtpunten. Maar de eindconclusie kan toch niet anders luiden, dan dat, ondanks alle tegemoetkoming door deze scha deregeling, de bevolking der provin cie Zeeland materieel wederom een zwaar aankomende klap heeft ge kregen door de watersnood 1953. De grondslagen van de wei Regeling goeddeels gelijk aan die voor oorlogsslachtoffers regering heeft thans bij de Tweede Kamer het ont- 1 werp van wet op de watersnoodschade 1953 inge diend. Het ontwerp, dat in grote trekken gebaseerd is op de regeling, die destijds voor oorlogsschade is getroffen, bepaalt zich uitsluitend tot de vergoeding der materiële, dat wil zeggen aan grond, panden, gewassen, uitrusting en voorraden geleden schade. Bij de bepaling der vergoeding wordt geen rekening gehouden met de draagkracht der betrokkenen. Aan de minister van financiën is de bevoegd heid toegekend in bijzondere gevallen, waarin de bepalingen, in strijd met de strekking van de wet, tot onbillijkheden lei den, een bijdrage, of een hogere bijdrage, in afwijking van die bepalingen, te verlenen. Dit is in het bijzonder van belang voor hen, die reeds oorlogsschade hebben geleden en nu door de watersnood opnieuw zijn getroffen. De watersnoodschade zal dus zo kunnen worden afgewikkeld, dat deze dubbel ge troffenen niet ten achter komen bij hen, die slechts eenmaal getroffen zijn. Het wetsontwerp stelt voor: le dat voor een herstelbaar pand het herstel geheel vergoed zal worden als de kosten daarvan niet meer dan 1000 bedragen 2e dat als de kosten meer dan 1000, maar minder dan 3000 bedragen, de bijdrage gesteld wordt op 1000 ver- meerderd met 75% van het resterende deel der kosten; 3e dat als de herstelkosten meer dan 3000 bedragen, de bijdrage gesteld wordt op 2500, vermeerderd met 60% van de kosten boven 3000; 4e dat voor een onherstelbaar beschadigd pand de goed gekeurde kosten van de bouw van een nieuw pand van de zelfde aard en grootte vergoed zullen worden; 5e dat voor een bedrijfspand met een waarde van meer dan 30.000, maar minder dan 60.000, 90% van de bouwkosten zal worden vergoed, voor panden met een waarde van meer dan 60.000 85%; 6e dat schade aan land-, tuin- en bosbouwgronden en woeste gronden in natura zal worden hersteld; 7e dat voor de schade aan een boerderij de bijdrage kan wor den gesteld op de goedgekeurde kosten van herstel of ver vanging; 8e dat bij verlies van en onherstelbare schade aan roerende goederen, behorende tot de uitrusting van een bedrijf, of die nende voor de uitoefening van een beroep, de bijdrage ge steld worde op de kosten van heraanschaffing; 9e dat van handels- en bedrijfsvoorraden inkoopprijs of kostprijs wordt vergoed; 10e dat herstelbare schade aan deze goederen volledig ver goed wordt. Het wetsontwerp bevat ten slotte onder meer een regeling in verband met ontvangen giften in geld of natura. Vermelding vêrdient, dat van de totale aan panden geleden schade 37,2 millioen gulden door getroffenen moet worden gedragen. Elders geven wij de iixlxoud van de wet uitvoerig weer. Uitslaande brand in verffabriek Maandagmiddag werd de Huizer brandweer gealarmeerd voor een uit slaande brand in een verffabriek. Aan gezien de vlammen spoedig uit het dak sloegen, moesten twee woningen, die tussen de fabriek gelegen zijn. worden ontruimd. Na een half uur was gevaar voor overslaan naar de aangrenzende wo ningen geweken. De vlammen vonden gretig voedsel in de aanwezige hoeveelheid cellulo se voor de verffabricage. De vermoe delijke oorzaak van de brand is een door een klant in een pot celluloseverf weggeworpen sigaret Voor de eigenaar van de fabriek, die juist zijn zaak had verbouwd, bete kent de brand een grote schadepost. Voorbereidingen inzake Oostenrijks vredesverdrag Plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken van Frank rijk, de V.S. en Engeland zijn Maan dag te Londen bijeengekomen om zich voor te bereiden op de voorge stelde bijeenkomst met de Russische plaatsvervanger ter bespreking van het. Oostenrijkse vredesverdrag op 27 Mei. De Sowjetrussische regering heeft nog niet medegedeeld, of de Russische vertegenwoordiger de con ferentie zal bijwonen. Straaljager neergestort Piloot gedood Maandagmiddag om kwart over drie is een Meteor 4-straaljager van de vliegbasis „Twenthe" by het zo genaamde „doorstarten" veronge lukt. Het toestel kwam terecht onder de gemeente Weerselo. Het werd to taal vernield. De piloot werd leven loos aangetroffen. Het toestel is niet In brand gevlogen. De verongelukte vlieger is de 23-ja- rige sergeant-vlieger Sijm Abel uit Rotterdam. Willem Polak als vierde gearresteerd Het Nedersaksische ministerie van binnenlandse zaken heeft medege deeld dat Willem Polak, een der 7 ont snapten uit de gevangenis van Breda, in het afgelopen weekeinde te Han nover gearresteerd is. Polak, aldus het ministerie, was in het bezit van valse papieren. Tegen Polak is een arrestatiebe vel uitgevaardigd. In totaal zijn thans vier van de zeven ontvluchten in arrest. De drie overigen zijn Bik ker, De Jong en Faber. Kardinaal Van Roey op paleis Soestdijk Zijne Eminentie Joseph kardinaal Van Roey, die Z.H. de Paus heeft ver tegenwoordigd bij de viering van het eeuwfeest van het herstel der bisschop pelijke hiërarchie, is Maandagmorgen ten paleize Soestdijk door H. M. de Koningin ontvangen. De katholieke leden van het perso neel hadden zich in een der zalen van het paleis verzameld, waar de kardi naal-legaat een kort begroetingswoord werd toegesproken. Zijne Eminentie werd vervolgens naar de ontvangzaal geleid, waar hij een onderhoud van ongeveer 20 minu ten met Hare Majesteit heeft gehad. Invalide was pleger van moordaanslag. Bij de politie te Leeuwarden heeft zich gemeld de invalide IJmuidense technische beambte S., die wordt ver dacht een moordaanslag te hebben leegd op de 63-jarige weduwe T. D. Hij bekende mevrouw T. Vrijdag ochtend met een mes naar het leven te hebben gestaan en na de aanslag te zijn gevlucht. De man is op trans port gesteld naar Velsen om aan een nadfer verhoor te worden onderwor pen. Ongeveer 24 km. ten Oosten van Mars hall (Texas) is Zondag een Amerikaans vliegtuig neergestort. Daarbij zijn 16 per sonen om het leven gekomen. Australische ambassadeur over Brits- Amerikaanse verhouding De Australische ambassadeur in de Verenigde Staten, sir Percy Spender», heeft in Philadelphia verklaard, dat, indien het in de bedoeling der Sowjet- Unie ligt, om de niet-communistische wereld te verdelen, de Sowjet-leiders in enkele weken tyds beter geslaagd zyn, dan zij zich in hun dromen had den kunnen voorstellen. ,Laat ons deze breuk zo snel mogelyk herstellen". De ambassadeur doelde op de be trekkingen tussen Amerika en Groot- Brittannië „en de minder gunstige sfeer, die kortelings in de internatio nale wereld is ontstaan". Advies landbouwschap spoedig naar regering Nadat de Sociaal-Economische Raad 17 April zyn advies nopens een ont- werp-besluit tot het instellen van een landbouwschap vaststelde, heeft thans de wetgevingscommissie van de Stichting voor de Landbouw na mens de zes organisaties, waaruit dg- ze stichting is opgebouwd, bekend ge maakt, dat men met het ontwerp-be- sluit instemt. Verwacht kan worden, dat de S.E.R. het spoedig naar de rege ring zal zenden. Generaal Ridgway waarschuwt Generaal Ridgway, opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Europa, heeft Maandag te Washington in een getuigenis voor de commis sie voor buitenlandse aangelegenheden van het huis van afgevaardigden gewaarschuwd, dat zijn strijdkrachten niet sterk genoeg zouden zijn om „ernstige tegenslagen te verhinderen" in de eerste stadia van een eventuele aanval, zelfs indien men de huidige doelen van de Noordatlantische-ver- dragsorganisatie zou verwezenlijken. Hij zeide dit in een pleidooi ter voorkoming- van verlaging van het program voor buitenlandse hulp ten bedrage van 5300 millioen dollar, zo als door president Eisenhower is voor gesteld. De zwakste schakel in de verdedi ging is nog steeds de luchtmacht. De plannen van de interim commissie van de Europese defensiegemeenschap zijn reeds zover gevorderd, dat zij de vor ming van Westduitse militaire eenhe den na ratificatie van het Europese-le- gerverdrag niet zullen vertragen. Ridgway zeide voorts, dat nieuwe wapens in Europa een „machtige uit werking" op gevechtsoperaties zou den hebben en belangrijk tot de defen sieve kracht zouden bijdragen, maar hij waarschuwde, dat zij .ook nieuwe factoren van kwestbaarheid met zich mee zullen brengen Hoewel de doelen, welke het vorig jaar in Lissabon waren gesteld, voor een groot deel waren bereikt, zou den de strijdkrachten bij de huidige stand van zaken aanzienlijk te kort schieten in doeltreffendheid by ge vechten. Geen derde wereldoorlog De nieuwe opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa, gene raal Grünther, heeft Maandag op een persconferentie verklaard, dat hij er vast van overtuigd is dat er geen der de wereldoorlog zal komen. In Rampenfonds 112,4 millioen Tot Maandag is in het Nationale Rampenfonds een bedrag bijeenge bracht van 112.4 millioen gulden. Dit betekent sedert de laatste op gave van 16 Mei een vooruitgang van zes ton. „I-k kan slechts zeggen als ie mand, die een toegewijd voorstander is van een Brits-Amerikaanse een heid r dat ik deze atmosfeer ten diepste betreur en van harte hoop, dat zij spoedig voorbij zal trekken, zodat wij ons haar slechts kunnen herinneren als een kwade mist die ons zicht vertroebeld heeft", aldus sir Percy. De Nieuwzeelandse premier, Syd ney Holland, heeft te Washington verklaard, dat hij niet gekomen is, om tweedracht te zaaien, doch om de betrekkingen tussen de landen van 't Britse gemenebest en de Verenigde Staten te verstevigen. Strijd in Laos bedreigt vrede in Z.O. Azië Uit Bangkok wordt gemeld, dat de regering van Siam een beroep zal doen op de Veiligheidsraad der Ver enigde Naties. De regering wil een klacht indienen op grond van art. 34 van het handvest, omdat de inval van de Vietminh in Laos de vrede en de veiligheid in Zuid Oost Azië in ge vaar brengt. Premier Phiboel Songgram van Siam heeft zo juist een reis van 10 dagen langs de grens van Siam en Laos gemaakt. VERWACHT: VRIJ WARM. Half tot zwaar bewolkt met enke le regen- of onweersbuien. Over het algemeen vrij warm. Zwakke tot ma tige wind, draaiend naar Zuid of Zuid west. ZON EN MAAN 20 Mei Zon: Op 4.37 Onder 20.37 Maan: Op 11.38 Onder 1.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1